Amerika 24/7 - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"Tuvākie notikumi
2022-08-18
18.08. plkst. 11.40. Tikšanās ar rakstnieci Inesi Valteri. LCB filiāle Bērnu bibliotēka "Zīlīte"


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Ekonomisti, tautsaimnieki

NIKOLAJS BALABKINS / НИКОЛАЙ БАЛАБКИН

Zinātnieks, izglītības darbinieks, sabiedriskais darbinieks
1926-

Dzimis 1926.gada 17.jūlijā Daugavpilī. Balabkinu kuplā 7 bērnu ģimene dzīvoja Raiņa ielas 79.namā. Tēvs Jāzeps Balabkins bija veiksmīgs uzņēmējs, diplomēts miesnieks. Viņam piederēja gaļas izstrādes uzņēmums un desu veikals tagadējā Imantas ielā. Tēvs saviem septiņiem bērniem deva visu labāko – atbilstošu izglītību plus valodu mācības mājās, atpūtu vasarnīcā, braucienus personiskajā automašīnā. Daudzus gadus vēlāk pateicīgais dēls Nikolajs Balabkins atjaunotajā Latvijā, Daugavpilī, iedibinās Jāzepa Balabkina fondu desu meistaru amata prasmju izkopšanai. Pēc pamatskolas beigšanas Nikolajs iestājas Daugavpils komercskolā, bet pabeigt to viņam nebija lemts. 1944.gada jūlijā N.Balabkina ģimene devās bēgļu gaitās, vispirms uz Rīgu, bet pēc tam ar kuģi uz Lībeku Vācijā. 1944.gada augustā Nikolaju iesauca Latviešu leģiona15.divīzijā. Pēc smagām kaujām Pomerānijā viņš nonāca sabiedroto gūstā. 1946.gadā Nikolajs uzsāka studijas slavenajā Getingenes Georga Augusta universitātē.
Līdzīgi daudziem Latvijas bēgļiem ieradies 1951.gadā ASV, Nikolajs Balabkins turpināja studijas Ratgersa universitātē Ņūbransvikā (Ņūdžersijas pavalstī), kur ieguva vispirms maģistra (1953), pēc tam arī doktora grādu tautsaimniecībā (1956). N.Balabkinam sākas jauns posms – iegūto zināšanu nodošana citiem – lekciju veidā studentiem un rakstu veidā visiem interesentiem.
Viņa mūža darbs  ir saistīts ar Līhaijas universitāti Betlēmes pilsētā Pensilvānijas pavalstī Amerikā. Tur N.Balabkins darbojās kā profesors un publicēja 8 grāmatas tautsaimniecībā. Divas no tām tulkotas latviešu valodā: “Tautsaimnieka piezīmes. Runas, raksti, recenzijas” (1996) un ”Tautsaimnieka atziņu ceļš” (2002), kas ir pieejamas Latgales Pētniecības institūta bibliotēkā Daugavpils Universitātē. N.Balabkins lasījis lekcijas Vācijas, ASV, Kanādas, Anglijas, Holandes, Ukrainas, Krievijas, Āfrikas un Latvijas universitātēs. Viņš bija viens no 13 Amerikas tautsaimniekiem, kas tika lūgti piedalīties pasākumā “Lielie tautsaimniecības domātāji”. Par savu darbību emeritētais profesors N.Balabkins ieguvis vairākas akadēmiskas atzinības arī Latvijā. 1991.gadā viņu ievēlēja par Latvijas Zinātņu akadēmijas locekli un 1994.gadā piešķīra Kārļa Baloža medaļu. Viņš ir studentu korporācijas “Beveronija” filistrs, biedrs akadēmiskā Baltijas Studiju veicināšanas apvienībā un bija arī prezidents Latviešu Akadēmisko mācību spēku un zinātnieku apvienībā.1994.gadā Balabkinam tika piešķirta Līhaijas universitātes balva.Viņš bijis arī Latgales Pētniecības institūta zinātnisko konferenču referents. Ar Latvijas Zinātņu akadēmijas Senāta 2001.gada 19.jūnija lēmumu N. Balabkinam ir piešķirts Latvijas Zinātņu akadēmijas Atzinības raksts par devumu tautsaimniecības zinātnē un Latvijas zinātnes starptautisko kontaktu veicināšanu. 2002.gada aprīlī Latvijas Valsts prezidente V. Vīķe-Freiberga apbalvoja Latvijas Zinātņu akadēmijas ārzemju locekli emeritēto profesoru N.Balabkinu ar IV šķiras Triju Zvaigžņu ordeni.


Saistība ar Daugavpili:

Dzimis un mācījās Daugavpilī. 1995.gadā dibinājis Balabkina fondu, lai atbalstītu talantīgos Daugavpils valsts ģimnāzijas jauniešus.


Izmantotie avoti:
  1. Latvijas Zinātņu akadēmijas ārzemju loceklis Nikolajs Balabkins : biobibliogrāfija / sast.: Dagnija Ivbule, Jana Klebā ; Līhaijas Universitāte, Betlehema, ASV ; Latvijas Akadēmiskā bibliotēka. - Rīga : Latvijas Akadēmiskā bibliotēka, 2001. - 135 lpp. : il. - (Latvijas zinātnieki). - Teksts latv., angļu, krievu val.  ISBN 9984-538-48-6
  2. Barkovska Genovefa. Nikolajam Volfgangam Balabkinam - 80! : [par Daugavpilī 1926.gadā dzimušo Nikolaju Volfgangu Balabkinu, Lihaijas universitātes (ASV Pensilvānijas štata pilsēta Betlēme) tautsaimniecības profesoru, Latvijas Zinātņu akadēmijas locekli] / Genovefa Barkovska // Latgales Laiks. - ISSN 14079208. - Nr.53 (2006, 14.jūl.), 6.lpp.

Elektroniskie resursi:

Nikolaja Balabkina darbu saraksts LCB e-katalogā

Literatūras saraksts par Nikolaja Balabkina darbību LCB e-katalogā

N.Balabkina biogrāfija@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2022