Jaunumu arhīvs - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Jaunumu arhīvs
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Darba laiks
Kontakti
Jaunās grāmatas
Lietotāju apmācība
Jautā bibliotēkai
Iepirkumi
2023 2022 2021 Īpašumi
BibliotekāriemTuvākie notikumi


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Jaunumu arhīvs

Ziņu arhīvs 2023

Ceļo valodu pasaulē ar “Sarkangalvīti”

 24.03.2023 
Ceļo valodu pasaulē ar “Sarkangalvīti”

27. martā plkst. 11.30 Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā (Rīgas ielā 22a) tiks atklāta grāmatu izstāde “Ceļo valodu pasaulē ar “Sarkangalvīti”” par godu Eiropas Rakstnieku dienai.

Lai veicinātu interesi par grāmatu lasīšanu, kā arī atklātu Eiropas valodu un literatūras daudzveidību, Eiropas Komisija (EK) šogad uzsāk jaunu iniciatīvu – Eiropas Rakstnieku diena, kas turpmāk notiks katru gadu visā Eiropā - marta pēdējā pirmdienā. Literatūra - viens no veidiem, kā iepazīt Eiropas kultūras bagātību, kā arī veicināt personisko izaugsmi un iesaisti sociālajos procesos.

 

Daugavpili apmeklēs populāras latviešu prozas un dzejas autores

 22.03.2023 
Daugavpili apmeklēs populāras latviešu prozas un dzejas autores

Latgales Centrālā bibliotēka ir ieguvusi Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu ilgtermiņa projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” septītās kārtas īstenošanai (piesaistītais finansējums – EUR 1 200). Projekta ietvaros no šī gada aprīļa līdz decembrim Latgales Centrālajā bibliotēkā tiks rīkotas sešas lasītāju tikšanās ar iemīļotām latviešu rakstniecēm un dzejniecēm – Rolandu Bulu, Aiju Mikeli, Janu Veinbergu un Ingunu Dimanti, Ilzi Spergu un Ligiju Purinašu.

Projekts “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” aizsākās 2015. gadā, turpinājums dos iespēju aizvien plašākam Daugavpils iedzīvotāju lokam iepazīties ar interesantiem latviešu dzejniekiem un rakstniekiem, veidojot saistošus, interaktīvus un radošus dialogus par sabiedrībā aktuāliem jautājumiem kultūras un literatūras jomā. Projekta ietvaros plānotās tikšanās ar autorēm notiks Latgales Centrālajā bibliotēkā. Iespēja klātienē tikties ar iemīļotām autorēm tiks piedāvāta daudz plašākam interesentu lokam, kā arī skolu jaunatnei. Dalība visos projekta pasākumos būs bez maksas.

 

Lielie lasīšanas svētki Daugavpilī!

 21.03.2023 
Lielie lasīšanas svētki Daugavpilī!

Sestdien, 25. martā, plkst. 11.00 LNB lasītveicināšanas programmas "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2022" eksperti aicināti piedalīties noslēguma pasākumā "Lielie lasīšanas svētki Daugavpilī", kas tiks organizēti LCB filiālēs.

Šajā dienā lietotāju apkalpošana filiālēs tiks nodrošināta
                  no plkst. 13.00 līdz 17.00


Paldies par sapratni!

 

Publisko bibliotēku rītdiena: Intervija ar igauņu dizaineru Miku Lembergu

 17.03.2023 
Publisko bibliotēku rītdiena: Intervija ar igauņu dizaineru Miku Lembergu

Miks Lembergs (Mikk Sander Lemberg) ir igauņu dizainers, kurš 2021. gadā absolvēja Igaunijas Mākslas akadēmijas Dizaina fakultātes Interaktīvā dizaina programmu ar publiskajām bibliotēkām veltītu maģistra darbu “Veidojot publisko bibliotēku nākotni”. Lai arī pētījums veltīts Igaunijas publiskajām bibliotēkām, problēmsituācija ir līdzīga arī Latvijā. 

Miks Lembergs iepazīstina ar noderīgu literatūru, ieskicējot publisko bibliotēku attīstības salīdzinoši īso vēsturi, gan intervē starptautiskus ekspertus, lai nonāktu pie apkopojuma: kas no publiskajām bibliotēkām tiek sagaidīts, kādas ir to vadošās vērtības un darbības principi. Autors rīkoja radošās darbnīcas, lai noskaidrotu, kādi bibliotēku pakalpojumi tiek sagaidīti Igaunijā. Darbnīcu rezultātā autors izstrādāja koncepciju, kāds ir vēlamais publisko bibliotēku attīstības scenārijs.

