Ceturtdien, 28. septembrī, Daugavpilī Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītā projekta “Ceļā uz “Latviešu grāmatai 500” Latvijas reģionos: izdevējdarbība un tekstu izplatība senāk un tagad” ietvaros norisinājās reģionālā konference “Latgales grāmatnieku un literātu devums Latvijas grāmatniecībā”.
Bibliotēku nozares speciālistiem un citiem interesentiem konferencē bija iespēja noklausīties pētnieku, vēsturnieku un zinātnieku priekšlasījumus par grāmatniecības attīstību Latgalē 19. un 20. gadsimtā.
Vēsturnieks, Mg. paed. Arnis Slobožaņins, iepazīstināja klātesošos ar latgaliešu dziesminieka, literāta un grāmatnieka Andriva Jūrdža devumu Latgales grāmatniecības attīstībā. Literatūrzinātnieks un rakstnieks Dr. philol. Valentīns Lukaševičs sniedza ieskatu grāmatizdevēja un tirgotāja Vincenta Gaudzes profesionālajā darbībā Daugavpilī 20. gadsimta sākumā. Savukārt ar grāmatizdevēja, rakstnieka Vladislava Lōča (Locs) ieguldījumu grāmatniecībā un viņa piemiņas iemūžināšanu konferences dalībniekus iepazīstinās asoc. profesors, Humanitāro un sociālo zinātņu institūta reģionālo studiju centra “Latgales pētniecības institūts” vadītājs Dr. hist. Henrihs Soms.
Konferencē ar priekšlasījumiem uzstājās arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas vadošais pētnieks Dr. hist. Mārtiņš Mintaurs un vēsturniece, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Letonikas un Baltijas centra vadītāja Kristīne Zaļuma. Mārtiņa Mintaura uzstāšanās bija veltīta Pirmās Latviešu grāmatas piecsimtgadei un Latgales kontekstiem. Savukārt Kristīne Zaļuma rosināja klātesošos pārdomāt un analizēt, kas ir reta, vērtīga un sena grāmata.
Fotomirkļus no konferences var aplūkot šeit.
Projektu “Ceļā uz “Latviešu grāmatai 500” Latvijas reģionos: izdevējdarbība un tekstu izplatība senāk un tagad” realizē Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latgales Centrālo bibliotēku. Sekot visām projekta aktualitātēm var arī tīmekļvietnē www.gramatai500.lv un “Latviešu grāmatai 500” Facebook lapā.
Informāciju sagatavoja:
Latgales Centrālā bibliotēka
654 76345
www.lcb.lv
www.facebook.com/lcb.lv