Lasītāju ievērībai! - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki
- Uzņēmēji

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Kino un teātra darbinieki

IMANTS SVEILIS

Teātra darbinieks, dzelzceļnieks, preses darbinieks
1920 - 2000

Imants Sveilis ir dzimis 1920.gada 22.aprīlī Liepājā. 1921.gadā Sveiļu ģimene  pārceļas uz dzīvi Daugavpilī, kur Imanta tēvs strādā par aktieri Daugavpils pilsētas teātrī. Skolas gaitas Imants vada Daugavpils 1.valsts ģimnāzijā (beidzis 1939.gadā), bijis labs organizators, dziedājis skolas dubultkvartetā, darbojies skautu organizācijā, apmeklējis daudzas Daugavpils pilsētas teātra izrādes. I.Sveiļa atmiņas par Daugavpili ir iekļautas grāmatā „Vakardiena turpina uzrunāt šodienu”.

Materiālie apstākļi neļauj turpināt aizsāktās studijas, tādēļ I.Sveilis uzsāk darba gaitas Daugavpils dzelzceļa nodaļā. 1940.gadā viņš iesaistās pilsētas teātra darbā un laikrakstam „Daugavas Vēstnesis” raksta recenzijas par kultūras un mākslas jautājumiem.

Otrā pasaules kara laikā Imanta Sveiļa jaunākos brāļus iesauc leģionā un darba dienestā, bet Imantam veselības traucējumu dēļ iesaukums iet garām. 1943.gadā I.Sveilis apprecas un 1944.gadā kopā ar sievu, māti un patēvu dodas bēgļu gaitās uz Vāciju. Pēc kara ģimene dzīvo Lanshūtes bēgļu nometnē Bavārijā, 1947.gadā I.Sveiļu ģimenē piedzimst meita Rita. 1949.gadā visa ģimene izceļo uz Austrāliju. Pavada vienu gadu Grētas bēgļu nometnē, pēc tam ģimene pārceļas uz Sidneju. Imants mācās tehniskajā koledžā un pēc tam strādā par inženieri mehāniķi.

Taču teātri I.Sveilis nav aizmirsis: raksta recenzijas par teātri „Austrālijas Latvietī” un kādu laiku ir „Latviešu preses” biedrības Austrālijā biedrs.

1953.gadā viņš sāk darboties Sidnejas Latviešu teātrī un uzved A.Čehova lugu „Bildinājums”. 1954.gadā I.Sveili ievēl par Sidnejas Latviešu Teātra valdes priekšsēdētāju un šo amatu ar viena gada pārtraukumu viņš pilda līdz savai nāves dienai. I.Sveilis ir iestudējis vairāk kā 50 lugu, ar uzvedumiem viesojies ASV, Kanādā un 1990.gada vasarā - arī Latvijā, 20. un 21.jūlijā Daugavpilī. Viesošanās reizē I.Sveilis atcerējās arī savu skolu, uzdāvinot greznu un apjomīgu grāmatu par Austrāliju.

Līdztekus teātra vadībai viņš ir organizējis Austrālijas Latviešu teātra festivālus, daudz palīdzējis pie Sidnejas Latviešu nama skatuves plānošanas un iekārtošanas. I.Sveilis ir bijis PBLA Kultūras fonda Teātra mākslas nozares vadītājs, vadījis 13 Kultūras dienas Sidnejā un bijis šo dienu Rīcības komitejās, atskaitot pirmās.

1954.gadā I.Sveilis iestājas Sidnejas Latviešu biedrībā, un 1978.gadā viņu ievēl biedrības valdē, trīs gadus viņš pildījis valdes priekšsēdētāja amatu.

Brīvajā laikā apmeklējis koncertus, operas, teātra izrādes, mīlējis fotografēt puķes un kluso dabu, izgatavot tautiskus mākslas priekšmetus, mēbeles.

1987.gadā I.Sveilim piešķirta PBLA Goda balva.

Imants Sveilis ir miris 2000.gada 2.maijā un apglabāts Sidnejā.


Saistība ar Daugavpili:

Dzīvojis un mācījies Daugavpilī.


Izmantotie avoti:
  1. Siļķēns, A. Imants Sveilis aizsaulē / A.Siļķēns // Ritums. – Nr.562 (2000, 1.jūn.).
  2.  Petaško, Astrīda. Bijušais Daugavpils ģimnāzists aiziet mūžības ceļos : Imants Sveilis : : [Par Sidnejas Latviešu biedrības vadītāju, Sidnejas Latviešu teātra vadītāju un redaktoru : Nekrologs] // Latgales Laiks. - 2000. - 1.aug.
  3. Latgales Dati

Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Imanta Sveiļa darbību LCB e-katalogā

Intervija ar I.Sveili 

 @ Latgales Centrālā bibliotēka, 2024 Piekļūstamība