Projekta apraksts
Projekta partneri:
Utenas A. un M. Miškiņu publiskā bibliotēka – vadošais partneris,
Zarasu rajona pašvaldības publiskā bibliotēka,
Daugavpils valstspilsētas pašvaldības iestāde “Latgales Centrālā bibliotēka”,
Preiļu novada pašvaldība.
Interreg VI-A Latvijas–Lietuvas programmas 2021.–2027. gadam mērķis ir veicināt Programmas reģionu ilgtspējīgu un saliedētu sociālekonomisko attīstību, padarot tos konkurētspējīgākus un pievilcīgākus dzīvošanai, mācībām, darbam un tūrismam.
Austrumlietuvā un Dienvidlatvijā joprojām ir aktuāls augsts bezdarba līmenis, kultūras atšķirības, digitālo prasmju trūkums un ierobežotas izglītības iespējas neaizsargātām iedzīvotāju grupām – vecākiem vai personām, kas aprūpē bērnu ar īpašām vajadzībām, personām ar invaliditāti, vecāka gadagājuma cilvēkiem un migrantiem. Šo grupu iedzīvotāji saskaras ar piekļūstamības grūtībām sabiedriskajiem pakalpojumiem un modernajām tehnoloģijām. Digitālās pasaules straujās pārmaiņas arī bibliotēkām rada izaicinājumus kvalitatīvas un pieejamas izglītības vides uzturēšanā.
Lai mazinātu šīs grūtības, tiek īstenots 2021.–2027. gada INTERREG VI-A Latvijas-Lietuvas programmas projekts “Iedrošināt ikvienu: ģimenes digitālo aktivitāšu centru attīstība Latvijā un Lietuvā” (DigiAll, LL-00201).
Projekta mērķis ir pielāgot un paplašināt četru Ģimenes digitālo aktivitāšu centru, kas atrodas Latvijas-Lietuvas pierobežas reģionu bibliotēkās, pakalpojumus, lai efektīvāk nodrošinātu pakalpojumu pieejamību personām un ģimenēm ar īpašām vajadzībām, kā arī mazāk aizsargātām grupām, tostarp senioriem, migrantiem, stiprinot to integrāciju, digitālo pratību un vietējās kultūras izpratni.
Šim nolūkam tiks izveidots iekļaujošs izglītības saturs un ieviestas mūsdienīgas tehnoloģijas:
• Interaktīvs grāmatu čemodāns, bibliotēkas pakalpojumu popularizēšanai;
• Izglītības siena, kas iepazīstinās apmeklētājus ar Baltijas kultūras mantojumu;
• Virtuālās realitātes filma, kuras pamatā tiks integrēti reģionālo mākslinieku laikmetīgie darbi, kas veicinās empātiju;
• Rīks interaktīvu viktorīnu veidošanai.
Projekta partneri ir pārliecināti, ka projekts ne tikai mazinās sociālo un digitālo plaisu, radot mācību iespējas visiem, bet arī veicinās kopienu labklājību un pozitīvas pārmaiņas pierobežas reģionos.
Kopējais projekta budžets ir 275 568 EUR. Projekta līdzfinansējums no Eiropas Reģionālās attīstības fonda ir 220 455 EUR. DVPI “Latgales Centrālā bibliotēka” projekta budžets ir 90 894 EUR.
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild DVPI “Latgales Centrālā bibliotēka”, un tas var neatspoguļot Eiropas Savienības oficiālo nostāju.
Programmas mājas lapa: www.latlit.eu
Informāciju par projektu var skatīt: https://latlit.eu/theprojects/digiall/

Projekta aktualitātes
No 16. jūlija līdz 18. jūlijam bibliotēku speciālisti no Daugavpils, Preiļiem, Utenas un Zarasiem, piedalījās mācībās “Digitālās iekļaušanas stratēģijas un metodes”, tās notika projekta “Iedrošināt ikvienu: ģimenes digitālo aktivitāšu centru attīstība Latvijā un Lietuvā” (DigiAll, LL-00201) ietvaros.
