⚠️Ievērībai - atsevišķās portāla sadaļās turpinās darbi pakāpeniskai versiju nomaiņai.

aizvērt

Marks Rotko / Марк Ротко

Gleznotājs
1903 – 1970

Marks Rotko (īstajā vārdā Markuss Rotkovičs) dzimis 1903. gada 25. septembrī Dvinskā (tagadējā Daugavpils) kā ceturtais bērns farmaceita Jēkaba Rotkoviča ģimenē.

Saime mitinājās Šosejas ielā, kas sākās pie Daugavas un attālinoties pārtapa Pēterburgas šosejā. Ar upi saistījās viņa visjaukākās atmiņas – liesmojošie saulrieti virs Daugavas, biežie ģimenes pikniki tās krastā, braucieni ar prāmi pāri upei, kur notika jautri gadatirgi. Visi bērni ieguva laicīgu izglītību, vienīgi Markuss apmeklēja ebreju garīgo skolu pie sinagogas, kur bija stingrs režīms, bija jāapgūst ivrits un jāstudē Talmuda teksti. Mistiskais jūdaisms vēlāk kļuva par vienu no galvenajiem mākslinieka daiļrades ierosmes avotiem.

Rotko ģimene emigrēja uz Amerikas Savienotajām Valstīm un, kad Markusam bija 10 gadu, nonāca Portlendā, Oregonas štatā. 1921. gadā Rotko iestājās Jeilas universitātē, viņa sākotnējais nodoms bija kļūt par inženieri vai advokātu, taču pēc diviem gadiem pārcēlās uz dzīvi Ņujorkā un uzsāka mācības Maksa Vēbera (Max Weber) Mākslas studentu līgā. Tur iepazinās ar kubismu un Pola Sezāna daiļradi.

1929. gadā viņš sāka mācīt bērnus Bruklinas Ebreju Centra akadēmijā un tur nostrādāja vairāk nekā divdesmit gadu.

Līdzīgi kā citi viņa paaudzes mākslinieki, Rotko izmēģināja vairākus stilistiskos virzienus, līdz gadsimta vidū nonāca pie sev vien raksturīga stila. Viņš 20. un 30. gados uz papīra un audekla radīja simtiem figurālu kompozīciju, aktus, portretus, pilsētas skatus un dabas ainavas.

1940. gadā Markuss Rotkovičs nomainīja vārdu un uzvārdu, kļūstot par Marku Rotko. Rotko bija centrālā figūra pēckara glezniecības attīstībā ASV un kopā ar citiem māksliniekiem pārstāvēja tā saucamo Ņujorkas skolas abstraktā ekspresionisma virzienu.

Ap 1947. gadu Rotko savā daiļradē izskauda visus tēlainos elementus un kardināli mainīja savu gleznu kompozīciju, pārejot uz taisnstūra formām un izvietojot tās vertikāli uz krāsaina pamata. Šis stils kļuva par Rotko kā mākslinieka atpazīstamības zīmi – “sarežģītas domas vienkārša izteiksme”.

1958. gadā mākslinieks saņēma savu pirmo pasūtījumu – izveidot monumentālus gleznojumus Ņujorkas restorānam “The Four Seasons” (“Četri gadalaiki”). 1961. gadā Ņujorkas Modernās mākslas muzejs sarīkoja M. Rotko darbu personālizstādi. Šī izstāde kļuva par viņa daiļrades kulmināciju un apceļoja lielākās Eiropas pilsētas. 1962. gadā viņš pabeidza sienas gleznojumu sēriju Harvardas Universitātē.

1969. gadā Jeila Universitāte piešķīra M. Rotko goda doktora grādu.

1964. gadā uzsāka pasūtījuma darbu – sienas gleznojumus Hjūstonas kapellā (Teksasas štats), kas tika svinīgi atklāta 1971. gadā jau pēc mākslinieka nāves.

M. Rotko kļuva par izcilu 20. gadsimta mākslinieku, abstraktā ekspresionisma pamatlicēju.

Miris 1970. gada 25. februārī Ņujorkā.

2013. gada 24. aprīlī mākslinieka dzimtajā pilsētā tika atklāts Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs (tagad Rotko muzejs).

Saistība ar Daugavpili:

Dzimis Daugavpilī.

Izmantotie avoti:

  1. Marks Rotko. // Rotko muzejs, https://rothkomuseum.com (skatīts 04.04.2025).
  2. Mark Rothko. American, 1903–1970 : [informatīvs resurss par M. Rotko angļu val.] // https://www.artsy.net/ (skatīts 04.04.2025).
  3. Mark Rothko (2001, 18. janv.) : [biogrāfija un izstāde Fondation Beyeler netālu no Bāzeles vācu val.] / “Cosmopolis” (žurnāls aktualitātēm un kultūrai), https://cosmopolis.ch (skatīts 04.04.2025).
  4. Marks Rotko : [M. Rotko biogrāfija un gleznu posteri] / Mākslas galerija “MANS’S gallery”, http://www.manss.lv/ (skatīts 04.04.2025).
  5. Attēls: Cosmopolis, https://cosmopolis.ch.

Elektroniskie resursi: