⚠️Ievērībai - atsevišķās portāla sadaļās turpinās darbi pakāpeniskai versiju nomaiņai.

aizvērt

2022. gada “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas” jaunā grāmatu kolekcija

2022. gada "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas" jaunā grāmatu kolekcija
27.04.2022

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) izveidotā un vadītā lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” notiek jau 22. gadu. Šogad katrā vecumgrupā ir septiņas grāmatas, bet Vecāku žūrijas kolekcijā – piecas. Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2022. gada kolekcija apskatāma ŠEIT.

Šī gada “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas” kolekciju veido 33 grāmatas no 10 izdevniecībām. Tās ir 15 oriģinālliteratūras grāmatas – no tām vairākas debijas bērnu literatūrā – Rebekai Lukošus, Ilzei Skrastiņai, Žanetei Lazdovskai, kā arī iemīļotu bērnu un jauniešu grāmatu autoru devums – Juris Zvirgzdiņš, Daina Ozoliņa, Luīze Pastore un Laura Vinogradova. Kolekcijā iekļauta arī Ineses Zanderes, Ineses Paklones, Lotes Vilmas Vītiņas dzeja un dzejnieku kopdarbs – dokumentālajai izrādei “Netikumīgie” rakstītie dzejoļi.

Lauras Vinogradovas “Tētis un suns” ir sirsnīgs stāsts visai ģimenei par svarīgāko, vērtīgāko. Mēs nojaušam, kas tas ir, bet ne vienmēr protam nosaukt to vārdā. Rebekas Lukošus grāmatas “Nepaklausīgais vectēvs” notikumi risinās vectēva dzimšanas dienas rītā. Bērniem raksturīgais sapnis – kad man paliks 18, darīšu, ko gribēšu, man nebūs jāklausa vecāki, šeit ar labsirdīgu ironiju pārcelts uz vecā vīra dzīvi. Ineses Paklones dzejoļu krājums “Zvēru barošana” ieved lasītāju daudzkrāsainā zvēru valstībā, ar maza zēna vērīgajām acīm ļaujot noraudzīties dzīvnieku paradumos. Luīzes Pastores grāmatas “Laimes bērni” pamatā ir leģendārā latviešu ceļotāja Aleksandra Laimes biogrāfija, bet stāsta galvenie varoņi ir bērni, kā arī zviedru žurnāliste Līse, kura ieradusies aprakstīt Laimes noslēpumus.

Tulkoto literatūru pārstāv 18 grāmatas no 11 valodām – igauņu, angļu, poļu, franču, vācu, lietuviešu, nīderlandiešu, norvēģu, somu, slovēņu un zviedru. Grāmatās aplūkotas bērnu un vecāku attiecības, atmiņas un pieredze, piedzīvojumi un drošība internetā. Marka Uves Klinga asprātīgā  grāmata “Diena, kad ome salauza internetu” ļauj iejusties situācijā, kad pasaulē pārstāj darboties internets, bet Sigri Agnētes Hansenas stāstā “Tu redzēji?” skarta aktuāla tēma – ko drīkst vai nedrīkst publiskot internetā, vai iespējams uzticēties un kā pārdzīvot vilšanos. Varbūt, ka spēcīgi izstāstītais stāsts spēs iemācīt daudz vairāk nekā labi domātas pamācības. Delfīnas de Vigānas grāmata “No un es”, kas saņēma Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu 2021.gadā, satricina ar skarbu  vēstījumu – ko patiesībā nozīmē mājas un ko – būt bez pajumtes. Rakstniece Anja Portina grāmatā “Radio Popovs” aktualizē novārtā atstāto bērnu tēmu. Puika faktiski dzīvo viens, mammu viņš nav redzējis, bet tētis bieži brauc komandējumos. Igauņu rakstnieka Juhani Pitsepa un latviešu ilustratores Gundegas Muzikantes kopdarbs “Ir mēness zelta kuģis” vēsta par 1944.gada kara rudeni, kad tūkstošiem Igaunijas un Latvijas iedzīvotāji pameta savas mājas, lai bēgtu pāri jūrai uz Zviedriju. Grāmata Igaunijā ir saņēmusi jau vairākus apbalvojumus. Nīderlandiešu rakstnieka Žaka Frīnsa grāmata “Sestklasnieki neraud” balstās uz reāliem notikumiem klasē, kuras audzinātājs kādu laiku atpakaļ ir bijis pats rakstnieks. Tie ir ļoti traģiski notikumi, stāstā rakstīts par meiteni, kura saslimst ar leikēmiju, taču atspoguļoti ar patiesu, cilvēcisku gaišumu.

Programmas grāmatas ir saistošas dažādiem lasīšanas līmeņiem, rakstnieki rakstījuši par mūsdienīgi aktuālām un vēsturiskām tēmām, pieskaroties tādiem mūžīgiem jautājumiem kā atbildība par saviem tuvākajiem, uzticība, cerība un pieaugšana.

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas grāmatu kolekcijas iegādi un norišu īstenošanu atbalsta LR Kultūras ministrija, metodikas sastādīšanu – Valsts izglītības satura centrs (VISC). Satura pilnveidošanu un organizatorisko darbu veic  Latvijas Nacionālā bibliotēka kopā ar reģionālajām bibliotēkām, lasītāju iesaisti un vērtēšanu vada lokālās bibliotēkas un skolas.   
 
Informāciju sagatavoja:
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Bērnu literatūras centrs
E-pasts: berni@lnb.lv
www.lasamkoks.lv
www.lnb.lv