Jaunumu arhīvs - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Jaunumu arhīvs
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Darba laiks
Kontakti
Jaunās grāmatas
Lietotāju apmācība
Jautā bibliotēkai
Iepirkumi
2023 2022 2021 Īpašumi
Bibliotekāriem


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Jaunumu arhīvs

Ziņu arhīvs 2021

Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” pieejama animācijas filmu un audio pasaku izstāde

 28.12.2021 
Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” pieejama animācijas filmu un audio pasaku izstāde

Līdz 2022. gada 31. janvārim Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” (Mihoelsa ielā 58, Daugavpilī) ir skatāmas animācijas filmas un klausāmas audio pasakas bērniem pēc Ivetas Brikmanes stāstu grāmatām “Septiņi stāsti par notiņām” un “Pa pēdām notiņām”.

Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “KultūrELPA” projekta “Animācijas un audio pasakas Ivetas Brikmanes stāstu grāmatām “Septiņi stāsti par notiņām” un “Pa pēdām notiņām”” ietvaros ir tapušas septiņas izglītojošas animācijas filmas par notīm un 16 audiopasakas par mūzikas teoriju. Idejas autori Iveta un Kristaps Brikmaņi atzīst: “Galvenā doma – padarīt mūzikas teoriju par notīm saprotamu un viegli uztveramu dažāda vecuma bērniem. Stāsta formāts tiek izmantots, lai spētu aizraut un radītu līdz pārdzīvojumu. Katrai notij ir izveidots savs vizuāls tēls, ar savu raksturu un personību. Bieži vien šiem tēliem stāstā ir veidotas vārdu spēles, lai bērnam rastos asociācija, kas tā ir par noti.”

 

Adventes lasījumi 2021

 

Bibliotēka pateicas mājturības un vizuālās mākslas skolotājiem par eglīšu rotājumiem

 15.12.2021 
Bibliotēka pateicas mājturības un vizuālās mākslas skolotājiem par eglīšu rotājumiem

Jau piekto gadu Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektora (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) egli rotā Daugavpils pilsētas izglītības iestāžu mājturības un vizuālās mākslas skolotāju darināti eglīšu rotājumi. Šogad bibliotēkas egles zaros skatāmi dažādās tehnikās veidoti rotājumi, atklātnes un nākamā gada simbols – tīģeris.

Eglīšu rotājumus Ziemassvētku pasakas tematikā bibliotēkas svētku eglei darinājuši 13 mājturības un vizuālās mākslas skolotāji no 14 pilsētas skolām. Filcēšanas, tamborēšanas, adīšanas, dekupāžas un šūšanas tehnikā tapuši 19 dekori – eņģeļi un dzīvnieku figūras, smalki tamborētas sniegpārsliņas un papīra atklātnes.

 

Darba laika izmaiņas gada nogalē

 13.12.2021 
Darba laika izmaiņas gada nogalē

Datums

LCB Filiāles

23. dec.

10.00-17.00 10.00-15.00

24. dec.

brīvdiena brīvdiena

25. dec.

brīvdiena brīvdiena

26. dec.

brīvdiena brīvdiena
     

27. dec.

10.00-19.00 11.00-18.00

28. dec.

10.00-19.00 11.00-18.00

29. dec.

10.00-19.00 11.00-18.00

30. dec.

Spodrības diena Spodrības diena

31. dec.

brīvdiena brīvdiena

1. jan.

brīvdiena brīvdiena

2. jan.

brīvdiena brīvdiena
     

3. jan.

10.00-19.00

11.00-18.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Virtuālā izstāde: Advente, Ziemassvētki, Jaunais gads

 

Latgales Centrālā bibliotēka saņēmusi vērtīgo grāmatu iepirkuma izdevumus

 13.12.2021 
Latgales Centrālā bibliotēka saņēmusi vērtīgo grāmatu iepirkuma izdevumus

Gluži kā 2020. gadā, arī šogad pēc Kultūras ministrijas izstrādātā rīcības plāna tika īstenots projekts “Vērtīgo grāmatu iepirkuma programma publiskajām bibliotēkām”, kura mērķis ir atbalstīt gan krīzes skarto grāmatniecības nozari, gan kvalitatīvi papildināt Latvijas publisko bibliotēku krājumus ar augstvērtīgiem pēdējo gadu izdevumiem.

Vērtīgo grāmatu iepirkuma programmu publiskajām bibliotēkām īstenoja Latvijas Nacionālā bibliotēka, kura sadarbībā ar bibliotēku, literatūras un grāmatizdevēju jomas ekspertiem sagatavoja iepērkamo grāmatu sarakstu. Tajā tika iekļauta 601 grāmata no 47 izdevējiem – kopumā 215 857 eksemplāri. No iepirkuma sarakstā iekļautajām grāmatām 69% ir oriģinālliteratūra, bet pārējie – tulkojumi.

 

Jaunbūves bibliotēkā skatāma Borisa Borisova gleznu izstāde “Dabas ainavu melodija”

 7.12.2021 
Jaunbūves bibliotēkā skatāma Borisa Borisova gleznu izstāde “Dabas ainavu melodija”

No 7. decembra līdz 28. janvārim Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Jaunbūves bibliotēkā (18. novembra ielā 161, 2. stāvā) skatāma mākslinieka Borisa Borisova gleznu izstāde “Dabas ainavu melodija”.

Advente bibliotēkā ienes īpašu skaistumu un siltumu. Šajā klusajā laikā vēlamies radīt svētku sajūtu mūsu apmeklētājiem un iepazīstināt viņus ar mākslinieka Borisa Borisova gleznām.

 

Bibliotēkā skatāma Viktorijas Lavrenko gleznu izstāde “Gaisma un ēna”

 1.12.2021 
Bibliotēkā skatāma Viktorijas Lavrenko gleznu izstāde “Gaisma un ēna”

Līdz 29. janvārim Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) skatāma Viktorijas Lavrenko gleznu izstāde “Gaisma un ēna”. Ieeja ­– brīva.

Viktorija Lavrenko dzimusi Baltkrievijā, šobrīd vairākus gadus par savu dzīvesvietu sauc Latviju un Daugavpili. Māksla Viktorijas dzīvi caurvij jau 28 gadus – interese par to radusies agrā bērnībā, vēlāk tika pabeigta Gomeļas (Baltkrievija) mākslas skola. Piedalījusies vairākos plenēros, aizvadījusi astoņas personālizstādes kā Daugavpilī, tā arī citviet Latvijā. Viktorijas radošumam nav robežu, arī šobrīd viņa eksperimentē ar dažādām mākslas tehnikām un žanriem: glezniecību, gravēšanu, aerogrāfiju, botānisko bareljefu u. c.

 

Bibliotēkā skatāmi logu stāsti fotogrāfijās

 1.12.2021 
Bibliotēkā skatāmi logu stāsti fotogrāfijās

Līdz 30. decembrim Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektoros (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) pieejama Dzintras Žvagiņas fotoizstāde “AIZLOGA”. Izstādē ir iemūžināti logu stāsti pērnā gada ārkārtējās situācijas laikā, kurā mēs visi jutāmies ieslēgti un iesprostoti savā brīvībā.

Izstādes autores Dzintras Žvagiņas dzimtā pilsēta ir Jelgava, tur arī pabeigta vidusskola un absolvēta Latvijas Lauksaimniecības universitāte, iegūstot meža inženiera grādu. Līdz 2005. gadam Dzintra strādā savā profesijā, bet vēlāk nolemj veltīt sevi ģimenei. Kopš tā brīža viņas dzīvē ienāk fotogrāfija, kas ļauj iemūžināt interesantus un uzrunājošus mirkļus. Ir iegūtas godalgas vietējos un starptautiskos fotogrāfiju konkursos, tostarp arī šogad pieci darbi ierindojās starp labākajiem “CEEC–China Expo”, kas notika Ningbo pilsētā Ķīnā.

 

Skolēni tiek aicināti piedalīties Ziemassvētku radošo darbu konkursā

 30.11.2021 
Skolēni tiek aicināti piedalīties Ziemassvētku radošo darbu konkursā

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde aicina skolēnus piedalīties Ziemassvētku radošo darbu konkursā “Disney Characters’ Christmas in Latvia” (latv. – Disneja tēlu Ziemassvētki Latvijā). Radošie darbi jāiesniedz līdz 30. decembrim.

Šī gada tēma ir veltīta amerikāņu kinorežisora Volta Disneja 120 gadu jubilejai. Konkursa mērķis ir veicināt skolēnu interesi par angļu valodu, rosināt viņu radošās spējas, kā arī attīstīt patstāvīgās izziņas prasmes un sekmēt to praktisku izmantošanu. Dalībniekiem ir jāizveido īsfilma, slaidrāde vai animācija par Ziemassvētkiem vai Jauno gadu, kā galveno tēlu izvēloties Disneja studijas varoni vai varoņus, kas pavada šos svētkus Latvijā.

 

Intervija ar Juriju Bitiņu

 26.11.2021 

Daugavpilietis, vēstures entuziasts Jurijs Bitiņš stāsta par pilsētas vēsturi, ārsta ceļu un aizraušanos ar fotografēšanu

 

Informatīvs seminārs vidusskolēniem par bakalaura studijām ASV

 16.11.2021 
Informatīvs seminārs vidusskolēniem par bakalaura studijām ASV

30. novembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs aicina 10.-12. klašu skolēnus piedalīties informatīvā seminārā par bakalaura līmeņa studiju iespējām Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV). Pasākums tiek rīkots sadarbībā ar organizāciju “Izglītība ASV” (Education USA).

Pasākuma laikā jaunieši sīkāk uzzinās par sagatavošanās procesu, lai varētu uzsākt studijas ASV:

 • koledžu un universitāšu izpēte;
 • studiju finansēšana;
 • pieteikums studijām;
 • studentu vīza;
 • gatavošanās izbraukšanai.
 

Darba laika izmaiņas valsts svētkos

 15.11.2021 
Darba laika izmaiņas valsts svētkos
Datums LCB Filiāles
17. novembris 10.00-17.00 11.00-17.00
18.-21. novembris brīvdiena brīvdiena
 
Gaišus svētkus!

 

 

Gaismas bibliotēka atsāk darbu

 30.11.2021 
Gaismas bibliotēka atsāk darbu

Cienījamie lietotāji!

No 1. decembra Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle GAISMAS BIBLIOTĒKA atsāk darbu pēc ierastā grafika.

 

 

Daugavpils publiskās bibliotēkas ver durvis “zaļajā režīmā”

 13.11.2021 
Daugavpils publiskās bibliotēkas ver durvis “zaļajā režīmā”

Atbilstoši grozījumiem Ministru Kabineta rīkojumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu no 15. novembra Latgales Centrālā bibliotēka (bibliotēkas filiāles – no 16. novembra) atsāk lietotāju apkalpošanu klātienē epidemioloģiski drošā vidē.

 

Virtuālā izstāde: krievu rakstniekam Fjodoram Dostojevskim – 200

Ja, ejot uz mērķi, sāksi apstāties, lai akmeņiem nomētātu ikvienu uz tevi rejošu suni, tad nekad pie mērķa nenonāksi. /F. Dostojevskis/

 

Bibliotēka aicina lasītājus uz sarunu par Ziemeļvalstu literatūru

 11.11.2021 
Bibliotēka aicina lasītājus uz sarunu par Ziemeļvalstu literatūru

15. novembrī plkst. 18.00 Latgales Centrālā bibliotēka piedāvā piedalīties tiešsaistes literārajā krēslas stundā “Sapņi un ilgas Ziemeļvalstīs”, kas noritēs Ziemeļvalstu literatūras dienu ietvaros.

Pasākumā tiks sniegts ieskats Ziemeļvalstu literatūras vēsturē un izskanēs grāmatu fragmentu lasījumi. Aicināsim lasītājus uz sarunu par šo valstu spilgtākajiem autoriem un darbiem, tostarp detektīvžanrā. Viena no grāmatām, par ko runāsim, – zviedru rakstnieka Frēdrika Bakmana grāmata “Vīrs vārdā Ūve”.

Saruna notiks bilingvāli – latviešu un krievu valodā, tiešsaistes platformā Zoom. Aicinām pieteikties, rakstot uz e-pastu jelena.dusjaviciene@lcb.lv. Pēc pieteikšanās uz dalībnieka e-pastu tiks nosūtīta saite uz pasākumu.  

 

Noskaidroti medijpratības projekta “MediaLab Critical Thinking” uzvarētāji

 11.11.2021 
Noskaidroti medijpratības projekta “MediaLab Critical Thinking” uzvarētāji

Noslēdzies Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centra un biedrības “New East” rīkotais tiešsaistes medijpratības projekts, kas norisinājās no 25. līdz 29. oktobrim UNESCO Pasaules Medijpratības un informācijpratības nedēļas ietvaros. Tā mērķis bija attīstīt jauniešu prasmes kritiski izvērtēt un analizēt plašsaziņas līdzekļu sniegto informāciju.   

Dalībai tiešsaistes projektā pieteicās 110 jaunieši no 9 valstīm: Latvijas, Lietuvas, Čehijas, Albānijas, Serbijas, Azerbaidžānas, Ukrainas, Grieķijas un Polijas. Tīmekļa vietnē www.mediaskillscontest.com tika ievietotas trīs speciālistu videolekcijas un uzdevumi, kuru izpildei bija atvēlēts noteikts laiks. Pirmajā uzdevumā dalībnieki analizēja videomateriālos veiktās manipulācijas un prognozēja, kādi būtu potenciālie draudi sabiedrībai, ja tie izplatītos interneta plašumos. Jauniešiem bija jāizveido arī pašiem savs saturs, sagatavojot melnrakstu vēstījumam kādā no plašsaziņas līdzekļiem. Trešais uzdevums bija izpētīt rakstus no vairākiem ziņu portāliem, nosakot to satura veidu un ietekmi.

 

Bibliotēkā noritēs Ziemeļvalstu literatūras dienas

 9.11.2021 
Bibliotēkā noritēs Ziemeļvalstu literatūras dienas

No 15. līdz 21. novembrim Ziemeļeiropā un Baltijas valstīs tiks aizvadīta ikgadējā Ziemeļvalstu literatūras nedēļa. Tradicionāli tajā piedalās arī Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles, piedāvājot pasākumu programmu dažādām vecuma grupām, kuru caurvij šā gada vadmotīvs – sapņi un ilgošanās.

Nedēļas gaitā straumēšanas platformā SoudCloud, Latgales Centrālās bibliotēkas profilā, tiks ievietoti Ziemeļvalstu autoru bērnu un pieaugušo literatūras fragmenti bibliotekāru lasījumā, kuros ieslēptais dziļais vēstījums ļaus iedegt cerības, sapņu un ilgu dzirksti ikviena sirdī. Lasījumi tiks publicēti arī bibliotēkas Facebook lapā.

Pieaugušajiem literatūras mīļotājiem 15. novembrī plkst. 18.00 Latgales Centrālā bibliotēka piedāvā piedalīties tiešsaistes krēslas stundā “Sapņi un ilgas Ziemeļvalstīs”. Pasākuma apmeklētājiem būs iespēja iesaistīties sarunā par Ziemeļvalstu literatūru un tās spilgtākajiem autoriem, kā arī uzzināt par bibliotēkā pieejamajām grāmatām. Pasākums notiks bilingvāli – latviešu un krievu valodā.

 

Patriotu dienu norises Daugavpils bibliotēkās

 5.11.2021 
Patriotu dienu norises Daugavpils bibliotēkās

Novembrī, valsts svētku mēnesī, Latgales Centrālajā bibliotēkā un tās filiālēs noris Patriotu dienas. Lai veicinātu patriotismu un rosinātu apzināties piederību savai valstij, novadam un pilsētai, bibliotēkas piedāvā izglītojošu un izzinošu tiešsaistes pasākumu programmu.

10. novembrī Latgales Centrālā bibliotēka aicina vecāko klašu skolēnus uz tiešsaistes tikšanos ar Zemessardzes civilmilitārās sadarbības speciālisti Ligitu Mežaraupi. Speciāliste pastāstīs par Zemessardzi un dienēšanas iespējām, kā arī par to, kāpēc pati izvēlējusies kalpot Latvijai. Tikšanās gaitā jaunieši tiks aicināti uz diskusiju par patriotisma nozīmi un tā izpausmēm mūsdienās. Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās: jelena.dusjaviciene@lcb.lv, 65426065.

 

Izdots digitālais žurnāls “Skolas Bibliotēka”

 28.10.2021 
Izdots digitālais žurnāls “Skolas Bibliotēka”

Publiskots un ceļu pie lasītājiem sācis izdevniecības “Skolas Vārds” digitālais speciālizdevums “Skolas Bibliotēka” par kvalitatīviem skolas bibliotēkas pakalpojumiem, mūsdienīgu bibliotēkas infrastruktūru, drošticamiem resursiem un lietpratīgu personālu. Izdevumā iekļauti arī Latgales Centrālās bibliotēkas darbinieku raksti "Daugavpils pilsētas pašvaldības publiskās bibliotēkas atbalsta mācīšanos" un "Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs – ceļš uz jaunām kompetencēm".

 

Latgales Centrālajā bibliotēkā sāk darboties grāmatu pakomāts

 28.10.2021 
Latgales Centrālajā bibliotēkā sāk darboties grāmatu pakomāts

Ārkārtējās situācijas laikā, kad bibliotēkas klātienē nav pieejamas apmeklētājiem, Latgales Centrālā bibliotēka sāk piedāvāt jaunu pakalpojumu – bezkontakta grāmatu un citu izdevumu saņemšanu pakomātā.

Grāmatu pakomāts darbojas pēc līdzīga principa kā visiem zināmie pakomāti sūtījumu saņemšanai. Latgales Centrālajā bibliotēkā vai filiālēs reģistrēts lietotājs pa tālruni vai elektroniskajā katalogā pasūta grāmatas vai citus iespieddarbus, bibliotekārs tos ievieto pakomātā, un lietotājs saņem īsziņu ar unikālu durvju kodu. Pasūtījums ir jāizņem 3 dienu laikā. Pasūtīšanai pieejami tikai tie izdevumi, kuri atrodas Latgales Centrālās bibliotēkas un ASV Informācijas centra krājumā.  

Bibliotēkas pakomāts atrodas pie Vienības nama ēkas, blakus ieejai Latgales Centrālajā bibliotēkā no Saules ielas puses. Pavasarī šeit jau tika uzstādīta grāmatu nodošanas kaste, kas paspējusi iemantot popularitāti bibliotēkas lietotāju vidū.

 

Virtuālā izstāde: dzejniekam Aleksandram Čakam – 120

Sapņi - mazas sudraba karotes, ar ko var paēst bez naudas. /A.Čaks/

 

IKT bibliotēkā: stāsta sabiedrisko attiecību vadītāja Jana

Karjeras nedēļas atskatā piedāvājam Latgales Centrālās bibliotēkas darbinieku stāstus, kā IKT ir integrētas viņu ikdienas pienākumos.

Atskata noslēgumā par savu darba ikdienu un IKT klātbūtni tajā - sabiedrisko attiecību vadītāja Jana.

 

IKT bibliotēkā: stāsta Komplektēšanas un apstrādes nodaļas bibliotekāre Jeļena

Karjeras nedēļas atskatā piedāvājam Latgales Centrālās bibliotēkas darbinieku stāstus, kā IKT ir integrētas viņu ikdienas pienākumos.

Par IKT izmantošanu savā darbā stāsta Komplektēšanas un apstrādes nodaļas bibliotekāre Jeļena.

 

Daugavpils bibliotēkās tiks nodrošināta Covid-19 sertifikātu izdruka pēc pieraksta

 22.10.2021 
Daugavpils bibliotēkās tiks nodrošināta Covid-19 sertifikātu izdruka pēc pieraksta

No 22. oktobra tiek noteikta jauna kārtība Covid-19 sertifikātu izdrukai Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) un tās filiālēs.

1. Covid-19 sertifikātu izdrukas pakalpojums pieejams:

1.1. Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā, Rīgas ielā 22A, 2. stāvā, Daugavpilī;

1.2. Jaunbūves bibliotēkā, 18. novembra ielā 161, Daugavpilī;

1.3. Piekrastes bibliotēkā, Aveņu ielā 40, Daugavpilī;

1.4. Ceriņu bibliotēkā, Lauska ielā 16, Daugavpilī;

1.5. Pārdaugavas bibliotēkā, Komunālajā ielā 2, Daugavpilī;

1.6. Gaismas bibliotēkā, Gaismas ielā 9, Daugavpilī.

2. Covid-19 sertifikātu izdruka notiek pēc iepriekšējā pieraksta. Pierakstīties var, zvanot pa vienoto informatīvo tālruni 65426422.

 

Daugavpils publiskās bibliotēkas līdz 14. novembrim nav pieejamas apmeklētājiem

 21.10.2021 
Daugavpils publiskās bibliotēkas līdz 14. novembrim nav pieejamas apmeklētājiem

Saskaņā ar grozījumiem Ministru kabineta rīkojumā Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” no 21. oktobra līdz 14. novembrim ieskaitot Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) un tās filiāles nav pieejamas apmeklētājiem.

 

 

 

Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles

nav pieejamas apmeklētājiem līdz 14. novembrim ieskaitot

 

 

 

IKT bibliotēkā: stāsta Ģimenes digitālo aktivitāšu centra vadītājs Raivis

Karjeras nedēļas atskatā piedāvājam Latgales Centrālās bibliotēkas darbinieku stāstus, kā IKT ir integrētas viņu ikdienas pienākumos.

Šodienas stāstu par bibliotēkā pieejamajām un pielietojamajām IKT turpina Ģimenes digitālo aktivitāšu centra vadītājs Raivis.

 

IKT bibliotēkā: stāsta sistēmbibliotekārs Andžejs

Karjeras nedēļas atskatā piedāvājam Latgales Centrālās bibliotēkas darbinieku stāstus, kā IKT ir integrētas viņu ikdienas pienākumos.

Šodienas stāsts no mūsu sistēmbibliotekāra Andžeja, kura darba vieta ir Automatizācijas nodaļā.

 

Jaunieši aicināti pieteikties tiešsaistes medijpratības projektam “MediaLab”

 18.10.2021 
Jaunieši aicināti pieteikties tiešsaistes medijpratības projektam “MediaLab”

No 25. līdz 29. oktobrim norisināsies tiešsaistes medijpratības projekts “MediaLab Critical Thinking”, kuru organizē Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs sadarbībā ar biedrību “New East”. Šī gada tēma – kritiskā domāšana.

Tuvojoties Pasaules Medijpratības un Informācijpratības nedēļai 2021, jaunieši vecumā no 14 līdz 22 gadiem tiek aicināti piedalīties projekta “MediaLab Critical Thinking” izglītojošajā programmā, kas palīdzēs attīstīt un uzlabot medijpratības prasmes. Projekts norisināsies tiešsaistē. Darba valoda – angļu valoda. Programma tiks pielāgota atbilstoši vecumposmam.

 

IKT bibliotēkā: stāsta bibliogrāfe Olga

Aizvadītajā nedēļā ar vadmotīvu IKT TAVAI KARJERAI Latvijā norisinājās Karjeras nedēļa. Tā bija veltīta informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) nozares iepazīšanai, lai apzinātos šo tehnoloģiju aktualitāti un pielietojumu sadzīvē un izzinātu IKT profesiju plašo spektru, atklājot tām nepieciešamās prasmes un uzklausot iedvesmojošu nozares pārstāvju stāstus.

Karjeras nedēļas atskatā piedāvājam Latgales Centrālās bibliotēkas darbinieku stāstus, kā IKT ir integrētas viņu ikdienas pienākumos.

Pirmais stāsts no mūsu bibliogrāfes Olgas, kura strādā Lietotāju apkalpošanas nodaļā.

 

Zināmi angļu valodas burtošanas konkursa “Spelling Bee” fināla uzvarētāji

 14.10.2021 
Zināmi angļu valodas burtošanas konkursa “Spelling Bee” fināla uzvarētāji

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs sadarbībā ar Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldi organizēja angļu valodas burtošanas konkursu “Spelling Bee”. Konkursa mērķis bija attīstīt skolēnu angļu valodas ortogrāfiskās zināšanas un publiskās runas prasmes. Konkurss notika divās vecuma kategorijās: 9.-10. klašu skolēni un 11.-12. klašu skolēni.

Izvērtējot dalībnieku sniegumu,  noteikti uzvarētāji katrā vecuma kategorijā:

9. - 10. klašu grupā:

1.vieta – Kristers Zelčs no Daugavpils Valsts ģimnāzijas

2. vieta – Samanta Dovgane no Daugavpils 9. vidusskolas

2.vieta – Ivans Bočarovs no Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolas-liceja

11. - 12. klašu grupā:

1. vieta – Iļja Krasavins no Daugavpils 15. vidusskolas

2. vieta – Diāna Agafonova no Daugavpils Valsts ģimnāzijas

3. vieta – Timurs Rogozins no Daugavpils 9. vidusskolas

 

Virtuālā izstāde: dzejniekam, publicistam, žurnālistam, ārstam Ontōnam Skryndam - 140

Stypra latvīša sirds, cīta jo mugura: daudz uz jōs salykts ir žogoru, pōtogu cytkōrtejūs laikūs, bet jei vysu panese, un latvīts vēļ dzeivoj... /O. Skrynda/

 

Bibliotēkās mainīta Covid-19 sertifikātu izdrukas kārtība

 12.10.2021 
Bibliotēkās mainīta Covid-19 sertifikātu izdrukas kārtība

No 13. oktobra Latgales Centrālajā bibliotēkā un tās filiālēs mainīta COVID-19 sertifikātu izdrukas kārtība.

Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) turpmāk sertifikātu izdrukas pakalpojums bez iepriekšēja pieraksta ir pieejams tikai Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā (Rīgas ielā 22a, 1. stāvā, ieeja no Ģimnāzijas ielas puses) – no pirmdienas līdz piektdienai no plkst. 11.00 līdz 18.00, sestdienās no plkst. 10.00 līdz 14.00. Svētdiena – brīvdiena.

LCB filiālēs sertifikātu izdruka iespējama tikai pēc iepriekšēja pieraksta!

 

ASV Informācijas centram izveidota jauna un mūsdienīga mājaslapa

 5.10.2021 
ASV Informācijas centram izveidota jauna un mūsdienīga mājaslapa

No 1. oktobra ir pieejama Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centra jaunā tīmekļa vietne. Turpmāk visa informācija par centra pakalpojumiem un aktualitātēm atrodama šeit – infousa.lcb.lv.

Jaunā vietne ir mūsdienīga un ērti lietojama, tai ir pielāgota versija planšetdatoriem un viedtālruņiem. Mājaslapa ir papildināta ar jaunu sadaļu “Notikumi”, kurā ērti var sekot līdzi visām centra norisēm.

 

Karjeras nedēļa 2021 Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs

 5.10.2021 
Karjeras nedēļa 2021 Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs

No 11. līdz 15. oktobrim visā Latvijā norisinās Karjeras nedēļa 2021. Par šī gada saukli izvēlēts “IKT tavai karjerai”, vēršot uzmanību informācijas komunikācijas tehnoloģiju (IKT) nozīmei ikdienā un karjerā un parādot šo tehnoloģiju pielietojuma daudzveidību. Tradicionāli Karjeras nedēļas norisēs iesaistās arī Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles, piedāvājot vairākas aktivitātes sociālajos medijos un interesantu pasākumu programmu skolēniem.

No 11. līdz 15. oktobrim Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Facebook lapā tiks piedāvātas informatīvas publikācijas par IKT izmantošanu bibliotēkā. Interesentiem būs iespēja uzzināt par darbinieku ikdienu, profesiju daudzveidību un tehnoloģiju pielietošanu nozarē.

 

Koktēlnieka Oļega Sļepkova izstāde “Daba un fantāzija” Jaunbūves bibliotēkā

 5.10.2021 
Koktēlnieka Oļega Sļepkova izstāde “Daba un fantāzija” Jaunbūves bibliotēkā

No 5. līdz 30. oktobrim Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Jaunbūves bibliotēkā (18. novembra ielā 161, 2. stāvā) skatāma amatiermākslinieka, koktēlnieka Oļega Sļepkova koka sakņu skulptūru izstāde “Daba un fantāzija”.

Koka sakņu skulptūru māksla ir pazīstama jau izsenis, kad no saknēm, zariem un koka neparastiem izaugumiem tiek darinātas visdažādākās lietas. Daba piedāvā līnijas, formas un nosaka lietu vai mākslas darbu veidu, savukārt mākslinieka uzdevums ir ieraudzīt un attīstīt dabas piedāvātās idejas. Koka gabaliņā ne vienmēr var saskatīt kaut ko konkrētu, tapēc būtiski ir noteikt darba formu, turpinot dabas plastiku, dinamiku, kustību un ritmu. Katram koktēlniekam ir savi tehniskie paņēmieni,  un vīzijas īstenošanai tiek izmantoti naži, urbji, kalti, zāģi, griezēji. Ar līmes palīdzību tiek veidotas sakņu kompozīcijas ar akmeņiem, piepēm, gliemežvākiem un citiem dabas materiāliem.

 

Daugavpils tika pārstāvēta Nacionālās Skaļās lasīšanas sacensības Valsts finālā

 5.10.2021 
Daugavpils tika pārstāvēta Nacionālās Skaļās lasīšanas sacensības Valsts finālā

25. septembrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē tika organizēts lasītveicināšanas kampaņas “Nacionālā Skaļās lasīšanas sacensība” fināls. Tajā piedalījās 30 reģionālie lasīšanas čempioni – 9 zēni un 21 meitene – no visiem Latvijas novadiem. Daugavpils pilsētu pārstāvēja Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolas-liceja 6. klases skolniece Anastasija Osipova.

Jau kopš 2017. gada Latvijas Nacionālā bibliotēka kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi, bibliotēkām un skolām visā Latvijā aicina bērnus piedalīties spraigā lasīšanas sacensībā. Skaļā lasīšana ir daudzpakāpju sacensība, kas vispirms notiek klasē, tad skolā vai bibliotēkā, pēc tam reģionā un noslēgumā – valsts finālā. Šogad lasītprieka vēstnešu rindās bija daudzi tūkstoši 5.-6. klašu skolēnu.

 

Pārdaugavas bibliotēkā skatāma fotoizstāde “Viena diena Grīvā”

 5.10.2021 
Pārdaugavas bibliotēkā skatāma fotoizstāde “Viena diena Grīvā”

9. oktobrī plkst. 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Pārdaugavas bibliotēkā (Komunālajā ielā 2) notiks biedrības “Stāstnīca” rīkotās fotoizstādes “Viena diena Grīvā” atklāšana. Izstāde notiek X Mūzikas un mākslas festivāla “Daugavpils ReStArt 2021” ietvaros.

Akcija “Viena diena” ir notikusi jau vairākās Latvijas pilsētās. 1987. gadā notika pirmā akcija “Viena diena Latvijā”, kurā piedalījās simtiem fotogrāfu no visas Latvijas. Tika iemūžinātas visdažādākās vietas un notikumi valstī. Pēc 20 gadiem notika otrā akcija, kuras rezultātā tika izdota 520 lappušu bieza grāmata “Viena diena Latvijā 1987/2007”, kuru var aplūkot arī Daugavpils bibliotēkās.

 

Bibliotēka atzīmē Starptautisko dzīvnieku aizsardzības dienu ar fotoizstādi

 4.10.2021 
Bibliotēka atzīmē Starptautisko dzīvnieku aizsardzības dienu ar fotoizstādi

No 4. līdz 31. oktobrim Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centra logos (Rīgas ielā 22a, pie ieejas bibliotēkā no Ģimnāzijas ielas) un bibliotēkas tīmekļa vietnē www.lcb.lv skatāma Latgales Centrālās bibliotēkas un filiāļu darbinieku fotoizstāde “Laimes kamoliņi”. Tā veltīta Starptautiskajai dzīvnieku aizsardzības dienai.

Starptautiskās dzīvnieku aizsardzības dienas tradīcija aizsākās pirms vairāk nekā 90 gadiem Eiropā, lai pievērstu sabiedrības uzmanību visiem dzīvniekiem un tiem nepieciešamajām rūpēm. Jau vairākus gadus arī Latvijā tiek atzīmēti šī diena, aicinot iedzīvotājus būt atbildīgiem par tiem, ko esam pieradinājuši.

 

Bibliotēkā skatāma fotoizstāde “Sarkanā maģija”

 4.10.2021 
Bibliotēkā skatāma fotoizstāde “Sarkanā maģija”

8. oktobrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, Daugavpilī, 2. stāvā, ieeja no Saules ielas) tiks atklāta Daugavpils fotostudijas “Ezerzeme - F” izstāde “Sarkanā maģija”.

Tautas fotostudija “Ezerzeme-F” ir viena no Daugavpils aktīvākajām radošajām apvienībām. Dažādās kultūras un mākslas telpās (tādās kā Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, Māla mākslas centrs, Poļu kultūras centrs, Daugavpils teātris, viesnīca “Park Hotel Latgola”, Latgales Centrālā bibliotēka u.c.) ar apskaužamu regularitāti un panākumiem tiek rīkotas studijas dalībnieku darbu izstādes. Atsevišķi izstāžu projekti ceļo arī uz citām Latvijas un tuvāko kaimiņzemju pilsētām (Liepāju, Jūrmalu, Rīgu, Preiļiem, Bausku, Visaginu, Pleskavu). Studijas jaunākā izstāde norit Latgales Centrālajā bibliotēkā ar nosaukumu “Sarkanā maģija”, kurā skatītājiem tiek piedāvāts autoru redzējums par visdažādākajām sarkanā nokrāsām, kas sastopamas gan ainavās, gan pilsētvidē.

 

Jurija Bitiņa fotoizstāde bibliotēkā

 1.10.2021 
Jurija Bitiņa fotoizstāde bibliotēkā

No 1. līdz 30. oktobrim Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2.stāvā) skatāma daugavpilieša Jurija Bitiņa fotoizstāde “Pilsēta un daba”.

Jurijs Bitiņš ir dzimis Daugavpilī, šeit aizvadīts arī viss darba mūžs. 40 gadus strādājis par ārstu stomatoloģijā, no tiem 25 gadus – Daugavpils Reģionālajā slimnīcā (agrāk – Daugavpils pilsētas centrālā slimnīca), šobrīd ir pensionējies. 

Jurijs Bitiņš kopš bērnības interesējas par vēsturi, darbojies vēstures pulciņā Pionieru namā. Mīlestība pret vēsturi radīja arī sākotnējo interesi par fotografēšanu, par iespēju iemūžināt vēsturiski nozīmīgus objektus un vietas. Jurijs atceras, ka interese par fotografēšanu aizsākās 1965. gadā ar ekskursiju Maskavā.

 

Bibliotēkā atkal būs pieejami datorkursi senioriem

 1.10.2021 
Bibliotēkā atkal būs pieejami datorkursi senioriem

Oktobrī Latgales Centrālajā bibliotēkā atsāksies datorprasmju apmācība senioriem, piedāvājot bez maksas apgūt pamata iemaņas darbā ar datoru, internetu un dažādām noderīgām programmām. Kopumā šādus kursus bibliotēka piedāvā jau vairāk nekā 10 gadus, šajā laikā apmācīti 669 cilvēki.

Apmācību programma sastāv no 15 nodarbībām, kuru laikā seniori apgūst prasmes darbā ar Windows saimes operētājsistēmu (operētājsistēmas struktūra, darbs ar datnēm, mapēm un programmatūru), iepazīstas ar Microsoft Office teksta redaktoru (darbs ar tekstu un tā noformēšana) un iemācās izmantot internetu (informācijas meklēšana internetā, tās organizēšana un strukturēšana, pārsūtīšana uz datoru un ārējiem datu nesējiem, e-pasts, Skype u. c.).

 

Informatīvs seminārs jauniešiem par iespēju mācīties ASV

 28.09.2021 
Informatīvs seminārs jauniešiem par iespēju mācīties ASV

5. oktobrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs aicina 9.–10. klašu skolēnus piedalīties informatīvā seminārā par FLEX apmaiņas programmas iespējām. Pasākums tiek rīkots sadarbībā ar organizāciju “Amerikas Starptautiskās izglītības padome” (American Councils for International Education).

Nākotnes līderu apmaiņas (Future Leaders Exchange; FLEX) programma vidusskolēniem sniedz iespēju bez maksas mācīties kādā no Amerikas Savienoto Valstu vidusskolām un dzīvot viesģimenē 2022./2023. mācību gadā.

 

Rīta vingrošana Latgales Centrālajā bibliotēkā

 23.09.2021 
Rīta vingrošana Latgales Centrālajā bibliotēkā

29. septembrī plkst. 09.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā (Rīgas ielā 22a, 1. stāvā, ieeja no Ģimnāzijas ielas) visi interesenti tiek aicināti uz rīta vingrošanu ar latviešu tautas deju soļiem kopā ar Vienības nama deju ansambļa “Laismeņa” vadītāju Diānu Soldāni. Pasākums notiek Eiropas sporta nedēļas 2021 (#BeActive) ietvaros ar vadmotīvu “Piecelies un piecel citus!”. Aicinām vingrot līdzi arī mājās vai darbavietā, jo pasākuma tiešraide būs skatāma bibliotēkas Facebook lapā.

Ar mērķi mainīt iedzīvotāju paradumus un rosināt uz fiziskām aktivitātēm Eiropas Sporta nedēļa Latvijā un visā Eiropā notiek jau sesto gadu, šogad – no 23. līdz 30. septembrim. Tradicionāli šajā akcijā piedalās arī Latgales Centrālā bibliotēka. Iedvesmojoties no nedēļas vadmotīva, bibliotēka aicina Miķeļdienu iesākt aktīvi – vingrojot un apgūstot latviešu tautas deju pamatsoļus un rotaļdejas Diānas Soldānes vadībā.

 

Virtuālā izstāde: dzejniekam Andrejam Pumpuram – 180

Aiziet laiks, atiet laiks, bet nekad laiks nepaiet. /Andrejs Pumpurs/

 

“Humanitārā akadēmija jauniešiem” aicina pieteikties mācībām!

 20.09.2021 
“Humanitārā akadēmija jauniešiem” aicina pieteikties mācībām!

Daugavpils Universitātes (DU) Humanitārās fakultātes (HF) Jauniešu interešu izglītības skola “Humanitārā akadēmija jauniešiem” (HAJ) aicina Latvijas jauniešus pieteikties apmācībai programmā “Latvijas jaunatnes intelekts Latvijas nākotnei”. HAJ jaunās – divpadsmitās – sezonas atklāšana un pirmās nodarbības notiks 2021. gada 9. oktobrī, plkst. 11.30, attālināti, izmantojot video konferenču platformu ZOOM.

Aicinām pieteikties gan tos jauniešus, kas apmeklēja HAJ nodarbības iepriekšējos gados, gan jaunus interesentus. Jaunajiem dalībniekiem un tiem, kas akadēmiju apmeklēja jau iepriekš, ir no jauna jāatsūta savi pieteikšanās dati. Pieteikšanās e-pastā: humanitara.akademija@inbox.lv līdz 2021. gada 8. oktobrim. Pieteikumā jānorāda: vārds, uzvārds, skola, klase un kontaktinformācija. Nodarbības notiks vienu reizi mēnesī, sestdienās, no plkst. 11.30. Mācības ir bezmaksas.

 

Eiropas Valodu diena Latgales Centrālajā bibliotēkā

 17.09.2021 
Eiropas Valodu diena Latgales Centrālajā bibliotēkā

24. septembrī plkst. 09.40 Latgales Centrālās bibliotēkas Eiropas Savienības informācijas punkts aicina uz tiešsaistes sarunu ar Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes Svešvalodu katedras pārstāvjiem par Eiropas Valodu dienu un valodu nozīmīgumu ikdienā. Pasākums tiek rīkots sadarbībā ar Latvijas Republikas Ārlietu ministriju un Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes Svešvalodu katedru.

Eiropas Valodu diena ir tradicionāls pasākums, kas notiek kopš 2001. gada 26. septembra. Šo dienu iedibināja Eiropas Komisija un Eiropas Padome, kas pārstāv vairāk nekā 800 miljonus eiropiešu no 47 Eiropas Padomes dalībvalstīm. Eiropas Valodu dienas mērķis ir informēt par plašo valodu dažādību Eiropā, veicināt kultūras un valodu daudzveidību, kā arī mudināt visa vecuma cilvēkus apgūt svešvalodas.

 

Bibliotēka aicina uz tikšanos ar somu dzejnieci Heli Lāksonenu

 15.09.2021 
Bibliotēka aicina uz tikšanos ar somu dzejnieci Heli Lāksonenu

23. septembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā (Rīgas ielā 22a, 1. stāvā, ieeja no Ģimnāzijas ielas) sadarbībā ar Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā noritēs tikšanās ar somu dzejnieci Heli Lāksonenu (Heli Laaksonen) un viņas darbu atdzejotāju, dzejnieku Guntaru Godiņu. Tā veltīta šogad publicētajai Heli Lāksonenas un Aleksandra Čaka grāmatai “Paņēmi manu sirdi no plaukta”.

Grāmata “Paņēmi manu sirdi no plaukta” ir iznākusi latviešu valodā Somijas izdevniecībā Kynälä. Tajā publicēti 15 Aleksandra Čaka un 15 Heli Lāksonenas dzejoļi, kas veido savdabīgu dialogu. Heli Lāksonena dzejoļus rakstījusi dzimtajā dienvidrietumu somu valodas dialektā, bet Guntars Godiņš tos atdzejojis, izmantojot Vidzemes lībiskās izloksnes iezīmes.

 

Latgales Centrālajā bibliotēkā notiks saruna par Eiropas nākotni un digitālajiem izaicinājumiem

 15.09.2021 
Latgales Centrālajā bibliotēkā notiks saruna par Eiropas nākotni un digitālajiem izaicinājumiem

22. septembrī no plkst. 12.00 līdz 14.00 Latgales Centrālajā bibliotēkā norisināsies saruna par aktuālajiem Eiropas Savienības (ES) jautājumiem pasākumu ciklā, kas veltīts Konferencei par Eiropas nākotni un digitālajiem izaicinājumiem. Sarunā piedalīsies Aelita Čākure un Kristaps Briedis no Ārlietu ministrijas ES koordinācijas un politiku departamenta.

Visi pasākumi šajā ciklā no 9. septembra līdz 4. novembrim tiks aizvadīti Latvijas reģionos, Eiropas Savienības informācijas punktos un Europe Direct centrā Jelgavā. Cikla noslēguma pasākums paredzēts 4. novembrī ES mājā, Rīgā. Pasākumu ciklu rīko Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā sadarbībā ar Ārlietu ministriju, Eiropas Savienības informācijas punktiem bibliotēkās un Latvijas Drošāka interneta centru. Pasākumu ciklu vadīs žurnālists un TV3 moderators Arnis Krauze.

 

Izsludināta pieteikšanās angļu valodas konkursam “Spelling Bee”

 15.09.2021 
Izsludināta pieteikšanās angļu valodas konkursam “Spelling Bee”

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde aicina jauniešus piedalīties angļu valodas burtošanas konkursā “Spelling Bee”. Dalībnieki sacentīsies divās vecuma kategorijās: 9.-10. klašu skolēni un 11.-12. klašu skolēni.

Konkurss tiek rīkots ar mērķi attīstīt skolēnu angļu valodas pareizrakstības un publiskās runas prasmes, kā arī atklāt skolēnu radošās spējas un sasaistīt tās ar apgūtajām zināšanām angļu valodā. Konkursa norise paredzēta tiešsaistē, izmantojot platformu Zoom.

Katrai vecuma grupai ir noteikts laiks:

9.-10. klašu dalībnieki – 12. oktobris plkst. 15.30-16.30;

11.-12. klašu dalībnieki – 13. oktobris plkst. 15.30-16.30.

 

Angļu valodas sarunvalodas klubiņš “News Club” atsāk sezonu

 15.09.2021 
Angļu valodas sarunvalodas klubiņš “News Club” atsāk sezonu

No 1. septembra Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs atsāks angļu valodas sarunvalodas klubiņa “News Club” sezonu .

Nodarbību mērķis ir paplašināt dalībnieku vārdu krājumu un uzlabot runāšanas prasmes angļu valodā. Tās ir paredzētas lietotājiem ar angļu valodas priekšzināšanām. Iepriekšējā pieteikšanās nav nepieciešama.

Nodarbības notiek trešdienās plkst 17.30 ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā). Dalībniekiem pie ieejas būs nepieciešams uzrādīt sadarbspējīgu digitālo Covid-19 sertifikātu.

 

Daugavpilī notiks informatīvais seminārs par Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmām

 3.09.2021 
Daugavpilī notiks informatīvais seminārs par Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmām

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā, 9. septembrī plkst. 14.30 notiks informatīvs seminārs par finansiālo atbalstu, ko sniedz 4 dažādas Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmas. 

Klātienes dalībniekus aicinām līdz 8. septembrim reģistrēties šeit: https://saite.lv/wy72H un semināru klātienē drīkstēs apmeklēt tikai ar Covid-19 sertifikātiem. Semināram varēs sekot līdzi arī tiešraidē Facebook, Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā kontā https://www.facebook.com/norden.lv.

Seminārā informēsim par Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmu “Valsts administrācija”, kas atbalsta valsts un pašvaldību un to pakļautības iestāžu darbinieku pieredzes apmaiņu veiksmīgu risinājumu aizgūšanai, sadarbības tīklu veidošanu, administratīvā darba metožu un likumdošanas harmonizēšanu un Baltijas jūras reģiona konkurētspējas pasaulē sekmēšanu.

 

Dzejas dienas 2021 Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs

 2.09.2021 
Dzejas dienas 2021 Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs

Ar pirmajām rudens lapām iekrāsojas septembris, un visā Latvijā tiek atzīmētas Dzejas dienas. Sekojot vadmotīvam “REDZI, DZIRDI – DZEJA DZĪVO!”, Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) un filiāles no 6. līdz 11. septembrim piedāvā daudzveidīgu pasākumu programmu, kas palīdzēs atklāt un iepazīt dzejas pasaules plašumus.

LCB Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs (Rīgas ielā 22a, 1.stāvā) ir sagatavojis saistošu piedāvājumu dažādām iedzīvotāju grupām:

- no 6. līdz 11. septembrim norisināsies radošās darbnīcas “Dzejas konstruktors” visiem interesentiem;
- no 9. līdz 11. septembrim centra telpas piepildīs vietējo autoru, jauno dzejnieku un klasiķu dzejas skanējumi;
- 9. septembrī plkst. 18.00 sadarbībā ar Daugavpils pilsētas pašvaldības Kultūras pārvaldi tiks atklāts ikgadējā krājuma “Dzejas dienas” 31. laidiens;
- no 6. līdz 30. septembrim skolas vecuma bērniem būs pieejams interaktīvs bibliotekāra stāstījums par latviešu autoriem un dzeju, kura saturs tiks pielāgots vecumposmam;
- līdz 30. septembrim centrā skatāma Rīgas Centrālās bibliotēkas ceļojošā izstāde “100 grāmatas bērniem”.

 

Krievu kultūras centra bibliotēkā skatāma reto mācību grāmatu izstāde

 2.09.2021 
Krievu kultūras centra bibliotēkā skatāma reto mācību grāmatu izstāde

No 1. septembra līdz 29. oktobrim Krievu kultūras centra bibliotēkā (Varšavas ielā 14) skatāma XIX un XX gadsimta reto grāmatu izstāde "Mūsu vecvecāku mācību grāmatas".

Šeit var aplūkot unikālas macību grāmatas, kas izdotas Krievijas impērijas laikos, kā arī Latvijas Republikas grāmatas un 1950. gadu Padomju Savienības mācību grāmatas.

 

Bibliotēkā skatāma Saskaņas pamatskolas skolēnu radošo darbu izstāde

 1.09.2021 
Bibliotēkā skatāma Saskaņas pamatskolas skolēnu radošo darbu izstāde

Līdz 30. septembrim Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2.stāvā) skatāma Saskaņas pamatskolas skolēnu radošo darbu izstāde “Jauna elpa, jauna telpa”.

Izstādes nosaukums nav izvēlēts nejauši, šis jaunais mācību gads Daugavpils Saskaņas pamatskolai nāk ar lielām pārmaiņām – mācības tiks uzsāktas jaunās skolas telpās. Šāds notikums iezīmē jaunu posmu skolas attīstībā ne tikai mācību jomā, bet arī radošajā darbībā. Izstādē ir iekļauti vairāki desmiti skolēnu radošie darbi, kuri tapuši dažādās tehnikās – guašas, flomāsteru, zīmuļu, akvareļu un autortehnikās. 

Izstādes kuratore, Saskaņas pamatskolas vizuālās mākslas skolotāja Una Gura atzīmē: ”Radošums ir skolas darba galvenais dzinējspēks. Ar šo radošo darbu izstādi mēs vēlamies parādīt iepriekšējo gadu bērnu darbu kreativitātes potenciālu.”

 

Daugavpilī būs skatāms iestudējums par Čaku

 31.08.2021 
Daugavpilī būs skatāms iestudējums par Čaku

Dzejas dienu ietvaros Daugavpilī šī gada 10. septembrī plkst. 18.00 Vienības nama kafejnīcā (Rīgas ielā 22a) būs skatāms Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra iestudējums Čaks. Rīga. Sieviete”.

Šis projekts – muzikāli poētiskā izrāde, kas tapusi atzīmējot Aleksandra Čaka 120 gadu jubileju, ir veidota kā radoša atklāsme, apspēlējot Čaka mīlestību pret Rīgu. Par iestudējuma skatuvi izrādes veidotāji izvēlējušies kafejnīcu, tādējādi ļaujot iepazīt Čaku ne tikai ar dzejas, bet arī viņam raksturīgās bohēmiskās pilsētas gaisotnes palīdzību. Kā norāda izrādes veidotāji: “Balstoties uz dzejnieka vēstulēm, daiļradi, faktiem un minējumiem mēs piedāvājam savu versiju atbildēm uz šiem jautājumiem: Kāds dzejnieks bija ārpus saviem dzejoļiem? Ko mīlēja un vai maz mīlēja? Vai tā ir taisnība, ka viņam paticis gatavot?

Izrādes “Čaks. Rīga. Sieviete režisors ir Sergejs Golomazovs. Izrādē piedalīsies aktieri Vitālijs Jakovļevs un Jeļena Sigova.
Biļetes: Vienības nama kasē darba dienās plkst. 16.30 – 18.30, cena 3,00 euro

 

Notiks virtuālā akcija “Dzejas kokteilis”

 31.08.2021 
Notiks virtuālā akcija “Dzejas kokteilis”

Dzejas dienu ietvaros Daugavpils iedzīvotāji vecumā no 18 gadiem, kuri raksta dzeju, aicināti piedalīties virtuālajā dzejas lasīšanas akcijā “Dzejas kokteilis”, kas norisināsies Kultūras pārvaldes (KP) Facebook lapā no 6. līdz 11. septembrim.

Lai piedalītos akcijā, tās dalībniekiem ne vēlāk kā līdz 7. septembra plkst. 17.00 uz e-pastu vita.vilevko@daugavpils.lv jāiesūta video fails, kurā tiek lasīta paša radīta dzeja. Video faila vizuālais noformējums un ieraksta valoda ir brīvā izvēlē. Faila ilgums – līdz 3 minūtēm. Tos akcijas dalībniekus, kuri līdz 11. septembra plkst. 17.00 KP Facebook lapā būs saņēmuši vislielāko atzīmes "patīk" skaitu, gaida pārsteiguma balvas.

Virtuālās akcijas nolikums un visa “Dzejas dienas 2021” programma atrodama Daugavpils pilsētas pašvaldības Kultūras pārvaldes mājas lapā www.daugavpils.lv/kultura/.

 

Daugavpils aicina uz Dzejas dienām!

 31.08.2021 
Daugavpils aicina uz Dzejas dienām!

No 6. līdz 11.septembrim Daugavpilī un Augšdaugavas novadā norisināsies “Dzejas dienas”, kas ik gadu tiek rīkotas atzīmējot latviešu dzejnieka Raiņa dzimšanas dienu.

Dzejas dienu ietvaros interesentiem tiek piedāvāta daudzveidīga programma, kuras ietvaros būs iespēja gan dzirdēt dzejas lasījumus autoru un aktieru izpildījumā, gan arī pašiem piedalīties dzejas veidošanā. Jau no 6. septembra Kultūras pārvaldes Faceboook lapā ir iespēja piedalīties virtuālajā dzejas lasīšanas akcijā “Dzejas kokteilis”, Latgales Centrālajā bibliotēkā var apmeklēt izstādi “100 grāmatas bērniem”, radošo darbnīcu “Dzejas konstruktors”, dzirdēt stāstījumu par latviešu dzeju un tās autoriem. Uz Bardu dziesmu festivālu 8. septembrī un Rīgas almanaha “Pisjmena” atklāšanu 10. septembrī aicina Krievu kultūras centrs. Īpašu sveicienu Dzejas dienās sūta arī Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris, kas ar iestudējumu “Čaks. Rīga. Sieviete.” piektdien, 10. septembrī, viesosies Vienības nama kafejnīcā.

Kā jau ierasts, Dzejas dienu laikā tiks atklāts arī ikgadējais krājums “Dzejas dienas. Šogad tiks izdots jau 31.laidiens. Savukārt dzejas svētki noslēgsies Raiņa mājā Berķenelē, kur programmas “Tepat taču ārā ir mīlīgs dārzs” ietvaros izskanēs koncertprogramma “Saules dziesmas” un tiks prezentēts projekts “Ziedu svētkiem vieta”.

Visa “Dzejas dienu 2021” programma atrodama Daugavpils pilsētas pašvaldības Kultūras pārvaldes mājas lapā www.daugavpils.lv/kultura/.

 

Veiksmīgi aizvadīta lasītveicināšanas spēle “Bibliopols”

 27.08.2021 
Veiksmīgi aizvadīta lasītveicināšanas spēle “Bibliopols”

Tuvojoties vasaras beigām, Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs noslēgusies individuālās lasīšanas spēle “Bibliopols”, kurā saistošā veidā apvienota grāmatu lasīšana un spēles elementi. Dalībniekiem bija iespēja iziet vienu vai vairākas krāsainas spēles rindas, no kurām katra piedāvāja tematiskus nosacījumus grāmatu izvēlē un radošus uzdevumus.

“Bibliopols” norisinājās visās sešās Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs un pulcināja kuplu bērnu skaitu, kuri vēlējās aizraujoši un lietderīgi pavadīt vasaras brīvlaika mēnešus. Kopumā spēlē iesaistījās 216 dalībnieki, bet visas četras krāsu rindas izpildīja 64 aktīvākie spēlētāji.

 

Uzsākta Daugavpils valstspilsētas un Augšdaugavas novada ilgtspējīgas attīstības stratēģijas 1.redakcijas publiskā apspriešana

 27.08.2021 
Uzsākta Daugavpils valstspilsētas un Augšdaugavas novada ilgtspējīgas attīstības stratēģijas 1.redakcijas publiskā apspriešana

Saskaņā ar Daugavpils pilsētas domes lēmumu un Augšdaugavas novada domes lēmumu, uzsākta Daugavpils valstspilsētas un Augšdaugavas novada ilgtspējīgas attīstības stratēģijas līdz 2030. gadam 1.redakcijas publiskā apspriešana.

Teritorijas attīstības plānošanas likums paredz, ka valstspilsētas un tām pieguļošo novadu pašvaldības nodrošina kopējas integrētas ilgtspējīgas attīstības stratēģijas izstrādi visai teritorijai. Stratēģija ir hierarhiski augstākais valstspilsētas un novada teritorijas attīstības plānošanas dokuments un tajā noteikts Daugavpils valstspilsētas un Augšdaugavas novada ilgtermiņa attīstības redzējums (vīzija), mērķi, prioritātes un telpiskās attīstības perspektīva. Veidlapas un informatīvie materiāli ir izvietoti Latgales Centrālajā bibliotēkā un tās filiālēs (bibliotēku kontaktinformācija šeit).

Publiskā apspriešana notiek no 2021. gada 26. augusta līdz 22. septembrim.
Publiskās apspriešanas sanāksme: 2021. gada 6. septembrī plkst.15.00 tiešsaistē
“ZOOM” platformā, pieslēgšanās saite – šeit.

 

Virtuālā izstāde: Latvijas Republikas otrajam Valsts prezidentam Gustavam Zemgalam – 150

Šodien, 12. augustā, Latvijas Republikas otrajam Valsts prezidentam, juristam, sabiedriskajam darbiniekam Gustavam Zemgalam – 150.

 

Gaismas bibliotēkā skatāma Pjotra Hudobčenoka izstāde “Jubileju priekšvakarā”

 10.08.2021 
Gaismas bibliotēkā skatāma Pjotra Hudobčenoka izstāde “Jubileju priekšvakarā”

No 10. augusta līdz 11. septembrim Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Gaismas bibliotēkā (Gaismas ielā 9) ir skatāma Daugavpils mākslinieka Pjotra Hudobčenoka darbu izstāde "Jubileju priekšvakarā", veltīta Gaismas bibliotēkas 10. gadadienai un sagaidot meistara jubilejas gadu.

Izstādē eksponēti astoņi dažādos žanros izpildīti darbi. Sērijas “Vasarnīcas prieki” darbi veidoti autora unikālā tehnikā, apvienojot mazo formu skulptūru ar glezniecību. Iedvesma darbiem tika gūta rudenīgajās noskaņās, kā arī gremdējoties siltajās vasaras atmiņās. Savukārt fantāzijas sērijas gleznas ir ieturētas abstraktās mākslas stilā.

 

Jaunbūves bibliotēkā skatāma Ingas Vasiļjevas studijas dalībnieku izstāde “Vasaras krāsas”

 5.08.2021 
Jaunbūves bibliotēkā skatāma Ingas Vasiļjevas studijas dalībnieku izstāde “Vasaras krāsas”

No 5. augusta līdz 30. septembrim Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Jaunbūves bibliotēkā (18. novembra ielā 161, 2. stāvā) skatāma Daugavpils mākslinieces Ingas Vasiļjevas studijas “IV DARBNĪCA” dalībnieku gleznu izstāde “Vasaras krāsas”.

Daudziem cilvēkiem vismīļākais gadalaiks ir vasara! Tā priecē mūs ar košu zaļumu, siltiem saules stariem, zilām debesīm ar baltiem mākoņiem un krāšņo pļavu reibinošu aromātu. Studijas “IV DARBNĪCA” dalībnieki savās gleznās ir atspoguļojuši vasaras paletes bagātību, jo tieši šajā laikā daba ir piepildīta ar košām un izteiksmīgām krāsām. Māksliniekiem vasara ir visdāsnākais laiks, kad netrūkst ne krāsu, ne spilgtu iespaidu, ne jaunu ideju.

Izstādē tiek eksponēti Ingas Vasiļjevas, Nellijas Bogdanovas, Jeļenas Griņevičas, Izabellas Oginskas, Žannas Čuprinas un Svetlanas Gorevas pēdējā gada laikā tapušie darbi pasteļglezniecības tehnikā.

 

Ceļojošā izstāde “100 grāmatas bērniem” Latgales Centrālajā bibliotēkā

 3.08.2021 
Ceļojošā izstāde “100 grāmatas bērniem” Latgales Centrālajā bibliotēkā

No 3. augusta līdz 30. septembrim Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā (Rīgas ielā 22a, 1. stāvā, ieeja no Ģimnāzijas ielas) ir pieejama Rīgas Centrālās bibliotēkas ceļojošā izstāde “100 grāmatas bērniem”. Ieeja – brīva.

Rīgas Centrālās bibliotēkas (RCB) īstenotais projekts “100 grāmatas bērniem” ir latviešu autoru bērnu grāmatu izstāde par godu Latvijas simtgadei, kurā iekļautie izdevumi ir nākuši klajā katrā no simts gadiem. Kolekcijā ir pārstāvētas grāmatas ne tikai no RCB un tās filiālbibliotēku krājumiem, bet arī dāvinājumi, antikvariātos un no privātpersonām iegādāti eksemplāri. Izstādē sastopami gan latviešu literatūras klasiķu (Raiņa, Aspazijas, Kārļa Skalbes, Annas Brigaderes u. c.) un padomju laika rakstnieku (Annas Sakses, Zentas Ērgles, Žaņa Grīvas u. c.) daiļdarbi, gan arī mūsdienu autoru (Ineses Zanderes, Valda Rūmnieka, Jura Zvirgzdiņa, Māras Cielēnas u. c.) izdevumi.

 

Bibliotēkā skatāma Lietuvas fotogrāfu izstāde

 3.08.2021 
Bibliotēkā skatāma Lietuvas fotogrāfu izstāde

No 3. augusta Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektoros (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) skatāma Dusetu mākslas galerijas (Lietuva) 25 gadu jubilejas fotoizstāde.

Dusetu mākslas galerija tika izveidota 1995. gada 6. jūlijā. Tā bija pirmā profesionālā gleznu galerija, kas atvērta nelielā Lietuvas pilsētā. Tās galvenais mērķis bija apvienot māksliniekus un fotogrāfus, kas dzimuši, dzīvo vai veic radošo darbību gan Dusetu novadā, gan arī plašākā mērogā.

26 pastāvēšanas gadi liecina par to, ka galerijai ir izdevies ap sevi pulcēt aktīvas un iniciatīvas bagātas radošās personības. Šobrīd tajā apvienojušies 23 mākslinieki un 14 fotogrāfi, kuru izstādes notiek kā Lietuvas, tā arī ārvalstu galerijās un muzejos. Tieši pateicoties viņiem, Dusetu mākslas galerija ir kļuvusi par nozīmīgu kultūras un mākslas centru gan Zarasu rajonā, gan arī visā Lietuvā. Šeit eksponētas ap 300 izstādēm, tiek izdoti albumi un katalogi, norit plenēri un simpoziji.

 

Bibliotēkā skatāma Nadeždas Medveckas izstāde “Dvēseles spogulis”

 2.08.2021 
Bibliotēkā skatāma Nadeždas Medveckas izstāde “Dvēseles spogulis”

Līdz 31. augustam Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2.stāvā) skatāma Nadeždas Medveckas izstāde “Dvēseles spogulis”.

Jaunā māksliniece Nadežda Medvecka ir daugavpiliete. Savu radošo darbību sāka bērnībā un jau 15 gadus zīmēšana un gleznošana ir viņas sirdslieta. Nadeždai patīk ļauties radošiem eksperimentiem, izmantojot savos darbos akvareli, zīmuļus, pildspalvas un akrilu, bet izstādē tiek piedāvāti portreti, kuri veidoti izmantojot zīmēšanas un akvareļglezniecības tehniku.

Kā atzīmē māksliniece: ”Es gribu parādīt cilvēka sejas daudzpusību un skaistumu. Jau kopš bērnības mīlu zīmēt cilvēkus, jo īpaši acis, ne velti saka, ka acis ir dvēseles spogulis!”

 

Bibliotēkās pieejams monumentāls izdevums "Latvijas kultūras vēsture"

 28.07.2021 
Bibliotēkās pieejams monumentāls izdevums

Latgales Centrālajā bibliotēkā un tās filiālēs ir pieejams monumentāls izdevums “Latvijas kultūras vēsture”. Grāmata ir zinātniski akadēmisks vēstījums par kultūras attīstību Latvijā daudzu gadsimtu garumā līdz mūsdienām.

Grāmatā tiek vispusīgi aplūkotas dažādas kultūras jomas Latvijā – literatūra, folklora, mitoloģija, valoda, bibliotēkas, vēsture, vizuālā māksla, arhitektūra, mode, kino, teātris, mūzika un citas jomas, katrā no tām izceļot svarīgākos notikumus un izcilas personības.

 

Daugavpils krievu rakstnieku organizācijas grāmatu dāvinājumi Daugavpils publiskajām bibliotēkām

 21.07.2021 
Daugavpils krievu rakstnieku organizācijas grāmatu dāvinājumi Daugavpils publiskajām bibliotēkām

Latgales Centrālās bibliotēkas un filiāļu krājumus papildina Daugavpils krievu rakstnieku organizācijas dzejas un prozas almanahs «О вечном…» (latv. – Par mūžīgo…) (2020), kā arī Daugavpils autoru Ludmilas Viļumas dzejas krājums «Клавиши души» (latv. – Dvēseles taustiņi) (2020) un Jevtihija Konopļova dzejas un prozas grāmata «Под знаком Овна» (latv. – Auna zīmē) (2020).

Almanahs «О вечном…» tika izdots ar Daugavpils pilsētas domes finansiālu atbalstu. Grāmatā ir iekļauti 46 dažādu autoru darbi, kas iepriekš bijuši publicēti dažādos periodiskos izdevumos un krājumos. Dzejas un prozas teksti ir sakārtoti divās tematiskās daļās.

 

Latvijas Mediji izsludina bērnu un jauniešu grāmatu manuskriptu konkursu

 20.07.2021 
Latvijas Mediji izsludina bērnu un jauniešu grāmatu manuskriptu konkursu

Izdevniecība "Latvijas Mediji" izsludina bērnu un jauniešu grāmatu manuskriptu konkursu. Tā ietvaros gaidīti gan pieredzējušu, gan iepriekš neizdotu autoru darbi, kā arī grāmatu ilustrācijas visdažādākajos žanros. Veidosim un papildināsim, iespējams, nozīmīgāko – bērnu un jauniešu –  grāmatu sektoru kopā!

Lai veicinātu augstvērtīgas un mūsdienīgas bērnu un jauniešu oriģinālliteratūras tapšanu Latvijā, izdevniecība aicina izmantot joprojām neskaidro pandēmijas laiku un radīt jaunus darbus latviešu valodā. Gaidīsim manuskriptus un/vai ilustrācijas bērnu un jauniešu grāmatām, kas aizrauj un uzrunā!

 

Daugavpils bibliotēkās palīdzēs izdrukāt Covid-19 sertifikātu

 20.07.2021 
Daugavpils bibliotēkās palīdzēs izdrukāt Covid-19 sertifikātu

Sākot ar 20. jūliju, iedzīvotājiem, kuriem ikdienā nav pieejami valsts pārvaldes elektroniskie resursi, Covid-19 sertifikātu ar bibliotekāra palīdzību būs iespēja izdrukāt Latgales Centrālajā bibliotēkā un tās filiālēs Daugavpilī.

Jau no 1. jūnija ikvienam iedzīvotājam ir iespēja iegūt digitālu sertifikātu, kas apliecina vakcinācijas pret Covid-19 vai vīrusa pārslimošanas faktu. Savu digitālo Covid-19 sertifikātu ikviens var apskatīt tīmekļvietnē covid19sertifikats.lv, nospiežot pogu “Apskatīt savus sertifikātus” un autentificējoties ar kādu no piedāvātajiem drošas piekļuves rīkiem – internetbanku, eID karti vai mobile ID. Tīmekļvietne piedāvā iespēju lejupielādēt sertifikātu vai to izdrukāt.

 

Grāmatu lasīšanas maratons “Grāmatons”

 20.07.2021 
Grāmatu lasīšanas maratons “Grāmatons”

Izdevniecība “Latvijas Mediji” aicina bērnus un jauniešus vecumā no 3 līdz 17 gadiem, kā arī viņu vecākus un citus ģimenes locekļus, ģimenes draugus iesaistīties grāmatu lasīšanas maratonā “Grāmatons”, izaicinājuma ietvaros lasot grāmatas latviešu valodā un pildot radošus uzdevumus.

Grāmatu lasīšana ir maratons visa mūža garumā. Tas ir vērtīgs brīvā laika pavadīšanas veids, kas uzlabo pašsajūtu un kognitīvās spējas. “Grāmatona” dalībnieki iepazīs vai turpinās apzināt bagāto literatūras pasauli, un, trenējot savu “lasīšanas muskuli”, varēs iegūt vērtīgas balvas.

 

Daugavpils bibliotēkās darbu uzsākusi “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”

 9.07.2021 
Daugavpils bibliotēkās darbu uzsākusi “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”

Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs jau ir pieejama lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” 2021. gada grāmatu kolekcija. Arī šogad eksperti tai izvēlējušies 28 grāmatas – 11 oriģinālliteratūras darbus un 17 tulkojumus, kurus lasītājiem piedāvā astoņas izdevniecības.

Daugavpilī programmu “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” tradicionāli īsteno Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles – Bērnu bibliotēka “Zīlīte”, Ceriņu, Gaismas, Jaunbūves, Pārdaugavas un Piekrastes bibliotēka. Ikvienā no šīm bibliotēkām ir pieejama grāmatu kolekcija visām vecumgrupām (5+, 9+, 11+, 15+, kā arī vecāku kolekcija), savukārt Latgales Centrālā bibliotēka papildus piedāvā grāmatas jauniešu un vecāku žūrijai.

Iesaistīties programmā ir pavisam vienkārši:

 

Virtuālā izstāde: bibliotēku darbiniecei, literatūras un grāmatniecības vēsturniecei Inārai Klekerei-Krekelei – 70

 

Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles saņems īpašas grāmatu kopas angļu valodā

 6.07.2021 
Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles saņems īpašas grāmatu kopas angļu valodā

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs ir izveidojis īpašas grāmatu kopas angļu valodas apguvei bērniem un jauniešiem, kas dosies uz bibliotēkas filiālēm.

Grāmatu kopās ir iekļauta daiļliteratūra bērniem un jauniešiem, kas brīvi un patstāvīgi lasa angļu valodā, kā arī grāmatas valodas apguvei dažādos līmeņos ar papildu uzdevumiem pēc izlasītā teksta. Ir pieejamas arī grāmatas, kurās teksti ir paralēli angļu un krievu valodā, tādējādi atvieglojot lasīšanu un teksta izpratni.

 

Bibliotēka aicina bērnus apmeklēt Ģimenes digitālo aktivitāšu centru

 5.07.2021 
Bibliotēka aicina bērnus apmeklēt Ģimenes digitālo aktivitāšu centru

No 7. jūlija Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs atkal gaida ciemos bērnus, ģimenes un citus interesentus.

Centra apmeklētājiem ir pieejamas vairākas fiksētas darba vietas, tostarp 3D pildspalvas, LEGO® roboti, Xbox spēļu konsoles u. c. Uzturēšanās laiks centrā – līdz 1 stundai. Apmeklētāju skaits ir ierobežots, tādēļ aicinām iepriekš pieteikt centra apmeklējumu, zvanot pa tālruni 654 49090.

Apmeklētāji centrā tiek gaidīti no otrdienas līdz piektdienai no plkst. 10.00 līdz 18.00, sestdienās – no plkst. 10.00 līdz 17.00.

