⚠️Ievērībai - atsevišķās portāla sadaļās turpinās darbi pakāpeniskai versiju nomaiņai.

aizvērt

Nācis klajā novembra Literatūras ceļvedis

Nācis klajā novembra Literatūras ceļvedis
27.11.2019

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) mājaslapā publicēts Bibliotēku attīstības centra, citu LNB speciālistu un sadarbības partneru kopīgi veidotā izdevuma “Literatūras ceļvedis” novembra numurs.

Strādājot ar novembrī saņemtajiem grāmatu ieteikumiem, kā allaž, nācās aizdomāties par sarakstā apkopoto (nejauši “sakritušo”) grāmatu tematiku. Un arī par to, vai mums kaut nedaudz izdodas virzīt mūsu potenciālā lasītāja intereses sev vēlamā virzienā. Un cik apzināti vai netīši to darām. Kaut ko vienu un konkrētu šoreiz ievadā izcelt grūti, jo novembra izlasē atkal esam apkopojuši plašu grāmatu spektru – gan no nozarēm, gan teju visiem iespējamiem daiļliteratūras žanriem. Un tomēr nevar nepieminēt mūsu īpašo un neatkārtojamo Noru Ikstenu – šoreiz LU Baltu filoloģijas maģistra studiju programmas studentes mums iesaka iepazīties ar abiem autores pēdējā laika veikumiem “Mīlestība” un “Suņa dzīve”, šīs lieliskās grāmatas noteikti nedrīkst palaist garām! Un vēl – numurā ir iegadījušies veseli trīs detektīvromāni… Vai tā būtu tikai sakritība? Nedaudz papētot aktuālos Latvijas populārāko grāmattirgotāju topus, redzams, ka kriminālromāni pirmajā desmitniekā ir neiztrūkstoši. Vai mūsdienu lasītājam šajā informācijas pārpilnības laikmetā tik nepieciešama vēl papildus spriedze? Protams, lai izteiktu nopietnus un ticamus apgalvojumus par lasāmvielas tematikas izvēli, jāveic visaptverošs pētījums, uz to pagaidām nepretendējam. Un tomēr! Priecē, ka grāmatnīcās, atkarībā no konkrētā brīža politisko un vēsturisko pētījumu piedāvājuma, vienlīdz labi tiek pirkti arī dokumentālie un vēsturiskie romāni, mūsdienu publicistika, psiholoģija, bērnu grāmatas, pavārgrāmatas… tātad ar piedāvājumu visām gaumēm viss ir kārtībā!

Un vēl – vai iespējams formulēt, kas visvairāk saista “lasošo latvieti”, un vai šis lasītājs vispār vēlas būt ietekmējams. Ar to domājam – vai bibliotekāram, atlasot grāmatas iegādei savā bibliotēkā, ir kāda teikšana pār lasītāja tematiskajiem kritērijiem? Dažkārt mēdzam ieskatīties arī dažu bibliotēku lasītāko grāmatu topos. Tur aina ir nedaudz atšķirīga. Laikam tomēr kaut ko mainīt nebūs viegli, jo to, kurš sagaida vien izklaidi vai atpūtu un kuru pēc problēmu pārpilnas ikdienas dara laimīgu vien izdomāti citu laimīgu cilvēku dzīves stāsti, nez vai būs iespējams pierunāt lasīt, piemēram, par Aušvicas tetovētāju. Tādēļ gadījumos, kad lasītājs veic grāmatas iegādi savam personīgajam grāmatplauktam, grūtā izvēle (jo tā nevar būt viegla tik plaša tematiskā piedāvājuma apstākļos!) paliek vien paša pircēja ziņā. Attiecībā uz grāmatu iepirkšanu savai bibliotēkai – kaut arī ikviena bibliotekāra sapnis ir gandarīts lasītājs, mūsuprāt, reizumis būtu lietderīgi izdarīt izvēli par sliktu kādam populāram bestselleram… Taču lūdzu uztveriet to tikai kā draudzīgu ieteikumu! Galvenais – kamēr vēl joprojām lasīsim arī tās grāmatas, kurām čaukst lapas un kuras smaržo pēc tipogrāfijas krāsas – tikmēr lielos vilcienos ar mums viss būs kārtībā!

Papildu informācija:
Anda Saldovere
Bibliotēku attīstības centra
Projektu koordinatore
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Mob. tālr. 29336112
e-pasts: anda.saldovere@lnb.lv