
Gleznotājs
1906 – 1989
Dzimis 1906. gada 23. septembrī Daugavpilī. Mācījies Vitebskas mākslas skolā pie Jurija Pena un Marka Šagāla. 1922. gadā pārcēlās uz Petrogradu, kur studēja Mākslinieciskās kultūras institūtā pie Kazimira Maļeviča, apmeklēja Pāvela Filonova analītiskās mākslas skolu. Iepazīšanās ar Pāvelu Filonovu, Kazimiru Maļeviču, Rafailu Falku, kā arī draudzība ar avangarda dzejas pārstāvjiem Daniilu Harmsu, Aleksandru Vedenski un 20. gadsimta mūzikas ģēniju Dmitriju Šostakoviču ietekmēja mākslinieka individuālā rokraksta attīstību. S. Geršova talants uzplauka 20. gadsimta 20. gados, bet jau 1932. gadā un vēlreiz 1948. gadā viņš tika arestēts un izsūtīts uz Vorkutu. Pēc atgriešanās no izsūtījuma 1956. gadā viņš līdz pat mūža beigām dzīvoja un strādāja Ļeņingradā.
S. Geršova mākslinieciskajam rokrakstam piemīt krāsu un zīmējuma ekspresija, darbus caurstrāvo dziļa emocionalitāte, mākslinieka dramatiskais un brīžiem ironiskais pasaules uzskats. Viņa gleznās var atrast gan fovisma un ekspresionisma, gan primitīvisma ietekmi. Par savām autoritātēm glezniecībā S. Geršovs uzskatīja dažādu laikmetu dižmeistarus: Rubļovu, Velaskēzi, Rembrantu, Sezānu, Pikaso.
Tēlus un sižetus gleznieciskajām kompozīcijām viņš meklēja apkārtējā pasaulē un savas dzīves notikumos. Savā daiļradē mākslinieks bieži pievērsās tēmām, kas saistītas ar baletu, teātri, mūziku un literatūru. Atsevišķi darbi vai darbu cikli ir veltīti Šostakovičam, Bēthovenam, Mikelandželo. S. Geršovs nereti savos darbos risināja arī filozofiskus jautājumus par dzīvi un nāvi, par labo un ļauno. Viņa gleznotie portreti, ainavas, žanriskās kompozīcijas raksturo viņu kā lielisku improvizācijas un ekspresijas meistaru.
Miris 1989. gada 14. jūnijā Ļeņingradā.
Saistība ar Daugavpili:
Dzimis Daugavpilī.
Izmantotie avoti:
- Zelmane Inese. Solomona Geršova piemiņas izstāde : [par gleznotājam (1906-1989) velt. ekspozīciju Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Mazajā zālē] / Inese Zelmane // Latvijas Avīze. – (Iel. “Nedēļa kabatā”). – ISSN 1691-1229. – Nr.92 (2008, 4.apr.), 23.lpp
Elektroniskie resursi: