Jaunumi - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Jaunumu arhīvs
Darba laiks
Kontakti
Jaunās grāmatas
Lietotāju apmācība
Bibliotekārās stundas
Jautā bibliotēkai
Iepirkumi
2020 2019 2018 Īpašumi
BibliotekāriemTuvākie notikumi


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Jaunumi
1 2 3  » »»

 

Cienījamie bibliotēkas lietotāji!

Lūdzam pievērst uzmanību, ka 28. janvārī Latgales Centrālajā bibliotēkā ir ikmēneša Spodrības diena. Šajā dienā bibliotēka lietotājus neapkalpo.

Paldies par sapratni!

 

No 12. janvāra Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles atsāk darbu

 11.01.2021 
No 12. janvāra Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles atsāk darbu

Saskaņā ar 2021. gada 7. janvāra grozījumiem Ministru kabineta rīkojumā Nr. 655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” un Kultūras ministrijas vadlīnijām bibliotēku darbībai Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) un tās filiāles no 12. janvāra atsāk lietotāju apkalpošanu klātienē, lai nodrošinātu grāmatu izsniegšanu un saņemšanu.

1. Ikvienam bibliotēkas apmeklētājam no 7 gadu vecuma obligāti jāvalkā sejas maska vai sejas vairogs. Ienākot bibliotēkā, ir jādezinficē rokas.

2. Bibliotēkās var notikt tikai individuāli apmeklējumi, izņemot vienas mājsaimniecības locekļus.

3. Bibliotēkas apmeklējuma laikā jāievēro 2 metru distance, vienam apmeklētājam tiek paredzēti vismaz 10 kvadrātmetri.

4. Bibliotēkas apmeklētāji bibliotēkas telpās drīkst uzturēties ne ilgāk par 15 minūtēm.

5. Bibliotēkās turpina grāmatu, žurnālu un citu izdevumu izsniegšanu uz mājām. Bibliotēku lasītavas apmeklētājiem ir slēgtas. Visi no lasītājiem saņemtie izdevumi tiek ievietoti “karantīnā” uz 72 stundām.

6. Bibliotēkas apmeklētājiem nav pieejami datori publiskai lietošanai.

7. Bibliotēkās tiek aizliegta klātienes pasākumu organizēšana, lietotāju apmācības un radošās nodarbības grupās.

8. Apmeklētājiem ir slēgts Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs.

9. Bibliotēkas telpās aizliegts atrasties personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm (drudzis, klepus, elpas trūkums).

10. Bibliotēkas apmeklētāji tiek aicināti izmantot pakalpojumus attālināti.

11. LCB un tās filiāļu reģistrētajiem lietotājiem, uzrādot lasītāja karti, tiek nodrošināta iespēja nodot grāmatas jebkurā Daugavpils publiskajā bibliotēkā neatkarīgi no tā, kurā bibliotēkā grāmatas tika paņemtas.

12. Mainoties epidemioloģiskajai situācijai, bibliotēkas apmeklētāju apkalpošanas kārtība var tikt grozīta.

 

2020. gada populārākie daiļliteratūras izdevumi Latgales Centrālajā bibliotēkā

 26.01.2021 
2020. gada populārākie daiļliteratūras izdevumi Latgales Centrālajā bibliotēkā

Apkopojot latviešu valodā izdotās daiļliteratūras aizvadītā gada izsniegumu, jāsecina, ka Latgales Centrālās bibliotēkas un tās filiāļu lietotāji vienlīdz aizrautīgi lasījuši kā oriģinālliteratūru, tā arī ārzemju autoru darbu tulkojumus. Vislielāko interesi raisījušas grāmatas – gan romāni, gan īsproza – par cilvēku likteņu līkločiem un ģimenes drāmām, tomēr jau tradicionāli starp lasītākajiem žanriem ierindojušies arī detektīvi un mīlas romāni. Šeit pieejami pieprasītāko grāmatu saraksti – oriģinālliteratūra un daiļdarbu tulkojumi.

Latviešu oriģinālliteratūras pērn pieprasītāko grāmatu sarakstā īpaši kupli pārstāvēti rakstnieces, publicistes un dziesminieces Daces Judinas darbi: “Mēmais”, “Viļņos”, kā arī divas grāmatas no sērijas “Izmeklē Anna Elizabete”: “Cietāks par dimantu” un “Slazdā”.

