⚠️Ievērībai - atsevišķās portāla sadaļās turpinās darbi pakāpeniskai versiju nomaiņai.

aizvērt

Latvijas Nacionālā arhīva virtuālā izstāde „Baltijas valstu bēgļu nometnes Vācijā. 1944–1951”

Latvijas Nacionālā arhīva virtuālā izstāde „Baltijas valstu bēgļu nometnes Vācijā. 1944–1951”
13.10.2014

Pieminot 70. gadadienu kopš tūkstošiem Baltijas iedzīvotāji pameta dzimteni un devās bēgļu gaitās uz Eiropu, Latvijas Nacionālais arhīvs sadarbībā ar partneriem Lietuvā un Igaunijā izveidojis virtuālu izstādi „Baltijas valstu bēgļu nometnes Vācijā. 1944–1951”.

Daudziem bēgļiem 1944. gadā par pirmo apmešanās vietu kļuva tieši Vācija, kur tika izveidotas neskaitāmas nometnes. Tās dēvēja par DP (angl. – displaced persons, latv. – pārvietoto personu) nometnēm. Pēc vēsturnieku pētījumiem un aplēsēm tiek uzskatīts, ka Vācijā nonāca aptuveni 40 000 igauņu, 171 000 latviešu un ap 60-70 000 lietuviešu.

Lai iepazīstinātu sabiedrību ar šī dramatiskā laika liecībām, norisēm un aktivitātēm, Baltijas valstu atmiņu institūcijas (Igaunijas Nacionālais arhīvs, Latvijas Nacionālais arhīvs, Martina Mežvida Lietuvas Nacionālā bibliotēka, Baltijas mantojuma tīkls un atbalstītāji) ir izveidojušas virtuālo izstādi „Baltijas valstu bēgļu nometnes Vācijā. 1944–1951”.

Izstādē ir apkopoti arhīvu materiāli par latviešu dzīvi Vācijas bēgļu nometnēs pēckara periodā. Video, fotogrāfijas, vēstules un citi dokumenti vēsta par bēgļu dzīves apstākļiem, izglītības, kultūras un sporta dzīvi, Latvijas Sarkanā Krusta un dažādu patriotisku organizāciju darbību šajā sarežģītajā laikā un vidē.

Interesenti ir aicināti iepazīties ar interaktīvās izstādes materiāliem vietnē http://www.archiv.org.lv/baltijas_dp_vacija/


Informāciju sagatavoja:
Evija Vjatere
Bibliotēku konsultatīvā centra vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālr.: 26306544
E-pasts: evija.vjatere@lnb.lv