ASV dokumentālo filmu programma Latgales Centrālajā bibliotēkā - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"Tuvākie notikumi


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Militārie darbinieki

VLADIMIRS JAKUBOVSKIS

Robežsargs
1909 - 2003

Vladimirs Jakubovskis ir dzimis 1909.gada 5.aprīlī Daugavpilī, dzīvoja Krustpils ielā, netālu no Borisa un Gļeba pareizticīgās katedrāles. Pārdzīvojis cara laikus, revolūciju, Ļeņina, Kerenska un Staļina laikus, divus karus. Pēc tautības V.Jakubovskis ir latvietis, tēvs – latgalietis, māte – pusvāciete. Mācījies baznīcas draudzes skolā, Daugavpils baltkrievu ģimnāzijā, līdz ar skolas izglītību tur apguvis atslēdznieka un galdnieka amatu. Tika iesaukts obligātajā kara dienestā Kurzemes artilērijas pulkā Liepājā, Cēsīs pabeidzis virsnieku kursus. 1932.gadā V.Jakubovskis atgriezās Daugavpilī, strādāja par palīgstrādnieku. Tolaik tika komplektēta robežsardze. V.Jakubovskis pieteicās un 1933.gada 5.jūlijā tika nosūtīts uz Dagdas 3.bataljonu Cinģeļos (Krāslavas rajons) sargāt Latvijas-PSRS robežu. Vēlāk dienējis Ilūkstes robežapgabalā uz Latvijas-Polijas robežas. Pēc Polijas ieraušanas karā turpinājis dienestu 5.Krāslavas bataljonā.

1940.gada jūnijā pēc padomju karaspēka ienākšanas Latvijā V.Jakubovski pārcēla uz Ilūksti par apriņķa priekšnieka darbvedi robežsargu lietās. 1941.gada martā viņš no dienesta atbrīvots pēc paša vēlēšanās, strādāja dažādos darbos.

1943.gadā V.Jakubovski iesauca latviešu leģionā. Viņš cerēja, ka ar vāciešu palīdzību būs iespējams atgūt Latvijas brīvību, taču pēc pirmajā kaujām guva ievainojumus, ilgi ārstējās, pēc tam V.Jakubovski nozīmēja rezerves bataljonā, karš viņam beidzās Kurzemes katlā. Trīs dienas līdz izšķirošajai kaujai viņš atlaida savu rotu, paslēpās pie paziņām, pārģērbās civilapģērbā. V.Jakubovski arestēja kā civilpersonu, taču uzzināja, ka viņš dienējis leģionā un nosūtīja uz nometni Piemaskavā. Pēc kāda laika viņš tika atbrīvots un atgriezās dzimtajā Daugavpilī. V.Jakubovskis iekārtojās darbā depo par atslēdznieku, pēc tam strādāja celtniecībā, bet no 1959.gada bija meistars 2.pilsētas profesionāli tehniskajā skolā. Aizgājis pensijā, vēl kādu laiku apmācīja topošos santehniķus.

Dažus gadus pirms nāves V.Jakubovskis pierakstīja savas atmiņas.

V.Jakubovskis miris 2003.gada 1.janvārī.


Saistība ar Daugavpili:

Dzimis un strādājis Daugavpilī.


Izmantotie avoti:
  1. Petkeviča, Ilona. Robežsargam bija izvēle: palikt savā vietā vai nošauties : [par bij. Latvijas armijas kareivi, robežsargu Vladimiru Jakubovski no Daugavpils : sakarā ar Lāčplēša dienu] // Latgales Laiks. – (1998, 10.nov.), [1.], 3.lpp. : fotogr.
  2. Jakubovskis, Vladimirs. Pavēlēja atvērt robežu nepretojoties : [Latvijas robežsarga no 1933.-1941.g. atmiņas par dienestu] / pierakst. Māra Grīnberga // Diena. – (1999, 23.aug.), 5.lpp.
  3. Бакалова Наталья.  “Я присягал только Латвии” : [о пограничнике Латвийской Республики с 1933 по 1940 гг. Владимире Якубовском из Даугавпилса : в связи с 90-летием] // Динабург. – (8 июня 1999).  

Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Vladimira Jakubovski darbību LCB e-katalogā@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2020