⚠️Ievērībai - atsevišķās portāla sadaļās turpinās darbi pakāpeniskai versiju nomaiņai.

aizvērt

Gaismas pilī notiks “Lielie lasīšanas svētki”

Gaismas pilī notiks “Lielie lasīšanas svētki”
04.03.2016

Sestdien, 5. martā, plkst. 12:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē notiks LNB lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2015” noslēguma pasākums – “Lielie lasīšanas svētki”.

Tajos piedalīsies ap 800 žūrijas ekspertu – bērnu, jauniešu un pieaugušo, – pārstāvot bibliotēkas un skolas no visiem Latvijas novadiem un sveicot aizvadītā gada populārāko grāmatu autorus, ilustrētājus, tulkotājus un izdevējus. Šogad svētki notiks divās daļās: plkst. 12:00 sāksies pasākums mazajiem lasītājiem 5+ līdz 9+ vecuma grupā; plkst. 13:30 sāksies pasākums pusaudžiem un jauniešiem 11+ līdz 15+ vecuma grupā, kā arī “Vecāku žūrijas” dalībniekiem.

Apkopotie programmas rezultāti liecina, ka 2015. gadā žūrijā un lasīšanas maratonā ir piedalījušies 18 963 lasītāji no Latvijas un 40 latviešu diasporas centriem pasaulē, rosinot lasītprieku 680 bibliotēkās un skolās. “Lielie lasīšanas svētki” tiek organizēti 14. reizi, un pirmo reizi tie notiks Gaismas pilī.

Programmas aizvadītā gada kolekcijā iekļautas desmit dažādu izdevniecību – “Zvaigzne ABC”, “Dienas Grāmata”, “liels un mazs”, “J.L.V.”, “Neputns”,  “Lietusdārzs”, “Lauku Avīze”, “Jāņa Rozes apgāds”, “Mansards” – jaunākās grāmatas. Katrā no četrām vecumgrupām (no 5 līdz 18 gadu vecumam) atzītāko vidū ir gan aizraujoši oriģinālliteratūras izdevumi, gan tulkojumi. Īpaši izceļamas ir latviešu autoru prozas un bilžu grāmatas, kas saņēmušas vairāku tūkstošu jauno lasītāju visaugstāko novērtējumu. Laureātu vidū ir jau lasītāju iemīļoti rakstnieki – Arno Jundze, Luīze Pastore, Ieva Samauska, kā arī debitanti – piemēram, Mārtiņš Zutis, kurš ir ne vien bilžu grāmatas “Nenotikušais atklājums” ilustrāciju autors, bet arī pats radījis neparastu stāstu. Priecājamies arī par Sabīni Košeļevu, kuras debijas grāmata “Rīga – Maskava: 21. gadsimta mīlas stāsts” ļoti patikusi jauniešiem. Tās ir tikai dažas no nominācijām plaši pārstāvētajā jaunāko grāmatu klāstā, kas tika iekļautas programmas kolekcijā.

Vislielāko atbalstu lasīšanai sniedz ģimene, tāpēc arī pērn tika turpināta pirms vairākiem gadiem sāktā “Vecāku žūrija” – īpašas grāmatu izlases vērtēšana pieaugušajiem. Bērni un vecāki grāmatas ne tikai lasīja, bet arī pauda savu viedokli un vērtējumu par izlasīto elektroniskā anketā. Par žūrijas ekspertiem ir kļuvuši arī daudzi skolotāji, rādot priekšzīmi bērniem un vecākiem. Vienlaikus šogad tiks nominēti pieci aktīvākie vecāki – mātes “Lasīšanas vēstneses”. No Kurzemes – Zane Grigore, Zemgales – Irīna Brazauska, Vidzemes – Ilze Meistere, Latgales – Inese Rēvalde un no Rīgas – Elga Bērziņa, kuri saņems īpašu jaunāko grāmatu dāvinājumu, lai turpinātu rosināt kopīgas lasīšanas un diskusiju tradīciju sabiedrībā. Savukārt tēvu iesaistīšanas kampaņa, ko jau vairākus gadus atbalsta Nīderlandes IBBY organizācija (Starptautiskās Bērnu un jaunatnes grāmatu padomes Nīderlandes nodaļa) un populāru žurnālu redakcijas, kā arī Bērnu Zinātnes centrs “Z(in)oo” Cēsīs, Latvijas Valsts mežu dabas parks Tērvetē un Latvijas Leļļu teātris, uzrādījusi labus rezultātus – vīriešu dalība kopīgā lasīšanā šo gadu laikā ir vairākkārt pieaugusi. Šogad lasīšanā iesaistījušies arī tēvi no latviešu centriem citās valstīs. Populārākās grāmatas vecāku vidū ir latviešu autoru darbi, un uz skatuves tiks lūgts Māris Bērziņš,  romāna “Svina garša” autors. Arī jaunā rakstniece Daina Tabūna par stāstu grāmatu “Pirmā reize” ieguvusi nedalītu lasītāju atzinību.

“Lielo lasīšanas svētku” norisi atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, akciju sabiedrība “Cēsu alus” ar limonādi “Limpo” un SIA “Rīgas Piensaimnieks” ar “Kārumu” visiem dalībniekiem, kā arī programmā iesaistītās izdevniecības ar grāmatu dāvinājumu. Šogad bērniem piedāvāta īpaša muzeju programma, kuru atbalsta Latvijas Dzelzceļa muzejs, Latvijas Dabas muzejs, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs.  Atbalstītāju rindās ir arī Latvijas pašvaldības, kas nodrošina bērnu nokļūšanu Rīgā, bibliotekāri un bērnu vecāki.

Ziņu sagatavoja:

Silvija Tretjakova, Bērnu literatūras centra vadītāja