⚠️Ievērībai - atsevišķās portāla sadaļās turpinās darbi pakāpeniskai versiju nomaiņai.

aizvērt

2019. gada lasītākā oriģinālliteratūra Daugavpils publiskajās bibliotēkās

2019. gada lasītākā oriģinālliteratūra Daugavpils publiskajās bibliotēkās
20.01.2020

Lai noteiktu lasītāju iecienītākos latviešu oriģinālliteratūras izdevumus aizvadītajā gadā, Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi informāciju par biežāk izsniegtajām grāmatām šajā kategorijā. Atsevišķi izdalīta literatūra pieaugušo auditorijai un grāmatas, kuras paredzētas dažāda vecuma bērniem un jauniešiem.

Gadu no gada Latgales Centrālā bibliotēka rūpējas, lai visu vecumu lasītājiem būtu pieejama augstvērtīga latviešu oriģinālliteratūra. Bibliotēka regulāri papildina savu iespieddarbu krājumu, informē lasītājus par grāmatu jaunumiem un aktualitātēm literatūras jomā, rīko tikšanās ar populāriem rakstniekiem un dzejniekiem. Aizvadītais gads bijis īpaši rosīgs, jo ar Kultūrkapitāla fonda atbalstu tika īstenoti divi projekti, kuros daugavpiliešiem bija iespēja skatīt vaigā desmit iemīļotus pašmāju literatūras autorus. Ilgtermiņa projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” piektajā kārtā Daugavpili apmeklēja aktuālu īsprozas krājumu autores Inga Gaile, Laura Vinogradova, Jana Egle, Andra Manfelde un Dace Vīgante. Katra tikās gan ar bibliotēkas lasītājiem, gan arī ar jauniešiem kādā no pilsētas skolām. Turklāt ar mērķi popularizēt lasīšanas tradīciju un latviešu oriģinālliteratūru bērnu un jauniešu vidū pērn tika veiksmīgi aizsākts vēl viens projekts – “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī”. Projekta pirmajā kārtā jaunākajai lasītāju paaudzei bija iespēja sastapt Inesi Zanderi, Eviju Gulbi, Uldi Ausekli, Aivaru Kļavi un Liliju Berzinsku.

Atskatoties uz lasītāju izvēli gada griezumā, latviešu oriģinālliteratūras kategorijā vislielāko atzinību izpelnījies rakstnieces un dzejnieces Janas Egles jaunākais stāstu krājums “Svešie jeb miļeņkij ti moi” (Latvijas Mediji, 2018). Astoņos savstarpēji saistītos stāstos autore atklāti runā par lietām, kuras sabiedrībā drīzāk pieņemts noklusēt. Otrajā vietā ierindojies populārās rakstnieces, publicistes un dziesminieces  Daces Judinas darbs “Ēnas spogulī”, kas pērn aizsāka izdevniecības “Latvijas Mediji” jauno romānu sēriju “Vakara romāns”. Trešajā vietā atrodas Andra Akmentiņa romāns “Skolotāji” (2018) no apgāda “Dienas Grāmata” izdotās sērijas “Mēs. Latvija, XX gadsimts”, kurš šo topa ailīti aizņēma arī grāmatas izdošanas gadā. Līdz ceturtajai vietai uzkāpis Ingas Gailes kriminālromāns “Neredzamie” (Zvaigzne ABC, 2018), bet topu noslēdz vēl viens īsprozas krājums – Lauras Vinogradovas “Izelpas” (Zvaigzne ABC, 2018). Zīmīgi, ka četri no topā iekļuvušo darbu autoriem pavisam nesen viesojušies Latgales Centrālajā bibliotēkā: Andris Akmentiņš 2018. gadā, Inga Gaile, Laura Vinogradova un Jana Egle – pērnā gada rudenī.

Jaunieši un vidējā vecuma bērni pērn vislielāko interesi izrādījuši par Māra Runguļa Pārupes spoku stāstu cikla otro grāmatu “Trīs nāves Mārtiņdienā” (Liels un mazs, 2018), kura ir turpinājums 2016. gada izdevumam “Pastaiga mirušo pilsētā”, bet tikpat labi lasāma arī atsevišķi. Starp populārākajiem darbiem šajā vecumgrupā ir arī Ojāra Vācieša dzejoļu krājums “Uz putnu lielceļa” (Zvaigzne ABC, 2019), kurš bija iekļauts lasītveicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2019” grāmatu kolekcijā vecumposmam 15+. Par trešo pieprasītāko izdevumu kļuvis Aivara Kļavja “Melnais akmens” (Zvaigzne ABC, 2018) – vēsturiskās triloģijas “Ceļš uz nezināmo zemi” pirmā grāmata.

Sākumskolēnu vidū aizvadītajā gadā vispieprasītākās bijušas grāmatas no “Bērnu žūrijas” kolekcijas – visas dzejas formā, tomēr katra no atšķirīga vecumposma. Ineses Paklones krājums “Es picas brālēnu cepu” (Pētergailis, 2019) tiek piedāvāts lasīšanai vecumposmā 5+. Savukārt Ulda Ausekļa gadalaiku dzejoļu krājums “Četras otas” (Latvijas Mediji, 2019) iekļauts grāmatu izlasē 9+. Populārāko grāmatu trijnieku noslēdz bērnu literatūrai neraksturīgā poēmas žanrā sarakstītais Kārļa Vērdiņa darbs “Dilles tante” (Liels un mazs, 2018), kurš paredzēts žūrijas ekspertiem vecumā no 11 gadiem.

Savukārt pirmsskolas vecuma bērni visbiežāk lasījuši “Bērnu žūrijas” 5+ kolekcijas grāmatu “Vecis iet pa dārzu, pankūkas bārdā” (Latvijas Mediji, 2018), kurā apkopoti Ievas Samauskas mīklu dzejoļi. Mazo lasītāju mīlestību izpelnījies arī Toma Kalninska sarakstītais un ilustrētais stāsts “Zaķa Garauša laimes zeme” (Zvaigzne ABC, 2017) un Ineses Zanderes sacerējums par bērna fantāzijas lidojumu klavierspēles laikā – “Zirgā” (Liels un mazs, 2017).

Ar lasītākajiem pašmāju autoru darbiem visos vecumposmos iespējams iepazīties šeit. Atgādinām, ka ne tikai latviešu oriģinālliteratūru, bet arī citas lieliskas un aizraujošas grāmatas var meklēt un pasūtīt e-katalogā vai vaicāt bibliotekāram.

Informāciju sagatavoja:
Latgales Centrālās bibliotēkas
sabiedrisko attiecību speciāliste
Jana Konopecka
65476345
jana.konopecka@lcb.lv
www.facebook.com/lcb.lv