Lai uzzinātu vairāk par dizainera motivāciju pievērsties publiskajām bibliotēkām, kā arī vēlamo vīziju, kāda tad ir 21. gadsimta bibliotēka, Latvijas biblioteku portāls aicināja autoru uz sarunu.

 

Literāro diskusiju klubiņš “Kad satiekas grāmatmīļi…”

 8.03.2023 
Literāro diskusiju klubiņš “Kad satiekas grāmatmīļi…”

15. martā plkst. 18.00 Latgales Centrālā bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) notiks literāro diskusiju klubiņa “Kad satiekas grāmatmīļi…” tikšanās. Šoreiz sarunas cikla tēma – “Iedvesmas avots – sieviešu tēli mūsdienu literatūrā”.

Vēsturiski sievietēm ir tikusi atvēlēta otrā plāna loma un sieviešu tiesības bieži vien bija ierobežotas. Sievietes tēls literatūrā ir mainījies gadu gaitā. Sievietei arvien biežāk tiek atvēlēta nozīmīga loma literatūrā. Bieži tā ir spilgta personība vai galvenā varone ar traģisku vai aizraujošu dzīvesstāstu. Sievietes parāda savu varonību ne tikai grāmatu lappusēs, bet arī iedvesmojot cilvēkus.

 

LCB Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs organizē radošās darbnīcas pilsētas apkaimēs

 7.03.2023 
LCB Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs organizē radošās darbnīcas pilsētas apkaimēs

Skolēnu pavasara brīvlaikā, no 14. līdz 17. martam, LCB Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs piedāvā 3D pildspalvu un robotikas radošās darbnīcas “3D: Domā. Dari. Demonstrē.” Darbnīcas notiks pilsētas apkaimju publiskajās bibliotēkās.

LCB aicina skolēnus pavadīt brīvlaiku radoši un izzinoši, piedaloties “3D: Domā. Dari. Demonstrē.” darbnīcās. Tā ir lieliska iespēja izpētīt, kā darbojas mūsdienu tehnoloģijas, un iemācīties kaut ko jaunu draugu lokā. 3D pildspalvu darbnīcās gūsiet pieredzi zīmēšanā, izmantojot 3D pildspalvu un veidojot trīsdimensionālus objektus. Bet ja interesē robotika, tad varēs darboties ar LEGO® MINDSTORMS® robotu modeļiem. Klasisko spēļu cienītājiem būs piedāvātas dažādas galda spēles.

 

DU profesionālās maģistra studiju programmas MĀKSLA maģistrantu radošo darbu izstāde TEMPERATŪRA

 3.03.2023 
DU profesionālās maģistra studiju programmas MĀKSLA maģistrantu  radošo darbu izstāde  TEMPERATŪRA

No š.g. 03. marta līdz 27. aprīlim Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Daiļliteratūras un literatūrzinātnes sektorā (Rīgas ielā 22a, Daugavpilī) ir skatāma Daugavpils Universitātes (DU) profesionālās maģistra studiju programmas (PMSP) Māksla maģistrantu radošo darbu izstāde TEMPERATŪRA.

Laikmetīgās mākslas ekspozīcijas dizainu veido piecu autoru darbi – gan 2023. gada absolventu/jau profesionālo maģistru mākslā (Mg.art.) maģistra darbi studiju programmas vizuālās mākslas specializācijās Glezniecība un Keramika, gan pirmā studiju gada maģistrantu radošie stājdarbi specializācijās Grafika, Glezniecība un Kultūras menedžments. 

Subjektīvus stāstus un pārdomas, emociju daudzveidību un individuālas refleksijas laikmeta iezīmju kontekstā skatītājiem gleznu triptihā „Sintētiskā daba” vizualizē Anna Stalidzāne (specializācija Glezniecība, maģistradarba vadītāja – Mg.art., lektore Žanna Vērdiņa) un laikmetīgās keramikas objektā/instalācijā „Mākslas DNS” prezentē Alina Petkune (specializācija Keramika, maģistradarba vadītājs – vieslektors Valdis Grebežs). 

