⚠️Ievērībai - atsevišķās portāla sadaļās turpinās darbi pakāpeniskai versiju nomaiņai.

aizvērt

Bibliotēkā notiks grāmatas „Broņislavs Valpitrs – laikmeta liecinieks (1899–1976)” prezentācija

Bibliotēkā notiks grāmatas „Broņislavs Valpitrs – laikmeta liecinieks (1899–1976)” prezentācija
20.10.2023

Piektdien, 27. oktobrī,  plkst. 16.00 Latgales Centrālā Bibliotēkā (LCB) Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) notiks grāmatas „Broņislavs Valpitrs – laikmeta liecinieks” prezentācija. Izdevumā apkopotas katoļu garīdznieka, Latvijas Universitātes un Rīgas katoļu Garīgā Semināra profesora Broņislava Valpitra atmiņas par viņa dzīves gaitām un pārdomas par notikumiem, kas ietekmēja viņa darbību un ikdienu.

Broņislavs Valpitrs dzimis Pristaņas sādžā, tagadēja Pilskalnes pagasta robežās. Studēja Pēterpils (Peterburgas) garīgajā seminārā, bet 1917. gada boļševiku revolūcijas dēļ bija spiests turpināt studijas Minskas un Viļņas semināros. Bija viens no pirmajiem jau neatkarīgās Latvijas  garīdzniekiem, kas tika iesvētīti atjaunotā Rīgas diecēzē. Turpināja studijas Kauņas Universitātē un Romā – Pontifikālā Universitātē “Angelicum”.

Kalpoja kā priesteris vairākās Latgales draudzēs, bija Latvijas Katoļu Jaunatnes Biedrības valdes loceklis un kapelāns, žurnāla „Sauleite” redaktors kā arī skolu kapelāns. Vairāku lugu autors, kuras publicēja zem pseidonīma Tōlivaļds.

Pēc katoļu teoloģijas fakultātes dibināšanas Latvijas Universitātē pildīja pasniedzēja un pētnieka pienākumus kā arī bija Rīgas Garīgā Semināra profesors.

Arestēts 1948. gadā un pēc vārāku mēnešu ilgas izmeklēšanas tika notiesāts par pretpadomju aģitāciju uz 25 gadiem, soda izciešanas vieta viņam tika nozīmēta Krasnojarskas apgabalā. Atbrīvots 1955. gadā nolēma palikt Sibīrijā, lai veikt pastorālo darbu starp trimdiniekiem, tomēr vietējas milicijas darbinieku piespiests, atgriezās Latvijā un pēdējos divdesmit dzīves gadus kalpoja katoļu draudzēs Kurzemē.

Savos memuāros Broņislavs Valpitrs liecina ne tikai par bagāta mūža gaitām, bet arī par veselu laikmetu mūsu valsts un katoļu Baznīcas dzīvē. Pateicoties šim izdevumam lasītāji gūs iespēju paskatīties uz liktenīgiem Latvijas vēstures notikumiem ar liecinieka acīm un ielūkoties viņa subjektīvā šo notikumu vērtējumā.

Izdevumu apkopoja un sagatavoja Dmitrijs Artjomovs, teoloģijas doktors un garīdznieks, sadarbībā ar katoļu izdevniecību “KALA Raksti”.

Grāmata ir pieejama iegādei www.mieramtuvu.lv interneta grāmatu veikalā.

Latgales Centrālā bibliotēka
654 76345
www.lcb.lv
www.facebook.com/lcb.lv