Jaunumi - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Aktivitātes
Ziņu arhīvs
Jaunās grāmatas
Kursi lietotājiem
Virtuālās izstādes
E-uzziņa
Jautā bibliotēkai Instrukcijas
Iepirkumi
2017 2016
Īpašumi
Bibliotekāriem
Vakances

Notikumu kalendārs
« 2017 janvāris »
P
O
T
C
P
S
Sv
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Aktuālais jautājums
Vai jūs apmierina bibliotēkas darba laiks?

    LCB » Jaunumi
1 2 3  » »»

Izmaiņas Latgales Centrālās bibliotēkas darba laikā

 16.01.2017 
Izmaiņas Latgales Centrālās bibliotēkas darba laikā

Cienījamie bibliotēkas lietotāji!

Sakarā ar krājuma pārkārtošanu no 23. līdz 28. janvārim  Latgales Centrālās bibliotēkas abonements un lasītava būs slēgti.

 

Periodikas lasītava un ASV Informācijas centrs strādās no plkst. 11.00 līdz 17.00.

Abonementa grāmatas var nodot Periodikas lasītavā.

 

Atvainojiet par sagādātajām neērtībām!

 

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas – 2016 noslēguma pasākumi

 17.01.2017 
Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas – 2016 noslēguma pasākumi

No 21. līdz 28. janvārim Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiālēs norisināsies lasītveicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija – 2016” noslēguma pasākumi. 

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija ir Vislatvijas lasītveicināšanas programma, kas turpinās jau sešpadsmit gadus. Programmas mērķis ir veicināt bērnu un jauniešu interesi par lasīšanu un grāmatām, izmantojot radošas aktivitātes, kā arī sekmēt augstvērtīgas oriģinālliteratūras izplatību un nokļūšanu pie lasītājiem un rosināt dialogu par jaunākajām grāmatām. Kopš 2012. gada programmā ir iespēja piedalīties arī pieaugušajiem.

Ik gadu Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijā aktīvi piedalās arī Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles. 2016. gadā LCB filiālēs programmas dalībnieku skaits sasniedza 538, kas ir par 51 dalībnieku vairāk nekā 2015. gadā. Programmas čaklākie lasītāji ir pirmsskolēni vecuma grupā 5+. Šajā vecuma grupā darbojās 218 eksperti.

Aicinām visus programmas dalībniekus piedalīties noslēguma pasākumos, kur lasīšanas eksperti varēs dalīties pārdomās par izlasītajām grāmatām, iejutīsies grāmatu varoņu pasaulē, bet visaktīvākie dalībnieki saņems pārsteiguma balvas. Papildus informācija par pasākumu norisi pasākumu programmā.

 

Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles aicina pieteikties bezmaksas bibliotekārajām stundām

 16.01.2017 
Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles aicina pieteikties bezmaksas bibliotekārajām stundām

Ik gadu Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles piedāvā saviem lietotājiem bezmaksas bibliotekārās stundas. Nodarbības notiek dažādās vecuma grupās un pēc iepriekšējās pieteikšanās.

Bibliotekāro stundu mērķis ir iepazīstināt ar bibliotēku, tās krājumu un informācijas meklēšanas iespējām gan bibliotēkā, gan arī e-vidē. Paši mazākie bibliotēkas lietotāji gūs pirmo ieskatu grāmatu tematiskajā daudzveidībā un to izvietojumu bibliotēkā, iepazīsies ar bibliotēkasun grāmatu lietošanas noteikumiem. Bērniem tiks piedāvātas arī dažādas saistošas aktivitātes un grāmatu izstādes.

Pamatskolas un vidusskolas skolēniem būs iespēja iepazīties ar daudzveidīgo grāmatu krājumu – gan daiļliteratūru, gan arī nozaru literatūru. Lai palīdzētu skolēniem grāmatu meklēšanā, tiks sniegta informācija par grāmatu klasifikāciju un izvietojumu plauktos. Jaunieši varēs iepazīt mūsdienu latviešu un ārzemju ievērojamāko rakstnieku daiļradi. Savukārt pieaugušajiem būs  iespēja noklausīties jauno grāmatu apskatus, saņemt bibliotekāra konsultāciju, kā arī dalīties savos iespaidos par izlasīto. 

 

Daugavpiliešu lasītākās grāmatas 2016. gadā

 13.01.2017 
Daugavpiliešu lasītākās grāmatas 2016. gadā

Kā ierasts gada sākumā Latgales Centrālā bibliotēka atskatās uz aizvadītā gada grāmatu izsniegumu tendencēm, lai noteiktu pagājušā gada lasītāju iecienītākās grāmatas pieaugušo, kā arī bērnu un jauniešu kategorijās.

2016. gadā Daugavpils lasītāji bija īpaši iecienījuši latviešu oriģinālliteratūru. Lasītāko izdevumu saraksta pirmās trīs vietas ieņem populārajā vēsturisko romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts” iznākušās grāmatas – Noras Ikstenas “Mātes piens”, Māra Bērziņa“Svina garša” un Gundegas Repšes “Bogene”. Zīmīgi, ka decembrī Latgales Centrālā bibliotēka rīkoja lasītāju tikšanos ar Gundegu Repši, kuras laikā notika saruna par šo grāmatu. 2013. gadā iznākušaisMāras Zālītesromāns “Pieci pirksti” divus gadus pēc kārtas turējās lasītāko grāmatu trijniekā, bet 2016. gadā noslīdēja uz piekto vietu. Savukārt topa sestajā vietā ierindojās Rūdolfa Blaumaņa stāstu krājums, apliecinot, ka interese par klasiku, jo īpaši par autoriem un darbiem, kas iekļauti skolu obligātās literatūras programmā, ir pastāvīga.

Kā ik gadu lasītāko grāmatu topā parādās arī latviski tulkotā aizrobežu literatūra. Šogad lasītāji bija īpaši iecienījuši apgādos “Kontinents” un “Zvaigzne ABC” klajā nākušos Noras Robertsas, Sūzenas Elizabetes Filipsas un Lizas Fenvikas jaunākos romantiskos romānus. Ārzemju klasiķus un nemainīgas vērtības topā pārstāv Viljams Šekspīrs un viņa traģēdija “Hamlets”.

 

2016. gada grāmatu dāvinājumi Latgales Centrālajai bibliotēkai

 12.01.2017 
2016. gada grāmatu dāvinājumi Latgales Centrālajai bibliotēkai

Kā ik gadu arī 2016. gadā Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) saņēma grāmatu dāvinājumus no sadarbības partneriem, iestādēm un privātpersonām, izdevējiem, grāmatu un pētījumu autoriem, kas ļāva papildināt grāmatu krājumu ar 42 nozīmīgiem nozaru literatūras un daiļliteratūras izdevumiem.

Līdzīgi kā iepriekšējos gados bibliotēka ir saņēmusi vairākus dāvinājumus no valsts un pašvaldību institūcijām un nevalstiskajām organizācijām. Paldies par grāmatu dāvinājumu sakām LR Saeimas administrācijai, Daugavpils pilsētas domei un Centrālajai statistikas pārvaldei, Daugavpils Universitātei, Latgales Studentu centram, Latgales Kultūras centra izdevniecībai un Lauku bibliotēku atbalsta biedrībai.

2016. gadā VKKF un Latvijas Valsts mežu atbalstītās Latgales kultūras programmas ietvaros LCB īstenoja projektu, kura gaitā tika rīkoti četri mācību lektoriji Latgales kultūras darbiniekiem. Lektoriju izskaņā no lektoriem tika saņemti vērtīgi novadpētnieciska rakstura izdevumi. Pateicamies LU profesorēm Janīnai Kursītei un Lidijai Leikumai, kā arī Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas profesorei Ilgai Šuplinskai par audiovizuāliem materiāliem un grāmatām latgaliešu valodā.

 

ASV vēstniecība rīko izglītojošu pasākumu Daugavpils skolēniem par Holokausta tēmu

 11.01.2017 
ASV vēstniecība rīko izglītojošu pasākumu Daugavpils skolēniem par Holokausta tēmu

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs un ASV vēstniecība Rīgā rīko Holokausta atcerei veltīta projekta “Not the Last Butterfly” (Ne pēdējais tauriņš) pasākumu Daugavpils vispārizglītojošo skolu audzēkņiem, kurš notiks 19. janvārī plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu telpā Rīgas ielā 22a, 3. stāvā.

Not the Last Butterfly” ir labdarības projekts sabiedrības izglītošanai par Holokausta tēmu. Projekta ietvaros ir tapusi tāda paša nosaukuma dokumentāla filma par Holokaustā cietušajiem un izdzīvojušajiem bērniem. Filmas gaitā izdzīvojušie dalās atmiņu stāstos par šo traumatisko pieredzi. Filmas seansi, kas notiek dažādās pasaules valstīs un piedāvā personalizētu un dziļi emocionālu vēstures mācībstundu, tiek rīkoti kopā ar radošām darbnīcām, kuru ietvaros tiek apgleznoti māla tauriņi kā cerības un atdzimšanas simbols par piemiņu Holokaustā bojā gājušajiem bērniem.

