“Literatūras ceļveža” marta numurs savus lasītājus sasniedz vienlaikus ar pavasara sajūtām un iekšēju pārliecību par drīzu pilnvērtīgākas un brīvākas ikdienas atgriešanos.
Tīmekļa resursos veiktās izpētes dati liecina, ka, spītējot aizvadītajā gadā pasauli skārušajai krīzei grāmatniecības, izdevēj darbības un grāmatu tirdzniecības jomā, Latvijā, līdzīgi kā citviet Eiropā, bibliotēku apmeklētāju un grāmatu pircēju skaits kopumā nav mazinājies – ar izpratni un pacietību esam pārdzīvojuši pieejamības ierobežojumus gan grāmatu tirgotavās, gan bibliotēkās. Pateicoties bagātīgai personāla izdomai, smagākās krīzes brīžos bibliotēku un grāmat tirgotavu krājumi paši atraduši ceļu pie saviem lasītājiem. Arī 2021. gads nesolās būt iepriecinošs ne izdoto grāmatu nosaukumu skaitā, ne tirāžu jomā. Par spīti visam, Latvijas izdevēji savus lasītājus turpina iepriecināt ar spilgtiem un lasītvērtiem jaunumiem, daļu no kuriem aicinām iepazīt marta numura slejās.
Arī šoreiz piedāvājam ieteicošus viedokļus par vairākiem izciliem jaunumiem gan daiļliteratūrā, gan nozaru literatūrā. Turklāt sagadījies,ka paši spilgtākie marta ieteikumu apkopojumā ir tieši rakstniecības debitanti. Jaunajā numurā vēlamies īpaši izcelt grāmatu, kura mazliet pārsteidzoši, tomēr loģiski martā nokļuvusi Latvijas grāmatnīcu pirktāko grāmatu topa līderos (šo sakritību nejauši atklājām mūsu izdevuma sagatavošanas beigu posmā) – Andra Kalnozola debijas romāns “Kalendārs mani sauc” – grāmata, kuru literatūras gardēžiem noteikti nevajadzētu palaist garām. Daudz labu jaunumu arī nozaru literatūrā. Kā piemērus vēlamies izcelt LNB zinātnisko rakstu 5. sējumu “Dzejnieks un mākslinieks Karls Gothards Grass (1767–1814)” un rakstu krājumu “Lasīšanas pandēmija: esejas par lasīšanas vēsturi Latvijā”. Ne vien mazāk zināmus un pārsteidzošus vēstures faktus, bet arī daudz patīkamu un pozitīvu emociju var smelties Maijas Miglas-Streičas biogrāfiskajā (arī debijas) romānā “Matildes gadsimts”. Vispārējam pozitīvismam – ieskats Laura Gundara aizkustinošajā bērnu grāmatā par meiteni Spindzeli un viņas vectēvu Vali (“Valis ir atpakaļ”). Ceļosim grāmatu pasaulē – ne vien notikumu, likteņu un ievērojamu personību dzīves stāstos, bet arī iedvesmojošos attēlos – vieglāk sagaidot brīdi, kad tiks saņemta atļauja ceļot reālajā telpā (“500 ceļojumi visai dzīvei”). Citējot kādu no šajā numurā iekļautajām anotācijām: “Iepriekš nebrīdinot, Covid-19 pandēmija apturēja pasauli un “iemeta” mūs virtuālajā telpā”. Novēlam visiem “Literatūras ceļveža” lasītājiem, lai vienīgā turpmāk mūs ietekmējošā ir ne tā visiem apnikusī, bet tekstā jau minētā lasīšanas pandēmija!
Ar sveicieniem,
Anda Saldovere
BAC projektu koordinatore
Attīstības departaments
Latvijas Nacionālā bibliotēka
tālr. 29336112
e-pasts: anda.saldovere@lnb.lv