⚠️Ievērībai - atsevišķās portāla sadaļās turpinās darbi pakāpeniskai versiju nomaiņai.

aizvērt

Romāna “Skolotāji” autors Andris Akmentiņš Daugavpilī

Romāna “Skolotāji” autors Andris Akmentiņš Daugavpilī
19.09.2018

28. septembrī Daugavpilī viesosies latviešu rakstnieks, dzejnieks un dziesminieks Andris Akmentiņš, lai iepazīstinātu ar savu jaunāko romānu “Skolotāji”, kurš šovasar iznāca apgāda “Dienas Grāmata” vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts”. Pasākums aizsāk literāru tikšanos ciklu ar populāriem latviešu autoriem, kuru šoruden rīko Latgales Centrālā bibliotēka VKKF finansēta projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 4. kārtas ietvaros.

Latvijas valsts simtgades noskaņās projekts “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” šoruden iepazīstinās daugavpiliešus ar pieciem spilgtiem latviešu rakstniekiem, kuri savā daiļradē apcer Latvijas 20. gadsimta vēstures līkločus. Četri no projektam piesaistītajiem autoriem ir publicējušies apgāda “Dienas Grāmata” populārajā vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts”, rakstot par sev būtisko uz senākas un nesenākas vēstures fona. Tie ir Andris Akmentiņš, Guntis Berelis, Arno Jundze un Pauls Bankovskis. Šiem autoriem pievienojas Inguna Ula Ceplīte, kuras grāmata “Ulsiks” veidota kā bērnības atmiņu tēlojums par dzīvi 60.-70. gadu Latvijā un kuru kritiķi jau paguvuši nodēvēt par kultūrvēsturisku liecību un sava laikmeta dokumentu.

Kā pirmais no minētajiem literātiem Daugavpili apmeklēs Andris Akmentiņš. Autors publicējas kopš 1988. gada un sākotnēji sevi pieteica kā dzejnieks. 1992. gadā apbalvots ar Klāva Elsberga prēmiju, kopš 1994. gada ir Latvijas Rakstnieku savienības biedrs. Strādājis žurnālistikā, kā arī mārketinga un reklāmas nozarē. Divtūkstošo gadu sākumā pievērsies prozai. 2018. gadā apgāda “Dienas Grāmata” vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts” iznācis Akmentiņa romāns “Skolotāji”.

Romānā tēlota Latvijas lauku skolotāju dzīve 20. gs. 50.-60. gados, kurus pazīst kā “atkušņa” periodu. Varas dzelžainās dūres tvēriens pēc Staļina nāves ir manāmi atslābis, taču par īstu brīvību kā personiskajā, tā sabiedrības un valsts līmenī runāt, protams, nevar. Skolotāju dzīves ikdienu nosaka gan mācību priekšmetu saturam uzliktie žņaugi, gan stingrās audzināšanas darba nostādnes, liekot veidot režīmam pakļāvīgus padomju pilsoņus. Neiztrūkst arī reālistisks skolotāju, viņu ģimeņu un audzēkņu sadzīves tēlojums, kurā jaušama pastāvīga cīņa ar trūkumu un, jā, arī bailēm, kuru ēna kara un pēckara traģēdijas pārdzīvojušo paaudzi nepamet nekad. Spilgts laikmeta portretējums par vienkāršu cilvēku dzīvi nepavisam ne vienkāršā Latvijas vēstures periodā.

Tikšanās ar romāna “Skolotāji” autoru Andri Akmentiņu gaidāmas piektdien, 28. septembrī, plkst. 11.30 Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) un plkst. 14.30 Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Pārdaugavas bibliotēkā. Ieeja pasākumos – brīva. Grupu apmeklējumus aicinām iepriekš saskaņot pa tālruni 654 76345.

Pasākumos var tikt veikta filmēšana un fotografēšana. Pasākumu publicitātes attēlā izmantoti Andra Akmentiņa grāmatas vāka un Ginta Ivuškāna fotogrāfijas fragmenti.
 

 

 

 

Informāciju sagatavoja:
LCB sabiedrisko attiecību speciāliste
Inga Gedžūne
Tālr.: 65476345
e-pasts: inga.gedzune@lcb.lv