 

Virtuālā izstāde: pedagoģei, sabiedriskajai darbiniecei, publicistei Valerijai Seilei - 130

Sabiedrības vislielākā nacionālā bagātība ir gudrs skolotājs. /Valerija Seile/

 

Latgales Centrālā bibliotēka sveic Daugavpili 746. dzimšanas dienā

 

Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs ver durvis bērnu nometnēm

 15.06.2021 
Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs ver durvis bērnu nometnēm

No 17. jūnija Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs piedāvā ekskursijas bērnu nometnēm. Ir nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.

LCB Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs bērnu nometnēm piedāvā interaktīvu ekskursiju “Iepazīsti un izmēģini centra sniegtās iespējas!”. Tās laikā būs iespēja doties braucienā ar interaktīvu velosipēdu pa Austrumlietuvu un Dienvidlatviju, ar virtuālo briļļu palīdzību skatīt nozīmīgas vietas Utenā, Zarasos, Preiļos un Daugavpilī. Ekskursijas dalībnieki varēs parādīt savas zināšanas un fiziski izkustēties kinētiskā viktorīnā un uz interaktīvā paklāja. Ekskursijas garums – līdz vienai stundai.

Ekskursiju vada persona, kuras rīcībā ir Covid-19 sertifikāts (apliecinājums par izslimošanu vai vakcināciju). Bibliotēka garantē, ka grupas apmeklējuma laikā nometnes dalībnieki ir vienīgie Ģimenes digitālo aktivitāšu centra apmeklētāji.

Maksimāli pieļaujamais cilvēku daudzums grupā – 20 cilvēki. Ierodoties Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā, nometnes vadītājam ir jāuzrāda apliecinājums, ka nometņu dalībnieku veiktie Covid-19 testi ir negatīvi.

 

Pepija Garzeķe viesojas Jaunbūves bibliotēkā

 15.06.2021 
Pepija Garzeķe viesojas Jaunbūves bibliotēkā

No 15. jūnija Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Jaunbūves bibliotēkā (18. novembra ielā 161, Daugavpilī) ir pieejama interaktīva izstāde “Sveicam Pepiju!”. Tā tapusi par godu zviedru rakstnieces Astridas Lindgrēnes radītā literārā tēla Pepijas Garzeķes 75 gadu jubilejai. Izstāde tiek piedāvāta ar Zviedrijas Karalistes vēstniecības Latvijā un Zviedru institūta atbalstu.

Grāmata par Pepiju Garzeķi pirmo reizi iznāca tieši pirms 1945. gada Ziemassvētkiem, un pērn šis literārais tēls svinēja savu 75. jubileju. Interaktīvā izstāde “Sveicam Pepiju!” stāsta, cik sarežģīts bija Pepijas ceļš pie lasītājiem un kā pasaulslavenā zviedru rakstniece Astrida Lindgrēne spēra pirmos soļus literatūrā.

Visur, kur ierodas Pepija, uzplaukst jautrība – arī Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Jaunbūves bibliotēkā. Līdztekus interaktīvajai izstādei bibliotēkā norisinās spēle “Hopsā, heijā! Esmu rotaļīga Pepija!”. Tajā pašiem mazākajiem jātiek galā ar uzdevumiem “Krāsojam kopā ar Pepiju!”, “Skaiti un meklē!”, “Ērmīgo pužļu licējs!”, savukārt skolas vecuma bērniem jāatbild uz mājas “Vistas kāja” bēniņos dzīvojoša spoka jautājumiem par rudmataino meiteni, burtu juceklī jāsameklē desmit vārdi par Pepiju Garzeķi, kā arī Astridas Lindgrēnes grāmatas fragmentā jāizlasa, ko nozīmē vārds “kukaramba”. Sekmīgi izpildot visus uzdevumus, izstādes apmeklētājs saņems saldu pārsteiguma balvu.

 

Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs ir iespēja nobalsot par četrām būvniecības iecerēm

 15.06.2021 
Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs ir iespēja nobalsot par četrām būvniecības iecerēm

Daugavpils pilsētas dome rīko vairāku būvniecības ieceru publisko apspriešanu. Balsošanas pastkastes ir izvietotas arī Latgales Centrālajā bibliotēkā un tās filiālēs. Iedzīvotāju ērtībām bibliotēkas ir izdrukājušas aptaujas anketas un materiālus par apspriežamajām iecerēm. Aicinām iedzīvotājus būt aktīviem un izteikt savu viedokli! Bibliotēku kontaktinformācija šeit.

Pamatojoties uz Daugavpils Domes lēmumu, Daugavpils pašvaldībā tiek organizēta publiskā apspriešana par vairākām būvniecības iecerēm:

1. Vides objekta “Saules kalns” izveide un Vienības dārza pārbūve.

2. Poliklīnikas būvniecība Jaunajā Forštatē.

3. Apkurināmā baseina un akvaparka elementu būvniecība Jaunajos Stropos.

4. Dzīvnieku kapsētas ierīkošana pilsētas teritorijā.

Apspriešana notiek no 2021.gada 14.jūnija līdz 2021.gada 16.jūlijam.

Piedalīties publiskajā apspriešanā var, aizpildot anketu un nosūtot pa pastu (adrese – Krišjāņa Valdemāra ielā 1, Daugavpilī); ar drošu elektronisko parakstu parakstītu anketu nosūtot uz elektroniskā pasta adresi info@daugavpils.lv; autorizējoties Valsts pārvaldes pakalpojumu portālā www.latvija.lv; ievietojot anketu attiecīgā pastkastē:

 • Latgales Centrālajā bibliotēkā - no otrdienas līdz piektdienai no plkst. 10.00 līdz 19.00, sestdienās no plkst. 10.00 līdz 17.00, Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs - no otrdienas līdz piektdienai no plkst. 11.00 līdz 18.00, sestdienās no plkst. 10.00 līdz 17.00.
 

Bibliotēka sagatavojusi pasākumus bērnu un jauniešu vasaras nometnēm

 9.06.2021 
Bibliotēka sagatavojusi pasākumus bērnu un jauniešu vasaras nometnēm

No 15. jūnija Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles piedāvā virkni pasākumu bērnu un jauniešu vasaras nometņu grupām. Pasākumi lielākoties tiek rīkoti tiešsaistē, tomēr daži no tiem ir pieejami arī klātienē, ārpus telpām. Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās. Pasākumu programma skatāma šeit.

Šovasar Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) un tās filiāles ar nometņu dalībniekiem pārsvarā tiksies attālināti, kādā no tiešsaistes platformām. Sagatavotie pasākumi aptver plašu tēmu spektru – no neticamo faktu krātuves un “antigarlaicības” formulas līdz Disneja multfilmām, kukaiņiem un ekoloģiskam dzīvesveidam.

Daži pasākumi būs pieejami arī ārtelpās. LCB piedāvā izzinošu ekskursiju pa Andreja Pumpura skvēru, bet LCB filiāle Bērnu bibliotēka “Zīlīte” rosina pievērsties dabas izzināšanai pasākumā ar tematiskām stacijām un orientēšanās elementiem, kam dots skanīgs nosaukums – “Dabas pētnieki mēs esam, spēku un gudrību sevī nesam!”.

 

Daugavpils iesniedz Eiropas kultūras galvaspilsētas pieteikumu un pirmo pieteikuma grāmatas eksemplāru dāvina bibliotēkai

 9.06.2021 
Daugavpils iesniedz Eiropas kultūras galvaspilsētas pieteikumu un pirmo pieteikuma grāmatas eksemplāru dāvina bibliotēkai

Ceturtdien, 3. jūnijā, Daugavpils savu Eiropas kultūras galvaspilsētas pieteikumu iesniedza Latvijas Republikas Kultūras ministrijā un šodien pieteikuma grāmatas signāleksemplāru simboliski nodeva daugavpiliešu rīcībā – Latgales Centrālajā bibliotēkā. Pa eksemplāram latviešu un angļu valodā ceļos arī uz gaismas pili – Latvijas Nacionālo bibliotēku. 

Pirmais pieteikuma veidotāju gājiens uz bibliotēku nav nejaušs, jo Daugavpils pieteikuma koncepcija spēlējas ar valodas jēdzienu un struktūru un aicina Daugavpili, Latviju un Eiropu runāt kopīgā kultūras valodā jeb kultūras Lingua Franca. Nav noslēpums, ka Daugavpilī un Latgalē valodu un kultūru daudzveidība ir pastāvējusi gadsimtiem ilgi. Tas rada pamatu krāsainai, pārsteigumu pilnai, interesantai un ar kultūras notikumiem bagātai dzīvei. Tomēr līdzās labajam, ko dažādība sevī ietver, pastāv arī konflikta riski. Īpaši mūsdienās, kad realitāti, kurā dzīvojam, nosaka atšķirīgās mediju telpas un noslēgtie sociālie “burbuļi”, kuri lieto valodu nevis lai meklētu vienojošo, bet lai šķeltu un radītu sajūtu par atstumtību. Tieši tāpēc Daugavpils runā par kultūru kā spēcīgāko valodu, kas spēj vienot daudzveidīgu un sašķeltu sabiedrību, un piedāvā kultūras procesus, kuros  ikviens var aktīvi līdzdarboties un atklāt to, cik mēs viens otram esam vērtīgi.

 

Bibliotēka svin pilsētas dzimšanas dienu ar fotoizstādi “Daugavpils bibliotekāra acīm”

 9.06.2021 
Bibliotēka svin pilsētas dzimšanas dienu ar fotoizstādi “Daugavpils bibliotekāra acīm”

Suminot Daugavpili 746. dzimšanas dienā, no 9. līdz 30. jūnijam Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centra logos (Rīgas ielā 22a, pie ieejas bibliotēkā no Ģimnāzijas ielas) un bibliotēkas tīmekļa vietnē www.lcb.lv skatāma Latgales Centrālās bibliotēkas un filiāļu darbinieku fotoizstāde “Daugavpils bibliotekāra acīm”.

Latgales Centrālā bibliotēka ir pārstāvēta sešos pilsētas mikrorajonos – Centrā, Grīvā, Jaunajā Forštadtē, Jaunbūvē, Ķīmijā un Ruģeļos, kur jau daudzu gadu garumā rūpējas par iedzīvotāju literārajām interesēm. Bibliotekāri ik dienu redz Daugavpils daudzveidību ne tikai valodu vai kultūras ziņā, bet arī mikrorajonu pilsētvidē, tā apliecinot, ka mūsu pilsētas sejas unikālos vaibstus neveido tikai centrs vai atpazīstamie tūrisma objekti.

Fotoizstādē “Daugavpils bibliotekāra acīm” ir iekļautas 34 Latgales Centrālās bibliotēkas un filiāļu darbinieku uzņemtās fotogrāfijas, kurās atainota bibliotēku apkārtne dažādos pilsētas mikrorajonos. Ikvienam no tiem ir savi apslēptie ainavu dārgumi un vietas, kuras ikdienā pat nepamanām vai steigā nepievēršam uzmanību, tāpēc ar šo izstādi vēlamies parādīt, kā Daugavpils izskatās mūsu – bibliotekāru – acīm. Izstādē ir iekļautas arhitektūras celtnes, ielu fotogrāfijas, pilsētas infrastruktūra, dabas ainavas un pilsētnieki.

 

Daugavpils publiskās bibliotēkas paplašina pakalpojumu klāstu

 7.06.2021 
Daugavpils publiskās bibliotēkas paplašina pakalpojumu klāstu

No 8. jūnija Latgales Centrālajā bibliotēkā un tās filiālēs ir mainīta lietotāju apkalpošanas kārtība un atjaunota vairāku pakalpojumu pieejamība.

Bibliotēkas joprojām apkalpo tikai individuālos apmeklētājus, izņemot vienas mājsaimniecības locekļus. Lietotāji bibliotēkā var uzturēties līdz 1 stundai. Ir atvērtas lasītavas, pieejami datori publiskai lietošanai. Tiek piedāvāti dokumentu izdrukas, skenēšanas un kopēšanas pakalpojumi. Bibliotēkas apmeklētājs pats brīvi var izvēlēties, kā izmantot atvēlēto laiku – izpētīt grāmatu klāstu, lasīt laikrakstus vai žurnālus, izmantot datora pakalpojumus.

Bibliotēkā joprojām ir spēkā epidemioloģiskās drošības pasākumi – sejas aizsargmaskas apmeklētājiem, kas ir vecāki par 7 gadiem, roku dezinfekcija, 2m distance. Vienai personai tiek nodrošināts ne mazāk kā 25 m2 no publiski pieejamās telpu platības. Visi no lasītājiem saņemtie izdevumi tiek ievietoti 72 stundu “karantīnā”. Datoru dezinfekcija notiek pēc katras lietošanas reizes.

 

Virtuālā izstāde: Valdemāram Ancītim - 100

6. jūnijā rakstnieks, literatūrzinātnieks, publicists, bibliogrāfs, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris – Valdemārs Ancītis svinētu savu 100 gadu jubileju.

 

 

Jaunbūves bibliotēkā skatāma Žannas Orlovas izstāde “Manas dvēseles krāsu ceļš”

 3.06.2021 
Jaunbūves bibliotēkā skatāma Žannas Orlovas izstāde “Manas dvēseles krāsu ceļš”

No 5. jūnija līdz 31. jūlijam Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Jaunbūves bibliotēkā (18. novembra ielā 161, 2. stāvā) skatāma Žannas Orlovas gleznu izstāde “Manas dvēseles krāsu ceļš”. Radošie darbi, kuros ir attēlotas dabas ainavas un Daugavpils pilsētas skaistākās vietas, atklāj amatiermākslinieces izjūtas un apkārtējās pasaules uztveri.

Žanna Orlova dzimusi 1973. gadā Daugavpilī. Jau bērnībā Žanna vēlējās kļūt par mākslinieci, bet saistīja dzīvi ar citu profesiju. Daudzus gadus viņa loloja ideju pievērsties zīmēšanai, lai sekotu savai sirdsbalsij un īstenotu bērnības sapni. 2019. gadā, saņemot dzimšanas dienas dāvanu – audeklu un eļļas krāsas, Žanna ienira burvīgajā radošuma pasaulē un uzdrošinājās noticēt savām spējām. Jau 2020. gadā Medumu pagasta Tautas namā tika atklāta Žannas Orlovas pirmā personālizstāde.

 

Zināmi Eiropas dienas viktorīnas rezultāti

 2.06.2021 
Zināmi Eiropas dienas viktorīnas rezultāti

Noslēgusies Latgales Centrālās bibliotēkas Eiropas Savienības informācijas punkta organizētā tiešsaistes viktorīna “Pārbaudi sevi! Cik daudz Tu zini par Eiropas Savienību?”.

Tiešsaistes viktorīna noritēja no 7. maija līdz 31. maijam. Dalībniekiem vajadzēja atbildēt uz 20 jautājumiem par  Eiropas Savienību, tās vēsturi un simboliem. Jautājumi bija gana āķīgi, jo, kā izrādījās, atrast pareizās atbildes uz visiem jautājumiem neizdevās nevienam no dalībniekiem. Vislielākais skaits pareizo atbilžu bija divām dalībniecēm – Madarai Vinetai Stivriņai un Ilvai Liepiņai. Abas uzvarētājas saņems pārsteiguma balvas no Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas un Latgales Centrālās bibliotēkas. Apsveicam!

 

Bibliotēkas saņēma dāvinājumā “Nepārbraukušie. Viļa un Valentīnas Vītolu dzīvesstāsts”

 2.06.2021 
Bibliotēkas saņēma dāvinājumā “Nepārbraukušie. Viļa un Valentīnas Vītolu dzīvesstāsts”

Ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Atbalsta biedrības starpniecību Vilis Vītols dāvina Daugavpils publiskajām bibliotēkām grāmatu “Nepārbraukušie. Viļa un Valentīnas Vītolu dzīvesstāsts”.

Vilis Vītols ir uzņēmējs, “Vītolu fonda” un Likteņdārza īstenotājs – “Kokneses fonda” dibinātājs. “Nepārbraukušie” ir veltījums Viļa Vītola vecākiem – Vilim un Valentīnai Vītoliem. Grāmatā ir apkopoti 16 gadu garumā krāti materiāli, un tās autors ir Edžus Vējiņš.

Grāmata ir Viļa Vītola un viņa ģimenes dzīvesstāsts, kas vienlaikus atklāj trimdas latviešu likteni un ir laikmeta liecība par viņu dzīvi Latvijā, Vācijā un Venecuēlā. Viņi līdz mūža galam turpināja cīnīties par labāku dzīvi sev un saviem bērniem un nepārstāja ticēt idejai par brīvu Latviju. Par spīti visām grūtībām Vītolu ģimenei Venecuēlā izdevās veiksmīgs būvniecības bizness. Vītolu dzimta turpinās ne tikai ar vārdu Vilis jau piecās paaudzēs, bet arī ar ļoti spēcīgu latvietības un uzņēmības gēnu.

Grāmata “Nepārbraukušie. Viļa un Valentīnas Vītolu dzīvesstāsts” ir pieejama Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs.

 

Pie Daugavpils mikrorajonu iedzīvotājiem dodas īpašas grāmatu kopas

 1.06.2021 
Pie Daugavpils mikrorajonu iedzīvotājiem dodas īpašas grāmatu kopas

No 1. jūnija Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs lasītājiem būs pieejamas divas tematiskas grāmatu kopas no Latgales Centrālās bibliotēkas krājuma – “Rokdarbu vācelīte” un “Negaidi pārmaiņas – radi tās!”.

Latgales Centrālā bibliotēka turpina 2014. gadā aizsākto tradīciju un piedāvā mikrorajonu bibliotēku lietotājiem saturiski bagātus un vērtīgus nozaru literatūras izdevumus latviešu un krievu valodā. Šoreiz katra grāmatu kopa bibliotēkā būs pieejama trīs mēnešus.

Grāmatu kopā “Rokdarbu vācelīte” iekļauti 20 izdevumi par dažādiem rokdarbu veidiem un praktiskiem darbiem. Grāmatās var smelties idejas radošiem darbiņiem arī kopā ar bērniem. Atliksim datorus un viedierīces malā, ļausimies radošai atpūtai!

 

Sarmītes Bogdanovičas fotosērija “Es esmu”

 1.06.2021 
Sarmītes Bogdanovičas fotosērija “Es esmu”

No 1. jūnija līdz 31. jūlijam Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2.stāvā) skatāma Sarmītes Bogdanovičas fotoizstāde “Es esmu”. Fotosērija sastāv no 10 melnbaltām portreta fotogrāfijām, kas kolāžas veidā simboliski ataino meitenes Agneses ar Dauna sindromu būtības un ikdienišķu sajūtu salikumu.

Ilūkstiete Sarmīte Bogdanoviča ir ne tikai talantīga fotogrāfe, kura piedalās starptautiskās fotoizstādēs un ir ieguvusi godalgotas vietas fotokonkursos, bet arī strādā par dizaina un datordizaina speciālisti, kura savas zināšanas pielieto praksē un nodod tās jaunajiem censoņiem.

Vēl Sarmīte ir lieliska mamma, un fotosērija “Es esmu” ir mazas meitenes Agneses un mammas Sarmītes kopdarbs ceļā uz šo nozīmīgo stāstu. Stāstu par bērnu ar īpašām vajadzībām un viņa līdzvērtīgo vietu zem saules, par viņa vēlmi un tiesībām “būt”! Fotosērijā ir kopā būšanas un no jauna iepazīšanās mirkļi. Tie ir brīži, kurus gribas ieskaut azotē un pasargāt, un vienlaikus – atplest rokas un parādīt apkārtējiem, cik ļoti tie zied. Cik ļoti zied mirklis, kad atkal un atkal šo bērna stāstu apskauj mātes sirds.

 

Daugavpilī jauns Skaļās lasīšanas čempions

 1.06.2021 
Daugavpilī jauns Skaļās lasīšanas čempions

26. maijā tiešsaistē norisinājās Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles Bērnu bibliotēkas “Zīlīte” organizētais lasītveicināšanas kampaņas “Nacionālā Skaļās lasīšanas sacensība” noslēguma pasākums, kurā tika paziņoti reģionālā fināla rezultāti. Deviņu dalībnieku konkurencē Daugavpils Skaļās lasīšanas čempiona titulu un ceļazīmi uz Valsts finālu, kurš notiks 25. septembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, izcīnīja Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolas-liceja 5. klases skolniece Anastasija Osipova.

Latvijā Nacionālā skaļās lasīšanas sacensība notiek jau ceturto gadu, iesaistot tajā 5. klašu skolēnus. Martā un aprīlī Daugavpils pilsētas izglītības iestādes tiešsaistē organizēja vietējās sacensības. Skolu lasīšanas čempioniem sava uzstāšanās reģionālajā finālā bija jāiesniedz video formātā.

 

LCB ASV Informācijas centra darba laiks no 1. jūnija līdz 31. augustam

Pirmdiena                    10.00 - 17.00
Otrdiena                      10.00 - 17.00
Trešdiena                    10.00 - 17.00
Ceturtdiena                 10.00 - 17.00
Piektdiena                   10.00 - 17.00
Sestdiena                    pēc pieprasījuma*
Svētdiena                    brīvdiena

*Darba dienās pēc plkst. 17.00 un sestdienās centrs pieejams pēc pieprasījuma. Lūgums vērsties Latgales Centrālās bibliotēkas Lietotāju apkalpošanas nodaļā, 2. stāvā.

 

Virtuālā izstāde: dzejniecei, rakstniecei, tulkotājai Vizmai Belševicai - 90

Es vienmēr būšu pusceļā uz tevi, jo mīlestības ceļam gala nav. /V. Belševica/

 

Daugavpils Marka Rotko mākslas centra grafikas kolekcijas izstāde “Pilsēta. Daugavpils” Latgales Centrālajā bibliotēkā

 28.05.2021 
Daugavpils Marka Rotko mākslas centra grafikas kolekcijas izstāde “Pilsēta. Daugavpils” Latgales Centrālajā bibliotēkā

No 2021. gada 1. jūnija Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektoros skatāma Daugavpils Marka Rotko mākslas centra grafikas darbu kolekcijas izstāde “Pilsēta. Daugavpils”.

Daugavpils Marka Rotko māksla centra grafikas kolekciju veido vairāk nekā pieci simti mākslas darbi dažādās grafikas tehnikās, ko radījuši mākslinieki no trīsdesmit valstīm. Tie ir gan nozīmīgu starptautisku izstāžu pārstāvji, kas savus darbus dāvinājuši mākslas centram, gan vērtīgi iepirkumi no Latvijas māksliniekiem, gan Rotko centra lepnums – darbi no starptautiskajiem “Latgales grafikas simpozijiem”, kas Daugavpilī notiek jau desmito gadu.

Starptautiskais “Latgales grafikas simpozijs” ir veidojies kā noturīga tradīcija grafikas medija māksliniekiem. Tā ir tikšanās Daugavpilī, Latgales kultūras telpā, Marka Rotko dzimtajā pilsētā, kas raisa radošos dialogus un veicina māksliniecisko jaunradi Latvijas un ārvalstu grafiķiem. Simpozija ietvaros tiek risinātas dažādas tēmas, tiek veidoti stāsti par iespējamo un reflektēts par pastāvošo, mākslinieki nododas pašizziņai un vispārīgā pētniecībai, bet nemainīga paliek norises vieta – Daugavpils – ar savu cietoksni, ainaviskajiem Daugavas skatiem, īpatnējo krāsu paleti un daudzslāņaino vēsturi.

 

Izaicinājumu spēle bērniem un jauniešiem “Cartoons have no age!”

