Aicinām visus interesentus 4.08.10 plkst.16.00 Latgales Centrālajā bibliotēkā uz virtuālo diskusiju - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki
- Uzņēmēji

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Uzņēmēji

Bendžamins Ginzburgs (Ginzbergs)

Uzņēmējs
1885/6-1944

Bendžamins Ginzburgs (Ginzbergs) dzimis 1885. gadā (pēc citiem datiem 1886. gadā) ebreju Ārona Ginzburga un Eļkas Slavin ģimenē. 19. gadsimta beigās ģimene dzīvoja Dinaburgā (mūsdienu Daugavpils) Maskavas un Oficieru ielas (tagad Cietokšņa un Lāčplēša iela) krustojumā. Aptuveni desmit gadus Ārons Ginzburgs dienējis Krievijas Impērijas armijā un ģimene dzīvoja Maskavā, bet 1890. gadā atgriezās Dinaburgā. Ģimenē auga astoņi bērni.

1899. gadā Ārons ar Eļku aizceļo uz Dienvidāfriku. Ārons nodarbojās ar tirdzniecību, pārdodot Cederbergas kalnā dzīvojošu lauksaimnieku preces. Vietējie lauksaimnnieki dēvēja Āronu par "dakteri", pateicoties viņa medicīnas iemaņām, kuras viņš apguvis, dienējot krievu armijā. Ar laiku uzsāk iepirkt roibuša tēju, ko vietējie iedzīvotāji sauca par "bush tea" (krūmu tēja) vai "rooibos" (afrik. rooi — sarkans, bos — krūms).

No 1897. līdz 1903. gadam Bendžamins Ginzburgs dzīvoja un mācījās Maskavā. Pēc tām devās uz Dienvidāfriku, lai apvienotos ar savu ģimeni. Bendžamins pievienojās sava tēva biznesam un tapāt kā viņš, paliek par veiksmīgu roibuša tējas tirgotāju. Rada pirmo roibuša tējas zīmolu  "Eleven o'clock Roobosch Tea". Tā bija savvaļas roibuša tēja, ievākta kalnos. Pakāpeniski Bendžamins Ginzburgs pilnveidoja roibuša tējas ražošanu, izmantojot ķīniešu tēju pagatavošanas metodes.

Pieaugošs pieprasījums un nepastāvīga raža izraisīja problēmas ar savvaļas roibuša augu piegādi un tējas deficītu tirgū. Bendžamins lūdz sava drauga doktora un botāniķa Lefrasa Nortjē palīdzību, lai pavairotu roibuša ražu. Viņi izmantoja Vidusjūras reģionā pielietoto metodi, lai pavairotu cietas sēklas. 20. gadsimta 30.-jos gados Bendžaminam izdodas izaudzēt roibušu un pirmoreiz vēsturē ievākt apmēram 80 maisu lielu kultivētas roibuša tējas ražu.

Vietējie lauksaimnieki arī sāka audzināt kultivētu roibuša tēju, bet Bendžaminu Ginzburgu devēja par "tējas karali" vai "roibuša karali".

Bendžamins Ginzburgs miris 1944. gadā Keiptaunā (Dienvidāfrika). Pēc viņa nāves tējas ražošanas kompāniju mantoja viņa dēls Henrijs Čarlzs, kurš izveidoja specializētas fermas un līdz 20. gadsimta vidum pārvērsa roibušu par ļoti populāru kultūru.


Saistība ar Daugavpili:

Dzīvoja Dinaburgā (kopš 1893.g. Dvinska).


Izmantotie avoti:

Gorelik, B. (2020) "A Ceylon of the Cederberg": Benjamin Ginsberg and the commercialisation of Rooibos Tea. SAJBD mājas lapa. Pieejams: sajbd.org (skatīts 17.05.2023)

Рочко, И. (2017) Знаменитые евреи Латгалии. Знаменитые евреи Динабурга-Двинска 1820-е гг. - 1920 г. Книга 1. Даугавпилс.

 

Foto: Gorelik, B. (2020) "A Ceylon of the Cederberg": Benjamin Ginsberg and the commercialisation of Rooibos Tea. SAJBD mājas lapa. Pieejams: sajbd.org (skatīts 17.05.2023)

 


Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Bendžamina Ginzburga darbību LCB e-katalogā@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2023 Piekļūstamība