Jaunumu arhīvs - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Jaunumu arhīvs
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Darba laiks
Kontakti
Jaunās grāmatas
Lietotāju apmācība
Jautā bibliotēkai
Iepirkumi
2023 2022 2021 Īpašumi
Bibliotekāriem


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Jaunumu arhīvs

Ziņu arhīvs 2015

Franču fotogrāfa Stefana Sudjēra personālizstāde

 30.12.2015 
Franču fotogrāfa Stefana Sudjēra personālizstāde

6. janvārī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Abonementā tiks atklāta franču ceļotāja un fotogrāfa Stefana Sudjēra personālizstāde “Latvijas ceļojums”. Izstāde tapusi ar Francijas institūta atbalstu. Atklāšanas pasākumā piedalīsies Francijas institūta Latvijā direktors Žils Bonviāls un kultūras projektu koordinatore Dita Podskočija.

Stefana Sudjēra “Latvijas ceļojums” ir 556 km garš pārgājiens, kas veikts 2014. gada februārī un martā, 26 dienās kājām šķērsojot Latviju no rietumiem līdz austrumiem pa laukiem, mežiem, attāliem nostūriem, lielceļiem, ceļiem un takām. Ar šo izstādi fotogrāfs aicina sekot savās pēdās un iepazīt Latvijas vienkāršo un neskarto ainavu skaistumu. Ceļojuma iespaidus Stefans ne tikai tvēris kameras objektīvā, bet arī aprakstījis tīmekļa žurnālā www.latvia2014.blogspot.fr Ierakstos lasāma neviltota sajūsma par Latvijas dabas nepieradināto skaistumu (aizsalušajiem ezeriem, vairīgo meža zvēru atstāto pēdu nospiedumiem sniegā, krāšņajiem saulrietiem, viensētām, ciemiem un baznīcām). Visam pāri strāvo patiess prieks par ceļā sastapto cilvēku sirsnību un atsaucību, kas darīja vieglāku sarežģīto pārgājienu.

 

Latvijas bibliotēku darbs atzinīgi novērtēts kampaņā „Valsts ir internetā”

 18.12.2015 
Latvijas bibliotēku darbs atzinīgi novērtēts kampaņā „Valsts ir internetā”

Gada beigās, noslēdzoties Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) īstenotajai pirmajai vērienīgajai e-pakalpojumu popularizēšanas kampaņai „Valsts ir internetā”, kuras laikā aktīvi tika popularizēta pieeja valsts pārvaldes e-pakalpojumiem Latvijas bibliotēkās, tika piešķirts VARAM Atzinības raksts „E-IESPĒJU ATBALSTS” Latvijas bibliotēku darbiniekiem par palīdzību iedzīvotājiem e-iespēju apguvē. Saņemt Atzinības rakstu kampaņas noslēguma preses konferencē 11. decembrī, Eiropas Savienības (ES) mājā, Rīgā, tika aicināta direktora vietniece Sandra Ozoliņa no Kultūras informācijas sistēmu centra (KISC), kas bija kampaņas partneris sadarbībā ar Latvijas pašvaldību publiskajām bibliotēkām.

 

Kanisterapija bibliotēkā – suņi palīdz bērniem ar lasīšanas grūtībām

 16.12.2015 

Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Bērnu bibliotēka “Zīlīte”  (Daugavpils)  sadarbībā ar lasīšanas studiju “KNIGAV” un Latgales dzīvnieku mīļotāju centru 2015. gada oktobrī uzsāka neparastu projektu, aicinot bērnus ar lasīšanas grūtībām apgūt lasītprasmi pieredzējušu kanisterapeitu un četrkājaino draugu sabiedrībā.

 

Svētku atklātņu izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

 16.12.2015 
Svētku atklātņu izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

Sagaidot Ziemassvētkus un Jauno gadu, no 11. līdz 31. decembrim Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Periodikas lasītavā ir apskatāma Daugavpils vizuālās mākslas, mājturības un tehnoloģiju skolotāju veidotā atklātņu izstāde „Ziemassvētku ieskaņa”.

Izstādes apmeklētājiem tiek piedāvātas skaisti un oriģināli noformētas Ziemassvētku atklātnes no neparastiem un interesantiem materiāliem dažādās tehnikās. Katra atklātne ir neatkārtojama, katrai ir savs stāsts, noskaņa un ideja. Katra savā īpašā veidā uzbur un dāvā Ziemassvētku noskaņu.

 

Piemiņas grāmata „Atceries Zolitūdi 21/11” Daugavpils bibliotēkās

 15.12.2015 
Piemiņas grāmata „Atceries Zolitūdi 21/11” Daugavpils bibliotēkās

2013. gada 21. novembrī Rīgā, Zolitūdes mikrorajonā, notika pēc upuru skaita lielākā traģēdija kopš Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas. Iebrūkot lielveikala jumtam, gāja bojā 54 cilvēki un vēl vairāki desmiti cilvēku tika ievainoti. Biedrība “Zolitūde 21/11” par ziedojumiem ir izdevusi Zolitūdes traģēdijas upuru piemiņas grāmatu. Biedrības pārstāvis Eduards Ļitvinovskis uzdāvināja Latgales Centrālajai bibliotēkai šo izdevumu gan latviešu, gan krievu valodā.

Grāmatas autori ir bojāgājušo tuvinieki un arī traģēdijā cietušie, kuri palikuši dzīvi – kopumā vairāk nekā 120 cilvēki. Izdevumam ir trīs daļas – “Tie, kas aizgāja”, kur apkopoti stāsti par bojāgājušiem, “Tie, kas izdzīvoja” – izdzīvojošo un glābēju stāsti, un “Tie, kas glāba” – glābšanas operācijas dalībnieku pilns saraksts. Grāmatā ir izmantotas unikālas ilustrācijas – fotogrāfijas gan no cietušo personīgajiem arhīviem, gan no notikuma vietas. Grāmatā ir vairāk nekā 200 lappušu, tā izdota latviešu un krievu valodā.

 

Aicinām novērtēt bibliotēkas darbu, piedaloties aptaujā!

 10.12.2015 
Aicinām novērtēt bibliotēkas darbu, piedaloties aptaujā!

Lai pilnveidotu bibliotēkas esošo pakalpojumu kvalitāti un piedāvātu lasītāju vajadzībām atbilstošus pakalpojumus, Latgales Centrālā bibliotēka aicina lietotājus aizpildīt anketu.

Aptauja ir anonīma, un tās rezultāti tiks izmantoti tikai apkopotā veidā. Anketa pieejama gan bibliotēkā uz vietas, gan bibliotēkas mājaslapā – www.lcb.lv. Jūsu viedoklis mums ir svarīgs! 

 

Rokdarbu izstāde “Lasītāju vaļasprieki” Latgales Centrālajā bibliotēkā

 8.12.2015 
Rokdarbu izstāde “Lasītāju vaļasprieki” Latgales Centrālajā bibliotēkā

Ziemassvētkus un Jauno gadu sagaidot, no 15. līdz 29. decembrim Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) notiks ikgadējā rokdarbu izstāde “Lasītāju vaļasprieki”. Bibliotēkas apmeklētājiem tiks piedāvāti adījumi un tamborējumi, krustdūrienā izšūtas un zīmētas gleznas, neparastas lelles un rotaļlietas, pērlīšu darinājumi un daudz kas cits.

Izstādes atklāšanas pasākumā floristikas un dizaina studijas “Innel” vadītāja Inna Pahomova stāstīs par telpu un dāvanu noformēšanu, sniegs profesionālus ieteikumus un atbildēs uz jautājumiem. Tiem, kuri vēlēsies iedziļināties un paši pamēģināt kaut ko noadīt vai notamborēt, palīdzēs grāmatu izstāde, kur varēs atrast visu nepieciešamo informāciju un smelties neparastas idejas.

Aicinām visus interesentus uz rokdarbu izstādes “Lasītāju vaļasprieki” atklāšanu LCB Lasītavā 2015. gada 15. decembrī plkst. 16.00.

 

Ziemassvētku konkurss skolēniem

 3.12.2015 
Ziemassvētku konkurss skolēniem

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs sadarbībā ar Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldi aicina bērnus un jauniešus piedalīties Ziemassvētkiem veltītā radošo darbu konkursā „Happy Snowman” (Jautrais sniegavīrs).

5.-6. klašu skolēni tiek aicināti iesniegt savas ilustrācijas (tās nedrīkst būt kopētas vai pārzīmētas) par tēmu sniegavīrs no Amerikas Savienotajām Valstīm. Zīmējumi var būt izpildīti jebkurā tehnikā, izņemot datortehniku.

7.-8. klašu skolēni ir aicināti iesniegt pasaku angļu valodā par tēmu „Sniegavīra piedzīvojumi Amerikas Savienotajās valstīs”.

Vidusskolēni un profesionālo izglītības iestāžu audzēkņi tiek aicināti iesniegt īsfilmas par konkursa tēmu „Amerikāņu sniegavīra piedzīvojumi Daugavpilī”.

Papildus informācija par konkursa noteikumiem ir lasāma konkursa nolikumā.

 

Tikšanās ar vikāru Rodionu Doļu Latgales Centrālajā bibliotēkā

 3.12.2015 
Tikšanās ar vikāru Rodionu Doļu Latgales Centrālajā bibliotēkā

10. decembrī Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) notiks tikšanās ar Krāslavas Svētā Ludviķa katoļu draudzes vikāru Rodionu Doļu.

Priesteris stāstīs par savām mīļākajām grāmatām un spēlēs kokli. Pasākuma apmeklētāji varēs iesaistīties diskusijā par grāmatām, kas iedvesmo, izglīto un spēcina.

Tikšanās sāksies plkst.18.00 LCB Pasākumu telpā, 3. stāvā.
Būsiet laipni gaidīti!

 

Atskatīsies uz paveikto pilotprojektā “Kanisterapija bibliotēkā”

 1.12.2015 
Atskatīsies uz paveikto pilotprojektā “Kanisterapija bibliotēkā”

2015. gada 4. decembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Bērnu bibliotēka “Zīlīte”, lasīšanas studija “KNIGAV” un Latgales dzīvnieku mīļotāju centrs aicina uz pilotprojekta “Kanisterapija bibliotēkā – suņi palīdzēs bērniem ar lasīšanas grūtībām” noslēguma pasākumu bērnu bibliotēkas telpās (Mihoelsa ielā 58).  

Pasākumā piedalīsies grāmatu suņi Muhtars un Ļuks, kanisterapeites Antoņina Nackeviča un Natālija Kovaļonoka, kā arī bērni un ģimenes, kas piedalījās nodarbību ciklā un trīs mēnešu garumā mācījās lasīt draudzīgo grāmatu suņu un to kompetento saimnieču vadībā.

Uz pasākumu tiek aicināti arī citi interesenti, kuriem ir vēlme uzzināt par projektā paveikto un piedzīvoto. Uz tikšanos Bērnu bibliotēkā “Zīlīte”!

 

Gleznas krustdūrienā Latgales Centrālajā bibliotēkā

 27.11.2015 
Gleznas krustdūrienā Latgales Centrālajā bibliotēkā

3. decembrī plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Periodikas lasītavā tiks atklāta Valentīnas Kucinas krustdūriena tehnikā izšūtu gleznu izstāde.

Izšūšana krustdūrienā neapšaubāmi ir viens no populārākajiem izšūšanas veidiem ar dziļām saknēm daudzu tautu kultūrā. Šodien visbiežāk krustdūriena tehnikā tiek darinātas gleznas un apsveikuma kartiņas.

Valentīna Kucina ar izšūšanu aizraujas jau sen, jo, viņasprāt, tas ir interesants brīvā laika pavadīšanas veids, kas ļauj aizmirst ikdienas steigu. Valentīna saka: “Izšūšanai piemīt kaut kas īpašs! Visticamāk, tas ir saistīts ar mierīgo darba procesu un iespēju ar dažādu krāsu diegiem radīt interesantas lietas.”

 

Ritas Kočmarjovas fotogrāfiju izstāde

 27.11.2015 
Ritas Kočmarjovas fotogrāfiju izstāde

4. decembrī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Abonementā tiks atklāta Ritas Kočmarjovas fotogrāfiju izstāde “Draudzība. Iedvesma. Dzīve”.

Rita Kočmarjova ir dzimusi Daugavpilī. Absolvējusi Latvijas Lauksaimniecības universitāti. Brīvajā laikā aizraujas ar fotografēšanu. Viņas iemīļotākais fotogrāfijas žanrs ir animālija jeb dzīvnieku fotogrāfija. Ar dzīvnieku fotografēšanu Rita sāka nodarboties 13 gadu vecumā, kad, apmeklējot jāšanas sekciju, sāka fotografēt zirgus.

Fotogrāfe ir piedalījusies dažādos starptautiskos fotokonkursos. 2015. gadā Starptautiskajā zirgu fotogrāfiju konkursā “Ekvifoto – 2015” Rita ieguva otro un trešo vietu nominācijā “Melns un balts”.

 

Daugavpils publisko bibliotēku akcija “Adventes lasījumi”

 27.11.2015 
Daugavpils publisko bibliotēku akcija “Adventes lasījumi”

Jau otro gadu pēc kārtas gaišajā Ziemassvētku gaidīšanas laikā Daugavpils publiskās bibliotēkas rīko akciju “Adventes lasījumi”.  Divu nedēļu laikā bibliotekāri dosies pie cilvēkiem, kas paši nevar atnākt uz bibliotēku, un piedāvās klausīties priekšālasīšanā.

Adventes laiks ir īpašs. Tas ir cerības un mīlestības laiks, kad dara labus darbus, domā gaišas domas un dāvā prieku apkārtējiem. Izcilā latviešu rakstniece Zenta Mauriņa ir teikusi: “Prieks ir izstarot un izdalīt. Izdalīt to, kas mums pieder, vienalga, vai tā būtu maize vai māja, doma vai sapnis, un zināt, ka ir kāds, kas to saņem.”

Laikā no 7. līdz 22. decembrim Daugavpils publisko bibliotēku darbinieki dosies pie saviem lasītājiem, kas dažādu iemeslu pēc nevar atnākt uz bibliotēku, un lasīs grāmatas par labestību, ticību, cerību un mīlestību.

 

Daugavpilī viesosies dzejnieks Uldis Auseklis

 23.11.2015 
Daugavpilī viesosies dzejnieks Uldis Auseklis

2015. gada 2. decembrī Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs viesosies latviešu dzejnieks Uldis Auseklis. Plkst. 12.00 notiks tikšanās ar lasītājiem Jaunbūves bibliotēkā, savukārt plkst. 14.00 – Bērnu bibliotēkā “Zīlīte”. Autora viesošanās Daugavpilī notiek VKKF projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 1. kārtas ietvaros.

Dzejnieks un grāmatu izdevējs Uldis Auseklis ir dzimis Madonas rajona Mētrienas pagasta “Ataugās”, mācījies Ļaudonas vidusskolā. Studējis Latvijas Universitātes Filoloģijas fakultātē Latviešu valodas un literatūras nodaļā. Kopš 1995. gada ir Latvijas Rakstnieku savienības biedrs.

Uldis Auseklis sarakstījis vairākus desmitus grāmatu bērniem un pieaugušajiem, tulkojis krievu autoru darbus. Populārākie dzejoļu krājumi bērniem – “Mēness platmalē” (1991), “Kaķis ada zeķes zaķim” (1995), “Pulkstenis bonbongas dala” (1997), “Ķirbis saķēris iesnas” (2001), “Še tev sauja piparkūku” (2005), “Ja nebūtu Ziemassvētku es tos izdomātu” (2007). Laikā no 2002. līdz 2010. gadam izdevis virkni grāmatu sērijā par runci Franci: „Ko dara runcis Francis”, „Runcis Francis un Parīzes dancis”, „Runcis Francis jeb Pasaule sēd uz velosipēda”. 2014. gadā par dzejoļu krājumu bērniem “Man ir runcis Francis” nominēts Baltvilka balvai.

 

Daugavpils pilsētas dome apbalvo krājuma “Daugavpils dzejā” veidotājus

 23.11.2015 
Daugavpils pilsētas dome apbalvo krājuma “Daugavpils dzejā” veidotājus

17. novembrī LR Proklamēšanas gadadienai veltītā svinīgā pasākumā Daugavpils teātrī ar Daugavpils pilsētas domes Goda rakstu par darbu pie pilsētas 740 gadu jubilejai veltītā krājuma “Daugavpils dzejā” izveides tika apbalvota tā radošā darba grupa.

Krājums “Daugavpils dzejā” ir Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) dāvana pilsētai tās lielajā jubilejā. Tajā apkopota uz 20. un 21. gadsimta robežšķirtnes tapusī dzeja par Daugavpili latviešu, latgaļu un krievu valodā. Krājumā ietvertās vārsmas radījuši gan vietējie autori, gan tie, kuriem pilsēta devusi radošus impulsus daiļradei. Krājuma izdošanu finansiāli atbalstīja Daugavpils pilsētas dome un Daugavpils Kultūras pārvalde.

Ar pilsētas domes Goda rakstu tika apbalvota krājuma “Daugavpils dzejā” radošā komanda: krājuma redaktores – LCB direktores vietniece Dzidra Stupāne un dzejniece Faina Osina, krājuma māksliniece Silva Linarte un krājuma sastādītājas – LCB bibliotekāres Zinaīda Romanova, Anna Butāne un Anita Dejuna.

 

 

Jauns pakalpojums Daugavpils bibliotēkās

 19.11.2015 
Jauns pakalpojums Daugavpils bibliotēkās

Latgales Centrālā bibliotēka piedāvā saviem lietotājiem jaunu bezmaksas pakalpojumu – praktisku nodarbību “Planšetdators – tas ir vienkārši!”.

Pieaugot interesei par planšetdatoru lietošanu, Latgales Centrālā bibliotēka piedāvā saviem klientiem praktisku nodarbību “Planšetdators – tas ir vienkārši!”, kuras laikā jebkurš interesents varēs apgūt planšetdatora lietošanas pamatus, elektronisko grāmatu lasīšanu, informācijas meklēšanu internetā, sociālo tīklu lietošanu, videozvana funkcijas izmantošanu, mūzikas klausīšanos, filmu skatīšanos utt. Apmācība notiks grupās līdz 10 cilvēkiem. Nodarbības var tikt organizētas kā Latgales Centrālajā bibliotēkā, tā arī tās filiālēs, ņemot vērā pieprasījumu. Pēc vēlēšanās uz nodarbību var paņemt līdzi arī savu planšetdatoru. Nodarbības ilgums ir 60 minūtes.

 

Izstāde “Zviedru kriminālromānu ainas” Daugavpilī

 16.11.2015 
Izstāde “Zviedru kriminālromānu ainas” Daugavpilī

24. novembrī plkst. 14.30 Latgales Centrālās bibliotēkas abonementā tiks atklāta Zviedru institūta izstāde “Zviedru kriminālromānu ainas”. Izstāde tiek rīkota Zviedru dienu ietvaros, kas risināsies Daugavpilī no 24. līdz 30. novembrim. Tā dāvās priekšstatu par mūsdienu populārākajiem kriminālromānu autoriem Zviedrijā un sniegs ieskatu viņu daiļradē. Izstādes atklāšanas pasākumā piedalīsies Ziemeļu Ministru padomes biroja direktors Jans Vidbergs un izdevniecības Zvaigzne ABC pārstāve Una Orinska.

Zviedru kriminālromāni ir guvuši plašu atpazīstamību visā pasaulē. Tiem raksturīgi spēcīgi raksturi, interesants sižeta savērpums ar daudziem samezglojumiem un negaidītiem pavērsieniem, dinamiska notikumu virzība un meistarīgs lokālā kolorīta atveidojums – cilvēciskās kaislības un noziegumi risinās gan miegainās mazpilsētās, gan nomaļās Ziemeļjūras piekrastes salās, gan Stokholmas ļaužu pilnajās ielās. Latvijā Zviedru kriminālromānu tulkojumi un ekranizācijas bauda īpašu popularitāti. Heninga Mankela radītais inspektors Valanders un Stīga Lārsona “Tūkstošgades triloģija” par žurnālistu Mikaēlu Blumkvistu un hakeri Līsbeti Salanderi ir tikai daži spilgti piemēri.

Ceļojošā izstāde “Zviedru kriminālromānu ainas” piedāvā tekstuālu un fotogrāfisku ieskatu 21 populāra Zviedru kriminālromānu autora daiļradē, kā arī sniedz priekšstatu par vidi, kurā risinās autoru radīto romānu darbība. Izstādes mērķis ir paplašināt Zviedru kriminālromānu cienītāju loku un piesaistīt jaunus lasītājus. Tā būs apskatāma līdz novembra beigām.

 

Bērnu zīmējumu izstāde Piekrastes bibliotēkā

 13.11.2015 
Bērnu zīmējumu izstāde Piekrastes bibliotēkā

No 14. novembra Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Piekrastes bibliotēkā būs apskatāma bērnu zīmējumu izstāde, kas ir veltīta latviešu literātu Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubilejai.

Izstādē apskatāmie darbi tapa Starptautiskā bērnu radošo darbu konkursa “Sēd uz sliekšņa pasaciņa” rezultātā. Konkursa mērķis ir iepazīt latviešu literatūru un kultūru, popularizēt Raiņa un Aspazijas daiļradi Krievijā, kā arī stiprināt Latvijas un Krievijas sadarbības saites kultūras jomā. Izstādes idejas autori ir Kaļiņingradas apgabala A. Gaidara bērnu bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Republikas vēstniecības Krievijas Federācijā konsulārās nodaļas kanceleju Kaļiņingradā.

Izstāde būs apskatāma līdz 30. novembrim. Būsiet mīļi gaidīti!

 

“Dzejas slams” bibliotēkā

 13.11.2015 
“Dzejas slams” bibliotēkā

28. novembrī plkst. 19.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu telpā (3. stāvā) notiks dzejas konkurss „Dzejas slams”, kurā var piedalīties ikviens interesents. Īpaši tiek gaidīti jaunie dzejnieki, jo pasākuma mērķis ir atklāt jaunus talantus un dāvāt iesācējiem iespēju apliecināt sevi.

Konkurss notiks trīs posmos, katrā tiks izvēlēti labākie autori. Ievērojot senu dzejas slama tradīciju, uzvarētājs iegūs naudas balvu. Katram dalībniekam tiks dotas 3 minūtes, kuru laikā varēs skaitīt neierobežotu skaitu dzejoļu. Vērtēts tiks ne tikai katra daiļdarba saturs, bet arī pasniegšanas forma. Atzinīgi tiks novērtētas oriģinālas performances, artistisks un izteiksmīgs izpildījums. Žūrijas komisijā būs dzejas speciālisti, kuru vārdi tiks atklāti pasākuma laikā. Arī skatītājiem būs iespēja vērtēt “Dzejas slama” dalībniekus. Ieeja pasākumā – bez maksas. Pieteikties dalībai ieteicams jau iepriekš, rakstot uz dzejaslems@mail.com.

 

Izveidots "HansaMedia" un Latvijas Nacionālās bibliotēkas video apsveikums valsts svētkos

 12.11.2015 

Jau ceturto gadu producentu apvienība "HansaMedia" apsveic Latvijas iedzīvotājus un Latvijas valstij piederīgos visā pasaulē valsts dzimšanas dienā ar tematisku video sveicienu, atgādinot, ka ikviens no mums ir svarīgs Latvijai.

Sīkāk Latvijas Nacionālās bibliotēkas mājaslapā.

 

Aizvadīta lasītveicināšanas projekta “Grāmatu starts” otrā kārta

 11.11.2015 
Aizvadīta lasītveicināšanas projekta “Grāmatu starts” otrā kārta

Daugavpils publiskajās bibliotēkās ir noslēgusies lasītveicināšanas projekta “Grāmatu starts” otrā kārta. Projekts tika īstenots sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centru un LNB Atbalsta biedrību. Tā ietvaros 2015. gada pavasarī un rudenī notika trīsgadīgu bērnu pirmā iepazīšanās ar bibliotēku.

Projekta otrās kārtas laikā šī gada oktobrī piecās Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiālēs Daugavpils ģimenēm ar trīsgadīgiem bērniem tika piedāvāts īpašs pasākumu cikls. Tajā piedalījās 35 bērni. Mazuļi tika iepazīstināti ar bibliotēku un tajā pieejamajām grāmatiņām, skatījās multiplikācijas filmas pēc populāru bērnu grāmatu motīviem, piedalījās aizraujošās rotaļās un radošās darbnīcās. Bērnos tika rosināta interese par grāmatām un lasīšanu un dāvāts priekšstats par bibliotēku kā par lielisku vietu jautrai, saturīgai un patīkamai laika pavadīšanai. Vecāki saņēma informatīvas brošūras par kopā lasīšanu ar bērnu, savukārt mazie bibliotēkas apmeklētāji – amizantas mugursomiņas projekta simbola pūčulēna formā.

 

Izstāde “Ceļojums” Periodikas lasītavā

 6.11.2015 
Izstāde “Ceļojums” Periodikas lasītavā

10. novembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Periodikas lasītavā tiks atklāta izstāde “Ceļojums”. Tajā būs apskatāmas Daugavpils 10. vidusskolas vizuālās mākslas skolotājas Natālijas Kudiņas gleznas un 9.c klases skolnieces Lauras Muratovas fotogrāfijas.Izstādes eksponātos iemūžināti skolotājas un skolnieces iespaidi par ceļojumiem uz Franciju, Itāliju un Turciju.

Natālija Kudiņa gleznot sāka 12 gadu vecumā, un pirmie darbi bija gaišas dabas ainavas. Mācoties Daugavpils Valsts ģimnāzijā, Natālija piedalījās dažādās ar mākslu saistītās olimpiādēs un konkursos. Vēlāk studēja mākslu Daugavpils Universitātē. Natālijas pirmā darba vieta bija Naujenes pamatskola, šobrīd viņa strādā Daugavpils 10. vidusskolā par vizuālās mākslas skolotāju.Izstādē “Ceļojums” Natālija piedāvā krāsainas, virmojošas gleznas, kas uzbur valdzinošas ainas ar Vidusjūras pludmalēm, vējā šalcošiem palmu zariem, stāvām klintīm, krāšņiem saulrietiem un jūras viļņu rakstiem liedaga smiltīs.

 

Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļa Daugavpils publiskajās bibliotēkās

 5.11.2015 
Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļa Daugavpils publiskajās bibliotēkās

Sākot ar 9. novembri, Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles piedāvā plašu pasākumu programmu dažāda vecuma lasītājiem ikgadējās Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļas ietvaros.

Jau deviņpadsmit gadus Ziemeļvalstīs novembra vidū notiek Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļa. Tas ir laiks, kad sabiedrība iepazīst Ziemeļvalstu literatūru, kultūru un tradīcijas. Skolās un publiskajās bibliotēkās sveču gaismā notiek lasījumi, stāstu stāstīšana, literatūras izstādes, radošas darbnīcas un citi atraktīvi pasākumi. Baltijas valstis projektam pievienojās gadu pēc tā sākuma, tādējādi šogad Latvijā Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa notiks astoņpadsmito reizi.

2015. gada Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļas tēma ir – “Draudzība Ziemeļvalstīs”. Daugavpils publisko bibliotēku lietotājiem tiek piedāvāta daudzveidīga pasākumu programma. Aicinām doties aizraujošā ceļojumā ar Pepiju Garzeķi, iepazīt Ziemeļvalstis kopā ar leduslācēnu Illi, klausīties Gunillas Bergstremas grāmatas par Alfonu Obergu fragmentus, sadraudzēties ar Rūses Lāgerkrancas grāmatu varoni – mazo meitenīti Dunni, uzzināt par Ziemeļvalstu autoru jaunākajiem darbiem un atrast interesantu lasāmvielu līdzņemšanai.

 

Aicinām piedalīties radošo darbu izstādē

 5.11.2015 
Aicinām piedalīties radošo darbu izstādē

Ziemassvētkus un Jauno gadu sagaidot, Latgales Centrālā bibliotēka rīko ikgadēju rokdarbu izstādi “Lasītāju vaļasprieki”.

Aicinām visus interesentus piedalīties rokdarbu izstādē „Lasītāju vaļasprieki” un iesniegt dažādās tehnikās darinātus dekorus Latgales Centrālās bibliotēkas Abonementā, Rīgas ielā 22a, 2. stāvā līdz 14. decembrim. Papildus informācija pa tālruni 654 26065.

 

Bezmaksas datorkursi senioriem

 4.11.2015 
Bezmaksas datorkursi senioriem

Latgales Centrālā bibliotēka aicina seniorus, kuri vēlas iemācīties strādāt ar datoru, pieteikties bezmaksas datorkursiem.

Kursi notiks Latgales Centrālās bibliotēkas datorklasē piecas reizes nedēļā no plkst. 9.30 līdz 11.00. Plānotais kursu ilgums ir 15 nodarbības. Ja nepieciešams, mācības varēs pagarināt, kamēr visi dalībnieki apgūs nepieciešamas pamatprasmes. Kursu laikā varēs apgūt Windows operētājsistēmas pamatus (darbu ar mapēm un datnēm, teksta noformēšanu Microsoft Office Word 2010 programmā u.c.), iepazīties ar interneta pārlūkprogrammām un meklēšanas sistēmu pamatiem, iemācīsies lietot youtube portālu, sazināšanās programmu Skype, elektronisko pastu un internetbanku.

Pieteikšanās kursiem, sazinoties ar LCB vadītājas vietnieci Dz. Stupāni (Rīgas iela 22A, Daugavpils, tālrunis 65476341, e-pasts: dzidra.stupane@lcb.lv).

 

Patriotu nedēļa Daugavpils publiskajās bibliotēkās

 3.11.2015 
Patriotu nedēļa Daugavpils publiskajās bibliotēkās

No 2015. gada 9. novembra līdz 21. novembrim Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) un filiālēs risināsies Patriotu nedēļas pasākumi.

Novembris Latvijā ir patriotu mēnesis – laiks, kad ar dažādiem kultūras pasākumiem tiek svinēta Lāčplēša diena un Latvijas Neatkarības proklamēšanas gadadiena. Daugavpils publiskās bibliotēkas piedāvā saistošu pasākumu programmu dažāda vecuma interesentiem. LCB filiālēs bērnus un jauniešus gaida konkursi, intelektuālas spēles un viktorīnas par Latvijas dabu, pilsētām, vēsturi un tradīcijām, būs iespēja rakstīt vēlējumus valstij dzimšanas dienā. Tematiskas nodarbības ļaus iepazīt Latvijas lepnuma balvas ieguvējus un pārbaudīt un papildināt savas zināšanas par Latvijas pilsētu ģerboņiem. Skanēs dzeja un prozas fragmenti par Latviju un latviešiem. Īpaši tiks pieminēti varonīgie kareivji, kas aizstāvēja Latvijas valsti brīvības cīņās.

 

Izstāde “Vecas gleznas jaunās fotogrāfijās” Latgales Centrālajā bibliotēkā

 2.11.2015 
Izstāde “Vecas gleznas jaunās fotogrāfijās” Latgales Centrālajā bibliotēkā

3. novembrī plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Periodikas lasītavā tiks atklāta ārvalstu brīvprātīgo jauniešu grupas veidota fotoizstāde “Vecas gleznas jaunās fotogrāfijās”. Izstādes ekspozīciju veido zināmu mākslas darbu mūsdienīgas interpretācijas, kas vērš sabiedrības uzmanību uz šobrīd aktuālām sociālām problēmām.

Izstādes idejas autori ir septiņi uzņēmīgi jaunieši no Vācijas un Austrijas, kas šobrīd dzīvo un aktīvi darbojas Daugavpilī Eiropas brīvprātīgo darba (European Voluntary Service) programmas ietvaros. Šī programma ļauj 17-30 gadus veciem eiropiešiem doties uz kādu no programmas „Erasmus+” dalībvalstīm vai citu pasaules valsti un 12 mēnešu garumā strādāt kā brīvprātīgajiem, sniedzot atbalstu un palīdzot vietējām organizācijām ar savām idejām un darbu.Uz Daugavpili atbraukušie jaunieši (Luīza, Lilita, Jakobs, Kristofs, Beāte, Sāra un Lidija) darbojas formālās un neformālās izglītības jomā dažādās Daugavpils izglītības iestādēs.

 

Vēsmas Ušpeles gleznu izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

 30.10.2015 
Vēsmas Ušpeles gleznu izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

5. novembrī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Abonementā tiks atklāta mākslinieces un keramiķes Vēsmas Ušpeles gleznu izstāde “Magones”. Izstāde būs apskatāma līdz 5. decembrim.

Vēsma Ušpele dzīvo Maltas novada Garkalnos. Izvēle saistīt savu dzīvi ar mākslu tika izdarīta jau vidusskolas gados. Pēc tam sekoja studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiālē, kur tika iegūts mākslas bakalaura grāds.

Vēsma glezno tradicionālā eļļas tehnikā uz audekla un koka. Mākslas maģistre Evija Vasilevska Vēsmas darbus raksturo šādi: “Vēsmas darbu gleznieciskais spēks ir dažādu izteiksmes līdzekļu mērķtiecīgā lietojumā, kurā dominē radošais spēks, intuitīvās zināšanas par gleznojamo tēlu, vidi, objektiem. Mākslinieciskā vide Vēsmas darbos veido ekspresīvu krāsu uzlicienu, kurā intensīvi veidota faktūra mijas ar maigi izstrādātu virsmu.”

 

Izstāde par izglītības iespējām ASV

 29.10.2015 
Izstāde par izglītības iespējām ASV

2015. gada 10. novembrī plkst. 15.30-18.00 Daugavpils Krievu vidusskolas-liceja aktu zālē notiks informatīva izstāde “U.S. Education Fair 2015” par augstākās izglītības iespējām ASV. Izstādi rīko Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs sadarbībā ar ASV vēstniecību Latvijā un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldi.

Izstādes “U.S. Education Fair 2015” apmeklētājiem būs iespēja saņemt informāciju par studijām un apmaiņas programmām ASV visos augstākās izglītības līmeņos, kā arī saņemt konsultācijas no ASV universitāšu pārstāvjiem. Ieeja pasākumā brīva. Vairāk informācijas https://www.facebook.com/EducationUSALatvia/events.

 

Daugavpils skolēni tiksies ar latviešu rakstnieci Ievu Samausku

 28.10.2015 
Daugavpils skolēni tiksies ar latviešu rakstnieci Ievu Samausku

2015. gada 4. novembrī plkst. 10.00 Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” un plkst. 11.40 Daugavpils Vienības pamatskolā viesosies rakstniece Ieva Samauska. Abas tikšanās ar autori notiek VKKF projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 1. kārtas ietvaros.

Ieva Samauska ir vairāku bērnu grāmatu autore. Viņas prozu un dzeju ir iemīļojuši dažāda vecuma bērni. Ievas Samauskas darbi bija nominēti vairākām literatūras balvām. Jāņa Baltvilka balvai literatūrā tika nominētas grāmatas “Eņģelītis” (2008) un “Pilsēta no A līdz Z” (2009). Jaunais dzejoļu krājums “Oliņš Boliņš sēž uz soliņa” (2014) nominēts Latvijas Literatūras gada balvai.Par Ievas Samauskas darbu popularitāti liecina tas, ka gandrīz katru gadu autores grāmatas ir ietvertas lasītveicināšanas projekta "Bērnu žūrija" kolekcijā. 2010. gadā autore ieguva pirmo godalgu konkursā „Bērnu žūrija 5.–7. klašu grupā” par grāmatu „Eņģelītis”.

Tikšanās laikā autore stāstīs par savu daiļradi un atbildēs uz interesentu jautājumiem. Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” varēs iepazīties ar autoru daiļradei veltīto literatūras izstādi.

Gaidām visus interesentus!

 

Grāmatas “Džuaņ Faluņ” prezentācija Latgales Centrālajā bibliotēkā

 27.10.2015 
Grāmatas “Džuaņ Faluņ” prezentācija Latgales Centrālajā bibliotēkā

2015. gada 29. oktobrī plkst. 11.30 Latgales Centrālās bibliotēkas Lasītavā notiks Faluņ Dafa prakses Meistara Li Hundži grāmatas „Džuaņ Faluņ” prezentācija. Grāmata būs interesanta ikvienam, kas vēlas izzināt Visuma un cilvēka garīgās pasaules noslēpumus un likumsakarības, uzsākt vai turpināt sevis pilnveides ceļu.

Kopš seniem laikiem zināšanas no paaudzes paaudzē Skolotāji jeb Meistari nodeva savam vienīgajam māceklim. Li Hundži to padarījis pieejamu cilvēkiem vispirms Ķīnā, pēc tam dažādu tautību cilvēkiem visā pasaulē. Grāmatā “Džuaņ Faluņ” autors vienkāršā un ikvienam saprotamā valodā izklāstījis universālās vērtības, kuras cauri gadu tūkstošiem veidojušas cilvēces morāles un tikumības mērauklu, atklājis Visuma un cilvēka garīgās pasaules noslēpumus. Grāmata kļuvusi par lielisku ceļvedi vairāk nekā 100 miljoniem cilvēku visā pasaulē, kas sekojot Visuma pamatīpašībai “Īstenība Labestība Pacietība”, vēlas pilnveidot savu iekšējo pasauli, rast līdzsvaru ikdienas dzīves mutulī, vai vienkārši kļūt par labiem cilvēkiem.

 

Bibliotēkas krājumā jauna grāmata – «Возвращение в Город Эн»

 22.10.2015 
Bibliotēkas krājumā jauna grāmata – «Возвращение в Город Эн»

Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā ir pieejama Daugavpils žurnālista Aleksandra Iļjinska grāmata «Возвращение в Город Эн», kas ir vēl viena unikāla dāvana mūsu pilsētai Daugavpils 740 gadu jubilejā.

Tas ir rakstu krājums, ar kuru autors ne tikai atgādina lasītājiem par Leonīda Dobičina slavenās grāmatas «Город Эн» tapšanas vēsturi, bet arī mēģina atspoguļot pilsētas vēsturi uz 19.-20.gs. sliekšņa, kā arī izsekot, kāda mūsu pilsēta izskatījās Dobičina grāmatas tapšanas laikā, pagājušā gadsimta 30. gados.

Grāmatas autors lasītājus iepazīstina ar sen aizmirstiem un maz zināmiem faktiem par Daugavpils pilsētu, mikrorajonu vēsturi, teātra un kultūras dzīvi aizvadītajā gadsimtā. Mūsdienu daugavpiliešiem noteikti būs interesanti iepazīties ar Daugavpils autotransporta pirmsākumiem, ūdensvada tapšanas vēsturi un citām ievērojamām norisēm pilsētas dzīvē.

 

LCB krājumā jauna, vērtīga oriģinālliteratūra

 21.10.2015 
LCB krājumā jauna, vērtīga oriģinālliteratūra

Pateicoties Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) un Latvijas Bibliotekāru biedrības (LBB) izstrādātajam projektam „Augstvērtīga latviešu oriģinālliteratūra bibliotēkās” un Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālam atbalstam, Latgales Centrālā bibliotēka saņēmusi jaunu grāmatu kolekciju – 34 saturiski vērtīgas latviešu oriģinālliteratūras grāmatas.

Projekta mērķis ir sekmēt latviešu oriģinālliteratūras pieejamību Latvijas publiskajās bibliotēkās, kā arī veicināt Latvijas kultūras klasisko vērtību un laikmetīgās literatūras iepazīšanu ar grāmatu starpniecību. Saņemtā kolekcija ir nozīmīgs ieguldījums bibliotēku krājumu papildināšanā ar aktuāliem un mūsdienās nozīmīgiem izdevumiem. Zemāk īss ieskats tās saturā.

