⚠️Ievērībai - atsevišķās portāla sadaļās turpinās darbi pakāpeniskai versiju nomaiņai.

aizvērt

LCB aizvadījusi radošu un notikumiem bagātu gadu

LCB aizvadījusi radošu un notikumiem bagātu gadu
02.01.2024

Aizejošais gads Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) un tās filiālēs ir bijis gana interesants un notikumiem bagāts. Bibliotēkās ir noritējušas tikšanās ar rakstniekiem, dzejniekiem, grāmatu ilustratoriem, citām radošām personībām, bijuši apskatāmi vairāki desmiti dažādu izstāžu, kā arī sarīkots ne mazums pasākumu lieliem un maziem grāmatmīļiem.

Par vienu no šī gada centrālajiem notikumiem LCB kļuva reģionālā konference “Latgales grāmatnieku un literātu devums Latvijas grāmatniecībā”. Šo konferenci LCB rīkoja sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītā projektā “Ceļā uz “Latviešu grāmatai 500” Latvijas reģionos: izdevējdarbība un tekstu izplatība senāk un tagad”.

Konferencē notika priekšlasījumi par grāmatniecības attīstību Latgalē 19. un 20. gadsimtā, par latgaliešu dziesminieka, literāta un grāmatnieka Andriva Jūrdža devumu Latgales grāmatniecības attīstībā, tika sniegs ieskats grāmatizdevēja un tirgotāja Vincenta Gaudzes profesionālajā darbībā Daugavpilī 20. gadsimta sākumā, kā arī par grāmatizdevēja, rakstnieka Vladislava Lōča (Locs) ieguldījumu grāmatniecībā.

Šogad Latgales Centrālā bibliotēka turpināja realizēt Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītus projektus “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī” un “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī”.

Projekta “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī” gaitā Daugavpils publiskajās bibliotēkās tika rīkotas tikšanās ar sešiem lasītāju iemīļotiem bērnu un jauniešu grāmatu autoriem – Agiju Staku, Lauru Melni, Agnesi Vanagu, Viesturu Ķerus, Lauru Vinogradovu un Rebeku Lukošus. Projekta mērķis ir popularizēt lasīšanas tradīciju un kultūras vērtības literatūrā, iepazīstinot multikulturālās Daugavpils iedzīvotājus ar latviešu bērnu un jauniešu grāmatu autoriem.
 
Savukārt projekts “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī”  paredz sešas lasītāju tikšanās ar iemīļotām latviešu rakstniecēm un dzejniecēm – Rolandu Bulu, Aiju Mikeli, Janu Veinbergu un Ingunu Dimanti, Ilzi Spergu un Ligiju Purinašu. Projekts dod iespēju aizvien plašākam Daugavpils iedzīvotāju lokam iepazīties ar interesantiem latviešu dzejniekiem un rakstniekiem, veidojot saistošus, interaktīvus un radošus dialogus par sabiedrībā aktuāliem jautājumiem kultūras un literatūras jomā.

LCB un tās filiālēs šogad turpinājās arī aktīva izstāžu dzīve. Kopš gada sākuma LCB Daiļliteratūras un literatūrzinātnes sektorā sektorā un ASV info centrā ir bijušas apskatāmas: Sarmītes Bogdanovičas fotoizstāde „Cieši klāt”, Daugavpils fotostudijas “Ezerzeme-F” izstāde “Paaudze SUDRABS”, Mākslu izglītības kompetences centra “Daugavpils Dizaina un  mākslas vidusskola “Saules skola”” Bērnu mākslas skolas 2022. un 2023. gada absolventu noslēguma darbu izstāde, Zarasu (Lietuva) fotokluba “Ezerzeme” un daudzas citas izstādes.

