⚠️Ievērībai - atsevišķās portāla sadaļās turpinās darbi pakāpeniskai versiju nomaiņai.

aizvērt

Aizvadītā gada lasītākās grāmatas Latgales Centrālajā bibliotēkā

Aizvadītā gada lasītākās grāmatas Latgales Centrālajā bibliotēkā
18.01.2019

Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi ziņas par savu lasītāju iecienītākajām grāmatām 2018. gadā, vērtējot izsnieguma tendences četrās kategorijās – latviešu oriģinālliteratūra, tulkotā daiļliteratūra, jauniešu literatūra un nozaru literatūra.

Latviešu oriģinālliteratūras kategorijā piecu lasītāko grāmatu saraksta augšgalā ierindojies dzejnieces Māras Zālītes dzīves atmiņās balstītais romāns “Paradīzes putni”, kurā varam sekot mazas meitenes bērnības gaitām 20. gs. 50.-60. gadu Latvijā. Zīmīgi, ka arī viņas autobiogrāfiskā cikla pirmā grāmata “Pieci pirksti” savulaik kļuva par gada lasītāko daiļliteratūras izdevumu Latgales Centrālajā bibliotēkā (2016). Arī topa otrajā un trešajā vietā ir iekļuvušas grāmatas, kuru varoņi darbojas dažādos Latvijas 20. gadsimta vēstures nogriežņos. Tās ir Andras Manfeldes “Virsnieku sievas” (otrā vieta) un šovasar iznākušais Andra Akmentiņa romāns “Skolotāji”, kurš pusgada laikā ir paspējis uzkāpt topa trešajā vietā. Abas grāmatas iznākušas apgāda “Dienas Grāmata” populārajā vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts”, un to autori savulaik ir viesojušies Latgales Centrālajā bibliotēkā projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” ietvaros (Andra Manfelde 2017. gadā un Andris Akmentiņš pērnruden). 2018. gada lasītāko grāmatu TOP 5 noslēdz latviešu literatūras vecmeistares Dainas Avotiņas romāns “Tāds laimīgs cilvēks” un lasītāju iemīļotās dzimtas sāgu meistares Ingunas Baueres vēsturiskais romāns “Dieva riekšavā”.

Tulkotās daiļliteratūras kategorijā gada lasītāko grāmatu topā iekļuvuši pieci mīlestības romāni (tostarp vairākas dzimtas sāgas un romantiskie detektīvi) ar meistarīgi vērptiem sižetiem, kas ievelk varoņu savstarpējo attiecību peripetijās un liek just līdzi viņu gaitām un pārdzīvojumiem. Šos romānus sarakstījušas plašu un uzticamu lasītāju loku ieguvušās rakstnieces Santa Montefjore, Lūsinda Railija, Diāna Čemberlena, Rebeka Džeimsa un Šarlote Linka. Latviešu lasītājam šīs grāmatas pieejamas darījuši apgādi “Kontinents” un “Zvaigzne ABC”. 

Jauniešu literatūras kategorijā lasītāko grāmatu topa pirmajā vietā ierindojies Jāņa Joņeva hrestomātiskais romāns “Jelgava 94” par Latvijas pusaudžu dzīvi pagājušā gadsimta nogalē. Tam seko Sabīnes Košeļevas romāns “Rīga – Maskava” un Lauras Dreižes “Tā runāja zosu māte”. Ceturtajā un piektajā vietā ir ārzemju populārās literatūras tulkojumi – bestselleri “Kaulu pilsēta” un “P.S. Tu man patīc”. Zīmīgi, ka četras no topa piecniekā iekļuvušajām grāmatām savulaik ir bijušas iekļautas Vislatvijas lasītveicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” lasāmo un vērtējamo grāmatu kolekcijā, divas no tām – pērn.

Nozaru literatūras kategorijā starp piecām lasītākajām grāmatām ierindojās divi Latvijas Valsts simtgadei veltīti izdevumi – “100 notikumi Latvijas vēsturē” (pirmā vieta) un “Latvija 1918-2018. Valstiskuma gadsimts”. Tiem līdzās ir vācu ārsta Gerda Herolda grāmatas “Iekšķīgās slimības” kardioloģijas daļas latviešu tulkojums, itāļu kuratora un mākslas kritiķa Frančesko Bonami ceļvedis mākslas pasaulē “Es arī tā mācētu” un atziņu kopums “Tici sev!”, kurā ar savu panākumu formulu dalās 18 Latvijā pazīstami cilvēki – Vaira Vīķe-Freiberga, Renārs Kaupers, Vestards Šimkus, Martins Dukurs un citi.

Ar lasītāko grāmatu TOP 5 visās četrās minētajās kategorijās iespējams iepazīties šeit. Gan topā iekļautās grāmatas, gan citus lieliskus daiļliteratūras un nozaru literatūras izdevumus aicinām meklēt e-katalogā vai bibliotēkas plauktos.

Informāciju sagatavoja:
Latgales Centrālās bibliotēkas
sabiedrisko attiecību vadītāja
Inga Gedžūne
65476345
inga.gedzune@lcb.lv
www.facebook.com/lcb.lv