 

LCB Periodikas lasītava uzsāk darbu jaunās telpās

 16.10.2015 
LCB Periodikas lasītava uzsāk darbu jaunās telpās

15. oktobrī pēc remonta durvis vēra jaunā Periodikas lasītava. Bibliotēkas lietotājus gaida plašas, gaišas telpas, mūsdienīgs iekārtojums, datorizētas darba vietas, ērtas lasīšanas zonas un bagātīgs periodisko izdevumu klāsts.

2015. gadā Latgales Centrālajā bibliotēkā ir abonēti 120 periodiskie izdevumi latviešu un krievu valodā. Tie ir gan tradicionālajā drukātajā veidā, gan e-formātā. Apmeklējot periodikas lasītavu, jebkurš lietotājs var atrast savai gaumei atbilstošu žurnālu vai avīzi. Tēmu skaits, ko aptver periodisko izdevumu saturs, ir ļoti plašs – no sabiedriski politiskām, vēsturiskām, izzinoši populārzinātniskām, literārām, mākslas tēmām līdz praktiskiem padomiem un “dzeltenajai” presei.

Gaidām Jūs jaunajā Periodikas lasītavā bibliotēkas otrajā stāvā!

 

Jekterinas Andrejevas dzejas krājuma prezentācija

 16.10.2015 
Jekterinas Andrejevas dzejas krājuma prezentācija

20. oktobrī plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) pasākumu telpā tiks prezentēts Jekaterinas Andrejevas dzejas krājums «Вечный зов». Izdevumā iekļautas autores poētiskās atmiņas par nostaigāto dzīves ceļu, tā būtiskākajiem pagriezieniem un sastaptajiem cilvēkiem, kas atstājuši paliekošas pēdas viņas sirdī.

Jekaterina Andrejeva dzimusi Latgalē 1941. gada decembrī. Kopš 1966. gada dzīvo Daugavpilī. Dzeju sākusi rakstīt jau bērnībā. Ir publicējusies Rēzeknes un Rīgas laikrakstos, kā arī laidusi klajā divus dzejas krājumus radošajā darbnīcā «Русло-Л».

Krājumā «Вечный зов» iekļauti aptuveni 300 dzejoļi, lielāka daļa tapusi dažu pēdējo gadu laikā. Tās ir dzejnieces atmiņas par smago pēckara laika bērnību, par tiem, kam bija lemts krist un nepārnākt, par dzīves ceļā sastaptiem cilvēkiem, par skumju un prieka brīžiem, iespaidiem un pārdzīvojumiem.

 

LCB piedalās Latvijas Bibliotekāru biedrības 17. konferencē

 15.10.2015 
LCB piedalās Latvijas Bibliotekāru biedrības 17. konferencē

Latgales Centrālās bibliotēkas pārstāvji piedalījās Latvijas bibliotekāru biedrības (LBB) 17. konferencē „Dinamiskas bibliotēkas: piekļuve, attīstība un pārmaiņas”, kas notika 13. oktobrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas konferenču centrā.

Konference sākās ar „Ideju tirgu”, kur piedāvājām LCB veiksmīgākās izstrādnes – Ziemassvētku akciju „Adventes lasījumi”, novadpētnieciska rakstura aktivitātes un it sevišķi 2015. gadā iznākušo dzejas krājumu „Daugavpils dzejā”, lasītveicināšanas akciju „Skaistā vasara bibliotēkā”, kas jau vairākus gadus tiek īstenota visās LCB filiālēs, ideju par jauno lasītāju klubiņu „Brīvdienas bez garlaicības” Bērnu bibliotēkā „Zīlīte” u.c. Ideju tirgū iepazinām arī citu bibliotēku veiksmes stāstus un guvām vērtīgas ierosmes turpmākam darbam.

 

Fantāzijas portrets Latgales Centrālajā bibliotēkā

 15.10.2015 
Fantāzijas portrets Latgales Centrālajā bibliotēkā

20. oktobrī plkst. 17.30 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Periodikas lasītavā tiks atklāta jaunā dzejnieka un fotomākslinieka Fre’Dari’Co izstāde “Fantāzijas portrets”.

Ekspozīciju veido tikai pieci darbi. Tie izraudzīti no plaša darbu klāsta, kas tapis laikā no 2011. līdz 2015. gadam. Izstādē Fre’Dari’Co vēlas parādīt mākslas fotogrāfijas stilu daudzveidību, kuru pats nosaucis par fotāžu. Fotāžu Fre’Dari’Co definē kā mākslinieciskās fantāzijas fotogrāfiju. Šo fantāzijas atspulgu var ieraudzīt it visā, ja vien paskatāmies uz zināmiem priekšmetiem citādāk. Protams, neiztikt bez ciparu tehnoloģijām, bet arī tikai tāpēc, lai paspilgtinātu šo fantāziju.

 

Daugavpils bibliotēkās pieejama grāmata-albums par Gaismas pili

 15.10.2015 
Daugavpils bibliotēkās pieejama grāmata-albums par Gaismas pili

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Atbalsta biedrība ar ziedotāju un Valsts Kultūrkapitāla atbalstu izdevusi grāmatu „Latvijas Nacionālā bibliotēka. Arhitekts Gunārs Birkerts” un uzdāvinājusi to visām Latvijas publiskajām bibliotēkām. Šis saturiski bagātais un vizuāli krāšņais izdevums ir pieejams arī Latgales centrālajā bibliotēkā un filiālēs.

Grāmata veltīta LNB ēkas arhitektūrai un tās autoram Gunāram Birkertam. Pieminēts arī citu autoru devums. Lasītājiem ir iespēja iepazīties ar LNB projekta vēsturi, būvniecības procesu un ēkas atklāšanu. Grāmatā atrodams bagātīgs attēlu klāsts, sākot ar pirmajām bibliotēkas skicēm un beidzot ar LNB interjera, ēkas apjoma un pilsētvides fotogrāfijām.Izdevums ir īpašs arī tādēļ, ka saņēmis prestižo UNESCO patronāžu. Teksts grāmatā ir latviešu un angļu valodā. Izdevumu veidojuši arhitekts Jānis Dripe un fotogrāfs Indriķis Stūrmanis.

 

Dainu tēvam Krišjānim Baronam – 180

 14.10.2015 
Dainu tēvam Krišjānim Baronam – 180

2015. gada 31. oktobrī folkloristam, rakstniekam un publicistam Krišjānim Baronam aprit 180 gadi. Krišjāņa Barona lielākais ieguldījums latviešu kultūras un tautas vēsturē ir folkloristiskā darbība tautasdziesmu vākšana un sistematizēšana.

Tautasdziesmu vākšanai K. Barons veltījis sava mūža lielāko daļu – apmēram 25 gadus. Tautasdziesmas viņš ir apkopojis sešos “Latvju dainu” sējumos, kas ir viens no plašākajiem tautas dzejas izdevumiem pasaulē.

Godinot Dainu tēvu Krišjāni Baronu, Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles no 20. līdz 31. oktobrim rīko īpašu pasākamu ciklu “Dainu skapis – pasaules kultūras sastāvdaļa” pirmsskolēniem, skolēniem un studentiem. Pasākuma dalībnieki iepazīsies ar Dainu tēva Krišjāņa Barona dzīves gājumu un atstātā kultūras mantojuma – tautasdziesmu jeb dainu – daudzveidību, kā arī apcerēs to aktualitāti mūsdienās. Informācija par pieteikšanos un pilna pasākumu programma šeit.

 

Tikšanās ar populāru bērnu grāmatu autoru Valdi Rūmnieku

 14.10.2015 
Tikšanās ar populāru bērnu grāmatu autoru Valdi Rūmnieku

2015. gada 22. oktobrī plkst. 12.40 Daugavpils Saskaņas pamatskolā un plkst. 14.00 Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” Valsts Kultūrkapitāla fonda finansētā projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 1. kārtas ietvaros viesosies latviešu bērnu rakstnieks Valdis Rūmnieks.

Projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 1. kārtas mērķis ir veicināt latviešu literatūras popularitāti un tās lasīšanu, kā arī dot iespēju daugavpiliešiem veidot dialogu ar populāriem latviešu literātiem.
Valdis Rūmnieks raksta dzeju un prozu dažāda vecuma bērniem. Lasītāji ir iemīlējuši arī autora piedzīvojumu romānus un fantāzijas stāstus, kuru darbība norisinās tepat Latvijā. Tikšanās laikā autors stāstīs par savu daiļradi un atbildēs uz interesentu jautājumiem.

Gaidām visus interesentus!

 

Pārtraukums angļu valodas apmācībā

 12.10.2015 
Pārtraukums angļu valodas apmācībā

Cienījamie bibliotēkas lietotāji!

ASV Informācijas centra koordinatores slimības dēļ līdz 4. novembrim tiek atceltas regulārās angļu sarunvalodas klubiņa nodarbības un angļu valodas kursi.

Atvainojiet par sagādātajām neērtībām!

 

Uzsākts darbs pie grāmatas par Terēzi Broku veidošanas

 6.10.2015 

Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvalde, sadarbojoties ar literāti un žurnālisti Annu Rancāni, ir uzsākusi darbu pie pētnieciskā darba veikšanas un materiālu apkopošanas, kas turpmāk tiks izmantots grāmatas par Terēzi Broku veidošanā.

Patiecoties Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas „Latvijas valsts mežu atbalstītā Latgales kultūras programma 2015“ atbalstam Daugavpilī tiek realizēts projekts ”Pētnieciskā darba veikšana un materiāla apkopošana par Terēzi Broku un viņas ieguldījumu Latgales koru mūzikas attīstībā”. Projekta mērķis ir nodrošināt Latgales kultūras mantojuma, vērtību, tradīciju saglabāšanu un attīstību, veicot pētniecisko darbību un materiālu apkopošanu par Terēzi Broku un viņas ieguldījumu Latgales kora mūzikas attīstībā.

Projekta realizācijas laikā tiek ievāktas mutvārdu un dokumentālās liecības, ko sniedz gan pati Terēze Broka, gan arī viņas kolēģi, koru dziedātāji, kultūras darbinieki, radi un citi cilvēki, kas kādreiz ir sadarbojušies vai sadarbojas ar diriģenti, kā arī atlasīti Rīgas Rakstniecības un mūzikas muzeja, Latvijas Valsts arhīva, St. Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas u.c. iestāžu arhīvu dokumenti un fotogrāfijas, iegūtais materiāls būs ļoti apjomīgs un daudzpusīgs, tādējādi ļaujot piefiksēt ne tikai mākslinieces biogrāfiskos faktus un atspoguļot viņas ieguldījumu Latgales kora mūzikas attīstībā, bet arī  atklājot šīs unikālās personības daudzpusību.

 

Karjeras nedēļa Daugavpils bibliotēkās

 6.10.2015 
Karjeras nedēļa Daugavpils bibliotēkās

2015. gada 12.-16. oktobrī jau ceturto gadu pēc kārtas Latvijā notiks Karjeras nedēļa. Tās laikā jaunieši varēs iepazīt un plānot savu nākotnes nodarbošanos, tikties ar dažādu profesiju pārstāvjiem, apmeklēt uzņēmumus un karjeras konsultācijas.

Arī šogad Daugavpils bibliotēkas iekļaujas Karjeras nedēļas aktivitātēs, piedāvājot tuvāk iepazīt bibliotekāra profesiju. Laikā no 13. līdz 16. oktobrim Latgales Centrālajā bibliotēkā un tās filiālēs notiks tematisks pasākums “Atver bibliotēkas durvis!” Bērniem un jauniešiem būs iespēja iepazīties ar Daugavpils publisko bibliotēku vēsturi un bibliotekāra profesiju mūsdienās. Tiks piedāvāta ekskursija pa bibliotēku, iespēja vērot bibliotekāru darbā, uzdot jautājumus un pašiem veikt bibliotekāra darba uzdevumus .Pilnu informāciju par Latgales Centrālās bibliotēkas un tās filiāļu piedāvājumu un pasākumu apmeklējuma pieteikšanu meklējiet šeit.

Būsiet mīļi gaidīti Karjeras nedēļas pasākumos mūsu bibliotēkās!

 

Izstāde “Caur ēnu gaisma” Latgales Centrālajā bibliotēkā

 30.09.2015 
Izstāde “Caur ēnu gaisma” Latgales Centrālajā bibliotēkā

6. oktobrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Abonementā tiks atklāta mākslinieces Unas Guras un keramiķes Lilijas Zeiļas izstāde “Caur ēnu gaisma”. Izstādē būs skatāmas Unas Guras gleznas un keramika un Lilijas Zeiļas veidotie dekoratīvie šķīvji.

Izstādē “Caur ēnu gaisma” skatītāju vērtējumam tiek piedāvātas Unas Gura gleznas, kas veidotas, stilizējot reālas ainavas par abstraktām kompozīcijām. Arī Lilijas Zeiļas keramikas šķīvju gleznojumi ir abstrakcijas. To virmojošajās glazūrās katrs var mēģināt saskatīt sev tuvus tēlus. Radot savus mākslas darbus, abas mākslinieces spēlējas ar nejaušībām. Gan Una, gan Lilija pludina un lej, taču katra savā materiālā – tā ir vienota tiekšanās caur nejaušību uz harmoniskām, neredzētām kompozīcijām, kuras mākslinieces nodod skatītājam.

 

Kanisterapija bibliotēkā – suņi atklās bērniem grāmatu pasauli

 29.09.2015 
Kanisterapija bibliotēkā – suņi atklās bērniem grāmatu pasauli

Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiāle Bērnu bibliotēka “Zīlīte” sadarbībā ar lasīšanas studiju “KNIGAV” un Latgales reģionālo dzīvnieku mīļotāju centru piedāvā bezmaksas nodarbību sēriju bērniem vecumā no sešiem gadiem ar lasīšanas grūtībām.

Daudzi bērni zina, kā lasīt pareizi, taču dažādu iemeslu dēļ (kautrība, nervozitāte, bailes utt.) nespēj lasīt grupā vai skaļi. Viņiem nepieciešams īpašs atbalsts. Tādos gadījumos var palīdzēt kanisterapija – bērni tiek mācīti lasīt, piesaistot īpaši apmācītus suņus. Šī prakse tiek plaši izmantota bibliotēkās un izglītības iestādēs daudzviet pasaulē – Somijā, ASV, Jaunzēlandē, Krievijā un citur. Pētījumi rāda, ka bērni, kas lasa priekšā suņiem, ātri pilnveido lasīšanas prasmes, jo suņi klausās ar lielu uzmanību, neizsmej runas defektus, nekritizē un nelabo, ja bērnam gadās kļūdīties. Tādējādi zūd psiholoģiskās barjeras, bērns atbrīvojas, aug viņa pašapziņa un pārliecība par savu varēšanu. Turklāt tiešs kontakts ar suņiem māca bērniem labestību, rūpes un līdzcietību.

 

Daugavpilī turpinās projekts “Grāmatu starts”

 23.09.2015 
Daugavpilī turpinās projekts “Grāmatu starts”

Daugavpils publiskajās bibliotēkās turpināsies projekts “Grāmatu starts” ģimenēm, kurās aug trīs gadus veci bērni. Projekta mērķis – modināt pašos mazākajos bērnos interesi pret grāmatām un lasīšanu un stiprināt lasīšanas tradīciju ģimenē.

Projekts veiksmīgi startēja šī gada pavasarī, kad tajā piedalījās 45 bērni. Arī projekta otrās kārtas ietvaros Daugavpils ģimenēm ar trīsgadīgiem bērniem būs iespēja apmeklēt īpašu pasākumu ciklu ikvienā Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē. Ģimenes, kas kopā ar bērniem ieradīsies bibliotēkā, sagaidīs bibliotekārs un iepazīstinās ar bibliotēku – parādīs bērnu stūrīti ar viņa vecumam atbilstošām grāmatām un izglītojošām spēlēm, kā arī izstāstīs par citām iespējām, ko piedāvā bibliotēka. Visi projekta dalībnieki saņems dāvanā grāmatu, mugursomiņu un mīksto rotaļlietu – projekta simbolu pūčulēnu, kuras autore ir māksliniece Inga Sproģe. Savukārt vecāki saņems brošūru par kopālasīšanu un bērnu lasītprieka veicināšanu.

 

Gatavojamies Veco ļaužu dienai

 17.09.2015 
Gatavojamies Veco ļaužu dienai

Gatavojoties Starptautiskajai Veco ļaužu dienai, Sociālo lietu pārvalde veiksmīgi sadarbojas ar pašvaldības izglītības un kultūras iestādēm. Šī gada 1. oktobrī pensionārus gaida daudzveidīga svētku programma, kura sāksies plkst. 10.00 Latgales Centrālajā bibliotēkā ar lielu pasākumu "Bibliotēka senioriem".

Veciem ļaudīm pastāstīs par lielākās Latgales bibliotēkas vēsturi, par bibliotēku šodien, par visām iespējām, ko bibliotēka piedāvā senioriem. Daudziem no viņiem ir vāja redze, pārvietošanās grūtības, bet tās vairs nav problēmas mūsdienu bibliotēkas apstākļos, jo tehniskie līdzekļi ļauj baudīt lasīšanu. Turklāt, bibliotēka piedāvā senioriem dažādas apmācības programmas un kursus, piemērām, angļu valodas vai datorprasmju u.c. kursus. Visi Latgales Centrālās bibliotēkas pakalpojumi pensionāriem ir bezmaksas. Bez tam, 1. oktobrī Sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas dienas centrā Liepājas ielā 4 Latgales Centrālās bibliotēkās speciālisti piedāvās Centra aktīvistiem planšetdatoru lietotāju prasmju apgūšanas nodarbību.

 

Piedalies „Dienas bez rindām” un saņem individuālu konsultāciju par e-pakalpojumiem

 17.09.2015 
Piedalies „Dienas bez rindām” un saņem individuālu konsultāciju par e-pakalpojumiem

2015. gada 21. – 25. septembrī notiks pasākums „Dienas bez rindām”, kurā vairāk nekā 80 valsts un pašvaldību iestādes visā Latvijā un e-teltī Rīgas centrā konsultēs iedzīvotājus un uzņēmējus par e-pakalpojumu lietošanu.

„Šī gada maijā notika pirmā valsts mēroga e-pakalpojumu konsultāciju akcija. Tās rezultātā katrs trešais e-pakalpojumu konsultāciju saņēmējs apņēmās ar valsti vai pašvaldību turpmāk sazināties elektroniski, tādējādi apliecinot, ka praktiska palīdzība un iedrošinājums ir efektīvākais risinājums ieradumu maiņai un e-pakalpojumu apguvei. Tāpēc valsts un pašvaldību iestādes vēlreiz ir apvienojušas spēkus atkārtotā e-konsultāciju sniegšanā un aicina iedzīvotājus piedalīties pasākumā Dienas bez rindām”,” skaidro Gatis Ozols, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Elektronisko pakalpojumu nodaļas vadītājs.

 

Latviešu rakstniece Inga Žolude Daugavpilī

 10.09.2015 
Latviešu rakstniece Inga Žolude Daugavpilī

2015. gada 18. septembrī Latgales Centrālā bibliotēka aicina uz literāru tikšanos ar latviešu rakstnieci Ingu Žoludi. Viesojoties Daugavpilī, autore tiksies ar divām dažādām mērķauditorijām. Daugavpils 12. vidusskolā plkst. 14.00 uz sarunu ar rakstnieci ir aicināti skolēni, savukārt pēcpusdienā plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Lasītavā ar autori varēs tikties ikviens interesents.

Inga Žolude ir viena no populārākajām jaunajām mūsdienu rakstniecēm. Autore regulāri publicējas dažādos kultūras un literatūras izdevumos, kā arī raksta recenzijas par latviešu un ārvalstu autoru darbiem. 2008. gadā iznācis Ingas Žoludes debijas romāns „Silta zeme”, kurš uzskatāms par jaunu pavērsiena punktu latviešu literatūrā. Par 2010. gadā izdoto stāstu krājumu “Mierinājums Ādama kokam” autore saņēmusi Eiropas Savienības balvu literatūrā. Ingas Žoludes trešā grāmata – romāns “Sarkanie bērni” – ir mecenāta Raimonda Gerkena un Latvijas Rakstnieku savienības 2011. gada latviešu oriģinālliteratūras konkursa laureāts.