Patlaban LCB Daiļliteratūras un literatūrzinātnes sektorā sektorā ir aplūkojama Daugavpils Universitātes (DU) profesionālās maģistra studiju programmas „Māksla” docētājas Mg.art. Jeļenas Koževņikovas un maģistrantes Bc.art. Sigijas Šķēles-Tomiņas laikmetīgo grafiku izstāde „BALTS, VĒL BALTĀKS”, bet ASV Informācijas centrā – Anetes Aizbaltes Gleznu izstāde “Latvijas dzejnieki”.

Šovasar Daugavpils publiskās bibliotēkas atkal aicināja skolas vecuma bērnus aizraujoši un saturīgi pavadīt brīvo laiku, piedaloties lasītveicināšanas programmā “Skaistā vasara bibliotēkā”. Programmas ietvaros tika piedāvātas saistošas, izzinošas un izglītojošas nodarbības, literāri pasākumi un novadpētniecības stundas, radošas darbnīcas un konkursi gan individuāliem apmeklētājiem, gan arī bērnu vasaras nometņu dalībniekiem.

Par vienu no šā gada izaicinājumiem kļuva Latvijas Neredzīgo bibliotēkas reorganizācija, kuras rezultātā tās Daugavpils filiālbibliotēka no 1. jūlija tika pievienota Latgales Centrālajai bibliotēkai un turpina darbu kā LCB filiāle Čiekuru bibliotēka.

Minētās reorganizācijas rezultātā ir nodrošinātas plašākas iespējas Daugavpils valstspilsētas un citu pašvaldību iedzīvotājiem ar redzes traucējumiem un citām lasīšanas grūtībām izmantot publisko bibliotēku pakalpojumus, tai skaitā: literatūru pielāgotā formātā, priekšā lasīšanu, pielāgotus literāros un kultūras pasākumus, iespēju izmantot palielināšanas iekārtas, datoru ar specializētu aprīkojumu un Braila raksta printeri.

Šogad Daugavpils publisko bibliotēku plauktus ir papildinājušas Latvijas Nacionālās bibliotēkas organizētā un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītā projekta “Rakstītāji un rakstu darbi: latviešu autori un literatūra bibliotēkās” grāmatas. Projekta gaitā Latgales Centrālās bibliotēkas un tās filiāļu krājums tika papildināts ar 129 izdevumiem 1369.09 eiro vērtībā. Izdevumu klāstā ir oriģinālliteratūra, kultūras izdevumi, vārdnīcas, enciklopēdijas, uzziņu literatūra, kā arī augstvērtīgi tulkojumi un bērnu literatūra. Šīs grāmatas būs izglītojoša un interesanta lasāmviela plašam literatūras cienītāju lokam.

Nākamgad LCB plānos ir turpināt īstenot projektus, piesaistot VKKF finansējumu, kā arī līdzdarbojoties pārrobežu sadarbības projektā (Interreg Latvija – Lietuva) meklējot risinājumus LCB Ģimenes digitālo aktivitāšu centra pakalpojumu dažādošanai un attīstībai.  Tiks turpināta aktīva izstāžu dzīve, kā arī rīkoti daudzveidīgi lasītveicināšanas pasākumi lieliem un maziem grāmatmīļiem. Nākamā gada izaicinājums pasākumu organizēšanā noteikti būs Dzejas dienas 2024 Daugavpilī, par iespēju organizēt šos svētkus esam ne vien aizkustināti, bet arī nedaudz satraukušies.

Savukārt par vienu no nākamā gada lielākajiem bibliotekārā darba izaicinājumiem solās kļūt bibliotēkas iesaiste Digitālajā nedēļā, kad bibliotēkā notiks Latgales reģiona pasākums, kurā viesosies Digitālās bibliotēkas veidotāji no Latvijas Nacionālā arhīva, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Kultūras informācijas sistēmu centra un Kultūras mantojuma pārvaldes, savukārt Latgales Centrālā bibliotēka dalīsies pieredzē, kā ir iesaistījusies Digitālās bibliotēkas saturu veidošanā.


Informāciju sagatavoja:
Latgales Centrālā bibliotēka
654 76345
www.lcb.lv
www.facebook.com/lcb.lv