 27.05.2021 
Izaicinājumu spēle bērniem un jauniešiem “Cartoons have no age!”

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs aicina iesaistīties izaicinājumu spēlē “Cartoons have no age!” (latv.- Multfilmām nav vecuma!), kas tiek veltīta Volta Disneja 120. jubilejas gadam. Pirmie 30 čaklākie spēlētāji saņems pārsteiguma balviņas. Spēle norisināsies no 1. līdz 30. jūnijam.

Aicinām spēlētājus lietderīgi pavadīt vasaras laiku, veicot dažādus uzdevumus un izaicinājumus, kas saistīti ar amerikāņu kino producenta un animatora Volta Disneja daiļradi. Spēles laikā dalībniekiem būs iespēja radoši darboties un atsvaidzināt savas zināšanas par Disneja multiplikācijas filmām.

Lai uzsāktu spēli, viedtālrunī jālejupielādē lietotne “Badge Wallet” (latv. – Nozīmīšu maciņš) un jāreģistrējas dalībai. Par veiksmīgu reģistrāciju spēlētājs saņem pirmo nozīmīti. Kopumā spēlē ir iespēja sakrāt 11 nozīmītes. Pie katra uzdevuma norādīti noteikumi – kas jādara un kā jāiesniedz pierādījums par paveiktu uzdevumu. Ja uzdevums izpildīts pareizi, spēles organizatori to apstiprina un piešķir nozīmīti.

 

Daugavpils bibliotēkās atgriežas “Bibliopols”

 25.05.2021 
Daugavpils bibliotēkās atgriežas “Bibliopols”

Jau pavisam drīz skolās izskanēs pēdējās mācību stundas, un iestāsies tik ilgi gaidītais vasaras brīvlaiks. Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles aicina skolēnus to pavadīt aizraujoši un jēgpilni, iesaistoties individuālā lasīšanas spēlē “Bibliopols”, kas startēs no 1. jūnija. Spēles dalībniekus gaida saistošas un vecumam atbilstošas grāmatas, radoši uzdevumi un pārsteiguma balvas.

“Bibliopols” ir unikāla lasīšanas spēle, kas Daugavpils publiskajās bibliotēkās pirmo reizi tika piedāvāta pagājušajā gadā. Vērojot dalībnieku interesi un saņemot pozitīvas atsauksmes, nebija šaubu, ka “Bibliopols” pulcēs dalībniekus arī šogad. Lasīšanas spēle ir paredzēta skolēniem, bet piedalīties aicināti arī pirmsskolas vecuma bērni, kas lasa brīvi un patstāvīgi.

Spēle norit uz kvadrātveida spēles laukuma, kur katra mala ir citā krāsā un satur noteiktu literāru un radošu uzdevumu kopumu – izlasīt grāmatu par noteiktu tēmu, noskatīties filmu vai multfilmu pēc grāmatas motīviem, attēlot galveno varoni u. tml. Par katru sekmīgi izietu lauciņu spēlētājs iegūst uzlīmi. Kad izpildīti visi uzdevumi un visi krāsu rindas lauciņi aizklāti ar uzlīmēm, spēlētājs saņem veicināšanas balvu. Katrā krāsu rindā uzdevumi atšķiras, tādēļ, izejot vienu rindu, droši var ķerties pie nākamās. Spēlētāji, kuriem būs pa spēkam izpildīt visas četras krāsu rindas, saņems “Bibliopola” lielo balvu. Spēles noteikumi īsumā – šeit.

 

Man ir 18 – tagad varu balsot!

 19.05.2021 
Man ir 18 – tagad varu balsot!

Tuvojoties šā gada pašvaldību vēlēšanām un Saeimas vēlēšanām nākamgad, kā arī aizsākot gatavošanos 2024. gada Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām, EP birojs Latvijā ar iniciatīvu “Man ir 18” aicina jauniešus izmantot savas tiesības un nepalaist garām savas pirmās vēlēšanas.

Jaunieši aktīvi iesaistās gan lokāla, gan globāla rakstura aktivitātēs, piemēram, cīņā pret klimata pārmaiņām, taču vēlēšanu dienā uz iecirkni aiziet salīdzinoši neliela daļa.

Tāpēc iniciatīvas “Man ir 18” ietvaros tapusi pastkarte un animācija - aicinājums piedalīties vēlēšanās, 10 ieteikumu apkopojums jauno vēlētāju motivēšanai, kā arī sarīkota speciālistu diskusija par jauniešu iesaisti vēlēšanās. Šos materiālus var brīvi izmantot kā cilvēki, kuru ikdienas darbs saistīts ar jauniešiem, tā arī jebkurš cits interesents. Pastkarte tapusi sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmijas studentiem un jau nosūtīta skolām un jauniešu organizācijām, lai sveiktu pilngadību sasniegušos jauniešus.

 

Eiropas dienas viktorīna Latgales Centrālajā bibliotēkā

 19.05.2021 
Eiropas dienas viktorīna Latgales Centrālajā bibliotēkā

ATJAUNINĀTS: Viktorīnas atbilžu iesniegšanas termiņš pagarināts līdz 31. maija plkst. 23.59. Uzvarētāju vārdi tiks publicēti Latgales Centrālās bibliotēkas tīmekļa vietnē www.lcb.lv un Facebook lapā 2. jūnijā.

Atzīmējot Eiropas dienu, Latgales Centrālās bibliotēkas Eiropas Savienības informācijas punkts piedāvā tiešsaistes viktorīnu “Pārbaudi sevi! Cik daudz Tu zini par Eiropas Savienību?”. Interesentiem būs iespēja pārbaudīt savas zināšanas par Eiropas Savienību, tās vēsturi un simboliem.

Ik gadu 9. maijā tiek svinēta Eiropas diena, kas veltīta mieram un vienotībai Eiropā. Tā iedibināta Šūmana deklarācijas gadadienā – 1950. gada 9. maijā Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmans teica vēsturiski zīmīgo runu, kurā ierosināja Eiropas valstīm ciešāk sadarboties, lai turpmāk karš starp tām nebūtu iespējams.

Šajā dienā tradicionāli Eiropas Savienības (ES) māja un Eiropas Savienības informācijas punkti (ESIP) Latvijā rīko virkni pasākumu dažādām mērķgrupām. Šogad programmā: “Eiropas eksāmens”, kas noritēs jau septīto reizi; orientēšanās spēle “Iepazīsti Eiropu Rīgā”; akcija izglītības iestādēm un Eiropas lietu ekspertiem “Atpakaļ uz skolu/ Atpakaļ uz Universitāti”, kā arī lielā ģimeņu spēle ar Latvijas skautiem un gaidām. Sīkākā informācija šeit.

 

Par Daugavpils Skaļās lasīšanas čempiona titulu cīnās deviņi pretendenti

 17.05.2021 
Par Daugavpils Skaļās lasīšanas čempiona titulu cīnās deviņi pretendenti

Tradicionāli Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Bērnu bibliotēka “Zīlīte” īsteno Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra iniciētās lasītveicināšanas kampaņas “Nacionālā Skaļās lasīšanas sacensība” Daugavpils reģionālo finālu 5. klašu skolēniem. Par Daugavpils skaļās lasīšanas čempiona titulu šogad cīnās deviņi skolu posma uzvarētāji. Reģionālā fināla uzvarētājs iegūs ceļazīmi uz Valsts finālu, kurš notiks 25. septembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Skaļās lasīšanas sacensības mērķis ir veicināt bērnu interesi par grāmatām un lasīšanu, sekmēt lasītprieku un iesaistīt bērnus kopīgās lasīšanas aktivitātēs. Skaļai lasīšanai dalībnieki izvēlas sev tīkamu grāmatas fragmentu un sagatavo trīs minūšu garu uzstāšanos, ko iesāk ar īsu ieskatu par grāmatas izvēli un sižeta izklāstu līdz tai vietai, no kuras sāks lasīt.

Martā un aprīlī Daugavpils pilsētas izglītības iestādes tiešsaistē organizēja vietējās sacensības. Reģionālajam finālam skolas lasīšanas čempioniem sava uzstāšanās bija jāiesniedz video formātā. Dalībnieku sniegums tiek vērtēts pēc tādiem kritērijiem kā skaidra dikcija, atbilstoša uzsvaru izmantošana, prasme lietot savu balsi un ieinteresēt ar savu lasījumu.

 

Pārdaugavas bibliotēkā skatāma Dzintras Žvagiņas fotoizstāde “AIZLOGA”

 13.05.2021 
Pārdaugavas bibliotēkā skatāma Dzintras Žvagiņas fotoizstāde “AIZLOGA”

Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Pārdaugavas bibliotēkā (Komunālajā ielā 2) līdz 31. jūlijam iespējams aplūkot Dzintras Žvagiņas fotoizstādi “AIZLOGA”. Izstādē ir iemūžināti 85 logu stāsti – 208 cilvēki, 19 kaķi, 12 suņi, trusis, balodis un zirgi.

Izstādes autores Dzintras Žvagiņas dzimtā pilsēta ir Jelgava, kur arī tapa šī aizraujošā un neparastā fotoizstāde par laiku, kurā mēs visi jūtamies ieslēgti un iesprostoti savā brīvībā. Fotosērijā ir iemūžināti ne tikai tie, kas šo laiku pavada mājās, bet arī tie, kam darbs prasa pildīt savus pienākumus klātienē. Katrs logs izstāsta kādu šī brīža stāstu – to ir tik daudz, cik ir logu.

Kā uzsver fotogrāfiju autore Dzintra: “Logi ir kā saskarsmes vieta, cilvēki caur tiem vēro notiekošo. Logi ir tie, kas vieno un tai pašā laikā šķir. Fotografējamie atrodas iekšā – fotogrāfs ārpusē. Neskatoties uz izolēšanos, neērtībām, bailēm – dzīve aiz loga turpinās. Cilvēki svin svētkus, gaida bērniņa piedzimšanu, rada jaunus darbus. Fotogrāfijās redzami daudz un dažādu profesiju cilvēki, ģimenes. Pašizolācija ir pārbaudījums attiecībām. To simbolizē vīra un sievas fotogrāfija starp vēl nesazaļojušām vīnogu stīgām.”

 

Vēsturiskās modelēšanas kluba “Robeža” miniekspozīcija Latgales Centrālajā bibliotēkā

 13.05.2021 
Vēsturiskās modelēšanas kluba “Robeža” miniekspozīcija Latgales Centrālajā bibliotēkā

Muzeju nakts 2021 ietvaros no 14. līdz 16. maijam Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centra logos (Rīgas ielā 22a, pie ieejas no Ģimnāzijas ielas) būs skatāma Vēsturiskās modelēšanas kluba “Robeža” miniekspozīcija. Tajā iekļauts vikingu laika skandināvu iedzīvotāju apģērbs, bruņas un kaujas ieroči.

Starptautiskā akcija “Muzeju nakts” Latvijā notiek jau 16. reizi, piedāvājot iedzīvotājiem, aplūkot un iepazīt muzejus no cita skatupunkta. Šī gada vadmotīvs – “Robežas” – aicina izcelt robežas kā kultūras mantojuma aspektu, akcentējot robežvietu un pārrobežu nozīmi kultūras saglabāšanā. Zīmīgi, ka šī gada motīvs sasaucas ar vēsturiskā modelēšanas kluba nosaukumu.

 

Kolekcijas “Periodika.lv” un “Grāmatas”: jauns saturs un brīvpiekļuve līdz gada beigām

 13.05.2021 
Kolekcijas “Periodika.lv” un “Grāmatas”: jauns saturs un brīvpiekļuve līdz gada beigām

2021. gadā Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas kolekcijas “Periodika.lv” un “Grāmatas” ir papildinātas ar jaunu saturu – tie ir gan iepriekš nedigitalizēti izdevumi, gan jau pieejami materiāli, bet ar būtiskiem iztrūkstošo numuru papildinājumiem. Uzlabota arī portālu tehnoloģiskā veiktspēja. Vienlaikus noslēgtais līgums starp Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) un Autortiesību un komunicēšanas konsultāciju aģentūru / Latvijas Autoru apvienību šobrīd paredz, ka brīva piekļuve iepriekšminētajām kolekcijām ikvienam interesentam būs līdz pat šī gada beigām.

Piedāvājam ērtu apkopojumu ar digitālās bibliotēkas kolekcijām, kur pārskatāmi norādīts, kuras no tām pieejamas izmantošanai mājās, bibliotēku tīklā vai tikai LNB. Saraksts pieejams ŠEIT.

 

Latgales Centrālajā bibliotēkā pieejama grāmatu nodošanas kaste

 12.05.2021 
Latgales Centrālajā bibliotēkā pieejama grāmatu nodošanas kaste

No 12. maija Latgales Centrālā bibliotēka saviem lietotājiem piedāvā jaunu pakalpojumu – iespēju nodot bibliotēkā izņemtos iespieddarbus jebkurā sev ērtā laikā. To nodrošina pie Vienības nama ēkas uzstādītā grāmatu un žurnālu nodošanas iekārta jeb grāmatu nodošanas kaste, kas atrodas tieši blakus ieejai bibliotēkā no Saules ielas puses un ir pieejama jebkurā diennakts laikā.

Protams, grāmatas joprojām varēs nodot tradicionālā veidā – atnākot uz bibliotēku, tomēr jaunais pakalpojums ir lieliska alternatīva, kas ļauj to izdarīt ātrāk, ērtāk un, galvenais, arī ārpus bibliotēkas darba laika.

Grāmatu nodošanas kastē varēs ievietot visus iespieddarbus, kas saņemti kā Latgales Centrālajā bibliotēkā, tā arī jebkurā no tās filiālēm. Lasītājiem nav jāsatraucas, ka bibliotekārs nezinās, kurš nodevis konkrēto grāmatu vai žurnālu, – bibliotēku informācijas sistēma ļauj atpazīt katru izdevumu pēc tā unikālā svītru koda.

 

LBB Gada balvas nominācijas “Gada notikums Latvijas bibliotēkās 2020” uzvarētājs – projekts “Zenit stāsti”

 10.05.2021 
LBB Gada balvas nominācijas “Gada notikums Latvijas bibliotēkās 2020” uzvarētājs – projekts “Zenit stāsti”

Laikposmā no 16. marta līdz 31. martam notika balsošana par Latvijas Bibliotekāru biedrības (LBB) Gada balvas nominācijai “Gada notikums Latvijas bibliotēkās 2020” pieteiktajiem notikumiem.

Nominācijai bija izvirzīts 21 notikums, ietverot gan nacionālas un reģionālas nozīmes, gan vietēja mēroga notikumus. Balsošanas procesā piedalījās 426 balsotāji, pavisam kopā nododot 1180 balsis (balsojuma rezultāti PDF). Diemžēl balsotāju lokā tika konstatēti 30 gadījumi, kuri nominācijas nolikuma neievērošanas dēļ tika anulēti; pavisam kopā par nederīgām atzītas 65 balsis.

Pirmo vietu balsojumā un titulu “Gada notikums Latvijas bibliotēkās 2020” iegūst projekts “Zenit stāsti” (132 balsis). Projektu īstenoja Latvijas Nacionālā bibliotēka ciešā sadarbībā ar British Council Latvia, UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju, Jelgavas pilsētas bibliotēku, Liepājas Centrālo zinātnisko bibliotēku un Latgales Centrālo bibliotēku. Apsveicam uzvarētāju!

 

Virtuālā izstāde: Mātes diena

"Neviena valoda nespēj izteikt to spēku, skaistumu un varonību, kas piemīt mātes mīlestībai." /Edvīns H. Čepins/

 

Bibliotēkā skatāma Bērnu mākslas skolas izstāde “Daugavpils: aiz, virs, ap, zem, pirms…”

 8.05.2021 
Bibliotēkā skatāma Bērnu mākslas skolas izstāde “Daugavpils: aiz, virs, ap, zem, pirms…”

Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektoros līdz 31. maijam skatāma Profesionālās izglītības kompetenču centra (PIKC) Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas (DDMV) “Saules skola” Bērnu mākslas skolas audzēkņu rudens plenēra darbu izstāde “Daugavpils: aiz, virs, ap, zem, pirms…”.

Kā atzīst izstādes kuratore, Bērnu mākslas skolas vadītāja Ieva Reitāle: “Esam gandarīti par Mākslas skolas rudens plenēru - Bērnu mākslas skolas audzēkņi šo laiku pārvērta daudzās interesantās kompozīcijās. Katrs darbs ir jauns skatījums uz mums tik pazīstamo Daugavpili.Blakus izvietotie vienas vietas attēlojumi dažādu autoru izpildījumā akcentē bērnu un jauniešu unikālo skatījumu uz mūsu pilsētu.”

Pilsētas centrs jauno mākslinieku darbos ir atainots daudzveidīgi – dažādi rakursi, glezniecisks un grafisks izpildījums. Laukums starp Svētā Pētera ķēdēs Romas katoļu baznīcu, tirdzniecības centriem “Solo” un “Ditton nams” attēlots Karīnas Kaveckas, Malvīnes Bondarčukas, Elīzes Evartes Bundares un Jeseņijas Priedītes zīmējumos. Cietokšņa šā brīža apbūve ieinteresējusi Mairu Karolīnu Plociņu, Lauru Miglāni un Aigaru Tihonovu – šajos darbos Cietoksnis redzams kā mājīga vieta dzīvošanai. Savukārt Elīnas Cmokovas zīmējumā Cietoksnis ir ievīts teikā par nogrimušo pili; teiku un ticējumu tēmu turpina arī Riharda Nogovicina “Latgolas” spoks.

 

Daugavpils skolēnu radošo darbu virtuālā izstāde “Dāvana māmiņai”

 8.05.2021 
Daugavpils skolēnu radošo darbu virtuālā izstāde “Dāvana māmiņai”

Katru gadu maija otrajā svētdienā Latvijā tiek atzīmēta Mātes diena, kad mēs pateicamies savām māmiņām par neizmērojamo mīlestību, rūpēm un atbalstu. Godinot šo svētku dienu, Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Jaunbūves bibliotēka sadarbībā ar Daugavpils pedagogiem un skolēniem vēlas iepriecināt visas māmiņas ar virtuālo izstādi “Dāvana māmiņai”.

Izstāde tapusi Daugavpils pilsētas vispārizglītojošo iestāžu 4.-9. klašu skolēnu mājturības, dizaina un tehnoloģiju radošo darbu konkursa ietvaros. Tas tika rīkots ar mērķi izkopt skolēnu radošās darbības prasmes, attīstot izglītojamo praktiskās iemaņas un aktualizējot radošās darbības nozīmi personības veidošanās procesā.

Ar skolotāju atbalstu virtuālās izstādes veidošanā piedalījās skolēni no sešpadsmit skolām. Tajā skatāmi 77 pašdarināti darbi no papīra, auduma, sāls, mīklas, koka, finiera, metāla un otrreizējiem materiāliem. Izstādes eksponāti veidoti dažādās tehnikās, tai skaitā tekstilmozaīkā, floristikā, pērļošanā, kokapstrādē, diegu grafikā, tamborēšanā, šūšanā.

 

Eiropas diena Latgales Centrālajā bibliotēkā

 7.05.2021 
Eiropas diena Latgales Centrālajā bibliotēkā

Atzīmējot Eiropas dienu, Latgales Centrālās bibliotēkas Eiropas Savienības informācijas punkts piedāvā tiešsaistes viktorīnu “Pārbaudi sevi! Cik daudz Tu zini par Eiropas Savienību?”. Interesentiem būs iespēja pārbaudīt savas zināšanas par Eiropas Savienību, tās vēsturi un simboliem.

Ik gadu 9. maijā tiek svinēta Eiropas diena, kas veltīta mieram un vienotībai Eiropā. Tā iedibināta Šūmana deklarācijas gadadienā – 1950. gada 9. maijā Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmans teica vēsturiski zīmīgo runu, kurā ierosināja Eiropas valstīm ciešāk sadarboties, lai turpmāk karš starp tām nebūtu iespējams.

Šajā dienā tradicionāli Eiropas Savienības (ES) māja un Eiropas Savienības informācijas punkti (ESIP) Latvijā rīko virkni pasākumu dažādām mērķgrupām. Šogad programmā: “Eiropas eksāmens”, kas noritēs jau septīto reizi; orientēšanās spēle “Iepazīsti Eiropu Rīgā”; akcija izglītības iestādēm un Eiropas lietu ekspertiem “Atpakaļ uz skolu/ Atpakaļ uz Universitāti”, kā arī lielā ģimeņu spēle ar Latvijas skautiem un gaidām. Sīkākā informācija šeit.

 

Zināmi Māmiņu dienas radošo darbu konkursa rezultāti

 7.05.2021 
Zināmi Māmiņu dienas radošo darbu konkursa rezultāti

Noslēdzies Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centra organizētais konkurss “Thank You, Mommy!” (latv. – Paldies Tev, Māmiņ!), kas tika veltīts Mātes dienai.

Konkurss noritēja no 20. aprīļa līdz 5. maijam. Konkursa gaitā dalībniekiem bija jāizveido īsfilma vai animācija, kurā savām māmiņām, krustmāmiņām, vecmāmiņām tiek veltīti apsveikuma vārdi Mātes dienā.

Konkursa radošo darbu izvērtēšanā tika ņemti vērā šādi kritēriji: darbu tehniskā kvalitāte, idejas oriģinalitāte un atbilstība prasībām. Apkopojot vērtējumu, par labākajiem radošajiem darbiem dāvanu kartes no Jāņa Rozes grāmatnīcas saņem Anna Ivanova no Daugavpils 3. vidusskolas, Sofja Vasiļjeva no Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolas-liceja un Jekaterina Leitone no Daugavpils 3. vidusskolas.

 

Krišjāņa Barona grāmata “Mūsu tēvzemes aprakstīšana” Latgales Centrālās bibliotēkas krājumā

 5.05.2021 
Krišjāņa Barona grāmata “Mūsu tēvzemes aprakstīšana” Latgales Centrālās bibliotēkas krājumā

Latgales Centrālā bibliotēka no Imanta Ziedoņa fonda “Viegli” sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības institūta Bibliotēku konsultatīvo centru bezatlīdzības lietošanā ir saņēmusi atkārtoti izdoto Krišjāņa Barona un viņa laikabiedru – Krišjāņa Valdemāra un Jura Alunāna – 1859. gadā sarakstīto grāmatu “Mūsu tēvzemes aprakstīšana un daži pielikumi īsumā saņemti”.

Izdevums ir unikāls, jo vienā grāmatā publicētas divas 19. gs. liecības par latviešu zemi un tautu – 1859. gadā izdotā grāmata “Mūsu tēvzemes aprakstīšana un daži pielikumi īsumā saņemti” un 1896. gadā īpaši caram Nikolajam II dāvināts latviešu mākslinieku albums.

Krišjāņa Barona, Jura Alunāna un Krišjāņa Valdemāra sarakstītā grāmata “Mūsu tēvzemes aprakstīšana un daži pielikumi īsumā saņemti” ir pirmā ģeogrāfijas grāmata latviešu valodā, kas izdota, lai izglītotu latviešu tautu par zemi, kurā tā dzīvo, par citām tautām, kas mūsu zemi apdzīvo, kā arī par dzimtās latviešu valodas vērtību un senumu pasaules valodu vidū.

 

Raivja Mileiko fotoizstāde “Tās zemes ieskautais”

 5.05.2021 
Raivja Mileiko fotoizstāde “Tās zemes ieskautais”

Līdz 31. maijam Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centra (Rīgas ielā 22a, 2.stāvā) apmeklētāji var aplūkot jaunā fotogrāfa Raivja Mileiko pirmo personālizstādi “Tās zemes ieskautais”. 16 fotogrāfijās iemūžinātas dabas ainavas un pilsētvide.

Raivis Mileiko nāk no Dagdas. Studējis Valmierā, Vidzemes augstskolā, kur ieguvis bakalaura grādu mediju studijās un žurnālistikā. Kopš pērnā gada vasaras Raivis dzīvo un strādā Daugavpilī.