 

Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” atsāk darbu klubiņš “Brīvdienas bez garlaicības”

 8.09.2015 
Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” atsāk darbu klubiņš “Brīvdienas bez garlaicības”

2015. gada 12. septembrī darbību atsāk klubiņš “Brīvdienas bez garlaicības” pašiem mazākajiem LCB filiāles Bērnu bibliotēkas “Zīlīte” lietotājiem. Atbilstoši vecumposmam bērniem tiks piedāvātas izzinošas, aktīvas un radošas nodarbības, kas dos iespēju ne tikai piedzīvot lasītprieku, bet arī, visiem kopā visiem līdzdarbojoties, papildināt zināšanas. Pievienojieties mūsu pulkam! Turpmāk tiekamies katru sestdienu plkst. 11.00 Pasaku namiņā.

 

Dzejas dienas Daugavpilī

 1.09.2015 
Dzejas dienas Daugavpilī

No 7. līdz 11.septembrim Daugavpilī notiks Dzejas dienu pasākumi, kas šogad norisināsies Aspazijas un Raiņa 150 gadu jubilejas zīmē.

Sākot jau no pirmdienas visas nedēļas garumā izglītības iestādēs tiks vadītas Dzejas stundas, kad skolu jaunatnei būs iespēja tikties gan ar vietējiem autoriem, gan ar dzejniekiem no Rīgas. Arī Latgales Centrālā bibliotēka skolēniem piedāvā īpaši Dzejas dienām sagatavotu interaktīvu pasākumu klāstu. To laikā varēs klausīties dažādu autoru dzeju, piedalīties diskusijās, virtuālos ceļojumos, teatralizētās dzejas stundās un citās aktivitātēs.

Otrdien, 8.septembrī, plkst. 15:00 Latgales Centrālajā bibliotēkā, pasākumā „Literātu dāvana Daugavpils pilsētai 740 gadu jubilejā” tiks prezentētas Daugavpils literātu grāmatas, kuru izdošanu 2015. gadā atbalstīja Daugavpils pilsētas dome. Pasākumā ir aicināti piedalīties Jevģenijs Golubevs, Lidija Vasaraudze, Staņislavs Volodjko, Josifs Ročko un citi Daugavpils literāti un apvienības.

Dzejas dienu pasākumi turpināsies Daugavpils Universitātes “Dzejotavā”. Tajā būs iespēja klausīties universitātes literatūrzinātnieku priekšlasījumus par jaunāko dzeju, piedalīties dzejas izlases “Rainis un Aspazija Austrumlatvijas literātu balsīs” atklāšanā, tikties ar intelektuālā apgāda “Mansards” vadītāju, grāmatizdevēju, Dr. philol Jāni Ogu, kā arī krājuma autoriem Valentīnu Lukaševiču, Egitu Terēzi Jonāni, Dagniju Bramani u.c. Pasākuma norises laiks 9.septembris plkst. 14:00.

 

Noslēgusies lasītveicināšanas programma „Skaistā vasara bibliotēkā”

 31.08.2015 
Noslēgusies lasītveicināšanas programma „Skaistā vasara bibliotēkā”

Daugavpils bibliotēkās ir noslēgusies šīs vasaras lasītveicināšanas akcija “Skaistā vasara bibliotēkā”. Jau ceturto gadu pēc kārtas vasaras laikā katru ceturtdienu bērniem un jauniešiem tika dota vienreizēja iespēja saturīgi pavadīt brīvo laiku, apmeklējot dažādus saistošus pasākumus pilsētas bibliotēkās.

Šovasar lasītveicināšanas programmas ietvaros Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs notika 72 pasākumi: radošās darbnīcas, literārās stundas, mākslas stundas, spēļu un mīklu minēšanas turnīri, erudīcijas konkursi, literāri ceļojumi u.c. Šajos pasākumos tika skartas tādas tēmas kā mana pilsēta, populāru grāmatu varoņi, drošība internetā, augi un dzīvnieki, vaļasprieki, ceļošana, māksla, vēsture, veselība un daudzas citas. Kopumā programmā iesaistījās 261 dalībnieks.

Vasaras periodā Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs rīkotos pasākumus apmeklēja 609 bērni un jaunieši no dažādām vasaras nometnēm. Savukārt Latgales Centrālajā bibliotēkā tieši šai mērķauditorijai notika pasākums “Manas rotaļlietas”. Trīs mēnešu laikā pasākums notika 23 reizes, un kopumā to apmeklēja 457 bērni.

 

Latgales Centrālās bibliotēkas darba laiks no 1. septembra

 31.08.2015 
Latgales Centrālās bibliotēkas darba laiks no 1. septembra

Cienījamie bibliotēkas lietotāji!

No 1. septembra Latgales Centrālā bibliotēka strādās ierastajā darba režīmā:

    Pirmdiena                     11.00–20.00
       Otrdiena                      11.00–20.00
      Trešdiena                     11.00–20.00
    Ceturdiena                    11.00–20.00
     Piektdiena                    11.00–20.00
         Sestdiena                     10.00–17.00    

   Svētdiena                   brīvdiena

                               KATRA MĒNEŠA PĒDĒJĀ CETURTDIENA – SPODRĪBAS DIENA
                           (bibliotēka lietotājus neapkalpo)

 

Jurija Dunaiska fotogrāfiju izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

 27.08.2015 
Jurija Dunaiska fotogrāfiju izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

2015. gada 3. septembrī plkst. 12.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Abonementā notiks fotožurnālista Jurija Dunaiska personālizstādes “Skats caur objektīvu” atklāšana.

Vairāk nekā 20 gadus Jurijs Dunaiskis darbojas fotoreportāžas žanrā Daugavpils masu medijos. Šobrīd strādā ziņu portālā grani.lv un laikrakstā „Сейчас”, ikdienas fiksējot notikumus un aktualitātes Daugavpils pilsētas un Latgales reģiona dzīvē.
Izstādē būs skatāmas vairāk nekā 40 dažāda žanra fotogrāfijas: krāšņas dabas un izteiksmīgas pilsētas ainavas, portreti, sporta notikumi un fotoreportāžas no ārkārtas situācijām.
Jurijam Dunaiskim ir bijušas vairākas personālizstādes: Latgales Centrālajā bibliotēkā “Pilsēta notikumu virpulī” (2011), Daugavpils Kultūras pilī “Zvaigžņu lietus” (2012) u.c.

 

Populāra latviešu rakstniece Inese Zandere Daugavpilī

 4.08.2015 
Populāra latviešu rakstniece Inese Zandere Daugavpilī

2015. gada 6. augustā Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” notiks tikšanās ar populāru latviešu rakstnieci Inesi Zanderi. Pulksten 10.00 uz dialogu ar autori tiek aicināti pirmsskolēni, savukārt plkst. 11.30 uz tikšanos un radošu sarunu gaidām ģimenes kopā ar bērniem un citus interesentus. Tikšanās laikā varēs tuvāk iepazīt literatūras radīšanas procesu, iesaistīties diskusijā, kā arī aplūkot autoru daiļradei veltītas, īpaši veidotas literatūras izstādes.
Literārā tikšanās tiek rīkota ar Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) atbalstu projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 1. kārtas ietvaros.
Gaidām visus interesentus!

 

Lasītāju ievērībai!

 20.08.2015 
Lasītāju ievērībai!

Sakarā ar logu maiņu no 21. augusta līdz 4. septembrim Periodikas lasītava (3. stāvā) būs slēgta.
Jaunāko periodiku lasiet Lasītavā (2. stāvā)!
Atvainojiet par sagādātajām neērtībām!
 

 

Skaistā vasara bibliotēkā:jūlijs

 3.08.2015 
Skaistā vasara bibliotēkā:jūlijs

Jūlijā Daugavpils publiskajās bibliotēkās turpinājās lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā. Kopumā tika aizvadīti 24 interaktīvi pasākumi, kurus apmeklēja 200 dalībnieki.

Vislielāko interesi izpelnījās radošās darbnīcas, kuru laikā bērni veidoja dažādus darinājumus, attīstīja savas radošās prasmes un saturīgi pavadīja laiku domubiedru pulkā. Populāri bija arī prāta spēļu un atjautības uzdevumu turnīri, kas deva iespēju asināt prātu, pārbaudot un papildinot savas zināšanas par dažādām tēmām. Ieskatam par jūlija aktivitātēm piedāvājam spilgtākos fotomirkļus no aizvadītajiem pasākumiem.

Programma “Skaistā vasara bibliotēkā” turpināsies arī augustā. 20. augustā programmas noslēguma pasākumā tiks sumināti un apbalvoti aktīvākie dalībnieki. Nāc un piedalies!

 

Izstāde „Augusts Kristiņš. Akvareļu meistars”

 31.07.2015 
Izstāde „Augusts Kristiņš. Akvareļu meistars”

Šovasar Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) iepazīstina pilsētniekus ar līdz šim mazpazīstamiem Latvijas akvareļu meistariem. Jūlijā apmeklētāju ievērībai tika piedāvāta daļa no rīdzinieka Vasīlija Gorjunova radošā mantojuma. Augustā to nomaina ekspozīcija „Augusts Kristiņš. Akvareļu meistars”, kas būs skatāma LCB Abonementā un Lasītavā no 8. augusta līdz 2. septembrim.

Par Augustu Kristiņu šobrīd ir zināms maz. Noskaidrots, ka mākslinieks dzimis 1909. gadā un mūža nogali aizvadījis Rīgā, Pārdaugavā, Āgenskalna tirgus rajonā. Šķīries no dzīves 1993. gada 23. decembrī, apglabāts Meža kapos. 2013. gadā, 20 gadus pēc Augusta Kristiņa aiziešanas, viņa dzīvokļa pagrabtelpās tika veikts pārsteidzošs atklājums – atrasti aptuveni simts akvareļi un dažas eļļas gleznas, to vidū mākslinieka pašportrets. Par Augusta Kristiņa radošā mantojuma glabātāju ir kļuvusi Starptautiskā Rērihu centra Latvijas nodaļa. Tiek aktīvi pētīts mākslinieka dzīves gājums, cenšoties aizpildīt daudzos baltos plankumus viņa biogrāfijā. Līdztekus šiem pētījumiem ir uzsākta Augusta Kristiņa darbu publiska eksponēšana. Izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā ir pirmais solis šī nodoma īstenošanā.   

 

Jauni izdevumi par Daugavpils pilsētas attīstību

 23.07.2015 

 

 

 

 

Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā ir pieejami Daugavpils pilsētas pašvaldības izdevumi, kuri sniedz informāciju par Daugavpils pilsētas attīstību 2014. gadā un tās ilgtspējīgu attīstību nākotnē.  

 

„Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija – 2015” Daugavpils publiskajās bibliotēkās

 23.07.2015 
„Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija – 2015” Daugavpils publiskajās bibliotēkās

Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) aicina daugavpiliešus iesaistīties Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programmas „Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” 2015. gada pasākumos un kļūt par augstvērtīgas jaunākās daiļliteratūras lasītājiem un vērtētājiem. Programma ir pieejama ikvienam interesentam visās LCB filiālēs.

Lasīšanas veicināšanas programma „Bērnu un jauniešu žūrija” tiek īstenota jau piecpadsmito gadu. „Vecāku žūrija” tika pievienota programmai 2012. gadā, lai popularizētu lasīšanu kā ģimeni saliedējošu un paaudzes vienojošu nodarbi, kur tuvinieki cits citu atbalsta un iedrošina, kopīgi pārrunā izlasīto un apspriež grāmatās gūtās atziņas.

Šogad lasītāju vērtējumam tiek piedāvātas 28 grāmatas. To vidū – gan latviešu oriģinālliteratūra, gan īru, vācu, franču, amerikāņu, zviedru, somu un islandiešu autoru darbu tulkojumi. Vērtējamās grāmatas ir sadalītas pa vecumposmiem: 5+, 9+, 11+, 15+ un literatūra vecākiem. Ikviens dalībnieks var brīvi izvēlēties sevi interesējošas grāmatas no jebkuras vecuma grupas. Pieaugušie var lasīt gan vecākiem paredzētās grāmatas, gan tās, ko lasa viņu bērni.

 

Latgales Centrālā bibliotēka realizēs VKKF mērķprogrammas atbalstītu projektu

 22.07.2015 
Latgales Centrālā bibliotēka realizēs VKKF mērķprogrammas atbalstītu projektu

Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF)  2015. gada 2. projektu konkursā Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) ir guvusi atbalstu ilgtermiņa projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 1. kārtas aktivitāšu īstenošanai (piesaistītais finansējums – EUR 750). Projekta 1. kārtas ietvaros tiks rīkotas lasītāju tikšanās ar pieciem populāriem latviešu autoriem, kas raksta bērnu un jauniešu mērķauditorijai. Projekta nākamajās kārtās tiek plānotas tikšanās ar iemīļotiem latviešu dzejniekiem un prozaiķiem, kas raksta pieaugušajiem.

Projekta ideja – paplašināt LCB piedāvāto lasītveicināšanas pasākumu klāstu, dodot iespēju ikvienam interesentam iesaistīties nepastarpinātā dialogā ar literāro vērtību radītājiem. Projekts ļaus popularizēt latviešu oriģinālliteratūru un tās autorus, sekmējot latviešu rakstnieku plašāku atpazīstamību multikulturālajā Daugavpilī.

 

„Baltic Auction house” rīko grāmatu, pastkaršu un fotogrāfiju izsoli internetā

 21.07.2015 
„Baltic Auction house” rīko grāmatu, pastkaršu un fotogrāfiju izsoli internetā

Laikā no 22. jūlija līdz 25. jūlijam „Baltic Auction house” paver antikvariāta cienītājiem vistālākajās Latvijas apdzīvotajās vietās iespēju iegādāties interesējošos kolekcijas priekšmetus izsolēs vietnē www.plmm.lv. Izsoles norises laiks no 22.07.2015. plkst. 11.00 līdz 25.07.2015. plkst. 21.00.

Izsolē būs pieejamas vairāk kā 700 lotes: unikālas 19.-21.gs grāmatas latviešu, krievu un vācu valodā, pastkartes un fotogrāfijas. Cenu amplitūda no nepilna eiro līdz EUR 1500. Izsolē pieejamās lotes iespējams apskatīt Latviešu Mākslas muzeja telpās Maija ielā 18, Rīgā.

Ar izsoles noteikumiem iespējams iepazīties vietnē www.plmm.lv. Iepriekš reģistrējoties piedalīties var ikviens interesents.

 

Unikāla iespēja jaunajiem mediju talantiem!

 10.07.2015 
Unikāla iespēja jaunajiem mediju talantiem!

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV informācijas centrs informē – ar ASV vēstniecības Latvijā atbalstu šovasar jau trešo reizi notiks biedrības „AVANTIS” rīkotā jauno mediju talantu nometne vidusskolēniem „Young Media Sharks”. Šogad tā atradusi jaunu mājvietu Daugavpils novadā. Laikā no 2. līdz 6. augustam Daugavpils Universitātes Mācību bāzē „Ilgasnometne vienuviet pulcēs aktīvākos krievvalodīgos jauniešus no Latvijas un kaimiņvalstīm. Nometnes dalībnieki profesionāļu vadībā apgūs filmēšanas pamatus, zināšanas par mediju jomu un producēšanu, kā arī iedvesmosies jauniem darbiem pēc nometnes.

 

ASV Informācijas centra darba laiks jūlijā

 30.06.2015 
ASV Informācijas centra darba laiks jūlijā

No 1.jūlija līdz 1.augustam ASV informācijas centrs strādās pēc šāda darba grafika:

Pirmdiena              brīvdiena
Otrdiena              11.00 - 17.30
Trešdiena            11.00 - 17.30
Ceturtdiena         11.00 - 17.30
Piektdiena           11.00 - 17.30

Sestdiena               brīvdiena
Svētdiena               brīvdiena

 

 

 

Turpinās lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā”

 30.06.2015 
Turpinās lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā”

Jau ceturto gadu vasaras brīvlaikā Daugavpils bērniem ir iespēja piedalīties lasītveicināšanas programmā “Skaistā vasara bibliotēkā”, kuras ietvaros katru ceturtdienu no plkst. 11.00 līdz 13.00 visās Latgales Centrālas bibliotēkas filiālēs tiek organizēti dažādi izklaidējoši un izglītojoši pasākumi.

Jūnijā lasītveicināšanas programmā iesaistījās 162 dalībnieki. Šajā laikā ar plašu vērienu tika svinēta pilsētas 740 gadu jubileja, tāpēc arī vairākas lasītveicināšanas programmas nodarbības tika veltītas lielajam notikumam. Programmas dalībnieki devās virtuālā ceļojumā pa pilsētu, sacentās erudīcijas spēlē par Daugavpils kultūrvēsturiskajām vērtībām, zīmēja veltījumus pilsētai, iepazina Daugavpils mikrorajonus un pilsētas ievērojamākās vietas, guva priekšstatu par vietējo dzejnieku un rakstnieku daiļradi.

 

Vasīlija Gorjunova personālizstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

 29.06.2015 
Vasīlija Gorjunova personālizstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

7. jūlijā plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Abonementā tiks atklāta Vasīlija Gorjunova (1923 – 2011) personālizstāde “Latvijas ainavas”. Ekspozīcijas centrālo daļu veido akvareļtehnikā gleznotas Latvijas lauku un pilsētu ainavas. To papildina klusā daba un grafika ar arhitektūras motīviem.

Mākslinieks Vasīlijs Gorjunovs dzimis 1923. gada 1. aprīlī Kovaļovas ciemā, Maskavas reģiona Možaiskas apriņķī. Ar zīmēšanu aizrāvies kopš agras bērnības. Pēc dienesta Otrajā pasaules karā strādājis par PSRS vēstniecības sekretāru Belgradā, Dienvidslāvijā. Četrdesmito gadu nogalē pārceļas uz pastāvīgu dzīvi Rīgā, kur iegūst augstāko juridisko izglītību un turpina savu aizraušanos ar zīmēšanu un gleznošanu, veltot tai visu brīvo laiku.

 

EIFL brīvpieejas elektroniskie zinātniskie žurnāli angļu valodā

 8.06.2015 
EIFL brīvpieejas elektroniskie zinātniskie žurnāli angļu valodā

EIFL (Electronic Information for Libraries) ir bezpeļņas organizācija, kuras mērķis ir sadarbībā ar bibliotēkām un izdevējiem veicināt un atbalstīt brīvpieejas piekļuvi elektroniskajiem resursiem izglītības un akadēmiskajā vidē. EIFL īstenotā Licencēšanas programma piedāvā ikvienam interesentam brīvu pieeju mācību resursiem (elektroniskiem zinātniskiem žurnāliem, grāmatām un citiem izdevumiem) bez līgumu un autortiesību ierobežojumiem jebkurā vietā un laikā neatkarīgi no atrašanās vietas. Programmas aktivitātes ar katru gadu vēršas plašumā, un tajā iesaistīto e-resursu izdevēju skaits aug.

Jaunāko sarakstu ar EIFL sadarbības partneru piedāvātajiem brīvpieejas resursiem meklē šeit: http://www.eifl.net/blogs/open-access-content-eifls-publishing-partners

 

Lasīšanas stafete jaunajiem grāmatmīļiem

 4.06.2015 
Lasīšanas stafete jaunajiem grāmatmīļiem

Vasaras brīvlaiks ir klāt – tagad ir laiks baudīt atpūtu, izlasīt kādu aizraujošu grāmatu un piedalīties konkursos! Apgāds Zvaigzne ABC izsludina radošu konkursu bērniem vecumā no 11 līdz 14 gadiem. Tā galvenā balva ir nedēļa „Ilustrētā Junioriem” un Valodu skolas „Skrivanek Baltic” vasaras nometnē.