 

Projekts “Ceļā uz “Latviešu grāmatai 500″ Latvijas reģionos: izdevējdarbība un tekstu izplatība senāk un tagad”

 1.03.2023 
Projekts “Ceļā uz “Latviešu grāmatai 500″ Latvijas reģionos: izdevējdarbība un tekstu izplatība senāk un tagad”

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības centrs sadarbībā ar reģionu bibliotēkām uzsāk īstenot Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītu projektu “Ceļā uz “Latviešu grāmatai 500″ Latvijas reģionos: izdevējdarbība un tekstu izplatība senāk un tagad”, iekļaujoties 2023. gada notikuma cikla “Latviešu grāmatai 500” tēmā – grāmatu un ideju izplatīšana un izdošana, īpaši izceļot latviešu izdevēja Anša Gulbja 150. gadadienu. Projekta mērķis ir izgaismot grāmatniecības procesus un notikumus Latvijas reģionos. 

Laika posmā no 2023. gada aprīļa līdz decembrim Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Jelgavas, Valmieras, Bauskas, Valkas, Liepājas, Limbažu un Daugavpils reģiona galvenajām bibliotēkām organizēs plašu pasākumu programmu ar daudzveidīgām norisēm.

Vairāk par projektu šeit

Projekts atbalstīts VKKF mērķprogrammā “Valstiski nozīmīgi kultūras pasākumi”.

 

Daugavpils izglītības iestāžu 5. klašu skolēni aicināti gatavoties Nacionālajai Skaļās lasīšanas sacensībai

 1.03.2023 
Daugavpils izglītības iestāžu 5. klašu skolēni aicināti gatavoties Nacionālajai Skaļās lasīšanas sacensībai

Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latvijas bērnu un jaunatnes literatūras padomi arī 2023. gadā turpina Nacionālās Skaļās lasīšanas sacensības. Šobrīd 5. klašu skolēni visā valstī var sākt gatavoties aizraujošam pirmās kārtas konkursam, sadarbojoties ar savu skolu vai bibliotēku. Sacensību nolikums – šeit

Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības ir konkurss 5. klašu skolēniem, kurā tiek noskaidrots lasīšanas čempions. Sacensību mērķis ir pilnveidot bērnu prasmes izvēlēties piemērotu un interesantu literatūru skaļai lasīšanai, sekmēt interesi par lasīšanu un grāmatām, saliedēt bērnus kopīgām lasīšanas aktivitātēm, kā arī veicināt lasītprieku.

Tā ir daudzpakāpju sacensība, kas vispirms notiek klasē, tad skolā vai bibliotēkā, pēc tam reģionā un noslēgumā – valsts finālā. Skolu posmā tiek noteikts katras izglītības iestādes labākais lasītājs, reģionālajā posmā – pilsētas vai novada uzvarētājs, bet valsts finālā – visas Latvijas lasīšanas čempions, kurš uz gadu kļūst par Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu direktoru un iegūst savai skolai sacensības ceļojošo balvu. Pagājušā gada Valsts fināla ieraksta video: 1. daļa, 2.daļa.

 

Diānas Pamakštes fotoizstāde “Sieviete pavasarī”

 28.02.2023 
Diānas Pamakštes fotoizstāde “Sieviete pavasarī”

10. martā plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Diānas Pamakštes fotoizstāde “Sieviete pavasarī”. Skatītājiem būs iespēja apskatīt digitālās fotogrāfijas, kas uzņemtas dabiskā apgaismojumā.

Diāna Pamakšte dzimusi Daugavpilī, bet 2011. gadā pēc skolas absolvēšanas aizbrauca un Lielbritāniju, jo tur dzīvoja viņas vecāki. Viņa vēlējas iegūt augstāko izglītību, studēt fotogrāfijas vēsturi un satikt fotogrāfus Anglijā, lai smelties jaunā pieredzē.

2015. gadā māksliniece beidza mākslas un dizaina kursu Herefordas Mākslas koledžā, tad iestājās Birmingemas Universitātē, fotogrāfijas kursā (Vizuālā komunikācija: Fotogrāfija), kuru absolvēja 2018. gadā un ieguva bakalaura grādu.

Par savas radošās darbības sākumu uzskata laiku, kad 2012. gadā uzsāka mākslas studijas koledžā.