Pirmos soļus fotogrāfijā sācis 12 gados. Ar vecāku fotoaparātu uzņemtie kadri nespēja pienācīgi atainot jaunieša skatījumu uz pasauli, tādēļ uz laiku šī nodarbe tika pamesta novārtā. Pie fotografēšanas Raivis atgriezās studiju gados, kad par iekrāto naudu iegādājās savu pirmo spoguļkameru. Ar tās palīdzību tapušas arī visas fotogrāfijas autora pirmajai izstādei “Tās zemes ieskautais”, kura stāsta par Latgales daudzveidīgumu un krāsaino realitāti.

 

Virtuālā izstāde-retrospektīva “Laiku pa laikam – atmiņās kavēties!”

 29.04.2021 

Ikvienam cilvēkam ir savs stāsts, to var izstāstīt dažādi – caur ģimenes atmiņām vai trimdas vēstulēm, caur atmiņu lādītēm vai vecmātes galdautiem, – stāstiem ar vērtībām savērpjoties, iezīmējas cilvēka mūžs.

Latgales Centrālā bibliotēka Baltā galdauta svētku svinēšanas tradīciju ir aizsākusi 2017. gadā, daloties atmiņās un savas ģimenes vērtībās kopā ar kolēģiem un lasītājiem. Šogad bibliotēka ir sagatavojusi virtuālo izstādi-retrospektīvu, lai atskatītos uz iepriekš svinētajiem svētkiem un ieklausītos dzimtas relikviju stāstos, kas kā pavediens vijas caur stāstnieku mūžu.

 

Baltā galdauta svētki Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs

 28.04.2021 
Baltā galdauta svētki Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs

Kopš 2016. gada visā Latvijā un ārpus tās iedzīvotāji ir aicināti uzklāt baltu galdautu un sēsties pie lielā saimes galda, lai atzīmētu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienu. Arī Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles piedāvā tematisku pasākumu programmu, lai katrs atsevišķi, bet tomēr kopā svinētu brīvības svētkus.

Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) Baltā galdauta svētku svinēšanas tradīciju ir aizsākusi 2017. gadā, daloties atmiņās un savas ģimenes vērtībās kopā ar kolēģiem un lasītājiem. Šogad bibliotēka ir sagatavojusi virtuālo izstādi – retrospektīvu “Laiku pa laikam – atmiņās kavēties!”, lai atskatītos uz iepriekš svinētajiem svētkiem un ieklausītos dzimtas relikviju stāstos, kas kā pavediens vijas caur stāstnieku mūžu. Izstāde būs skatāma LCB vietnē un sociālajos medijos no 29. aprīļa. Izzinošas virtuālās izstādes tiks piedāvātas arī vairākās LCB filiālēs.

 

Autors lasītājam: Daugavpils un Daugavpils novada rakstnieki par grāmatām, bibliotēku un lasīšanu

 26.04.2021 

Latgales Centrālās bibliotekas filiāle Gaismas bibliotēka Bibliotēku nedēļā rīkoja akciju "Autors lasītājam", kurā Daugavpils un Daugavpils novada rakstnieki veltīja iedvesmas vārdus un novēlējumus lasītājiem. Sakām sirsnīgu paldies visiem autoriem par spēcīgiem un sirds siltiem vārdiem!

 

Darba laika izmaiņas maija svētkos

 26.04.2021 
Darba laika izmaiņas maija svētkos

Datums LCB Filiāles
30. aprīlis 10.00-17.00 10.00-17.00
1. maijs brīvdiena brīvdiena
2. maijs brīvdiena brīvdiena
3. maijs 10.00-17.00 brīvdiena
4. maijs brīvdiena brīvdiena

Pie balti klāta galda baltas domas domāt! Lai sirsnīgi svētki!

 

 

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas vērtēšanai 2021. gadā jauna grāmatu kolekcija

 26.04.2021 
 Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas vērtēšanai 2021. gadā jauna grāmatu kolekcija

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) izveidotā un vadītā lasīšanas veicināšanas programma "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija" šogad notiek jau 21. gadu. Lasītājus sveicam ar jauno, ekspertu izraudzīto un rekomendēto grāmatu kolekciju. Pirmo reizi programmas pastāvēšanas laikā LR Kultūras ministrijas finansējumam pievienojas LR Izglītības un zinātnes ministrijas finanšu līdzekļi vairāk nekā 300 projektā "Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai" iesaistītajām skolām. Kopumā programmas grāmatu kolekcija un īpaši izstrādāta metodika ar satura izpratnes un radošiem uzdevumiem nonāks 900 dalībinstitūcijās, tostarp arī ap 70 latviešu diasporas centros 30 pasaules valstīs.

Šī gada "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas" kolekciju veido 28 grāmatas no 8 izdevniecībām. Tās ir 11 oriģinālliteratūras grāmatas – gan spožas debijas bērnu literatūrā (Ērika Bērziņa, Inga Žolude, Elizabete Lukšo-Ražinska), dzejā – Lote Vilma Vītiņa, zinātniskās fantastikas žanrā – Džeina Šteinberga, gan jau iemīļotu bērnu un jauniešu grāmatu autoru devums – Juris Zvirgzdiņš, Agnese Vanaga, Māris Rungulis, Ieva Melgalve, Dzintars Tilaks un Kristīne Ulberga. Tulkoto literatūru pārstāv 17 izdevumi no 10 valodām – igauņu, lietuviešu, somu, zviedru, ukraiņu, franču, angļu, vācu un nīderlandiešu.

 

Izspēlē ZIEMEĻSPĒLI un pārbaudi savas zināšanas par Ziemeļvalstīm

 22.04.2021 
Izspēlē ZIEMEĻSPĒLI un pārbaudi savas zināšanas par Ziemeļvalstīm

Ziemeļvalstu Ministru padomes biroji Baltijas valstīs šogad svin 30 gadu jubileju. Atzīmējot šo notikumu, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā kopā ar igauņu un lietuviešu kolēģiem piedāvā aizraujošu un izglītojošu tiešsaistes viktorīnu par Ziemeļvalstīm. ZIEMEĻSPĒLI var spēlēt gan vienatnē, gan kopā ar ģimeni, vai pat izaicināt draugus uz kādu virtuālu maču, pārbaudot savas zināšanas par Ziemeļvalstīm!

"Es domāju, ka lielākajai daļai cilvēku patīk izzinošas spēles, un viktorīnas ir lielisks veids, kā pārbaudīt savas zināšanas dažādās jomās. Lai gan daudzi no vikotrīnas jautājumiem jums, iespējams, nesagādās nekādas grūtības, tomēr ceram jūs arī pārsteigt un atklāt par Ziemeļvalstīm vēl šo to nezināmu,” atzīst Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā direktors Stefans Ēriksons.

 

Tiek izsludināts Mātes dienai veltīts konkurss

 19.04.2021 
Tiek izsludināts Mātes dienai veltīts konkurss

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs aicina Daugavpils pilsētas skolēnus, bērnus, jauniešus un ģimenes piedalīties konkursā “Thank You, Mommy” (latv. – Paldies Tev, Māmiņ!), kas tiek veltīts Mātes dienai. Tā mērķis ir pateikties māmiņām, vecmāmiņām un krustmāmiņām, kā arī rosināt interesi par angļu valodu un veicināt dalībnieku radošās spējas.

Konkursa dalībniekiem ir jāiesniedz īsfilma vai animācija, kurā savas ģimenes māmiņām tiek veltīti apsveikuma vārdi Mātes dienā. Video jāveido angļu valodā.

Konkurss notiek 2 grupās:

 • Individuālie apsveikumi (1.-6. klašu skolēni un angļu valodas skolotājs-konsultants);
 • Grupas apsveikums (piemēram, brāļi un māsas, tēti ar bērniem vai tēti un vectētiņi kopā ar saviem bērniem un/vai mazbērniem).
 

Daugavpils ģimenes ar bērniem aicinātas uz tiešsaistes tikšanos ar rakstnieci Agnesi Vanagu

 16.04.2021 
Daugavpils ģimenes ar bērniem aicinātas uz tiešsaistes tikšanos ar rakstnieci Agnesi Vanagu

Ceturtdien, 22. aprīlī, plkst. 16.00 tiks organizēta tiešsaistes tikšanās ar rakstnieci Agnesi Vanagu. Dalību pasākumam jāpiesaka, aizpildot tiešsaistes pieteikuma anketu. Pieslēgšanās saite sarunai Microsoft Teams platformā tiks nosūtīta uz anketā norādīto e-pasta adresi. Tikšanos atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds projekta “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī” 2. kārtā.

Agnese Vanaga ir trīs bērnu mamma, zaļā dzīvesveida entuziaste un grāmatu “Plastmasas huligāni”, tās turpinājuma “Plastmasas huligāni. Draugs pazudis”, “Pagalma enciklopēdija jeb Kas tad tas?” un “Mazo latvju pirmie vārdi” autore. Rakstniece savos darbos aicina izzināt Latvijai dabas daudzveidību, ieraudzīt to, kas parasti paliek nepamanīts, kā arī būt saudzīgiem pret apkārtējo vidi. Rakstīt par vides aizsardzību ir svarīgi, lai pievērstu bērnu un pieaugušo uzmanību un meklētu risinājumus, kā apturēt dabas piesārņošanu.

 

Bibliotēku nedēļa Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs

 16.04.2021 
Bibliotēku nedēļa Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs

No 19. līdz 24. aprīlim Latvijas publiskajās bibliotēkās, tostarp arī Daugavpilī, norisināsies Bibliotēku nedēļa, kurai dots vadmotīvs “Darīt neticamo!”. Lai arī tikties klātienē šobrīd varam tikai retumis, Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) un tās filiāles nedēļas gaitā piedāvās plašu pasākumu programmu dažādām vecuma grupām, aicinot satikties tiešsaistes sarunās un vienoties kopīgās aktivitātēs.

21. aprīlī plkst. 15.00 pieaugušo un jauniešu auditorijai tiks piedāvāta tikšanās ar rakstnieku Jāni Joņevu, kura romāns “Jelgava 94” (2013) izpelnījies plašu lasītāju un kritiķu atzinību. Autora jaunākais veikums – pērn iznākušais stāstu krājums “Tīģeris” – nominēts Latvijas Literatūras gada balvai kā “Labākais prozas darbs”. Tikšanās tiešraide notiks LCB Facebook lapā, to vērot un uzdot jautājumus rakstniekam varēs ikviens interesents.

22. aprīlī plkst. 16.00 Daugavpils lasošās ģimenes ar bērniem tiks aicinātas uz tikšanos ar rakstnieci un zaļā dzīvesveida entuziasti Agnesi Vanagu, grāmatas “Plastmasas huligāni” un tās turpinājuma “Plastmasas huligāni. Draugs pazudis” autori. Agnese Vanaga savos darbos runā par ekoloģiju un dabas aizsardzību bērniem viegli uztveramā veidā. Dalībai pasākumā ir jāreģistrējas līdz 20. aprīļa plkst. 18.00.

 

Latgales Centrālā bibliotēka aicina uz sarunu ar rakstnieku Jāni Joņevu

 15.04.2021 
Latgales Centrālā bibliotēka aicina uz sarunu ar rakstnieku Jāni Joņevu

21. aprīlī plkst. 15.00 Latgales Centrālā bibliotēka aicina uz sarunu ar rakstnieku Jāni Joņevu par romānu “Jelgava 94” un stāstu krājumu “Tīģeris”. Sarunas tiešraide būs skatāma bibliotēkas Facebook lapā. Pasākumu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 6. kārtā.

Jānis Joņevs ir dzimis un uzaudzis Jelgavā. Vēlāk studējis Rīgā, Latvijas Kultūras akadēmijā, kur iegūts bakalaura un maģistra grāds. No 2002. gada publicē grāmatu recenzijas izdevumos “Literatūra un Māksla Latvijā”, “Neatkarīgā Rīta Avīze” u. c. Darbojies arī dramaturģijā, veicis cittautu autoru darbu tulkojumus no franču valodas. J. Joņeva debijas romāns “Jelgava 94” nāca klajā 2013. gadā, gūstot plašu lasītāju un kritiķu atzinību un saņemot arī vairākas balvas, savukārt 2020. gadā pie lasītājiem devās stāstu krājums “Tīģeris”.

 

Dzejnieki aicināti piedalīties jaunā Dzejas dienu krājuma veidošanā

 12.04.2021 
Dzejnieki aicināti piedalīties jaunā Dzejas dienu krājuma veidošanā

Līdz šī gada 13. jūnijam Daugavpils pilsētas un novada dzejniekiem ir iespēja piedalīties krājuma “Dzejas dienas 2021” tapšanā. 

Autori aicināti iesniegt savus darbus gan latviešu, gan citās valodās. Dzeju, ne vairāk kā desmit tekstus, kuri agrāk nav publicēti, ir jānosūta uz Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldes e-pasta adresi: vita.vilevko@daugavpils.lv.  Faila nosaukumu lūgums rakstīt norādot autora vārdu un uzvārdu (piemēram: vards_uzvards).
Nosūtāmajā failā nepieciešams norādīt vārdu, uzvārdu, vecumu, autora nodarbošanos un kontaktus. Dzeju un ziņas par sevi jāiesūta vienā failā (!). Faila formāts Microsoft Word.

Krājuma redkolēģijai ir tiesības veikt iesniegto darbu atlasi un nepieciešamības gadījumā rediģēt iesūtītos tekstus, labojumus saskaņojot ar autoru.

Jaunais krājums “Dzejas dienas 2021” tiks atklāts šī gada septembrī, Dzejas dienu ietvaros. Šogad tam tiks veidots 31. laidiens.

 

Virtuālā izstāde: Lieldienu tradīcijas

 

Māksliniece un bērnu grāmatu autore Agija Staka tikās ar Daugavpils mazajiem lasītājiem

 1.04.2021 
Māksliniece un bērnu grāmatu autore Agija Staka tikās ar Daugavpils mazajiem lasītājiem

Marta nogalē Latgales Centrālā bibliotēka organizēja tiešsaistes tikšanās ar grāmatu mākslinieci, ilustratori un bērnu grāmatu autori Agiju Staku, kurās piedalījās Daugavpils 12. un 24. pirmsskolas izglītības iestādes bērni un pedagogi. Pasākumi notika ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu projekta “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī” 2. kārtā.

Māksliniece Agija Staka ilustrē grāmatas kopš 1991. gada, kad ar viņas zīmējumiem tapa “Ābece speciālo skolu 1. klasei”. 30 radošās darbības gados ir ilustrētas vairāk nekā 200 grāmatas – gan latviešu un cittautu pasakas un autordarbi, gan pašas sarakstītās un ilustrētās pasakas “Āpsēns Pēcis negrib mazgāties” un “Āpsēna piedzīvojums”.

Šo grāmatu krāšņajās lappusēs rodami lidojoši ezeri un burvju dzirnaviņas, var sastapt lapsu Bārtas tautastērpā, stūrgalvīgo vilcēnu, zaķu ģimeni un citus varoņus, turpat var izstaigāt slepenas pazemes ejas, aizceļot uz Āfriku pie milzu ķirzakām un degunradžiem. Autores ilustrētās un sarakstītās grāmatas plašā klāstā pieejamas lasītājiem Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs.

 

“Lielie lasīšanas svētki” šogad notiks tiešsaistē

 26.03.2021 
“Lielie lasīšanas svētki” šogad notiks tiešsaistē

30. martā plkst. 15.00 tiešsaistē Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Facebook lapā un YouTube kanālā būs skatāma lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2020” apbalvošanas ceremonija. Tie būs pirmie digitālie “Lielie lasīšanas svētki” – noslēguma pasākums gadu ilgušam lasīšanas maratonam. Pasākumā godinās grāmatu autorus, tulkotājus un izdevējus, kuru radītās grāmatas saņēmušas visaugstāko lasītāju vērtējumu. Vienlaikus tiks sveikti uzņēmīgākie un prasmīgākie bibliotekāri, kuri pandēmijas laikā pratuši piedāvāt un ieinteresēt 13 tūkstošus lielus un mazus lasītājus ne tikai uzsākt grāmatu vērtēšanas darbu, bet arī pabeigt to un uzrakstīt savas domas par lasīto.

Programmas 20. darbības gada grāmatu kolekcijā bija iekļautas 28 grāmatas no astoņām izdevniecībām – “Jāņa Rozes apgāds”, “Zvaigzne ABC”, “Liels un mazs”, “Latvijas Mediji”, “Pētergailis”, “Dienas Grāmata”, “Aminori” un “Lietusdārzs”. Nelielajā kolekcijā bija pārstāvēti 14 oriģinālliteratūras darbi un 14 tulkojumi no dažādām valodām – lietuviešu, igauņu, zviedru, somu, krievu, franču un katalāņu. Piecās vecumgrupās piedāvātā lasīšanas un vērtēšanas iespēja iesaista kā pirmsskolas vecuma bērnus, tā sākumskolas skolēnus, pusaudžus un jauniešus, kā arī aicina pieaugušos rādīt bērniem priekšzīmi un lasīt “Vecāku žūrijā”.

 

Darba laika izmaiņas svētkos

 26.03.2021 
Darba laika izmaiņas svētkos

Latgales Centrālās bibliotēkas un tās filiāļu darba laika izmaiņas svētku dienās:

1. aprīlis    10.00-17.00
2. aprīlis    brīvdiena
3. aprīlis    brīvdiena
4. aprīlis    brīvdiena
5. aprīlis    brīvdiena

Gaišas un svētīgas Lieldienas!

 

Ceļvedis digitālajā pasaulē: digitālās prasmes

 24.03.2021 

 

Ceļvedis digitālajā pasaulē: digitālā lietpratība

 23.03.2021 

 

Dots starts erudīcijas spēlei “Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes!”

 22.03.2021 
Dots starts erudīcijas spēlei “Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes!”

Jau tradicionāli pavasarī Kultūras informācijas sistēmu centrs un digitālo zinību resurss letonika.lv sadarbībā ar Latvijas bibliotēkām aicina Latvijas iedzīvotājus pārbaudīt savas zināšanas tiešsaistes erudīcijas spēlē “Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes!”, kura šogad norisināsies no 22. marta līdz 4. aprīlim Latvijas Bankas ikgadējā, monētu mākslā nozīmīgā pasākuma – sabiedrības aptaujas “Latvijas gada monēta 2020” – ietvaros. Erudīcijas spēle no pirmdienas, 22. marta, divu nedēļu garumā būs pieejama vietnē https://letonika.lv/spele, un pieci konkursa uzvarētāji balvā katrs saņems Latvijas Bankas 2020. gadā izlaisto kolekcijas monētu “Personiskā brīvība”.

Spēle “Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes!” izaicinās spēlētāju erudīciju un prasmi meklēt informāciju digitālajos tiešsaistes resursos. Ar monētu tematiku saistītie jautājumi, kā allaž būs āķīgi un liks palauzīt galvu, taču visas atbildes medijpratīgs meklētājs varēs atrast letonika.lv bagātīgajā kultūrvēsturiskās informācijas krātuvē un Latvijas Bankas tīmekļvietnē. Sīkāka informāciju par spēles noteikumiem iegūstama spēles nolikumā.

Tā kā letonika.lv ir pieejama pašvaldību publiskajās bibliotēkās, kuras ārkārtas situācijas laikā ir atvērtas vienīgi grāmatu izsniegšanai, aicinām piedalīties spēlē no mājas datora, izmantojot letonika.lv attālināto piekļuvi. Iegūt letonika.lv klienta pieejas datus un uzzināt vairāk par spēli var, zvanot vai rakstot e-pastā uz sev tuvāko bibliotēku.

Latgales Centrālās bibliotēkas un tās filiāļu kontaktinformācija - šeit.

 

Ceļvedis digitālajā pasaulē: komunikācija, mediji

 22.03.2021 

 

Virtuālā izstāde: Starptautiskā Leļļu teātra diena

 21. martā visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā leļļu teātra diena.

 

Latgales Centrālā bibliotēka aicina uz sarunu ar rakstnieku un fotogrāfu Rvīnu Vardi

 19.03.2021 
Latgales Centrālā bibliotēka aicina uz sarunu ar rakstnieku un fotogrāfu Rvīnu Vardi

26. martā plkst. 15.00 Latgales Centrālā bibliotēka aicina uz sarunu ar rakstnieku un fotogrāfu Rvīnu Vardi par īsprozas krājumu “Kas te notiek” un vides raidījumu “Zaļgalvis”. Sarunas tiešraide būs skatāma bibliotēkas Facebook lapā. Pasākums tiek piedāvāts literāro tikšanās ciklā ar populāriem latviešu rakstniekiem, kuru Latgales Centrālā bibliotēka rīko Valsts kultūrkapitāla fonda līdzfinansētā projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 6. kārtā.

Rvīns Varde ir daudzšķautņaina personība, pēdējos gados darbojas vairākās sfērās: literatūrā debija 2019. gadā ar dokumentālās īsprozas skiču krājumu “Kas te notiek”, publicistikā kā žurnāla Rīgas Laiks šifrētājs un slejas "Vardes saraksts" autors, televīzijā – LTV raidījuma “Literatūre” varonis un jaunā vides raidījuma “Zaļgalvis” vadītājs.

Īsprozas krājums “Kas te notiek” 2020. gadā ieguvis Latvijas Literatūras gada balvu kategorijā “Spilgtākā debija literatūrā”. Tas atspoguļo autora atmiņas, novērojumus un refleksijas. Grāmatā apkopoti ap simts īsstāstu, kurus atdala piecas dažādu varžu ilustrācijas. Teksta sižets ir viegls, ironisks un lakonisks. Pats autors saka, ka “tiem, kam patīk sarkasms, absurds, absurdpratība, tiem tā grāmata būtu jālasa…”. Krājums “Kas te notiek” ir pieejams lasītājiem Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs.

 

Digitālā nedēļa Daugavpils publiskajās bibliotēkās

 18.03.2021 
Digitālā nedēļa Daugavpils publiskajās bibliotēkās

Martā Eiropā tiek atzīmēta Digitālā nedēļa, lai pievērstu sabiedrības uzmanību digitālo tehnoloģiju un e-pakalpojumu iespējām, sniegtu praktiskus padomus to izmantošanā un veicinātu digitālo prasmju pilnveidi. Arī Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) un filiāles no 20. marta piedāvā plašu pasākumu programmu dažāda vecuma skolēnu grupām un citiem interesentiem.

Bibliotēka ir sagatavojusi virkni tematisku pasākumu un bibliotekāro stundu 5.-12. klašu skolēnu grupām. Aptvertās tēmas: medijpratība un kritiskā domāšana, prezentāciju veidošana un plaģiātisms, informācijpratība un bibliotēkas e-resursu klāsts. Visi pasākumi tiek piedāvāti attālināti, to laikā līdztekus informatīvajai daļai tiks piedāvātas spēles, viktorīnas un citi praktiski uzdevumi, kas palīdzēs nostiprināt iegūtās zināšanas.

Lai pilnveidotu pieaugušo digitālās prasmes, LCB filiāle Piekrastes bibliotēka aicina pieteikties tiešsaistes pasākumam “Digitālās iespējas ikdienā”, kas notiks 20. martā plkst. 10.00. Tā dalībnieki tiks iepazīstināti ne tikai ar bibliotēkas e-resursiem, bet arī ar vienotā valsts un pašvaldību pakalpojumu portāla www.latvija.lv iespējām un rīkiem, kuru izmantošana ievērojami atvieglo saziņu ar iestādēm laikā, kad klātienes pakalpojumi ir ierobežoti.