 

Latgales dziesmu svētki Daugavpilī

 1.06.2015 
Latgales dziesmu svētki Daugavpilī

2015. gada 7. jūnijā plkst. 17.00 Daugavpilī, Stropu estrādē norisināsies Latgales dziesmu svētku dižkoncerts „Mana zeme”.

Šis gads ir jubileju gads – Daugavpils pilsētai aprit 740. dzimšanas diena, savukārt Latgales dziesmu svētkiem – 75 gadi, kas tiks svinēti pilsētas svētku noslēguma dienā, 7. jūnijā. Svētkos piedalīsies turpat 100 kolektīvi un gandrīz 3000 dalībnieki no Latgales un citiem Latvijas novadiem. Koncerta „Mana zeme” dalībnieki būs jauktie, sievu, vīru kori, pūtēju orķestri, tautas mūzikas kolektīvi un deju ansambļi. Būtiski, ka visas kolektīvu grupas ir Daugavpils dalībnieku pārstāvētas.

 

Monogrāfijas “Tēlnieks Igors Vasiļjevs. Lielā kalibra sirds” prezentācija Daugavpilī

 28.05.2015 
Monogrāfijas “Tēlnieks Igors Vasiļjevs. Lielā kalibra sirds” prezentācija Daugavpilī

2015. gada 5. jūnijā plkst. 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Lasītavā notiks Ilonas Jahimovičas un Iļjas Dimenšteina monogrāfijas „Tēlnieks Igors Vasiļjevs. Lielā kalibra sirds” prezentācija. Monogrāfija ir veltīta Igora Vasiļjeva jubilejai.  

Meistaram, pedagogam, Latvijas Mākslas akadēmijas profesoram, vienam no XX gs. II puses spilgtākajiem Latvijas tēlniekiem šogad paliktu 75 gadi. Grāmatā līdzās tēlnieka dzīves stāstam iekļauti unikāli foto materiāli no ģimenes arhīva un Vecāķu darbnīcā esošo mākslinieka darbu fotogrāfijas. Monogrāfija izdota latviešu un krievu valodā. Tulkojuma autors Jānis Rokpelnis.

Ingrīda Burāne, Latvijas Mākslas akadēmijas Informācijas centra vadītāja atzīst:Mākslinieks Igors Vasiļjevs ir nozīmīga un savrupa personība Latvijas divdesmitā gadsimta otras puses krāšņajā kopainā. Viņa radīto darbu skaits ir liels un vēl līdz šim patiesi neizvērtēts (…) Ir labi, ka varam satikties ar darbu reproducējumiem, kuri uzmirdzina atgādni par unikālām vērtībām, kuras mums pieder un veidojušas, ietekmējušas garīgā blīvuma vidi gadu desmitus līdz pat šodienai.”

 

V.I.V.A. – četru Latgales mākslinieču gleznu izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

 27.05.2015 
V.I.V.A. – četru Latgales mākslinieču gleznu izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

3. jūnijā plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Abonementā tiks atklāta četru Latgales mākslinieču gleznu izstāde “V.I.V.A.”. Darbu autores ir Vēsma Ušpele, Ilze Griezāne, Vija Stupāne un Agra Ritiņa.

Māksliniecēm ir daudz kopīga – mācības Rēzeknes mākslas un dizaina vidusskolā, bakalaura studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiālē, dalība mākslas izstādēs gan Latvijā, gan ārpus valsts robežām, kā arī kopīga piedalīšanās plenēros un radošās darbnīcās, kur laikā Vēsma, Ilze, Vija un Agra dalās pieredzē, gūt iedvesmu un atjauno radošos spēkus.

 

Skaistā vasara bibliotēkā Daugavpils bērniem

 26.05.2015 
Skaistā vasara bibliotēkā Daugavpils bērniem

Jau ceturto gadu pēc kārtas vasaras brīvlaikā Daugavpils bērni tiek aicināti iesaistīties lasītveicināšanas programmā „Skaistā vasara bibliotēkā”. Katru ceturtdienu no 4. jūnija līdz 20. augustam plkst. 11.00 – 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs norisināsies dažādi pasākumi ar interesantām un bērniem saistošām aktivitātēm.

Ikvienu programmas dalībnieku gaida aizraujoši ceļojumi grāmatu pasaulē, ekskursijas, radošas darbnīcas, dažādas tematiskas, informatīvas un mākslas stundas. Par katra pasākuma apmeklējumu programmas dalībnieki saņems krāsainas uzlīmes. Vasaras beigās tiks noskaidroti aktīvākie dalībnieki, kuri programmas noslēguma pasākumā 20. augustā iegūs pārsteiguma balvas! Ar pilnu pasākumu programmu jūnijam var iepazīties šeit.

 

Noslēdzies projekta “Grāmatu starts” pirmais posms

 25.05.2015 
Noslēdzies projekta “Grāmatu starts” pirmais posms

Daugavpils publiskajās bibliotēkās noslēdzās lasītveicināšanas projekta “Grāmatu starts” pirmais posms. Projekta mērķis – modināt pašos mazākajos bērnos interesi pret grāmatām un lasīšanu un stiprināt lasīšanas tradīciju ģimenē. Projekta ietvaros 2015. gada pavasarī Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs notika trīs nodarbības ģimenēm, kurās aug trīs gadus veci bērni.

Kopumā projektā iesaistījās 45 bērni un viņu vecāki. Trīs nodarbību laikā bērni guva pirmo priekšstatu par bibliotēku un grāmatām. Iepazīšanās ar bibliotēku un tajā pieejamo grāmatu klāstu notika pieredzējuša bibliotekāra vadībā, kas iesaistīja mazuļus interaktīvās spēlēs un kustību rotaļās, aicināja dziedāt dziesmiņas un skatīties multenes. Tādējādi bērni un viņu vecāki guva priekšstatu par bibliotēku kā par lielisku vietu jautrai, saturīgai un patīkamai laika pavadīšanai.

Projekta noslēguma nodarbībā mazie dalībnieki saņēma dāvanā grāmatu, mugursomiņu un mīksto rotaļlietu – projekta simbolu pūčulēnu, kuras autore ir māksliniece Inga Sproģe. Savukārt vecākiem tika dāvināta informatīva brošūra par kopā lasīšanu un bērnu lasītprieka veicināšanu ģimenē.

 

Noslēdzies ģimeņu publiskās runas konkurss “Saules apspīdētie – Raiņa un Aspazijas iedvesmotie”

 25.05.2015 
Noslēdzies ģimeņu publiskās runas konkurss “Saules apspīdētie – Raiņa un Aspazijas iedvesmotie”

2015. gada 22. maijā Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” notika lasošo ģimeņu publiskās runas konkursa “Saules apspīdētie – Raiņa un Aspazijas iedvesmotie” 2. cikla uzstāšanās. Ģimenes atklāja savu skatījumu uz Raiņa daiļradi, akcentējot tajā ietverto vērtību nozīmi savas ģimenes dzīvē.

Konkursa otrajā ciklā piedalījās 5 ģimenes: Minkeviču un Safinu ģimene, Fekļistovu ģimene, Dzedonu ģimene un Balaško ģimene.

Konkursa dalībniekiem bija piedāvātas vairākas tēmas – par dabu, vēsturi, ģimenes tradīcijām. Šoreiz visi konkursanti deva priekšroku dabas tēmai. Savās runās dalībnieki apcerēja mīlestību pret dabu, dabas skaistumu dažādos gadalaikos, tās nozīmi cilvēka dzīvē, uzsvēra dabas un cilvēka darbības mijiedarbības lomu, aicināja aizdomāties par dabas aizsardzību. Skanēja arī Raiņa dzeja par dabu. Pasākumu kuplināja radošā konkursa “Zirņa bērni Raiņa zīmē” laureāti no Daugavpils 29. poļu pirmsskolas izglītības iestādes ar atraktīvu priekšnesumu.

 

Par mūziku un grāmatām – tikšanās ar Lauru Bicāni un Egitu Terēzi Jonāni

 25.05.2015 
Par mūziku un grāmatām – tikšanās ar Lauru Bicāni un Egitu Terēzi Jonāni

2015. gada 28. maijā plkst. 17.30 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā notiks tikšanās ar latgaliešu dziesminieci Lauru Bicāni un dzejnieci un žurnālisti Egitu Terēzi Jonāni. Pasākuma apmeklētājus gaida sirsnīgas sarunas par mūziku un literatūru, tāpēc iesakām uz tikšanos līdzi ņemt savu mīļāko grāmatu.

Laura Bicāne ir Latgalē pazīstama dziesminiece. Viņas debijas albums “Es tikai ļaujūs” iznāca 2013. gadā, bet jau pēc pusotra gada Laura saviem klausītājiem piedāvā otro albumu “Trīspuksti”, kurā ir apkopotas dziesmas ar Egitas Terēzes Jonānes haikām.

Egita Terēze Jonāne ikdienā ir žurnāliste novada avīzē “Latgales Laiks”. “Tikšanās uz siržu laipas. Trīspuksti” ir viņas pirmā grāmata. Tajā ir publicēti dzejoļi, kas tapuši teju piecu gadu laikā. Egita raksta trīsrindēs jeb haiku stilā, tomēr pati savus darbus sauc par trīspukstiem.

 

Bibliotekāri nāk palīgā lasītājiem ar veselības traucējumiem (VIDEO)

 22.05.2015 
Bibliotekāri nāk palīgā lasītājiem ar veselības traucējumiem (VIDEO)

Uzmanība, laipnība, rūpes par tuvāko neko nemaksā, taču vienmēr tiek augstu novērtētas. Ar šīm mūsdienu steigas pilnajā laikā retajām īpašībām ir apveltīti Daugavpils bibliotekāri. Tikai Latgales Centrālās bibliotēkas abonementu vien ikdienā apmeklē vidēji 150 cilvēki, un katram no viņiem ir jāatrod pieeja, jāpalīdz izvēlēties to vai citu grāmatu. Neskatoties uz mūsdienu tehniskajiem līdzekļiem, drukātie izdevumi joprojām ir ļoti pieprasīti. Sevišķi to cilvēku vidū, kuri veselības problēmu dēļ paši nevar atnākt uz bibliotēku. Vien nedaudzi zina, ka pēc iepriekšēja pieraksta bibliotekāri viņus apciemo dzīvesvietā. Šādu pakalpojumu sniedz visas 7 Daugavpils publiskās bibliotēkas, kuras atrodas visos pilsētas mikrorajonos. Izņemot savus tiešos pienākumus, bibliotekāri pilda arī ļoti nozīmīgu sociālo funkciju.

 

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centram aprit 10 gadi

 21.05.2015 
Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centram aprit 10 gadi

2015. gadā 25. maijā aprit 10 gadi kopš savas durvis lasītājiem vēra Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs (Info USA Daugavpils) – sadarbības programma starp Amerikas Savienoto Valstu vēstniecību Rīgā un Latgales Centrālo bibliotēku, kas darbojas, pateicoties vēstniecības finansiālajam atbalstam. Kopš centra izveides pirms 10 gadiem tas turpina veiksmīgi īstenot savu pamatfunkciju – kalpot par ASV kultūras un izglītības programmu platformu Daugavpilī un Latgales reģionā.

Centra darbība aptver dažāda vecuma mērķauditoriju. Skolēniem un studentiem tiek piedāvātas radošas darbnīcas, dažādi radoši konkursi un citas aktivitātes, kas ļauj pilnveidot angļu valodas prasmes un iepazīt ASV kultūru. Seniori bez maksas apgūst angļu valodas pamatus centra piedāvātajos kursos. Visiem centra lietotājiem ir pieeja grāmatu, periodisko izdevumu un multimediju krājumam, kā arī abonētajām datu bāzēm.

 

Lasošo ģimeņu publiskās runas konkursa “Saules apspīdētie – Raiņa un Aspazijas iedvesmotie” 2. cikla uzstāšanās

 20.05.2015 
Lasošo ģimeņu publiskās runas konkursa “Saules apspīdētie – Raiņa un Aspazijas iedvesmotie” 2. cikla uzstāšanās

Latgales Centrālā bibliotēka informē, ka lasošo ģimeņu publiskās runas konkursa “Saules apspīdētie – Raiņa un Aspazijas iedvesmotie” 2. cikla uzstāšanās notiks 22. maijā plkst. 15.30 Bērnu bibliotēkā "Zīlīte".
Būsiet mīļi gaidīti!

 

Bērnu grāmatas “Mur un Miau/Мур и Мяу” atvēršanas svētki

 20.05.2015 
Bērnu grāmatas “Mur un Miau/Мур и Мяу” atvēršanas svētki

Otrdien, 26. maijā plkst. 11.00 Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” notiks Daugavpils dzejnieku Jevgeņija Golubeva un Lidijas Vasaraudzes dzejoļu krājuma “Mur un Miau/Мур и Мяу” atvēršanas svētki.

Dzejoļu krājumā “Mur un Miau/Мур и Мяу” apkopoti dzejnieka Jevgeņija Golubeva dzejoļi bērniem par kaķiem, kas daudziem mazajiem lasītājiem ir mīļi draugi un rotaļu biedri. Latviešu valodā Jevgeņija Golubeva dzejoļus ir atdzejojusi Lidija Vasaraudze. Grāmatu papildina Stepanīdas Miloševičas krāsainās un saistošās ilustrācijas. Dzejoļu krājums “Mur un Miau/Мур и Мяу” ir tapis ar Daugavpils pilsētas domes finansiālu atbalstu.

 

Latgales Centrālā bibliotēka saņem vērtīgu Latvijas filmu kolekciju

 14.05.2015 
Latgales Centrālā bibliotēka saņem vērtīgu Latvijas filmu kolekciju

Latgales Centrālā bibliotēka saņēma dāvanā unikālu DVD filmu kolekciju “Latvijas filmu izlase”, kurā 25 diskos apkopotas Latvijas kinovēstures būtiskākās parādības un spilgti mūsdienu kinomākslas paraugi. Izlases veidotāji ir Nacionālais kino centrs sadarbībā ar Latvijas prezidentūras ES Padomē sekretariātu.

Filmu izlase tika veidota, pieaicinot atzītus filmu nozares ekspertus un rīkojot darba grupas diskusijas. Rezultātā izlasē tika ietvertas 70 Latvijas filmas (10 spēlfilmas, 16 dokumentālās filmas un 44 animācijas filmas), kas grupētas divos hronoloģiskos periodos – klasiskais kino un mūsdienas. Spēlfilmu sarakstā vecākā ir režisora Leonīda Leimaņa filma “Purva bridējs” (1966), jaunākā – Jāņa Norda “Mammu, es tevi mīlu” (2013). Savukārt dokumentālā kino izlase sākas ar Ivara Kraulīša “Baltajiem zvaniem” (1961) un beidzas ar Dāvja Sīmaņa “Escaping Riga” (2014). Animācijas spektru iesāk Arnolda Burova pirmā filma “Ki-ke-ri-gū!” (1966) un Rozes Stiebras “Zelta sietiņš” (1975), bet noslēdz Signes Baumanes “Akmeņi manās kabatās” (2014) un Reiņa Kalnaeļļa “Zelta zirgs” (2014).

 

Ko nezināji par Latviju, atrodi digitālajā bibliotēkā!

 13.05.2015 
Ko nezināji par Latviju, atrodi digitālajā bibliotēkā!

Mūsdienu bibliotēka ir arī modernas e-iespējas un informācijas krājumi internetā, kur klikšķa attālumā ir viss, sākot no simtgadīgām grāmatām līdz pat nesen Latvijā tapušām filmām. Brīvpieejas datori un bezmaksas internets apmeklētājiem ir pieejams 811 publiskajās pilsētu, novadu un pagastu bibliotēkās visā Latvijā, arī Latgales Centrālajā bibliotēkā.

 

Piedalies “Eiropas eksāmenā” jau šodien

 8.05.2015 
Piedalies “Eiropas eksāmenā” jau šodien

Šodien, 8. maijā, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā aicina ikvienu piedalīties “Eiropas eksāmenā”. To tiešsaistē www.esmaja.lv iespējams kārtot no plkst. 08.00 līdz 21.00.

Piedaloties “Eiropas eksāmenā” un apliecinot savas zināšanas par Eiropas Savienību, ikviens Latvijas iedzīvotājs var iegūt vērtīgas balvas. Erudītākajiem skolēniem trīs vecuma grupās tiks ceļojums uz Briseli, bet 2. un 3. vietas ieguvēji saņems datorus un planšetdatorus. Tikmēr sešiem erudītākās skolas skolotājiem būs iespēja doties divu dienu ekskursijā uz Tallinu, un planšetdators tiks dāvināts arī tam Latvijas iedzīvotājam, kurš, kārtojot eksāmenu, apliecinās vislabākās zināšanas par Eiropas Savienību.

 

“Valdzinājums” – Jolantas Savvinas personālizstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

 29.04.2015 
“Valdzinājums” – Jolantas Savvinas personālizstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

2015. gada 7. maijā plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas abonementā tiks atklāta Jolantas Savvinas personālizstāde “Valdzinājums”.

Jolanta Savvina ir Daugavpils māksliniece. Pirmo mākslas izglītību ieguvusi kā tekstilmāksliniece Rēzeknes lietišķās mākslas vidusskolā, kuru absolvēja 1987. gadā. Pēc diploma saņemšanas atgriezās dzimtajā Daugavpilī un drīzumā uzsāka pedagoga gaitas. Turpināja izglītoties Daugavpils Universitātē, kur ieguva mākslas un pedagoģijas maģistra grādu. Piecpadsmit gadus strādāja par skolotāju Daugavpils mākslas skolā „Saules skola”. Kopš 1997. gada strādā Daugavpils Universitātes Mākslas un dizaina katedrā, kur savu pieredzi un zināšanas nodod topošajiem māksliniekiem.

 

Atcelta bibliotēkas lasītāju tikšanās ar Oļegu Šapošņikovu

 28.04.2015 
Atcelta bibliotēkas lasītāju tikšanās ar Oļegu Šapošņikovu

Tehnisku iemeslu dēļ tiek atcelta trešdien, 29. aprīlī plkst. 14.00 plānotā Latgales Centrālās bibliotēkas lasītāju tikšanās ar Daugavpils teātra valdes priekšsēdētāju un māksliniecisko vadītāju Oļegu Šapošņikovu. Atvainojiet par sagādātajām neērtībām!

 

Bērnu zīmējumu izstāde “Laimes zeme”

 28.04.2015 
Bērnu zīmējumu izstāde “Laimes zeme”

2015. gada 5. maijā plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Periodikas lasītavā notiks Daugavpils Krievu vidusskolas–liceja skolēnu zīmējumu izstādes “Laimes zeme” atklāšana. Izstādē būs apskatāmi sākumskolas un pamatskolas skolēnu darbi, kas ir tapuši vizuālās mākslas stundās skolotājas Ingas Vasiļjevas vadībā.

Gēte ir teicis: “Bērni no visa var radīt visu”. Vēl joprojām pastāv uzskats, ka bērna iztēle ir daudz bagātāka nekā pieaugušam cilvēkam. Par ko bērns sapņo? Kas ir viņa varoņi? Kā izskatās bērna sapņu un fantāziju zeme? Vislabāk par to var pastāstīt bērnu zīmējumi.

Izstādē apskatāmie darbi risina dažādas tēmas, ir veidoti dažādās tehnikās un ar dažādu meistarības līmeni, taču katrā zīmējumā ir ielikts kaut kas savs, kas raksturo bērna individualitāti.  No darbiņiem strāvo tīrs radīšanas prieks, gaišs skats uz dzīvi un bērna neviltotā vēlēšanās izpausties.

 

4. maija deklarācijas 25. gadadiena

 27.04.2015 
4. maija deklarācijas 25. gadadiena

Sagaidot Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas 25. gadadienu, Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) aicina uz tikšanos ar vēstures zinātņu doktori Genovefu Barkovsku un bijušo PSRS Tautas deputātu Jāni Geibu. Tikšanās norisināsies 29. maijā plkst. 11.30 LCB lasītavā (2. stāvā).

Ir aizritējis jau ceturtdaļgadsimts, kopš 1990. gada 4. maijā Latvijas PSR Augstākā Padome pieņēma deklarāciju “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”. Toreiz atmodas laika notikumu kulminācijai līdzi dzīvoja visa valsts – gan tie, kas pulcējās Rīgas ielās, gan tie, kas norisēm sekoja ar radio un televīzijas pārraižu starpniecību. 25 gadus pēc zīmīgā notikuma, kas pavēra ceļu Latvijas valsts atdzimšanai, sabiedrība atkal vienojas 4. maija atcerei, kas tiks atzīmēta ar plašu kultūras pasākumu programmu.

Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā interesentus gaidīs 1990. gada 4. maija aculiecinieki – vēstures zinātņu doktore Genovefa Barkovska un bijušais PSRS Tautas deputātu Jānis Geiba, kas kavēsies atmiņās par tā laika norisēm Latvijā un Daugavpilī un apcerēs to vēsturisko nozīmi.

 

Lasītveicināšanas projekts “Grāmatu starts” uzņem apgriezienus

 21.04.2015 
Lasītveicināšanas projekts “Grāmatu starts” uzņem apgriezienus

Daugavpils publiskajās bibliotēkās ir veiksmīgi uzsākts projekts “Grāmatu starts”. Tas tiek īstenots sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centru un LNB Atbalsta biedrību.

Projekta laikā sešās Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiālēs Daugavpils ģimenēm ar trīsgadīgiem bērniem tiek piedāvāts īpašs pasākumu cikls. Mazuļi tiek iepazīstināti ar bibliotēku, tajā pieejamajām grāmatiņām un spēlēm, rosinot interesi par grāmatām un lasīšanu un dāvājot pieredzi par bibliotēku kā par lielisku vietu jautrai, saturīgai un patīkamai laika pavadīšanai.

 

Literāri muzikāls vakars ar Anatoliju Baiko

 20.04.2015 
Literāri muzikāls vakars ar Anatoliju Baiko

2015. gada 24. aprīlī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā notiks literāri muzikāls vakars “Atmiņas. Pārdomas. Fantāzijas” ar autordziesmu izpildītāju Anatoliju Baiko.

Anatolijs Baiko jau ilgus gadus darbojas autordziesmas žanrā. Pa šo laiku viņam ir izveidojies uzticamu cienītāju loks, kas labprāt pulcējas uz autora rīkotajiem literāri muzikālajiem pasākumiem. Anatolijs Baiko ir Latvijas krievu rakstnieku organizācijas biedrs. Pirms dažiem gadiem klajā nāca viņa dzejas krājums «У камина друзей собирая».

Pasākumā Latgales Centrālajā bibliotēkā skanēs Anatolija Baiko dzeja un dziesmas autora un pavadošās grupas izpildījumā (balss – Tatjana Larionova un Anastasija Kudrjavceva, taustiņi – Olga Čapule, basģitāra – Vladimirs Beļskis). Autors stāstīs par sevi, savas radošās apvienības dalībniekiem un nākotnes plāniem.

 

Sākas pieteikšanās ģimeņu publiskās runas konkursa “Saules apspīdētie – Raiņa un Aspazijas iedvesmotie” 2. ciklam

 17.04.2015 
Sākas pieteikšanās ģimeņu publiskās runas konkursa “Saules apspīdētie – Raiņa un Aspazijas iedvesmotie” 2. ciklam

Sagaidot Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubileju, Latgales Centrālā bibliotēka izsludina pieteikšanos lasošo ģimeņu publiskās runas konkursa “Saules apspīdētie – Raiņa un Aspazijas iedvesmotie” 2. ciklam – “Veltījums Rainim”.

Jau ziņojām, ka, svinot latviešu tautas dižgaru Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubileju, Latgales Centrālā bibliotēka rīko ģimeņu publiskās runas konkursu, kura gaitā ģimenes uzstājas ar iepriekš sagatavotu publisku runu, atklājot savu skatījumu uz Raiņa un Aspazijas daiļradi un akcentējot tajā ietverto vērtību nozīmi savas ģimenes dzīvē un mūsdienu Latvijas sabiedrībā.

Martā sekmīgi tika aizvadīts konkursa 1. cikls, kas bija veltīts Aspazijas daiļradei. Tajā savas publiskās runas prasmes demonstrēja 9 lasošas ģimenes.

Nu ir pienākusi kārta konkursa 2. ciklam, kurā apcerēsim Raiņa literāro mantojumu (tēmas skat. konkursa nolikumā). Lasošās ģimenes var pieteikties 2. ciklam no 16. līdz 30. aprīlim. Uzstāšanās paredzēta 22. maijā LCB filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte”. Dalībnieki tiek aicināti iesniegt savus pieteikumus, aizpildot pieteikuma formu un nosūtot to uz e-pasta adresi anna.pakere@inbox.lv vai anna.pakere@lcb.lv, vai arī ienesot personīgi LCB filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” (Mihoelsa ielā 58).

 

Tuvojas Bibliotēku nedēļa ar plašu pasākumu programmu Daugavpils publiskajās bibliotēkās

 16.04.2015 
Tuvojas Bibliotēku nedēļa ar plašu pasākumu programmu Daugavpils publiskajās bibliotēkās

No 20. līdz 26. aprīlim Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) un tās sešas filiāles aicina visus interesentus uz ikgadējās Bibliotēku nedēļas pasākumiem. Šogad Bibliotēku nedēļas vadmotīvs ir – “Pastāvēs, kas pārvērtīsies!”. Saskaņā ar šo moto Daugavpils publiskās bibliotēkas piedāvā pilsētniekiem plašu pasākumu programmu, kas ļaus labāk iepazīt bibliotēku darbu. Ikviens interesents varēs pārliecināties, ka vietējās bibliotēkas iet kopsolī ar laiku – paplašina savu pakalpojumu klāstu, atjauno krājumu un meklē jaunas iespējas uzrunāt savus lietotājus, sniedzot viņiem vērtīgu un bagātīgu kultūras pieredzi.

22. aprīlī Latgales Centrālajā bibliotēkā tiks atklātas divas fotoizstādes – “Logs uz neredzamo/neredzīgo pasauli” un “Latgales bibliotekārs – radošuma avots”. Izstāžu apmeklētājiem būs iespēja ielūkoties daudziem svešajā neredzīgo cilvēku pasaulē un iepazīt bibliotekāra profesijas dažādās šķautnes.

 

Daugavpils publiskās bibliotēkas piedāvā EBSCO eBook Public Library Collection datubāzes bezmaksas izmēģinājumu

 15.04.2015 
Daugavpils publiskās bibliotēkas piedāvā EBSCO eBook Public Library Collection datubāzes bezmaksas izmēģinājumu

No šī gada 14. aprīļa līdz 14. maijam Latgales Centrālajā bibliotēkā un tās filiālēs ir pieejama EBSCO eBook Public Library Collection datubāze angļu valodā (http://search.ebscohost.com).

eBook Public Library Collectionaptver vairāk nekā 30 000 elektronisko grāmatu nosaukumu, kas ir speciāli atlasīti publisko bibliotēku lasītāju vajadzībām. Kolekcija piedāvā populāru pieaugušo un jauniešu daiļliteratūru, kā arī plašu izglītojošās literatūras klāstu tādās nozarēs kā veselība un fitness, spēles, amatniecība, hobiji, medicīna, pavārmāksla, reliģija, atpūta un izklaide, ģeogrāfija, tirdzniecība, finanses, ģimene, laulība, folklora, sociālā un sabiedrības labklājība, mājsaimniecība u.c. Visi nosaukumi ir pieejami neierobežotam lietotāju skaitam.Datubāze tiek sistemātiski papildināta ar jauniem izdevumiem.

 

Mājturības un tehnoloģiju olimpiādes darbu izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

 15.04.2015 
Mājturības un tehnoloģiju olimpiādes darbu izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

Sadarbībā ar Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldi no 15. līdz 30. aprīlim Latgales Centrālās bibliotēkas Lasītavā būs apskatāma 5.-9. klašu skolēnu mājturības un tehnoloģiju olimpiādes darbu izstāde “Paliktņi”.

Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā apskatāmajā izstādē tiks piedāvāti paliktņi, kas tapuši skolēnu 11. atklātās mājturības un tehnoloģiju olimpiādes “Gadalaiki – vasara” ietvaros. Olimpiāde notika vairākās kārtās. Dalībniecēm bija jāveic mājas darbs – izgatavot paliktni, izmantojot jebkuru tekstila tehniku. Darinātos paliktņus vajadzēja iesniegt izvērtēšanai olimpiādes žūrijas komisijai, kura pēc izvērtēto darbu kvalitātes un oriģinalitātes atlasīja dalībniekus olimpiādes nākamajai kārtai, kas notika Rīgā 2015. gada 11. martā.

 

Vācu kultūras pavasaris Latgales Centrālajā bibliotēkā

 13.04.2015 
Vācu kultūras pavasaris Latgales Centrālajā bibliotēkā

Jau otro gadu pēc kārtas Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) iekļaujas Vācu kultūras pavasara pilsētas pasākumu programmā. No 13. līdz 30. aprīlim LCB lasītāju apkalpošanas nodaļās visiem interesentiem būs iespēja apskatīt trīs literatūras izstādes, kas veltītas vācu valodai un kultūrai.  

LCB Periodikas lasītavā (3. stāvā) būs apskatāma literatūras izstāde “Senās grāmatas vācu valodā bibliotēkas krājumā”. Izstādē varēs iepazīties ar 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma Brokgauza un Meijera vārdnīcām, 1772. gadā izdoto Livonijas lauksaimniecības rokasgrāmatu un citām senām grāmatām.

LCB Lasītavā (2. stāvā) būs pieejama izstāde “Vācijas glezniecība”. Tā piedāvā plašu grāmatu klāstu par iepriekšējo gadsimtu vācu glezniecību un gleznotājiem, kā arī par mūsdienu māksliniekiem un tendencēm Vācijas mākslas telpā.

 

Bibliotēkā atklās divas ceļojošas fotoizstādes

 13.04.2015 
Bibliotēkā atklās divas ceļojošas fotoizstādes

Bibliotēku nedēļas ietvaros 22. aprīlī plkst. 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Lasītavā tiks atklātas divas ceļojošās fotoizstādes – “Logs uz neredzamo/neredzīgo pasauli” un “Latgales bibliotekārs – radošuma avots”.

Izstāde “Logs uz neredzamo/neredzīgo pasauli” tiek rīkota sadarbībā ar Latvijas Neredzīgo bibliotēkas Daugavpils filiālbibliotēku, kas šogad atzīmē savas pastāvēšanas 50 gadu jubileju. Ar izstādē apskatāmo fotogrāfiju starpniecību ikviens bibliotēkas apmeklētājs varēs ielūkoties neredzīgo un vājredzīgo cilvēku dzīves ikdienā. Izstādi veido trīs dažādu autoru (Daugavpils, Rīga) darbi, kuri tapuši fotokonkursa ietvaros pērnā gada septembrī. Darbu centrā ir cilvēks un viņa iespēja dzīvot piepildītu un interesantu dzīvi arī tad, ja ir zaudēta viena no svarīgākajām maņām. Izstādi papildina LNerB Daugavpils filiālbibliotēkai veltīta ekspozīcija, kas iepazīstina ar Braila rakstu.

Izstāde “Latgales bibliotekārs – radošuma avots” ir tapusi ar Latgales reģiona attīstības aģentūras, Valsts Kultūrkapitāla fonda un A/S Latvijas valsts meži finansiālu atbalstu. Tajā būs apskatāmi vairāk nekā 20 darbi, kas tapuši vairākās Latgales reģiona bibliotēkās. Izstādes īpašā vērtība ir tās dažādība, jo katrs fotogrāfs piedāvā savu skatījumu uz bibliotekāra profesijas daudzajām šķautnēm.

 

Projekts “Grāmatu starts” Daugavpilī

 1.04.2015 
Projekts “Grāmatu starts” Daugavpilī

Daugavpils publiskās bibliotēkas sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centru un LNB Atbalsta biedrību uzsāk projektu “Grāmatu starts” ģimenēm, kurās aug trīs gadus veci bērni. 

Grāmatas joprojām ir pamats tam, lai bērni augtu par gudrām, zinātkārām un radošām personībām, veidotu bagātu iztēli un valodu.“Grāmatu starts” tiek uzsākts, lai pašos mazākajos bērnos rosinātu interesi par lasīšanu, “parādītu ceļu” uz bibliotēku un iedibinātu lasīšanu kā tradīciju ģimenē.

Projekta laikā Daugavpils ģimenēm ar trīsgadīgiem bērniem būs iespēja apmeklēt īpašu pasākumu ciklu ikvienā Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē. Ģimenes, kas kopā ar bērniem ieradīsies bibliotēkā, sagaidīs bibliotekārs un iepazīstinās ar bibliotēku – parādīs bērnu stūrīti ar viņa vecumam atbilstošām grāmatām un izglītojošām spēlēm, kā arī izstāstīs par citām iespējām, ko piedāvā bibliotēka. Visi projekta dalībnieki saņems dāvanā grāmatu, mugursomiņu un mīksto rotaļlietu – projekta simbolu pūčulēnu, kuras autore ir māksliniece Inga Sproģe. Savukārt vecāki saņems brošūru par kopālasīšanu un bērnu lasītprieka veicināšanu.

 

Skaistuma svētki Latgales Centrālajā bibliotēkā

 1.04.2015 
Skaistuma svētki Latgales Centrālajā bibliotēkā

No 1. aprīļa Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā ir apskatāma Daugavpils 3. vidusskolas skolēnu vizuālās mākslas darbu izstāde “Skaistuma svētki”. Izstāde notiek Mākslas dienu ietvaros un tiek rīkota sadarbībā ar Daugavpils 3. vidusskolas vizuālās mākslas skolotāju Daigu Vasiļjevu.

Pavasaris ir burvīgs laiks – mostas daba, mainās krāsas, pasaule atplaukst visā savā krāšņumā, tāpēc arī izstādes nosaukums ir “Skaistuma svētki”. Izstādē ir apskatāmi 1.-10. klašu skolēnu darbi, kas ir tapuši mācību stundās, pulciņos un skolēnu brīvajā laikā. Jauno mākslinieku darbi par dažādām tēmām ir veidoti vizuālās mākslas skolotājas Daigas Vasiļjevas vadībā, izmantojot plašu vizuālās mākslas materiālu un tehniku klāstu.

Izstāde “Skaistuma svētki” tiks atklāta 7. aprīlī plkst. 15.30 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā un būs apskatāma līdz 30. aprīlim.

 

Noslēdzās ģimeņu publiskās runas konkursa “Saules apspīdētie – Raiņa un Aspazijas iedvesmotie” 1. cikls

 30.03.2015 
Noslēdzās ģimeņu publiskās runas konkursa “Saules apspīdētie – Raiņa un Aspazijas iedvesmotie” 1. cikls

2015. gada 27. martā Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” noslēdzās lasošo ģimeņu publiskās runas konkursa “Saules apspīdētie – Raiņa un Aspazijas iedvesmotie” 1. cikls, kas bija veltīts izcilās latviešu rakstnieces Aspazijas daiļradei. 

Konkursa gaitā ģimenēm vajadzēja sagatavot publisku runu, kas atklāj viņu izpratni par Aspazijas daiļradi un akcentē tajā aktualizēto vērtību nozīmi savas ģimenes dzīvē un mūsdienu Latvijas sabiedrībā kopumā. Konkursā piedalījās 9 ģimenes: Gržibovsku ģimene, Panteļejevu ģimene, Andrianovu ģimene, Čepuļonoku ģimene, Martirosjanu ģimene, Lietaviešu ģimene, Orlovu un Kraukļu ģimene, Minkeviču ģimene un Felču ģimene.

 

Pārcelts konkursa “IKT manā nākotnes profesijā” noslēguma pasākums

 24.03.2015 
Pārcelts konkursa “IKT manā nākotnes profesijā” noslēguma pasākums

Latgales Centrālā bibliotēka paziņo, ka tehnisku iemeslu dēļ radošo darbu konkursa “IKT manā nākotnes profesijā” noslēguma pasākums tiek pārcelts no 31. marta uz 9. aprīli. Pasākums notiks Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā plkst. 14.00.

Atvainojiet par sagādātajām neērtībām!

 

Balso par skaistāko Latvijā izdoto grāmatu!

 12.03.2015 
Balso par skaistāko Latvijā izdoto grāmatu!

Portāls "Delfi" un Latvijas Grāmatizdevēju asociācija aicina piedalīties publikas balsojumā grāmatu mākslas konkursā "Zelta ābele" un izvēlēties skaistāko pagājušā gadā Latvijā izdoto grāmatu.

Konkursa "Zelta ābele" mērķis - veicināt Latvijas grāmatizdošanas profesionālā un mākslinieciskā līmeņa izaugsmi un popularizēt sabiedrībā grāmatas, literatūru un lasīšanu, uzturēt un celt grāmatniecības prestižu, godināt Latvijas literatūru un grāmatu veidotājus

Grāmatu mākslas konkurss šogad notiek jau 22. gadu, un tā noslēguma ceremonija šogad notiks 9. aprīlī, kad tiks sadalītas galvenās balvas. Šoreiz "Zelta ābelei" 40 izdevēji bija pieteikuši 117 grāmatas. No tām "Zelta ābeles" balvai nominētas 36.

Balsot par skaistākajām grāmatām var portālā Delfi.

 

Fotoizstāde "Iedvesma" Latgales Centrālajā bibliotēkā

 12.03.2015 
Fotoizstāde

20. martā plkst. 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas abonementā tiks atklāta fotoizstāde “Iedvesma”. Izstādē apskatāmie darbi tika atlasīti konkursa kārtībā. Konkursa rīkotāja un izstādes kuratore ir māksliniece, mākslas pedagoģe un fotomākslas pasniedzēja Marta Valujeva.

Izstādē apskatāmo darbu autori ir 20 dažāda vecuma un profesiju pārstāvji, kurus vieno interese par fotomākslu. Izstādes vienojošā tēma ir iedvesma – dvēseles lidojums, kuru izraisa apgarojoša pieredze, kas priecē, aizrauj, iejūsmina, piepilda ar radošu enerģiju, atver gara acis un palīdz saskatīt spilgtu dzīves mirkļu gaistošo burvību.

 

Mūžīgie spārni: Aspazijas 150 gadu jubilejas pasākumi Daugavpils publiskajās bibliotēkās

 9.03.2015 
Mūžīgie spārni: Aspazijas 150 gadu jubilejas pasākumi  Daugavpils publiskajās bibliotēkās

2015. gadā Latvijas kultūrtelpā ar dažādiem kultūras projektiem un pasākumiem tiek atzīmēta Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubileja. 16. martā svinēsim dzimšanas dienu izcilajai latviešu dzejniecei un dramaturģei Aspazijai. Par godu šim zīmīgajam notikumam no 10. līdz 21. martam Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs risināsies literāro pasākumu cikls dažāda vecuma lasītājiem.

Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliere, Tēvzemes balvas laureāte Aspazija (dzimusi Johanna Emīlija Lizete Rozenberga, vēlāk Elza Pliekšāne) ir viena no izcilākajām latviešu literātēm, kuras vārds mūsu tautas literatūras lappusēs ir ierakstīts ar zelta burtiem. Viņas spalvai pieder 14 lugas, 11 dzejas krājumi, vairāki prozas darbi un tulkojumi. Aspazija ir unikāla figūra latviešu literatūrā, jo viņas daiļrade jau vairāk nekā simts gadus turpina uzrunāt visas lasītāju paaudzes. Bērni ir iemīļojuši viņas dzejoļus un autobiogrāfisko tēlojumu “Zila debess zelta mākoņos”. Pieaugušos saista Aspazijas lirika un drāma, kurā īpaši asi izskan sieviešu emancipācijas idejas – drosmīga uzstāšanās pret aizspriedumiem un cīņa par tiesībām noteikt savu dzīvi saskaņā ar personisko pārliecību.

 

Filma Free to Rock Daugavpilī

 5.03.2015 
Filma Free to Rock Daugavpilī

12. martā plkst. 12.00 Daugavpils Universitātes jaunajā korpusā, 115. auditorijā notiks ASV dokumentālās filmas „Brīvību ģitārai” (Free to Rock) izrāde, ko rīko ASV vēstniecība Latvijā sadarbībā ar Fondu atvērtai sabiedrībai DOTS. Filmas pamatā ir stāsts par to, kā rokmūzika veicināja aukstā kara beigas Eiropā. Filmas izrādi ievadīs saruna ar tās producentiem Dagu Jegeru un Niku Binkliju (ASV). Ieeja pasākumā – brīva.

62 minūtes garā dokumentālā filma Free to Rock tapa deviņus gadus. Tās producenti ir Grammy muzejs, Rokenrola slavas zāle un Stasa Namina centrs Maskavā ar ASV valdības atbalstu. Filma analizē, kā Amerikas kultūra un rokenrols sekmēja dzelzs priekškara krišanu. Filmā atainotie notikumi risinās Rīgā, Maskavā, Berlīnē, Ļeņingradā, Prāgā un Budapeštā. Filma parāda Dziesmotās revolūcijas norisi Baltijas valstīs un satur vairākas intervijas ar Latvijā pazīstamiem cilvēkiem – eksprezidenti Vairu Vīķi-Freibergu, diplomātu Ojāru Kalniņu, mūziķiem Pitu Andersonu un Valēriju Saifudinovu.

 

E-prasmju nedēļa Daugavpils publiskajās bibliotēkās

 4.03.2015 
E-prasmju nedēļa Daugavpils publiskajās bibliotēkās

No 23. līdz 27. martam Latvijā jau sesto reizi ritēs E-prasmju nedēļa – Eiropas mēroga sabiedrības informēšanas kampaņa, kas informē par e-prasmju lomu mācībās, darbā un ikdienas dzīvē, e-prasmju apguves iespējām, e-pakalpojumiem un citām e-vidē pieejamajām iespējām. Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles aicina interesentus piedalīties Daugavpils publisko bibliotēku rīkotājās aktivitātēs.

Latgales Centrālā bibliotēka piedāvā virkni aktivitāšu dažādām lietotāju grupām:

  • No 20. līdz 30. martam 7.-9. klašu skolēniem tiek piedāvāts informatīvs pasākums, kura laikā dalībnieki uzzinās par Latgales Centrālajā bibliotēkā pieejamajiem informācijas tehnoloģiju risinājumiem un iemācīsies lietot bibliotēkas elektroniskā kataloga mobilo versiju, kas ļauj ērti un vienkārši meklēt vajadzīgos izdevumus, iestāties rindā uz populārākajiem iespieddarbiem un pagarināt lietošanā paņemto grāmatu nodošanas termiņus.
  • Līdz 16. martam 9.-12. klašu skolēni tiek aicināti iesniegt darbus konkursam “IKT manā nākotnes profesijā”. Konkursa dalībnieku uzdevums ir izveidot 3-4 minūtes garu videofilmu “Viena darba diena manā nākotnes profesijā”, kas atklātu, kā IKT tiks izmantotas viņu nākotnes darbavietā profesionālo uzdevumu veikšanai. Pieteikties konkursam var, aizpildot pieteikuma formu un nosūtot to uz e-pasta adresi tatjana.tukane@lcb.lv. Konkursa uzvarētāji tiks paziņoti noslēguma pasākumā 31. martā. Sīkākas ziņas konkursa nolikumā.
  • 26. martā senioriem tiks rīkota praktiskā nodarbība “Planšetdators – tas ir vienkārši”, kuras laikā varēs mācīties viegli un bez bailēm lietot šo portatīvās elektroniskās ierīces tipu, lai strādātu ar failiem un mapēm, klausītos mūziku, spēlētu spēles, meklētu informāciju internetā un lietotu sociālos tīklus.

E-prasmju nedēļas pasākumi LCB un filiālēs risināsies no 20. līdz 31. martam. Sīkākas ziņas pasākumu programmā. Gaidām Jūs mūsu rīkotajos E-prasmju nedēļas pasākumos!

 

Monētu dienas Daugavpils publiskajās bibliotēkās

 3.03.2015 
Monētu dienas Daugavpils publiskajās bibliotēkās

No šī gada 3. līdz 24. martam Daugavpils publiskajās bibliotēkas ritēs Monētu dienas. Latgales Centrālajā bibliotēkā ir iespējams nobalsot par Gada monētu – skaistāko un mākslinieciski interesantāko Latvijas Bankas klajā laisto 2014. gada kolekcijas monētu. Bez tam Latvijas Banka sadarbībā ar sabiedrību Tilde un Kultūras informācijas sistēmu centru piedāvā bibliotēkas apmeklētājiem pārbaudīt savas zināšanas par monētu mākslu erudīcijas spēlē „Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes” interneta datu bāzē letonika.lv.

2014. gadā Latvijas Banka laidusi klajā sešas kolekcijas monētas – „Ainažu jūrskola”, „Baltā grāmata”, „Baltijas ceļš”, „Vecais Stenders”, „Gadskārtu monēta”, „Kurzemes baroks”. Nobalsot par kādu no sešām minētajām šīm monētām no 3. marta varēs Latvija Bankas mājas lapā www.bank.lv. Daugavpilieši varēs balsot arī Latgales Centrālajā bibliotēkā īpašā urnā. Savukārt, lai piedalītos erudīcijas spēlē, jādodas uz tuvāko publisko bibliotēku (Latgales Centrālo bibliotēku vai jebkuru no tās filiālēm) un tīmekļa vietnē www.letonika.lv jāklikšķina uz saites, kas aizvedīs uz spēles jautājumiem par Latvijas Bankas izdotajām kolekcijas monētām un tajās atspoguļotajām vērtībām – ievērojamām personībām, kultūras pieminekļiem, mākslas darbiem, vēsturiskiem notikumiem un mūsu tautas simboliem. Atbildes uz šiem jautājumiem būs jāmeklē turpat letonika.lv vai Latvijas Bankas mājas lapā. Sīkāku informāciju par spēli un tās noteikumiem varēs iegūt spēles nolikumā vai jautājot bibliotekārei. Erudīcijas spēle līdz ar balsošanu par Gada monētu noslēgsies 24. martā.

 

Radošā tikšanās ar Jeļenu Vitkeviču Latgales Centrālajā bibliotēkā

 2.03.2015 
Radošā tikšanās ar Jeļenu Vitkeviču Latgales Centrālajā bibliotēkā

Ieskandinot Daugavpils 740. gadadienu, par tradīciju kļuvušās radošās tikšanās ar mūsu novadniekiem Latgales Centrālajā bibliotēkā aizritēs pilsētas jubilejas zīmē.  2015. gada 7. martā plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā cikla “Literārā sestdiena” ietvaros notiks tikšanās ar Daugavpils mūziķi Jeļenu Vitkeviču “Manas dvēseles mūzika”. Literārais cikls tiek rīkots sadarbībā ar sabiedrisko organizāciju “Latgales novadpētnieki”.

Jeļena Vitkeviča ir mūziķe, kas uzstājas autordziesmas žanrā, raksta dziesmas gan ar saviem, gan arī ar citu dzejnieku vārdiem. Vairākkārt ir piedalījusies mūsu pilsētas un novada Dzejas dienu pasākumos, bardu saietos un dažādos mūzikas un dzejas festivālos ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā, Baltkrievijā un Krievijā.

 

Frankofonijas dienas Latgales Centrālajā bibliotēkā

 2.03.2015 
Frankofonijas dienas Latgales Centrālajā bibliotēkā

No 3. marta Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā ir apskatāma Daugavpils 9. vidusskolas franču valodas skolotājas Ludmilas Čirkstes veidotā skolēnu radošo darbu izstāde, kas ir veltīta Francijai un Francijas kultūrai.
12. martā plkst. 15.30 izskanēs izstādes atklāšanas pasākums, kura laikā skolotāja Ludmila Čirkste un viņas audzēkņi sniegs nelielu franču valodas dziesmu koncertu.

Marts ir Frankofonijas mēnesis, kad visā pasaulē risinās dažādi informatīvie un kultūras pasākumi, kas piesaista sabiedrības uzmanību franču valodai un kultūrai – izstādes, konkursi, koncerti, tikšanās, lekcijas utt. Tradicionāli galvenais šo svētku organizētājs Daugavpilī ir Daugavpils Universitātes Svešvalodu centrs, un Daugavpils vispārizglītojošajā skolās strādājošie franču valodas skolotāji. Pēdējo gadu laikā arī Latgales Centrālā bibliotēka iekļaujas Daugavpilī notiekošo pasākumu klāstā. Šogad pilsētnieku ievērībai tiek piedāvāta skolēnu radošo darbu izstāde, kas tapusi Daugavpils 9. vidusskolas franču valodas skolotājas Ludmilas Čirkstes vadībā.

 

Bibliotēka aicina balsot par Gada monētu un piedalīties konkursā par monētu mākslu

 2.03.2015 
Bibliotēka aicina balsot par Gada monētu un piedalīties konkursā par monētu mākslu

No šī gada 3. līdz 24. martam Latgales Centrālajā bibliotēkā būs iespējams nobalsot par Gada monētu – skaistāko un mākslinieciski interesantāko Latvijas Bankas klajā laisto 2014. gada kolekcijas monētu. Balsošanas laikā Latvijas Banka sadarbībā ar sabiedrību Tilde un Kultūras informācijas sistēmu centru piedāvā bibliotēkas apmeklētājiem pārbaudīt savas zināšanas par monētu mākslu erudīcijas spēlē „Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes” interneta datu bāzē letonika.lv .

2014. gadā Latvijas Banka laidusi klajā sešas kolekcijas monētas – „Ainažu jūrskola”, „Baltā grāmata”, „Baltijas ceļš”, „Vecais Stenders”, „Gadskārtu monēta”, „Kurzemes baroks”. Nobalsot par kādu no sešām minētajām šīm monētām no 3. marta varēs Latvija Bankas mājas lapā www.bank.lv. Daugavpilieši varēs balsot arī Latgales Centrālajā bibliotēkā īpašā urnā. Savukārt, lai piedalītos erudīcijas spēlē, jādodas uz tuvāko publisko bibliotēku (Latgales Centrālo bibliotēku vai jebkuru no tās filiālēm) un tīmekļa vietnē www.letonika.lv jāklikšķina uz saites, kas aizvedīs uz spēles jautājumiem par Latvijas Bankas izdotajām kolekcijas monētām un tajās atspoguļotajām vērtībām – ievērojamām personībām, kultūras pieminekļiem, mākslas darbiem, vēsturiskiem notikumiem un mūsu tautas simboliem. Atbildes uz šiem jautājumiem būs jāmeklē turpat letonika.lv vai Latvijas Bankas mājas lapā. Sīkāku informāciju par spēli un tās noteikumiem varēs iegūt spēles nolikumā vai jautājot bibliotekārei. Erudīcijas spēle līdz ar balsošanu par Gada monētu noslēgsies 24. martā.

Erudīcijas spēlē sacensība notiks individuālajā un bibliotēku līmenī. Bibliotēku apmeklētāji varēs sacensties par pareizajām atbildēm, savukārt bibliotēkas tiks vērtētas pēc aktivitātes. Sekmīgākie spēles dalībnieki un aktīvākās bibliotēkas saņems Latvijas Bankas un Tilde sarūpētās balvas, kuras tiks pasniegtas Gada monētas noslēguma pasākumā 28. aprīlī Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejā.

 

Izsludināta pieteikšanās “Plašā Apvāršņa konkursam”

 26.02.2015 
Izsludināta pieteikšanās “Plašā Apvāršņa konkursam”

Atzīmējot Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gadskārtu, Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) sadarbībā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi rīko “Plašā Apvāršņa konkursu” jaunajiem lasītājiem. Tā galvenais temats būs Raiņa un Aspazijas darbi, idejas un dzīvesstāsti, kuri tiks aktualizēti mūsdienu bērnu lasīšanas pieredzē.

Konkursa galvenā balva būs iespēja piedalīties vienu nedēļu ilgā bezmaksas nometnē jaunajiem lasītājiem Raiņa un Aspazijas iemīļotajā pilsētā Jūrmalā. Nometnes programmā līdztekus veselīgai atpūtai dabā ieplānotas ekskursijas, nodarbības muzejos, grāmatām veltītas spēles un konkursi, radošas darbnīcas, tikšanās ar rakstniekiem un citām radošām personībām.

 

Bibliotēka izsludina pieteikšanos ģimeņu publiskās runas konkursam “Saules apspīdētie – Raiņa un Aspazijas iedvesmotie”

 25.02.2015 
Bibliotēka izsludina pieteikšanos ģimeņu publiskās runas konkursam “Saules apspīdētie – Raiņa un Aspazijas iedvesmotie”

Sagaidot Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubileju, Latgales Centrālā bibliotēka izsludina pieteikšanos lasošo ģimeņu publiskās runas konkursam “Saules apspīdētie – Raiņa un Aspazijas iedvesmotie”. Konkurss notiks divos ciklos – “Veltījums Aspazijai” 2015. gada martā un “Veltījums Rainim” 2015. gada maijā.

2015. gads Latvijas kultūrtelpā aizrit Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubilejas zīmē. 16. martā tiks svinēta Aspazijas dzimšanas diena, bet 11. septembrī gaidāmas Raiņa jubilejas svinības. Daudzas kultūras un izglītības iestādes visā Latvijā rīko dižajam literātu pārim veltītus pasākumus, kuru nolūks ir akcentēt Raiņa un Aspazijas daiļrades nozīmi un tajā ietverto vērtību aktualitāti 21. gadsimta sabiedrībā. Arī Latgales Centrālā bibliotēka iekļaujas šajā kustībā, piedāvājot ģimenēm piedalīties autoriem veltītā publiskās runas konkursā.

 

Tikšanās ar mūziķi Arni Slobožaņinu Latgales Centrālajā bibliotēkā

 25.02.2015 
Tikšanās ar mūziķi Arni Slobožaņinu Latgales Centrālajā bibliotēkā

Nav svarīgi, kurā vietā Tu sāc, svarīgi ir,
cik augstu Tu mērķē, lai gūtu panākumus.
N. Mandela

2015. gada 4. martā plkst. 17.00 Latgales Centrālā bibliotēka aicina rokmūzikas cienītājus un citus interesentus uz radošo tikšanos ar Daugavpils mūziķi, rokgrupas “Dabasu Durovys” solistu Arni Slobožaņinu.

Pasākuma apmeklētājiem būs unikāla iespēja tikties ar interesantu un radošu skatuves mākslinieku – grupas “Dabasu Durovys” solistu Arni Slobožaņinu. Vakara laikā grupas līderis stāstīs par saviem sasniegumiem mūzikā, par savu radošo darbību un nākotnes plāniem. Visiem interesentiem būs iespēja uzdot jautājumus un pasākuma noslēgumā saņemt mūziķa autogrāfu.

 

Aicinām pieteikties bezmaksas angļu valodas kursiem

 25.02.2015 
Aicinām pieteikties bezmaksas angļu valodas kursiem

No 2015. gada 25. februāra līdz 4. martam Latgales Centrālā bibliotēka aicina lietotājus pieteikties ASV Informācijas centra rīkotajiem angļu valodas kursiem (iesācēju līmenis). Šis bezmaksas pakalpojums ir pieejams visiem Latgales Centrālās bibliotēkas lietotājiem.

Pieteikties var:
•    zvanot pa tālruni 65422483,
•    rakstot uz e-pastu natalija.oseverova@lcb.lv (nepieciešams norādīt savu vārdu, uzvārdu, lasītāja kartes numuru un kontakttālruni),
•    personīgi ASV Informācijas centrā, kas atrodas Latgales Centrālās bibliotēkas 4. stāvā, Rīgas ielā 22a. Līdzi jāņem Latgales Centrālas bibliotēkas lasītāja karte.

Dalībnieku skaits kursos ir ierobežots. Gaidām jūsu pieteikumus.

 

Daugavpils publiskajās bibliotēkās ir pieejama datubāze Britannica

 19.02.2015 
Daugavpils publiskajās bibliotēkās ir pieejama datubāze Britannica

No 2015. gada 19. februāra līdz 31. decembrim Latgales Centrālajā bibliotēkā un tās filiālēs ir pieejama datubāze Britannica (http://library.eb.co.uk/).  Tā ir universāla daudznozaru enciklopēdiju publikāciju datubāze angļu valodā, kur apkopota uzticama un droša informācija visām vecuma grupām: jauniešiem, studentiem un pieaugušajiem. Datubāze satur rakstus, attēlus (fotogrāfijas, kartes, ilustrācijas), video un audiomateriālus, e‑grāmatas, statistikas materiālus un saites uz citām interneta vietnēm.

Datubāze Britannica būs noderīga mācībām un darbam, kā arī pētniecībai. Tā sniedz informāciju par svarīgākajiem notikumiem pasaulē, sasniegumiem dažādās nozarēs, ievērojamām personām, piedāvā ziņu apskatus no The New York Times un BBS News, kā arī ar interaktīvu pasaules atlantu, rakstus par dažādām valstīm un reģioniem, demogrāfiskus rādītājus.Informācija tiek pastāvīgi atjaunināta un uzlabota.

 

Daugavpils arhitektoniskā daudzveidība Saules skolas audzēkņu zīmējumos

 13.02.2015 
Daugavpils arhitektoniskā daudzveidība Saules skolas audzēkņu zīmējumos

Ieskandinot Daugavpils 740. gadadienu, no 20. februāra līdz 20. martam Latgales Centrālajā bibliotēkā būs apskatāma Daugavpils  Dizaina  un  mākslas  vidusskolas  “Saules skola” audzēkņu darbu izstāde “Dažāda Daugavpils”.

Mācību gads Daugavpils Dizaina  un  mākslas  vidusskolā tradicionāli sākas ar plenēru – tā laikā audzēkņi attēlo apkārtējo vidi reālistiskos un dekoratīvos darbos. Šogad plenēra laikā Saules skolas audzēkņi tika aicināti pievērst uzmanību Daugavpils arhitektūras daudzveidībai – izcelt subjektīvo, lai dalītos atklājuma priekā un apkārtējos mudinātu meklēt “savas” vietas šajā tik dažādajā pilsētā.

 

Ēnu diena Daugavpils publiskajās bibliotēkās

 12.02.2015 
Ēnu diena Daugavpils publiskajās bibliotēkās

Šī gada 11. februārī Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs norisinājās Latvijā populārā karjeras izglītības akcija „Ēnu diena”. Daugavpils publiskajās bibliotēkās ēnas viesojās jau otro gadu pēc kārtas.

Ēnu diena Latvijā notiek jau vairākus gadus. Tās ietvaros skolēni apmeklē dažādas darba vietas un kļūst par darbinieku “ēnām”, tas ir, seko līdzi darbinieku ikdienas gaitām un gūst nepastarpinātu praktisku pieredzi par konkrētās profesijas specifiku.

Šogad Ēnu dienas ietvaros Daugavpils publiskās bibliotēkas uzņēma 4 ēnotājus.Vienas dienas laikāskolēni uzzināja, kādām zināšanām un prasmēm jāpiemīt bibliotekāram, kā arī kādi ikdienas pienākumi jāveic bibliogrāfam un filiālbibliotēkas vadītājam. Iegūtās zināšanas skolēniem būs noderīgas mācībās, kā arī palīdzēs nākotnes profesijas izvēlē.

 

Interesantākie fakti un notikumi Daugavpils publiskajās bibliotēkās 2014. gadā

 3.02.2015 
Interesantākie fakti un notikumi Daugavpils publiskajās bibliotēkās 2014. gadā

Mūsdienu bibliotēka ir dinamiska, daudzfunkcionāla informācijas, kultūras un mācību telpa, kas lietotājam piedāvā plašu pakalpojumu spektru. Nupat it aizvadīts kārtējais darba cēliens Daugavpils publiskajās bibliotēkās. Apkopojot pērngad paveikto, piedāvājam dažus interesantus faktus un skaitļus par Latgales Centrālās bibliotēkas un tās sešu filiāļu darbu 2014. gadā.