Pirmajā dienā, 16. jūlijā, notika mācības par tēmu “Izglītības un efektīvas komunikācijas nozīme neaizsargāto personu atbalstam”. Mācībās tika pievērsta uzmanība izpratnes veidošanai par personu ar emocionāliem un fiziskiem traucējumiem vajadzībām un bēgļu piedzīvoto emocionālo traumu ietekmi uz viņu uzvedību. Bibliotekāriem strādājot ar personām, kurām ir īpašas vajadzības vai kuras ir neaizsargātas, ir trīs galvenās jomas, kurām jāpievērš uzmanība: izpratne par viņu vajadzībām, efektīva sadarbība un saziņa, kā arī sarežģītu komunikācijas situāciju pārvaldība. Mācības vadīja Justinas Burokas, Psiholoģijas akadēmijas prorektors, Lietuvas Lietišķās psiholoģijas asociācijas prezidija loceklis, žurnāla “Lietišķā psiholoģija” redkolēģijas loceklis., vairāk nekā 10 gadu pieredze konsultāciju un apmācību vadīšanā., specializējas klientu pieredzes vadībā, komunikācijā, komandas psiholoģijā, emocionālajā inteliģencē, stresa vadībā, komandas psiholoģijā.
17. un 18. jūlijā turpinājās apmācības “Digitālās iekļaušanas stratēģijas un metodes”. Šajās dienās tika meklētas atbildes uz jautājumiem: Kā apgūt mākslīgā intelekta rīkus, kā izvairīties un atpazīt informācijas melus, kā pašam veidot digitālo saturu t.sk. interaktīvu viktorīnu organizēšana, QR kodu izmantošanu. Bibliotēku speciālisti tika iepazīstināti ar digitālās iekļaušanas tehnoloģijām personām ar invaliditāti. Mācības vadīja Rigonda Skorulskiene, fizikas skolotāja-eksperte ar vairāk nekā 30 gadu pedagoģisko darba pieredzi, strādā Kauņas jezuītu ģimnāzijā un STEAM centrā kā konsultants Zinātnes un inovāciju izplatīšanas centrā, ir Lietuvas Fizikas skolotāju asociācijas vadītāja, aktīvi piedalās valsts izglītības projektos un dažādās darba grupās. Pēdējo desmit gadu laikā apmācījusi vairāk nekā 3000 skolotāju, pievēršot uzmanību inovatīvai un pētniecībā balstītai izglītībai.. Fizikas mācību grāmatu un uzdevumu krājumu autore.
Mācības “Digitālās iekļaušanas stratēģijas un metodes”, notika projekta “Iedrošināt ikvienu: ģimenes digitālo aktivitāšu centru attīstība Latvijā un Lietuvā” (DigiAll, LL-00201) ietvaros. Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība.








18. jūnijā, projekta “Iedrošināt ikvienu: ģimenes digitālo aktivitāšu centru attīstība Latvijā un Lietuvā” (DigiAll, LL-00201) ietvaros, notika tiešsaistes seminārs bibliotekāriem. Seminārā piedalījās projekta partneri no Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka, Zarasų viešoji biblioteka, Latgales Centrālās bibliotēkas un Preiļu Galvenā bibliotēka.
Bibliotekāri no Latgales Centrālās bibliotēkas un Preiļu Galvenās bibliotēkas dalījās atziņās par Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs un Ģimenes digitālo aktivitāšu centra Preiļu Galvenajā bibliotēkā darbu, sasniegumiem, praktisko pieredzi vairāku izglītojošo aktivitāšu organizēšanā dažādām iedzīvotāju mērķa grupām, kā arī tika noteiktas līdzības un atšķirības Daugavpils un Preiļu bibliotēku praksē.
Semināra mērķis bija pieredzes apmaiņa, savstarpēja apmācība, ideju ģenerēšana, jaunu stratēģiju apgūšana, lai veicinātu un uzlabotu Ģimenes digitālo aktivitāšu centru darbu Lietuvas un Latvijas bibliotēkās.
Projektu “Iedrošināt ikvienu: ģimenes digitālo aktivitāšu centru attīstība Latvijā un Lietuvā” (DigiAll, LL-00201) līdzfinansē Eiropas Savienība. Projekts tiek īstenots Interreg VI-A Latvijas–Lietuvas programmas 2021.–2027. gadam ietvaros.