 

Noskaidroti uzvarētāji konkursā vecāko klašu skolēniem “American history”

 16.03.2021 
Noskaidroti uzvarētāji konkursā vecāko klašu skolēniem “American history”

Noslēdzies Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centra un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes organizētais konkurss “American history” (latv. – Amerikas vēsture), kurā piedalījās Latgales reģiona vispārizglītojošo skolu un profesionālo izglītības iestāžu 10.-12. klašu audzēkņi. Galvenā balva ceļos uz Rēzekni pie Laumas Skarbinīkas (Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzija).

Konkurss noritēja no 1. līdz 28. februārim un bija veltīts Afroamerikāņu vēstures mēnesim, tā tēma – “The Black Family: Representation, Identity and Diversity” (latv. – Melnādaino kopiena: pārstāvība, identitāte un dažādība). Konkursa laikā dalībnieki tikās ar civiltiesību aizstāvi Džordžu Stīlu, kas sniedza jauniešiem plašāku ieskatu par afroamerikāņu kultūru un vēstures mēnesi, kā arī atbildēja uz jautājumiem par amerikāņa dzīvi Latvijā. Lai cīnītos par galveno balvu, dalībniekiem bija jāizpilda trīs uzdevumi – jāatbild uz viktorīnas jautājumiem, jāuzraksta savas pārdomas un jāizveido radošais darbs par konkursa tēmu.

 

Virtuālā izstāde: Māksliniecei, kultūras darbiniecei Valdai Mežbārdei - 75

"Es esmu muzeja Aspazija" /Valda Mežbārde/

 

Skolēni tiek aicināti pieteikties dalībai lasītveicināšanas pasākumā “Dižie amerikāņu autori”

 11.03.2021 
Skolēni tiek aicināti pieteikties dalībai lasītveicināšanas pasākumā “Dižie amerikāņu autori”

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde aicina Daugavpils pilsētas izglītības iestāžu 10.‑12. klašu skolēnus pieteikties dalībai centra ikgadējā literārajā pasākumā “Great American Authors” (latv. – Dižie amerikāņu autori). Šogad konkurss ir veltīts amerikāņu rakstniecei Ibi Zoboi un viņas grāmatai “Punching the Air” (latv. – Sitiens tukšumā).

Pasākuma mērķis ir rosināt skolēnos vēlmi un interesi lasīt amerikāņu oriģinālliteratūru angļu valodā, attīstīt kritiskās lasīšanas prasmes, atklāt viņu radošās spējas un sasaistīt tās ar apgūtajām angļu valodas zināšanām.

2021. gadā par konkursa autori izraudzīta haitiešu izcelsmes amerikāņu rakstniece Ibi Zoboi ar romānu “Punching the Air”. Tā līdzautors ir dzejnieks, tiesību aktīvists Jusefs Salams. Grāmatas galvenais varonis – pusaudzis Amals – tiek nepatiesi apsūdzēts noziegumā un cīnās par savu brīvību. Vienīgais, kas viņam palīdz nezaudēt ticību sev, ir paša sacerētā dzeja.

 

Daugavpils pilsētas izglītības iestāžu 5. klašu skolēni aicināti piedalīties Skaļās lasīšanas sacensībā

 9.03.2021 
Daugavpils pilsētas izglītības iestāžu 5. klašu skolēni aicināti piedalīties Skaļās lasīšanas sacensībā

Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latvijas bērnu un jaunatnes literatūras padomi aicina 5. klašu skolēnus gatavoties Skaļās lasīšanas konkursa pirmajai kārtai. Martā un aprīlī izglītības iestādes tiešsaistē organizēs vietējās sacensības, savukārt maijā par Daugavpils skaļās lasīšanas čempiona titulu cīnīsies skolu posma uzvarētāji. Reģionālā fināla uzvarētājs iegūs ceļazīmi uz Valsts finālu, kas notiks 25. septembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Rīgā. Konkursa nolikums – šeit.

Skaļās lasīšanas sacensības mērķis ir veicināt bērnu interesi par grāmatām un lasīšanu, sekmēt lasītprieku un iesaistīt bērnus kopīgās lasīšanas aktivitātēs. Dalībniekam jāizvēlas sev tīkams grāmatas fragments skaļai lasīšanai un jāsagatavo trīs minūtes gara uzstāšanās. Lai lasījums būtu saprotams, dalībnieks vispirms sniedz īsu grāmatas sižeta izklāstu līdz tai vietai, no kuras sāks lasīt. Uzstāšanos vērtē kompetenta žūrija pēc šādiem kritērijiem: skaidra dikcija, atbilstošs uzsvaru lietojums, prasme izmantot savu balsi, kā arī spēja veidot kontaktu ar auditoriju un ieinteresēt ar savu lasījumu.

 

Tiek izsludināta viktorīna par Solomona Mihoelsa dzīvi un daiļradi

 8.03.2021 
Tiek izsludināta viktorīna par Solomona Mihoelsa dzīvi un daiļradi

No 8. līdz 12.martam, godinot mūsu izcilā novadnieka režisora, aktiera, pedagoga un sabiedriskā darbinieka Solomona Mihoelsa piemiņu, norisinās viktorīna, kurā aicināts piedalīties ikviens interesents.

Lai piedalītos viktorīnā, elektroniski līdz šī gada 12.martam (ieskaitot) uz e-pastu vita.vilevko@daugavpils.lv jāiesūta atbildes uz viktorīnas jautājumiem, kā arī jānorāda iesniedzēja vārds, uzvārds un kontaktinformācija (tālruņa numurs un e-pasts). Jautājumi pieejami Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldes mājaslapā.

Iesniegtās atbildes izvērtēs viktorīnas organizatoru, Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldes, izveidota komisija. Rezultāti tiks paziņoti S. Mihoelsa dzimšanas dienā, 16.martā, Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldes mājas lapā https://www.daugavpils.lv/kultura/ un https://www.facebook.com/DaugavpilsKultura.

 

Izdots Lidijas Vasaraudzes literāro darbu krājums “ZOO”

 2.03.2021 
Izdots Lidijas Vasaraudzes literāro darbu krājums “ZOO”

Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs ir pieejams Daugavpils dzejnieces, bērnu grāmatu autores Lidijas Vasaraudzes jaunākais literāro darbu krājums “ZOO”. Grāmatu izdošanai sagatavoja Daugavpils Radošās inteliģences DINA ART apvienības biedri, krājums iznācis ar Daugavpils pilsētas domes finansiālu atbalstu.

Jaunākais darbs “ZOO” ir jau piektā grāmata no sērijas “Mīlēsim Latvijas dabu”. Tajā ir apkopoti dzejoļi, kā arī izglītojoši un saistoši teksti sākumskolas vecuma bērniem par Latvijas mežos, pļavās un lauku sētās sastopamajiem dzīvniekiem un putniem. Grāmata stāsta par dabas un cilvēka ciešo saikni, saudzīgu attieksmi pret visu dzīvo un māca bērniem būt pacietīgiem, vērīgiem un uzmanīgiem. Dzejoļus latviski ir sacerējusi Lidija Vasaraudze, bet populārzinātnisko tekstu autore ir zooloģe Inta Lange.

 

Angļu valodas sarunvalodas klubiņš “News Club” gaida jaunus sarunu biedrus

 1.03.2021 
Angļu valodas sarunvalodas klubiņš “News Club” gaida jaunus sarunu biedrus

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs ik trešdienu tiešsaistē piedāvā angļu valodas sarunvalodas klubiņu “News Club”. Dalība tajā ir bez maksas, iepriekšēja reģistrācija nav nepieciešama. Iesaistīties ir aicināts ikviens interesents ar angļu valodas priekšzināšanām.

Nodarbību mērķis ir papildināt dalībnieku vārdu krājumu un uzlabot runas prasmes angļu valodā, kā arī paplašināt zināšanas par Amerikas Savienotajām Valstīm, to vēsturi, kultūru, personībām. Katru mēnesi tiek izvēlēta noteikta sarunu tēma – dalībnieki pārrunā tās aktualitāti, izsaka viedokli, dalās ar savu pieredzi.

Nodarbības notiek trešdienās plkst. 18.15 tiešsaistes platformā Microsoft Teams. Lai pievienotos, ir jādodas uz “News Club” pasākumu centra Facebook lapā vai jānosūta nodarbības saites pieprasījums uz e-pastu diana.celitane@lcb.lv. Nāc un piedalies arī Tu!

 

2020. gada lasītākā bērnu un jauniešu daiļliteratūra Daugavpils publiskajās bibliotēkās

 26.02.2021 
2020. gada lasītākā bērnu un jauniešu daiļliteratūra Daugavpils publiskajās bibliotēkās

Pagājušā gada lasītāko bērnu un jauniešu daiļliteratūras grāmatu klāstu pārstāv latviešu oriģinālliteratūra, ārzemju daiļdarbu tulkojumi un bērnu literatūras klasika. Izvērtējot bibliotēku izsniegumu, stāsti un romāni ir ieguvuši vislielāko lasītāju atzinību, taču aktualitāti nav zaudējusi arī dzeja. Šeit pieejami pieprasītāko izdevumu saraksti – pirmsskolas un sākumskolas literatūra un jauniešu literatūra 11+ un 15+. Klikšķiniet uz grāmatas ikonas, lai meklētu izdevumu Latgales Centrālās bibliotēkas e-katalogā, vai lasiet 3td e-GRĀMATU bibliotēkā.

Visās vecumgrupās pieprasīti bija lasītveicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2020” kolekcijā iekļautie daiļdarbi. Annas Ļenasas “Krāsu mošķis” ieguva 5+ vecumposma atzinību, Jura Zvirgzdiņa “Rasas vasara” kļuva par lasītāko grāmatu sākumskolas bērniem. Frīdas Nilsones romāns “Pērtiķa zvaigzne” lielu atsaucību guva starp 5.-7. klašu skolēniem, savukārt uz patiesiem notikumiem balstītais latviešu dramaturģes Rasas Bugavičutes-Pēces stāsts “Puika, kurš redzēja tumsā” raisīja interesi jauniešu vidū.

 

Latgales Centrālā bibliotēka rīko tiešsaistes darbnīcu bibliotekāriem

 25.02.2021 
Latgales Centrālā bibliotēka rīko tiešsaistes darbnīcu bibliotekāriem

PAPILDINĀTS 03.03.2021. PLKST. 12.24: Pieteikšanās darbnīcai ir noslēgusies, jo sasniegts maksimālais dalībnieku skaits. Visiem reģistrētajiem dalībniekiem tuvākajā laikā tiks nosūtīta informācija par pieslēgšanos.

2021. gada 10. martā plkst. 10.00 Latgales Centrālā bibliotēka piedāvās tiešsaistes darbnīcu bibliotekāriem “Nediskriminējoša darba kultūra un vide”. To vadīs Iluta Lāce, biedrības “Centrs MARTA” vadītāja, aicinot domāt un runāt par dzimumu stereotipiem, to ietekmi uz profesionālu rīcību kā darbā ar klientiem, tā arī savstarpējās attiecībās ar kolēģiem. Pasākums norisināsies projektā “Sveicam Pepiju!” ar Zviedrijas Karalistes vēstniecības Latvijā un Zviedrijas institūta atbalstu.

Darbnīcas gaitā tiks apskatīti vēsturiski veidojušies dzimumu stereotipi, to ietekme uz cilvēku priekšstatiem, vērtībām un uzvedību. Dalībnieki tiks aicināti izvērtēt, cik būtiski ir apzināties stereotipus, ieraudzīt to ietekmi un rīkoties profesionāli. Tiks pārrunātas situācijas, kurās vērojama dzimumstereotipiska rīcība attiecībās gan ar klientiem, gan kolektīva iekšienē. Noslēgumā kopīgi centīsimies ieraudzīt profesionālos un personiskos ieguvumus, veidojot dzimumneitrālu un atbalstošu darba kultūru un vidi. Pasākums ir paredzēts bibliotekāriem, tomēr jo īpaši noderīgs tas būs bibliotēku darbiniekiem, kuri strādā ar personālu un ir iesaistīti darba vides veidošanā.

 

Latgales Centrālā bibliotēka aicina uz sarunu ar rakstnieci Sabīni Košeļevu

 19.02.2021 
Latgales Centrālā bibliotēka aicina uz sarunu ar rakstnieci Sabīni Košeļevu

26. februārī plkst. 15.00 Latgales Centrālā bibliotēka aicina uz sarunu ar rakstnieci Sabīni Košeļevu par romānu “Rīga–Maskava. 21. gadsimta mīlasstāsts” un stāstu krājumu “Vientulības ministrija”. Sarunas tiešraide būs skatāma bibliotēkas Facebook lapā. Pasākums tiek piedāvāts literāro tikšanās ciklā ar populāriem latviešu rakstniekiem, kuru Latgales Centrālā bibliotēka rīko Valsts kultūrkapitāla fonda līdzfinansētā projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 6. kārtā.

Rakstniece Sabīne Košeļeva ir dzimusi Liepājā, studējusi žurnālistiku Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē, ieguvusi maģistra grādu Rakstniecības studijās Liepājas Universitātē. Kopš 2011. gada piedalās prozas lasījumos. Latviešu literatūrā ienāca 2015. gadā ar romānu “Rīga-Maskava. 21. gadsimta mīlasstāsts”, kas saņēma Egona Līva piemiņas balvas “Krasta ļaudis” speciālbalvu un nomināciju Latvijas Literatūras gada balvai kategorijā “Spilgtākā debija”. Romāns izpelnījās arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2015” dalībnieku atzinību vecumposmā 15+.

 

Virtuālā izstāde: Latvijas armijas virspavēlniekam, kara ministram un ģenerālim Jānim Balodim – 140

 19.02.2021 

"Latvija nav izcīnīta vienai dienai, vienai paaudzei. Tās mūžs lai ir saules pilns un saules ilgs." /Jānis Balodis/

 

 

Latvijas armijas virspavēlniekam, kara ministram un ģenerālim Jānim Balodim – 140

 18.02.2021 
Latvijas armijas virspavēlniekam, kara ministram un ģenerālim Jānim Balodim – 140

“Manā dzīvē ir bijuši tādi brīži, kad trūkst vārdu, lai cilvēks varētu izteikt to, ko viņš jūt. Tādi brīži man bija tad, kad nāca uzvara pie Ventas, pie Cēsīm, 11. novembrī, Rīgu atbrīvojot, 21. novembrī, Jelgavu atbrīvojot, Latgales cīņās. [..] Par to darbu, kas padarīts deviņpadsmitā gadā, nevienam nebūs jāsarkst”. /J. Balodis/

No 19.02. Latgales Centrālā bibliotēka piedāvā tiešsaistes bibliotekāro stundu "Jānis Balodis - "baltais ģenerālis".
Mērķauditorija: 8.-12. klašu skolēni.
Bibliotekārās stundas laikā skolēni tiks iepazīstināti ar J. Baloža dzīvi, karjeru, kā arī uzzinās par viņa sasaisti ar Daugavpili. Stundas beigās skolēni tiks aicināti diskutēt par patriotismu un kalpošanu savai valstij.

Jānis Balodis (1881.-1965.) pēc skolas beigšanas iestājās Krievijas armijā, 100. kājnieku pulkā Kauņā. Pēc vairākiem gadiem prombūtnē, 1918. gadā atgriezās Latvijā un iestājās Latvijas Pagaidu valdības bruņotajās vienībās. Pēc gada kļuva par Latvijas armijas virspavēlnieku (15.10.1919.-03.1921.), vadīja kaujas pret Bermonta spēkiem un pēc tam pret Padomju Krievijas Sarkano armiju Latgalē. Pēc militārās karjeras pārtraukšanas iestājās politikā, tika ievēlēts 2., 3., un 4. Saeimā, vēlāk kļuva arī par kara ministru (12.1931.-05.04.1940.).

Pieteikšanās pa tālruni 65426422
vai e-pastu jelena.dusjaviciene@lcb.lv

 

Rīgas Centrālā bibliotēka piedāvā virtuālo izstādi par latgaliešu valodu

 18.02.2021 
Rīgas Centrālā bibliotēka piedāvā virtuālo izstādi par latgaliešu valodu

Starptautiskās dzimtās valodas dienā Rīgas Centrālās bibliotēkas Daugavas filiālbibliotēka piedāvā aplūkot virtuālo izstādi “Trešās zvaigznes – Latgales – valodā”. Tā aicina novērtēt latgaliešu valodas un kultūras bagātību, izcelt valodas nozīmi savstarpējā saziņā, pašizpausmē, zināšanu apguvē un sabiedrības veidošanā.

Jau vairākus gadus pēc UNESCO iniciatīvas 21. februārī tiek atzīmēta Starptautiskā dzimtās valodas diena. Tās mērķis ir veicināt atbildību par savu dzimto valodu, kopt valodas un runas kultūru un rosināt interesi par latviešu literatūru un kultūru. Dzimtā valoda uztur piederību savas tautas un valsts tradīcijām, palīdz nezaudēt savas izcelsmes izjūtu.

Virtuālo izstādi iespējams aplūkot - šeit.

 

Noskaidroti medijpratības projekta “MediaLab Radio” uzvarētāji

 17.02.2021 
Noskaidroti medijpratības projekta “MediaLab Radio” uzvarētāji

No 1. līdz 9. februārim norisinājās medijpratības projekta “MediaLab Radio” fināls, kuru organizēja Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs un biedrība “New East”. Finālā piedalījās trīs komandas, kas iepriekš tika noteiktas projekta pusfinālā, – Babītes vidusskola, Daugavpils Valsts ģimnāzija, Daugavpils 3. vidusskola.

Fināla uzdevums bija īstenot savu radio pilotprogrammu, kas tika izstrādāta pusfinālā. Komandas cīnijās par balvu – radio aprīkojumu skolai, lai varētu turpināt savu radio darbību arī nākotnē.

Fināla kārtā komandām notika tiešsaistes tikšanās ar ekspertiem, kas sniedza padomus un ieteikumus savu radio raidījumu īstenošanā. Jaunieši tikās ar Latvijas Radio Latgales studijas raidījuma “Pīci breinumi” producenti Daigu Laizāni un raidījuma vadītāju Jāni Pampi, kas dalījās ar pieredzi raidījumu sagatavošanā un radio programmu vadīšanā. Komandas tikās arī ar radio NABA vadītājiem Gati Gavaru un Ventu Feldmani, kuri konsultēja tehniskā nodrošinājuma jomā, lai programma būtu kvalitatīvi sagatavota. Par radio žurnālistikas ētiku, informācijas verificēšanu un medijprātības lomu pastāstīja Baltijas Mediju izcilības centra vadītāja un žurnāliste Gunta Sloga.

 

Virtuālā izstāde: Latviešu rakstniekam, prozas meistaram Jurim Zvirgzdiņam - 80

Kā stāsti atnāk pie tevis?
"Pieklauvē pie durvīm, ienāk un palūdz apsēsties. Ļoti pieklājīgi." /Juris Zvirgzdiņš/

 

Daugavpilī aizvadīti “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2020” noslēguma pasākumi

 12.02.2021 
Daugavpilī aizvadīti “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2020” noslēguma pasākumi

Ievērojot tradīcijas, janvārī un februārī Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs tika organizēti lasītveicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2020” noslēguma pasākumi individuāliem žūrijas ekspertiem, ģimenēm un sadarbības partneriem – Daugavpils pilsētas izglītības iestādēm. Šogad pasākumi noritēja tiešsaistē.

Gadu no gada lasītveicināšanas programma Daugavpilī piesaista arvien vairāk dalībnieku. Šogad, programmas 20. jubilejas gadā, lasītveicināšanas aktivitātēs iesaistījās 540 žūrijas eksperti: 372 bērni pirmsskolas un sākumskolas vecumā, 102 pusaudži un jaunieši, kā arī 66 vecāki.

Noslēguma pasākumu gaitā programmas dalībniekiem bija iespēja vēlreiz dalīties iespaidos par izlasīto un nobalsot par populārākajām grāmatām katrā vecumgrupā. Kopējais žūrijas ekspertu balsu apkopojums tiks paziņots tiešsaistes “Lielajos lasīšanas svētkos” no Latvijas Nacionālās bibliotēkas. Fotomirkļi no noslēguma pasākumiem – šeit.

 

Jura Zvirgzdiņa 80 gadu jubilejai veltītie pasākumi Daugavpils publiskajās bibliotēkās

 9.02.2021 
Jura Zvirgzdiņa 80 gadu jubilejai veltītie pasākumi Daugavpils publiskajās bibliotēkās

13. februārī latviešu rakstniekam, prozas meistaram, daudzu literatūras balvu īpašniekam un vairāk kā 30 bērnu grāmatu autoram Jurim Zvirgzdiņam apritēs 80 gadi. Jura Zvirgzdiņa jubilejas mēnesī Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs tiek piedāvāta daudzveidīga pasākumu programma.

Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles aicina pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērnu grupas piedalīties aizraujošā lasīšanas ceļojumā kopā ar Jura Zvirgzdiņa grāmatu varoņiem – rotaļu lācēnu Tobiasu, bitīti Zuzū u.c. Pasākumu dalībniekiem būs iespēja iepazīties ar J. Zvirgzdiņa darbiem un noklausīties to fragmentus, uzzināt interesantus faktus no rakstnieka biogrāfijas, pildīt radošus uzdevumus un minēt mīklas. Aicinām skolotājus pieteikt audzēkņu grupas!

 

Izstāde par godu Zviedrijas un Latvijas diplomātisko attiecību gadadienai

 4.02.2021 
Izstāde par godu Zviedrijas un Latvijas diplomātisko attiecību gadadienai

Uz Zviedrijas vēstniecības Rīgā sētas ir aplūkojama izstāde, kas veltīta Zviedrijas un Latvijas diplomātisko attiecību simtajai gadadienai.

Šogad mēs svinam simtgadi kopš 1921. gada 4. februāra, kad Zviedrija atzina de iure Latvijas valsti, trīsdesmitgadi kopš 1991. gada 27. augusta, kad Zviedrijas valdība pieņēma oficiālu lēmumu atzīt Latvijas neatkarību, kā arī šī gada septembrī būs apritējuši 400 gadi, kopš Zviedrijas Karalis Gustavs II Ādolfs ienāca Rīgā – notikums, kas iezīmēja sākumu tā saucamajiem “zviedru laikiem” Latvijā.

 

Drošāka interneta diena Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs

 2.02.2021 
Drošāka interneta diena Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs

Katru gadu februāra sākumā Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles iesaistās Vispasaules Drošāka interneta dienas aktivitātēs, piedāvājot skolēnu grupām pilnveidot zināšanas par informācijas tehnoloģiju lietošanu, drošību tīmeklī un netiķeti. Šī gada pasākumu tēmas skar viedierīču drošību, lietotņu izmantošanu un personīgās informācijas glabāšanu un aizsardzību. 9. februārī, Vispasaules Drošāka interneta dienā (DID), vairāk nekā 170 valstīs iedzīvotāji tiks aicināti aizdomāties par to, kā katrs rūpējamies par savu drošību internetā un kāds ir mūsu ieguldījums, veidojot labāku interneta vidi.

Latvijas Drošāka interneta centrs jau 16. gadu Vispasaules Drošāka interneta dienā organizēs virkni aktivitāšu dažādām vecuma grupām. Sākumskolas skolēniem būs pieejamas mācību īsfilmas “Vaifija interneta alfabēts” – par drošību un pieklājīgu uzvedību internetā, jēgpilnu tehnoloģiju lietošanu, kritisko domāšanu un darbu ar informāciju. 13-18 gadus veci jaunieši aicināti pieteikties dalībai Latvijas Drošāka interneta centra Jauniešu padomē. Norisināsies arī tiešsaistes viktorīna par drošību internetā, kurā spēkiem mēroties varēs ne tikai skolēni, bet arī pieaugušie. Turklāt Latvijas Drošāka interneta centra mājaslapā ir apkopots izglītojošu materiālu klāsts bērniem, jauniešiem un vecākiem, lai visi kopā varētu atzīmēt Drošāka interneta dienu.