Bibliotēka un lietotāji: cik mūsu ir?
Salīdzinot ar 2013. gadu, lasītāju skaits Daugavpils publiskajās bibliotēkās ir audzis par 711. Tādējādi aizvadītā gada nogalē LCB un tās filiālēs bija 15 026 reģistrētu lietotāju. Patīkami, ka daugavpilieši novērtē bibliotēku darbu, un ceram, ka šī pozitīvā tendence turpināsies.

Bibliotēka visiem: kas mēs esam?
Visbiežāk Daugavpils bibliotēkas apmeklē bērni vecumā no 9 līdz 14 gadiem, jaunieši no 15 līdz 20 gadiem un pieaugušie no 20 līdz 30 gadiem. Arī seniori vecumā no 62 līdz 70 gadiem ir aktīvi bibliotēkas lietotāji. Visjaunākajam lasītājam, kuru bibliotēkā pierakstīja vecāki, ir 3 mēneši, bet visvecākajam – 93 gadi. Bibliotēka ir atvērta visiem!

Bibliotēka aicina: kādēļ mēs esam?
2014. gadā Latgales Centrālo bibliotēku un tās filiāles lietotāji apmeklēja 205 328 reizes. Cilvēki nāk palasīt avīzi vai žurnālu, apmainīt grāmatas un pasērfot internetā. Cits ienāk vienkārši aprunāties, cits nāk uz lietišķu vai draudzīgu tikšanos. Arī turpmāk aicinām tikšanās vietu nemainīt! Gaidām Jūs arī šogad.

 

Annas Mekšas grafikas darbu izstāde periodikas lasītavā

 2.02.2015 
Annas Mekšas grafikas darbu izstāde periodikas lasītavā

No 3. februāra Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Periodikas lasītavā ir apskatāma Daugavpils 9. vidusskolas vizuālās mākslas skolotājas Annas Mekšas grafikas darbu izstāde “Manas pilsētas melodijas un krāsas”. Izstāde ir veltījums Daugavpilij pilsētas 740. gadadienā.

Tā ir jau otrā mākslinieces izstāde LCB periodikas lasītavā. Pirmo ekspozīciju veidoja darbi, kuros attēlota klusā daba. Šoreiz skatītāju vērtējumam tiek piedāvāta pilsētas ainava grafikā.

Anna Mekša atzīst, ka vizuālās mākslas skolotājs savā dziļākajā būtībā ir radošs cilvēks. Jau 25 gadus Anna ne tikai māca citus, bet arī pati radoši izpaužas un organizē savu darbu izstādes. Anna Mekša jūt, ka pedagoģiskā un radošā darbība ļauj viņai pastāvīgi attīstīties un palikt interesantai gan sev, gan apkārtējiem.

 

Grāmata „Latgalē dzimušu mākslinieku dzīvesstāsti. Pēteris Martinsons” Daugavpils bibliotēkās

 2.02.2015 
Grāmata „Latgalē dzimušu mākslinieku dzīvesstāsti. Pēteris Martinsons” Daugavpils bibliotēkās

Janvārī Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs organizēja pasākumu ciklu, pieminot keramiķi Pēteri Martinsonu viņa dzimšanas dienā. Tā ietvaros tika prezentēts izdevums "Latgalē dzimušu mākslinieku dzīvesstāsti. Pēteris Martinsons". Izdevums ir tapis ar Latgales reģiona attīstības aģentūras izsludinātās Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas "Latvijas Valsts mežu atbalstītā Latgales kultūras programma 2014" atbalstu. Tā ir pirmā publikācija sērijā "Latgalē dzimušu mākslinieku dzīvesstāsti", ko veido Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs.

Pēterim Martinsonam Daugavpils bija dzimtā pilsēta un pirmās atmiņas par bērnību, tāpēc ir likumsakarīgi, ka mūža nogalē viņš atgriezās Daugavpilī. Savās piezīmēs mākslinieks rakstīja: “Daugavpilī ir mana pasaule…”

Izdevumā pēc Pētera Martinsona stāstījuma sniegts ne tikai viņa dzīves atstāsts, bet arī izaicinājums lasītājam mēģināt iepazīt mākslinieka personību caur viņa domāšanu, individuālo un pasaules uztveri. Publikāciju ilustrē foto un citi materiāli no Pētera Martinsona radinieku, draugu un kolēģu privātajiem arhīviem, tekstu papildina redaktoru Zanes Melānes un Zandas Zībiņas sagatavotie komentāri. 

 

Aicinām atzīmēt Drošāka interneta dienu 2015

 29.01.2015 
Aicinām atzīmēt Drošāka interneta dienu 2015

10. februāris ir Vispasaules Drošāka interneta diena, kas Latvijā tiks atzīmēta jau divpadsmito gadu pēc kārtas. Šogad tā aizrit ar moto – “Kopā par labāku internetu!”. Turpinot iepriekšējo gadu tradīciju, Latvijas Interneta asociācijas “Net-Safe Latvia” Drošāka interneta centrs un sadarbības partneri organizē izglītojošus un informatīvus pasākumus, iesaistot tajos Latvijas skolas, bibliotēkas un plašu sabiedrību.

Aicinot interneta lietotājus domāt par drošību un kopā radīt labāku interneta vidi, tiks organizētas šādas aktivitātes, kurās aicinām aktīvi piedalīties arī jūs:

  1. No 3. līdz 13. februārim Latgales Centrālajā bibliotēkā un tās filiālēs bērniem, pusaudžiem un jauniešiem būs iespēja uzzināt, cik droši lietot portālus “draugiem.lv” un “facebook.com”, un kas būtu jāņem vērā, lai pasargātu sevi un savu kontu. Sīkākas ziņas par Drošāka interneta dienas pasākumiem Daugavpils publiskajās bibliotēkās meklējiet pasākumu programmā.
     
  2. 9., 10. februāris.Seminārs skolēniem un skolotājiem “Projektu metode, mācoties drošību internetā”. Seminārā dalībnieki diskutēs par interneta drošību mācību procesa kontekstā, kā arī paši veidos mācību projektus etwinning.net vidē par drošību internetā.
 

Novembra Spodrības diena Latgales Centrālajā bibliotēkā

 23.11.2015 
Novembra Spodrības diena Latgales Centrālajā bibliotēkā

Cienījamie lasītāji!

2015. gada 26. novembrī Latgales Centrālajā bibliotēkā - Spodrības diena.

Spodrības dienā bibliotēka ir slēgta un lasītājus neapkalpo. Atvainojiet par sagādātajām neērtībām!

 

Arhibīskapa Jāņa Pommera piemiņas pasākums

 26.01.2015 
Arhibīskapa Jāņa Pommera piemiņas pasākums

2015. gada 30. janvārī plkst. 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā notiks pasākums Latvijas Pareizticīgās baznīcas Rīgas un Latvijas arhibīskapa Jāņa Pommera nāves 80. gadadienas piemiņai. Pasākuma ietvaros vēsturnieks, publicists un pedagogs Sergejs Mazurs (Rīga) piedāvās sava ilggadējā pētījuma rezultātus par ievērojamā garīdznieka dzīves gājumu un mocekļa nāvi.

Arhibīskaps Jānis Pommers bija Latvijas Pareizticīgās baznīcas Valdošais Virsgans no 1921. līdz 1934. gadam. Viņa kalpošanas laikā tika pieņemts Latvijas Pareizticīgās baznīcas nolikums, baznīca ieguva oficiālu juridisku statusu un īpašuma tiesības. Atsāka darbību Rīgas Pareizticīgo garīgais seminārs, tika atjaunoti kara laikā izpostītie dievnami un draudzes. Laika posmā no 1926. līdz 1931. gadam Jānis Pommers bija ievēlēts Latvijas Republikas Saeimā, kur aktīvi aizstāvēja Latvijas Pareizticīgās baznīcas intereses. 1934. gadā arhibīskaps Pommers tika nežēlīgi noslepkavots. Vēlāk kanonizēts kā Svētais svētmoceklis Rīgas Jānis. Viņa svētās relikvijas glabājas Kristus Piedzimšanas katedrālē, kur tās joprojām apmeklē un pielūdz ticīgie.

Pasākumā piedalīsies arī dziedātāja Maija Kalniņa.

 

Jaunas bibliotekārās stundas Daugavpils publiskajās bibliotēkās!

 23.01.2015 
Jaunas bibliotekārās stundas Daugavpils publiskajās bibliotēkās!

Jau otro gadu pēc kārtas Daugavpils publiskās bibliotēkas piedāvā bezmaksas bibliotēkas pakalpojumu – tematiskās, interaktīvās un izzinošās bibliotekārās stundas pilsētas bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem.

Ņemot vērā izglītības iestāžu lielo interesi un šī pakalpojuma pieprasījumu, esošais bibliotekāro stundu piedāvājums šogad tika pārstrādāts un papildināts. Mazie bibliotēku lietotāji varēs iepazīties ar plašo grāmatu pasauli un literatūras žanriem, uzzinās par bibliotēkas lietošanas noteikumiem, apgūs pareizas iemaņas grāmatu lietošanā, iepazīsies ar bibliotēku uzziņu literatūras krājumiem, apgūs iemaņas elektroniskā kataloga un datubāzu izmantošanā un iepazīs elektroniskās grāmatas. Piedaloties tematiskajās bibliotekārajās stundās, jaunieši iepazīs literatūras daudzveidību, Latvijas un ārzemju ievērojamāko rakstnieku daiļradi, papildinās zināšanas saskarsmes psiholoģijas jomā. Savukārt pieaugušie varēs iesaistīties grāmatu jaunumu apskatos un diskusijās.

 

Atcelts pasākums

 22.01.2015 
Atcelts pasākums

Informējam, ka sakarā ar gripas epidēmiju tiek atcelts 6. februārī plkst. 16.30 - 20.00 paredzētais pasākums "Latgales pareizticības pērles" LCB Periodikas lasītavā.

Pasākuma norises datums un laiks tiks precizēts. Sekojiet informācijai mūsu mājas lapā! Atvainojiet par sagādātajām neērtībām!

 

Bibliotēka sumināja bērnu un jauniešu radošo darbu konkursa uzvarētājus

 22.01.2015 
Bibliotēka sumināja bērnu un jauniešu radošo darbu konkursa uzvarētājus

2014. gada nogalē Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs izsludināja bērnu un jauniešu radošo darbu konkursu “Winter Miracles”. Konkursa dalībniekiem bija dots uzdevums atspoguļot savu izpratni par Ziemassvētku svinēšanu ASV trīs radošās izpausmes formās – zīmējumos, pašsacerētos dzejoļos un pašu veidotās īsfilmās. 2015. gada 20. janvārī konkursa noslēguma pasākumā Latgales Centrālajā bibliotēkā tika apkopoti rezultāti un sumināti uzvarētāji.

Atklājot pasākumu, klātesošus uzrunāja LCB vadītāja Jeļena Šapkova, ASV Informācijas centra koordinatore Natālija Oševerova un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes angļu valodas metodiķe Ilona Ustinova. Tika pausts gandarījums par skolēnu aktivitāti. Izskanēja pateicība skolotājiem, kas palīdzēja bērniem un jauniešiem sagatavot konkursa darbus.

 

2014. gada grāmatu tops – lasītākās grāmatas Daugavpils publiskajās bibliotēkās

 21.01.2015 
2014. gada grāmatu tops – lasītākās grāmatas Daugavpils publiskajās bibliotēkās

Ir jāmīl viena grāmata, pirms mīlēt visu literatūru” /I. Ziedonis/

Kā ik gadu, arī 2014. gadā viens no galvenajiem Daugavpils publisko bibliotēku mērķiem bija pilsētnieku informacionālo vajadzību apmierināšana, piedāvājot augstvērtīgu un pieprasītu literatūru. 2015. gada sākumā bibliotēkas atskatījās uz lasītāju pieprasījumu tendencēm un noteica aizvadītā gada iecienītākās grāmatas latviešu un krievu valodā.

2014. gadā Daugavpils publiskās bibliotēkas iegādājās vairāk nekā 9 000 jaunu grāmatu eksemplāru, tai skaitā daiļliteratūru un nozaru literatūru gan drukāto grāmatu, gan klausāmgrāmatu formā. Daiļliteratūras cienītāju interesi piesaistīja kā oriģinālliteratūra, tā arī tulkotā aizrobežu literatūra. Latviešu oriģinālliteratūras lasītāko autoru vidū ierindojās Māra Zālīte, Inga Ābele, Laima Kota (Laima Muktupāvela). Aizrobežu literatūras cienītāji izvēlējās Džona Grīna, Pītera Meila un Gijoma Miso romānus. Populāri bija arī mūsdienu krievu autoru darbi - gan atkārtotie izdevumi, gan jaunākā literatūra.

Bibliotēkas pateicas saviem lasītājiem par uzticību un plāno turpināt komplektēt krājumu ar vērtīgu un pieprasītu literatūru. Uz tikšanos Daugavpils publiskajās bibliotēkās arī jaunajā 2015. gadā!

Ar pilnu pieprasītāko grāmatu sarakstu latviešu valodā ir iespējams iepazīties šeit.
Ar pilnu pieprasītāko grāmatu sarakstu krievu valodā ir iespējams iepazīties šeit.

 

Daugavpils mazie lasītāji pārsteidz

 20.01.2015 

Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Bērnu bibliotēka “Zīlīte” atskatās uz 2014. gadā paveikto darbā ar pašiem mazākajiem lasītājiem – pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem – un uzsāk 2015. gadu ar jaunām aktivitātēm.

Mēdz teikt: “Kā jaunais gads iesāksies, tāds tas arī būs!”. Visi priekšvēstneši liecina, ka 2015. gads Bērnu bibliotēkai ”Zīlīte” izvērtīsies ražīgs. Jau pašā gada sākumā, 15. janvārī, bibliotēkas darbiniekiem patīkamu pārsteigumu sarūpēja Daugavpils 32. pirmsskolas izglītības iestādes audzēkņi, skolotāji un vecāki. Mazie grāmatmīļi uz bibliotēku atbrauca ar īpaši šim gadījumam sarūpētu lielu autobusu. Skolotāju un vecāku uzraudzībā Bērnu bibliotēkas darbinieki organizēja ekskursiju pa bibliotēku un novadīja pasaku meistares Annas Sakses jubilejai veltītu literāri-tematisko pasākumu “Saklausīsim neikdienišķo Annas Sakses pasakās”.

 

“Pēteris Martinsons. Grafika” – izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

 20.01.2015 
“Pēteris Martinsons. Grafika” – izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

2015. gada 28. janvārī plkst. 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā tiks atklāta Pētera Martinsona grafikas izstāde “Pēteris Martinsons. Grafika”

Lai gan arhitekta, pedagoga un mākslinieka Pētera Martinsona vārds asociējas ar Latvijas laikmetīgo keramiku, grafikas tehnikā veiktie smalkie, pat kaligrāfiskie zīmējumi bija viņa ikdienas un vairāku keramikas izstāžu neatņemama sastāvdaļa. Formātos dažādie zīmējumi reizēm bija kā skices, kas pārtapa ar apbrīnojamu rūpību un pacietību veidotos keramikas darbos, kā atsevišķi, glīti ierāmēti mākslas darbi vai vienkāršas piezīmes, domu lidojums, sajūtu atspoguļojums uz nelielām piezīmju lapiņām vai no teksta brīviem papīra laukumiem.

Izstādē skatāmi Pētera Martinsona grafikas zīmējumi, kas tapuši laika posmā no 1980. līdz 2009. gadam. Izstāde veidota sadarbībā ar lielāko Pētera Martinsona keramikas kolekcijas un privātā arhīva glabātāju – Daugavpils Marka Rotko mākslas centru – un ir veltījums māksliniekam, pieminot viņa dzimšanas dienu.

 

Jaunākie preses izdevumi Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālbibliotēkās

 14.01.2015 
Jaunākie preses izdevumi Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālbibliotēkās

2015. gadā Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālbibliotēkās ir abonēti 182 periodiskie izdevumi latviešu, krievu un angļu valodā. Tie ir gan tradicionālajā drukātajā veidā, gan e-formātā.


Jebkurā bibliotēkā lietotājs var atrast savai gaumei atbilstošu žurnālu vai avīzi. Tēmu skaits, ko aptver periodisko izdevumu saturs, ir ļoti plašs – no sabiedriski politiskām, vēsturiskām, izzinoši populārzinātniskām, literārām, mākslas tēmām līdz praktiskiem padomiem un “dzeltenajai” presei.

 

Ekslibru kolekcijas izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

 13.01.2015 
Ekslibru kolekcijas izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

20. janvārī plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas abonementā notiks izstādes “Grāmatu grafika” atklāšana.  Izstādē būs apskatāmi darbi no bibliofila Nikolaja Milina ekslibru kolekcijas.

Izstādes ekspozīcijā ir vairāk nekā 250 oriģināli ekslibru eksemplāri, kas ir veidoti dažādās grafikas tehnikās.  Ekslibru autori ir pazīstami sava laika mākslinieki no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Polijas, Baltkrievijas, Krievijas un Ukrainas.

Ar ekslibru kolekcionēšanu Nikolajs Milins aizrāvās pagājušā gadsimta 70. gados. Patlaban viņa kolekcijā ir vairāk nekā 5 000 ekslibru, kas tematikas ziņā ir ļoti dažādi. Pēc Nikolaja Milina nāves kolekcija tiek uzglabāta ģimenes arhīvā un laiku pa laikam tiek eksponēta dažādās izstādēs.

 

Latvijas pasaku karalienei Annai Saksei – 110

 8.01.2015 
Latvijas pasaku karalienei Annai Saksei – 110

2015. gada 16. janvārī izcilajai latviešu rakstniecei Annai Saksei aprit 110 gadi. Lielāko popularitāti Anna Sakse ir guvusi ar sava daiļrades pēdējā posma darbiem – literārajām pasakām. Tieši tādēļ viņa ir pazīstama kā Latvijas pasaku karaliene.

Vairāku paaudžu bērni ir uzauguši, klausoties un lasot Annas Sakses pasakas “Čitas burtnīca”, “Kā zaķis brauca uz Rīgu pēc skābu kāpostu sēklām”, “Laimes kalējs”, “Puķu zirnītis”, “Zāles stiebrs” un citas. Filozofiskās “Pasakas par ziediem” joprojām turpina uzrunāt un aizraut pieaugušos lasītājus. To krāšņā valoda un spilgtā tēlu galerija rosina pārdomas par cilvēka likteņa līkločiem un rakstura šķautnēm, ko atklāj dramatiski pagriezieni varoņu dzīves ceļā.

 

Olgas Kazakovas personālizstāde “Kaleidoskops”

 5.01.2015 
Olgas Kazakovas personālizstāde “Kaleidoskops”

7. janvārī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā notiks Olgas Kazakovas personālizstādes “Kaleidoskops” atklāšana.

Olga Kazakova ir dzimusi Daugavpilī 1990. gadā. Šobrīd studē krievu filoloģiju Daugavpils Universitātē. Māksla ir viņas vaļasprieks.

“Kaleidoskops” ir Olgas Kazakovas pirmā personālizstāde. Tai ir atlasīti darbi, kas zīmēti ar tušu un pildspalvu. Ar apbrīnojamu veiklību vilktie smalko līniju vijumi atklāj autores radošās domas lidojumu un iekšējās pasaules dziļumu.

Par saviem darbiem Olga saka: “Zīmēšana bija viena no pirmajām prasmēm, kuras es apguvu bērnībā. Tagad tā ir kļuvusi par manu galveno hobiju. Viss, kas piedāvāts šajā izstādē, man pašai ir pārsteigums. Ņemot rokā zīmuli, es ne vienmēr zinu, kāds zīmējums izveidosies darba beigās."

 
@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2023 Piekļūstamība