⚠️Ievērībai - atsevišķās portāla sadaļās turpinās darbi pakāpeniskai versiju nomaiņai.

aizvērt

Franci Trasunu pieminot: Ingas Ābeles romāns “Klūgu mūks”

Franci Trasunu  pieminot: Ingas Ābeles romāns “Klūgu mūks”
05.12.2014

2014. gada 5. decembrī Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā notika literārs pasākums "Francis Trasuns – lielais latgalietis", kurš bija veltīts katoļu priesterim, ievērojamajam valstsvīram Francim Trasunam. Šogad Francim Trasunam apritētu 150 gadi.

Pasākuma laikā Daugavpils bibliotekāri guva ieskatu viņa dzīvē, tika pieminēti priestera mūža gājuma spilgtākie posmi – bērnu dienu gaitas Sakstagalā, mācības Pēterpils garīgajā seminārā, nerimstošais darbs latgaliešu valodas un kultūras aizstāvībā, pildot deputāta pienākumus Latvijas Republikas Saeimā, konflikts ar Baznīcu, tam sekojošā ekskomunikācija un traģiskā aiziešana. Rakstnieces Ingas Ābeles jaunais romāns "Klūgu mūks", kura galvenā varoņa prototips ir Francis Trasuns, ir vēstījums par Latvijas un Latgales brīvības cīnītāja skaudro un sāpīgo dzīvesstāstu un reizē arī saistoša lasāmviela.

Ar savu klātbūtni pasākumu pagodināja arī Daugavpils Svetā Pētera ķēdēs Romas katoļu baznīcas draudzes prāvests un Daugavpils dekanāta dekāns Mihails Sivickis, kurš savu doktora disertāciju Katoļu Baznīcas kanoniskajās tiesībās ir veltījis Franča Trasuna ekskomunikācijai jeb izslēgšanai no Baznīcas. Klausītāji guva unikālu ieskatu prāvesta Mihaila Sivicka disertācijas tapšanas gaitā – sākot ar lēmumu pievērsties šī Latgalei kultūrvēsturiski nozīmīgā jautājuma izpētei un beidzot ar pētījuma rezultātā gūtajām atziņām.

Pasākuma noslēgumā klātesošie atzina, ka Ingas Ābeles romāns “Klūgu mūks” ir uzskatāms par īstu literāru pieminekli latgaliešu tautai un izcilajam latgaliešu sabiedriskajam un kultūras darbiniekam Francim Trasunam. Pateicoties viņam, Latvijas ģerbonī iemirdzējās trešā zvaigzne – Latgale.

Romāns “Klūgu mūks” ir pieejams lasītājiem LCB abonementā un filiālēs.

Informāciju sagatavoja:
LCB abonementa bibliotekāre
Jeļena Dusjavičiene
Tālr.: 65426065
e-pasts: jelena.dusjaviciene@lcb.lv