Lietotāju ievērībai!!! - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"



Tuvākie notikumi


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Garīdznieki, mācītāji

Aleksandrs Madelāns

Katoļu garīdznieks
1925-2018

Dzimis 1925.gada 5.martā Aglonas pagasta Skuju sādžā. Uzaudzis lielā katoliskā ģimenē, kur bija četri dēli un divas meitas. Vecāki nodarbojās ar lauksaimniecību. Beidzis Aizpuriešu 4-klasīgo pamatskolu, kas atradusies tēva mājās Skuju sādžā. Vēlāk divus gadus mācījies Somersetas sešklasīgajā pamatskolā, tad iestājies Aglonas ģimnāzijas otrajā sagatavošanas klasē, no kurienes 1944. gadā iesaukts Sarkanās armijas 123.pulka 43.latviešu gvardes divīzijā. 1944.gada oktobrī frontē ievainots un aizsūtīts uz kara hospitāli Kostromas apgabala Galičas pilsētā. 1945.gada aprīlī atgriezies mājās kā otrās grupas invalīds. Pēc kara pabeidzis 12.klasi Aglonas vidusskolā un 1946.gadā iestājies Rīgas katoļu Garīgajā seminārā. 1949.gada 18.septembrī tika iesvētīts par priesteri. Bīskaps P.Strods nozīmēja A.Madelānu par vikāru Rīgas Sv. Alberta draudzē.1953.gadā pēc bīskapa V.Zontaka apcietināšanas A. Madelānu nozīmēja par prāvestu Sv. Jēkaba katedrālē Rīgā, bet 1954.gada 12.janvārī LPSR Ministru Padomes Reliģijas kultu lietu padomes pilnvarotais aizliedza viņam darboties katedrālē, motivējot, ka viņš ir pārāk jauns. A.Madelāns tika nosūtīts atpakaļ uz Sv. Alberta draudzi un draudzes locekļu vidū iemantoja lielu autoritāti, tika uzskatīts par labāko sprediķotāju, lielā skaitā baznīcā pulcēja jaunatni. Tāpēc Čeka (valsts drošības komiteja) uzsāka viņa vajāšanu. Kad A.Madelāns nepakļāvās čekas piedāvājumam sadarboties, viņam tika aizliegts pildīt priestera pienākumus, tika aprakstīta manta, uzlikti nesamērīgi lieli nodokļi. Taču tas nesalauza jaunā priestera ne garīgo, ne latvisko pārliecību. Administrators Julians Začests panāca priestera reģistrācijas atjaunošanu un A.Madelānu nozīmēja Grīvas draudzē par prāvestu un dekānu.
20 gadus - no 1960.līdz 1980.gadam - viņš darbojās Grīvas draudzē, vienlaikus apkalpojot arī Zemgales un Demenes draudzes. 1980.gadā, kad nomira Krāslavas draudzes dekāns J. Samušs, A. Madelāns tika nozīmēts kā dekāns darbā uz Krāslavu, kur dievnamā atrodas Sv. Donata relikvijas. 1980.gada 6.novembrī pēc Daugavpils dekāna J. Vizuļa nāves A.Madelāns saņēma norīkojumu darbā par Daugavpils Sv. Pētera draudzes dekānu. Ilgajos priesterības gados Aleksandrs Madelāns tika iemantojis daugavpiliešu cieņu un mīlestību.
Savu latviskumu un patriotismu A. Madelāns apliecināja arī Trešās atmodas laikā, iesvētot Latvijas sarkanbaltsarkano karogu pie Daugavpils Universitātes.
2003.gada 8.novembrī A Madelānam pasniedza Polijas Valsts prezidenta A. Kvašņevska piešķirto Zelta krustu par nopelniem.
2005.gadā viņam tiek piešķirta pilsētas domes balva "Goda daugavpilietis".
2009.gadā Daugavpils Svētā Pētera ķēdēs Romas katoļu draudzes dekāns un prāvests Aleksandrs Madelāns saņem IV šķiras Triju Zvaigžņu ordeni.
2013.gadā Daugavpils pilsētas dome dekānam A. Madelānam piešķīra pašvaldības apbalvojumi - nozīmi "Par mūža ieguldījumu".
A.Madelāns miris 2018.gada 10.martā, apglabāts Daugavpils Katoļu kapos.


Saistība ar Daugavpili:

Dzīvoja un strādāja Daugavpilī.


Izmantotie avoti:
  1. Jonāne Egita Terēze.    Piešķir Triju Zvaigžņu un Viestura ordeni : [Latgales pārstāvjiem] / Egita Terēze Jonāne // Latgales Laiks. - ISSN 1407-9208. - Nr.81 (2009, 23.okt.), [1.] lpp.

Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Aleksandra Madelāna darbību LCB e-katalogā



@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2020