 

Marta mākslas izstādes Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs

 24.02.2023 
Marta mākslas izstādes Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs

Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiāles pilsētas iedzīvotājus un viesus aicina apskatīt dažādu mākslas darbu izstādes.

No 1. līdz 31. martam LCB filiālē Piekrastes bibliotēkā (Aveņu iela 40) skatāma Jurija Čertova radošo darbu izstāde “Dejas ritmā”. Ekspozīciju veido kokgriešanas un koka dedzināšanas jeb pirogrāfijas tehnikā darināti darbi, kas simbolizē deju, pavasari un dzīvību.
No 1. līdz 31. martam skatāma Daugavpils pilsētas Bērnu un jauniešu centra “Jaunība” mezglošanas pulciņa izstāde “Dabas un dvēseles saikne”. Apmeklētājiem tiek piedāvātas mezglošanas tehnikā veidota tērpu kolekcija, kas darināta no dabīgiem materiāliem. Tajā latviešu tautisko ornamentu formā iestrādātas visas dabas stihijas – uguns, zeme, gaiss un ūdens, simbolizējot cilvēka vienotību ar dabu. 

 

LCB un tās filiālēs skatāmas literatūras izstādes Ukrainas atbalstam cīņā par mieru un neatkarību

 21.02.2023 
LCB un tās filiālēs skatāmas literatūras izstādes Ukrainas atbalstam cīņā par mieru un neatkarību

No pirmdienas, 20. februāra līdz 28. februārim Latgales Centrālajā bibliotēkā un tās filiālēs skatāmas literatūras izstādes "Karam atbildēt ar vārdu…".

Literatūras izstādes ir veltījums un atbalsts Ukrainas tautai cīņā par brīvību un neatkarību. Izstādēs eksponētie iespieddarbi vēsta par patiesajām dzīves vērtībām – ģimeni, māju, savu tautu un savu zemi.

Vārdam spēks ir milzīgs - pateikts, izlasīts vai dzirdēts vārds ir viens no atbalsta veidiem, ko mēs varam sniegt ukraiņu tautai!

Aicinām Daugavpils iedzīvotājus aplūkot izstādes, būt domās, garā un vārdos vienotiem un arī turpmāk atbalstīt ukraiņu tautu cīņā par augstāko vērtību – savas valsts brīvību!

 

Daugavpils jaunieši tiek aicināti pieteikties literārajam pasākumam “Dižie amerikāņu autori”

 17.02.2023 
Daugavpils jaunieši tiek aicināti pieteikties literārajam pasākumam “Dižie amerikāņu autori”

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde aicina Daugavpils pilsētas skolu 10.‑12. klašu skolēnus pieteikties dalībai centra ikgadējā literārajā pasākumā “Great American Authors” (latv. – Dižie amerikāņu autori).  Šogad pasākums ir veltīts amerikāņu rakstniecei Dēlijai Ouensai un viņas grāmatai “Where the Crawdads Sing” (latv. – Kur vēži dzied).

Ikgadējais literārais pasākums tiek rīkots ar mērķi attīstīt skolēnu lasītprasmes svešvalodā, analizēt, aprakstīt atspoguļotās tēmas, formulēt secinājumus un loģiski tos pamatot. 2023. gadā par pasākuma autoru izraudzīta amerikāņu rakstniece Dēlija Ouensa (angl. – Delia Owens) un viņas romāns “Kur vēži dzied”. Šajā grāmatā autore apvieno sevī slavas dziesmu dabai un dramatisku pieaugšanas stāstu. Šis romāns atgādina lasītājiem, ka mēs joprojām dzīvojam atbilstoši dabas skarbajiem izdzīvošanas likumiem.

 

Starptautiskā dzimtās valodas diena

 15.02.2023 
Starptautiskā dzimtās valodas diena

Starptautiskā dzimtās valodas diena tiek svinēta visā pasaulē katru gadu 21. februārī kopš 1999. gada, kad UNESCO izveidoja valodas piemiņas dienu.Tās izveidošanas mērķis ir veicināt izpratni par pasaules valodu un kultūru daudzveidību, aizsargāt un attīstīt valodu dažādību pasaulē.

