⚠️Ievērībai - atsevišķās portāla sadaļās turpinās darbi pakāpeniskai versiju nomaiņai.

aizvērt

Iznācis Literatūras ceļveža oktobra numurs

Iznācis Literatūras ceļveža oktobra numurs
30.10.2019

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) mājaslapā publicēts Bibliotēku attīstības centra, citu LNB speciālistu un sadarbības partneru kopīgi veidotā izdevuma “Literatūras ceļvedis” oktobra numurs.

Gluži nemanot, laika rats mūs iemetis Latvijas rudenī, ko uzstājīgi atgādina kalendārs uz darba galda vai kārtējie oktobra darbi. Savukārt par tipiskajām oktobra sajūtām vēl liedz domāt krāsainie, garam un miesai tīkamie un komfortablie laikapstākļi. Rudens tiek dēvēts par lasīšanas gadalaiku: ik dienas dzirdam šādus apgalvojumus no grāmattirgotāju reklāmām dažādos medijos. Bet varbūt tieši otrādi – ir laiks vēl pagaidām ļauties dabas maršrutu vilinājumam un pastaigām svaigā gaisā, jo “tumšo vakaru lasāmais periods” paredzams vismaz četru nākamo mēnešu garumā… Tomēr, lai prāts būtu mierīgs, iesakām jau šobrīd veidot savu personisko “grāmatu jeb lasāmideju sarakstu”! Un nav būtiski, piezīmju grāmatiņa ir papīra vai digitālā formā, galvenais – nepazaudēt to, kas uzrunā plašajā piedāvājumā. Un ar mierīgu sirdi – ļauties izjūtām un dzīves plūdumam, jo tas, kas mums katram lemts, atnāks, kad būs tam piemērots brīdis. Paši esam šādu praksi izmēģinājuši, un tā pierāda, ka šīs piezīmes palīdz neapmaldīties. Ir cilvēki, kas lasa ātri, citiem šis process ir lēnāks, tādēļ nesanāk izlasīt daudz un uzreiz. Šādos gadījumos ir īpaši svarīgi izvēlēties sev piemērotāko, un, ja grāmata “nelasās”, bez sirdapziņas pārmetumiem izvēlēties citu.

Tradicionālais ieskats oktobra numurā un sagatavotāju ieteikumi. Kristīnes Zaļumas “Neredzamā bibliotēka. Latvijas Nacionālās bibliotēkas 14 vēsturiskās kolekcijas”. Līdzīgi kā pārējās LNB izstādes, arī šo vienlaikus eleganti un atturīgi noformēto, grāmatas nosaukumam analogo, LNB simtgadei veltīto izstādi tās eksponēšanas periodā, visdrīzāk, izdosies apmeklēt vienu vai divas reizes, turklāt, saglabāt savos atmiņu failos daudz detalizētas informācijas neizdodas katram. Tāpēc no sirds ieteicams rast šai brīnišķīgajai grāmatai-pētījumam vietu personīgajā grāmatu plauktā! Jo stāsts, kurš ir veidots ne vien par vēsturiskajām grāmatu krātuvēm un īpašajām tajās saglabātajām kolekcijām, bet arī par nozīmīgiem Latvijas vēstures pagrieziena punktiem, būs vērtīgs arī nākamajām paaudzēm ikvienā dzimtā – ja vien paši šo iespēju nepalaidīsim garām. Grāmata sagatavota gaumīgā poligrāfiskā iesējumā, tai ir LNB direktora Andra Vilka priekšvārds. Gluži cita žanra izdevums – Tommi Kinnunena romāns “Četru ceļu krustojums”, kas mudina vismaz uz laiku daiļliteratūras prioritāti pārcelt no latviešu oriģinālliteratūras uz somu literatūru. Šī ir grāmata ar perfektu konstrukciju un pārējiem harmoniskas romāna uzbūves un teksta saskaņas rādītājiem. Tik vienkāršos vārdos izstāstīti samezglojušies cilvēku likteņi. Romānu lasīt ir viegli un saistoši – tik tiešām ieteicama lasāmviela!

Papildu informācija:
Anda Saldovere
Bibliotēku attīstības centra
Projektu koordinatore
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Mob. tālr. 29336112
e-pasts: anda.saldovere@lnb.lv