 

Latgales Centrālā bibliotēka izsaka pateicību grāmatu dāvinātājiem

 1.02.2021 
Latgales Centrālā bibliotēka izsaka pateicību grāmatu dāvinātājiem

Latgales Centrālā bibliotēka aizvadītajā gadā saņēma 529 grāmatu dāvinājumus, tostarp vērtīgus nozaru literatūras izdevumus un jaunāko daiļliteratūru, kas ievērojami papildināja bibliotēkas grāmatu krājumu.

Izsakām pateicību visām iestādēm un organizācijām, kuras 2020. gadā ar vērtīgiem iespieddarbiem bagātināja Latgales Centrālās bibliotēkas un filiāļu krājumu: ASV vēstniecībai Latvijā, Armēnijas vēstniecībai Baltijas valstīs, Francijas vēstniecībai Latvijā, Norvēģijas Karalistes vēstniecībai Latvijā, Zviedrijas Karalistes vēstniecībai Latvijā, Krievijas Federācijas ģenerālkonsulātam, Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldei, Latviešu kultūras centram, Krievu kultūras centram, izdevniecībai Aminori, Latgales Kultūras centra izdevniecībai, Daugavpils Universitātes Akadēmiskajam apgādam “Saule”, Daugavpils krievu rakstnieku organizācijai, biedrībai “Višķu attīstībai” un citiem dāvinātājiem.

 

Aicinām Daugavpils pilsētas izglītības iestāžu darbiniekus piedalīties aptaujā par vēlamo atbalstu no bibliotēkas

 29.01.2021 
Aicinām Daugavpils pilsētas izglītības iestāžu darbiniekus piedalīties aptaujā par vēlamo atbalstu no bibliotēkas

Godātie pedagogi!

Mēs, Latgales Centrālā bibliotēka, vienmēr esam cieši sadarbojušies ar Daugavpils pilsētas izglītības iestādēm un jo īpaši novērtējam pedagogu spēju nodrošināt izglītības procesu ārkārtējās situācijas laikā. Mēs vēlamies atbalstīt pedagogus viņu darbā, bet to, kāds atbalsts ir nepieciešams, varam uzzināt tikai no pašiem pedagogiem.

Tādēļ esam izveidojuši aptaujas anketu ar mērķi apzināt bibliotēku lomu un atbalsta iespējas izglītības iestādēm, īstenojot jaunā mācību satura ieviešanu visās izglītības pakāpēs. Pēc aptaujas rezultātu izvērtēšanas bibliotēka spēs mērķtiecīgi pielāgot bibliotekāro stundu un citu tematisko pasākumu saturu un formātu, aptverot pedagogiem aktuālās tēmas.

Anketas aizpildīšana aizņems aptuveni 5 minūtes, un saņemtās atbildes tiks izmantotas tikai apkopotā veidā. Atbildes gaidīsim līdz 28. februārim. Aptauja Daugavpils izglītības iestāžu darbiniekiem šeit.

 

Daugavpils iedzīvotāji aicināti novērtēt pilsētas kultūras piedāvājumu un gatavību iesaistīties Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas veidošanā

 29.01.2021 
Daugavpils iedzīvotāji aicināti novērtēt pilsētas kultūras piedāvājumu un gatavību iesaistīties Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas veidošanā

Daugavpils iedzīvotāji un visi, kuri pilsētā strādā, studē un pilsētu regulāri apmeklē, aicināti piedalīties aptaujā un novērtēt gan kultūras piedāvājumu, gan savu kultūras patēriņu, kā arī potenciālos guvumus pilsētai, iesaistoties sacensībā par Eiropas kultūras galvaspilsētas  statusu.

Daugavpiliešu un pilsētas viesu viedoklis ir svarīgs, lai novērtētu un arvien attīstītu kultūras piedāvājumu. Aptaujā iegūtie dati tiks izmantoti Daugavpils kultūras attīstības programmas 2021-2027 izstrādē.

 

Virtuālā izstāde: Atceroties izcilo un novatorisko keramiķi, novadnieku Pēteri Martinsonu (1931-2013)

“Es piederu – aizvien vēl gribu piederēt – pie tiem cilvēkiem, kuri satiekoties uz jautājumu: kā tev iet? – atsaka: brīnišķīgi! Tas palīdz dzīvot.” /Pēteris Martinsons/

 

2020. gada populārākie daiļliteratūras izdevumi Latgales Centrālajā bibliotēkā

 26.01.2021 
2020. gada populārākie daiļliteratūras izdevumi Latgales Centrālajā bibliotēkā

Apkopojot latviešu valodā izdotās daiļliteratūras aizvadītā gada izsniegumu, jāsecina, ka Latgales Centrālās bibliotēkas un tās filiāļu lietotāji vienlīdz aizrautīgi lasījuši kā oriģinālliteratūru, tā arī ārzemju autoru darbu tulkojumus. Vislielāko interesi raisījušas grāmatas – gan romāni, gan īsproza – par cilvēku likteņu līkločiem un ģimenes drāmām, tomēr jau tradicionāli starp lasītākajiem žanriem ierindojušies arī detektīvi un mīlas romāni. Šeit pieejami pieprasītāko grāmatu saraksti – oriģinālliteratūra un daiļdarbu tulkojumi.

Latviešu oriģinālliteratūras pērn pieprasītāko grāmatu sarakstā īpaši kupli pārstāvēti rakstnieces, publicistes un dziesminieces Daces Judinas darbi: “Mēmais”, “Viļņos”, kā arī divas grāmatas no sērijas “Izmeklē Anna Elizabete”: “Cietāks par dimantu” un “Slazdā”.

Starp populārākajiem ierindojušies arī vairāki daiļdarbi no lasītveicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2020” grāmatu kolekcijas. Gata Ezerkalna mistikas auras apvītais romāns “Ragana manā skapī” iekļauts vērtēšanai vecumgrupā 15+. Savukārt vecāku žūrijas izlasi pārstāv Māra Bērziņa dzēlīga humora pilnā grāmata “Aizliegtais pianīns”, somu rakstnieces Eve Hietamies stāsts par vientuļo tēvu “Tētis uz pilnu slodzi” un franču rakstnieka Žiljēna Sandrela romāns par to, kas dzīvē ir patiesi svarīgs, – “Brīnumu istaba”.

 

Vecāko klašu skolēni aicināti piedalīties konkursā par ASV vēsturi

 22.01.2021 
Vecāko klašu skolēni aicināti piedalīties konkursā par ASV vēsturi

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde aicina Latgales reģiona vispārizglītojošo skolu un profesionālo izglītības iestāžu 10.-12. klašu audzēkņus piedalīties konkursā “American history” (latv. – Amerikas vēsture). Konkurss ir veltīts Afroamerikāņu vēstures mēnesim, šī gada tēma “The Black Family: Representation, Identity and Diversity” (latv. – Melnādaino kopiena: pārstāvība, identitāte un dažādība). Konkurss noritēs no 1. līdz 28. februārim.

Konkursa mērķis ir radīt skolēnos interesi par Amerikas Savienoto Valstu vēsturi, attīstīt skolēnu kritiskās domāšanas prasmes un radošās spējas, sasaistot tās ar apgūtajām zināšanām angļu valodā.

Konkursa ievadtikšanās, kurā tiks stāstīts par Afroamerikāņu vēstures mēneša nozīmi un konkursu, notiks 2021. gada 1. februārī plkst. 16.00 tiešsaistē, kurai ir jāpieslēdzas visiem konkursā reģistrētajiem dalībniekiem.

Konkursa laikā dalībniekiem būs jāsagatavo trīs uzdevumi:

 1. viktorīna par Afroamerikāņu vēstures mēnesi;
 2. pārdomas par konkursa tēmu;
 3. radošais darbs (foto, zīmējums vai kolāža), kas atspoguļo dalībnieka redzējumu par konkursa tēmu.
 

“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2020” noslēguma pasākumi notiks attālināti

 21.01.2021 
“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2020” noslēguma pasākumi notiks attālināti

30. janvārī Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs notiks lasītveicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2020” tiešsaistes noslēguma pasākumi. Programmas aktivitātēs ik gadu tiek aicināts iesaistīties ikviens interesents. Šogad, programmas 20. jubilejas gadā, žūrijas ekspertu skaits Daugavpils publiskajās bibliotēkās sasniedzis 540 lasītājus. Katras bibliotēkas dalībnieki par pasākuma norisi un pieslēgšanos tiks informēti individuāli.  

Tradicionāli lasīšanai un vērtēšanai tiek piedāvātas 28 kolekcijā iekļautās grāmatas visiem vecumposmiem. Tās ir atlasījusi un izraudzījusi īpaša ekspertu komisija. Grāmatu kolekcijai tiek pievienoti arī darbi, kuri pēdējos gados ir bijuši godalgoti vai nominēti starptautiskā un nacionālā līmenī.

Šobrīd Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs lasītākās grāmatas pirmsskolas vecuma bērnu vidū ir Annas Ļenasas “Krāsu mošķis”, Marjus Marcinkeviča “Svizis” un Lotes Vilmas Vītiņas “Dzejnieks un smarža”. Vecumgrupā 9+ populārākā ir latviešu rakstnieka Jura Zvirgzdiņa darbs “Rasas vasara”, Sabīnes Košeļevas stāsts “Gurķis Elmārs, kas dikti kreņķējās” un Ulfa Starka “Zvēri, kurus neviens nav redzējis”.

 

Ziemassvētku radošo darbu konkursa skolēniem rezultāti

 20.01.2021 
Ziemassvētku radošo darbu konkursa skolēniem rezultāti

Pērnā gada decembrī norisinājās Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centra un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes rīkotais Ziemassvētku radošo darbu konkurss skolēniem “Spriditis’ Christmas in the U.S.”. Konkursa dalībniekiem bija jāizveido īsfilma, animācija vai slaidrāde, kā galveno varoni izvēloties latviešu pasaku tēlu Sprīdīti, kas pavada Ziemassvētkus vai Jauno gadu ASV.

Konkursa mērķis bija veicināt skolēnu interesi par angļu valodu un rosināt skolēnu radošās spējas.  Konkursam tika iesūtīti 19 radošie darbi. Kopumā tajā piedalījās 36 skolēni no 8 izglītības iestādēm. Radošo darbu veidošanā skolēnus atbalstīja un konsultēja 12 angļu valodas skolotāji.

Konkursa darbu vērtēšana notika trīs vecumgrupās, vērtējot darbu tehnisko, māksliniecisko un idejisko kvalitāti, idejas oriģinalitāti un atbilstību prasībām. Konkursa rezultāti:

 

2020. gada lasītākā nozaru literatūra Daugavpils publiskajās bibliotēkās

 19.01.2021 
2020. gada lasītākā nozaru literatūra Daugavpils publiskajās bibliotēkās

Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi informāciju un piedāvā saviem lasītājiem atskatu uz pērnā gada iecienītākajiem nozaru literatūras izdevumiem. 2020. gadu varētu dēvēt par sevis izzināšanas un pilnveidošanas gadu, jo sabiedrībai bija vairāk laika apstāties un aizdomāties, izvērtēt savas prioritātes un atrast laiku iepriekš nerealizētām vai novārtā atstātām interesēm. Šīs tendences atspoguļojas arī mūsu lasītāju nozaru literatūras izvēlē. Ar lasītākajiem nozaru literatūras darbiem 2020. gadā iespējams iepazīties šeit.

Pērn lasītāji pievērsa īpašu uzmanību ne tikai fiziskajai, bet arī garīgajai veselībai, centās labāk izprast sevi un meklēja ierosmi ikdienas paradumu maiņai. Tādēļ visai likumsakarīgi, ka starp lasītākajiem nozaru literatūras darbiem ierindojies psiholoģes un blogeres Annas Kirjanovas īsstāstu krājums «Маленькое счастье» (latv. – Mazā laime), kas viegli uztveramā formā atklāj virkni nozīmīgu padomu laimīgākai dzīvei. Savukārt Stefānijas Štālas grāmata “Tavs iekšējais bērns grib atrast mājas” aicina ieklausīties sevī un piedāvā efektīvus risinājumus, kā sadraudzēties ar savu “iekšējo bērnu”.

Ciešu lasītāju interesi raisījušas arī tādas pašizaugsmes grāmatas kā Marka Mensona «Тонкое искусство пофигизма» (latv. – Smalkā pofigisma māksla) un Mihaila Labkovska «Хочу и буду» (latv. – Gribu un darīšu). Šo autoru darbi sniedz lasītājam iespēju izvērtēt savas prioritātes un iemācīties nepievērst uzmanību apkārtējo viedoklim.

 

Vērtīgo grāmatu iepirkumā iegūtie izdevumi jau pieejami Daugavpils lasītājiem

 18.01.2021 
Vērtīgo grāmatu iepirkumā iegūtie izdevumi jau pieejami Daugavpils lasītājiem

Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstītā projekta “Vērtīgo grāmatu iepirkums Latvijas publiskajām bibliotēkām” ietvaros 2020. gada nogalē Daugavpils publiskās bibliotēkas saņēma 308 grāmatu eksemplārus 2697,35 EUR vērtībā. Starp jaunajām grāmatām ir gan nozaru literatūras izdevumi, gan daiļliteratūras darbi kā pieaugušajiem, tā arī bērniem un jauniešiem.

Ņemot vērā nepieciešamību atbalstīt krīzes skarto grāmatniecības nozari – grāmatu autorus, ilustratorus un tulkotājus – un kvalitatīvi papildināt Latvijas publisko bibliotēku krājumus ar augstvērtīgiem pēdējo gadu izdevumiem, 2020. gada 16. jūnijā Ministru kabinets atbalstīja Kultūras ministrijas izstrādāto rīcības plānu un nolēma tam piešķirt finansējumu 300 000 EUR apmērā no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Vērtīgo grāmatu iepirkuma programmu Latvijas publiskajām bibliotēkām īstenoja Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Projekta “Vērtīgo grāmatu iepirkums Latvijas publiskajām bibliotēkām” ietvaros Latvijas publisko bibliotēku krājumi tika papildināti ar daudzveidīgu un kvalitatīvu Latvijas izdevēju produkciju. Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles saņēma 308 grāmatu (123 grāmatu nosaukumi) eksemplārus, kuras pēdējos gados ir guvušas starptautisku un nacionālu atzinību – nominētas vai arī ieguvušas Latvijas Literatūras gada balvu, balvu “Zelta ābele”, Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu u.c.

 

Daugavpils publiskās bibliotēkas aicina atcerēties barikāžu laiku

 14.01.2021 
Daugavpils publiskās bibliotēkas aicina atcerēties barikāžu laiku

Pirms 30 gadiem Latvijas neatkarības atbalstītāji aizstāvēja savas valsts brīvību pret militārām akcijām un neatkarības pretiniekiem. Galvaspilsētas Rīgas ielas tika piepildītas ar ļaudīm un smago tehniku no visas Latvijas. Visiem bija kopīgs mērķis - ar kailām rokām, ar tautas gara spēku nosargāt savas valsts neatkarību. Godinot barikāžu aizstāvju drosmi, Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles ir sagatavojušas tematiskas bibliotekārās stundas un aicina kopā atcerēties 1991. gada janvāra notikumus.

Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) 10.-12. klašu skolēniem piedāvā tiešsaistes bibliotekāro stundu “Domā par Latviju – piemini barikādes”. Vidusskolēni tiks iepazīstināti ar 1991. gada janvāra notikumu hronoloģiju, barikāžu dalībnieku atmiņu stāstiem un uzziņu literatūru par šo laika posmu, kas pieejama bibliotēkas krājumā. Bibliotekārās stundas noslēgumā skolēni tiks aicināti iesaistīties diskusijā par jauniešu lomu barikāžu notikumos. Pieteikšanās pa tālruni 654 26422 vai rakstot uz e-pastu jelena.dusjaviciene@lcb.lv.

LCB filiāle Bērnu bibliotēka “Zīlīte” 7.-9. klašu skolēniem sagatavojusi tiešsaistes bibliotekāro stundu “Pie barikāžu atmiņu ugunskura”. Skolēni uzzinās, ko nozīmē barikādes un kāda ir to loma Latvijas vēsturē, kā arī būs iespēja noklausīties vienu no barikāžu dalībnieku atmiņu stāstiem. Pasākuma noslēgumā iegūto zināšanu nostiprināšanai paredzēta viktorīna “Atmiņas par barikāžu dienām”. Pieteikšanās pa tālruni 654 21750 vai rakstot uz e-pastu dace.jakovele@lcb.lv.

7.-9. klašu skolēniem tiešsaistes bibliotekāro stundu piedāvā arī LCB filiāle Pārdaugavas bibliotēka – “Latvijai brīvības ausmu nesa Gaisma no barikāžu ugunskuriem /A. Lībers/”. Skolēniem tiks stāstīts par 1991. gada janvāra notikumiem, to cēloņiem un šo notikumu nozīmi mūsu valsts vēsturē. Bibliotekārajā stundā izskanēs barikāžu aculiecinieces atmiņas par tā laika notikumiem, kā arī būs iespēja uzdot interesējošus jautājumus. Pieteikšanās pa tālruni 654 23339 vai rakstot uz e-pastu inese.lutoka@lcb.lv.

 

Bibliotēkas lietotāju apkalpošanas kārtība no 23. jūlija

 23.07.2021 
Bibliotēkas lietotāju apkalpošanas kārtība no 23. jūlija

Pamatojoties uz grozījumiem Ministru kabineta 2020. gada 9. jūnija noteikumos Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" un LR Kultūras ministrijas vadlīnijām “Vadlīnijas epidemioloģiskās drošības pasākumiem bibliotēku darbībā”, no 23. jūlija tiek noteikta šāda pagaidu lietotāju apkalpošanas kārtība Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) un tās filiālēs.

 

Divu gadu laikā ievērojami augusi un pilnveidota 3td e-GRĀMATU bibliotēka

 7.01.2021 
Divu gadu laikā ievērojami augusi un pilnveidota 3td e-GRĀMATU bibliotēka

Jaunā – 2021. – gada pirmajās dienās savas pastāvēšanas otro gadadienu atzīmē lasītāju iecienītā 3td e-GRĀMATU bibliotēka (vietnē www.3td.lv), kas salīdzinoši īsā laikā ieguvusi lielu popularitāti un iekarojusi noteiktu vietu grāmatniecības un bibliotekāro pakalpojumu klāstā, lasītāju skaita ziņā kļūstot par vienu no lielākajām publiskajām bibliotēkām Latvijā. Kultūras informācijas sistēmu centra (KISC) pārziņā esošajā e-grāmatu lasīšanas platformā šobrīd ar valsts atbalstu tiek piedāvāts bez maksas lasīt gandrīz pustūkstoti e-grāmatu latviešu valodā, ko sarūpējušas četras izdevniecības – “Zvaigzne ABC”, “Apgāds Mansards”, “Prometejs” un “Latvijas Mediji”.

Lasītāju intereses pamatā ir visai plašais daudzveidīgas tematikas e-grāmatu piedāvājums un lietotājam draudzīgs platformas tehnoloģiskais risinājums, par ko rūpējas IT uzņēmums “TietoEVRY in Latvia”. Saskaņā ar KISC apkopotajiem datiem e-GRĀMATU bibliotēka 2 gadu laikā sasniegusi gandrīz 12 500  lasītāju skaitu, kuriem kopumā e-grāmatas izsniegtas vairāk nekā 60 000 reižu un kuri pāršķīruši gandrīz 27 miljonus elektronisko lappušu. Turklāt 2020.gadā 3td e-GRĀMATU bibliotēka saņēma Latvijas Bibliotekāru biedrības apbalvojumu nominācijā “Gada notikums Latvijas bibliotēkās 2019”, kurā uzvarētājs tika noteikts vispārējā pašu bibliotekāru balsojumā.

 

Pieejama multimediju resursa “Dziesmotā Latgale” jaunā versija

 4.01.2021 
Pieejama multimediju resursa “Dziesmotā Latgale” jaunā versija

Noslēdzies Latgales Centrālās bibliotēkas īstenotais projekts “Multimediju resursa “Dziesmotā Latgale” jaunas versijas izveide”. Projekta galarezultāts sekmē zīmīgas Latgales kultūras mantojuma daļas saglabāšanu digitālajā vidē, papildina Latgales kultūras vēsturei veltīto elektronisko resursu krājumu un popularizē kordziedāšanas tradīciju Latgalē un Latvijā. Projektu finansiāli atbalstīja Latgales reģiona attīstības aģentūra, Valsts kultūrkapitāla fonds un AS “Latvijas valsts meži”.

Multimediju resursa pirmsākumi meklējami 2010. gadā, kad ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu Latgales Centrālā bibliotēka vienuviet apkopoja un sistematizēja apjomīgu informāciju par četriem Latgales Dziesmu svētkiem, kas norisinājās Daugavpilī no 1940. gada līdz 2010. gadam. Savukārt 2020. gadā tika izstrādāts projekts resursa atjaunošanai, lai iegūtu tehniski mūsdienīgu versiju, nodrošinātu tā pilnvērtīgu darbību un pārvaldību ilgtermiņā.

Sekmējot multimediju resursa “Dziesmotā Latgale” ilgtspēju, projekta gaitā tika aktualizēts resursa dizains un izveidota jauna satura vadības sistēma, kas sniedz iespēju jebkurā laikā veikt informācijas atjaunošanu un ievietot papildu sadaļas par turpmākajiem Dziesmu svētkiem. Resursa jaunajā versijā ir pieejama sadaļa par 2015. gada Latgales Dziesmu svētku norisi Daugavpilī. Darbs pie resursa pilnveides turpinās, un svētku dalībnieki joprojām tiek aicināti dalīties ar savām atmiņām un fotogrāfijām, nosūtot tās Latgales Centrālajai bibliotēkai uz e-pastu info@lcb.lv.

 

 

Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles
no 21. decembra līdz 11. janvārim slēgtas

 

Saskaņā ar Ministru kabineta rīkojumu Nr. 655 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" Latgales Centrālā bibliotēka un tās struktūrvienības (ASV Informācijas centrs, Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs un visas bibliotēkas filiāles) no 21. decembra līdz 11. janvārim apmeklētājiem slēgtas.

Visi pasākumi atcelti. Grāmatu pieņemšana un izsniegšana nenotiek. Visu izsniegumu lietošanas termiņš automātiski pagarināts līdz 15. janvārim.

Kultūras norises aicinām baudīt attālināti, izmantojot Kultūras ministrijas apkopotos #Ēkultūra resursus.

 

Latgales Centrālās bibliotēkas darba laiks vasarā
no 1. jūnija līdz 1. septembrim:

Pirmdiena brīvdiena
Otrdiena 10.00 - 19.00
Trešdiena 10.00 - 19.00
Ceturtdiena 10.00 - 19.00
Piektdiena 10.00 - 19.00
Sestdiena 10.00 - 19.00
Svētdiena brīvdiena

Katra mēneša pēdējā ceturtdiena - SPODRĪBAS DIENA (lasītājus neapkalpojam)

 

KATRA MĒNEŠA PĒDĒJĀ CETURTDIENA – SPODRĪBAS DIENA
(bibliotēka lietotājus neapkalpo)KATRA MĒNEŠA PĒDĒJĀ CETURTDIENA – SPODRĪBAS DIENA
(bibliotēka lietotājus neapkalpo) KATRA MĒNEŠA PĒDĒJĀ CETURTDIENA – SPODRĪBAS DIENA
(bibliotēka lietotājus neapkalpo) KATRA MĒNEŠA

 
@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2024 Piekļūstamība