Jaunumi - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Jaunumu arhīvs
Darba laiks
Kontakti
Jaunās grāmatas
Lietotāju apmācība
Bibliotekārās stundas
Jautā bibliotēkai
Iepirkumi
BibliotekāriemTuvākie notikumi


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Jaunumi
1 2 3  » »»

 

No 12. janvāra Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles atsāk darbu

 11.01.2021 
No 12. janvāra Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles atsāk darbu

Saskaņā ar 2021. gada 7. janvāra grozījumiem Ministru kabineta rīkojumā Nr. 655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” un Kultūras ministrijas vadlīnijām bibliotēku darbībai Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) un tās filiāles no 12. janvāra atsāk lietotāju apkalpošanu klātienē, lai nodrošinātu grāmatu izsniegšanu un saņemšanu.

1. Ikvienam bibliotēkas apmeklētājam no 7 gadu vecuma obligāti jāvalkā sejas maska vai sejas vairogs. Ienākot bibliotēkā, ir jādezinficē rokas.

2. Bibliotēkās var notikt tikai individuāli apmeklējumi, izņemot vienas mājsaimniecības locekļus.

3. Bibliotēkas apmeklējuma laikā jāievēro 2 metru distance, vienam apmeklētājam tiek paredzēti vismaz 10 kvadrātmetri.

4. Bibliotēkas apmeklētāji bibliotēkas telpās drīkst uzturēties ne ilgāk par 15 minūtēm.

5. Bibliotēkās turpina grāmatu, žurnālu un citu izdevumu izsniegšanu uz mājām. Bibliotēku lasītavas apmeklētājiem ir slēgtas. Visi no lasītājiem saņemtie izdevumi tiek ievietoti “karantīnā” uz 72 stundām.

6. Bibliotēkas apmeklētājiem nav pieejami datori publiskai lietošanai.

7. Bibliotēkās tiek aizliegta klātienes pasākumu organizēšana, lietotāju apmācības un radošās nodarbības grupās.

8. Apmeklētājiem ir slēgts Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs.

9. Bibliotēkas telpās aizliegts atrasties personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm (drudzis, klepus, elpas trūkums).

10. Bibliotēkas apmeklētāji tiek aicināti izmantot pakalpojumus attālināti.

11. LCB un tās filiāļu reģistrētajiem lietotājiem, uzrādot lasītāja karti, tiek nodrošināta iespēja nodot grāmatas jebkurā Daugavpils publiskajā bibliotēkā neatkarīgi no tā, kurā bibliotēkā grāmatas tika paņemtas.

12. Mainoties epidemioloģiskajai situācijai, bibliotēkas apmeklētāju apkalpošanas kārtība var tikt grozīta.

 

Vērtīgo grāmatu iepirkumā iegūtie izdevumi jau pieejami Daugavpils lasītājiem

 18.01.2021 
Vērtīgo grāmatu iepirkumā iegūtie izdevumi jau pieejami Daugavpils lasītājiem

Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstītā projekta “Vērtīgo grāmatu iepirkums Latvijas publiskajām bibliotēkām” ietvaros 2020. gada nogalē Daugavpils publiskās bibliotēkas saņēma 308 grāmatu eksemplārus 2697,35 EUR vērtībā. Starp jaunajām grāmatām ir gan nozaru literatūras izdevumi, gan daiļliteratūras darbi kā pieaugušajiem, tā arī bērniem un jauniešiem.

Ņemot vērā nepieciešamību atbalstīt krīzes skarto grāmatniecības nozari – grāmatu autorus, ilustratorus un tulkotājus – un kvalitatīvi papildināt Latvijas publisko bibliotēku krājumus ar augstvērtīgiem pēdējo gadu izdevumiem, 2020. gada 16. jūnijā Ministru kabinets atbalstīja Kultūras ministrijas izstrādāto rīcības plānu un nolēma tam piešķirt finansējumu 300 000 EUR apmērā no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Vērtīgo grāmatu iepirkuma programmu Latvijas publiskajām bibliotēkām īstenoja Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Projekta “Vērtīgo grāmatu iepirkums Latvijas publiskajām bibliotēkām” ietvaros Latvijas publisko bibliotēku krājumi tika papildināti ar daudzveidīgu un kvalitatīvu Latvijas izdevēju produkciju. Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles saņēma 308 grāmatu (123 grāmatu nosaukumi) eksemplārus, kuras pēdējos gados ir guvušas starptautisku un nacionālu atzinību – nominētas vai arī ieguvušas Latvijas Literatūras gada balvu, balvu “Zelta ābele”, Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu u.c.