Dzimtā valoda ir būtiska mūsu nemateriālā mantojuma daļa un svarīgs katra cilvēka kultūras identitātes komponents. Tā saglabā un iedzīvina unikālo, savdabīgo, kas piemīt katrai tautai un kopienai. Dzimtā valoda ir katra cilvēka un ikvienas kultūras pamats.

 

Vispasaules Drošāka interneta dienu norise Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs

 13.02.2023 
Vispasaules Drošāka interneta dienu norise Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs

No 6. līdz 10. februārim Latgales Centrālās bibliotēkā un filiālēs norisinājās pasākumu cikls veltīts Vispasaules Drošāka interneta dienai, kas šogad noritēja ar vadmotīvu “Drošāks internets sākas ar tevi!”. Kopumā pasākumos piedalījās 256 interesenti no dažādām mērķgrupām. 

Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā un Piekrastes bibliotēkā senioriem notika informatīvi pasākumi par drošu interneta lietošanukur bija iespēja pilnveidot prasmes lietot internetu atbildīgi un apzināties virtuālās vides galvenos riskus. Tika apspriesti konkrēti interneta lietošanas paradumi un aplūkoti labas un sliktas prakses piemēri, kas skar privātas informācijas izpaušanas sekas, paroļu drošību un viltus ziņu atpazīšanu internetā.

 

LCB filiālei Jaunbūves bibliotēkai – 70

 3.02.2023 
LCB filiālei Jaunbūves bibliotēkai – 70

2023. gadā Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Jaunbūves bibliotēka atzīmēs savas pastāvēšanas 70. gadskārtu.

Bibliotēkas vēsture cieši saistīta ar Daugavpils pilsētas Jaunbūves apkaimes vēsturi: vairākus gadus 3. bibliotēka atradās Daugavpils Jaunavas Marijas katoļu baznīcai piederošajā ēkā, savukārt 3. bērnu bibliotēka līdz 1991. gadam tika izvietota Daugavpils Dievmātes Aizmigšanas pareizticīgo baznīcas telpās; šobrīd bibliotēka turpina savu darbu bijušajā Inženieru namā, 18. novembra ielā 161, kur kādreiz atradās tehniskā bibliotēka.

 

Angļu valodas nodarbības jauniešiem

 2.02.2023 
Angļu valodas nodarbības jauniešiem

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs piedāvā Daugavpils jauniešiem vecumā no 14 līdz 18 gadiem piedalīties pēc skolas angļu valodas nodarbībās.

Nodarbības vada Fulbraita programmas angļu valodas pasniedzēja Elisabeta Karnika.

Nodarbības ir paredzētas jauniešiem ar priekšzināšanām angļu valodā. Nodarbību mērķis ir paplašināt vārdu krājumu, uzlabot runas prasmes, pilnveidot sarunvalodas prasmes, kā arī paplašināt savas zināšanas par Amerikas Savienotajām Valstīm.

Nodarbības notiek otrdienās un trešdienās plkst.15.30.
Iepriekšējā pieteikšanās nav nepieciešama.
Dalība – brīva.

 

Pie Daugavpils apkaimes iedzīvotājiem dodas īpašas grāmatu kopas

 1.02.2023 
Pie Daugavpils apkaimes iedzīvotājiem dodas īpašas grāmatu kopas

No 1. februāra Latgales Centrālās  bibliotēkas filiāļu lasītājiem būs pieejamas divas tematiskas grāmatu kopas no Latgales Centrālās bibliotēkas krājuma – “Mācies valodu lasot!” un “Slavenība virtuvē.”

Katra grāmatu kopa LCB filiālēs būs pieejama trīs mēnešus.

 

Drošāka interneta diena Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs

 31.01.2023 
Drošāka interneta diena Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs

Februāra sākumā jau 20. gadu pēc kārtas tiks atzīmēta Vispasaules Drošāka interneta diena ar vadmotīvu “Drošāks internets sākas ar tevi!”. Vairāk kā 170 valstīs iedzīvotāji tiks aicināti aizdomāties par to, kā mēs katrs rūpējamies par savu drošību internetā, un kāds ir mūsu ieguldījums, veidojot labāku interneta vidi.

Arī šogad Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles iesaistās Vispasaules Drošāka interneta dienas norisēs un piedāvā pasākumu programmu, ar mērķi izglītot sabiedrību par riskiem un apdraudējumiem internetā, kā arī atbildīgu un jēgpilnu interneta un moderno tehnoloģiju izmantošanu.

