⚠️Ievērībai - atsevišķās portāla sadaļās turpinās darbi pakāpeniskai versiju nomaiņai.

aizvērt

Viktorijas Valujevas gleznu izstāde “Omanipemehung”

Viktorijas Valujevas gleznu izstāde “Omanipemehung”
25.01.2024

No 5.februāra līdz 28.martam Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Daiļliteratūras un literatūrzinātnes sektorā (Rīgas ielā 22a, Daugavpilī) skatāma mākslinieces Viktorijas Valujevas gleznu izstāde “Ommanipemehung”.

Ommanipemehung ir mantra, kas, rodoties tibetiešu valodai, kā viena no pirmajām tikusi iegravēta akmenī. Tulkojumā no tibetiešu valodas šīs skaņu kombinācijas nozīme ir sekojoša:

  • Om – attīra visus kaitīgos iespaidus, kas rodas no lepnības.
  • Ma – attīra visus kaitīgos iespaidus, kas rodas no skaudības un greizsirdības.
  • Ni – attīra visus kaitīgos iespaidus, kas rodas no pieķeršanās un iekāres.
  • Pe – attīra visus kaitīgos iespaidus, kas rodas no nezināšanas.
  • Me – attīra visus kaitīgos iespaidus, kas rodas no alkatības un mantkārības.
  • Hung – attīra visus kaitīgos iespaidus, kas rodas dusmu un naida dēļ.

“Mani kā mākslinieci iespaido mūzikas darbi jo īpaši skaņu harmonija – tādu tibetiešu mantru kā “Ommanipemehung” atkārtošanās. Arī savos darbos visā šajā krāsu gammā, sākot no tumši zilām nokrāsām līdz pat sarkanajām simfonijām, harmonijas meklēšana bija galvenais mākslinieciskais uzdevums,” saka Viktorija.

Mākslinieci iespaidojusi Čārlza Aivsa daiļrade, kurš savā darbā “neatbildēts jautājums” pavērsis skatu nākotnē, pievēršoties cilvēka un visuma mijiedarbībai. Izstādē aplūkojamās gleznas ir abstraktas pēc būtības, taču tās spēj rosināt dialogu ar skatītāju, darbos atklājas arī glezniecības un grafikas mijiedarbība, jo dažos no tiem ir redzama grafisko plankumu saspēle.

Mākslinieces dzīves kredo ir: Lai cik grūts būtu ceļš, vienmēr uztvert pasauli ar prieku un smaidu un lai mīlestība uzvar. “Dzīves burzmā un steigā mēs dažkārt aizmirstam pašu svarīgāko – uzdot sev jautājumu: Vai es esmu laimīgs? Vai mani tuvie ir laimīgi, esot man blakus? Būdama filantrops, ticu, ka cilvēces mērķis ir viedi un līdzpārdzīvot spējīgi cilvēki, kas spēj radīt mīlestības un labestības vārdā,” saka Viktorija un vēl ikvienam izdzīvot katras dienas labāko versiju.

Viktorija Valujeva ir absolvējusi Tēlotājmākslas fakultāti Daugavpils Universitātē, Tēlotājmākslas un Grafikas fakultātes Latvijas Mākslas akadēmijā, kā arī apguvusi Fotogrāfijas un dizaina kvalifikācijas kursu Mākslas un dizaina koledža “Saules Skola”.

Izstādes atklāšana un tikšanās ar mākslinieci notiks 8.februārī plkst.16.00.

Informāciju sagatavoja:
Latgales Centrālā bibliotēka
654 76345
www.lcb.lv
www.facebook.com/lcb.lv