 

Radošo darbu konkursa “American Winter Holidays” noslēgums

 6.01.2017 
Radošo darbu konkursa “American Winter Holidays” noslēgums

2017. gada 12. janvārī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) 3. stāvā notiks LCB ASV Informācijas centra rīkotā skolēnu Ziemassvētku konkursa “American Winter Holidays” noslēguma pasākums, kura laikā tiks apbalvoti konkursa dalībnieki un godalgoto vietu ieguvēji.

Konkurss tika aizvadīts 2016. gada nogalē un noritēja trīs vecuma grupās. 5.-6. klašu skolēni tika aicināti piedalīties zīmējumu konkursā, 7.-8. klašu skolēni rakstīja pasakas par tēmu “Sniegpārslas ASV Disnejlendā”, savukārt 10.-11. klašu skolēni veidoja filmas par tēmu “American Christmas Show”.

Kopumā konkursā piedalījās 60 vispārizglītojošo un profesionālo izglītības iestāžu audzēkņi, kā arī 25 skolotāji konsultanti. Pateicamies dalībniekiem par ieguldīto laiku un radošumu un aicinām uz noslēguma pasākumu, kurš notiks 2017. gada 12. janvārī plkst. 15.00 LCB pasākumu telpā (3. stāvā). Katru, kurš piedalījās konkursā, gaida dāvanas.

Konkurss tika rīkots sadarbībā ar Daugavpils Izglītības pārvaldi.

 

Literatūras izstādes par ievērojamiem Daugavpils novadniekiem

 5.01.2017 
Literatūras izstādes par ievērojamiem Daugavpils novadniekiem

Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) uzsāk informatīvu izstāžu ciklu “Novadnieki – mēneša jubilāri”. Sākot ar janvāri, katru mēnesi LCB lasītavā būs iespēja iepazīties ar ievērojamu daugavpiliešu biogrāfijām un viņu ieguldījumu pilsētas sabiedriskajā, zinātniskajā un kultūras dzīvē.

Janvārī apaļas jubilejas tiek svinētas ērģelniekam, Latgales katoļu ērģelnieku skolas vadītājam un garīgās mūzikas komponistam Mamertam Celminskim(1912-1993); rakstniekam, Daugavpils latgaliešu literatūras izdevniecības dibinātājam Vladislavam Locim (1912-1984) un Daugavpils pilsētas bibliotēkas direktoram laikposmā no 1937. līdz 1944. gada - Jānim Tālem (1902-1983). Plašāka informācija par jubilāriem ir pieejama Latgales Centrālas bibliotēkas datubāzē “Daugavpils novadnieki”.

Ceram, ka šīs izstādes rosinās vietējās vēstures entuziastus padziļināti pētīt Daugavpils kultūrvēsturisko mantojumu.

 

Zīda gleznojumu izstāde LCB periodikas lasītavā

 5.01.2017 
Zīda gleznojumu izstāde LCB periodikas lasītavā

No 5. līdz 31. janvārim Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) periodikas lasītavā sadarbībā ar Ludzas galveno bibliotēku būs skatāma zīda gleznojumu izstāde “Ludzas atspulgi gleznās un fotogrāfijās”. Izstādes atklāšanas pasākums notiks 10. janvārī plkst. 14.00.

Izstādē apskatāmo gleznu autores ir Ludzas senioru biedrības “Līdzdalībai nav vecuma” dalībnieces.  Gleznas ir tapušas biedrības projekta “Dzīvo līdzi – dzīvo labi Ludzā” laikā, kas ilga no 2015. gada 15. decembra līdz 2016. gada 30. septembrim vairākās programmās. Rezultātā ir tapušas 16 gleznas, ko biedrības aktīvistēm palīdzēja radīt māksliniece Natālija Losāne.

Izstādes ieceres autore Marika Čerņavska norāda, ka gleznas atklāj Ludzas nezūdošas vērtības. Ekspozīciju papildina fotogrāfijas, dzejoļi un atmiņu stāsti par attēlotajiem objektiem. Rezultātā izstādei ir divas daļas: ne tikai gleznas, bet arī interesanta pilsētas vēstures un personību mozaīka. Fotogrāfiju autors ir Edmunds Kadakovskis.

 
1 2 3  » »»
© Latgales Centrālā bibliotēka, 2017