Jaunumi - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Jaunumu arhīvs
Darba laiks
Kontakti
Jaunās grāmatas
Lietotāju apmācība
Bibliotekārās stundas
Jautā bibliotēkai
Iepirkumi
2020 2019 2018 Īpašumi
BibliotekāriemTuvākie notikumi
2020-09-23


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Jaunumi
1 2 3  » »»

 

Cienījamie bibliotēkas lietotāji!

Lūdzam pievērst uzmanību, ka ikmēneša Spodrības diena Latgales Centrālajā bibliotēkā ir pārcelta uz trešdienu, 23. septembri. Šajā dienā bibliotēka lietotājus neapkalpo.

Paldies par sapratni!

 

Bibliotēkā notiks seminārs “Indivīda loma mūsdienu pasaulē: stereotipi un perspektīvas”

 16.09.2020 
Bibliotēkā notiks seminārs “Indivīda loma mūsdienu pasaulē: stereotipi un perspektīvas”

2020. gada 23. septembrī Latgales Centrālā bibliotēka rīko semināru “Indivīda loma mūsdienu pasaulē: stereotipi un perspektīvas”, kas paredzēts skolu pedagogiem un bibliotekāriem. Seminārā lektori no Zviedrijas un Latvijas attālināti un klātienē runās par dzimumsociālajām lomām sabiedrībā un ar tām saistītajiem stereotipiem, palīdzēs rast ierosmi darbam ar bērnu un jauniešu auditoriju, veicinot izpratni par līdzvērtīgu tiesību un resursu pieejamības nozīmi sabiedrības pilnvērtīgai attīstībai.

Seminārs tiek rīkots projektā “Sveicam Pepiju!”, ko atbalsta Zviedrijas Karalistes vēstniecība Latvijā un Zviedru institūts. Jau šobrīd Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā ir pieejama literārā tēla Pepijas Garzeķes 75 gadu jubilejai veltīta interaktīva izstāde ar dažādām tematiskām aktivitātēm jaunākajai paaudzei. Savukārt seminārs ir paredzēts skolu pedagogiem un bibliotekāriem.

 

Piedaloties Zviedrijas vēstniecības pārstāvjiem, bibliotēkā tiks prezentētas divas izstādes

 18.09.2020 
Piedaloties Zviedrijas vēstniecības pārstāvjiem, bibliotēkā tiks prezentētas divas izstādes

23. septembrī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā, ieeja no Saules ielas), piedaloties Zviedrijas Karalistes vēstniecības Latvijas Republikā ministram-padomniekam Hansam Dāgam, tiks prezentētas divas izstādes – fotoizstāde “Tētis Zviedrijā. Tētis Latvijā” un interaktīva izstāde “Sveicam Pepiju!”. Abas izstādes Daugavpilī tiek piedāvātas ar vēstniecības atbalstu.

Fotoizstāde “Tētis Zviedrijā. Tētis Latvijā” sastāv no divām daļām. Zviedru fotomākslinieks Johans Bēvmans (Johan Bävman) portretējis vīriešus, kuri izmantojuši bērna kopšanas atvaļinājumu vismaz sešus mēnešus. Fotogrāfa mērķis bija izpētīt, kas tieši mudināja šos zviedru tēvus palikt mājās ar bērniem ilgāk nekā to dara vairums tēvu visā pasaulē, kāda bijusi šī pieredze un ko tā ir devusi. Otro izstādes daļu veidojuši latviešu fotogrāfi Anda Krauze un Māris Lazdāns. Tajā skatāmi 25 Latvijas tēvu portreti – Zviedrijas vēstniecības rīkotā konkursa “Tētis Latvijā” uzvarētāji. Katrai fotogrāfijai pievienots arī neliels apraksts, kas atklāj vīrieša skatījumu uz tēva lomu ģimenē un stāsta par viņa centieniem veidot īpašu saikni ar bērniem.

 

Noskaidroti medijpratības projekta “MediaLab Radio” finālisti

 16.09.2020 
Noskaidroti medijpratības projekta “MediaLab Radio” finālisti

8. un 9. septembrī Daugavpilī notika LCB ASV Informācijas centra un biedrības “New East” rīkotais medijpratības projekta “MediaLab Radio” atlases posms. Projekta mērķis ir izglītot jauniešus medijpratības jomā, iemācīt tiem kritiski izvērtēt informāciju un iegūt praktiskas iemaņas mediju satura izveidē.