Starp populārākajiem ierindojušies arī vairāki daiļdarbi no lasītveicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2020” grāmatu kolekcijas. Gata Ezerkalna mistikas auras apvītais romāns “Ragana manā skapī” iekļauts vērtēšanai vecumgrupā 15+. Savukārt vecāku žūrijas izlasi pārstāv Māra Bērziņa dzēlīga humora pilnā grāmata “Aizliegtais pianīns”, somu rakstnieces Eve Hietamies stāsts par vientuļo tēvu “Tētis uz pilnu slodzi” un franču rakstnieka Žiljēna Sandrela romāns par to, kas dzīvē ir patiesi svarīgs, – “Brīnumu istaba”.

 

Vecāko klašu skolēni aicināti piedalīties konkursā par ASV vēsturi

 22.01.2021 
Vecāko klašu skolēni aicināti piedalīties konkursā par ASV vēsturi

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde aicina Latgales reģiona vispārizglītojošo skolu un profesionālo izglītības iestāžu 10.-12. klašu audzēkņus piedalīties konkursā “American history” (latv. – Amerikas vēsture). Konkurss ir veltīts Afroamerikāņu vēstures mēnesim, šī gada tēma “The Black Family: Representation, Identity and Diversity” (latv. – Melnādaino kopiena: pārstāvība, identitāte un dažādība). Konkurss noritēs no 1. līdz 28. februārim.

Konkursa mērķis ir radīt skolēnos interesi par Amerikas Savienoto Valstu vēsturi, attīstīt skolēnu kritiskās domāšanas prasmes un radošās spējas, sasaistot tās ar apgūtajām zināšanām angļu valodā.

Konkursa ievadtikšanās, kurā tiks stāstīts par Afroamerikāņu vēstures mēneša nozīmi un konkursu, notiks 2021. gada 1. februārī plkst. 16.00 tiešsaistē, kurai ir jāpieslēdzas visiem konkursā reģistrētajiem dalībniekiem.

Konkursa laikā dalībniekiem būs jāsagatavo trīs uzdevumi:

  1. viktorīna par Afroamerikāņu vēstures mēnesi;
  2. pārdomas par konkursa tēmu;
  3. radošais darbs (foto, zīmējums vai kolāža), kas atspoguļo dalībnieka redzējumu par konkursa tēmu.
 

“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2020” noslēguma pasākumi notiks attālināti

 21.01.2021 
“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2020” noslēguma pasākumi notiks attālināti

30. janvārī Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs notiks lasītveicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2020” tiešsaistes noslēguma pasākumi. Programmas aktivitātēs ik gadu tiek aicināts iesaistīties ikviens interesents. Šogad, programmas 20. jubilejas gadā, žūrijas ekspertu skaits Daugavpils publiskajās bibliotēkās sasniedzis 540 lasītājus. Katras bibliotēkas dalībnieki par pasākuma norisi un pieslēgšanos tiks informēti individuāli.  

Tradicionāli lasīšanai un vērtēšanai tiek piedāvātas 28 kolekcijā iekļautās grāmatas visiem vecumposmiem. Tās ir atlasījusi un izraudzījusi īpaša ekspertu komisija. Grāmatu kolekcijai tiek pievienoti arī darbi, kuri pēdējos gados ir bijuši godalgoti vai nominēti starptautiskā un nacionālā līmenī.

Šobrīd Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs lasītākās grāmatas pirmsskolas vecuma bērnu vidū ir Annas Ļenasas “Krāsu mošķis”, Marjus Marcinkeviča “Svizis” un Lotes Vilmas Vītiņas “Dzejnieks un smarža”. Vecumgrupā 9+ populārākā ir latviešu rakstnieka Jura Zvirgzdiņa darbs “Rasas vasara”, Sabīnes Košeļevas stāsts “Gurķis Elmārs, kas dikti kreņķējās” un Ulfa Starka “Zvēri, kurus neviens nav redzējis”.

 

Ziemassvētku radošo darbu konkursa skolēniem rezultāti

 20.01.2021 
Ziemassvētku radošo darbu konkursa skolēniem rezultāti

Pērnā gada decembrī norisinājās Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centra un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes rīkotais Ziemassvētku radošo darbu konkurss skolēniem “Spriditis’ Christmas in the U.S.”. Konkursa dalībniekiem bija jāizveido īsfilma, animācija vai slaidrāde, kā galveno varoni izvēloties latviešu pasaku tēlu Sprīdīti, kas pavada Ziemassvētkus vai Jauno gadu ASV.

Konkursa mērķis bija veicināt skolēnu interesi par angļu valodu un rosināt skolēnu radošās spējas.  Konkursam tika iesūtīti 19 radošie darbi. Kopumā tajā piedalījās 36 skolēni no 8 izglītības iestādēm. Radošo darbu veidošanā skolēnus atbalstīja un konsultēja 12 angļu valodas skolotāji.

