Lasītāju ievērībai! - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki
- Uzņēmēji

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Kino un teātra darbinieki

VERA HRAMŅIKOVA / ВЕРА ХРАМНИКОВА

Teātra aktrise, režisore, pedagoģe
1946-2022

Dzimusi 1946. gada 13. jūnijā Vitebskā, bet jau no divu mēnešu vecuma dzīvoja Daugavpilī.

Ar teātri meitene aizrāvās jau kopš bērnības: 6 gadu vecumā Saules ielas mājas pagalmā ar sētas bērniem iestudēja savu pirmo izrādi “Pelnrušķīte”. Skolas laikā Vera apmeklēja skolas teātra studiju. Pirmā saskare ar Daugavpils teātri notika jau pusaudžu vecumā: Vera palīdzēja draudzenes mātei – teātra garderobistei, darbā. Pēc skolas beigšanas Vera iestājās Daugavpils Pedagoģiskajā institūtā, kur apguva angļu filologa profesiju. Paralēli meitene darbojās augstskolas teātra studijā, kur talantīgo otrā kursa studenti pamanīja studijas pasniedzējs - Daugavpils teātra aktieris un režisors Nikolajs Farinovskis, un piešķīra sekretāres lomu teātra uzvedumā «Smagā apsūdzība». Tas bija pēdējais Daugavpils teātra iestudējums pirms teātra slēgšanas 60-to gadu sākumā.

Pēc augstskolas absolvēšanas Vera Hramņikova vairākus gadus nostrādāja par angļu valodas skolotāju, bet teātra mīlestība ņēma virsroku un Vera devās uz Maskavu, lai iestātos B.Ščukina Teātra augstskolas Režijas fakultātē. Pēc studiju beigšanas, lai gan bija iespēja palikt un strādāt Maskavā, viņa ar ģimeni atgriezās mājās, Daugavpilī, lai kopā ar domubiedriem cīnītos par teātra atdzimšanu. Daudzus gadus diplomētā režisore pašaizliedzīgi un veiksmīgi darbojās Daugavpils krievu amatierteātra kolektīvos un kā tautas teātra režisore iestudēja 12 izrādes.

Šo gadu laikā bijuši četri vai pieci mēģinājumi atjaunot Daugavpilī profesionālo teātri, kas beidzot 1988. gadā vainagojās ar panākumiem. Vera Hramņikova atjaunotajā Daugavpils teātrī darbojās gan kā aktrise, gan iestudēja izrādes, gan pasniedza skatuves runu jaunajiem aktieriem.  Kādu laiku viņa strādāja arī par krievu trupas literārās daļas vadītāju. Daugavpils teātrī Vera Hramņikova kā režisore iestudēja vairāk kā 20 izrādes: A.Eikborna “Maģiskās durvis”, J.Gremina “Krievu aptumsums”, M.Freina “Trokšņi aiz skatuves”, M.Bulgakova “Zojas dzīvoklis”, L.Razumovskas “Dārgā Jeļena Sergejevna”u.c. Kā aktrise Vera Hramņikova darbojās izrādēs “Kailais karalis”, L.Razumovskas “Dārgā Jeļena Sergejevna”, V.Šekspīra “Hamlets”, A.Čehova “Kaija” u.c. 2010.gadā skatītāju balsojumā Vera Hramņikova saņēma Daugavpils teātra “Gada aktrises” balvu par Esfīras lomu L.Uļickas lugas “Sieviešu laime” iestudējumā. Par šo pašu lomu, kā arī Mātes lomu izrādē “Pūt, vējiņi!” un Vasas Žeļeznovas lomu t.p. nosaukuma M.Gorkija lugā viņa tika nominēta Latvijas teātra balvai “Spēlmaņu nakts” kategorijā “Labākā aktrise”.

2016.gadā par kalpošanu 50 gadu garumā Daugavpils teātrī Verai Hramņikovai piešķīra Daugavpils domes apbalvojumu “Mūža ieguldījums”.

Aktrise filmējusies epizodiskās lomās Krievijas televīzijas seriālos «Кодекс чести» un «Закон и порядок».

Mirusi 2022. gada 10. augustā.

 


Saistība ar Daugavpili:

Dzīvoja un strādāja Daugavpilī.


Izmantotie avoti:
  1. Ivancova, Jeļena.  Vera Hramņikova tic tam, ko dara : [par Daugavpils teātra aktrisi, režisori un pedagoģi V.Hramņikovu] / Jeļena Ivancova ; tekstā stāsta V.Hramņikova. // Latgales Laiks. - ISSN 1407-9208. - Nr.72 (2016, 16.sept.), 7.lpp. : fotogr. - Tas pats krievu val. laikr. "Латгалес лайкс" Nr.72 (2016, 16.sept.), 7.lpp. : fotogr.
  2. Hramņikova, Vera.  Veras Hramņikovas likteņa pavedieni : [saruna ar aktrisi : sakarā ar Daugavpils teātra Gada aktrises titula piešķiršanu] / Vera Hramņikova ; pierakst. Jeļena Ivancova // Latgales Laiks. - ISSN 1407-9208. - Nr.12 (2011, 11.febr.), [1.], 4.lpp. : ģīm. - Tas pats krievu val. "Латгалес лайкс" Nr.12 (2011, 11.febr.), [1.], 5.lpp. : ģīm.
  3. Храмникова, Вера.  Вера Храмникова: полвека служения театру : [беседа с актрисей Даугавпилс. театра : в связи с вручением награды Даугавпилс. самоуправления "За вклад всей жизни"] / Вера Храмникова ; записала Жанна Чайкина // Сейчас. - ISSN 1691-0044. - N 49 (8 дек. 2016), с.33 : фот.
  4. Saruna ar Veru Hramņikovu (krievu val.)

Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Veras Hramņikovas darbību LCB e-katalogā@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2024 Piekļūstamība