Projektā  piedalījās vairāk nekā 70 skolēni, studenti un skolotāji no Daugavpils, Krāslavas, Babītes, Dagdas, Rēzeknes un Ludzas. Divu dienu laikā mentori no Latvijas Radio, karjeras attīstības programmas “Start Strong”, Varšavas Universitātes, izglītības organizācijas IREX, kā arī sabiedrisko attiecību speciālisti un eksperti no ASV vēstniecības Latvijā dalījās zināšanās ne tikai lekcijās, bet arī darbnīcas. Noslēgumā jaunieši izveidoja savas radio pilotprogrammas un prezentēja tās. Skolēni prezentēja tādas radio programmas kā mākslas darbu aplūkošana neredzīgiem cilvēkiem, izmantojot mūziku, palīdzība bezpajumtniekiem un nabadzības mazināšana valstī, globālā sasilšana un tās novēršana, palīdzība un padomi jauniešiem, kā pārvarēt psiholoģiskas grūtības.

 

Bibliotēka aicina uz Tēva dienas orientēšanās ralliju

 11.09.2020 
Bibliotēka aicina uz Tēva dienas orientēšanās ralliju

Par godu Tēva dienai, kas šogad tiks svinēta 13. septembrī, Latgales Centrālā bibliotēka sadarbībā ar Zviedrijas Karalistes vēstniecību Latvijā aicina piedalīties orientēšanās rallijā “Tētis bibliotēkas džungļos”. Rallijs norisināsies no 12. līdz 19. septembrim.

Īpaši izveidotā bibliotēkas “džungļu” trasē komandām uz laiku būs jācenšas atrast 10 kontrolpunktus, kuros būs izvietoti QR kodi. To nolasīšanai jāizmanto noteikta mobilā lietotne, tādēļ dalībniekiem būs nepieciešams uzlādēts mobilais tālrunis. Komandā noteikti jāpiedalās tētim un vienam vai vairākiem bērniem, bet arī citi ģimenes locekļi ir laipni aicināti pievienoties.

Dalība orientēšanās rallijā “Tētis bibliotēkas džungļos” ir bez maksas. Lai piedalītos, komandai jāierodas Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā (Rīgas iela 22a, 1. stāvā, ieeja no Ģimnāzijas ielas, tālr. 654 49090) un pirms distances uzsākšanas jāaizpilda reģistrācijas anketa. Anketu var lejupielādēt šeit vai saņemt centrā. Pēc tam bibliotēkas darbinieks palīdzēs lejupielādēt mobilo lietotni un izsniegs trases karti. Plašāka informācija un rallija nolikums – šeit.

 

Klubiņš “Brīvdienas bez garlaicības” atsāk darbu rudens sezonā

 10.09.2020 
Klubiņš “Brīvdienas bez garlaicības” atsāk darbu rudens sezonā

Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” (Mihoelsa ielā 58) jau tradicionāli Dzejas dienās tiks atsākta klubiņa “Brīvdienas bez garlaicības” darbība. Literāri tematisks pasākums “Redz visu pasauli dimantos mirdzam” notiks sestdien, 12. septembrī, plkst. 11.00. Dalībnieki tiks aicināti ieklausīties dzejas rindās un sacerēt savas vārsmas.

Sestdienu rītos no septembra līdz maijam lasošās ģimenes ar bērniem darbosies lasīšanas veicināšanas pasākumos, sacerēs dzejoļus un stāstus, iestudēs daiļdarbu fragmentus, izzinās dažādu žanru grāmatas, piedalīsies radošās darbnīcās, kustību rotaļās, kopīgi svinēs svētkus.

 

Dzejas dienas kopā ar Daugavpils dzejnieku Jevgeņiju Golubevu

 10.09.2020 
Dzejas dienas kopā ar Daugavpils dzejnieku Jevgeņiju Golubevu

Atzīmējot Dzejas dienas, 9. septembrī Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” tika organizēta literāra tikšanās “Jautājums dzejniekam” ar Daugavpils literātu Jevgeņiju Golubevu. Šis gads ir īpašs, jo jūlijā dzejnieks atzīmēja 70 gadu jubileju.

Pasākuma laikā dzejnieks ļāva ielūkoties savos literārajos daiļdarbos, iepazīstināja klausītājus gan ar zināmām, gan vēl nedzirdētām dzejas rindām. Daugavpils Saskaņas pamatskolas 3.b klases skolēni deklamēja autora dzejoļus no krājuma “Četri vēji”, “Spārnotie draugi”, “Mur un Miau”. Bērni iepriecināja autoru ar pašu ilustrētu grāmatu “Jevgeņija Golubeva brīnumainā pasaule”, kurā ietvertas krāsainas ilustrācijas pēc literāta dzejas motīviem.