Konkursa darbu vērtēšana notika trīs vecumgrupās, vērtējot darbu tehnisko, māksliniecisko un idejisko kvalitāti, idejas oriģinalitāti un atbilstību prasībām. Konkursa rezultāti:

 

2020. gada lasītākā nozaru literatūra Daugavpils publiskajās bibliotēkās

 19.01.2021 
2020. gada lasītākā nozaru literatūra Daugavpils publiskajās bibliotēkās

Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi informāciju un piedāvā saviem lasītājiem atskatu uz pērnā gada iecienītākajiem nozaru literatūras izdevumiem. 2020. gadu varētu dēvēt par sevis izzināšanas un pilnveidošanas gadu, jo sabiedrībai bija vairāk laika apstāties un aizdomāties, izvērtēt savas prioritātes un atrast laiku iepriekš nerealizētām vai novārtā atstātām interesēm. Šīs tendences atspoguļojas arī mūsu lasītāju nozaru literatūras izvēlē. Ar lasītākajiem nozaru literatūras darbiem 2020. gadā iespējams iepazīties šeit.

Pērn lasītāji pievērsa īpašu uzmanību ne tikai fiziskajai, bet arī garīgajai veselībai, centās labāk izprast sevi un meklēja ierosmi ikdienas paradumu maiņai. Tādēļ visai likumsakarīgi, ka starp lasītākajiem nozaru literatūras darbiem ierindojies psiholoģes un blogeres Annas Kirjanovas īsstāstu krājums «Маленькое счастье» (latv. – Mazā laime), kas viegli uztveramā formā atklāj virkni nozīmīgu padomu laimīgākai dzīvei. Savukārt Stefānijas Štālas grāmata “Tavs iekšējais bērns grib atrast mājas” aicina ieklausīties sevī un piedāvā efektīvus risinājumus, kā sadraudzēties ar savu “iekšējo bērnu”.

Ciešu lasītāju interesi raisījušas arī tādas pašizaugsmes grāmatas kā Marka Mensona «Тонкое искусство пофигизма» (latv. – Smalkā pofigisma māksla) un Mihaila Labkovska «Хочу и буду» (latv. – Gribu un darīšu). Šo autoru darbi sniedz lasītājam iespēju izvērtēt savas prioritātes un iemācīties nepievērst uzmanību apkārtējo viedoklim.

 

Vērtīgo grāmatu iepirkumā iegūtie izdevumi jau pieejami Daugavpils lasītājiem

 18.01.2021 
Vērtīgo grāmatu iepirkumā iegūtie izdevumi jau pieejami Daugavpils lasītājiem

Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstītā projekta “Vērtīgo grāmatu iepirkums Latvijas publiskajām bibliotēkām” ietvaros 2020. gada nogalē Daugavpils publiskās bibliotēkas saņēma 308 grāmatu eksemplārus 2697,35 EUR vērtībā. Starp jaunajām grāmatām ir gan nozaru literatūras izdevumi, gan daiļliteratūras darbi kā pieaugušajiem, tā arī bērniem un jauniešiem.

Ņemot vērā nepieciešamību atbalstīt krīzes skarto grāmatniecības nozari – grāmatu autorus, ilustratorus un tulkotājus – un kvalitatīvi papildināt Latvijas publisko bibliotēku krājumus ar augstvērtīgiem pēdējo gadu izdevumiem, 2020. gada 16. jūnijā Ministru kabinets atbalstīja Kultūras ministrijas izstrādāto rīcības plānu un nolēma tam piešķirt finansējumu 300 000 EUR apmērā no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Vērtīgo grāmatu iepirkuma programmu Latvijas publiskajām bibliotēkām īstenoja Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Projekta “Vērtīgo grāmatu iepirkums Latvijas publiskajām bibliotēkām” ietvaros Latvijas publisko bibliotēku krājumi tika papildināti ar daudzveidīgu un kvalitatīvu Latvijas izdevēju produkciju. Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles saņēma 308 grāmatu (123 grāmatu nosaukumi) eksemplārus, kuras pēdējos gados ir guvušas starptautisku un nacionālu atzinību – nominētas vai arī ieguvušas Latvijas Literatūras gada balvu, balvu “Zelta ābele”, Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu u.c.

 

Daugavpils publiskās bibliotēkas aicina atcerēties barikāžu laiku

 14.01.2021 
Daugavpils publiskās bibliotēkas aicina atcerēties barikāžu laiku

Pirms 30 gadiem Latvijas neatkarības atbalstītāji aizstāvēja savas valsts brīvību pret militārām akcijām un neatkarības pretiniekiem. Galvaspilsētas Rīgas ielas tika piepildītas ar ļaudīm un smago tehniku no visas Latvijas. Visiem bija kopīgs mērķis - ar kailām rokām, ar tautas gara spēku nosargāt savas valsts neatkarību. Godinot barikāžu aizstāvju drosmi, Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles ir sagatavojušas tematiskas bibliotekārās stundas un aicina kopā atcerēties 1991. gada janvāra notikumus.

Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) 10.-12. klašu skolēniem piedāvā tiešsaistes bibliotekāro stundu “Domā par Latviju – piemini barikādes”. Vidusskolēni tiks iepazīstināti ar 1991. gada janvāra notikumu hronoloģiju, barikāžu dalībnieku atmiņu stāstiem un uzziņu literatūru par šo laika posmu, kas pieejama bibliotēkas krājumā. Bibliotekārās stundas noslēgumā skolēni tiks aicināti iesaistīties diskusijā par jauniešu lomu barikāžu notikumos. Pieteikšanās pa tālruni 654 26422 vai rakstot uz e-pastu jelena.dusjaviciene@lcb.lv.

LCB filiāle Bērnu bibliotēka “Zīlīte” 7.-9. klašu skolēniem sagatavojusi tiešsaistes bibliotekāro stundu “Pie barikāžu atmiņu ugunskura”. Skolēni uzzinās, ko nozīmē barikādes un kāda ir to loma Latvijas vēsturē, kā arī būs iespēja noklausīties vienu no barikāžu dalībnieku atmiņu stāstiem. Pasākuma noslēgumā iegūto zināšanu nostiprināšanai paredzēta viktorīna “Atmiņas par barikāžu dienām”. Pieteikšanās pa tālruni 654 21750 vai rakstot uz e-pastu dace.jakovele@lcb.lv.

7.-9. klašu skolēniem tiešsaistes bibliotekāro stundu piedāvā arī LCB filiāle Pārdaugavas bibliotēka – “Latvijai brīvības ausmu nesa Gaisma no barikāžu ugunskuriem /A. Lībers/”. Skolēniem tiks stāstīts par 1991. gada janvāra notikumiem, to cēloņiem un šo notikumu nozīmi mūsu valsts vēsturē. Bibliotekārajā stundā izskanēs barikāžu aculiecinieces atmiņas par tā laika notikumiem, kā arī būs iespēja uzdot interesējošus jautājumus. Pieteikšanās pa tālruni 654 23339 vai rakstot uz e-pastu inese.lutoka@lcb.lv.

 

Divu gadu laikā ievērojami augusi un pilnveidota 3td e-GRĀMATU bibliotēka

 7.01.2021 
Divu gadu laikā ievērojami augusi un pilnveidota 3td e-GRĀMATU bibliotēka

Jaunā – 2021. – gada pirmajās dienās savas pastāvēšanas otro gadadienu atzīmē lasītāju iecienītā 3td e-GRĀMATU bibliotēka (vietnē www.3td.lv), kas salīdzinoši īsā laikā ieguvusi lielu popularitāti un iekarojusi noteiktu vietu grāmatniecības un bibliotekāro pakalpojumu klāstā, lasītāju skaita ziņā kļūstot par vienu no lielākajām publiskajām bibliotēkām Latvijā. Kultūras informācijas sistēmu centra (KISC) pārziņā esošajā e-grāmatu lasīšanas platformā šobrīd ar valsts atbalstu tiek piedāvāts bez maksas lasīt gandrīz pustūkstoti e-grāmatu latviešu valodā, ko sarūpējušas četras izdevniecības – “Zvaigzne ABC”, “Apgāds Mansards”, “Prometejs” un “Latvijas Mediji”.

Lasītāju intereses pamatā ir visai plašais daudzveidīgas tematikas e-grāmatu piedāvājums un lietotājam draudzīgs platformas tehnoloģiskais risinājums, par ko rūpējas IT uzņēmums “TietoEVRY in Latvia”. Saskaņā ar KISC apkopotajiem datiem e-GRĀMATU bibliotēka 2 gadu laikā sasniegusi gandrīz 12 500  lasītāju skaitu, kuriem kopumā e-grāmatas izsniegtas vairāk nekā 60 000 reižu un kuri pāršķīruši gandrīz 27 miljonus elektronisko lappušu. Turklāt 2020.gadā 3td e-GRĀMATU bibliotēka saņēma Latvijas Bibliotekāru biedrības apbalvojumu nominācijā “Gada notikums Latvijas bibliotēkās 2019”, kurā uzvarētājs tika noteikts vispārējā pašu bibliotekāru balsojumā.

 
1 2 3  » »»
@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2021