⚠️Ievērībai - atsevišķās portāla sadaļās turpinās darbi pakāpeniskai versiju nomaiņai.

aizvērt

Dzintras Žvagiņas fotoizstāde “AIZLOGA”

Dzintras Žvagiņas fotoizstāde “AIZLOGA”
03.12.2021

Līdz 30. decembrim Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektoros (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) pieejama Dzintras Žvagiņas fotoizstāde “AIZLOGA”. Izstādē ir iemūžināti logu stāsti pērnā gada ārkārtējās situācijas laikā, kurā mēs visi jutāmies ieslēgti un iesprostoti savā brīvībā.

Izstādes autores Dzintras Žvagiņas dzimtā pilsēta ir Jelgava, tur arī pabeigta vidusskola un absolvēta Latvijas Lauksaimniecības universitāte, iegūstot meža inženiera grādu. Līdz 2005. gadam Dzintra strādā savā profesijā, bet vēlāk nolemj veltīt sevi ģimenei. Kopš tā brīža viņas dzīvē ienāk fotogrāfija, kas ļauj iemūžināt interesantus un uzrunājošus mirkļus. Ir iegūtas godalgas vietējos un starptautiskos fotogrāfiju konkursos, tostarp arī šogad pieci darbi ierindojās starp labākajiem “CEEC–China Expo”, kas notika Ningbo pilsētā Ķīnā.

Neparastā, daiļrunīgā fotogrāfiju sērija par Covid-19 laiku tapusi Jelgavā, 2020. gadā, kad Latvijā tika izsludināta ārkārtējā situācija, slēgtas robežas, cilvēki sāka distancēties un pašizolējās savās mājās, dzīvokļos. Logi bija kā saskarsmes vieta, cilvēki caur to vēroja ārā notiekošo, bet fotogrāfe fiksēja, kas notiek aiz viņiem. Logi bija tas, kas vieno un tai pašā laikā šķir. Kopumā Dzintra iemūžināja 85 logu stāstus, 208 cilvēkus, 19 kaķus, 12 suņus, trusi, balodi un zirgus. Izstādē aplūkojami 35 stāsti.

Fotogrāfiju sērija ir iekļauta arī projektā “Europe at Home” (latv. – Eiropa mājās), kura mērķis ir satuvināt dažādas Eiropas pilsētas laikā, kad norit cīņa ar Covid-19 pandēmiju, un piedāvāt māksliniecisku skatījumu šim unikālajam vēstures periodam – “dzīvošanai mājās”. Projekta darbi, tostarp Dzintras fotogrāfijas, bija eksponēti Portugālē, jo projekta autors ir Portugāles pilsēta Faro, kura līdzīgi kā Daugavpils Latvijā savā valstī kandidē uz Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu 2027. gadā.

“Neskatoties uz izolēšanos, neērtību, bailēm, – dzīve aiz logiem turpinās. Cilvēki svin svētkus, gaida bērniņa parādīšanos, rada jaunus darbus. Tā fotogrāfijās ir redzama modes māksliniece, kas šajā laikā tērpu šūšanu ir nomainījusi pret aizsardzības masku šūšanu – fotogrāfijā viņa ar vīru ir sejas maskās. Trīs paaudžu ģimene, kas dzīvo vienā mājā, uzņemta Lieldienu rītā, kur jaunākie rūpējas par senioriem, lai viņi labi justos šai laikā. Otrajās Lieldienās ir uzņemts pāris, kam izveidots trušu ciematiņš un viņi maskās gatavojušies sagaidīt apmeklētājus – bet šajā gadā tas nenotika. Vējainā dienā tika nofotografēta meita ar tēvu, kur tēvs spēlēja meitai saksofonu, un tas bija tik aizkustinoši,” par izstādes tapšanu stāsta Dzintra Žvagiņa.