Jaunumu arhīvs - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Jaunumu arhīvs
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Darba laiks
Kontakti
Jaunās grāmatas
Lietotāju apmācība
Jautā bibliotēkai
Iepirkumi
2023 2022 2021 Īpašumi
Bibliotekāriem


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Jaunumu arhīvs

Ziņu arhīvs 2016

Mākslinieces Sanri personālizstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

 28.12.2016 
Mākslinieces Sanri personālizstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

5. janvārī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas abonementā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta mākslinieces Sanri personālizstāde “bez nosaukuma”. Izstādes darbi ir tapuši laika posmā no 2009. līdz 2016. gadam un šajā izstādē vienkopus tiks izstādīti pirmo reizi.

Jaunās, talantīgās mākslinieces Sanri (Sandras Poplavskas-Rimicānes) interešu un aizraušanos loks ir ļoti plašs – glezniecība, keramika, instalācijas, video un fotogrāfija. Mākslu Sanri studēja Daugavpils Universitātes Mūzikas un mākslas fakultātē un Latvijas Mākslas akadēmijā, kuru absolvēja ar maģistra grādu konceptuālajā glezniecībā. Ir Latvijas Mākslinieku savienības un Daugavpils reģiona mākslinieku asociācijas biedre. Kopš 2004. gada aktīvi piedalās grupu izstādēs, rīko arī personālizstādes. Ir bijusi vairāku izstāžu un mākslas projektu kuratore. Pašreiz strādā studijā “3KM”, veidojot mūzikas klipus, TV raidījumus, radošus reklāmas un marketinga projektus.

 

Gada noslēguma pasākums Piekrastes bibliotēkā

 21.12.2016 
Gada noslēguma pasākums Piekrastes bibliotēkā

Piekrastes bibliotēkai ir izveidojusies laba tradīcija pirms Ziemassvētkiem rīkot gada noslēguma pasākumu, lai pateiktos lasītājiem par sadarbību un radošām aktivitātēm, kā arī parunātu par grāmatām un lasīšanu.

Īpaši tas ir aktuāli Adventes laikā, kad cilvēki pavada daudz laika pārdomās par dzīvi un tās vērtībām. Izjust īsto lasītprieku var katrs, izlasot labu grāmatu, kas dziļi aizkustina sirdi un paliek atmiņā. Pasākuma dalībnieki runāja par grāmatu nozīmi cilvēku dzīvē un dalījās savās pārdomās par mīļākajām grāmatām. Klātesošie tika iepazīstināti ar izstādi “Grāmatu TOP 2016”, kurā tika iekļautas gan latviešu, gan ārzemju autoru lasītākās grāmatas. Viņi varēja arī apskatīt jauno grāmatu izstādi “Ziemas grāmatu dārzs”, novērtēt mūsdienu autoru darbus, kā arī izvēlēties lasīšanai iepatikušās grāmatas. Savukārt visaktīvākie bibliotēkas lietotāji, kā arī lasošākās ģimenes tika godināti un apbalvoti dažādās nominācijās. Pasākuma noslēgumā skanēja fragments no Antuāna de Sent-Ekziperī grāmatas “Mazais princis”,  ko dalībnieki uztvēra ļoti emocionāli. Turklāt gaišu pirmssvētku noskaņu veidoja arī dzīvā mūzika.

Piekrastes bibliotēka pateicas lasītājiem par sadarbību un sirsnīgi sveic Ziemassvētkos un Jaunajā gadā. Lai nezūd lasītprieks!

 

Fotostudijas “Ezerzeme-F” fotogrāmatas prezentācija

 15.12.2016 
Fotostudijas “Ezerzeme-F” fotogrāmatas prezentācija

22. decembrī plkst. 11.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu telpā (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) tiks prezentēta Tautas fotostudijas “Ezerzeme-F” 2016. gadā izdotā fotogrāmata “Daugavpils. Cilvēki. Daba”.

Fotostudija “Ezerzeme-F” apvieno cilvēkus, kas nav vienaldzīgi pret fotogrāfiju: gan profesionālus fotogrāfus, gan amatierus. Ideja par fotogrāmatas izveidi pieder fotostudijas vadītājam Linardam Onzulam. Nesenas tikšanās laikā ar Lietuvas kolēģiem no fotokluba “Žalias skėtis” (Zaļais lietussargs) Linardam Onzulam bija iespēja iepazīties ar viņu labāko darbu apkopojumu fotogrāmatā, ko lietuvieši izdod reizi gadā. Varētu šķist pārsteidzoši, bet 30 gadu laikā Daugavpils fotostudijas “Ezerzeme-F” dibināšanas līdz šim nebija laists klajā neviens tamlīdzīgs izdevums. Linardam Onzulam radās doma pārņemt Lietuvas kolēģu praksi un izdot pašiem savu fotogrāmatu – retrospektīvu atskaiti par fotostudijas “Ezerzeme-F” biedru radošo veikumu pēdējo piecu gadu laikā.

 

Daugavpils bibliotēku akcija “Adventes lasījumi”

 13.12.2016 
Daugavpils bibliotēku akcija “Adventes lasījumi”

Turpinot pirms diviem gadiem iedibināto tradīciju, arī šogad Ziemassvētku gaidīšanas laikā Daugavpilī tiek aizvadīta pirmssvētku akcija “Adventes lasījumi”, kuru īsteno Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles.

Trīs pirmssvētku nedēļu laikā līdz pat 22. decembrim Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles aicina gan pieaugušos, gan dažāda vecuma skolēnu un pirmsskolēnu grupas uz literāri tematiskiem pasākumiem. To laikā interesentiem tiek lasītas priekšā bibliotekāru īpaši atlasītas grāmatas, kas uzbur Ziemassvētku noskaņu, vēsta par Ziemassvētku svinēšanas tradīcijām un akcentē tādas vispārcilvēciskas vērtības kā ticība, cerība un mīlestība.

“Adventes lasījumi” notiek arī ārpus bibliotēkām. Bibliotekāri apmeklē sava mikrorajona vispārizglītojošās un speciālās izglītības iestādes, lai dāvātu svētku noskaņu tiem, kas dažādu iemeslu pēc paši nevar atnākt uz bibliotēku. Interesenti vēl var pieteikt “Adventes lasījumus” arī savā skolā vai pirmsskolas izglītības iestādē, sazinoties ar sava mikrorajona bibliotēku:

 

Daces Abrickas gleznu izstāde Gaismas bibliotēkā

 8.12.2016 
Daces Abrickas gleznu izstāde Gaismas bibliotēkā

Līdz decembra beigām Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Gaismas bibliotēkā ir apskatāma Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas “Saules skola” skolotājas Daces Abrickas gleznu izstāde. Ekspozīcijas sižetiski vienojošais elements ir dabas motīvi.

Dace ir ļoti radošs un talantīgs cilvēks, lielisks pedagogs, kas ne tikai māca, bet arī rada kopā ar saviem audzēkņiem. Šī nav pirmā mākslinieces izstāde Gaismas bibliotēkā – 2015. gada nogalē Ruģeļu mikrorajona iedzīvotāji varēja iepazīties ar Daces audzēkņu darbiem izstādē “Viss ziedos”, savukārt 2016. gads iesākās ar pašas mākslinieces gleznu izstādi “Manas krāsas”. Pēc daudzu lasītāju lūguma visu decembri bibliotēkā atkal ir skatāmas Daces Abrickas gleznas, kuru vadmotīvs šoreiz ir daba.

Daces Abrickas gleznu izstāde ir apskatāma Gaismas bibliotēkā, Ruģeļu mikrorajonā, Gaismas ielā 9, no otrdienas līdz piektdienai plkst. 11.00-18.00 un sestdienās plkst. 10.00-17.00.

 

Atskats: Patriotu mēnesis Bērnu bibliotēkā

 1.12.2016 
Atskats: Patriotu mēnesis Bērnu bibliotēkā

Svinīgs, patriotisks noskaņojums, acīs starojošs prieks ir neatņemama svētku sastāvdaļa.  Mēs neaizmirstam savas tradīcijas, kopjam un stiprinām tās, atrodoties jebkurā zemeslodes punktā.

Novembrī, Latvijas Valsts mēnesī, Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” pulcējās Daugavpils pilsētas izglītības iestāžu audzēkņi kopā ar skolotājiem, lai iepazītu krāsainajā villainē ieaustās paražas, nacionālās un dabas bagātības, kā arī kultūrvēsturisko mantojumu.

Tautasdziesmu nedēļas ietvaros folkloras stundu “Savu dziesmu kamoliņu ar lepnumu ritināju!” apmeklēja pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņi. Kādus pārtikas produktus uzturā lietoja mūsu senči? Kāpēc Dainu skapī nav atrodamas tautasdziesmas par sulīgo arbūzu un saules gaismas apzeltīto apelsīnu? Meklējot atbildes uz dažādiem jautājumiem par daudzveidīgo ēdienu tematiku, tika ritināts bibliotēkā izveidotais tautasdziesmu kamols. Pasākuma dalībnieki piedalījās radošās aktivitātēs: skandēja un dungoja tautasdziesmas, kā arī izstaigāja un izspēlēja latviešu tautas rotaļas.

 

Daugavpilī iedegsies galvenā svētku egle

 1.12.2016 
Daugavpilī iedegsies galvenā svētku egle

Sestdien, 3.decembrī, Daugavpils centrā, Vienības laukumā, tiks iedegta galvenā pilsētas svētku egle.

Pirms svinīgā notikuma jau no paša rīta Vienības laukumā ikvienam interesentam būs iespēja piedalīties dažādās aktivitātēs – slidot, vizināties karuseļos, apmeklēt Ziemassvētku tirdziņu, aplūkot dzīvnieku sētu utt. Plkst. 16:00,pirms svinīgā egles iedegšanas brīža,visi tiek aicināti noskatīties pamācošu Ziemassvētku uzvedumu „Jenota pirmie Ziemassvētki”, kurā rosīsies aktīva un zinātkāra jenotu ģimenīte. Izrādes varoņi kopā ar bērniem interaktīvā veidā mēģinās noskaidrot, kas ir Ziemassvētki, kā tos svinēt, kā izskatās eglīte un rūķi. No plkst. 16:00 durvis vērs arī Rūķu namiņš, kas savus apmeklētājus priecēs līdz 8.janvārim (katru dienu plkst. 12:00 – 19:00, 31.decembrī plkst. 12:00 – 15:00, 1.janvārī plkst. 14:00 – 17:00).

 

ATCELTA Jurija Lavriņeko jaunāko dzejas un prozas krājumu prezentācija

 1.12.2016 
ATCELTA Jurija Lavriņeko jaunāko dzejas un prozas krājumu prezentācija

Latgales Centrālā bibliotēka informē: autora slimības dēļ tiek ATCELTA sestdien, 3. decembrī, plkst. 14.00 plānotā tikšanās ar Daugavpils dzejnieku un prozaiķi Juriju Lavriņenko. Lūdzam atvainot par sagādātajām neērtībām un novēlam autoram drīzu veseļošanos.

 

Latgales Centrālajā bibliotēkā notiks mācību lektoriju cikla “Latgale ceļā uz Latvijas valsti” noslēdzošais lektorijs

 30.11.2016 
Latgales Centrālajā bibliotēkā notiks mācību lektoriju cikla “Latgale ceļā uz Latvijas valsti” noslēdzošais lektorijs

8. decembrī plkst. 12.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu telpā (3. stāvā) notiks mācību lektoriju cikla “Latgale ceļā uz Latvijas valsti” noslēdzošais lektorijs “Latgaliešu rakstība 19. un 20. gadsimta mijā. 19. gadsimta beigu un 20 gadsimta sākuma kalendāri Latgales latviešiem”. To vadīs filoloģijas zinātņu doktore, Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Baltu valodniecības katedras profesore Lidija Leikuma.

Lidija Leikuma veikusi lielu darbu latgaliešu valodas kopšanā un iedzīvināšanā. Projekta lektorijam profesore piedāvā ļoti plašu tematisko bloku: Latgales kultūras kanona vērtības, t.sk. latgaliešu rakstība 19. un 20. gadsimta mijā, folkloras un etnogrāfisko materiālu apkopojumi, 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma kalendāri Latgales latviešiem.

Ar šo mācību lektoriju palīdzību akadēmisku speciālistu vadībā Daugavpils un reģiona kultūras darbiniekiem tika dota iespēja iepazīties un padziļināt savas zināšanas Latgales kultūrvēsturē, vairāk iepazīt Latgales tradicionālo kultūru un meklēt saskarsmes punktus Latvijas kopējā izaugsmes kontekstā. Visus interesentus aicinām pieteikties, jo vietu skaits ir ierobežots. Pieteikties varat līdz š.g. 7. decembrim pa e-pastu dzidra.stupane@lcb.lv vai pa tālruni 654 76341.

Lektoriju ciklu finansiāli atbalsta VKKF “Latvijas Valsts mežu atbalstītā Latgales kultūras programma 2016”.

 

Jurija Lavriņeko jaunāko dzejas un prozas krājumu prezentācija

 29.11.2016 
Jurija Lavriņeko jaunāko dzejas un prozas krājumu prezentācija

3. decembrī plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu telpā (3. stāvā) notiks tikšanās ar Daugavpils dzejnieku un prozaiķi Juriju Lavriņenko. Pasākuma gaitā autors prezentēs savas jaunākās grāmatas, kuras ceļu pie lasītājiem sāka 2016. gadā – divus dzejoļu krājumus un īsprozas krājumu.

2016. gadā Daugavpilī pazīstamā literāta, Krievijas Rakstnieku savienības biedra Jurija Lavriņenko, radošo pūru papildināja veseli trīs izdevumi. Liriskajā dzejoļu krājumā «120 впечатлений» dominē dabas motīvi, akcentējot dabas vērojumu rosināto emocionālo atbalsi liriskā varoņa domu un jūtu pasaulē. Savukārt humoristiskajā dzejas krājumā «Не так уж все у нас печально» autors rotaļīgi, draiski un it kā spēlējoties attēlo komiskus un brīžam muļķīgus reālās dzīves sižetus caur sirsnīgas asprātības prizmu. Prozas krājumā «Провинцыалы», kurš izdots ar Daugavpils pilsētas domes atbalstu, autoru galvenokārt interesē cilvēka daba un izturēšanās saspringtās konfliktsituācijās, kurās jāpieņem lēmums – rīkoties savtīgi vai saskaņā ar sirdsapziņas diktētajiem apsvērumiem.

 

Aicinām uz tikšanos ar rakstnieci Gundegu Repši

 28.11.2016 
Aicinām uz tikšanos ar rakstnieci Gundegu Repši

5. decembrī Daugavpilī viesosies populārā latviešu rakstniece Gundega Repše. Plkst. 11.45 autore apmeklēs Daugavpils Krievu vidusskolu-liceju, kur tiksies ar liceja audzēkņiem un pedagogiem, savukārt plkst. 14.20 uz literāru tikšanos Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) lasītavā tiks gaidīts ikviens interesents. Gundegas Repšes viesošanās Daugavpilī notiek ar VKKF projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 2. kārtas atbalstu.

Gundega Repše ir viena no spilgtākajām personībām mūsdienu latviešu prozā. Raiņa un Aspazijas fonda balvas (1993) un Latvijas Literatūras gada balvas (2002) laureāte. Debitējusi īsprozā ar stāstu krājumu “Koncerts maniem draugiem pelnu kastē” (1987), kam drīz vien sekoja pirmais romāns “Ugunszīme” (1990). Kopš tā laika Gundegas Repšes literārajā pūrā iegūluši vairāki stāstu krājumi, daudzi romāni, kā arī citu žanru grāmatas – ievērojamu cilvēku biogrāfijas, intervijas ar latviešu rakstniekiem un žanru robežas izpludinošā “Rakstnieku pavārgrāmata”.

 

Uldis Auseklis veltījis dzejoli Daugavpilij

 25.11.2016 
Uldis Auseklis veltījis dzejoli Daugavpilij

Pērnā gada decembrī Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā "Zīlīte" un Jaunbūves bibliotēkā viesojās pazīstamais latviešu dzejnieks Uldis Auseklis. Tikšanās laikā ar mazajiem lasītājiem dzejnieks dalījās iespaidos par Daugavpili un atklāja, ka pa ceļam uz pilsētu sarakstījis tai veltītu dzejoli, kurš tiks iekļauts viņa nākamajā krājumā. Un tas ir noticis! Ulda Ausekļa 75. jubilejas gadā iznākušajā krājumā "Kaķēns margrietiņās" (izdod LA.lv) atrodams 2015. gada 2. decembrī tapušais dzejolis "Brauciens uz Daugavpili".

Paldies Uldim Auseklim par šo jauko veltījumu Daugavpilij un burvīgo krājumu, kurš ir lasāms visās sešās LCB filiālēs.

 

Osvalda Zvejsalnieka personālizstāde

 25.11.2016 
Osvalda Zvejsalnieka personālizstāde

2. decembrī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas abonementā tiks atklāta mākslinieka, Latvijas Mākslas akadēmijas profesora, Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas direktora Osvalda Zvejsalnieka personālizstāde “Latgale. Lietuva. Spānija”.

Mākslinieks, sabiedriskais darbinieks, Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks Osvalds Zvejsalnieks gleznošanai veltījis vairāk nekā 50 gadus. Dzimis 1944. gada 21. martā Varakļānos. Beidzis Latvijas Mākslas akadēmiju, ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs. Kopš 1971. gada sarīkojis vairākus desmitus personālizstāžu, regulāri piedalās starptautiskos plenēros un grupu izstādēs gan Latvijā, gan ārvalstīs.

Osvalda Zvejsalnieka krāsainajos, emocionāli nospriegotajos darbos pārsvarā sastopam Latgales pilsētu – Rēzeknes, Viļānu, Krāslavas, Daugavpils, Dagdas – skatus un dabas ainavas, ir gleznoti arī portreti, figurālas kompozīcijas ar lauku dzīves ainām un klusās dabas. Mākslas speciālisti Zvejsalnieku ierindo līdzās tādiem latviešu mākslas dižgariem kā Vilhelms Purvītis, Eduards Kalniņš, Indulis Zariņš un citi. Kolēģi viņu raksturo kā aizvien aktīvu, spēcīgu un savdabīgu latviešu glezniecības klasisko tradīciju turpinātāju un veidotāju, spilgtu un piesātinātu noskaņu radītāju.

 

Latgales Centrālajā bibliotēkā notiks trešais mācību lektorijs ciklā “Latgale ceļā uz Latvijas valsti”

 16.11.2016 
Latgales Centrālajā bibliotēkā notiks trešais mācību lektorijs ciklā “Latgale ceļā uz Latvijas valsti”

Latgales Centrālās bibliotēkas rīkotā mācību lektoriju cikla “Latgale ceļā uz Latvijas valsti” trešais mācību lektorijs “Latgales vēsturiskie aspekti ceļā uz Latvijas valsti” notiks 24. novembrī plkst. 10.00 Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā. To vadīs vēstures zinātņu doktors, asociētais profesors, Daugavpils Universitātes Latgales pētniecības institūta vadītājs Henrihs Soms.

Īpaša H. Soma aizraušanās ir Latgales vēstures izpēte. Sākoties Atmodai, 1991. gadā kopā ar domubiedriem viņš piedalījās Latgales Pētniecības institūta dibināšanā Daugavpilī. 2006. gadā H. Soms tika apstiprināts Latgales Pētniecības institūta direktora amatā. 1993. gadā institūta paspārnē pēc H. Soma iniciatīvas tika izveidots informācijas centrs “Latgales dati”, kur tiek apkopota informācija un veidota datu bāze par Latgales vēstures faktiem un Latgales sabiedriskajiem un kultūras darbiniekiem. Datubāzes pamatā ir H. Soma savāktā kartotēka papīra formātā, kas veidota, padziļināti studējot Latgales vēstures avotus (laikrakstus, arhīva materiālus) un publikācijas.

 

Aicinām uz tikšanos ar dzejnieci Tatjanu Ruskuli

 15.11.2016 
Aicinām uz tikšanos ar dzejnieci Tatjanu Ruskuli

19. novembrī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu telpā notiks tikšanās ar Daugavpils dzejnieci Tatjanu Ruskuli.

Dzejniece ir vairāku dzejas grāmatu autore, raksta gan pieaugušajiem, gan bērniem un jauniešiem. Tatjana Rusluke darbojas Latvijas Krievu rakstnieku organizācijā un Krievijas Rakstnieku savienībā, ir vairāku dzejas konkursu un festivālu laureāte.

Pasākums bibliotēkā tiek rīkots sadarbībā ar sabiedrisko organizāciju "Latgales novadpētnieki". Ieeja pasākumā - brīva. Gaidām visus interesentus!

 

Aizvadīts ikgadējais konkurss vidusskolēniem “American Day”

 15.11.2016 
Aizvadīts ikgadējais konkurss vidusskolēniem “American Day”

2016. gada 10. novembrī Daugavpils Centra vidusskolā notika ikgadējais konkurss vidusskolēniem “American Day”. Konkursa organizētāju pulkam šogad piebiedrojās vēl viens partneris, tādējādi izveidojot komandu no četrām organizācijām: LCB ASV Informācijas centra, Daugavpils Centra vidusskolas, Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes un biedrības Lingva-D. Audzis ir arī dalībnieku pulks. Pirmo reizi konkursa vēsturē pasākumā piedalījās vienpadsmit komandas, katrai pārstāvot savu izglītības iestādi.

Šīgada konkursa tēma “Sasniegumi” konkursa uzdevumos tika interpretēta dažādi, taču galvenā uzmanība tika veltīta augstākajam politiskajam sasniegumam – prezidentūrai. Starp jau tradicionāliem uzdevumiem bija arī tādi, kuros dalībniekiem vajadzēja parādīt, cik daudz viņi zina par Amerikas prezidentiem un vai viņi paši ir gatavi kandidēt.

