⚠️Ievērībai - atsevišķās portāla sadaļās turpinās darbi pakāpeniskai versiju nomaiņai.

aizvērt

IZSTRĀDĀS PRIEKŠLIKUMUS GROZĪJUMIEM AUTORTIESĪBU LIKUMĀ E-GRĀMATU PIEEJAMĪBAI LATVIJAS BIBLIOTĒKĀS

IZSTRĀDĀS PRIEKŠLIKUMUS GROZĪJUMIEM AUTORTIESĪBU LIKUMĀ E-GRĀMATU PIEEJAMĪBAI LATVIJAS BIBLIOTĒKĀS
04.12.2012

  Līdz ar  tehnoloģiju straujo attīstību palielināsies e-grāmatu  pieprasījums bibliotēkās. Lai bibliotēku lasītājiem varētu piedāvāt e-grāmatas, balstoties uz tādiem pašiem nosacījumiem kā tipogrāfiski iespiestās grāmatas, kā Eiropas Savienībā, tā arī Latvijā ir nepieciešami grozījumi autortiesību likumā.
  Attiecībā uz tipogrāfiski izdotajiem darbiem autortiesību likums privātpersonām vai organizācijām neliedz pirkt, aizdot, dāvināt, nodot antikvariātā vai izsniegt lasītājiem iegādātās grāmatas.
  Sarežģītāka situācija ir e-grāmatu gadījumā. LNB Stratēģiskās nodaļas vadītājs Uldis Zariņš skaidro: “E-grāmata juridiski nav grāmata, bet gan tiešsaistes pakalpojums. Tas nozīmē, ka e-grāmatas pircējs iegādājas nevis pašu grāmatu, bet gan tiesības to lasīt. Līdz ar to ne juridiskai, ne privātai personai nav  tiesību iegādāto e-grāmatu dāvināt, pārdot vai aizdot citam, ja vien to līgumā nav atļāvis izdevējs.”
E-grāmatas īpašnieks (izdevējs vai izplatītājs) jebkurā brīdī var liegt tai piekļuvi, ja, piemēram, pārkāpti izmantošanas noteikumi. Nav arī izstrādāta atlīdzības sistēma e-grāmatu autoriem par viņu darbu patapināšanu.
  Lai dotu iespēju lasītājiem izmantot Latvijas izdevēju elektroniskās grāmatas, 2012. gada rudenī Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) sākusi realizēt projektu „Tiesiskās vides izveide e-grāmatu izsniegšanai Latvijas bibliotēkās”. Latvijas Nacionālā bibliotēka plāno vienoties ar izdevējiem par standartizētu līguma paraugu, kas regulētu e-grāmatu izsniegšanu bibliotēkās.