⚠️Ievērībai - atsevišķās portāla sadaļās turpinās darbi pakāpeniskai versiju nomaiņai.

aizvērt

Ināra Petruseviča / Инара Петрусевич

Māksliniece, gleznotāja
1969

Dzimusi 1969. gada 17. novembrī Daugavpilī.

Jau bērnībā Inārai patika zīmēt. Skolā viņas prasmes pamanīja zīmēšanas skolotājs, kurš pamudināja sākt apmeklēt pieaugušo mākslas studiju. Tolaik tur pasniedza gleznotāja Ludmila Procenko. Vēlāk meitene iestājās tikko izveidotajā Daugavpils Bērnu mākslas skolā, kuru absolvēja 1986. gadā vienlaicīgi ar Daugavpils 12. vidusskolu.

Profesionālās mākslas pamatus I. Petruseviča apguva Latvijas Mākslas akadēmijas sagatavošanas kursos (1987–1990). Šajā posmā Ināras radošajai izaugsmei daudz devusi draudzība ar Daugavpils gleznotājiem Grigoriju Mihejevu un L. Procenko. Deviņdesmito gadu sākumā Ināra darbojās jauno mākslinieku apvienībā “Krasts”, radoši strādāja Dānijā (2000–2003), papildināja zināšanas Mākslas un dizaina koledžā Londonā.

Tas, ka I. Petruseviča nav ieguvusi profesionālas mākslinieces diplomu Latvijas Mākslas akadēmijā, padara viņas glezniecību atšķirīgu latviešu mākslas ainā. Mākslinieces daiļradē vairāk jaušamas ietekmes no baltkrievu un krievu glezniecības, īpaši Marka Šagāla.

I. Petruseviča glezno viegli, rotaļīgi, brīžiem izmantojot vienkāršus bērnišķīgus tēlus, lai runātu par nopietnām lietām. Viņas darbiem raksturīgs krāšņs, optimistisks kolorīts, uz kura fona darbojas viņas sapņu un fantāziju tēli. Māksliniece izmanto dažādus materiālus: guašu, tušu, akvareli, akrila un eļļas krāsas. Ināras gleznas ir ekspresīvas un liriskas, darbos līdzās vitalitātei un humoram izpaužas mākslinieces sievišķība un iekšējās pasaules trauslums. Gan glezniecībā, gan grafikā viņa eksperimentē, meklē tikai sev raksturīgas formas. Viņas mākslas stilu var nosaukt par dvēseles impresionismu. Savu daiļradi pati gleznotāja raksturo ar vārdiem: “Ja tu esi mākslinieks, sapņus var pārvērst aizraujošā ceļojumā, kas sākas gleznās, kur audekls kļūst par telpu un ilūzijas pārtop realitātē. Manas gleznas nav stāsti par maniem sapņiem – tās ir apliecinājums tam, ka viss, ko rada mūsu prāta brīvais izplatījums, ir spēle”.

I. Petruseviča izstādēs piedalās kopš 1987. gada. Māksliniece izstādījusi savus darbus Latvijā, Baltkrievijā, Krievijā, Lietuvā, Dānijā un Zviedrijā. Viņai ir bijušas personālizstādes Rīgā, Daugavpilī, Vitebskā, Viļņā, kā arī Dānijā. Mākslinieces darbi ir pieprasīti kā Latvijā, tā arī aiz tās robežām. Viņas gleznas atrodas privātkolekcijās Polijā, Zviedrijā, Lielbritānijā un ASV, kā arī Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja un Vitebskas pilsētas muzeja īpašumā. Viņas darbi ir iekļauti Swedbankas labāko mūsdienu latviešu mākslinieku darbu kolekcijā.

I. Petruseviča darbojas Daugavpils mākslinieku apvienībā, piedalās pašmāju un starptautiskos mākslas plenēros. Jau 25 gadus sadarbojas ar Dānijas gleznu galeriju “Gl. Lerje”.

