⚠️Ievērībai - atsevišķās portāla sadaļās turpinās darbi pakāpeniskai versiju nomaiņai.

aizvērt

Daugavpilieši piedalās Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības finālā

Daugavpilieši piedalās Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības finālā
22.05.2019

2019. gada 18. maijā Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē notika Vislatvijas lasītveicināšanas kampaņas “Skaļās lasīšanas sacensība” nacionālais fināls. Tajā piedalījās 30 reģionālo sacensību čempioni no visiem Latvijas novadiem. Daugavpili sacensībā pārstāvēja Daugavpils Vienības pamatskolas 5.a klases skolniece Sintija Ivbule ar Mika Kerenena grāmatas “Noslēpumainais puķu čiepējs” fragmentu.

Minētās lasīšanas kampaņas ideja ir aizgūta no Nīderlandes, kur šāda veida sacensība veiksmīgi norit jau vairāk nekā 20 gadus. Latvijā skaļās lasīšanas sacensības tiek organizētas no 2017. gada septembra ar mērķi sekmēt interesi par lasīšanu un grāmatām, veicināt lasītprieku, pilnveidot bērnu prasmes izvēlēties piemērotu un interesantu literatūru, kā arī saliedēt bērnus kopīgām lasīšanas aktivitātēm. Sadarbojoties Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomei, bibliotēkām un skolām visā Latvijā, 5.-6. klašu skolēni jau otro gadu cīnās par skaļās lasīšanas čempiona titulu. Dalībnieki uzstājās ar iepriekš izvēlētas grāmatas fragmenta trīs minūšu skaļu lasījumu. Lai grāmatas fragmenta lasījums būtu saprotams, konkursants pamato savu izvēli un sniedz īsu sižeta izklāstu līdz tai vietai, no kuras sāk lasīt.

2017./2018. mācību gadā skaļo lasītāju skaits sasniedza 7 tūkstošus, bet šogad iesaistījās 11 tūkstoši dalībnieku. Sākotnēji dalībnieki sacenšas klasē un skolā. Skolas čempions tiek virzīts reģiona sacensībām. Finālā tiekas reģiona skaļās lasīšanas sacensību uzvarētāji, lai noskaidrotu Valsts skaļās lasīšanas čempiona titula īpašnieku, kurš uz gadu kļūst par Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu direktoru un iegūst ceļojošo balvu savai skolai, kā arī dāvanu kartes grāmatu iegādei. Klātienē lasītājus atbalsta klasesbiedri un draugi, bet video tiešraidē finālsacensības norisei seko daudzi simti lasīšanas entuziastu.

Šogad finālā startēja 30 reģionālie lasīšanas čempioni – 20 meitenes un 10 zēni. Tika pārstāvēti gan latviešu, gan ārzemju autoru daiļdarbi – Annas Skaidrītes Gailītes “Patrīcijas dienasgrāmata”, Dainas Ozoliņas “Izglābt vasaras brīvlaiku”, Ērika Kūļa “Niķa un Riķa stiķi”, Dzintara Tilaka “Labo blēņu vasara”, Annas Sakses “Čitas burtnīca”, Andras Manfeldes “Kurš no mums lidos”, Gundegas Repšes “Alvas kliedziens”, Andželas Naneti “Mans vectēvs bija ķiršu koks”, Somana Čainani “Labā un Ļaunā skola”, Timo Parvelas “Ella un draugi”, Džona Grišama “Teodors Būns – aizdomās turētais” u.c. 

Finālsacensības vērtēja pieredzējusi žūrija – “Jāņa Rozes apgāda” izpilddirektore, tulkotāja Renāte Punka, Latvijas Radio režisore Diāna Bērza, aktieris un TV raidījumu vadītājs Valters Krauze, LNB Speciālo krājumu departamenta direktore, kultūras mantojuma pārzinātāja Dagnija Baltiņa un mūziķis Ralfs Eilands. Uzstāšanās tika vērtētas pēc tādiem kritērijiem kā skaidra dikcija un atbilstošs uzsvaru lietojums, prasme modulēt balsi, spēja veidot kontaktu ar auditoriju un ieinteresēt ar savu lasījumu u.c.

Šogad uzvaru un stikla mākslinieka Ernesta Vītiņa veidoto ceļojošo balvu savai skolai nacionālajā finālā izcīnīja Daugavpils novada Naujenes pamatskolas skolniece Inna Ivanova ar latviešu rakstnieces Vizmas Belševicas grāmatas “Bille” fragmentu.

Visas sacensībā startējušās grāmatas ir pieejamas lasīšanai Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs.

Sacensību tiešraides ieraksts ir skatāms LNB mājaslapā – ej.uz/h56n.

Ar sacensības fotogaleriju var iepazīties šeit.

Informāciju sagatavoja:
Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles
Bērnu bibliotēkas “Zīlīte” vadītāja
Dace Jakovele
65476345
dace.jakovele@lcb.lv
www.facebook.com/lcb.Bernu.biblioteka/