⚠️Ievērībai - atsevišķās portāla sadaļās turpinās darbi pakāpeniskai versiju nomaiņai.

aizvērt

Bibliotēkā skatāma Teātra dienai veltīta literatūras izstāde

Bibliotēkā skatāma Teātra dienai veltīta literatūras izstāde
01.03.2019

No 1. līdz 31. martam Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) skatāma literatūras izstāde “Daugavpils teātra grāmatu izlase: Izlasi redzēto, noskaties izlasīto!”. Tajā ietverti lugu izdevumi un citu žanru literatūra, pēc kuras motīviem savulaik tapuši dramatizējumi Daugavpils teātrī. Izstāde veidota kā bibliotēkas un teātra sadarbības projekts par godu 27. martā svinamajai Starptautiskajai teātra dienai.

Izstāde “Daugavpils teātra grāmatu izlase: Izlasi redzēto, noskaties izlasīto!” veidota ar mērķi popularizēt Daugavpils teātra repertuāru un Latgales Centrālās bibliotēkas grāmatu krājumu, mudinot lasītājus biežāk apmeklēt teātra izrādes un iesakot teātra mīļiem vērtīgu un saistošu literatūru. Grāmatu izlasē ietverti dažāda žanra iespieddarbi latviešu un krievu valodās no Latgales Centrālās bibliotēkas un filiāļu krājuma. Tos papildina teātra bukleti un izrāžu programmiņas.

Liela daļa no izstādē skatāmajiem iespieddarbiem ir pēdējos gados Daugavpils teātrī uzvesto lugu izdevumi – Viljama Šekspīra “Hamlets”, Antona Čehova “Kaija”, Aleksandra Ostrovska “Negaiss”, Lopes de Vegas “Apķērīgā mīlniece” un Annas Brigaderes “Raudupiete”. Nozīmīgu vietu ekspozīcijā ieņem arī Daugavpils teātrī dramatizētie romāni – Emīla Zolā “Dāmu paradīze”, Šarlotes Brontē “Džeina Eira” un plašam lasītāju lokam maz zināmais Jāņa Klīdzēja romāns “Sniegi”, pēc kura motīviem tapusi teātra jaunākā izrāde “Kliedzēji”. Grāmatu izlasē iekļauta arī Daugavpils teātra skatuvei adaptētā īsproza – Ivana Buņina stāsti (izrāde “Tumšās alejas”) un Džanni Rodāri pasaka “Sīpoliņa piedzīvojumi” (deju izrāde “Čipolīno).

Interesentiem par Latgales kultūru saistoša būs literatūra par latgaļu sabiedrisko darbinieku, priesteri Franci Trasunu, kura sarakstīto lugu “Nūgrimušō pile” Daugavpils teātris uzveda 2017. gadā kā veltījumu Pirmā Latgales kongresa simtgadei. Īpaši jāpiemin arī izstādē iekļautie darbi par leģendāro itāļu mīlnieku Džakomo Kazanovu, kā arī paša Kazanovas memuāru izdevums, kurš pirms vairāk nekā pieciem gadiem iedvesmoja Daugavpils teātra horeogrāfi Irinu Saveļjevu veidot kustību partitūru teātra dejotāju trupas pirmajai deju izrādei “Kazanova. Henrieta. Venēcija”.

Daugavpils teātra grāmatu izlasi papildina Silvijas Geikinas monogrāfija “Daugavpils teātris” (“Mansards”, 2015), kas iepazīstina ar teātra vēsturi 160 gadu garumā un aplūko tā attīstības tendences šodienā. Par izstādes “odziņu” uzskatāms Daugavpils teātra mākslinieciskā vadītāja Oļega Šapošņikova literārais ieteikums – atsauksme par Jevgeņija Švarca daiļradi, kas akcentē autora prozas satīrisko noskaņu un skartās problemātikas aktualitāti 21. gadsimtā.

Izstāde “Daugavpils teātra grāmatu izlase: Izlasi redzēto, noskaties izlasīto!” pieejama Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā no 1. līdz 31. martam.

Starptautiskā Teātra diena tiek atzīmēta 27. martā. Starptautisko svinamo dienu kalendārā tā tika iekļauta 1961. gadā pēc UNESCO Starptautiskā teātra institūta iniciatīvas. Ik gadu marta nogalē par godu šai dienai visā pasaulē aizrit dažādi lokāla, nacionāla un starptautiska mēroga pasākumi – koncerti, uzvedumi, tikšanās un sarunas, radošas darbnīcas, gājieni, izstādes un skatuves mākslas balvu pasniegšanas ceremonijas.

Informāciju sagatavoja:
Latgales Centrālās bibliotēkas
sabiedrisko attiecību vadītāja
Inga Gedžūne
65476345
inga.gedzune@lcb.lv
www.facebook.com/lcb.lv