 

Daugavpils publiskās bibliotēkas aicina atcerēties barikāžu laiku

 14.01.2021 
Daugavpils publiskās bibliotēkas aicina atcerēties barikāžu laiku

Pirms 30 gadiem Latvijas neatkarības atbalstītāji aizstāvēja savas valsts brīvību pret militārām akcijām un neatkarības pretiniekiem. Galvaspilsētas Rīgas ielas tika piepildītas ar ļaudīm un smago tehniku no visas Latvijas. Visiem bija kopīgs mērķis - ar kailām rokām, ar tautas gara spēku nosargāt savas valsts neatkarību. Godinot barikāžu aizstāvju drosmi, Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles ir sagatavojušas tematiskas bibliotekārās stundas un aicina kopā atcerēties 1991. gada janvāra notikumus.

Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) 10.-12. klašu skolēniem piedāvā tiešsaistes bibliotekāro stundu “Domā par Latviju – piemini barikādes”. Vidusskolēni tiks iepazīstināti ar 1991. gada janvāra notikumu hronoloģiju, barikāžu dalībnieku atmiņu stāstiem un uzziņu literatūru par šo laika posmu, kas pieejama bibliotēkas krājumā. Bibliotekārās stundas noslēgumā skolēni tiks aicināti iesaistīties diskusijā par jauniešu lomu barikāžu notikumos. Pieteikšanās pa tālruni 654 26422 vai rakstot uz e-pastu jelena.dusjaviciene@lcb.lv.

LCB filiāle Bērnu bibliotēka “Zīlīte” 7.-9. klašu skolēniem sagatavojusi tiešsaistes bibliotekāro stundu “Pie barikāžu atmiņu ugunskura”. Skolēni uzzinās, ko nozīmē barikādes un kāda ir to loma Latvijas vēsturē, kā arī būs iespēja noklausīties vienu no barikāžu dalībnieku atmiņu stāstiem. Pasākuma noslēgumā iegūto zināšanu nostiprināšanai paredzēta viktorīna “Atmiņas par barikāžu dienām”. Pieteikšanās pa tālruni 654 21750 vai rakstot uz e-pastu dace.jakovele@lcb.lv.

7.-9. klašu skolēniem tiešsaistes bibliotekāro stundu piedāvā arī LCB filiāle Pārdaugavas bibliotēka – “Latvijai brīvības ausmu nesa Gaisma no barikāžu ugunskuriem /A. Lībers/”. Skolēniem tiks stāstīts par 1991. gada janvāra notikumiem, to cēloņiem un šo notikumu nozīmi mūsu valsts vēsturē. Bibliotekārajā stundā izskanēs barikāžu aculiecinieces atmiņas par tā laika notikumiem, kā arī būs iespēja uzdot interesējošus jautājumus. Pieteikšanās pa tālruni 654 23339 vai rakstot uz e-pastu inese.lutoka@lcb.lv.

 

Divu gadu laikā ievērojami augusi un pilnveidota 3td e-GRĀMATU bibliotēka

 7.01.2021 
Divu gadu laikā ievērojami augusi un pilnveidota 3td e-GRĀMATU bibliotēka

Jaunā – 2021. – gada pirmajās dienās savas pastāvēšanas otro gadadienu atzīmē lasītāju iecienītā 3td e-GRĀMATU bibliotēka (vietnē www.3td.lv), kas salīdzinoši īsā laikā ieguvusi lielu popularitāti un iekarojusi noteiktu vietu grāmatniecības un bibliotekāro pakalpojumu klāstā, lasītāju skaita ziņā kļūstot par vienu no lielākajām publiskajām bibliotēkām Latvijā. Kultūras informācijas sistēmu centra (KISC) pārziņā esošajā e-grāmatu lasīšanas platformā šobrīd ar valsts atbalstu tiek piedāvāts bez maksas lasīt gandrīz pustūkstoti e-grāmatu latviešu valodā, ko sarūpējušas četras izdevniecības – “Zvaigzne ABC”, “Apgāds Mansards”, “Prometejs” un “Latvijas Mediji”.

Lasītāju intereses pamatā ir visai plašais daudzveidīgas tematikas e-grāmatu piedāvājums un lietotājam draudzīgs platformas tehnoloģiskais risinājums, par ko rūpējas IT uzņēmums “TietoEVRY in Latvia”. Saskaņā ar KISC apkopotajiem datiem e-GRĀMATU bibliotēka 2 gadu laikā sasniegusi gandrīz 12 500  lasītāju skaitu, kuriem kopumā e-grāmatas izsniegtas vairāk nekā 60 000 reižu un kuri pāršķīruši gandrīz 27 miljonus elektronisko lappušu. Turklāt 2020.gadā 3td e-GRĀMATU bibliotēka saņēma Latvijas Bibliotekāru biedrības apbalvojumu nominācijā “Gada notikums Latvijas bibliotēkās 2019”, kurā uzvarētājs tika noteikts vispārējā pašu bibliotekāru balsojumā.

 

Pieejama multimediju resursa “Dziesmotā Latgale” jaunā versija

 4.01.2021 
Pieejama multimediju resursa “Dziesmotā Latgale” jaunā versija

Noslēdzies Latgales Centrālās bibliotēkas īstenotais projekts “Multimediju resursa “Dziesmotā Latgale” jaunas versijas izveide”. Projekta galarezultāts sekmē zīmīgas Latgales kultūras mantojuma daļas saglabāšanu digitālajā vidē, papildina Latgales kultūras vēsturei veltīto elektronisko resursu krājumu un popularizē kordziedāšanas tradīciju Latgalē un Latvijā. Projektu finansiāli atbalstīja Latgales reģiona attīstības aģentūra, Valsts kultūrkapitāla fonds un AS “Latvijas valsts meži”.

Multimediju resursa pirmsākumi meklējami 2010. gadā, kad ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu Latgales Centrālā bibliotēka vienuviet apkopoja un sistematizēja apjomīgu informāciju par četriem Latgales Dziesmu svētkiem, kas norisinājās Daugavpilī no 1940. gada līdz 2010. gadam. Savukārt 2020. gadā tika izstrādāts projekts resursa atjaunošanai, lai iegūtu tehniski mūsdienīgu versiju, nodrošinātu tā pilnvērtīgu darbību un pārvaldību ilgtermiņā.

Sekmējot multimediju resursa “Dziesmotā Latgale” ilgtspēju, projekta gaitā tika aktualizēts resursa dizains un izveidota jauna satura vadības sistēma, kas sniedz iespēju jebkurā laikā veikt informācijas atjaunošanu un ievietot papildu sadaļas par turpmākajiem Dziesmu svētkiem. Resursa jaunajā versijā ir pieejama sadaļa par 2015. gada Latgales Dziesmu svētku norisi Daugavpilī. Darbs pie resursa pilnveides turpinās, un svētku dalībnieki joprojām tiek aicināti dalīties ar savām atmiņām un fotogrāfijām, nosūtot tās Latgales Centrālajai bibliotēkai uz e-pastu info@lcb.lv.

 

Bibliotēka piedāvā saņemt e-pastā skenētus iespieddarbu fragmentus

 28.12.2020 
Bibliotēka piedāvā saņemt e-pastā skenētus iespieddarbu fragmentus

Lai sniegtu atbalstu iedzīvotājiem laikā, kad bibliotēkas klātienē nav pieejamas, Latgales Centrālā bibliotēka piedāvā attālinātu pakalpojumu – iespēju saņemt e-pastā pēc individuāla pieprasījuma skenētus materiālus no grāmatām, laikrakstiem un citiem iespieddarbiem. Pakalpojums pieejams reģistrētiem bibliotēkas lietotājiem un ir bez maksas.

Lai pasūtītu iespieddarbu skenēšanu, ir jānosūta pieprasījums uz jebkuru no zemāk minētajiem e-pastiem, jānorāda Latgales Centrālās bibliotēkas lasītāja kartes numurs un iespieddarbs no bibliotēkas krājuma, kura fragmentu nepieciešams noskenēt. Maksimālais apjoms – 20 lappuses. Izdevumu pieejamību bibliotēkā ir iespējams pārbaudīt elektroniskajā katalogā.

Kontaktinformācija pakalpojuma saņemšanai:

  • Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) – 65426422, info@lcb.lv
  • LCB filiāle Bērnu bibliotēka “Zīlīte” – 65421750, bbz@lcb.lv
 

Bibliotēka pateicas mājturības un vizuālās mākslas skolotājiem par eglīšu rotājumiem

 16.12.2020 
Bibliotēka pateicas mājturības un vizuālās mākslas skolotājiem par eglīšu rotājumiem

Jau ceturto gadu Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektora egli grezno Daugavpils pilsētas mājturības un vizuālās mākslas skolotāju darināti eglīšu rotājumi. Laika gaitā bibliotēkas apmeklētājus priecējušas eglītē iekārtas māla latvju zīmes, rotājumi sarkanbaltos toņos un piemīlīgas peles. Šogad egli rotā dažādās tehnikās veidoti dzīvnieki, pasaku varoņi un ziemas simboli ar vienotu motīvu – Ziemassvētku pasaka.

Eglīšu rotājumus bibliotēkas svētku eglei darinājuši 13 mājturības un vizuālās mākslas skolotāji no 12 pilsētas skolām. Rotājumi prasmīgi veidoti no visdažādākajiem materiāliem – papīra, dzijas, auduma un koka. Arī izmantotās tehnikas spektrs ir plašs – adīšana, tamborēšana, filcēšana, šūšana, kā arī dekupāža. Skolotāji kopskaitā sarūpējuši 21 rotājumu, kuros attēlotas sniegpārsliņas, koka cilvēciņi, ezis, kaķis ar grāmatu un, protams, 2021. gada simbols – vērsis.

 

Daugavpilī gatavojas otrajam “Zenit stāstu” vakaram

 7.12.2020 
Daugavpilī gatavojas otrajam “Zenit stāstu” vakaram

9. decembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālajā bibliotēkā attālināti noritēs otrais un noslēdzošais projekta “Zenit stāsti” stāstu vakars “Atrasts meklējot, saprasts stāstot”. Projekta mērķis ir veicināt 7.-12. klašu skolēnu zināšanas par dzīvi Latvijā 20. gs. 60.-80. gados, iepazīstot tā laika ikdienu caur savu tuvinieku atmiņām un viņu glabātajām fotogrāfijām.    

Projektā “Zenit stāsti” piedalās trīs Latvijas pilsētas – Daugavpils, Jelgava un Liepāja. Šo pilsētu 7.-12. klašu skolēni tika aicināti uzrunāt savus tuviniekus, kas šo laiku piedzīvojuši un dokumentējuši fotogrāfijās, fiksēt viņu atmiņu stāstus, mēģināt attēlos redzamās vietas atrast mūsdienās un salīdzināt tās ar pagātni, kā arī piedalīties stāstu vakaros. Projektā iesniegtie fotomateriāli ar dalībnieku piekrišanu tiek digitalizēti, tādējādi gan papildinot Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas kolekciju “Zudusī Latvija”, gan saglabājot vērtīgus un interesantus stāstus nākamajām paaudzēm.

Novembra beigās visās pilsētās tika aizvadīti pirmie stāstu vakari. Otrā un noslēdzošā stāstu vakaru kārta aizsāksies Daugavpilī. 9. decembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālā bibliotēka tiešsaistē pulcēs jauniešus no vairākām Daugavpils skolām, kas iesaistījās projektā kā sadarbības partneri: Daugavpils Tehnoloģiju vidusskola-licejs, Daugavpils 9. vidusskola, Daugavpils Vienības pamatskola un Daugavpils 12. vidusskola. Piedalīsies arī vairāki individuālie stāstnieki. Dodot vārdu skolas pārstāvjiem, vispirms tiks piedāvāts neliels ieskats katras skolas vēsturē, kam sekos skolas jauniešu sagatavotie atmiņu stāsti.

 

Bibliotēka turpina piedāvāt reģistrāciju tiešsaistē

 1.12.2020 
Bibliotēka turpina piedāvāt reģistrāciju tiešsaistē

Šī gada pavasarī Latgales Centrālā bibliotēka sāka piedāvāt iespēju kļūt par bibliotēkas lietotāju attālināti. Iedzīvotāji to novērtējuši atzinīgi, un šajā laikā par bibliotēkas lietotājiem tiešsaistē reģistrējušies teju 150 cilvēki.

Lai reģistrētos par Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) lietotāju attālināti, jāaizpilda tiešsaistes anketa. Tajā jānorāda savi personas dati un jāatzīmē elektroniskie resursi, kurus vēlētos lietot. Anketa tiks nosūtīta bibliotēkai, un bibliotekārs veiks jaunā lietotāja reģistrāciju. Pēc tam uz anketā norādīto e-pastu tiks nosūtīti piekļuves dati (lietotājvārds un parole) izvēlētajiem resursiem. Lasītāja karti varēs saņemt nākamajā bibliotēkas apmeklējuma reizē, uzrādot personu apliecinošu dokumentu.

Reģistrēta lietotāja statuss, saņemot no bibliotēkas attiecīgo lietotājvārdu un paroli, ļauj izmantot LCB elektronisko katalogu, reģistrēties bezmaksas e-grāmatu platformā “3td e-GRĀMATU bibliotēka”, kā arī sniedz attālinātu piekļuvi tādām vērtīgām datubāzēm kā Letonika, EBSCO un Britannica ACADEMIC.

 
1 2 3  » »»
@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2021