 

Latvijas Pilsoniskā alianse aicina uz foruma teātra nodarbību par medijpratību Daugavpilī

 27.01.2023 
Latvijas Pilsoniskā alianse aicina uz foruma teātra nodarbību par medijpratību Daugavpilī

Kā sadzīvot sabiedrībā, kas patērē atšķirīgas informatīvās telpas un pauž atšķirīgus viedokļus? Kādu kaitējumu var radīt viltus ziņas un nepatiesa informācija? Un kā katrs no mums var iesaistīties, lai to mainītu? 
Aicinām ikvienu interesentu, kas vēlas diskutēt un meklēt atbildes uz šiem jautājumiem, pievienoties foruma teātra nodarbībai par medijpratības jautājumiem piektdien, 3. februārī plkst. 18.00 – 20.30 Daugavpilī, Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā, Rīgas ielā 22a.

Dalībnieku skaits nodarbībā ierobežots, interesentus lūdzam pieteikties, aizpildot pieteikuma anketu.

 

Elektronisko dokumentu parakstīšana ar eParakstu

 20.01.2023 
Elektronisko dokumentu parakstīšana ar eParakstu

Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs ir pieejams bezmaksas pakalpojums – elektronisko dokumentu parakstīšana ar eParakstu, izmantojot eID kartes lasītāju.  

Šis pakalpojums ir izmantojams Daugavpils publiskajās bibliotēkās, kur interesentiem ir pieejamas bezmaksas datorizētas darba vietas ar eID kartes lasītāju un programmatūru dokumentu eParakstīšanai.

 

Konkursa “American Cities Celebrate Christmas” rezultāti

 18.01.2023 
Konkursa “American Cities Celebrate Christmas” rezultāti

Pērnā gada decembrī norisinājās Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centra un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes rīkotais Ziemassvētku radošo darbu konkurss skolēniem “American Cities Celebrate Christmas” (latv. – Amerikāņu pilsētas svin Ziemassvētkus). Konkursa dalībniekiem bija jāizveido īsfilma, animācija vai slaidrāde, izvēloties vienu pilsētu ASV un atspoguļojot šīs pilsētas Ziemassvētku tradīcijas.

Konkursam tika iesūtīti 26 radošie darbi, un tajā piedalījās 56 skolēni no 8 izglītības iestādēm. Darbu veidošanā skolēnus atbalstīja un konsultēja 16 angļu valodas skolotāji.

 

LCB filiālei Piekrastes bibliotēkai - 20

 17.01.2023 
LCB filiālei Piekrastes bibliotēkai - 20

12. janvārī LCB filiālē Piekrastes bibliotēkā gaišā gaisotnē norisinājās 2022. gada noslēguma pasākums, kas tika veltīts bibliotēkas 20 gadu jubilejai. 
Pasākumā klātesošos uzrunāja LCB vadītāja Jeļena Šapkova, Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja 1.vietnieks Aleksejs Vasiljevs, Kultūras pārvaldes vadītāja Eleonora Kleščinska. Piekrastes bibliotēku sveica arī sadarbības partneri, vietējie mākslinieki, dzejnieki un lasītāji. Īpašu noskaņojumu veidoja Bērnu un jauniešu centra “Jaunība” vokālais ansamblis “Milonga”. 

 

Lasītāko grāmatu saraksts 2022. gadā

 16.01.2023 

 

Latgales Centrālā bibliotēka pateicas par grāmatu dāvinājumiem

 12.01.2023 
Latgales Centrālā bibliotēka pateicas par grāmatu dāvinājumiem

Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles vēlas pateikties par saņemtajiem 2022. gadā grāmatu dāvinājumiem. Aizvadītais gads nav bijis izņēmums un bibliotēkas krājumu ar vērtīgām grāmatām papildināja bibliotēkas lietotāji, grāmatu autori, dažādas iestādes un sabiedriskās organizācijas.

Izsakām pateicību iestādēm un organizācijām, kas pērn papildināja Latgales Centrālās bibliotēkas un tās filiāļu krājumus ar vērtīgiem jaunieguvumiem. Mūs atbalstīja ASV vēstniecība Latvijā, Polijas Republikas vēstniecība Latvijā, Daugavpils pilsētas dome un Kultūras pārvalde, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, izdevniecība "Liels un mazs"Latgales Kultūras centra izdevniecība, DU izdevniecības “Saule”, Krievu kultūras centrs, Daugavpils Vienības nams, biedrība “Hronologeja”, biedrība “Marta”, partnerība “Kaimiņi”.

 

Krievu kultūras centrā notiek trīs radošie konkursi, kas veltīti Alekseja Tolstoja 140. gadadienai

 12.01.2023 
Krievu kultūras centrā notiek trīs radošie konkursi, kas veltīti Alekseja Tolstoja 140. gadadienai

Šogad tiek atzīmēta krievu rakstnieka un dramaturga Alekseja Tolstoja (1883-1945) 140. gadadiena. Godinot rakstnieku gadadienā un pieminot viņa literāro mantojumu, Krievu kultūras centrs rīko trīs radošus konkursus bērniem dažādās vecuma kategorijās.

Pirmais konkurss ir daiļlasīšanas konkurss par draudzību. Online konkursā aicināti piedalīties bērni no 4 līdz 6 gadiem.

 

Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs

 11.01.2023 
Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs

Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs (Rīgas ielā 22a, 1. stāvā)  piedāvā interesanti un izzinoši pavadīt brīvo laiku: izpētīt kā darbojas jaunākās tehnoloģijas un iemācīties kaut ko jaunu. Tā ir lieliska vieta atpūtai, mācībām un izklaidei draugu un ģimenes lokā.

Ģimenes digitālo aktivitāšu centra piedāvājums ir ļoti plašs un paredz iespēju darboties gan  individuālajiem apmeklētajiem un ģimenēm ar bērniem, gan skolēnu grupām, neatkarīgi no vecuma vai iepriekšējas pieredzes tehnoloģiju izmantošanā.Centrā notiek ekskursijas, nodarbības un radošās darbnīcas.

 

Janvāra mākslas izstādes Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs

 10.01.2023 
Janvāra mākslas izstādes Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs

Janvārī Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiāles pilsētas iedzīvotājus un viesus aicina apskatīt dažādas mākslas izstādes.

No 5. janvāra līdz 25. februārim Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Piekrastes bibliotēkā (Aveņu ielā 40) skatāma Svetlanas Vasiļišinas izšūto gleznu izstāde “Iedvesmas avots”. Apmeklētājiem tiek piedāvātas krustdūriena tehnikā izšūtas gleznas, kuras pārsteidz ar smalkumu un krāsu bagātību. Gleznu tēmas ir dažādas – daba, cilvēks, sižetiskās kompozīcijas. Ar izšūšanu krustdūrienā Svetlana nodarbojas dažus gadus. Tā ir kļuvusi par rokdarbnieces iemīļotāko nodarbi, kurai tiek veltīts brīvais laiks.

 

Četru gadu jubilejā 3td.lv e-grāmatu bibliotēkai vairāk nekā 17 tūkstoši lasītāju

 9.01.2023 
Četru gadu jubilejā 3td.lv e-grāmatu bibliotēkai vairāk nekā 17 tūkstoši lasītāju

Latvijas e-grāmatu bibliotēka 3td.lv atzīmē četru gadu pastāvēšanu kopš darbības sākuma ar vairāk nekā 17 tūkstošiem lasītāju. Izsniegto e-grāmatu un lasītāju skaita ziņā platforma šobrīd pielīdzināma lielākajām publiskajām bibliotēkām valstī. 

Kopā, četru gadu laikā, 3td.lv izlasīto e-grāmatu skaits pārsniedz 125 tūkstošus e-grāmatu, ko, pāršķirstot 61 miljonu elektronisko lappušu, izlasījuši 17 738 lasītāji. Pērnā gada laikā 3td.lv pievienojušies gandrīz divi tūkstoši jauni reģistrētie lietotāji. 2022.gadā 87% lietotāju 3td.lv lasījuši atrodoties Latvijā, 1,6% - Apvienotajā Karalistē, bet 1% - Zviedrijā un ASV. 2022. gadā nedaudz pieaudzis lietotāju skaits, kuri 3td.lv lasījuši viedtālrunī – 58%, e-grāmatas datorā lasīja 30% lietotāju, bet 12% izvēlējās planšetdatoru. Vairums, ceturtā daļa, no visiem lietotājiem ir vecumā no 35 līdz 44 gadiem. Aktīvas ir arī citas vecuma grupas, t.sk. seniori – katram desmitajam 3td.lv platformas lietotājam ir 65 vai vairāk gadi. Pusdienlaiks un vakara stundas ir iecienītākais lasīšanas laiks.