 

Daugavpils skolēni apmeklē ASV vēstniecību

 15.11.2016 
Daugavpils skolēni apmeklē ASV vēstniecību

2016. gada 15.-16. novembrī Daugavpils skolēni piedalās ASV vēstniecības organizētajā divu dienu pasākumā „Iegūt vairāk”. Brauciens tiek organizēts ar LCB ASV Informācijas centra atbalstu. Skolēni – ASV Informācijas centra organizēto konkursu uzvarētāji – piedalās šajā sadraudzības pasākumā kopā ar Liepājas jauniešiem. Pasākumā programmā ir iedvesmojoši stāsti, kompetenti runātāji, komandu saliedēšanas spēles un daudz citu aizraujošu aktivitāšu.

 

Izstāde “Viss sākas ar punktu” periodikas lasītavā

 14.11.2016 
Izstāde “Viss sākas ar punktu” periodikas lasītavā

21. novembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) periodikas lasītavā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Špoģu Mūzikas un mākslas skolas absolventu diplomdarbu izstāde “Viss sākas ar punktu”. Izstādē apskatāmie darbi veidoti skolotāju Anitas Karpenko, Vitas Kāpostiņas-Tučes, Valda Gebeža un Ilonas Abdulajevas vadībā.

Zīmuļa pieskāriens papīram rada punktu – tas ir zīmējuma vai skices sākums. Arī Špoģu Mūzikas un mākslas skolas skolēni, lai realizētu savu ideju, sāk no elementārā izteiksmes līdzekļa – punkta. Pieskāriens papīram arī ir sākums diplomdarba realizācijai.

Izstāde “Viss sākas ar punktu” piedāvā daudzveidīgus mākslas darbus, kur jauno mākslinieku dažādās domas, izjūtas un noskaņas ir izteiktas ar formu, līniju vai krāsaino laukumu palīdzību. Savos diplomdarbos skolēni ir radījuši neparastas formas interjera objektus, iemūžinājuši skaisto Latvijas dabu, vai arī maketā attēlojuši savu nākotnes atpūtas namiņu. Darbi ir izpildīti dažādās tehnikās – gleznoti ar eļļas krāsām, zīmēti uz stikla, austi, veidoti no gāzbetona, šamota un citiem materiāliem.

 

Tikšanās ar Innu Lobanovu LCB pasākumu telpā

 10.11.2016 
Tikšanās ar Innu Lobanovu LCB pasākumu telpā

12. novembrī plkst. 15.00 LCB pasākumu telpā notiks tikšanās ar vēstures skolotāju Innu Lobanovu un viņas grāmatas "Школа №5" prezentācija. Pasākums tiek rīkots sadarbībā ar sabiedrisko organizāciju "Latgales novadnieki".

Ieeja pasākumā - brīva. Gaidām visus interesentus!

 

Aicinām uz tikšanos ar literāti Māru Cielēnu

 9.11.2016 
Aicinām uz tikšanos ar literāti Māru Cielēnu

16. novembrī Daugavpilī viesosies latviešu bērnu rakstniece un dzejniece Māra Cielēna. Plkst. 11.40 autore tiksies ar lasītājiem Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte”. Savukārt plkst. 14.00 tikšanās gaidāma LCB filiālē Piekrastes bibliotēkā. Māras Cielēnas viesošanās Daugavpilī notiek ar VKKF projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 2. kārtas atbalstu.

Vairākām jauno lasītāju paaudzēm Māra Cielēna ir pazīstama kā sirsnīgu un aizraujošu pasaku, stāstu un dzejoļu autore. Publicēties sākusi 1970. gadā. Par pasaku krājumu “Tuksaks un Mamolis” 1993. gadā saņēmusi Anša Lerha-Puškaiša prēmiju, divas reizes ir tikusi apbalvota ar Pastariņa prēmiju (1999 un 2003). Saņēmusi arī Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā.

Māras Cielēnas darbiem raksturīgs sirsnīgs rotaļīgums, dzirkstoša fantāzija, gaišs humors, domu un jūtu patiesīgums, kā arī dziļa pietāte pret jebkura vecuma lasītāju, piedāvājot tam augstvērtīgu lasīšanas pieredzi. Viņas darbu amizantie varoņi – Mākoņaitiņa Alba, Johans Mušpapīrs, Balonpuika, Spociņš Spokulītis un daudzi citi – aizved lasītāju brīnumainu piedzīvojumu pasaulē, izklaidē, saviļņo un liek aizdomāties par nezūdošām vērtībām – mājām, mīlestību, draudzību, ģimeni, uzticību un godīgumu.

 

Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa LCB un filiālēs

 8.11.2016 
Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa LCB un filiālēs

Sākot ar 14. novembri, Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) un filiāles norisināsies ikgadējā Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa, kas ļauj ikvienam interesentam iepazīt Ziemeļvalstu literatūru, kultūru un tradīcijas.

Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļas laikā publiskajās un skolu bibliotēkās Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs notiek lasījumi, stāstu stāstīšana, literatūras izstādes, debates, konkursi un citi pasākumi. 2016. gada Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļas tēma ir – “Nākotne Ziemeļos”. LCB un filiāļu lietotājiem tiek piedāvāta daudzveidīga pasākumu programma. Latgales Centrālajā bibliotēkā 5.-9. klašu skolēniem tiek piedāvāts tematisks pasākums “Ūdens atmiņa”. Pasākuma ietvaros tiks lasīts rakstnieces Emmijas Iterantas grāmatas “Ūdens atmiņa” fragments, norisināsies saruna par globālām klimata pārmaiņām un ekoloģijas problēmu varbūtību nākotnē. Dalībnieki atraktīvā veidā iepazīs mainīgo, aizsargājamo un dziedinošo ūdens pasauli.

 

Aktuāla informācijas vidusskolēniem par izglītības iespējām ASV

 8.11.2016 
Aktuāla informācijas vidusskolēniem par izglītības iespējām ASV

2016. gada 11. novembrī plkst. 15.00 Latgales Centrālājā bibliotēkā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) ASV Informācijas centrs rīko semināru vidusskolēniem “Izglītības iespējas ASV” (Undergaduate level). Semināra dalībnieki varēs uzzināt vairāk par augstākās izglītības sistēmu ASV, atbilstošas ASV izglītības iestādes meklēšanas metodēm un ASV studiju apmaksas iespējām.

Vēlama dalībnieku iepriekšējā reģistrācija, lai nodrošinātu pietiekamu izdales materiālu skaitu. Dalībnieku skaits nav ierobežots. Reģistrēties var elektroniski, nosūtot pieteikumu uz e-pasta adresi natalija.oseverova@lcb.lv līdz 2016. gada 10. novembrim plkst. 17.00.

 

 

Patriotu nedēļa Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs

 7.11.2016 
Patriotu nedēļa Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs

No 9. līdz 19. novembrim Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) un filiālēs būs skatāmas Lāčplēša dienai un 18. novembrim veltītas izstādes un notiks virkne pasākumu dažādām interesentu grupām.

LCB lietotāju apkalpošanas nodaļās, kā arī visās filiālēs būs skatāmas Lāčplēša dienas un 18. novembra svētku tematikai veltītas literatūras izstādes. Īpaši izceļama ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas ceļojošā fotoizstāde “Latvijas Kultūras kanons portālā “Zudusī Latvija””, kas visu mēnesi ir skatāma LCB lasītavā un abonementā un iepazīstina ar Latvijas valstij un tautai nozīmīgākajām materiālās un nemateriālās kultūras vērtībām. 8.-12. klašu skolēniem tiks piedāvāts tematisks pasākums “Novembris Latvijā”, kura laikā būs iespējams godināt Brīvības cīnītājus, kā arī iepazīt valstsvīrus un ietekmīgas personas, kas piedalījās Latvijas valsts proklamēšanā.

 

Latgales Centrālajā bibliotēkā skatāma izstāde “Stikls bez robežām”

 31.10.2016 
Latgales Centrālajā bibliotēkā skatāma izstāde “Stikls bez robežām”

No 1. līdz 14. novembrim Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) periodikas lasītavā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) ir apskatāma izstāde “Stikls bez robežām”. Ekspozīcijas autori: Inga Salmiņa (kausēts stikls), Jānis Ziemelis (kokgriezumi) un Mārtiņš Markots (metāls). Tikšanās ar autoriem gaidāma 14. novembrī plkst. 16.00 LCB periodikas lasītavā izstādes noslēguma pasākumā.

Izstāde tapusi, lai ļautu labāk iepazīt stiklu, kas ir ārkārtīgi interesants, daudzveidīgs un savā ziņā arī noslēpumains materiāls. Darbi veidoti, savienojot un savstarpēji papildinot stiklu ar koku, metālu un gaismu, meklējot jaunus risinājumus, neaprobežojoties tikai ar vienu stikla tehniku un paverot ceļu uz stiklu bez robežām. Ekspozīcijā skatāmi arī daži unikāli, jauna tipa mākslas darbi – gaismas objekti, kuros stikls iemirdzas no jauna un koks atdzīvojas vēl nebijušā veidā. Iespaidi, mirkļi, krāsas, tēli, noskaņas... – iekausēti stiklā... iedzīvināti kokā...

 

Aicinām uz tikšanos ar literāti Ingu Gaili

 26.10.2016 
Aicinām uz tikšanos ar literāti Ingu Gaili

3. novembrī Daugavpilī viesosies latviešu dzejniece, dramaturģe un rakstniece Inga Gaile. Plkst. 11.50 autore tiksies ar Daugavpils 12. vidusskolas audzēkņiem. Savukārt uz tikšanos Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) lasītavā plkst. 14.00 tiek gaidīts ikviens interesents. Ingas Gailes viesošanās Daugavpilī notiek ar VKKF projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 2. kārtas atbalstu.

Latviešu literatūrā Inga Gaile sevi pieteica kā dzejniece un dramaturģe. Dzeju publicē kopš 1996. gada. Dzejoļi atdzejoti angļu, lietuviešu, zviedru un bengāļu valodā. Atdzejojusi Latvijas krievu dzejnieku darbus. Izdevusi dzejas krājumus “Laiks bija iemīlējies”, “Raudāt nedrīkst smieties”, “Kūku Marija”, “Migla” un “Vai otrā grupa mani dzird?”. Saņēmusi vairākas literāras godalgas, to vidū – Klāva Elsberga prēmija (1999), Dzejas dienu balva (2007), Ojāra Vācieša prēmija (2004, 2012), Latvijas Literatūras gada balva (2012) un Prozas lasījumu balva (2012). Ar Ingas Gailes dramaturģiju veidoti uzvedumi vairākos galvaspilsētas teātros, tostarp – Jaunajā Rīgas teātrī, Nacionālajā teātrī, Ģertrūdes ielas teātrī un “Dirty Deal Teatro”.

 

Latviešu folkloras nedēļa Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs

 25.10.2016 
Latviešu folkloras nedēļa Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs

No 31. oktobra līdz 5. novembrim par godu folklorista, rakstnieka un publicista Krišjāņa Barona dzimšanas dienai Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) un filiālēs būs apskatāmas literatūras izstādes un norisināsies izzinoši un izglītojoši pasākumi pirmsskolas, sākumskolas un pamatskolas skolēniem.

Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā visiem interesentiem tiks piedāvāta plaša literatūras izstāde “Saule sēja sudrabiņu”, kas atklāj saules – neizsīkstošā gaismas un enerģijas avota – nozīmi latviešu folklorā. Interesentiem tiks piedāvāts plašs tautasdziesmu, ticējumu, sakāmvārdu, parunu un teiku klāsts, kā arī zinātniskie pētījumi, apcerējumi un esejas, kas veltīti saules tematikai latviešu folklorā

 

Valsts svētku mēnesī Daugavpilī skatāma ceļojošā izstāde “Latvijas Kultūras kanons portālā “Zudusī Latvija””

 24.10.2016 
Valsts svētku mēnesī Daugavpilī skatāma ceļojošā izstāde “Latvijas Kultūras kanons portālā “Zudusī Latvija””

No 1. novembra līdz 30. novembrim, atzīmējot Latvijas Republikas Proklamēšanas 98. gadadienu, Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā un abonementā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) ir apskatāma Latvijas Nacionālās bibliotēkas ceļojošā izstāde “Latvijas Kultūras kanons portālā “Zudusī Latvija””.

Izstāde veidota, izmantojot Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas projekta “Zudusī Latvija” saturā iekļautās vēsturiskās fotogrāfijas. 25 izstādes planšetes iepazīstina ar Latvijas arhitektūras un mākslas pieminekļiem, kultūrvēsturisko ainavu un sabiedrības ekonomisko, sociālo un kultūras dzīvi. Tādējādi izstāde pieskaras tādām tēmām kā sakrālās celtnes, pilis un muižas, latviešu mājvietas, darbs un tā darītāji, satiksme un infrastruktūra, Latvijas dabas objekti, pieminekļi Pirmajā pasaules karā un Brīvības cīņās kritušajiem karavīriem, Dziesmu svētki. Izstādes autores ir projekta “Zudusī Latvija” vadītāja Ginta Zalcmane un māksliniece Ilze Ramane.

 

Aicinām uz tikšanos ar vācu rakstnieku Burkhardu Špinnenu

 19.10.2016 
Aicinām uz tikšanos ar vācu rakstnieku Burkhardu Špinnenu

26. oktobrī plkst. 17.30 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu telpā (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) notiks tikšanās ar populāro vācu rakstnieku Burkhardu Špinnenu.  Pasākums tiek rīkots sadarbībā ar Gētes institūtu, Vācijas vēstniecību, Daugavpils Universitāti un apgādu “Zvaigzne ABC”.

Burkhards Špinnens (dz. 1956. g.) latviešu lasītājam ir pazīstams kā vēsturiskā romāna “Caharijs Kacs” autors. 2014. gadā tapušo romānu šogad latviski izdevis apgāds “Zvaigzne ABC” Silvijas Brices tulkojumā. Netipiski tēlojot Pirmā pasaules kara uzliesmošanu un ar to saistītos notikumus, Burkhards Špinnens demonstrē savu spožo stāstnieka talantu, par ko liecina spilgtu tēlu galerija un spraiga, vairākiem atzarojumiem un konfliktiem bagāta sižetiskā līnija. Vēstījums tiek veidots no dažādiem skatupunktiem. Varoņu dēkainie, taču bieži vien traģiskie dzīvesstāsti rosina līdzpārdzīvot viņu sāpēm un ilūziju zaudējumam.

 

Radošā tikšanās ar Vitāliju Mihailovski LCB pasākumu telpā

 19.10.2016 

22. oktobrī plkst. 15.00 LCB pasākumu telpā notiks radošā tikšanās ar dzejnieku un autordziesmu izpildītāju Vitāliju Mihailovski. Pasākums tiek rīkots sadarbībā ar sabiedrisko organizāciju "Latgales novadnieki".

Ieeja pasākumā - brīva. Gaidām visus interesentus!

 

Latgales Centrālajā bibliotēkā prezentēs Josifa Ročko jaunāko grāmatu par Latgales ebrejiem

 19.10.2016 
Latgales Centrālajā bibliotēkā prezentēs Josifa Ročko jaunāko grāmatu par Latgales ebrejiem

25. oktobrī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu telpā (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) notiks Josifa Ročko grāmatas «Евреи в Латгалии. Исторические очерки» 2. sējuma prezentācija. Grāmata iznākusi 2016. gadā ar Daugavpils domes atbalstu un ir veltīta pilsētas aizvadītajai 740 gadu jubilejai.

Vēsturnieka, novadpētnieka, gida, Daugavpils ebreju kopienas muzeja “Daugavpils un Latgales ebreji” dibinātāja un vadītāja, vairāku grāmatu un publikāciju autora Josifa Ročko jaunākā grāmata «Евреи в Латгалии» ir kārtējais vērtīgais papildinājums Daugavpils ebreju kopienas izdevumu sērijā par Daugavpils un Latgales ebrejiem un holokausta traģēdiju. Tā ir tapusi kā organisks, lai arī ne tūlītējs turpinājums pirmajam sējumam, kurš pie lasītājiem nonāca 2010. gadā.

 

Notiks otrais mācību lektorijs ciklā “Latgale ceļā uz Latvijas valsti”

 17.10.2016 
Notiks otrais mācību lektorijs ciklā “Latgale ceļā uz Latvijas valsti”

Latgales Centrālās bibliotēkas rīkotā mācību lektoriju cikla “Latgale ceļā uz Latvijas valsti” otrais mācību lektorijs “Latgales kultūrvides koncepti” notiks š.g. 27. oktobrī plkst. 10.00 Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā. To vadīs Dr. philol. Ilga Šuplinska – literatūrzinātniece, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas asociētā profesore, kuras vadībā (2009-2012) tika sagatavota un izdota Latgales kultūrvēsturē tik unikālā Latgales lingvoteritoriālā vārdnīca.

“Latgales lingvoteritoriālā vārdnīca palīdz definēt, KAS un KĀDS ir latgaliskais latviskums, kāds tas var veidoties nākotnē, parāda, ka gadsimtiem ilgā dažādu kultūru saskare nav iznīcinājusi latgaliešiem raksturīgās vērtības, iezīmē aprises Latgales latvieša (latgalieša) kultūras telpai,” vārdnīcas ievadā raksta redaktore, Dr. philol., asociētā profesore I. Šuplinska.

Latgales Centrālās bibliotēkas mācību lektoriji Daugavpils un reģiona kultūras darbiniekiem tiek rīkoti ar mērķi dāvāt iespēju padziļināt zināšanas Latgales kultūrvēsturē. Visus interesentus aicinām pieteikties, jo vietu skaits ir ierobežots. Pieteikties varat līdz š.g. 25. oktobrim pa e-pastu dzidra.stupane@lcb.lv vai pa tālruni 65476341.

 

Daugavpili apmeklēs amerikāņu rakstnieks Boriss Fišmens

 17.10.2016 
Daugavpili apmeklēs amerikāņu rakstnieks Boriss Fišmens

Ar ASV vēstniecības Latvijā atbalstu 2016. gada 18. oktobrī Daugavpilī viesosies amerikāņu rakstnieks Boriss Fišmens. Daugavpils Universitātē (Vienības iela 13), plkst. 10.00 un Daugavpils 9. vidusskolā (18. novembra iela 47), plkst. 12.40 notiks B. Fišmena lekciijas “Kā kļūt par rakstnieku – padomi iedvesmas meklējumiem”.

B. Fišmens ir dzimis Minskā un imigrējis uz ASV 1988. gadā deviņu gadu vecumā. Viņa darbi tikuši publicēti tādos prestižos izdevumos kā "The New Yorker", "The New York Times Magazine and Book Review", "The New Republic", "The Nation", "The London Review of Books", "The Wall Street Journal", un "The Guardian". Viņa pirmais izdotais romāns “A Replacement Life” saņēma augstu kritiķu atzinību.

 

Bibliotēka izsludina fotokonkursu „Lasu pie kafijas tases”

 11.10.2016 
Bibliotēka izsludina fotokonkursu „Lasu pie kafijas tases”

Latgales Centrālās bibliotēka (LCB) aicina piedalīties fotokonkursā „Lasu pie kafijas tases”. Konkurss tiek rīkots sadarbībā ar kafijas un kafijas aparātu veikalu “Kafijas Draugs” un mājas tekstilpreču interneta veikalu “Fejas Nams”.

Konkurss tiek rīkots ar mērķi rosināt interesi par grāmatām un lasīšanu kā patīkamu brīvā laika pavadīšanas veidu. Konkurss norisināsies sociālo tīklu vietnē facebook, un tajā var piedalīties ikviens šī portāla lietotājs. Konkursa norises laiks – no 2016. gada 11. oktobra līdz 25. oktobrim.

11. oktobrī Latgales Centrālās bibliotēkas profilā sociālo tīklu vietnē facebook (https://www.facebook.com/lcb.lv/) tiek publicēts uzsaukums piedalīties konkursā – līdz 17. oktobrim iesūtīt uz e-pastu inga.gedzune@lcb.lv fotogrāfijas (autordarbus) par tēmu “Lasu pie kafijas tases”. Katrs dalībnieks drīkst piedalīties konkursā ar vienu autordarbu. Iesniedzot fotogrāfiju, jānorāda dalībnieka vārds, uzvārds un kontakttālrunis.

 

Daugavpilī viesosies Ilmārs Šlāpins

 4.10.2016 
Daugavpilī viesosies Ilmārs Šlāpins

13. oktobrī Daugavpilī viesosies latviešu rakstnieks, tulkotājs un publicists Ilmārs Šlāpins. Ar Daugavpils Krievu vidusskolas-liceja audzēkņiem un pedagogiem autors tiksies plkst. 11.45 liceja telpās. Savukārt uz tikšanos Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) lasītavā plkst. 14.20 tiek gaidīts ikviens interesents. Ilmāra Šlāpina viesošanās Daugavpilī notiek ar VKKF projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 2. kārtas atbalstu.

Ilmārs Šlāpins ir dzimis Jelgavas apkaimē, studējis filozofiju Latvijas Universitātē. Pēc universitātes absolvēšanas 1993. gadā sācis lasīt lekcijas par teoloģiju, vadījis žurnāla “Rīgas Laiks” redakciju, kā arī strādājis vairākās radiostacijās par raidījumu vadītāju un dīdžeju.

2012. gadā Ilmārs Šlāpins kļuva par kultūras un patstāvīgās domas portāla “Satori” galveno redaktoru un turpina šo darbu vēl joprojām. Viņa vadībā portāls publicē rakstus un esejas par aktuāliem sociālpolitiskiem un kultūrpolitiskiem jautājumiem, grāmatu, filmu, teātra izrāžu, koncertu un mākslas izstāžu recenzijas, intervijas ar Latvijā un pasaulē pazīstamiem literātiem, mūziķiem, kinorežisoriem un citām radošām personībām, kā arī prozas un dzejas oriģināldarbus un to tulkojumus.

 

Vijas Stupānes personālizstāde “Dabas atspulgi” LCB abonemnetā un lasītavā

 3.10.2016 
Vijas Stupānes personālizstāde “Dabas atspulgi” LCB abonemnetā un lasītavā

Sākot ar 1. oktobri, Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) lasītavā un abonementā ir apskatāma mākslinieces Vijas Stupānes personālizstāde “Dabas atspulgi”. Uz sarunu par izstādē apskatāmajiem darbiem un jaunākajiem papildinājumiem mākslinieces radošajā pūrā interesenti tiek aicināti 11. oktobrī plkst. 15.00 bibliotēkas lasītavā.

Pērn Vijas Stupānes darbi bija apskatāmi Latgales Centrālajā bibliotēkā radošā kvarteta “VIVA” izstādē, kurā Vija piedalījās kopā ar kolēģēm un studiju biedrēm Vēsmu Ušpeli, Ilzi Griezāni un Agru Ritiņu. Priekšstatu par Vijas Stupānes daiļradi varēja gūt arī šī gada vasarā Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā Latgales mākslinieku darbu izstādē. Šoreiz, personālizstādē “Dabas atspulgi”, daugavpiliešiem tiek piedāvāts plašāks ieskats Vijas pēdējo gadu radošajā veikumā.

 

Karjeras nedēļa 2016 LCB un filiālēs

 3.10.2016 
Karjeras nedēļa 2016 LCB un filiālēs

2016. gada 10.-14. oktobrī Latvijā notiks ikgadējā Karjeras nedēļa, kuras laikā jauniešiem ir iespēja iepazīt un plānot savu nākotnes nodarbošanos, tikties ar dažādu profesiju pārstāvjiem, apmeklēt uzņēmumus un karjeras konsultācijas. Šogad Karjeras nedēļas vadmotīvs ir “ES BŪŠU…darba tirgū”, aicinot jauniešus iepazīt darba tirgu un tā daudzveidību.

Arī šogad Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) un filiāles iekļaujas Karjeras nedēļas aktivitātēs, piedāvājot dažādus pasākumus. Laikā no 10. līdz 22. oktobrim Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā būs skatāma Valsts policijas ceļojošā fotoizstāde “Mūsu darbs – Jūsu drošībai”. Izstādē apskatāmās fotogrāfijas attēlo policijas ikdienas darbu. Tās ir uzņemtas brīžos, kad policijas darbinieki pilda savus pienākumus, tādējādi ļaujot ikvienam ieskatīties policijas darba ikdienā. 10. oktobrī plkst. 13.00 LCB lasītavā jauniešiem būs iespēja tikties ar Valsts policijas darbinieku un iepazīties ar policista profesiju, kā arī uzzināt par izglītības iespējām Valsts policijas koledžā.

 

Daigas Vasiļjevas sporta plakātu izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

 29.09.2016 
Daigas Vasiļjevas sporta plakātu izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

4. oktobrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) periodikas lasītavā tiks atklāta Daugavpils 3. vidusskolas skolotājas Daigas Vasiļjevas plakātu izstāde "Sporta plakāti”.

Plakātu sērijas autore Daiga Vasiļjeva atzīst, ka plakāts ir viņas sirdij tuvs mākslas veids, jo ļauj dokumentēt sava laikmeta elpu, pārvēršot to spēcīgos mākslas tēlos. Ne velti plakātmākslu pat mēdz salīdzināt ar sava laika dokumentālo kino.

Savā plakātu sērijā Daiga Vasiļjeva vērš sabiedrības uzmanību uz sporta lomu mūsdienu cilvēka dzīvē, popularizē sportisku dzīvesveidu un atzīmē ievērojamu Daugavpils sportistu sasniegumus, to vidū Artjoms Rudņevs (futbols), Andžejs Ļebedevs (spīdvejs), Dmitrijs Jurkevičs (vieglatlētika), Anastasija Griborjeva (brīvā cīņa) un Māris Jass (hokejs).

 

Latgales Centrālā bibliotēka iekļaujas Daugavpils Universitātes Zinātnes festivālā

 23.09.2016 
Latgales Centrālā bibliotēka iekļaujas Daugavpils Universitātes Zinātnes festivālā

No 26. septembra līdz 1. oktobrim Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) lasītavā būs apskatāma literatūras izstāde “Grāmata gadsimtu griežos” no LCB veco un reto grāmatu kolekcijas.

Izstāde tiek rīkota Daugavpils Universitātes 11. zinātnes festivāla ietvaros, kurš šogad aizrit ar moto “Retro zinātne”. Izstāde ļaus iepazīties ar zinātnisko literatūru, kas tapusi laikā no 18. gadsimta līdz 20. gadsimta sākumam un pārstāv dažādas zinātņu nozares – medicīnu, botāniku, lauksaimniecību, jurisprudenci, ekonomiku, valodniecību, vēsturi utt. latviešu, latgaliešu, krievu, vācu un franču valodās.

 

FLEX apmaiņas programmas seminārs ASV Informācijas centrā

 20.09.2016 
FLEX apmaiņas programmas seminārs ASV Informācijas centrā

2016. gada 21. septembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā notiks informatīvs pasākums visiem, kas interesējas par dalību FLEX (Future Leaders Exchange) apmaiņas programmā 2017.-2018. mācību gadā. 

Apmaiņas programmu sponsorē ASV Valsts departaments, un tās mērķis ir dot iespēju talantīgiem un zinātkāriem 9.-10. klašu skolēniem 2017./2018. mācību gadu dzīvot Amerikas viesģimenē un mācīties Amerikas vidusskolā.

 

Aicinām uz literatūrzinātnieces Janīnas Kursītes mācību lektoriju

 20.09.2016 
Aicinām uz literatūrzinātnieces Janīnas Kursītes mācību lektoriju

30. septembrī plkst. 11.00 Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā tiks uzsākts mācību lektoriju cikls Daugavpils reģiona kultūras darbiniekiem “Latgale ceļā uz Latvijas valsti”, kuru finansiāli atbalsta VKKF “Latvijas Valsts mežu atbalstītā Latgales kultūras programma 2016”.

Pirmo mācību lektoriju “Latvieša māja, latgalieša māja. Latgales vērtības mūsdienu skatījumā” vadīs Janīna Kursīte – literatūrzinātniece, folkloriste, profesore, pētniecisko ekspedīciju organizētāja, latviskās dzīvesziņas popularizētāja, daudzu grāmatu un publikāciju autore. Lektorijam Janīna Kursīte piedāvās pētījumu par latgalieša māju, stāstus par savām trim „vārdenēm” un Latgales vērtībām mūsdienu skatījumā, kā arī meklēs saskarsmes punktus valodā, literatūrā, folklorā un tradīcijās.

Interesentus aicinām pieteikties, jo vietu skaits ir ierobežots. Pieteikšanās līdz 28. septembrim pa e-pastu dzidra.stupane@lcb.lv vai pa tālruni 65476341.

 

Tikšanās ar islandiešu rakstnieci Oidiru Avu Olafsdotiru

 19.09.2016 
Tikšanās ar islandiešu rakstnieci Oidiru Avu Olafsdotiru

29. septembrī plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā notiks tikšanās ar islandiešu rakstnieci Oidiru Avu Olafsdotiru. Pasākums tiek rīkots sadarbībā ar Ziemeļu Ministru padomes biroju Latvijā un izdevniecību “Jāņa Rozes apgāds”.

Oidiras Avas Olafsdotiras darbi ir ieguvuši lielu popularitāti ne vien Islandē, bet arī Francijā, Vācijā, Nīderlandē, tulkoti angļu un spāņu valodā. Taču rakstniecība nav Oidiras pamatnodarbošanās. Viņa ir mākslas pētniece, strādā par universitātes pasniedzēju Reikjavikā mākslas vēstures nozarē, kā arī lasa lekcijas par mākslas jautājumiem citviet pasaulē. 

Latviešu lasītājiem autore ir pazīstama ar romānu “Astoņu ziedlapu roze” (2007). Intervijā autore norāda, ka tā ir grāmata par juteklisku vīrišķību, par kādu, kurš nav vikings, par tēvišķumu, beznosacījumu mīlestību, pašapjausmi, dāsnumu un tiekšanos pēc skaistā. Romānam piešķirtas vairākas literārās godalgas, gan Islandē, gan arī citās valstīs. 2015. gadā romāns tika iekļauts Latvijas Jauniešu žūrijas kolekcijā. Šobrīd “Jāņa Rozes apgādā” tiek gatavots izdošanai rakstnieces debijas romāna “Rabarberu sarkanais” pārstrādātais izdevums Dena Dimiņa tulkojumā.

 

Aicinām pieteikties bezmaksas angļu valodas kursiem

 13.09.2016 
 Aicinām pieteikties bezmaksas angļu valodas kursiem

No 2016. gada 13. līdz 17. septembrim Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs aicina lietotājus pieteikties bezmaksas angļu valodas kursiem. Kursu nodarbības notiks vairākās grupās: iesācēju, vidēja līmeņa un senioru. Šis pakalpojums ir pieejams visiem Latgales Centrālās bibliotēkas lietotājiem.

Pieteikties var:

• zvanot pa tālruni 654 22483,
• rakstot uz e-pastu natalija.oseverova@lcb.lv (nepieciešams norādīt savu vārdu, uzvārdu, lasītāja kartes numuru, interesējošo grupu un kontakttālruni),
• personīgi ASV Informācijas centrā, kas atrodas Latgales Centrālās bibliotēkas 4. stāvā, Rīgas ielā 22a. Līdzi jāņem Latgales Centrālas bibliotēkas lasītāja karte vai personu apliecinošs dokuments.

Kursu dalībnieku skaits ir ierobežots. Gaidām jūsu pieteikumus!

 

Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” tiek atsākta klubiņa “Brīvdienas bez garlaicības” jaunā sezona

 9.09.2016 
Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” tiek atsākta klubiņa “Brīvdienas bez garlaicības” jaunā sezona

Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā "Zīlīte" 10. septembrī pulksten 11:00 darbību atsāk klubiņš lasošajām ģimenēm "Brīvdienas bez garlaicības"!

Septembris ir radošas darbošanās, kā arī Dzejas dienu mēnesis. Jau ir kļuvis par tradīciju atsākt klubiņa darbību tieši Dzejas dienu ietvaros. Pirmajā tikšanās reizē klubiņa dalībniekiem, bērniem no 5 līdz 10 gadiem, un viņu ģimenēm tiks organizēta literārā rotaļnodarbība “Es ar savu dzejolīti, iepazīstu pasaulīti!”. Aicinām kopā lasīt dzejoļus, iet rotaļās, dziedāt un pašiem radīt savu dzejas grāmatiņu!

17. septembra tematiskais pasākums “Grāmatas vieno mūs” tiks veltīts Bērnu un vecāku žūrijas grāmatu apskatam. Bērniem būs iespēja iepazīties ar žūrijas grāmatu autoru radītajiem tēliem, kā arī iepazīt daiļdarbu spēcinošo ietekmi dažādās dzīves situācijās.

24. septembrī, mēneša pēdējā sestdienā, tematisks pasākums “Gulbīti, gulbīti, kustini kājiņas, nes mani uz Laimīgo zemi!” tiks veltīts Annas Brigaderes 155 gadu jubilejai.

Turpmāk tiekamies katru sestdienu plkst. 11.00 "Pasaku namiņa".
Lai krāsainais rudens pieskāriens iedvesmo un spēcina!

 

Latviešu valodas aģentūra rīko Eiropas valodu dienas viktorīnu

 5.09.2016 
Latviešu valodas aģentūra rīko Eiropas valodu dienas viktorīnu

Jau divpadsmito gadu Latviešu valodas aģentūra plāno, organizē un koordinē Eiropas Valodu dienas pasākumus, turpinot 2001. gadā Eiropas Padomes iniciatīvu svinēt daudzvalodību Eiropā. Priecājamies, ka ar katru gadu sadarbības partneru un valodu draugu pulks arvien paplašinās! 

Šogad, gaidot Eiropas Valodu dienu – 26. septembri, Latviešu valodas aģentūra aicina gan pieaugušos, gan bērnus piedalīties viktorīnā, uzzinot vairāk par latviešu valodu un citām Eiropas valodām. Viktorīnas mērķis ir veicināt iedzīvotāju interesi par dažādām Eiropas valodām, atraktīvā un radošā veidā iegūstot jaunu informāciju un papildinot savas zināšanas. 

Lai piedalītos viktorīnā:

Atbildes uz 1. kārtas jautājumiem tiek gaidītas līdz 15. septembrim.

 

Daugavpilī viesosies dzejniece un rakstniece Eva Mārtuža

 5.09.2016 
Daugavpilī viesosies dzejniece un rakstniece Eva Mārtuža

9. septembrī Dzejas dienu programmas ietvaros Daugavpilī viesosies latviešu dzejniece un rakstniece Eva Mārtuža. plkst. 10.00 gaidāma tikšanās ar Daugavpils Valsts ģimnāzijas audzēkņiem, savukārt plkst. 12.00 uz tikšanos ar autori Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā tiek aicināts ikviens interesents. Evas Mārtužas viesošanās Daugavpilī notiek ar VKKF projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 2. kārtas atbalstu.

Latvijas senatnes pētniece, dzejniece un prozaiķe, literārā redaktore un žurnāliste Eva Mārtuža ir absolvējusi LVU Filoloģijas fakultātes Žurnālistikas nodaļu un Maskavas M. Gorkija Literatūras institūta neklātienes aspirantūru (1989). Savulaik strādājusi Latvijas TV redakcijā, veidojot literatūrai veltītus raidījumus, kopš 2000. gada vada kultūras nodaļu laikrakstā Latvijas Avīze.

Eva Mārtuža ir vairāku dzejas krājumu un romānu autore. Spilgtākie no tiem – romāni “Izravētā sirds”, “Starp sāpēm un kausu”, “Pētera zvērests”, dzejas krājumi “Sniegs apsedz vaļēju brūci”, “No mana kodiena nemirst”, “Es tumsai pieglaužos”, “Nepiesavināma”. Laikā starp 1980. un 1989. gadu ar E. Mārtužas vārdu tika publicēti viņas radinieces Broņislavas Martuževas dzejoļu krājumi Balta puķe ezerā (1981) un Rakstītāja (1987).

 

Noslēgusies lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā”

 2.09.2016 
Noslēgusies lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā”

Daugavpils bibliotēkās ir veiksmīgi aizvadīta šīs vasaras lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā”, kas jau piekto gadu pēc kārtas piedāvāja skolēniem izglītojošus un izklaidējošus pasākumus saturīgai laika pavadīšanai skolas brīvlaikā.

Programmas pasākumus aktīvi apmeklēja gan individuāli interesenti, gan bērnu vasaras nometņu grupas. Trīs mēnešu laikā programmā iesaistījās kopskaitā 193 individuālie dalībnieki un 1354 bērni no vasaras nometnēm.

No jūnija līdz pat augusta beigām ik ceturtdienu Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs tika rīkotas saistošas un saturiski daudzveidīgas nodarbības, kuru laikā bērni varēja papildināt savas zināšanas par dažādām tēmām, lasīt un apspriest grāmatas, radoši izpausties un izklaidēties jautrā un draudzīgā domubiedru pulkā. Īpašu atsaucību no bērnu puses guva viktorīnas un konkursi, galda spēļu turnīri, teātra spēlēšana, mīklu minēšana, dzejas stundas un stāstnieku laboratorijas. Augusta pēdējā ceturtdienā bibliotēkās notika programmas noslēguma pasākums, kura laikā tika apbalvoti uzcītīgākie un aktīvākie dalībnieki. Bērni saņēma saldumus, piemiņas veltes un biļetes uz kino.

 

Izsludinām novadpētniecības konkursu „Daugavpils eksperts”

 2.09.2016 
Izsludinām novadpētniecības konkursu „Daugavpils eksperts”

Latgales Centrālās bibliotēka (LCB) aicina daugavpiliešus piedalīties novadpētniecības konkursā „Daugavpils eksperts”. Pareizi atbildot uz konkursa jautājumiem par Daugavpilij kultūrvēsturiski nozīmīgiem objektiem, notikumiem un personālijām, būs iespējams ne vien pārbaudīt savu erudīciju un atklāt daudz jaunu un interesantu faktu par savu pilsētu, bet arī laimēt vērtīgas balvas.

Konkurss „Daugavpils eksperts” tiek rīkots ar mērķi sekmēt Daugavpiliešu interesi par savu pilsētu un novadpētniecību, kā arī popularizēt LCB novadpētniecības resursus. Konkursā var piedalīties ikviens interesents.

Konkursa norises laiks ir no 2016. gada 5. septembra līdz 2. oktobrim. Reizi nedēļā (pirmdienās) bibliotēkas profilā sociālo tīklu vietnē facebook tiks publicēti trīs jautājumi par Daugavpili– pilsētas ielām, ievērojamiem objektiem un personām, septembrī aktuālo dzejas dienu tradīciju pilsētā utt. Atbildes uz visiem konkursa jautājumiem būs atrodamas bibliotēkas mājas lapā un elektroniskajās datubāzēs – “Daugavpils novadnieki”, “Daugavpils Baznīckalns”, “Dinaburgas cietoksnis”, “Dziesmotā Latgale”, “Anita Liepa”, “Laikraksti (1928-1940)”. Atbildes uz katras nedēļas konkursa jautājumiem tiek gaidītas uz e-pastu inga.gedzune@lcb.v līdz attiecīgās nedēļas piektdienas plkst. 12.00. E-pastā jānorāda dalībnieka vārds, uzvārds, kontakttālrunis, un jāsniedz atbildes uz konkursa jautājumiem. Skolēniem lūgums norādīt arī savu izglītības iestādi.

 

Dzejas dienas tuvojas!

 1.09.2016 
Dzejas dienas tuvojas!

Jau drīz, 9.-10.septembrī, Daugavpilī norisināsies Dzejas dienu pasākumi.

Pasākumi sāksies piektdien, 9.septembrī, ar jau par tradīciju kļuvušajām dzejas stundām skolās, kur viesosies dzejnieki no Rīgas un Daugavpils. Paralēli pasākumiem izglītības iestādēs, plkst. 12:00 Latgales Centrālās bibliotēkas Lasītavā ikviens interesents aicināts uz tikšanos ar dzejnieci, literāro redaktori un žurnālisti Evu Mārtužu, savukārt plkst. 16:00 Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā – uz dzejas krājuma „Dzejas dienas 2016” atklāšanas pasākumu.

Dzejas dienu pasākumi turpināsies sestdien, 10.septembrī. Plkst. 10:00 būs ziedu nolikšana pie Raiņa pieminekļa Daugavpils Universitātes skvērā, plkst. 10:30 – piemiņas brīdis pie Raiņa tēva kapa vietas Daugavpils Luterāņu kapos, bet plkst. 13:00 notiks krājuma „Dzejas dienas 2016” autoru dzejas pēcpusdiena Raiņa memoriālajā muzejā „Jasmuiža”.

 

Vienkāršotā robežšķērsošana ar Baltkrieviju

 1.09.2016 
Vienkāršotā robežšķērsošana ar Baltkrieviju

Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Pārdaugavas bibliotēka no 3. septembra atsāk iesniegumu pieņemšanu par personas datu iekļaušanu pierobežas teritoriju iedzīvotāju sarakstā (Vienkāršotā robežšķērsošana ar Baltkrieviju).
Iesniegumu pieņemšanas laiks

LCB / LCB filiāle Tālrunis Otrdiena Trešdiena Sestdiena
Pārdaugavas bibliotēka 65423339 11:00-13:00
15:00-17:00
11:00-13:00
15:00-17:00
11:00-15:00
Komunālā iela 2

 

 

Latgales Centrālajā bibliotēkā notiks mācību lektoriju cikls “Latgale ceļā uz Latvijas valsti”

 1.09.2016 
Latgales Centrālajā bibliotēkā notiks mācību lektoriju  cikls “Latgale ceļā uz Latvijas valsti”

VKKF “Latvijas Valsts mežu atbalstītās Latgales kultūras programmas 2016” ietvaros tika atbalstīts Latgales Centrālās bibliotēkas projekts: “Mācību lektoriju cikls Daugavpils reģiona kultūras darbiniekiem “Latgale ceļā uz Latvijas valsti”.

Projekta “Latgale ceļā uz Latvijas valsti” ietvaros notiks četri mācību lektoriji, kurus vadīs sabiedrībā plaši pazīstami, akadēmiski izglītoti un savās nozarēs augsti profesionāli speciālisti, Latgales un Latvijas patrioti: Saeimas deputāte, literatūrzinātniece Janīna Kursīte, Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Baltu valodniecības katedras profesore Lidija Leikuma, Daugavpils Universitātes vēstures doktors Henrihs Soms un literatūrzinātniece, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas profesore Ilga Šuplinska. Ar šo mācību lektoriju cikla palīdzību akadēmisku speciālistu vadībā Daugavpils reģiona kultūras darbiniekiem tiks dota iespēja iepazīties un padziļināt savas zināšanas Latgales kultūrvēsturē, vairāk iepazīt Latgales tradicionālo kultūru un meklēt saskarsmes punktus Latvijas kopējā izaugsmes kontekstā.

Pirmais mācību lektorijsLatgales Centrālajā bibliotēkā notiks jau š.g. 30. septembrī, to vadīs literatūrzinātniece, folkloriste, profesore, pētniecisko ekspedīciju organizētāja, latviskās dzīvesziņas popularizētāja, daudzu grāmatu un publikāciju autore Janīna Kursīte, kas lektorijam piedāvās pētījumu par latgalieša māju, stāstus par savām trijām „vārdenēm”, Latgales vērtībām mūsdienu skatījumā, kā arī meklēs saskarsmes punktus valodā, literatūrā, folklorā un tradīcijās.

 

Žanetes Jezerskas pasteļu izstāde LCB periodikas lasītavā

 31.08.2016 
Žanetes Jezerskas pasteļu izstāde LCB periodikas lasītavā

7. septembrī plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) periodikas lasītavā notiks Žanetes Jezerskas personālizstādes “Daba un dvēsele” atklāšana. Autores darbi LCB būs apskatāmi pirmo reizi.

Žanete Jezerska ir zīmējusi jau no agras bērnības. Mācījusies Daugavpils bērnu mākslas skolā, studējusi Maskavas mākslas universitātes stājglezniecības nodaļā, kur ieguva bakalaura grādu, savukārt, absolvējot Daugavpils Universitāti, ieguva maģistra grādu glezniecībā.

Māksliniece ar pateicību atceras savus pedagogus – Daugavpils Universitātes profesori un mākslinieci Aleksandru Šļahovu, Mākslas akadēmijas profesoru un mākslinieku Jāni Andri Osi un mākslinieci Ludmilu Procenko.

Autore savus darbus izpilda dažādās mākslas tehnikās – eļļas glezniecībā, temperā, pašlaik mākslinieces dvēseli saista pasteļi. Ž. Jezerska atzīst: “Pasteļos ir iespējams attēlot vissmalkākās krāsu nianses, tie ļauj gleznai mirdzēt.”

Skatoties uz Žanetes Jezerskas darbiem, prātā nāk rakstnieka F. Dostojevska vārdi: “Mīliet dabu, Kristus ar to it kopā. Tā ir saprāta sākums…”. Ziedi… Dzīvnieki… Putni… Akmeņi… Lietus… – Visuma vērtīgās dāvanas. Kad to visu redzi un sajūti ar katru ķermeņa šūniņu, tad dvēsele kļūst tīrāka; sajūti bezgalību un saproti – tai nav ne sākuma, ne beigu. Viss aizies “pasaulē aiz horizonta”, bet dvēsele un daba paliks… mūžīgi.

 

Vizuālās mākslas, mājturības un tehnoloģiju skolotāju radošo darbu izstāde LCB lasītavā

 31.08.2016 
Vizuālās mākslas, mājturības un tehnoloģiju skolotāju radošo darbu izstāde LCB lasītavā

No 1. septembra Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) lasītavā būs skatāma Daugavpils vizuālās mākslas, mājturības un tehnoloģiju skolotāju radošo darbu izstāde “Atpūta”.  Izstādes atklāšanas pasākums notiks 6. septembrī plkst. 16.00 LCB lasītavā.

Ekspozīcijas idejas autore ir vizuālās mākslas, mājturības un tehnoloģiju skolotāju metodiskās apvienības vadītāja Daiga Vasiļjeva. Viņa norāda, ka darbu atlasē nebija izvirzīti nosacījumi, tādējādi autori varēja brīvi izvēlēties, ko eksponēt. Katram bija iespēja izvēlēties sev tuvāko tehniku, ka arī neierobežot sevi krāsu un materiālu izvēlē.

 

Ceļojošā izstāde “Latviešu literārās prēmijas” Latgales Centrālajā bibliotēkā

 26.08.2016 
Ceļojošā izstāde “Latviešu literārās prēmijas” Latgales Centrālajā bibliotēkā

No 26. augusta līdz 30. septembrim Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) abonementā būs skatāma Latvijas Nacionālās bibliotēkas ceļojošā izstāde “Latviešu literārās prēmijas”.

Izstādes eksponēšanas laikā apmeklētāji varēs vienkopus iegūt informāciju par literārām balvām Latvijā. Literāro balvu mērķis ir apzināt labākos latviešu oriģinālliteratūras darbus, izvērtēt un godalgot vērtīgāko darbu autorus un godināt literātus un tulkotājus.

 

E-GRĀMATU bibliotēkas izmēģinājumprojekts Latgales Centrālajā bibliotēkā

 23.08.2016 
E-GRĀMATU bibliotēkas izmēģinājumprojekts Latgales Centrālajā bibliotēkā

Latgales Centrālā bibliotēka ir viena no sešām Latvijas bibliotēkām, kura iesaistījusies izmēģinājumprojektā “e-GRĀMATU bibliotēka”. Projekts dod iespēju publisko bibliotēku lietotājiem bez maksas lasīt e-grāmatas tiešsaistē mobilajā ierīcē vai datorā. 

Izmēģinājumprojekta laikā (līdz 2016. gada decembrim) vietnē https://e.alise.lv lasītājiem būs pieejamas 27 e-grāmatas – izdevēju “Zvaigzne ABC”, “Jumava” un Jāņa Rozes apgāda izdotie Latvijas autoru darbi. Ikviens šīs vietnes lietotājs var apskatīt grāmatas, lasīt to anotācijas un grāmatu fragmentus. Savukārt, lai lasītu e-grāmatu tekstu pilnās versijas, jābūt Latgales Centrālās bibliotēkas reģistrētam lietotājam.

 

Izmaiņas ASV Informācijas centra darba laikā

 22.08.2016 
Izmaiņas ASV Informācijas centra darba laikā

Cienījamie ASV Informācijas centra apmeklētāji!

2016. gada 23. augustā ASV Informācijas centrs nestrādās. Grāmatas varēs nodot abonementā, 2. stāvā. Atvainojiet par sagādātajām neērtībām!

 

VKKF mērķprogramma atbalsta Latgales Centrālās bibliotēkas projekta turpinājumu

 12.08.2016 
VKKF mērķprogramma atbalsta Latgales Centrālās bibliotēkas projekta turpinājumu

Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) 2016. gada 2. projektu konkursā Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) ir guvusi atbalstu ilgtermiņa projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 2. kārtas aktivitāšu īstenošanai (piesaistītais finansējums – EUR 750). Projekta ietvaros no septembra līdz 2016. gada nogalei Daugavpilī tiks organizētas desmit lasītāju tikšanās ar pieciem populāriem latviešu literātiem – Ingu Gaili, Evu Mārtužu, Gundegu Repši, Māru Cielēnu un Ilmāru Šlāpinu.

Projekts ļaus turpināt pērn aizsākto tradīciju rīkot regulāras tikšanās ar latviešu rakstniekiem Daugavpilī, dāvājot lasītājiem unikālu iespēju klātiene diskutēt par literatūru ar tautā iemīļotiem autoriem. Paredzams, ka projekta aktivitātes sekmēs lasīšanas kultūras attīstību, bibliotēku apmeklētību un latviešu oriģinālliteratūras lasāmību pilsētā. Projekta publicitātes pasākumi veicinās latviešu rakstnieku plašāku atpazīstamību Daugavpils multikulturālajā vidē.

 

Poļinas Davidenko gleznu izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

 4.08.2016 
Poļinas Davidenko gleznu izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

11. augustā plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas abonementā tiks atklāta gleznu izstāde „Dvēseles ritmi”. Apmeklētāju uzmanībai tiks piedāvātas Poļinas Davidenko abstraktās kompozīcijas.

Izstādē apskatāmo darbu autore ir bijusī daugavpiliete Poļina Davidenko. Pēc Daugavpils 9. vidusskolas un Baltijas Krievu institūta koledžas absolvēšanas Poļina pārcēlās uz Lielbritāniju, kur turpināja studijas stila un dizaina akadēmijā. Strādāja par stilisti Kristiāna Diora prestižajā modes namā Londonā, kur veidoja vairāku politikas, mākslas un biznesa jomas slavenību vizuālos tēlus.

Ģimenes izveide un bērnu piedzimšana mainīja Poļinas Davideno iekšējo pasauli, dzīves mērķus un prioritātes. No jauna modās bērnības aizraušanās ar zīmēšanu, un jaunā sieviete sāka radīt gleznas, izliekot uz audekla savu iekšējo pasauli un enerģiju. Mākslinieciskā jaunrade tik ļoti aizrāva jauno māmiņu, ka no piedāvājuma atgriezties Kristiāna Diora modes namā viņa atteicās, taču labprāt piekrita vadīt krievu svētdienas skolas mākslas studiju trīs līdz vienpadsmit gadus veciem bērniem. Pastāvīgā saskarsme ar radošiem bērniem ne tikai dāvā viņai pozitīvas emocijas, bet arī iedvesmo jaunām idejām.

 

LCB filiāle Pārdaugavas bibliotēka atsāk darbu

 4.08.2016 
LCB filiāle Pārdaugavas bibliotēka atsāk darbu

No otrdienas, 9. augusta, LCB filiāle Pārdaugavas bibliotēka atsāk savu darbu pēc ierastā grafika.Priecāsimies Jūs redzēt!

 

Špoģu Mūzikas un mākslas skolas skolotāju radošo darbu izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

 1.08.2016 
 Špoģu Mūzikas un mākslas skolas skolotāju radošo darbu izstāde  Latgales Centrālajā bibliotēkā

No 2. līdz 31. augustam Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā ir apskatāma Špoģu Mūzikas un mākslas skolas skolotāju radošo darbu izstāde.
Špoģu Mūzikas un mākslas skola, kura savu darbību uzsāka 1990. gadā, ir profesionālas ievirzes izglītības iestāde, kas īsteno licenzētas un akreditētas profesionālās ievirzes izglītības programmas. Četri Špoģu MMS skolotāji – Ilona Abdulajeva, Anita Karpenko, Vera Semjonova un Valdis Grebežs, LCB periodikas lasītavā ir sagatavojuši pozitīvu pārsteigumu, apvienojoties vienā radošo darbu izstādē.

Ilona Abdulajeva ir Amatu meistars keramikā. Mācījās DDMV "Saules skola", apģērbu dizaina nodaļā.

Anita Karpenko ar mākslu aizraujas jau kopš bērnības, taču nopietni šai jomai pievērsās vien uzsākot mācības DDMV "Saules skola", kur apguva tekstildizainera profesiju. Pēc tam sekoja mācības Daugavpils Universitātē, kur tika iegūta gan vizuālās mākslas skolotājas profesija, kas pašlaik lieti noder, strādājot ar bērniem, gan maģistra grāds mākslā.

 

Izsludināts trešais fantāzijas un fantastikas stāstu konkurss

 14.07.2016 
Izsludināts trešais fantāzijas un fantastikas stāstu konkurss

Apgāds Zvaigzne ABC izsludina trešo latviešu fantāzijas, fantastikas un šausmu oriģinālstāstu konkursu Sapņu laiks III”. Labākie darbi tiks publicēti trešajā latviešu autoru fantāzijas, fantastikas un šausmu stāstu krājumā. Trīs labāko stāstu autorus gaida arī balvas. Darbus iespējams iesniegt no 2016. gada 13. jūlija līdz 13. oktobrim.

Fantāzijas un fantastikas žanru literatūra jau vairākus gadu desmitus ir neatņemama populārās literatūras daļa gan lielākajā daļā rietumvalstu, gan mūsu pašu kaimiņzemēs – Lietuvā un Igaunijā. Latviešu lasītāji turpretim pret šiem žanriem joprojām mēdz izturēties ar piesardzību, jo aizvien vēl sastopams uzskats, ka fantastiskā literatūra nav ņemama nopietni. Lai popularizētu šos žanrus un veicinātu to atpazīšanu Latvijā, Apgādā Zvaigzne ABC jau piekto gadu tiek realizēts projekts “F&F grāmatas” jeb “Fantāzijas un fantastikas grāmatas”. Projekta ietvaros tiek maksimāli veicināta jaunu fantāzijas un fantastikas žanrā rakstītu oriģināldarbu tapšana un izdošana, kvalitatīvu šajos žanros tapušu ārvalstu darbu tulkošana, kā arī fantāzijas, fantastikas un šausmu stāstu konkurss “Sapņu laiks”, kas jau kļūst par iesakņojušos tradīciju.

 

Turpinās lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā”

 12.07.2016 
Turpinās lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā”

Jau piekto gadu vasaras brīvlaikā Daugavpils publiskās bibliotēkas piedāvā bērniem iespēju piedalīties lasītveicināšanas programmā “Skaistā vasara bibliotēkā”, kas ļauj saistoši un saturīgi pavadīt brīvo laiku vienaudžu un domubiedru pulkā. Programmas ietvaros ik ceturtdienu no plkst. 11.00 līdz 13.00 tiek organizēti dažnedažādi izklaidējoši un izglītojoši pasākumi.

Lasītveicināšanas programmas pasākumus interesenti var apmeklēt gan individuāli, gan grupās (šo iespēju aktīvi izmanto pilsētas bērnu vasaras nometnes). Jūnijā programmā iesaistījās 120 individuālie dalībniek un 743 bērni no vasaras nometņu grupām. Visa mēneša garumā bērniem tika piedāvātas izzinošas un radošas nodarbības, kuru laikā tie minēja mīklas, pildīja atjautības uzdevumus, piedalījās viktorīnā, sacentās galda spēļu turnīrā, spēlēja teātri, lasīja dzejoļus un piedalījās stāstnieku laboratorijā.

 

Jāņa Baltvilka balva bērnu literatūrā un grāmatu mākslā: žūrija nosauc starptautiskos laureātus un nominētos latviešu autorus

 7.07.2016 
Jāņa Baltvilka balva bērnu literatūrā un grāmatu mākslā: žūrija nosauc starptautiskos laureātus un nominētos latviešu autorus

Paziņoti rakstnieki un ilustratori, kas izvirzīti Starptautiskajai Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvai bērnu literatūrā un grāmatu mākslā. Šogad dzejnieka Jāņa Baltvilka vārdā nosauktā balva, ko dibinājusi Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP), tiks pasniegta 12. reizi. Otro reizi tiks pasniegta VAS “Latvijas valsts meži” balva “Jaunaudze” par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā.

Žūrija nolēmusi, ka Jāņa Baltvilka balvas starptautiskā laureāte šogad ir Latvijā ļoti iemīļotā somu dzejniece Heli Lāksonena (Heli Laaksonen), bet balvu par viņas grāmatas “Piec ait kalns" (izdevniecība “liels un mazs”) izcilo atdzejojumu latviešu valodā saņems Guntars Godiņš.

 

Klāt „Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija – 2016”

 7.07.2016 
Klāt „Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija – 2016”

Latgales Centrālā bibliotēka aicina bērnus, jauniešus un viņu vecākus iesaistīties aizraujošā lasīšanas piedzīvojumā – Vislatvijas lasītveicināšanas programmā „Bērnu, jauniešu un vecāku  žūrija”. Programmu jau 16 gadus īsteno Latvijas Nacionālā bibliotēka ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijasunValsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Arī šogad lasītāju vērtējumam tiek piedāvātas 28 grāmatas, kas ir sadalītas pa vecumposmiem: 5+, 9+, 11+, 15+ un literatūra vecākiem. Žūrijas kolekcijā iekļauto grāmatu vidū ir gan latviešu oriģinālliteratūra, gan tulkojumi no nīderlandiešu, igauņu, somu, franču, zviedru, angļu un japāņu valodas. Ikviens bērns vai jaunietis var brīvi izvēlēties sevi interesējošas grāmatas no jebkuras vecuma grupas. Pieaugušie tiek aicināti lasīt četras vecākiem paredzētās grāmatas un jebkuras divas no tām, ko lasa viņu bērni.

Pieteikties dalībai „Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijā” var jebkurā Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē:

 

Šonedēļ nestrādās ASV Informācijas centrs

 5.07.2016 
Šonedēļ nestrādās ASV Informācijas centrs

Cienījamie ASV Informācijas centra apmeklētāji! Šonedēļ ASV Informācijas centrs nestrādās .

Grāmatas varēs nodot 2. stāvā bibliotēkas abonementā. Atvainojiet par sagādātajām neērtībām!

 

Jūnija Spodrības diena

 29.06.2016 
Jūnija Spodrības diena

Cienījamie bibliotēkas lietotāji!

Ceturtdien, 30. jūnijā, Latgales Centrālajā bibliotēkā ir ikmēneša Spodrības diena - lasītājus neapkalposim.

Atvainojiet par sagādātajām neērtībām!

 

Neapdziedātais Latvijas skaistums Augusta Kristiņa akvareļos

 27.06.2016 
Neapdziedātais Latvijas skaistums Augusta Kristiņa akvareļos

5. jūlijā plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas abonementā tiks atklāta akvareļu izstāde „Neapdziedātais Latvijas skaistums”. Ekspozīcijā iekļauto darbu autors ir teju pirms ceturtdaļgadsimta aizsaulē aizgājušais Augusts Kristiņš – plašākai publikai mazpazīstams Rīgas mākslinieks.

Tie, kas pērnvasar apmeklēja Auguta Kristiņa pirmo akvareļu izstādi Latgales Centrālajā bibliotēkā, noteikti atceras mākslinieka iemīļotos tēlus un motīvus – Latvijas lauku ainavas un mazpilsētu skatus, kuru nesamākslotā vienkāršība atklāj dziļu pieķeršanos dzimtajai zemei un autora spēju saskatīt idillisko un poētisko tajā, kas daudziem var paslīdēt garām nemanīts. Arī jaunā akvareļu sērija turpina apdziedāt mākslinieka sirdij tuvo Latvijas skaistumu. Darbu sižeti ir vienkārši un viegli atpazīstami – snaudošās Bauskas pilsdrupas, Mēmeles upes zāļainie krasti, kritušo lapu zelts rudenīgā parkā, briestošie mākoņu vāli, kas liecina par negaisa tuvošanos, 20. gadsimta otrās puses mazpilsētu ieliņas un pagalmiņi, kas glabā sen aizgājušo dienu elpu.

 

Daugavpils Kultūras pārvalde aicina līgot Stropu estrādē

 17.06.2016 
Daugavpils Kultūras pārvalde aicina līgot Stropu estrādē

Līgo vakarā, 23. jūnijā, visi līgotāji tiek aicināti uz kopīgu līgošanu Stropu estrādē.

Jau no plkst. 19.00 23. jūnijā Stropu estrādē sāks darboties svētku tirdziņš, savukārt no plkst. 19.30 sāksies svētku koncertu virkne, ko uzsāks Daugavpils Latviešu kultūras centra Profesionālais pūšamo instrumentu orķestris “Daugava” (diriģents Arnolds Grinberts). Koncertprogrammas turpinājumā, plkst. 20.00, uz sadziedāšanos visus aicinās Viktors Zemgals, bet plkst. 21.00 sāksies zaļumballe kopā ar grupu “Sestā Jūdze”.

Pasākuma kulminācijā, plkst. 23.00,tiks iedegts lielais Jāņu ugunskurs, un līdz pat 2.00 visi tiek aicināti uz nakts diskotēku.

Līgo svētkus Stropu estrādē organizē Daugavpils pilsētas dome, Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvalde un Latviešu kultūras centrs.

 

Uz laiku slēgta Pārdaugavas bibliotēka

 9.06.2016 
Uz laiku slēgta Pārdaugavas bibliotēka

Uzmanību! No 14. jūnija LCB filiāle Pārdaugavas bibliotēka ir SLĒGTA uz nenoteiktu laiku, jo bibliotēkas telpās tiks veikti remontdarbi.
Atvainojiet par sagādātajām neērtībām. Gaidīsim jūs LCB un pārējās filiālēs.

 

Traucējumi e-kataloga darbībā

 8.06.2016 
Traucējumi e-kataloga darbībā

Uzmanību! Rīt, 9. jūnijā, laika posmā no 8.00 līdz 12.00 nebūs pieejams bibliotēkas elektroniskais katalogs. Lūdzam atvainot par sagādātajām neērtībām. Paldies par sapratni!

 

Bibliotēka aicina piedalīties lasītveicināšanas programmā “Skaistā vasara bibliotēkā”

 30.05.2016 
Bibliotēka aicina piedalīties lasītveicināšanas programmā “Skaistā vasara bibliotēkā”

Vasaras brīvlaikā Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs kārtējo reizi norisināsies lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā”. Programmas mērķis ir piedāvāt bērniem un pusaudžiem saturīgas un aizraujošas brīvā laika pavadīšanas un atpūtas iespējas bibliotēkā. Nodarbības notiks vasaras mēnešu ceturtdienās. Iesaistīties var gan individuāli dalībnieki, gan bērnu vasaras nometņu grupas.

Kā ik gadu individuālos programmas dalībniekus Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs gaidīs saistoši un interaktīvi tematiski pasākumi, radošas darbnīcas, galda spēļu turnīri, viktorīnas, konkursi un citas aizraujošas aktivitātes. Šogad programmā tiks īpaši akcentēta grāmata un lasīšana. Tas būs jauns izaicinājums lasītmīļiem. Bērni tiks aicināti lasīt bērnu prozu, dzeju un populārzinātniskus izdevumus, kā arī dalīties iespaidos par izlasīto īpašās nodarbībās, kas notiks reizi mēnesī. Aktīvākos dalībniekus gaida pārsteiguma balvas. Kontaktinformācija šeit.

Bērnu vasaras nometņu grupas ceturtdienās gaidīs Latgales Centrālā bibliotēka (Rīgas ielā 22a).

 

Česlava Jasjko krustdūriena gleznu izstāde

 27.05.2016 
Česlava Jasjko krustdūriena gleznu izstāde

No 1. jūnija līdz 31. jūlijam Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā ir apskatāma Česlava Jasjko krustdūrienā izšūto gleznu izstāde.  

Kurš teicis, ka vīrietis ar adatu rokās ir izdoma? Daudzi pasaulslaveni vīrieši ir aizrāvušies ar izšūšanu, jo īpaši sendienās. Izšuva gan Francijas karalis Luijs XVI, gan krievu rakstnieks Nikolajs Gogolis, gan viņa romānu varoņi, piemēram, pilsētas N gubernators no “Mirušajām dvēselēm”. Lai arī mūsdienās, domājot par izšūšanu un tās piekritējiem, prātā nāk tieši daiļā dzimuma pārstāves, izšūšana joprojām ir ļoti populārs brīvā laika pavadīšanas veids, ar kuru nodarbojas visdažādākie cilvēki – neatkarīgi no vecuma, dzimuma, profesijas.

Izstādes autors Česlavs Jasjko, pēc profesijas metinātājs, pirms 10 gadiem nejauši ieraudzīja, kā ar adatu un krāsainiem mulinē diegiem virtuozi strādā kāda paziņa. Ziņkārība mudināja pamēģināt pašam. Iepatikās! Česlavs ir pārliecināts, ka gan metināšanā, gan krustdūrienā ir vajadzīga liela pacietība un precizitāte. Ar izšūšanu viņš nenodarbojas katru dienu, tāpēc darbi top ilgākā laika posmā. Gleznas ar īpaši izsmalcinātu zīmējumu, strādājot ar pārtraukumiem, var tikt darinātas pat divus gadus.

 

Fotoizstāde “Latgales un Daugavpils laiks”

 26.05.2016 
Fotoizstāde “Latgales un Daugavpils laiks”

Ieskandinot Daugavpils pilsētas svētkus, 3. jūnijā plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) abonementā tiks atklāta fotoizstāde “Latgales un Daugavpils laiks”. Izstādes autori ir reģionālā laikraksta “Latgales laiks” korespondenti un fotogrāfi Sergejs Kuzņecovs, Inese Minova un Jeļena Ivancova. Izstāde būs apskatāma bibliotēkas lasītavā un abonementā līdz 4. jūlijam.

Jau daudzus gadus Sergejs Kuzņecovs, Inese Minova un Jeļena Ivancova atrodas Daugavpils un Latgales aktuālāko notikumu epicentrā, ar fotokameras palīdzību fiksējot reģionā kūsājošās dzīves zīmīgākos mirkļus. Ar viņu fotogrāfiju starpniecību laikraksta “Latgales Laiks” lasītāji uzzina par būtiskāko pilsētas un novada nerimstošajā notikumu virpulī. Tādējādi gadu gaitā žurnālistu arhīvos ir sakrājies tūkstošiem fotoattēlu par visdažādākajām tēmām.

 

Spodrības diena bibliotēkā

Spodrības diena bibliotēkā

Cienījamie bibliotēkas lietotāji!

Ceturtdien, 27. maijā, Latgales Centrālajā bibliotēkā ir Spodrības diena - lasītājus neapkalposim.

Atvainojiet par sagādātajām neērtībām!

 

Pārtraukums ASV Informācijas centra darbā

 23.05.2016 
Pārtraukums ASV Informācijas centra darbā

Cienījamie ASV Informācijas centra apmeklētāji! No 2016. gada 24. līdz 26. maijam ASV Informācijas centrs nestrādās sakarā ar centra darbinieces apmācību.

Grāmatas varēs nodot 2. stāvā bibliotēkas abonementā. Atvainojiet par sagādātajām neērtībām!

 

Vasaras izaicinājums jauniešiem – lasi un apgūsti angļu valodu!

 18.05.2016 
Vasaras izaicinājums jauniešiem – lasi un apgūsti angļu valodu!

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs sadarbībā ar Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldi piedāvā jauniešiem iespēju piedalīties vasaras lasīšanas izaicinājumā “3Men_&_the_BoOKs”. Izaicinājuma programma ietver iepazīšanos ar trīs prominentu ASV autoru – Teodora Dreizera, Frānsisa Skota Ficdžeralda un Edgara Alana Po – biogrāfijām un daiļdarbiem. Darbs pie lasīšanas izaicinājuma notiks divās grupās, vienai grupai strādājot jūnijā un otrai – augustā. Grupas tiksies divreiz nedēļā apspriest izlasīto, dalīties iespaidos, smelties jaunu informāciju un iedvesmu tālākai lasīšanai.

Programma paredzēta jauniešiem vecumā no 16 līdz 20 gadiem. Dalība programmā ir bez maksas, iepriekš piesakoties. Pieteikumus ar dalībnieka vārdu, uzvārdu, vecumu, izglītības iestādes nosaukumu, telefonu un e-pastu lūgums sūtīt uz e-pastu natalija.oseverova@lcb.lv līdz 2016. gada 3. jūnijam. Vietu skaits grupās ir ierobežots.

 

Senlietu izstāde bibliotēkā

 13.05.2016 
Senlietu izstāde bibliotēkā

No 13.  līdz 21. maijam Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā būs pieejama Starptautiskajai muzeju dienai veltīta interaktīva senlietu izstāde “Tā mēs kādreiz dzīvojām”. Izstādē būs apskatāmi aizgājušo laiku sadzīves un mājsaimniecības priekšmeti.

Izstāde “Tā mēs kādreiz dzīvojām” ir aicinājums vērīgi palūkoties uz senlietām, kas ir vērtīgas iepriekšējo paaudžu pieredzes liecinieces. Tās raksturo mūsu priekšteču dzīvesziņu, apliecina viņu radošo izdomu un amata prasmi, kā arī vēsta par modes, gaumes un stila izmaiņām laika gaitā. Senlietas glabā aizgājušo dienu stāstus un paver durvis uz sen zudušu, rimtu un noslēpumainu pasauli, kas šķiet jo īpaši valdzinoša mūsdienu straujajā dzīves ritmā.

 

LNB turpina akciju "Īpaša grāmata īpašā plauktā"

 6.05.2016 
LNB turpina akciju

Šī gada 21. maijā tiks turpināta Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) lielā Tautas grāmatu plaukta piepildīšana! Akcijas mērķis ir sniegt ikvienam sabiedrības loceklim iespēju dāvināt bibliotēkai sev īpašu grāmatu, tādējādi saglabājot vērtīgu kultūras mantojumu nākamajām paaudzēm.

Kāpēc dāvināt? Bibliotēkai ir jābūt īpašai vietai, ko veidojuši cilvēki paši. Tāpēc ir svarīgi, lai grāmatā būtu stāsts, kas vēsta par katra individuālo vēsturi, par to, kas nav izlasāms enciklopēdijās vai romānos. Par ikdienu, nejaušībām, sajūtām vai uzskatiem. Varbūt grāmatā ir iespiests zīmogs vai kafijas traips, atzīmēti mīļākie citāti? Varbūt tā iegādāta par pirmo algu vai apceļojusi pasauli? Tautas grāmatu plauktā nokļuvušie vēstījumi tiks glabāti mūžīgi! Tautas grāmatu plaukta saturs arī sniegs priekšstatu par attieksmi pret lasīšanu un kultūru nemierīgajā informācijas laikmetā.

21. maijā Rīgā, Pārdaugavas svētku laikā, Arkādijas parkā visu dienu darbosies grāmatu pieņemšanas punkts, ko apkalpos LNB darbinieki. Savukārt vakarā, sākoties Muzeju naktij, grāmatas varēs nodot arī Gaismas pilī.

 

Pievienojies Eiropas eksāmena kārtotājiem!

 6.05.2016 
Pievienojies Eiropas eksāmena kārtotājiem!

Tradicionāli Eiropas dienā, 9. maijā, ikviens Latvijas iedzīvotājs tiek aicināts piedalīties „Eiropas eksāmenā”. Eksāmens notiek tiešsaistē www.esmaja.lv, un šogad tā kārtošanai jau pieteicies rekordliels dalībnieku skaits – vairāk kā 7500 dalībnieku! Pievienojies, uzzini ko jaunu un pārbaudi savas zināšanas!

9. maijā no 8.00 līdz 21.00 mājaslapā www.esmaja.lv ikviens aicināts piedalīties zināšanu pārbaudē par Eiropas Savienību. Pēc eksāmena katrs  saņems gan apliecinājumu un informāciju par iegūto punktu skaitu, gan, uzrādot labākos rezultātus, tiks arī pie vērtīgām balvām. Eksāmenā ir 30 jautājumi par mums pašiem – dzīvi Eiropas Savienībā, mūsu tiesībām, pienākumiem, ieguvumiem un iespējām. Balvās – lidojumi ar gaisa balonu, lidojumi vēja tunelī un nobraucieni ar vasaras bobu Siguldā. 

Eksāmenu iespējams kārtot arī tad, ja iepriekš neesat tam pieteicies – nepieciešams tikai dators, kāda mobila ierīce ar pieslēgumu internetam un, ieejot www.esmaja.lv, var sākt dalību eksāmenā. "Eiropas eksāmenu"organizē Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā. 2016. gads ir trešais gads, kad notiek "Eiropas eksāmens", un pērn tajā piedalījās vairāk nekā 5000 dalībnieku.

 

Ģimenes diena bērnu bibliotēkā

 6.05.2016 
Ģimenes diena bērnu bibliotēkā

Atzīmējot starptautisko Ģimenes dienu, 2016. gada 12. maijā plkst. 12. 00, LCB filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” (Mihoelsa ielā 58) notiks mazo lasītāju tikšanās ar Daugavpils bērnu grāmatu autoriem.

Aicinām nosvinēt Ģimenes dienu ģimenes bibliotēkā! Pasākumā skanēs dzejas lasījumi pašu autoru un bērnu izpildījumā, atgādinot par vienu no nozīmīgākajām pamatvērtībām – ģimeni, kurā valda sirsnība, saticība un mīlestība.

 

Cienījamie ASV Informācijas centra apmeklētāji!

2016. gada 6. un 7. maijā ASV Informācijas centrs nestrādās sakarā ar centra darbinieces apmācību.
Grāmatas varēsiet nodot 2. stāvā Abonementa nodaļā.
Angļu valodas nodarbības tiek pārceltas uz 14. maiju.

Atvainojiet par sagādātajām neērtībām!

 

Tikšanās ar autordziesmu izpildītāju Vladimiru Soļaru (Rīga)

 3.05.2016 
 Tikšanās ar autordziesmu izpildītāju Vladimiru Soļaru (Rīga)

Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) aicina visus interesentus uz radošu tikšanos ar autordziesmu izpildītāju Vladimiru Soļaru (Rīga), kas notiks 6. maijā plkst. 17.00 LCB pasākumu telpā.

Vladimirs Soļars ir dzimis Severomorskā, Krievijā. Ģitāru sācis spēlēt 12 gadu vecumā. 1977. gada pārcēlies uz dzīvi Latvijā. Pabeidzis Daugavpils Pedagoģiskā institūta vēstures un filoloģijas fakultāti. Studiju laikā sācis aizrauties ar autordziesmu sacerēšanu un izpildīšanu. Daugavpilī Vladimirs ir uzstājies dažādos klubos, kafejnīcās, aktīvi piedalījies studentu mūzikas festivālos.

 

Daugavpils skolēnu radošo darbu izstāde “Gadalaiki”

 2.05.2016 
Daugavpils skolēnu radošo darbu izstāde “Gadalaiki”

No 3. maija līdz 2. jūnijam Latgales Centrālās bibliotēkas abonementā, lasītavā un periodikas lasītavā ir apskatāma Daugavpils skolēnu radošo darbu izstāde “Gadalaiki”. Izstādē iekļautie darbi ir tapuši vizuālās mākslas olimpiādes un mājturības un tehnoloģiju olimpiādes ietvaros.

Mājturības un tehnoloģiju pilsētas atklātās olimpiādes vienojošā tematiskā ievirze bija “Gadalaiki – rudens”. 6.-9. klašu skolēni veidoja darbus dažādās tekstiltehnikās, tai skaitā, tamborēšana, adīšana un citas jauktas un eksperimentālas tehnikas.

Savukārt vizuālās mākslas olimpiādes tēma bija “Mana pilsēta”. 6.-7. klašu skolēni strādāja kolāžas tehnikā. Savukārt 8.-9. klašu skolēniem bija iespēja izpausties grafikā, papildinot melnbaltas kompozīcijas ar vienu brīvi izraudzītu pamatkrāsu. Olimpiādes dalībnieku darbos visbiežāk figurē tādi pilsētai raksturīgi objekti Daugavas krastmala, pilsētas skvēri un parki, Daugavpils cietoksnis un vēsturiskā centra jūgendstilā veidotās namu fasādes.

 

Egona Kivkucāna komiksa izstāde

 2.05.2016 
Egona Kivkucāna komiksa izstāde

No 5. līdz 30. maijam Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā ir apskatāma mākslinieka Egona Kivkucāna komiksa “Urbānie džungļi” izstāde. Komikss tapis komiksu žurnāla «kuš!» un Beļģijas Karalistes vēstniecības Latvijā rīkotā komiksu konkursa ietvaros.

Komikss ir grafisks stāsts, kurā naratīva funkciju veic attēla un teksta kombinācija. Tas sen vairs nav tikai izklaidējoša rakstura runājošu bildīšu virknējums, bet unikāla mākslas forma, kur radošs vizuālā tēla un rakstītā teksta kombinējums pauž sižetiski piesātinātus vēstījumus par visdažādākajām tēmām. Latvijā komiksu žanru kopš 2007. gada popularizē žurnāls “kuš!”, piesaistot pašmāju un ārzemju māksliniekus un publicējot plaša tematiskā spektra grafiskos stāstus.

2015. gadā jau trešo gadu pēc kārtas žurnāls “kuš!” sadarbībā ar Beļģijas Karalistes vēstniecību Latvijā rīkoja komiksu konkursu, kurā piedalīties tika aicināti gan profesionāli un pieredzējuši autori, gan mākslas studenti un jauni talanti – visi, kas sasnieguši 16 gadu vecumu un interesējas par vizuālu stāstu stāstīšanu pieaugušiem lasītājiem. Dalībniekiem bija jārada savs komikss latviešu valodā par tēmu “Urbānie džungļi” – jāizveido vizuāls stāsts secīgu attēlu formā no 4 līdz 12 lappušu apjomā. Komiksa žanrs, darba tehnika, stils, krāsu skaits netika ierobežots.

 

Latvijas Neatkarības atjaunošanas diena bibliotēkā

 29.04.2016 
Latvijas Neatkarības atjaunošanas diena bibliotēkā

Sagaidot Latvijas Neatkarības atjaunošanas gadadienu, maija pirmajās nedēļās Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) un LCB filiāle Bērnu bibliotēka “Zīlīte” piedāvā iepazīties ar tematiskām literatūras izstādēm, kā arī aicina bērnus un ģimenes uz 4. maijam veltītu pasākumu.

LCB lasītavā no 29. aprīļa līdz 10. maijam ir apskatāma tematiska literatūras izstāde “Tu mana zeme, par Latviju tevi sauc”. Tajā ir iekļauta 30 grāmatu kopa ar ievērojamu Latvijas valstsvīru, dzejnieku, rakstnieku un mākslinieku veltījumiem Latvijai. Izstādi papildina astoņi ar 1990. gada maiju datēti žurnālu eksemplāri no bibliotēkas arhīva, kuru tekstos un fotogrāfijās atspoguļoti 4. maija vēsturiskie notikumi. To vidū ir žurnāli “Zvaigzne”, “Atmoda”, “Daugavpils Vēstnesis”, “Literatūra un māksla”, “Izglītība”. Tiek piedāvāta arī latviešu valodā veidota un vairākās valodās tulkota videofilma “Mana Latvija” par mūsu valsts vēsturi, simboliku, kultūru dabu un ievērojamām personībām.

 

Санитарный день в библиотеке

 27.04.2016 
Санитарный день в библиотеке

Уважаемые читатели!

31 апреля в Латгальской Центральной библиотеке - Санитарный день.

В этот день читателей не обслуживаем. Приносим свои извинения за доставленные неудобства!

 

Daugavpils skolēni piedalās lasītveicināšanas programmā

 25.04.2016 
Daugavpils skolēni piedalās lasītveicināšanas programmā

2016. gada pavasarī LCB ASV Informācijas centrs, Daugavpils Krievu vidusskola-licejs un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde rīkoja lasītveicināšanas programmu vidusskolēniem. Šīgada aktivitātei vienbalsīgi tika izvēlēta slavenā amerikāņu rakstnieka Reja Bredberija grāmata “451 grāds pēc Fārenheita”. Dalībai programmā pieteicās 51 skolēns no 12 Daugavpils skolām. Pēc programmas noteikumiem katrs dalībnieks saņēma Reja Bredberija grāmatas eksemplāru, kuru viņš apņēmās izlasīt līdz šī gada 19. aprīlim, lai piedalītos noslēguma pasākumā.

19. aprīlī programmas dalībnieki pulcējās liceja viesmīlīgajās telpās, lai dalītos iespaidos par izlasīto un piedalītos dažādās grāmatas sižetam veltītās aktivitātēs. Rīkotāji vēlējās ļaut skolēniem komunicēt, tāpēc komandas aktivitātēm tika veidotas izlozes kārtā pasākuma dienā, apvienojot pēc iespējas dažādu skolu pārstāvjus. Skolēni iepazinās ar rakstnieka biogrāfiju, noskatījās viņa interviju fragmentus, sacentās viktorīnā un dalījās pārdomās par grāmatas idejām.

 

Bibliotēka aicina uz tikšanos ar Valdi Zatleru

 25.04.2016 
Bibliotēka aicina uz tikšanos ar Valdi Zatleru

Ceturtdien, 28. aprīlī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) lasītavā notiks bijušā Latvijas Valsts prezidenta Valda Zatlera grāmatas «Kas es esmu» izdevuma krievu valodā «Вот кто я!» prezentācija.

Savā grāmatā Valdis Zatlers stāsta par darbu Valsts prezidenta amatā. Izdevuma ievadā lasām: “Grāmatā vēlos parādīt dažas mazāk zināmas prezidenta darba aizkulises, atklāt varas cinisko un reizē arī cilvēcisko dabu (..) Visi notikumi grāmatā attēloti no mana skatupunkta, un tā ir mana patiesība par notikušo. Ar šo grāmatu es vēlos pateikties visiem cilvēkiem, ar kuriem krustojušies mani dzīves ceļi. Īpaši vēlos uzrunāt jaunatni. Tikai tauta, kas zina savu vēsturi, spēj veidot savu nākotni.”

Grāmatā Valdis Zatlers pievēršas dažādām tēmām: “Ko prezidents gūst no ārsta”, “Kā es veidoju valdību”, “Tikšanās ar Putinu”, “Sirdspuksti Baltijai”, “Černobiļa”, “Kā aiziet no varas” u.c.

 

Daugavpils skolēni piedalās ANO Simulācijas spēlē

 20.04.2016 
Daugavpils skolēni piedalās ANO Simulācijas spēlē

14. aprīlī ASV Vēstniecība Rīgā rīkoja ANO Simulācijas spēli vidusskolēniem “Model UN”, kur tika aicinātas piedalīties arī 7 komandas no Daugavpils. Ar LCB ASV Informācijas centra un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes atbalstu savas spējas risināt globālās problēmas devās parādīt komandas no četrām Daugavpils skolām: Daugavpils 9. vidusskolas, Daugavpils 12. vidusskolas, Daugavpils Valsts ģimnāzijas un Daugavpils Krievu vidusskolas-liceja.

“Model UN” ir populāra un pasaulē izplatīta spēle, kurā skolēni modelē Apvienoto Nāciju Organizācijas darbību un pieņiem lēmumus par pasaulē aktuālām problēmām. Katras komandas uzdevums ir izvēlēties ANO valsti, izpētīt tās ģeogrāfiju, ekonomiku un politiku, izskatīt simulācijai piedāvāto rezolūciju un izstrādāt savas valsts pozīciju. Sēdes laikā katra komanda izsaka savas valsts viedokli, piedalās kopīgā diskusijā un balso par vai pret rezolūciju. Spēles moderatores lomu uzņēmās ASV Vēstniecības Misijas vadītājas vietniece Šarona Hadsone-Dīna. Šogad piedāvātā tēma skāra bēgļu jautājumu. Spēlē piedalījās 17 komandas no Rīgas, Dobeles un Daugavpils. Dalībnieki prezentēja savu nostāju angļu valodā.

 

Bibliotēka aicina uz tikšanos ar dzejnieku Jevgeņiju Golubevu

 13.04.2016 
Bibliotēka aicina uz tikšanos ar dzejnieku Jevgeņiju Golubevu

20. aprīlī plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu telpā dzejas cienītājus gaidīs tikšanās ar Daugavpils dzejnieku Jevgeņiju Golubevu un viņa jaunākā krājuma «Следов пленительная грусть» prezentācija – lieliska iespēja uzzināt par aktualitātēm dzejnieka radošajā biogrāfijā un baudīt dzejas priekšlasījumus autora izpildījumā.

Jevgeņijs Golubevs ir Daugavpilī plaši pazīstams dzejnieks, publicists un novadpētnieks, Daugavpils radošās inteliģences apvienības “DINA-ART” vadītājs. Jau skolas gados sācis interesēties par literatūru, piedalījies dažādos literāros konkursos. Jevgeņija Golubeva dzeja, reportāžas, feļetoni un citi literārie darbi daudzkārt publicēti Latvijas un ārvalstu periodiskajos izdevumos, dzejas almanahos un kopkrājumos. Jevgeņijs Golubevs raksta dzeju gan pieaugušajiem, gan bērniem. Dzejoļi ir tulkoti baltkrievu, vācu, bulgāru, latviešu un latgaliešu valodās.