2014. gada martā Latgales Centrālajā bibliotēkā tika atklāta I. Petrusevičas darbu izstāde “Brīnumpasakas”.

2017. gada rudenī Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā tika atklāta mākslinieces darbu izstāde “Spalva Platmalei” un izdots izstādes katalogs.

Māksliniece dzīvo Daugavpils cietokšņa teritorijā, audzina dēlu Ņikitu. Kā entuziaste piedalījās Marka Rotko centra tapšanā un darbībā Daugavpils cietoksnī. Pēdējos gados aizraujas ar budismu, piedalās budisma centra izveidē Daugavpilī. Vada mākslas meistarklases.

2023. gada martā Daugavpilī norisinājās 11. Starptautiskais Latgales grafikas simpozijs, kas ir gada lielākais starptautiskais grafikas medija notikums Latgales reģionā, un tajā piedalījās deviņi mākslinieki no piecām valstīm, starp kuriem bija arī Ināra Petruseviča.

Ināra Petruseviča: “Es nestrādāju pēc šablona. Man nepastāv vienas tēmas plūsma. Mainās dvēseles stāvoklis, mainās arī tēmas. Un man vienmēr gribas eksperimentēt. Kad veidoju savas personālizstādes Dānijā, galerijas īpašniece teica: “Ināra, reizēm man šķiet, ka tavas izstādes taisa dažādi mākslinieki – tik ļoti tās atšķiras!” Bet man tā gribas, lai pašai nav garlaicīgi! Nespēju sevi iedomāties vienā tēmā vai virzienā. Protams, tas ir zināms risks. Jo šaurās sliedēs viss ir skaidrs, un, ja jau “iet tā lieta”, kālab meklēt ko citu? Bet manā gadījumā es vienmēr šaubos – “aizies vai ne”.”

Saistība ar Daugavpili:

Dzimusi, dzīvo un strādā Daugavpilī.

Izmantotie avoti:

  1. Grīnbergs, Andris. Pārceļas dzīvot uz cietoksni : [par māksl. Ināras Petrusēvičas ģimenes mājvietu Daugavpils cietoksnī] / Andris Grīnbergs ; tekstā stāsta I. Petrusēviča // Latvijas Avīze. – ISSN 1691-1229. – Nr. 113 (2006, 26. apr.), 11. lpp.
  2. Mākslinieku intervijas. Ināra Petruseviča (07.03.2023). // Rotko muzeja mājaslapa https://rothkomuseum.com/ (skatīts 23.10.2024).
  3. Ināra Petruseviča. Spalva Platmalei : izstādes katalogs. – Daugavpils : Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, 2017. – Teksts paralēli latviešu, angļu un krievu valodā. Pieejams: https://rothkomuseum.com (skatīts 23.10.2024).
  4. Ināras Petrusevičas darbu izstādes “Brīnumpasakas” atklāšana (07.03.2014 ). // Latgales Centrālās bibliotēkas mājaslapa https://www.lcb.lv/ (skatīts 24.10.2024).
  5. Rotko muzeja mājaslapa https://rothkomuseum.com/ (skatīts 23.10.2024).
  6. Soikāns Ivars. Atklās 11. Starptautiskā Latgales grafikas simpozija noslēguma izstādi (2023, 21. marts). // Latgales Laiks, News.lv (skatīts 24.10.2024).
  7. Петрусевич, Инара. Художник с дипломом номер 1 : [беседа с даугавпилс. художницей] / Инара Петрусевич ; записала Елена Гедюне // Наша газета. – ISSN 1407-7752. – N 22 (29 мая 2008), с. 8 : фот.
  8. Провинциальный альманах / ред.: Фаина Осина, Галина Василькова, Иосиф Трофимов. – Даугавпилс : Hronos [Общество], 2006. – 163 с. : ил. – (Hronos).
  9. Attēls: Ināras Petrusevičas radošā darbnīca bērniem. // Rotko muzeja mājaslapa https://rothkomuseum.com.

Elektroniskie resursi: