Bibliotekāriem - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Jaunumu arhīvs
Darba laiks
Kontakti
Jaunās grāmatas
Lietotāju apmācība
Bibliotekārās stundas
Jautā bibliotēkai
Iepirkumi
2019 2018 2017 Īpašumi
BibliotekāriemTuvākie notikumi
2020-01-28
2020-02-03
plkst. 15.30 LCB Daiļliteratūras sektorā PIKC DDMV “Saules skola” Bērnu mākslas skolas audzēkņu plenēra darbu izstādes “Daugavpils atspulgi” atklāšana
2020-02-05
plkst. 16.00 LCB ASV Informācijas centrā (2. stāvā) laikraksta "Latgales Laiks" žurnālistu fotoizstādes atklāšana
2020-02-14
10.01.-14.01. Vispasaules Drošāka interneta diena DID 2020 LCB un filiālēs  
2020-02-26
plkst. 14.00 LCB Nozaru literatūras sektorā 2020. gada periodisko izdevumu apskats


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Bibliotekāriem
1 2 3  » »»

Iznācis Literatūras ceļveža gada nogales numurs

 23.12.2019 
Iznācis Literatūras ceļveža gada nogales numurs

“Literatūras ceļveža” 2019. gada noslēdzošais numurs sasniedz savus lasītājus Ziemassvētku gaidīšanas laikā. Vienlaikus tas ir arī rakstnieku un grāmatizdevēju ražīgākais periods, kad teju ik dienu dzirdam par jaunu grāmatu atvēršanas norisēm visā Latvijā, kad grāmatu tirgotāju plaukti ir pārpilni ar daudzveidīgas tematikas izdevumiem, priekšplānā liekot spīdīgākos un ar svētkiem tieši vai netieši saistītos. Decembris ir arī mēnesis, kad Latvijas vadošie literatūrzinātnieki tikušies LNB speciālistu organizētā gada noslēguma diskusijā, lai pārrunātu 2019. gada oriģinālliteratūras un tulkotās literatūras devumu, spilgtākos latviešu autoru izdevumus, kā arī dažādu žanru prognozējamo vietu mūsu valsts literatūras vēsturē.

Statistikas dati liecina, ka šobrīd mazajā Latvijā (ieskaitot vienas grāmatas izdevējus) reģistrēti pat 478 dažāda mēroga izdevēji! Spraigās diskusijas, kura LNB notika 13. decembrī, ierakstu publiskosim LNB “Youtube” kanālā jau 2020. gada sākumā, un par to tiks nosūtīta informācija uz nozares speciālistu vēstkopām. Mēģinot iztēloties, kā šajā pirmssvētku steigas pārņemtajā gaisotnē jūtas vairums Latvijas bibliotēku krājumu komplektēšanas speciālistu, pieļaujams, ka neviennozīmīgi. Iespēju, kā izvēlēties sev atbilstošāko un vajadzīgāko, joprojām netrūkst, un LNB speciālistu sagatavotais “Literatūras ceļvedis” ir tikai viens no daudzajiem grāmatu iegādes palīgrīkiem. Arī mūsu izvēle – ko iekļaut, bet no kā atteikties – nav vienkārša. Sastādot kārtējo – decembra – numuru, visvairāk paļāvāmies uz konkrēto ieteicēju personīgo intuīciju, par galveno grāmatu izvēles vadmotīvu vai atslēgas vārdu aicinot izmantot svētku priekšnojautas. Tā rezultātā piedāvājam grāmatu kopu, kuru nosacīti var iztēloties kā simbolisku bibliotēkas vai jebkuras citas Ziemassvētku svinēšanas vietas papildinājumu. Ar saturu, noskaņu, vēstījuma formu, izpildījumu...No mācību palīglīdzekļa līdz pavārgrāmatai, no nostalģijas līdz nelielam sarkasmam! Aicinām arī lasītājus ļauties svētku sajūtām ar brīnišķīgu lasīšanas ideju palīdzību kā vienu no dzīves svinēšanas veidiem!

 

Raiņa un Aspazijas daiļradei veltīta datu kolekcija

 17.12.2019 
Raiņa un Aspazijas daiļradei veltīta datu kolekcija

Latvijas Nacionālā bibliotēka piedāvā apmeklēt Raiņa un Aspazijas daiļradei un dzīvei veltītās saistīto datu kolekcijas “RunA” pilnveidoto versiju, kas pieejama jaunā veidolā un sniedz plašākas iespējas objektu meklēšanā un saistīšanā. Ir izstrādāta "RunA" mobilā versija, kā arī kolekcijā pieejams jauns laika joslas rīks un interaktīva karte.

Kolekcija “Rainis un Aspazija” (RunA) atklāj abu dzejnieku atstātā mantojuma daudzveidību. Tā piedāvā jaunas, līdz šim Latvijā neizmantotas iespējas atmiņas institūciju un privātās kolekcijās uzkrātu bagātību atklāšanā un eksponēšanā tīmeklī savstarpēji saistītas informācijas veidā. Kolekcija ietver visu Raiņa un Aspazijas darbu pirmizdevumus ar mūsdienīgām anotācijām, kā arī citus teksta materiālus — nelielu sarakstes daļu ar zinātniskajiem komentāriem, arhīva dokumentus. Tajā skatāmas fotogrāfijas, plakāti; audio — runas, darbu fragmenti; video — kinohroniku fragmenti u.c. materiāli, parādot gan šo mantojuma objektu savstarpējo saistību, gan vēsturisko fonu un saistību ar ārējiem objektiem — personām, institūcijām, vietām, notikumiem. Raiņa un Aspazijas kolekcija iekļauj arī tādus mantojuma objektus, kas iepriekš nav bijuši publicēti, piemēram, materiālus par Raiņa studiju laiku Pēterburgas universitātē, līdz šim nepublicētas fotogrāfijas. Kolekcija radīta ar mērķi attīstīt to kā resursu humanitāro zinātņu pētniekiem un studentiem, kā arī visiem Raiņa un Aspazijas interesentiem Latvijā un ārpus tās.

 

Darbu sākusi Latvijas bibliotēku portāla atjaunotā versija

 2.12.2019 
Darbu sākusi Latvijas bibliotēku portāla atjaunotā versija

30. oktobrī darbu sākusi Latvijas Bibliotēku portāla (www.biblioteka.lv) atjaunotā versija, kas veidota nolūkā palīdzēt nozares speciālistiem orientēties nozares tendencēs un sniegt padziļinātu informāciju par dažādiem bibliotekārā darba virzieniem. Jaunajā portāla versijā var lasīt gan ziņas un rakstus, gan iepazīties ar jaunāko profesionālo literatūru, kā arī atrast noderīgus semināru, konferenču un lekciju video ierakstus profesionālajai pilnveidei.

Par Latvijas Bibliotēku portāla saturu kā līdz šim atbild Latvijas Nacionālā bibliotēka, tehnisko uzturēšanu veic Kultūras informācijas sistēmu centrs. Jaunā portāla arhīvā atrodama arī iepriekšējā portāla versijā – pirmajā lapā un nozares informācijas lapā – publicētā informācija.

Portāla redakcija ir sagatavojusi apkopojumu par portāla pirmajā darbības mēnesī, novembrī, publicētajiem rakstiem. Tajā var lasīt par atziņām, kas gūtas, starptautiskā konferencē vērtējot programmas “Kultūras skolas soma” pirmā gada pieredzi. Tāpat izcelts raksts, kas analizē publisko bibliotēku darbības skaitliskos rādītājus mūsdienās un laikposmā starp 1927. un 1937. gadu.  Vēl viens no izceltajiem rakstiem atgādina, ka 29. novembrī aprit 25 gadi, kopš publicēta IFLA/UNESCO Publisko bibliotēku manifesta atjaunotā versija, uzsverot manifesta nozīmi pagātnē un ieskicējot tā lomu šodienas un nākotnes informācijas sabiedrībā. Turklāt nozares speciālisti tiek aicināti pievērst uzmanību rakstam par Latvijas Nacionālajā bibliotēkā aizvadīto semināru par akadēmisko godīgumu un ētiku augstākajā izglītībā. Vēl vienā rakstā tiek stāstīts par instrumentu kopu jeb matricu, kuru izstrādājis Bibliotēku, informācijas un dokumentācijas asociāciju Eiropas birojs, lai palīdzētu bibliotēkām darbā ar ilgtspējības attīstības mērķiem. Vēl vienā saistošā rakstā tiek piedāvāts salīdzinājums par skolu bibliotēku darba ikdienu Eiropā un Amerikā. Uzmanības vērts ir arī Baltijas mediju pētījums, kas īstenots 2018. un 2019. gadā un kurā analizētas tendences, būtiskākie jautājumi un finanšu rādītāji Igaunijas, Latvijas un Lietuvas mediju tirgos, uzsverot, ka mediju darbību šobrīd lielā mērā nosaka cīņa par demokrātiju, auditoriju un naudu.

 

Nācis klajā novembra Literatūras ceļvedis

 27.11.2019 
Nācis klajā novembra Literatūras ceļvedis

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) mājaslapā publicēts Bibliotēku attīstības centra, citu LNB speciālistu un sadarbības partneru kopīgi veidotā izdevuma “Literatūras ceļvedis” novembra numurs.

Strādājot ar novembrī saņemtajiem grāmatu ieteikumiem, kā allaž, nācās aizdomāties par sarakstā apkopoto (nejauši “sakritušo”) grāmatu tematiku. Un arī par to, vai mums kaut nedaudz izdodas virzīt mūsu potenciālā lasītāja intereses sev vēlamā virzienā. Un cik apzināti vai netīši to darām. Kaut ko vienu un konkrētu šoreiz ievadā izcelt grūti, jo novembra izlasē atkal esam apkopojuši plašu grāmatu spektru – gan no nozarēm, gan teju visiem iespējamiem daiļliteratūras žanriem. Un tomēr nevar nepieminēt mūsu īpašo un neatkārtojamo Noru Ikstenu – šoreiz LU Baltu filoloģijas maģistra studiju programmas studentes mums iesaka iepazīties ar abiem autores pēdējā laika veikumiem “Mīlestība” un “Suņa dzīve”, šīs lieliskās grāmatas noteikti nedrīkst palaist garām! Un vēl – numurā ir iegadījušies veseli trīs detektīvromāni... Vai tā būtu tikai sakritība? Nedaudz papētot aktuālos Latvijas populārāko grāmattirgotāju topus, redzams, ka kriminālromāni pirmajā desmitniekā ir neiztrūkstoši. Vai mūsdienu lasītājam šajā informācijas pārpilnības laikmetā tik nepieciešama vēl papildus spriedze? Protams, lai izteiktu nopietnus un ticamus apgalvojumus par lasāmvielas tematikas izvēli, jāveic visaptverošs pētījums, uz to pagaidām nepretendējam. Un tomēr! Priecē, ka grāmatnīcās, atkarībā no konkrētā brīža politisko un vēsturisko pētījumu piedāvājuma, vienlīdz labi tiek pirkti arī dokumentālie un vēsturiskie romāni, mūsdienu publicistika, psiholoģija, bērnu grāmatas, pavārgrāmatas... tātad ar piedāvājumu visām gaumēm viss ir kārtībā!

 

Iznācis Literatūras ceļveža oktobra numurs

 30.10.2019 
Iznācis Literatūras ceļveža oktobra numurs

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) mājaslapā publicēts Bibliotēku attīstības centra, citu LNB speciālistu un sadarbības partneru kopīgi veidotā izdevuma “Literatūras ceļvedis” oktobra numurs.

Gluži nemanot, laika rats mūs iemetis Latvijas rudenī, ko uzstājīgi atgādina kalendārs uz darba galda vai kārtējie oktobra darbi. Savukārt par tipiskajām oktobra sajūtām vēl liedz domāt krāsainie, garam un miesai tīkamie un komfortablie laikapstākļi. Rudens tiek dēvēts par lasīšanas gadalaiku: ik dienas dzirdam šādus apgalvojumus no grāmattirgotāju reklāmām dažādos medijos. Bet varbūt tieši otrādi – ir laiks vēl pagaidām ļauties dabas maršrutu vilinājumam un pastaigām svaigā gaisā, jo “tumšo vakaru lasāmais periods” paredzams vismaz četru nākamo mēnešu garumā… Tomēr, lai prāts būtu mierīgs, iesakām jau šobrīd veidot savu personisko “grāmatu jeb lasāmideju sarakstu”! Un nav būtiski, piezīmju grāmatiņa ir papīra vai digitālā formā, galvenais – nepazaudēt to, kas uzrunā plašajā piedāvājumā. Un ar mierīgu sirdi – ļauties izjūtām un dzīves plūdumam, jo tas, kas mums katram lemts, atnāks, kad būs tam piemērots brīdis. Paši esam šādu praksi izmēģinājuši, un tā pierāda, ka šīs piezīmes palīdz neapmaldīties. Ir cilvēki, kas lasa ātri, citiem šis process ir lēnāks, tādēļ nesanāk izlasīt daudz un uzreiz. Šādos gadījumos ir īpaši svarīgi izvēlēties sev piemērotāko, un, ja grāmata “nelasās”, bez sirdapziņas pārmetumiem izvēlēties citu.

 

LBB aicina pieredzes apmaiņas braucienā uz Somijas bibliotēkām

 29.10.2019 
LBB aicina pieredzes apmaiņas braucienā uz Somijas bibliotēkām

Latvijas Bibliotekāru biedrība (LBB) aicina Latvijas bibliotekārus doties profesionālās pilnveides un pieredzes apmaiņas braucienā uz Somijas bibliotēkām 2020. gada 27. jūlijā–2. augustā.

Braucienu pēc LBB pieprasījuma organizē tūrisma firma “Balt-GO”. Brauciena profesionālo saturu nodrošina LBB valde. Pēc brauciena tiks saņemts profesionālās pilnveides apliecinājums.

Plašāku informāciju, t. sk. detalizētu brauciena aprakstu un saiti uz pieteikuma anketu, meklējiet LBB tīmekļvietnē.

 

Publicēts pirmais pārskata ziņojums par Latvijas bibliotēkām

 21.10.2019 
Publicēts pirmais pārskata ziņojums par Latvijas bibliotēkām

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bibliotēku attīstības centrs sadarbībā ar citiem LNB un bibliotēku nozares speciālistiem sagatavojis un publiskojis pirmo pārskata ziņojumu par Latvijas bibliotēkām “Latvijas bibliotēkas 2017. un 2018. gadā”.

Pārskata ziņojums par Latvijas bibliotēkām tiek sagatavots pirmo reizi. Pārskata mērķis ir sniegt galvenos bibliotēku rādītājus un tendences par 2017. un 2018. gadu. Ziņojums sagatavots, balstoties uz Latvijas kultūras datu portāla statistikas datiem, informāciju no bibliotēku darba gada pārskatiem, bibliotēku speciālistu viedokļiem un atziņām no bibliotēku nozares profesionālajiem pasākumiem. Informācija skatīta Latvijas un starptautisko nozares dokumentu kontekstā.

Pārskata sākumā sniegts Latvijas bibliotēku sistēmas apraksts, tam seko galvenie pēdējo trīs gadu bibliotēku statistikas rādītāji. Pārskata daļa, kas veltīta bibliotēku darbam 2017. un 2018. gadā, sniegta atsevišķi aplūkojot akadēmisko, speciālo, publisko un skolu bibliotēku tendences, kā arī ieskicējot LNB lomu bibliotēku sistēmas attīstībā. Atsevišķi izcelts bibliotēku darbs ar bērniem un jauniešiem, novadpētniecības darbs un bibliotēku loma ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā.

Vairāk par Ziņojumu Latvijas Bibliotēku portālā.

Izdevums pieejams: LNB publikāciju sistēmā.

 

Iznācis Literatūras ceļveža rudens ieskaņas numurs

 2.10.2019 
Iznācis Literatūras ceļveža rudens ieskaņas numurs

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) mājaslapā publicēts Bibliotēku attīstības centra, citu LNB speciālistu un sadarbības partneru kopīgi veidotā izdevuma “Literatūras ceļvedis” augusta/septembra dubultnumurs.

Arī pārkāpjot LNB simtgades slieksni, “Literatūras ceļvedis” turpina pulcināt ap sevi lasošus cilvēkus – gan literatūras ekspertus, gan tās komplektētājus, gan lielus un mazus lasītājus. Lai gan vasara grāmatu izdošanas jomā nemēdz būt pats jaunumiem piesātinātākais periods, vairāki izdevuma līdzautori raduši interesantus piedāvājumus. Ņemot vērā daudzās pārstāvētās interešu jomas, jaunākais ceļveža numurs sanācis īpaši raibs un daudzveidīgs. Šoreiz mazāk oriģinālliteratūras, vairāk – nozaru un tulkoto izdevumu, to vidū tādu, kas izdoti arī agrāk. Piedāvājam šo rudens ieskaņas numuru uztvert kā daudzkrāsainu nozaru spektra atainojumu, vienlaikus izbaudot šī brīža dažādību grāmatveikalu un bibliotēku piedāvājumā. Esam pārliecināti, ka arī šoreiz iekļauti daži ieteikumi, kuri jūs pārsteigs, raisīs emocijas vai arī sakritīs ar jūsu personisko vērtējumu. Mēs uzticamies saviem kolēģiem – nozaru informācijas ekspertiem – un tādējādi aicinām jūs iepazīt ne vien tradicionālo, bet arī citādo. Jo, iespējams, pienāks diena, kad jums noderēs tieši šī informācija!

 
1 2 3  » »»
@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2020