 

Bibliotēka aicina uz tikšanos ar latviešu literāti Māru Zālīti

 12.04.2016 
Bibliotēka aicina uz tikšanos ar latviešu literāti Māru Zālīti

18. aprīlī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) pasākumu telpā visi interesenti tiek aicināti uz tikšanos ar populāro latviešu dzejnieci, dramaturģi un sabiedrisko darbinieci Māru Zālīti. Pasākuma apmeklētājus gaida saruna par Māras Zālītes autobiogrāfisko romānu “Pieci pirksti”, iespēja uzzināt par šībrīža aktualitātēm autores daiļradē un  tuvākajām radošajām iecerēm.

20. gadsimta 70. gadu nogalē Māra Zālīte latviešu literatūrā sevi spilgti pieteica kā dzejniece. 80. gados paralēli dzejai pievērsās arī dramaturģijai. Teju 40 literārās darbības gadu gaitā Māras Zālītes pūrā iegūluši astoņi dzejas krājumi, astoņas lugas, kā arī libreti septiņām rokoperām, to vidū leģendām apvītais atmodas simbols “Lāčplēsis”, kā arī jaunāko laiku darbi – “Kaupēn, mans mīļais”, “Indriķa hronika”, “Meža gulbji”, “Sfinksa” un citi.

 

Tuvojas Bibliotēku nedēļa

 11.04.2016 
Tuvojas Bibliotēku nedēļa

No 18. līdz 23. aprīlim Daugavpils publiskajās bibliotēkās ritēs ikgadējās Bibliotēku nedēļas pasākumi. Šī iniciatīva Latvijā tiek īstenota pēc Latvijas Bibliotekāru biedrības ierosinājuma jau divdesmito reizi. Šoreiz Bibliotēku nedēļa izskanēs ar vadmotīvu “Attiecības. Sadarbība. Kopiena”, akcentējot bibliotēkas kā kopienas centra lomu sabiedrības informēšanā un izglītošanā, izklaidēšanā un saliedēšanā, aktīvas jaunrades un attīstības veicināšanā.

Bibliotēku nedēļa ir laiks, lai dotos uz bibliotēku pēc jaunām grāmatām, žurnāliem un, protams, iespaidiem. Pavasaris atnāk ar košām, dzīvespriecīgām krāsām. Krāsas ir visur – debesīs, jūrā, mežā, pļavā un arī bibliotēkā. Šogad Bibliotēku nedēļa Daugavpils pašvaldības bibliotēkās noritēs dažādu krāsu zīmē. Nedēļas laikā Daugavpils bibliotēku darbinieki piedāvās saviem lietotājiem ielūkoties krāsainajā grāmatu pasaulē. Ikviens bibliotēkas apmeklētājs varēs pārliecināties, cik krāsains un bagātīgs ir bibliotēku grāmatu krājums. Nedēļas gaitā krāsas atspoguļosies arī bibliotekāru vizuālā tēla transformācijās.

 

Vācu kultūras pavasaris Daugavpils bibliotēkās

 4.04.2016 
Vācu kultūras pavasaris Daugavpils bibliotēkās

2016. gada no 4. līdz 25. aprīlim norisināsies pasākumu cikls “Vācu kultūras pavasaris Daugavpilī”, ko rīko Daugavpils Universitāte sadarbībā ar vairākām organizācijām. Turpinot iesākto tradīciju, Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) veiksmīgi iekļaujas Vācu kultūras pavasara programmā, piedāvājot pilsētas iedzīvotājiem dažādus pasākumus.

No 5. līdz 22. aprīlim LCB Abonementā būs apskatāma literatūras izstāde “Savas patības meklējumi”, kas veltīta Šveices rakstnieka un arhitekta Maksa Friša 105 gadu jubilejai.

12. aprīlī plkst. 14.00 LCB filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” tiks atklāta izstāde “Vācu literatūra bērniem un jauniešiem”. Izstādes atklāšanas pasākumā tiks prezentēta vācvalodīgo zemju bērnu un jauniešu literatūra ne tikai latviešu un krievu valodā, bet arī oriģinālvalodā.

14. aprīlī plkst. 15.30 LCB Pasākumu telpā notiks tulkošanas konkursa noslēguma pasākums. Tulkotājas Janas Vērdiņas vadītā vērtēšanas komisija noteiks un apbalvos labāko darbu autorus.

Savukārt 14. aprīlī plkst. 17.00 LCB Pasākumu telpā notiks Dzejas slams, kurā ir aicināti piedalīties visi, kas vēlas prezentēt savus tekstus plašai auditorijai. Tiks vērtēts ne tikai katra daiļdarba saturs, bet arī pasniegšanas forma. Katrs dalībnieks varēs brīvi izvēlēties uzstāšanās valodu: latviešu, vācu vai krievu.

 

Filca virpulis Latgales Centrālajā bibliotēkā

 30.03.2016 
Filca virpulis Latgales Centrālajā bibliotēkā

2016. gada 5. aprīlī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas periodikas lasītavā tiks atklāta Ingas Vasiļjevas tekstilizstrādājumu izstāde “Filca virpulis”. Izstādes atklāšana notiks pasākumu cikla “Mākslas dienas Daugavpilī 2016” ietvaros.

Izstāde “Filca virpulis” ir jau ceturtā Ingas Vasiļjevas personālizstāde bibliotēkā. Pirmajā izstādē bija apskatāmi tekstilmozaīkas tehnikā veidoti darbi, otrajā – filcēti darinājumi, trešajā – akvareļi. Jaunākajā izstādē Inga atkal atgriežas pie filca, šoreiz piedāvājot telpā piekaramus dekorus un pašdarinātas rotaļlietas.

Mākslinieces jaunākā aizraušanās – telpā piekarami dekori – ienes interjerā pozitīvu noskaņojumu, piepildot telpu ar krāsām un rosinot spilgtas emocijas. Arī Ingas Vasiļjevas darinātās jautrās mīkstās rotaļlietas ir unikāls un neatkārtojams roku darbs. Pasaku zvēri ir izgatavoti no veciem un mīļiem džemperiem, kas ir savu laiku nokalpojuši un izgājuši no modes, taču iegūst jaunu dzīvi mākslinieces prasmīgajās rokās. Darinājumi top no vilnas, filca, linu diegiem un koka pērlītēm.

 

Daugavpils bibliotēkās atzīmēs Starptautisko bērnu grāmatu dienu

 30.03.2016 
Daugavpils bibliotēkās atzīmēs Starptautisko bērnu grāmatu dienu

Sestdien, 2. aprīlī visās Daugavpils pašvaldības bibliotēkās tiks atzīmēta Starptautiskā bērnu grāmatu diena. Apmeklētājiem tiks piedāvātas literatūras izstādes ar H. K. Andersena prēmijas laureātu darbiem bērnu literatūrā, kā arī tematisks pasākums ģimenēm, kura laikā tiks lasīts un apspriests brazīliešu autores Lucianas Sandroni stāsts “Reiz sensenos laikos…”

Starptautiskā bērnu grāmatu diena pēc Starptautiskās bērnu un jaunatnes literatūras padomes (SBJLP) ierosinājuma tiek atzīmēta kopš 1967. gada. Šie svētki tiek svinēti 2. aprīlī, kas ir arī lielā dāņu pasaku meistara un neskaitāmu bērnu paaudžu iemīļota autora Hansa Kristiana Andersena dzimšanas diena.

Ik gadu kāda no SBJLP dalībvalstīm izvēlas Starptautiskās bērnu grāmatu dienas tēmu un aicina kādu savā valstī zināmu un iecienītu autoru uzrakstīt vēstījumu pasaules bērniem, savukārt kāds no attiecīgās valsts māksliniekiem zīmē atbilstošu plakātu.

 

Spodrības diena bibliotēkā

 29.03.2016 
Spodrības diena bibliotēkā

Cienījamie bibliotēkas lietotāji!

Ceturtdien, 31. martā, Latgales Centrālajā bibliotēkā ir Spodrības diena - lasītājus neapkalposim.

Atvainojiet par sagādātajām neērtībām!

 

Teātra dienai veltīts pasākums bibliotēkā

 29.03.2016 
Teātra dienai veltīts pasākums bibliotēkā

2016. gada 31. martā plkst. 14.20 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Pasākumu telpā notiks Teātra dienai veltīts pasākums “Mana skatuves dzīve”. Pasākumā ir aicināti piedalīties Daugavpils Valsts ģimnāzijas 11. klašu skolēni.

Pasākuma īpašie viesi ir Daugavpils teātra aktieri – Kristīne Veinšteina un Ritvars Gailums. Pasākuma laikā klātesošie uzzinās interesantus faktus par Daugavpils teātri un aktiera profesijas specifiku. Aktieri pastāstīs par neparastiem atgadījumiem no teātra dzīves un teātra izrāžu tapšanas niansēm.

 

Sergeja un Staņislava Minakovsku gleznu izstāde bibliotēkā

 29.03.2016 
Sergeja un Staņislava Minakovsku gleznu izstāde bibliotēkā

Uzsākot Mākslas dienu pasākumu ciklu Daugavpilī, 2016. gada 5. aprīlī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) abonementā tiks atklāta tēva un dēla Sergeja un Staņislava Minakovsku gleznu izstāde “Latgales daba”.

Sergejs Minakovskis ir dzimis Jēkabpils rajonā. Pēc skolas beigšanas iestājies Bebrenes lauksaimniecības tehnikumā, kur apguvis veterinārārsta profesiju. Nostrādājot dažus gadus par veterinārārstu, Sergejs tika iesaukts armijā. Dienesta gadi aizritēja Ukrainā, Viņņicas apgabalā. Jau tur Sergejs saprata, ka pēc atgriešanās mājās pievērsīsies glezniecībai.

Sergejs ar izcilību pabeidza Rēzeknes lietišķās mākslas vidusskolu, pēc tam turpināja mācības Latvijas Mākslas akadēmijā. Pēc akadēmijas absolvēšanas vairākus gadus strādāja par vizuālās mākslas skolotāju Jēkabpils Valsts ģimnāzijā, paralēli vadot pilsētas un rajona vizuālās mākslas skolotāju metodisko apvienību. 90-to gadu sākumā Sergejs pārcēlās uz pastāvīgu dzīvi Daugavpilī. Vairākus gadus mākslinieks strādāja par mācību daļas un vides mākslas nodaļas vadītāju, kā arī pasniedzēju Saules skolā un vizuālās mākslas skolotāju Daugavpils 11. pamatskolā, Saskaņas pamatskolā.

 

Humora vakars Latgales Centrālajā bibliotēkā

 24.03.2016 
Humora vakars Latgales Centrālajā bibliotēkā

2016. gada 1. aprīlī plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Pasākumu telpā notiks Joku dienai veltīts pasākums “Ikdienība caur humora prizmu”.

Pasākuma ietvaros klātesošajiem būs iespēja tikties ar Daugavpils dzejniekiem un autordziesmu izpildītājiem – Ļubovu Nikiforovu, Margaritu Labonarsku, Ludmilu Viļumu, Mariju Safronovu, Juriju Lavrinenko, Vitāliju Mihailovski, Sergeju Solovjovu un Anatoliju Harinu, iepazīt viņu dzeju, stāstus, feļetonus un dziesmas. Par ko viņi smiesies un jokos? Par to varēs uzzināt pasākuma gaitā.

Aicinām visus interesentus pajokot kopā ar autoriem!

 

Lieldienas Daugavpilī!

 23.03.2016 
Lieldienas Daugavpilī!

Daugavpilī, gaidot Lieldienu atnākšanu, pilsētniekiem un viesiem tiek piedāvāta virkne dažādu pasākumu, kuros var iepazīties ar Lieldienu svinēšanas tradīcijām un pienācīgi sagatavoties un arī nosvinēt svētkus.

Visu svētku gaidīšanas laiku, līdz pat 31.martam Latgales Centrālajā bibliotēkā ir apskatāmas literatūras izstāde „Ar palūdens šalcošo nemieru, Ar pūpoliem Lieldienas nāk” un „Lieldienu tradīcijas Latvijā”. Ar Lieldienu interaktīvo programmu „Raibās oliņas” no 21. līdz 24.martam 1.-5.klašu skolēnus iepriecina Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs, savukārt Biedrība „Erfolg” interesentiem 24.martā pkst. 17:30 piedāvā radošo darbnīcu „Izkrāso Lieldienas!”.

 

LCB krājumā jauna augstvērtīga tulkotā un nozaru literatūra

 16.03.2016 
LCB krājumā jauna augstvērtīga tulkotā un nozaru literatūra

Pagājušā gada nogalē Valsts Kultūrkapitāla fonda projektu konkursu 3. kārtā tika apstiprināts Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Latvijas Bibliotekāru biedrības izstrādātais projekts „Augstvērtīga tulkotā un nozaru literatūra bibliotēkās”. Minētā projekta ietvaros izveidotā ekspertu komisija izvērtēja un apstiprināja tulkoto un nozaru grāmatu kolekciju, kas tika iepirkta šī gada sākumā un sadalīta reģionu bibliotēkām. Latgales Centrālā bibliotēka saņēma 78 jaunus vērtīgus izdevumus 969.33 EUR kopvērtībā. Tie papildinās LCB vienoto krājumu ar mūsdienīga satura informāciju un būs pieejami lasītājiem visās filiālēs.                      

Kolekcijā saņemto grāmatu saturs ir ļoti daudzveidīgs. Lasītājiem būs iespēja iepazīties ar Latvijas mākslinieces Džemmas Skulmes gleznieciskajiem meklējumiem un atradumiem, trimdas komponista un diriģenta Andreja Jansona dzīves gājumu, fotogrāfa, literāta un aizrautīga folkloras un tautas tradīciju izzinātāja Jāņa Krēsliņasavāktajiem etnogrāfiskajiem, vēsturiskajiem un mākslas materiāliem, kā arī ar pasaulē atzīto sirreālisma superzvaigzni Salvadoru Dalī, franču impresionistu Klodu Monē, nīderlandiešu postimpresionistu Vincentu van Gogu un šo mākslinieku ievērojamākajiem darbiem.

 

Daugavpilī viesojas hip-hop deju grupa no Hjūstonas (ASV)

 16.03.2016 
Daugavpilī viesojas hip-hop deju grupa no Hjūstonas (ASV)

LCB ASV Informācijas centrs informē, ka no 15. līdz 20. martam Latvijā viesojas ASV hip-hop deju grupa “Soul Street Dance” no Hjūstonas. Grupas vizīte Latvijā notiek ar ASV vēstniecības Latvijā atbalstu. Piektdien, 18. martā, plkst. 17.00, Daugavpils kultūras centrā “Vārpa” notiks “Soul Street Dance” koncerts (ieejas maksa – 3 eiro, studentiem un ģimenēm ar bērniem – atlaides). Savukārt sestdien, 19. martā, plkst. 11.00 “Soul Street Dance” savu vizīti noslēgs ar deju meistarklasi “STOPTIME” deju studijā (18. novembra ielā 18a, Daugavpilī). Visi interesenti aicināti apmeklēt deju meistarklasi bez maksas.

Deju grupa “Soul Street Dance” ir uzstājusies gan ASV, gan starptautiskā mērogā. Pateicoties dejotāju tehniskajām un mākslinieciskajām prasmēm, kā arī humoram un aktiermeistarībai, katrs priekšnesums demonstrē izcilu sniegumu. Sīkākas ziņas par hip-hop deju grupu “Soul Street Dance” tās mājaslapā: www.soulstreetdance.com

 

Pilsētas bibliotēkās aizvadīta E-prasmju nedēļa

 15.03.2016 
Pilsētas bibliotēkās aizvadīta E-prasmju nedēļa

No 2016. gada 7. līdz 12. martam Daugavpils pilsētas bibliotēkās aizritēja E-prasmju nedēļa. Šī Eiropas mēroga sabiedrības informēšanas kampaņa, kas informē par e‑prasmju lomu mācībās, darbā un ikdienas dzīvē, e-prasmju apguves iespējām, e‑pakalpojumiem un citām e-vidē pieejamajām iespējām, Latvijā tika atzīmēta jau septīto reizi.

Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) un filiālēs rīkotos pasākumus kopumā apmeklēja 180 dalībnieki. Lielu interesi piesaistīja tematisks pasākums “Fotogrāfija digitālajā laikmetā”, kura laikā fotogrāfs Agris Gruntmanis dalījās sava amata noslēpumos ar pamatskolas skolēniem, stāstot par fotografēšanas pamatprincipiem un demonstrējot digitālo fotogrāfiju apstrādes programmu piedāvātās iespējas.

 

Solomona Mihoelsa dienas Daugavpilī 2016

 11.03.2016 
Solomona Mihoelsa dienas Daugavpilī 2016

No 9. līdz 16. martam Daugavpilī norisinās Solomona Mihoelsa dienu pasākumi, kas veltīti izcilā režisora, aktiera, pedagoga un sabiedriskā darbinieka dzimšanas dienai.

S. Mihoelsa dienu pasākumi sākās 9. martā ar skolēnu skatuves runas konkursa “Teātris: harmonija un ritms” I kārtu. Žūrija izvērtēja 6 iestudējumus, no kuriem trīs tika izvirzīti tālākai dalībai konkursa II kārtā. Tie ir Daugavpils 3. vidusskolas, 12. vidusskolas un Poļu Kultūras centra kolektīvi. Gatavojoties konkursa turpinājumam, šiem kolektīviem 14.un 15. martā tiek rīkotas skatuves mākslas meistarklases, kurās ar skolēnu iestudējumiem strādās vairāki teātra jomas speciālisti.

S. Mihoelsa dienu ietvaros norisinās arī fotogrāfiju konkurss “Pastaiga pa Mihoelsa ielu”. Konkursā ar savām fotogrāfijām piedalās vairāk nekā 30 mākslinieku. Visi konkursa darbi no 14. marta būs apskatāmi internetvidē: www.daugavpils.lv, www.kultura.daugavpils.lv, www.du.lv un www.facebook.com.

 

Daugavpils pašvaldības bibliotēku lasošās ģimenes piedalījās Latvijas Nacionālās bibliotēkas pasākumā “Lielie lasīšanas svētki”

 10.03.2016 
Daugavpils pašvaldības bibliotēku lasošās ģimenes piedalījās Latvijas Nacionālās bibliotēkas pasākumā “Lielie lasīšanas svētki”

Sestdien, 5. martā, plkst. 12.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē notika LNB lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2015” noslēguma pasākums – “Lielie lasīšanas svētki”. Tajos piedalījās arī astoņas Daugavpils pašvaldības bibliotēku aktīvākās lasošās ģimenes.

“Lielie lasīšanas svētki” tika organizēti jau 14. reizi, taču pirmo reizi tie notika Gaismas pilī. Svētki noritēja divās daļās: pasākums mazajiem lasītājiem 5+ līdz 9+ gadu vecuma grupā, kā arī pasākums pusaudžiem un jauniešiem 11+ līdz 15+ gadu vecuma grupā un “Vecāku žūrijas” dalībniekiem.

Klātesošos uzrunāja “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas – 2015” grāmatu autori, ilustrētāji, tulkotāji, izdevēji, kā arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks. Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Bērnu bibliotēka “Zīlīte” tika apbalvota ar pateicības rakstu “Par ieguldīto darbu “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijā – 2015”. Lepojamies, ka mūsu darbs tika novērtēts!

 

Aicina uz Latgales dienu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

 8.03.2016 
Aicina uz Latgales dienu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Šī gada 12. martā no plkst. 10.30 līdz 17.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notiks vērienīgs pasākums – Latgales diena. Tas veltīts vienai no pašlaik LNB aplūkojamās izstādes “Nevar nerakstīt” tematiskajām daļām — latīņu drukas aizliegumam Latgalē 19.  gs. otrajā pusē un Latgales kultūras renesansei. Ieeja pasākumā bez maksas.

Apmeklētājiem visas dienas garumā  būs iespēja iepazīt Latgales kultūras bagātību un unikalitāti, tās izpausmes literatūrā, mūzikā, dramaturģijā, amatniecībā, kino (skat. programmu). Dienas iesākumā plkst. 10.30 kopā ar Rogovkas ļaudīm notiks pasākuma atklāšana. Pēcāk sekos gan Baltinavas teātra kopas “Palādas” komēdija “Ontans izaklaidej”, gan dejas un dziesmas ar Viļakas folkloras kopu “Upīte”, latgaliski tulkotās Luisa Kerola grāmatas “Alise Breinumu zemē” lasīšana, Latgales tradicionālo ēdienu baudīšana no biedrības “Latgolys golds”, Ludzas amatnieku centra darbnīcas, Latgales Studentu centra muzikāli literāri priekšnesumi. Dienas gaitā būs iespēja klausīties arī akadēmiskos lasījumus, kuros piedalīsies dzejniece un žurnāliste  Anna Rancāne, Rīgas Augstākā reliģijas zinātņu institūta profesore Skaidrīte Kalvāne (māsa Klāra, P.I.J.), Daugavpils Universitātes asoc. prof. Henrihs Soms, LNB  Reto grāmatu un rokrakstu nodaļas galvenā bibliogrāfe Lilija Limane, Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Baltu valodniecības katedras profesore Lidija Leikuma, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas profesore Ilga Šuplinska. Dienas izskaņā plkst. 16.30 muzicēs postfolkloras grupa “Rikši”.

 

Ārlietu ministrija piedāvā e-pakalpojumu – Konsulārais reģistrs

 7.03.2016 
Ārlietu ministrija piedāvā e-pakalpojumu – Konsulārais reģistrs

Ārlietu ministrija aicina Latvijas iedzīvotājus, kuri ceļo uz ārvalstīm, izmantot ministrijas piedāvāto e-pakalpojumu un reģistrēt plānoto ceļojumu Konsulārajā reģistrā:

https://www.latvija.lv/lv/Epakalpojumi/EP139/Apraksts

Ja plānots īslaicīgi (līdz trīs mēnešiem) izbraukt no Latvijas, Ārlietu ministrija aicina ikvienu ceļotāju reģistrēties Konsulārajā reģistrā, lai krīzes (dabas katastrofu, politisko nemieru, kara darbību utt.) gadījumā jebkurā no pasaules valstīm varētu ar personu sazināties un nodrošināt operatīvu nepieciešamās konsulārās palīdzības sniegšanu. Reģistrācija Konsulārajā reģistrā ir brīvprātīga un bezmaksas.

