⚠️Ievērībai - atsevišķās portāla sadaļās turpinās darbi pakāpeniskai versiju nomaiņai.

aizvērt

Bibliotēkā atvērs Josifa Ročko grāmatu par slaveniem Latgales ebrejiem

16.10.2018

25. oktobrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) notiks novadpētnieka Josifa Ročko grāmatas «Знаменитые евреи Латгалии» pirmā sējuma atvēršanas svētki. Kultūrvēsturiski nozīmīgais izdevums ir tapis kā autora veltījums Latvijas valsts simtgadei.

Jaunā grāmata par slaveniem Latgales ebrejiem ir vēsturnieka, novadpētnieka, Daugavpils ebreju kopienas muzeja “Ebreji Daugavpilī un Latgalē” dibinātāja un vadītāja, Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliera Josifa Ročko nerimstošā pētnieciskā darba kārtējais vainagojums – pirmais no diviem sējumiem gandrīz divsimt gadus garu laikposmu aptverošā pētījumā par ievērojamiem Latgales ebrejiem, kuri guva panākumus un sabiedrības atzinību dažādās dzīvesdarbības jomās. Grāmatas pirmajā sējumā autors apkopojis ziņas par 120 ievērojamiem ebrejiem, kas piedzima un/vai dzīvoja Daugavpilī (savulaik – Dinaburgā un Dvinskā) no 1820. līdz 1920. gadam.

Tieši šo simt gadu laikā ebreju tautības iedzīvotāju skaits pilsētā bija vislielākais. Taču tādi satricinājumi kā Pirmais pasaules karš, 1917. gada revolūcija, cīņa par Latvijas neatkarību un vairākkārtējas varas maiņas lika pilsētniekiem, tostarp ebrejiem, doties labākas dzīves meklējumos uz Krieviju vai Eiropu. Tāds liktenis skāra arī lielu daļu Josifa Ročko jaunajā grāmatā aplūkoto personu. Vairākums nonāca Krievijas lielākajās pilsētās – Sanktpēterburgā (Ļeņingradā) un Maskavā, turīgāko vecāku pēcteči – Eiropā un ASV, kur guva panākumus kā rakstnieki un dzejnieki, mūziķi, mākslinieki un aktieri, zinātnieki, mediķi, juristi, valstsvīri un diplomāti, rūpnieki un uzņēmēji, inženieri un arhitekti, rabīni, pedagogi un militārpersonas.

Grāmatā ir izmantoti autora agrāko publikāciju, Vikipēdijas, Ciklopēdijas, Īsās Ebreju enciklopēdijas, tīmekļa vietnes “Dzimuši Daugavpilī” un citu avotu materiāli.

Grāmata ir tapusi, pateicoties Latgales reģiona attīstības aģentūras, Valsts kultūrkapitāla fonda un A/S Latvijas meži, Daugavpils pilsētas domes, Daugavpils ebreju kopienas un Daugavpils ebreju reliģiskās draudzes finansējumam, muzeja “Daugavpils un Latgales ebreji” apmeklētāju ziedojumiem un biedrības “Memory and Help” atbalstam.

Josifa Ročko grāmata «Знаменитые евреи Латгалии. Часть I. Знаменитые евреи Динабурга-Двинска. 1820-е гг. – 1920 г.» ir pieejama Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Nozaru literatūras sektorā un LCB filiālē Jaunbūves bibliotēkā

Grāmatas atvēršanas pasākuma publicitātes vajadzībām tā laikā var tikt veikta filmēšana un fotografēšana.

Informāciju sagatavoja:
Latgales Centrālās bibliotēkas
sabiedrisko attiecību vadītāja
Inga Gedžūne
65476345
inga.gedzune@lcb.lv
www.facebook.com/lcb.lv