 

Jeļenas Ondzules gleznu izstāde “Estro”

 6.01.2023 
Jeļenas Ondzules gleznu izstāde “Estro”

12. janvārī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Jeļenas Ondzules gleznu izstāde “Estro”. Ekspozīciju veido eļļas tehnikā gleznoti mūzikas sižeti. Mākslas darbu tapšanas brīdī Jeļenu iedvesmoja mūzika, bet pati ekspozīcija ir veltīta mākslinieces meitai. Izstādes atklāšanā piedalīsies arī meita Ksenija Ondzule ar 2 mākslas darbiem un vijoles muzikālo pavadījumu.

Jeļena Ondzule dzīvo Daugavpilī, ikdienā organizē un vada kultūras pasākumus Salienas pagastā, bet brīvos brīžos organizē mākslas plenērus un glezno.

Izstādi Jeļena raksturo šādi: "Izstādes nosaukums  "Estro", kas ir muzikālais termins un no itāļu valodas nozīmē „Iedvesma”. Šo nosaukumu izvelējos ļoti apdomāti. Šogad mana meita Ksenija sāka spēlēt vijoli. Un izstāde ir tapusi, kā veltījums viņai un mūzikai."

 

PIKC Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas SAULES SKOLA audzēkņu mākslas darbu izstāde

 5.01.2023 
PIKC Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas SAULES SKOLA audzēkņu mākslas darbu izstāde

9. janvārī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta PIKC Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas SAULES SKOLA mākslas darbu izstāde “KURP?”. Ekspozīcijā apskatāmi mākslas skolas audzēkņu rudens plenēra darbi. Skatītājiem būs iespēja apskatīt darbus dažādos stilos pilsētas ainavas žanrā.

Kā atzīst izstādes kuratore, Bērnu mākslas skolas vadītāja Ieva Reitāle: “Bērnu mākslas skolā katra mācību gada sākumā notiek Rudens plenērs – trīs nedēļas septembrī audzēkņi zīmē, glezno, veido radošus darbus, kuru pamattēma ir Daugavpils. Daudzi no šiem darbiem tiek iesākti plenērā – pilsētas ielās, un tad pabeigti skolā. Katru gadu pamattēma tiek papildināta ar kādu niansi vai ievirzi, kam īpaši pievēršama uzmanība. Šogad aicinājām topošos māksliniekus “izgaršot” apzīmējumu PORTĀLS – gan meklēt Daugavpils ielās krāšņi noformētas ieejas, vārtus, arkas, gan fantazēt: kā būtu, ja kādā pazīstamā vietā pēkšņi uzrastos pāreja uz nezināmu un fantastisku pasauli… Esam gandarīti par mākslas skolas rudens plenēru – Bērnu mākslas skolas audzēkņi šo laiku pārvērta daudzās interesantās kompozīcijās. Katrs darbs ir jauns skatījums uz mums tik pazīstamo Daugavpili.”

 

Blaumaņa dienu norises Daugavpils bibliotēkās

 2.01.2023 
Blaumaņa dienu norises Daugavpils bibliotēkās

Janvārī, atzīmējot izcilā latviešu dramaturga, prozaiķa un žurnālista Rūdolfa Blaumaņa 160. dzimšanas dienu, Latgales Centrālajā bibliotēkā un tās filiālēs noris Blaumaņa dienas. Bibliotēkas piedāvā izglītojošu un izzinošu pasākumu programmu.

Pasākumu laikā būs iespēja iepazīt un atsvaidzināt zināšanas par vienu no izcilākajiem latviešu rakstniekiem, kura literārajos darbos daudzveidīgi un mākslinieciski pārliecinoši atklāts sabiedrības sociālais un psiholoģiskais portrets 19. un 20. gadsimta mijā. Savos literārajos darbos Blaumanis uzsvēris latviešu nācijas pašapziņas nostiprināšanos, kā arī pievērsa pastiprinātu uzmanību tēloto cilvēku individualitātei un personībai, viņu iekšējiem pārdzīvojumiem.

 
@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2023 Piekļūstamība