 

Albīnas Davidenko grāmatas “Melnā saule” prezentācija

 7.03.2016 
Albīnas Davidenko grāmatas “Melnā saule” prezentācija

11. martā plkst. 17.30 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu telpā tiks prezentēta Albīnas Davidenko grāmata “Melnā saule”. Izdevumā apkopoti dokumenti, aculiecinieku atmiņas un laikabiedru vēstījumi par karagūstekņu nometni “Štalag 340”, kas darbojās Daugavpilī Otrā pasaules kara gados.

“Štalag 340” bija vācu nometne ierindas karagūstekņiem, kas izveidota 1941. gada jūlijā. Tiek lēsts, ka triju nometnes pastāvēšanas gadu laikā tajā uzturējās ap 160 tūkstošiem karavīru, un 125 tūkstoši gāja bojā no bada, slimībām un smaga darba vai arī tika nošauti. Grāmata vēsta par nometnes izveidi, gūstekņu uzturēšanās un nāves apstākļiem, kā arī bojāgājušo apbedījumiem.

 

Gaismas pilī notiks “Lielie lasīšanas svētki”

 4.03.2016 
Gaismas pilī notiks “Lielie lasīšanas svētki”

Sestdien, 5. martā, plkst. 12:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē notiks LNB lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2015” noslēguma pasākums – “Lielie lasīšanas svētki”.

Tajos piedalīsies ap 800 žūrijas ekspertu – bērnu, jauniešu un pieaugušo, – pārstāvot bibliotēkas un skolas no visiem Latvijas novadiem un sveicot aizvadītā gada populārāko grāmatu autorus, ilustrētājus, tulkotājus un izdevējus. Šogad svētki notiks divās daļās: plkst. 12:00 sāksies pasākums mazajiem lasītājiem 5+ līdz 9+ vecuma grupā; plkst. 13:30 sāksies pasākums pusaudžiem un jauniešiem 11+ līdz 15+ vecuma grupā, kā arī “Vecāku žūrijas” dalībniekiem.

 

Pūķu figūriņu izstāde Latgales Centrālās bibliotēkas abonementā

 4.03.2016 
Pūķu figūriņu izstāde Latgales Centrālās bibliotēkas abonementā

2016. gada 15. martā plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) abonementā tiks atklāta Jeļenas Mitinas (Borovikas) pūķu figūriņu izstāde “Kā pieradināt pūķi?”.

Ar pūķu figūriņu izgatavošanu Jeļena aizraujas no 2009. gada oktobra. Līdz šim autore vairākkārt ir piedalījusies bibliotēkas ikgadējā lasītāju radošo darbu izstādē “Lasītāju vaļasprieki”, kur viņas darinātie pūķi guvuši augstu novērtējumu bibliotēkas lasītāju vidū. Pūķu izgatavošanai Jeļena izmanto pašsacietējošo modelēšanas masu. Tiek izmantoti arī dažādi papildmateriāli – stieple, papīrs, spalvas, akrila krāsas, lakas un dekori.

Pūķu figūriņu izstādi papildinās izzinoša grāmatu izstāde par šo teiksmaino un fantastisko radījumu. Izstāde būs apskatāma no 15. līdz 23. martam darbdienās no 11.00 līdz 20.00, sestdienās no 10.00 līdz 17.00.

 

Dziedātāja Brigita Madelāne aicina ieskatīties sievietes pasaulē

 3.03.2016 
Dziedātāja Brigita Madelāne aicina ieskatīties sievietes pasaulē

2016. gada 10. martā plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Pasākumu telpā notiks Starptautiskajai sieviešu dienai veltīts muzikāls pasākums ar dziedātāju Brigitu Madelāni “Sievietes pasaulē ieskatoties”.

Pasākuma apmeklētājiem būs iespēja tikties ar radošu un dzirkstošu personību – dziedātāju Brigitu Madelāni, kura dalīsies savā dzīves pieredzē un pastāstīs, kā talantīgai sievietei apvienot ģimenes dzīvi un muzikālo karjeru. Brigitas skanīgās un sirsnīgās dziesmas ģitāras pavadījumā radīs jauku gaisotni un pavasarīgu noskaņojumu.

 

Latvijas bibliotēkās sākas erudīcijas spēle „Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes!”

 1.03.2016 
Latvijas bibliotēkās sākas erudīcijas spēle  „Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes!”

Otrdien, 1. martā Latvijas bibliotēkās tradicionāli tiek dots starts erudīcijas spēlei „Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes!”, kas norisināsies līdz 22. martam līdztekus balsojumam par Gada monētu 2015. Izzināt Latvijas monētas aizraujošā erudīcijas spēlē zinību resursā letonika.lv un iegūt vērtīgas un skaistas balvas bibliotēku apmeklētājiem piedāvā sabiedrība Tilde un Kultūras informācijas sistēmu centrs sadarbībā ar Latvijas Banku.

2015. gadā Latvijas Banka laidusi klajā sešas kolekcijas monētas – „Vērdiņam 500”, „Pasaku monēta I. Pieci kaķi”, „Melanholiskais valsis”, „Rainis un Aspazija”, „Rīgas pilij 500”, „Ugunsdzēsībai Latvijā 150”. Erudīcijas spēlē tiks piedāvāti izglītojoši jautājumi, kas rosinās dalībniekus iegūt jaunas zināšanas gan par šo monētu tapšanu un to māksliniekiem, gan par tajās atspoguļotajām kultūrvēsturiskajām vērtībām, gan par Latvijas Bankas principiem un pieredzi, izlaižot sudrabā kaltās kolekcijas monētas. Atbildes būs atrodamas latvisko zinību krātuves letonika.lv resursos un Latvijas Bankas interneta vietnē. Sīkāka informāciju par spēles noteikumiem iegūstama spēles nolikumā vai arī jautājot bibliotekārei.

Spēlē „Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes!” sacensība, kā jau ierasts, norisināsies gan individuālajā – bibliotēku lietotāju starpā, gan bibliotēku līmenī. Bibliotēku reģistrētie lietotāji varēs cīnīties par vērtīgām balvām, taču spēlē piedalīties aicināts ikviens interesents, pārbaudot savas zināšanas un meklējot pareizās atbildes uz spēles jautājumiem. Pašas bibliotēkas savstarpēji sacentīsies trijās kategorijās – pagastu bibliotēkas, mazpilsētu bibliotēkas un reģionu galvenās bibliotēkas, un tiks vērtētas pēc aktivitātes, iesaistot savus lasītājus erudīcijas spēlē. Veiksmīgākie spēles dalībnieki balvās saņems Latvijas bankas 2015. gadā izlaistās kolekcijas monētas, savukārt aktīvāko bibliotēku pārstāvji tiks aicināti uz Gada monētas 2015 noslēguma pasākumu 28. aprīlī Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā, kā arī saņems Latvijas Bankas, Kultūras informācijas sistēmu centra un sabiedrības Tilde sarūpētās balvas

 

Sākusies sabiedrības aptauja "Latvijas gada monēta 2015"

 1.03.2016 
Sākusies sabiedrības aptauja

Latvijas Banka sadarbībā ar vairākiem partneriemno 1. marta līdz 22. martam atkal rīko sabiedrības aptauju "Latvijas gada monēta", kas ir gada notikums Latvijas monētu mākslā. Latvijas Banka aicina ikvienu izteikt savu viedokli, kura no iepriekšējā gadā izlaistajām kolekcijas monētām uzrunā ar māksliniecisko risinājumu, ir emocionāla, oriģināla un tematiski saistoša. Aptauja un svinīgā apbalvošana 28. aprīlī ir novērtējums mākslinieku veikumam un apliecinājums tam, kādas tēmas un mākslinieciskie risinājumi sabiedrībai ir vispievilcīgākie.

2015. gadā izlaistas sešas kolekcijas monētas, kas stāsta par Latvijas kultūru, vēsturi un cilvēkiem: "Ugunsdzēsībai Latvijā 150"(video stāsts), "Rīgas pilij 500"(video stāsts), "Rainis un Aspazija"(video stāsts), "Melanholiskais valsis"(video stāsts), "Pasaku monēta I. Pieci kaķi"(video stāsts) un "Vērdiņam 500"(video stāsts). Visas monētas vienkopus – https://youtu.be/Ub9xP_r9aV8. Šie videomateriāli izmantojami televīziju un citu mediju vajadzībām bez ierobežojumiem.

"Latvijas gada monēta 2015" partneri – Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM), sabiedrība "Tilde" un Kultūras informācijas sistēmu centrs. Aptauju informatīvi atbalsta Latvijas Mākslas akadēmija, Latvijas Universitāte, Liepājas Universitāte, Biznesa augstskola Turība, Banku augstskola, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Ventspils Augstskola, Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskola, Daugavpils Universitāte, Vidzemes Augstskola un VAS "Latvijas Pasts".

LNMM ekspertu komisija, kurā darbojas LNMM direktore Māra Lāce, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska un Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas "Arsenāls" vadītāja Elita Ansone, noteiks mākslinieciskā izpildījuma ziņā izcilāko monētu. Īpašas balvas pasniegs arī sabiedrības "Tilde" un Kultūras informācijas sistēmu centrs, kā arī Latvijas numismātu sabiedrība.

 

3. vidusskolas skolēnu radošo darbu izstāde “Speaking art”

 1.03.2016 
3. vidusskolas skolēnu radošo darbu izstāde “Speaking art”

2016. gada 4. martā plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Periodikas lasītavā tiks atklāta Daugavpils 3. vidusskolas skolēnu radošo darbu izstāde “Speaking Art” (Runājošā māksla).

Izstāde tiek rīkota projekta “Speaking Art” ietvaros.Projektā piedalās Daugavpils 3. vidusskolas skolēni vizuālās mākslas skolotājas Daigas Vasiļjevas un angļu valodas skolotājas Alinas Jeremenko vadībā. Projektu atbalsta ASV Valsts departamenta kultūras un izglītības biroja programma “Izcilība un sasniegumi mācīšanā” (Teaching Excellency and Achievement) un biedrība IREX.

Projekta ietvaros tika aizvadīts praktisku nodarbību cikls, kas deva skolēniem iespēju izmantot un attīstīt savas prasmes mākslas un valodu darbnīcās, veidojot un paužot savu viedokli par dažādiem sabiedrībā aktuāliem jautājumiem.

Izstādē “Speaking art” LCB Periodikas lasītavā ir apskatāmi darbi, kas tapuši projekta radošajās darbnīcās par huligānisma problēmu skolā. Ekspozīciju veido zīmējumi – krāsaini “Laimes putni”, kas iemieso skolēnu cerības, ka ar laiku sabiedrība spēs šo problēmu atrisināt.

 

E-prasmju nedēļa Daugavpils publiskajās bibliotēkās

 1.03.2016 
E-prasmju nedēļa Daugavpils publiskajās bibliotēkās

No 7. līdz 12. martam Latvijā jau septīto reizi norisināsies E-prasmju nedēļa. Kā ik gadu arī Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) un filiāles piedāvās plašu pasākumu un iespēju klāstu dažāda vecuma interesentiem.

7.-9. klašu skolēniem LCB piedāvā tematisku pasākumu “Fotogrāfija digitālajā laikmetā”. LCB Automatizācijas nodaļas darbinieks un Daugavpilī pazīstams fotogrāfs Agris Gruntmanis stāstīs par fotografēšanas pamatprincipiem un fotogrāfiju apstrādes programmu iespējām. Pasākuma apmeklētājiem būs iespēja uzzināt par tādām tehniskām niansēm kā baltās krāsas balansēšana, trokšņu novēršana, kadrēšana utt. Tiks raksturotas un demonstrētas arī dažādu datorprogrammu sniegtās iespējas digitālo fotogrāfiju apstrādē. Pieteikšanās pasākumam pa tālruni 65476345.

 

Aicinām izvēlēties un balsot par "Latvijas gada monētu 2015"

 1.03.2016 

 

Radoša tikšanās “Pavasaris klāt”

 26.02.2016 
Radoša tikšanās “Pavasaris klāt”

Sestdien, 5. martā plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu telpā notiks sabiedriskās organizācijas “Latgales novadnieki” kārtējā literārā tikšanās “Pavasaris klāt”. Apmeklētājus gaida vietējo autoru dzejas lasījumi un sirsnīgas sarunas pavasara noskaņās. Tiek aicināti visi interesenti. Ieeja pasākumā – brīva.

 

Baibas Priedītes akvareļu izstāde “ar Krāsām”

 24.02.2016 
Baibas Priedītes akvareļu izstāde “ar Krāsām”

3. martā plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) abonementā tiks atklāta Baibas Priedītes personālizstāde “ar Krāsām”. Tajā būs apskatāmi mākslinieces radītie akvareļi.

Baibas Priedītes akvareļgleznojumi galvenokārt ir bezpriekšmetiskas kompozīcijas, kurās, risinot krāsu laukumu izkārtojumu, tiek panākta daudzveidīga toņu nianšu un formu savstarpēja saspēle. Darbos apzināti netiek izmantota līnija, lai kaut ko akcentētu vai izceltu, tādā veidā saglabājot tikai un vienīgi glezniecisko izteiksmi. Baiba atzīst, ka lielu uzmanību pievērš detaļām, kas kā apzināti, tā nejauši ir veidotas drīzāk kā tehniskas dabas momenti, nevis priekšmeti vai tēli: “Detaļas manos gleznojumos nespēlē sižeta lomu bet ir kā satura elementi katrā darbā.” Raksturojot savu daiļradi, māksliniece atzīst: “Man svarīgs ir gan darba process – baudījums gleznojot, gan iznākums – piesaiste skatītājam, rosinot uz iedziļināšanos un iespēju ieraudzīt turpinājumu…”

 

Bibliotēkā gaidāms kārtējais "Dzejas slams"

 19.02.2016 
Bibliotēkā gaidāms kārtējais

27. februārī plkst. 18.30 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu telpā notiks kārtējais dzejas konkurss “Dzejas slams”. Konkursā īpaši ir aicināti piedalīties jaunie dzejnieki un visi interesenti, kas nav vienaldzīgi pret dzeju.

Konkurss notiks trīs posmos, katrā tiks izvēlēti labākie autori. Katram dalībniekam tiks dotas 3 minūtes, kuru laikā varēs skaitīt neierobežotu skaitu dzejoļu. Vērtēts tiks ne tikai katra daiļdarba saturs, bet arī pasniegšanas forma. Katrs dalībnieks varēs brīvi izvēlēties uzstāšanās valodu. Žūrijas komisijā būs dzejas un aktiermākslas speciālisti. Ieeja pasākumā – bez maksas. Papildus informācija un pieteikšanās dalībai, rakstot uz dzejaslems@gmail.com

 

Daugavpils iedzīvotāji aicināti piedalīties seminārā “VID e-vide un e-pakalpojumu klāsts”

 18.02.2016 
Daugavpils iedzīvotāji aicināti piedalīties seminārā “VID e-vide un e-pakalpojumu klāsts”

25. februārī plkst. 12.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu telpā (3. stāvā) notiks seminārs “VID e-vide un e-pakalpojumu klāsts”, ko rīko Kultūras informācijas sistēmu centrs sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID).

Seminārā aicināti piedalīties uzņēmēji, pašvaldību darbinieki, bibliotekāri, skolotāji un ikviens interesents, kuram aktuāls ir jautājums par VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS), deklarāciju aizpildīšanu un iesniegšanu, elektronisko algas nodokļu grāmatiņu un citām darbībām EDS, piemēram – lietotāju tiesību piešķiršana un rediģēšana, EDS maksājumu un dokumentu kalendārs, parādu un pārmaksu notifikācija, elektroniskā dokumentu iesniegšana u.c.

 

Mainīts ASV Informācijas centra darba laiks

 18.02.2016 
Mainīts ASV Informācijas centra darba laiks

Cienījamie bibliotēkas lietotāji! No 17. februāra ASV Informācijas centrs strādā pēc šāda darba grafika:

Pirmdiena          slēgts
Otrdiena        11.00-17.30
Trešdiena      11.00-17.30
Ceturtdiena   11.00-17.30
Piektdiena     11.00-17.30
Sestdiena      10.00-17.00
                                         Svētdiena          slēgts

Pusdienu pārtraukums 13.30 - 14.00
Mēneša pēdējā ceturtdiena - Spodrības diena (lietotāju apkalpošana nenotiek)

 

Tikšanās ar mūziķi Jevgeņiju Hairulinu Latgales Centrālajā bibliotēkā

 17.02.2016 
Tikšanās ar mūziķi Jevgeņiju Hairulinu Latgales Centrālajā bibliotēkā

24. februārī plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) pasākumu telpā notiks tikšanās ar Daugavpils mūziķi Jevgeņiju Hairulinu. Pasākuma apmeklētājiem būs iespēja iepazīsies ar mūziķa grāmatu «Записки бродячего музыканта», iesaistīties diskusijā un izbaudīt fantastisku saksofona spēli. 

Jevgeņijs Hairulins absolvēja Daugavpils Pedagoģiskā institūta mūzikas un pedagoģijas fakultāti. Saksofona spēli apguva jaunība, dienējot armijā. Jevgeņijs uzskata, ka salīdzinājumā ar citiem mūzikas instrumentiem saksofona spēle pilnīgāk atklāj cilvēka dvēseles dabu.

Kopš 1995. gada Jevgeņijs Hairulins uzstājas kā ielu muzikants dažādās Eiropas valstīs. Mūziķa novērojumi un iespaidi ir aprakstīti grāmatā «Записки бродячего музыканта», kas izdota 2014. gadā.

 

Aicinām iesaistīties Starptautiskās dzimtās valodas dienas akcijā 2016!

 15.02.2016 
Aicinām iesaistīties  Starptautiskās dzimtās valodas dienas akcijā 2016!

Katru gadu 21. februārī pēc UNESCO iniciatīvas pasaulē atzīmē Starptautisko dzimtās valodas dienu. Tās mērķis ir uzsvērt valodu un kultūru daudzveidību, veicināt sabiedrības saliedētību, toleranci un starpkultūru dialogu.

Dzimtā valoda ir katra cilvēka un ikvienas kultūras pamats. Tā saglabā un iedzīvina unikālo, savdabīgo, kas piemīt katrai tautai un kopienai. Arī Latvija ir bagāta ar daudzām latviešu valodas izloksnēm un dažādām citu tautu koptām valodām.

Lai izprastu priekšteču atstāto valodas mantojumu, ir svarīgi pētīt un izzināt savas saknes, to unikālo un atšķirīgo, kas stiprina mūsu saikni ar dzimto vietu un piederību tai. Liela daļa liecību, kas raksturo krāšņo latviešu tautas valodas un kultūras bagātību, glabājas Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuvē (LFK).

Atzīmējot Starptautisko dzimtās valodas dienu, aicinām visas Latvijas izglītības iestādes no 2016. gada 19. februāra līdz 30. aprīlim iesaistīties akcijā „Valodas talka”, lai kopīgiem spēkiem palīdzētu folkloristiem atšifrēt senos rokrakstus un piezīmes, starp kurām, iespējams, ir atrodams arī ģimenes, radu vai draugu lokā pierakstītais.

 

“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija – 2015” ir noslēgusies

 4.02.2016 
“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija – 2015” ir noslēgusies

Lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstrādāta un kopš 2002.gada Latvijas Bibliotekāru biedrības īstenota programma, ko finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.Programmas mērķis ir dažādot un pilnveidot publisko bibliotēku iespējas darbā ar bērniem un jauniešiem un veicināt bibliotēkas pakalpojumu izmantošanu jauno lasītāju vidē, tādējādi ietekmējot grāmatniecības procesus un bibliotēku rīcībpolitiku valstī.

No 22. līdz 30. janvārim Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs notika lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija – 2015” noslēguma pasākumi, kuros tika aicināti piedalīties visi grāmatu lasīšanaseksperti.

Katru gadu šajos lasīšanas svētkos aktīvi piedalās ne tikai bērni un jaunieši, bet arī viņu vecāki. Īpašs prieks par to, ka bērni pirmsskolā un sākumskolas klasēs kļūst par grāmatu ekspertiem - vērtētājiem, un ar interesi turpina to darīt arī vecākajās klases un, protams, lasa grāmatas ārpus šīs programmas.

Ik gadu Daugavpils publiskajās bibliotēkās programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” piedalās vairāki simti dalībnieku. Šogad to skaits sasniedza 487.

 

Drošāka interneta diena Daugavpils bibliotēkās

 1.02.2016 
Drošāka interneta diena Daugavpils bibliotēkās

9. februāris ir Vispasaules Drošāka interneta diena, kas Latvijā norisināsies jau trīspadsmito gadu. Šogad Drošāka interneta dienas tēma ir tāda pati kā pērn – „Kopā par labāku internetu!”. Tā aicina ikvienu būt pozitīvam internetā un veidot lietotājiem patīkamāku un drošāku interneta vidi. Daugavpils publiskajās bibliotēkās šīs dienas ietvaros no 8. līdz 12. februārim tiks organizēti izglītojoši pasākumi 5.–7.  klašu skolēniem “Mobilo ierīču drošības pamati”.

Par mobilajām ierīcēm šobrīd uzskata tālruņus, planšetdatorus un citas pārnēsājamas ierīces ar interneta pieslēgumu. Pēc tajās atrodamo datu satura un tipa šīs ierīces var tikt pielīdzinātas personālajiem datoriem. Par nozīmīgu problēmu diemžēl ir kļuvusi nelegāla piekļuve mobilajām ierīcēm, tajās atrodamo datu zagšana un negodprātīga izmantošana. Tādēļ, laikam ritot, mobilo ierīču drošības jautājums kļūst aizvien aktuālāks.

 

Grafikas izstāde “Daugavpils ceļi un virzieni”

 28.01.2016 
Grafikas izstāde “Daugavpils ceļi un virzieni”

4. februārī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Abonementā tiks atklāta Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas “Saules skola” Bērnu mākslas skolas audzēkņu radošo darbu izstāde “Daugavpils ceļi un virzieni”.

Izstādē apskatāmi Bērnu mākslas skolas 3.–4. klašu audzēkņu darbi, kas zīmēti gan klasiskās grafikas iespiedtehnikās, gan autortehnikās. Iedvesmu darbiem autori smēlušies Daugavpils ielās, laukumos un ainavās.

 

Orhideju valdzinājums Latgales Centrālajā bibliotēkā

 27.01.2016 
Orhideju valdzinājums Latgales Centrālajā bibliotēkā

2. februārī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Periodikas lasītavā tiks atklāta izstāde “Orhidejas”. Tajā būs apskatāmas Daugavpils 10. vidusskolas vizuālās mākslas skolotājas Natālijas Kudiņas un 9.b klases skolnieces Veronikas Samušas gleznas, kas veltītas šiem burvīgajiem, eksotiskajiem ziediem.

Mēs nedzīvojam tropu salās, tāpēc orhidejas uztveram kā eksotiskas un īpaši skaistas viešņas. To aristokrātiskais izskats, neparastie ziedi un trauslais maigums valdzina daudzus. Savu aizraušanos ar orhideju gleznošanu autores komentē šādi: “Uzgleznots zieds ir mūžīgs. Gleznošana ļauj noturēt un iemūžināt orhideju trauslo, gaistošo skaistumu.”

 

Uzsākti krājuma "Dzejas dienas 2016" sagatavošanas darbi

 26.01.2016 
Uzsākti krājuma

Gatavojoties Dzejas dienām 2016, Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvalde aicina pilsētas un novada dzejniekus piedalīties ikgadējā krājuma "Dzejas dienas" veidošanā un iesūtīt savus līdz šim nepublicētos darbus.

Ik gadu septembrī, svinot Raiņa dzimšanas dienu, tiek izdots jauns Dzejas krājuma „Dzejas dienas” laidiens.  Iespēja publicēt savu dzeju gan latviešu, gan citās valodās tiek dota autoriem, kas dzīvo Daugavpilī un Daugavpils novadā. Dzeju (ne vairāk kā desmit tekstus, kuri agrāk nav publicēti) ir jānosūta uz Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldi.

 

Izsludināts foto konkurss „Pastaiga pa Mihoelsa ielu”

 26.01.2016 
Izsludināts foto konkurss „Pastaiga pa Mihoelsa ielu”

Līdz šī gada 10. martam Daugavpils pilsētas iedzīvotāji un viesi aicināti piedalīties foto konkursā, iesniedzot fotogrāfijas ar Daugavpils Mihoelsa ielas attēliem.

Gatavojoties Mihoelsa dienām, kas ik gadu martā tiek rīkotas Daugavpilī, pilsētā, kurā dzimis izcilais aktieris, režisors un pedagogs Solomons Mihoelss, Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvalde un Daugavpils Universitātes Humanitārā fakultāte izsludina foto konkursu „Pastaiga pa Mihoelsa ielu”.  Konkursa mērķi ir paplašināt pilsētas iedzīvotāju un viesu zināšanas par Mihoelsa ielu kā pilsētas kultūras objektu, veicināt Mihoelsa vārda popularizēšanu pilsētas iedzīvotāju vidū, kā arī izkopt konkursa dalībnieku emocionālo un radošo pašizpausmi.

 

Daugavpilī būs iespējams noskatīties dokumentālu filmu par holokaustu

 21.01.2016 
Daugavpilī būs iespējams noskatīties dokumentālu filmu par holokaustu

2016. gada 27. janvārī, Starptautiskajā holokausta upuru piemiņas dienā, ASV vēstniecība Rīgā sadarbībā ar kinoteātri "Silver Screen" un LCB ASV Informācijas centru Daugavpilī aicina visus interesentus uz filmas “Paper Clips” izrādi.

“Paper Clips” (Papīra saspraudes) ir ASV veidota dokumentālā filma par to, kā pamatskolas skolēni no Tenesijas štata īstenoja neparastu projektu – sakrāja 6 miljonus papīra saspraužu, kas simbolizē 6 miljonus holokaustā nogalināto ebreju. Filma seko līdzi skolēniem, kas tiekas ar holokausta laikā izdzīvojušajiem no visām pasaules malām, un atklāj, kā šis projekts mainīja skolēnu un sabiedrības dzīvi.

Filma tiks rādīta angļu valodā 27. janvārī plkst. 15.00 kinoteātra "Silver Screen" 1. zālē. Ieeja brīva.

 

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas – 2015 noslēguma pasākumi

 19.01.2016 
Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas – 2015 noslēguma pasākumi

No 22. līdz 30. janvārim Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs norisināsies lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija – 2015” noslēguma pasākumi, kuros aicināti piedalīties visi programmas dalībnieki.

Ik gadu lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” aktīvi piedalās ne vien bērni, bet arī viņu vecāki. Šogad Daugavpils publiskajās bibliotēkās dalībnieku skaits sasniedza 487, kas ir manāmi vairāk nekā pērn. Priecē, ka aktīvi grāmatu eksperti ir ne tikai pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērni, bet arī pusaudži.

 

2016. gadā abonētie preses izdevumi pilsētas bibliotēkās

 18.01.2016 
2016. gadā abonētie preses izdevumi pilsētas bibliotēkās

2016. gadā Daugavpils publiskās bibliotēkas piedāvā saviem lietotājiem 180 dažādus periodiskus izdevumus. Tie ir laikraksti un žurnāli latviešu, krievu un angļu valodā par visdažādākajām tēmām – sabiedrība, politika, ekonomika, vēsture, veselība, literatūra, māksla, mode, dzīves stils, māja un dārzs utt.

Par aktuāliem notikumiem valstī var lasīt nacionālajos laikrakstos “Diena”, “Latvijas Avīze” un “Neatkarīgā Rīta Avīze”, savukārt informāciju par pilsētas un novada aktualitātēm sniedz reģionālie laikraksti – “Latgales Laiks” un “Vietējā Latgales Avīze”, kā arī avīzes krievu valodā – «Сейчас», «Миллион», «Наш Город».

 

Ēnu dienā skolēniem būs iespēja iepazīties ar bibliotekāra darbu

 15.01.2016 
Ēnu dienā skolēniem būs iespēja iepazīties ar bibliotekāra darbu

10. februārī Latvijā norisināsies kārtējā Ēnu diena. Tā ir karjeras izglītības programma 1.-12. klašu skolēniem, kuras laikā 4 – 6 stundu garumā varēs vērot interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Latgales Centrālajā bibliotēkā ēnas viesosies jau trešo gadu pēc kārtas.

Šogad Latgales Centrālā bibliotēka piedāvā trīs bibliotekāra vakances. Jauniešiem būs iespēja iepazīties ar bibliotekāra darba aizkulisēm, vērot lasītāju apkalpošanas procesu dažādās bibliotēkas nodaļās – Lasītavā, Abonementā un Periodikas lasītavā.  

Pieteikties piedāvātajām vakancēm var Ēnu dienas mājas lapā http://enudiena.lv līdz 24. janvārim.

Uz tikšanos Ēnu dienā Latgales Centrālajā bibliotēkā!

 

Noskaidroti bibliotēkas rīkotā bērnu un jauniešu radošo darbu konkursa uzvarētāji

 14.01.2016 
Noskaidroti bibliotēkas rīkotā bērnu un jauniešu radošo darbu konkursa uzvarētāji

2015. gada izskaņā Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) ASV Informācijas centrs aicināja bērnus un jauniešus piedalīties radošo darbu konkursā “Happy Snowman”. Dalībniekiem tika piedāvāts atspoguļot sniegavīra Ziemassvētku piedzīvojumus trīs radošās izpausmēs – oriģinālos zīmējumos, angļu valodā sacerētās pasakās un īsfilmās.

LCB ASV Informācijas centra koordinatore Natālija Oševerova pateicās skolēniem par aktīvo piedalīšanos un skolotājiem – par audzēkņu sagatavošanu un konsultēšanu konkursa gaitā. Savukārt Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes angļu valodas metodiķe Ilona Ustinova atzinīgi novērtēja konkursa darbu māksliniecisko un saturisko kvalitāti, skolēnu radošumu un oriģinalitāti, kā arī teicamās angļu valodas zināšanas.

 

Aicinām pieteikties bezmaksas angļu valodas kursiem bibliotēkā

 14.01.2016 
Aicinām pieteikties bezmaksas angļu valodas kursiem bibliotēkā

No 2016. gada 15. līdz 23. janvārim Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs aicina lietotājus pieteikties bezmaksas angļu valodas kursiem. Kursu nodarbības notiks vairākās grupās: iesācēju, vidēja līmeņa un senioru. Šis pakalpojums ir pieejams visiem Latgales Centrālās bibliotēkas lietotājiem. 

Pieteikties var:

• zvanot pa tālruni 654 22483,

• rakstot uz e-pastu natalija.oseverova@lcb.lv (nepieciešams norādīt savu vārdu, uzvārdu, lasītāja kartes numuru, interesējošo grupu un kontakttālruni),

• personīgi ASV Informācijas centrā, kas atrodas Latgales Centrālās bibliotēkas 4. stāvā, Rīgas ielā 22a. Līdzi jāņem Latgales Centrālas bibliotēkas lasītāja karte vai personu apliecinošs dokuments.

Kursu dalībnieku skaits ir ierobežots. Gaidām jūsu pieteikumus!

 

Grāmatas “Grymstušōs saleņas” prezentācija

 13.01.2016 
Grāmatas “Grymstušōs saleņas” prezentācija

2016. gada 19. janvārī plkst. 17.30 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) pasākumu telpā notiks Helenes Laurinovičas-Pronevskas grāmatas “Grymstušōs saleņas” prezentācijas pasākums. Grāmatu 2015. gada nogalē izdevusi Daugavpils Latgaliešu biedrība ar Daugavpils pilsētas un novada domes finansiālu atbalstu.

Latgaliešu autore un sabiedriskā darbiniece Helene Laurinoviča-Pronevska (1898-1969) dzimusi un augusi Līksnas pagasta Jaunušānu ciemā. Mācījusies Pēterburgas sieviešu ģimnāzijā, studējusi Jekaterinodaras augstskolā. 1920. gadā atgriezusies dzimtenē, iestājusies Latvijas Universitātē, darbojusies Latgales studentu sabiedriskajās organizācijās. Pēc apprecēšanās ar Jāzepu Laurinoviču apmetusies Rēzeknē. 1944. gadā atraitnēs palikusī Helene kopā ar dēliem devās emigrācijā. 1950. gadā nokļuva Kalifornijā, kur paralēli maizes darbam pievērsās rakstniecībai un glezniecības studijām.

 

Barikāžu 25. gadadienas atcerei veltīta literatūras izstāde

 12.01.2016 
Barikāžu 25. gadadienas atcerei veltīta literatūras izstāde

Barikāžu 25. gadadienas atcerei Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) organizē ceļojošu literatūras izstādi “Domā par Latviju. Piemini barikādes!”. No 12. līdz 30. janvārim tā būs apskatāma LCB lasītavā un turpmākā pusgada laikā apceļos visas Daugavpils publiskās bibliotēkas.

Izstāde ir veidota kā izsmeļošs informatīvs materiāls par norisēm Latvijas vēsturei kritiskā pagrieziena punktā, kad izšķīrās valsts liktenis. Tās ir grāmatas ar barikāžu dalībnieku atmiņām, aculiecinieku fotogrāfijām un laikabiedru apcerēm. Par 1991. gada janvāra izšķirošo dienu atbalsīm Latgalē un Daugavpilī vēsta Višķu pagasta, Jēkabpils, Daugavpils u.c. apdzīvotu vietu iedzīvotāju atmiņas, kas atrodamas vietējo periodisko izdevumu rakstu kopijās. Atmodas līkloči Daugavpilī ir apskatīti arī mūsu novadnieces Anitas Liepas grāmatā “Atbrīvošanās”.

 

2015. gada lasītākās grāmatas pilsētas bibliotēkās

 12.01.2016 
2015. gada lasītākās grāmatas pilsētas bibliotēkās

Kā ik gadu, arī 2015. gadā Daugavpils publisko bibliotēku uzdevums bija lietotāju informacionālo vajadzību apmierināšana, piedāvājot augstvērtīgu un pieprasītu literatūru. 2016. gada sākumā Latgales Centrālā bibliotēka atskatījās uz lasītāju pieprasījumu tendencēm un noteica aizvadītā gada iecienītākās grāmatas.

2015. gadā lasītāko grāmatu vidū ierindojās daiļliteratūras izdevumi – gan oriģinālliteratūra, gan tulkotā aizrobežu literatūra. Jau otro gadu pēc kārtas līderpozīciju lasītāko latviešu oriģinālliteratūras darbu topā noturēja Ingas Ābeles “Klūgu mūks” (romāns par latgaļu priesteri un sabiedrisko darbinieku Franci Trasunu) un Māras Zālītes “Pieci pirksti” – autobiogrāfiska bērnības atmiņu grāmata, kurā autore tēlo atgriešanos kopā ar ģimeni mājās no Sibīrijas 20. gadsimta 50. gadu otrajā pusē un dzīvi Latvijā 50.–60. gadu mijā.

 

Mākslinieces Daces Abrickas gleznu izstāde Gaismas bibliotēkā

 8.01.2016 
Mākslinieces Daces Abrickas gleznu izstāde Gaismas bibliotēkā

Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Gaismas bibliotēkā no 8. janvāra līdz 1. martam būs apskatāma Daugavpils mākslinieces Daces Abrickas gleznu izstāde "Manas krāsas".

Mākslas pamatus Dace Abricka ir apguvusi Rēzeknes mākslas koledžā, pēc tam mācības turpināja Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiālē Rēzeknē. Pašlaik Dace ir pedagoģe Daugavpils mākslas vidusskolā “Saules skola”, kā arī daudzu audzēkņu mākslas darbu izstāžu kuratore. Pašas mākslinieces darbi līdz šim ir bijuši apskatāmi Latgales Centrālajā bibliotēkā un citur.

 

Izveidots jauns elektronisks resurss par Raimondu Paulu

 8.01.2016 
Izveidots jauns elektronisks resurss par Raimondu Paulu

LR Kultūras ministrijas, ierakstu kompānijas „Mikrofona ieraksti” un „Izdevniecība MicRec” sadarbības rezultātā ir tapis Raimonda Paula 80 gadu jubilejai veltīts elektronisks Maestro skaņdarbu katalogs.


Jaunizveidotajā katalogā, kas pieejams vietnē www.raimondspauls.lv, ir atrodama Raimonda Paula radošā biogrāfija, par Maestro izdoto grāmatu saraksts, apjomīgas foto un video galerijas, alfabētisks dziesmu saraksts ar iespēju meklēt dziesmas pēc žanra (dziesmas bērniem, kino, korim, teātrim utt.) un pilna Raimonda Paula diskogrāfija ar katra albuma dziesmu sarakstu, dziesmu vārdiem, norādēm uz nošizdevumu atrašanās vietu Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājumā, kā arī iespēju klausīties un skatīties skaņdarbu izpildījumu.

Kultūras ministre Dace Melbārde: „Raimonds Pauls ir tik populārs un tautā mīlēts, ka viņa dziesmas kļuvušas jau gandrīz par tautasdziesmām. Viņu var saukt par Tautas dziesminieku. Maestro brīnišķīgi spēj sajust un pārvērst mūzikā sabiedrības ilgas, sajūtas un noskaņojuma daudzveidīgās nianses. Esmu ļoti priecīga un gandarīta, ka Maestro darbi būs apkopoti vienuviet un pieejami plašam interesentu lokam. Tā ir brīnišķīga dāvana komponistam jubilejā un nenovērtējams dārgums visai Latvijas sabiedrībai.”

 

Atjaunots multimediju resurss “Dinaburgas cietoksnis”

 7.01.2016 
Atjaunots multimediju resurss “Dinaburgas cietoksnis”

Latgales Centrālā bibliotēka ir atjaunojusi 2004. gadā veidoto multimediju resursu “Dinaburgas cietoksnis”, kas satur bagātīgu fotogaleriju un plašu informāciju par cietokšņa celtniecības vēsturi, kā arī ar šo objektu saistītām personām. Multimediju resurss ir adresēts plašam lietotāju lokam: skolēniem, studentiem, novadpētniekiem, bibliotekāriem un citiem interesentiem.

Resurss tika atjaunots, jo pēdējo 10 gadu laikā cietoksnī ir notikušas lielas pārmaiņas: restaurētas vairākas cietokšņa ēkas un objekti, izveidots Marka Rotko mākslas centrs, labiekārtotas cietokšņa ielas. Atjaunošanas gaitā tika mainīts resursa dizains, fotogalerija papildināta ar jaunām fotogrāfijām, aktualizēts saturs, izveidots jauns informācijas avotu saraksts.

Multimediju resurss “Dinaburgas cietoksnis” sākotnēji izveidots Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Bibliotēku, arhīvu un muzeju sadarbības projektu digitālā vidē atbalsts” ietvaros 2004. gadā. Elektroniskais resurss tika veidots sadarbībā ar Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju un Daugavpils zonālo Valsts arhīvu.

Atjaunotais resurss ir pieejamas Latgales Centrālās bibliotēkas mājaslapā.

 

Annemarijas Jelinskas zīmējumu izstāde "Solītis"

 4.01.2016 
Annemarijas Jelinskas zīmējumu izstāde

8. janvārī plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Periodikas lasītavā tiks atklāta Annemarijas Jelinskas zīmējumu izstāde.

Annemarija ir Ilūkstes Sadraudzības vidusskolas 10. klases audzēkne. Ar zīmēšanu viņa aizraujas kopš agras bērnības. Apmeklē Daugavpils bērnu un jauniešu centru “Jaunība” un piedalās dažādos starptautiskos konkursos.

Izstādē “Solītis” ir apkopoti Annemarijas darbi, kuri tapuši pēdējo divu gadu laikā. Plašākam skatītāju lokam zīmējumi tiek piedāvāti pirmo reizi. Pārsvarā meitene strādā ar gela pildspalvu, atspoguļojot fantāzijas un pasaku pasauli. Nākotnē viņa sapņo ilustrēt grāmatas, vai strādāt animācijas jomā. Izstāde ir maziņš solītis pretī tālākiem sasniegumiem.

 

Latgales Centrālās bibliotēkas darba laiks no 1. septembra

 1.06.2016 
Latgales Centrālās bibliotēkas darba laiks no 1. septembra

Cienījamie bibliotēkas lietotāji! No 1. septembra Latgales Centrālā bibliotēka strādās ierastajā darba režīmā:

     Pirmdiena                     11.00–20.00
       Otrdiena                      11.00–20.00
      Trešdiena                     11.00–20.00
    Ceturdiena                    11.00–20.00
     Piektdiena                    11.00–20.00
         Sestdiena                     10.00–17.00    

   Svētdiena                   brīvdiena

                               KATRA MĒNEŠA PĒDĒJĀ CETURTDIENA – SPODRĪBAS DIENA
                           (bibliotēka lietotājus neapkalpo)

 

Spodrības diena Latgales Centrālajā bibliotēkā

 23.02.2016 
Spodrības diena Latgales Centrālajā bibliotēkā

Cienījamie bibliotēkas lietotāji!

Ceturtdien, 25. februārī, Latgales Centrālajā bibliotēkā ir Spodrības diena - lasītājus neapkalposim.

Atvainojiet par sagādātajām neērtībām!

 

Latgales Centrālās bibliotēkas un filiāļu darba laiks Lieldienās

 21.03.2016 
Latgales Centrālās bibliotēkas un filiāļu  darba laiks Lieldienās

No vizbulītēm, pūpoliem un zālēm,
No bērzu pumpuriem šis laiks ir austs,
Ko Lieldienas ir atnesušas plaukstās,
Mūs aicinot gan priecāties, gan mīlēt,
Un pašiem mīlestību paust.

Cienījamie lasītāji!
Lieldienās Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles strādās saskaņā ar šādu darba grafiku:

24. martā                         10.00 - 17.00
25. martā                             brīvdiena
26. martā                         10.00 - 17.00
27. martā                             brīvdiena
28. martā                             brīvdiena

LCB ASV Informācijas centrs būs slēgts no 25. līdz 28. martam, bet 24. martā apkalpos lasītājus no plkst. 10.00 līdz 17.00

Līksmus svētkus!

 

Latgales Centrālās bibliotēkas un tās filiāļu darba laiks valsts svētkos

 14.11.2016 
Latgales Centrālās bibliotēkas un tās filiāļu darba laiks valsts svētkos

Latvija, Latvija!
Dzimtene mana! Tu – labā!
Likteņa zvanā kāds jaunu laikmetu sit…
Latviešu dvēseles senseno brīnumu glabā,
Novembrī skaistāko vārdu – Astoņpadsmit!

/ Lūcija Sāgameža-Nāgele/

Cienījamie lasītāji!
Sakarā ar Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienu Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) un filiāles apkalpo lasītājus pēc šāda darba grafika:

LCB

LCB filiāles

17. novembrī      10.00 – 15.00

18. novembrī       brīvdiena

17. novembrī      11.00 – 17.00

18. novembrī       brīvdiena


Priecīgus svētkus!

 
@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2023 Piekļūstamība