Mākslas izstādes - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Pamatpakalpojumi
Maksas pakalpojumi
ESIP
Aktualitātes Noderīgas saitesTuvākie notikumi


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Pakalpojumi » Pamatpakalpojumi » Mākslas izstādes
1 2 3  » »»

Jaunbūves bibliotēkā skatāma Borisa Borisova gleznu izstāde “Dabas ainavu melodija”

Jaunbūves bibliotēkā skatāma Borisa Borisova gleznu izstāde “Dabas ainavu melodija”

No 7. decembra līdz 28. janvārim Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Jaunbūves bibliotēkā (18. novembra ielā 161, 2. stāvā) skatāma mākslinieka Borisa Borisova gleznu izstāde “Dabas ainavu melodija”.

Advente bibliotēkā ienes īpašu skaistumu un siltumu. Šajā klusajā laikā vēlamies radīt svētku sajūtu mūsu apmeklētājiem un iepazīstināt viņus ar mākslinieka Borisa Borisova gleznām. Mākslinieks zīmē jau no agras bērnības, gleznošanu apguva pašmācības ceļā. 2017. gadā viņa darbi tika novērtēti Krievijas Mākslinieku profesionālajā savienībā un Boriss Borisovs tika atzīts par profesionālu mākslinieku. Savos darbos gleznotājs ataino dabas ainavas, dzīvniekus un ziedus, pārsvarā izmantojot temperu vai strādājot ar eļļas krāsām. Kopš 2016. gada tika organizētas 20 mākslas izstādes vairākās bibliotēkās un izstāžu zālēs. Šobrīd mākslinieks var lepoties ar 250 darbiem, no kuriem lielākā daļa atrodas privātās kolekcijās.

 

Dzintras Žvagiņas fotoizstāde “AIZLOGA”

Dzintras Žvagiņas fotoizstāde “AIZLOGA”

Līdz 30. decembrim Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektoros (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) pieejama Dzintras Žvagiņas fotoizstāde “AIZLOGA”. Izstādē ir iemūžināti logu stāsti pērnā gada ārkārtējās situācijas laikā, kurā mēs visi jutāmies ieslēgti un iesprostoti savā brīvībā.

Izstādes autores Dzintras Žvagiņas dzimtā pilsēta ir Jelgava, tur arī pabeigta vidusskola un absolvēta Latvijas Lauksaimniecības universitāte, iegūstot meža inženiera grādu. Līdz 2005. gadam Dzintra strādā savā profesijā, bet vēlāk nolemj veltīt sevi ģimenei. Kopš tā brīža viņas dzīvē ienāk fotogrāfija, kas ļauj iemūžināt interesantus un uzrunājošus mirkļus. Ir iegūtas godalgas vietējos un starptautiskos fotogrāfiju konkursos, tostarp arī šogad pieci darbi ierindojās starp labākajiem “CEEC–China Expo”, kas notika Ningbo pilsētā Ķīnā.

Neparastā, daiļrunīgā fotogrāfiju sērija par Covid-19 laiku tapusi Jelgavā, 2020. gadā, kad Latvijā tika izsludināta ārkārtējā situācija, slēgtas robežas, cilvēki sāka distancēties un pašizolējās savās mājās, dzīvokļos. Logi bija kā saskarsmes vieta, cilvēki caur to vēroja ārā notiekošo, bet fotogrāfe fiksēja, kas notiek aiz viņiem. Logi bija tas, kas vieno un tai pašā laikā šķir. Kopumā Dzintra iemūžināja 85 logu stāstus, 208 cilvēkus, 19 kaķus, 12 suņus, trusi, balodi un zirgus. Izstādē aplūkojami 35 stāsti.

Fotogrāfiju sērija ir iekļauta arī projektā “Europe at Home” (latv. – Eiropa mājās), kura mērķis ir satuvināt dažādas Eiropas pilsētas laikā, kad norit cīņa ar Covid-19 pandēmiju, un piedāvāt māksliniecisku skatījumu šim unikālajam vēstures periodam – “dzīvošanai mājās”. Projekta darbi, tostarp Dzintras fotogrāfijas, bija eksponēti Portugālē, jo projekta autors ir Portugāles pilsēta Faro, kura līdzīgi kā Daugavpils Latvijā savā valstī kandidē uz Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu 2027. gadā.

“Neskatoties uz izolēšanos, neērtību, bailēm, – dzīve aiz logiem turpinās. Cilvēki svin svētkus, gaida bērniņa parādīšanos, rada jaunus darbus. Tā fotogrāfijās ir redzama modes māksliniece, kas šajā laikā tērpu šūšanu ir nomainījusi pret aizsardzības masku šūšanu – fotogrāfijā viņa ar vīru ir sejas maskās. Trīs paaudžu ģimene, kas dzīvo vienā mājā, uzņemta Lieldienu rītā, kur jaunākie rūpējas par senioriem, lai viņi labi justos šai laikā. Otrajās Lieldienās ir uzņemts pāris, kam izveidots trušu ciematiņš un viņi maskās gatavojušies sagaidīt apmeklētājus – bet šajā gadā tas nenotika. Vējainā dienā tika nofotografēta meita ar tēvu, kur tēvs spēlēja meitai saksofonu, un tas bija tik aizkustinoši,” par izstādes tapšanu stāsta Dzintra Žvagiņa.

 

Viktorijas Lavrenko gleznu izstāde “Gaisma un ēna”

Viktorijas Lavrenko gleznu izstāde “Gaisma un ēna”

Līdz 30. decembrim Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) skatāma Viktorijas Lavrenko gleznu izstāde “Gaisma un ēna”.

Viktorija Lavrenko dzimusi Baltkrievijā, šobrīd vairākus gadus par savu dzīvesvietu sauc Latviju un Daugavpili. Māksla Viktorijas dzīvi caurvij jau 28 gadus – interese par to radusies agrā bērnībā, vēlāk tika pabeigta Gomeļas (Baltkrievija) mākslas skola. Piedalījusies vairākos plenēros, aizvadījusi astoņas personālizstādes kā Daugavpilī, tā arī citviet Latvijā. Viktorijas radošumam nav robežu, arī šobrīd viņa eksperimentē ar dažādām mākslas tehnikām un žanriem: glezniecību, gravēšanu, aerogrāfiju, botānisko bareljefu u. c.

Māksliniece par izstādi: “Gaismai un ēnai piemīt vispārēja neviennozīmība... laikam tā ir galvenā ideja un doma, kas projicēta visos darbos. Tā vēsta par kontrastiem un to nenoteiktību. Starp ēnu un gaismu ir visdažādāko krāsu gamma, daudz toņu, sajūtu un emociju. Tautas tradīcijās “gaisma” tiek uztverta kā tikums, bet “tumsa” – kā negatīvisma avots. Galu galā, nav absolūta ļaunuma un labuma. No fizikas viedokļa “gaisma” apzīmē jebkura viļņu garuma elektromagnētisko starojumu, bet patiesībā šī jēdziena nozīme ir dziļāka un, visticamāk, pieder okultajai filozofijai, jo skar visuma jautājumus.”

 

Koktēlnieka Oļega Sļepkova izstāde “Daba un fantāzija” Jaunbūves bibliotēkā

Koktēlnieka Oļega Sļepkova izstāde “Daba un fantāzija” Jaunbūves bibliotēkā

No 5. oktobra līdz 30. novembrim Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Jaunbūves bibliotēkā (18. novembra ielā 161, 2. stāvā) skatāma amatiermākslinieka, koktēlnieka Oļega Sļepkova koka sakņu skulptūru izstāde “Daba un fantāzija”.

Koka sakņu skulptūru māksla ir pazīstama jau izsenis, kad no saknēm, zariem un koka neparastiem izaugumiem tiek darinātas visdažādākās lietas. Daba piedāvā līnijas, formas un nosaka lietu vai mākslas darbu veidu, savukārt mākslinieka uzdevums ir ieraudzīt un attīstīt dabas piedāvātās idejas. Koka gabaliņā ne vienmēr var saskatīt kaut ko konkrētu, tapēc būtiski ir noteikt darba formu, turpinot dabas plastiku, dinamiku, kustību un ritmu. Katram koktēlniekam ir savi tehniskie paņēmieni,  un vīzijas īstenošanai tiek izmantoti naži, urbji, kalti, zāģi, griezēji. Ar līmes palīdzību tiek veidotas sakņu kompozīcijas ar akmeņiem, piepēm, gliemežvākiem un citiem dabas materiāliem.

Latvijas amatiermākslinieks Oļegs Sļepkovs (1938.–2013.), pēc profesijas inženieris–konstruktors, gandrīz 50 gadus veltījis koka sakņu skulptūru mākslai, apvienojot to ar kokgriezumiem. Laika periodā no 1994. līdz 1996. gadam viņš bijis izcila skulptora, Latvijas Mākslas akadēmijas profesora Igora Vasiļjeva asistents kopīgi organizētā mākslas studijā talantīgiem pusaudžiem.

Pirmā Oļega Sļepkova koka sakņu skulptūru izstāde notika 1968. gadā. Mākslinieka darbi bijuši skatāmi daudzās koktēlniecības izstādēs Rīgā, vairāki eksponāti atrodas privātkolekcijās. 2020. gadā viņa darbu izstāde tika organizēta Naujenes tautas bibliotēkā. Koktēlnieka atraitne Nataļja Kretova savā virtuālajā grāmatā “Oļega Sļepkova meža fantāzijas” atzīmē: “Izvēloties sagataves turpmākajiem mākslas darbiem, kokgriezējam jāpiemīt tādām īpašībām, kā fantāzija, radošā domāšana un telpiskā vīzija. Visas šīs iezīmes bija raksturīgas Oļega Sļepkova personībai.”

Izstādes apmeklētājiem tiek piedāvātas no koka saknēm, zariem un gabaliņiem veidotas 50 skulptūras, kuras izteiksmīgi atspoguļo talantīgā koktēlnieka māksliniecisko redzējumu uz apkārtējo pasauli, dabas harmoniju un iztēles bagātību.

 

Pārdaugavas bibliotēkā skatāma fotoizstāde “Viena diena Grīvā”

Pārdaugavas bibliotēkā skatāma fotoizstāde “Viena diena Grīvā”

No 9. oktobra līdz 30. novembrim Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Pārdaugavas bibliotēkā (Komunālajā ielā 2) skatāma biedrības “Stāstnīca” fotoizstāde “Viena diena Grīvā”. Izstāde notiek X Mūzikas un mākslas festivāla “Daugavpils ReStArt 2021” ietvaros.

Akcija “Viena diena” ir notikusi jau vairākās Latvijas pilsētās. 1987. gadā notika pirmā akcija “Viena diena Latvijā”, kurā piedalījās simtiem fotogrāfu no visas Latvijas. Tika iemūžinātas visdažādākās vietas un notikumi valstī. Pēc 20 gadiem notika otrā akcija, kuras rezultātā tika izdota 520 lappušu bieza grāmata “Viena diena Latvijā 1987/2007”, kuru var aplūkot arī Daugavpils bibliotēkās.

Projekta autore, fotogrāfe Ilze Onzule stāsta: “Ideja fotografēt Grīvu radās augustā “Fotogrāfijas dienas” ietvaros. Akcijas “Viena diena Grīvā” laikā fotogrāfi no visas Latvijas tika aicināti nepalikt mājās, bet doties uz Daugavpili, lai iemūžinātu Grīvas mikrorajona interesantākās vietas un cilvēkus, tādā veidā pievēršot sabiedrības uzmanību šim klusajam, bet skaistajam Daugavpils stūrītim. Grīva ir viens no vecākajiem Daugavpils mikrorajoniem, turklāt ar bagātu vēsturi. Agrāk Grīva ir bijusi patstāvīga pilsēta, tikai pagājušā gadsimta 50. gados to pievienoja Daugavpils pilsētai. Arī šobrīd Grīvai ir savs ģerbonis, kuru var redzēt uz vairāku māju sienām un pastkastēm.”

Akcijā piedalījās fotogrāfi no dažādām Latvijas vietām – Diāna Jakimčuka (Augšdaugavas nov.), Ilze un Linards Onzuli (Augšdaugavas nov.), Jurgita Gruberte (Jaunjelgava), Sarmīte Bogdanoviča (Ilūkste), Anatols Kauškalis (Krāslava), Silvija Danelsone, Laura Kalniņa, Zaiga Šteina (Rīga), Ģirts Dreimanis (Ventspils), Ērika un Alvils Baltiņi (Viļaka).

 

Fotostudijas "Ezerzeme – F" izstāde “Sarkanā maģija”

Fotostudijas

No 5. oktobra līdz 30. novembrim Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektoros (Rīgas ielā 22a, Daugavpilī, 2. stāvā) skatāma Daugavpils fotostudijas “Ezerzeme - F” izstāde “Sarkanā maģija”.

Tautas fotostudija “Ezerzeme-F” ir viena no Daugavpils aktīvākajām radošajām apvienībām. Dažādās kultūras un mākslas telpās (tādās kā Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, Māla mākslas centrs, Poļu kultūras centrs, Daugavpils teātris, viesnīca “Park Hotel Latgola”, Latgales Centrālā bibliotēka u.c.) ar apskaužamu regularitāti un panākumiem tiek rīkotas studijas dalībnieku darbu izstādes. Atsevišķi izstāžu projekti ceļo arī uz citām Latvijas un tuvāko kaimiņzemju pilsētām (Liepāju, Jūrmalu, Rīgu, Preiļiem, Bausku, Visaginu, Pleskavu). Studijas jaunākā izstāde norit Latgales Centrālajā bibliotēkā ar nosaukumu “Sarkanā maģija”, kurā skatītājiem tiek piedāvāts autoru redzējums par visdažādākajām sarkanā nokrāsām, kas sastopamas gan ainavās, gan pilsētvidē.

Sarkanā krāsa simboliski ir ļoti daudzveidīga. Mīlestība, saule, uguns, asinis, kaisle, labsajūta, karaliskā vara, vīrišķība, drosme, uzvara, dusmas, prieks, briesmas, risks, ilgas – to visu simbolizē sarkanā krāsa. Tikpat daudzveidīgs ir fotostudijas “Ezerzeme F” fotogrāfu redzējums, spēja ieraudzīt un atklāt šo krāsu savos darbos.

Ar šo izstādi fotostudija noslēdz triju izstāžu ciklu, kurš veltīts RGB krāsu modelim. Izstādes laiks nav izvēlēts nejauši, jo ekspozīcija sasaucas ar gadalaikam raksturīgajām norisēm dabā – rudens iekrāsojas visos sarkanā toņos. Sarkanā krāsa ir vispersoniskākā krāsa no visām krāsām, tā ir redzamās gaismas daļa. Sarkanā krāsa ir viena no tām, kas tiek izmantotas krāsu kodēšanai RGB krāsu modelī, kur krāsas veidojas, sajaucot trīs pamatkrāsas – sarkanu, zaļu un zilu (angliski: red-green-blue). Šo trīs pamatkrāsu 255 tonalitātes dod iespēju veidot vairāk nekā 16 miljonus dažādu nokrāsu.

Izstādē apskatāmi 30 darbi, kuru autori ir 11 fotostudijas dalībnieki: Linards Onzuls, Svetlana Pokule, Ivars Skudra, Inese Minova, Juris Buklovskis, Jūlija Kožemjakina, Pjotrs Murāns, Diāna Jakimčuka, Valērijs Cigankovs, Jeļena Ivancova, Ivars Soikāns.

 

Jurija Bitiņa fotoizstāde "Pilsēta un daba"

Jurija Bitiņa fotoizstāde

No 1. līdz 30. oktobrim Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2.stāvā) skatāma daugavpilieša Jurija Bitiņa fotoizstāde “Pilsēta un daba”.

Jurijs Bitiņš ir dzimis Daugavpilī, šeit aizvadīts arī viss darba mūžs. 40 gadus strādājis par ārstu stomatoloģijā, no tiem 25 gadus – Daugavpils Reģionālajā slimnīcā (agrāk – Daugavpils pilsētas centrālā slimnīca), šobrīd ir pensionējies. 

Jurijs Bitiņš kopš bērnības interesējas par vēsturi, darbojies vēstures pulciņā Pionieru namā. Mīlestība pret vēsturi radīja arī sākotnējo interesi par fotografēšanu, par iespēju iemūžināt vēsturiski nozīmīgus objektus un vietas. Jurijs atceras, ka interese par fotografēšanu aizsākās 1965. gadā ar ekskursiju Maskavā. Izstādē “Pilsēta un daba” iekļautajās fotogrāfijās atainota pilsēta, Latgales daba un tajā valdošā harmonija. Notvertie mirkļi atklāj dabas unikālo krāsu paleti un pilsētas ainavu kontrastus dažādos gadalaikos.

 

Saskaņas pamatskolas skolēnu radošo darbu izstāde “Jauna elpa, jauna telpa”

Saskaņas pamatskolas skolēnu radošo darbu izstāde “Jauna elpa, jauna telpa”

Līdz 30. septembrim Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2.stāvā) skatāma Saskaņas pamatskolas skolēnu radošo darbu izstāde “Jauna elpa, jauna telpa”.

Izstādes nosaukums nav izvēlēts nejauši, šis jaunais mācību gads Daugavpils Saskaņas pamatskolai nāk ar lielām pārmaiņām – mācības tiks uzsāktas jaunās skolas telpās. Šāds notikums iezīmē jaunu posmu skolas attīstībā ne tikai mācību jomā, bet arī radošajā darbībā. Izstādē ir iekļauti vairāki desmiti skolēnu radošie darbi, kuri tapuši dažādās tehnikās – guašas, flomāsteru, zīmuļu, akvareļu un autortehnikās.

Izstādes kuratore, Saskaņas pamatskolas vizuālās mākslas skolotāja Una Gura atzīmē: ”Radošums ir skolas darba galvenais dzinējspēks. Ar šo radošo darbu izstādi mēs vēlamies parādīt iepriekšējo gadu bērnu darbu kreativitātes potenciālu.”

 
1 2 3  » »»
@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2022