 

Daugavpilī, Jelgavā un Liepājā norisināsies projekts “Zenit stāsti”

 10.09.2020 
Daugavpilī, Jelgavā un Liepājā norisināsies projekts “Zenit stāsti”

Lai veicinātu 7.–12. klašu skolēnu zināšanas par dzīvi Latvijā 20. gs. 60.–80. gados, no šī gada septembra līdz 2021. gada janvārim Daugavpilī, Jelgavā un Liepājā norisināsies projekts “Zenit stāsti”. Tā ietvaros jaunieši tiek aicināti uzrunāt radiniekus (vecākus, vecvecākus, krustvecākus un citus), kas šo laiku piedzīvojuši un dokumentējuši fotogrāfijās, fiksēt viņu atmiņu stāstus, mēģināt attēlos redzamās vietas atrast mūsdienās un salīdzināt tās ar pagātni, kā arī piedalīties stāstu vakaros. Iegūtie foto materiāli tiks digitalizēti, tādējādi gan papildinot Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas kolekciju “Zudusī Latvija”, gan saglabājot vērtīgus un interesantus stāstus nākamajām paaudzēm.

Laika posmu no 1960. līdz 1980. gadam raksturo Latvijā ieceļojošie viesstrādnieki kopā ar ģimenēm no Padomju Savienības valstīm, apmetoties uz dzīvi un strādājot ne vien Rīgā un Pierīgā, bet arī citās lielajās pilsētās, tostarp Jelgavā, Liepājā un Daugavpilī. Projekta gaitā būs vērtīgi uzzināt, kā jauniešu radinieki atceras tā laika ikdienas dzīvi, attiecības ar iebraucējiem, no kuriem liela daļa kļuva par kaimiņiem, kolēģiem, arī draugiem un ģimenes locekļiem, kādas bija viņu emocijas un piedzīvojumi. Sevišķi aizraujoši būs arī tie stāsti, kurus palīdzētu restaurēt tie radinieki, kuri paši bija iebraucēji Latvijā. Kādas ir spilgtākās tā laika atmiņas, atgadījumi, apmeklētās vietas, darītie darbi? Kā viņi pavadīja savu brīvo laiku? Kādus svētkus viņi svinēja? Cik daudz fotogrāfijas ir saglabājušās no 1960. līdz 1980. gadam? Kādas izjūtas rodas, skatoties šīs fotogrāfijas? Šie ir tikai daži rosinoši jautājumi, kas palīdzētu veidot dzīvās vēstures pieredzes stāstus un veicinātu dažādu paaudžu sarunas, savstarpējo cieņu un izpratni.

 

Šoruden Daugavpili apmeklēs populāri bērnu grāmatu ilustratori un teksta autori

 9.09.2020 
Šoruden Daugavpili apmeklēs populāri bērnu grāmatu ilustratori un teksta autori

Latgales Centrālā bibliotēka ir ieguvusi Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu ilgtermiņa projekta “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī” 2. kārtas īstenošanai. Projekta ietvaros no šī gada septembra līdz decembrim Daugavpils publiskajās bibliotēkās tiks rīkotas tikšanās ar trim lasītāju iemīļotām bērnu grāmatu ilustratorēm un teksta autorēm – Agnesi Aizpurieti, Agiju Staku un Agnesi Vanagu.

Projekta mērķis ir daugavpiliešu jaunākās paaudzes vidū popularizēt lasīšanas tradīciju un kultūras vērtības literatūrā, nodrošinot dzīvu saikni starp lasītāju un autoru.

Projektā iesaistītie bērnu grāmatu autori viesosies Daugavpils publiskajās bibliotēkās un izglītības iestādēs. Tikšanos laikā bērni un jaunieši varēs tuvāk iepazīt ilustrācijas un teksta radīšanas procesu, uzdot autoriem jautājumus, kā arī aplūkot viņu daiļradei veltītas literatūras izstādes.

 

Rudenī Daugavpilī atkal viesosies populāri latviešu rakstnieki

 9.09.2020 
Rudenī Daugavpilī atkal viesosies populāri latviešu rakstnieki

Šoruden Daugavpils publiskajās bibliotēkās un izglītības iestādēs atkal notiks tradicionālās lasītāju tikšanās ar latviešu literātiem nu jau sestajā pasākumu ciklā “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī”, kas tiek īstenots ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu. No oktobra līdz decembrim grāmatmīļus gaida saistošas klātienes sarunas ar Sabīni Košeļevu, Jāni Joņevu un Rvīnu Vardi.

Ilgtermiņa literārā projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” sestajā kārtā Latgales Centrālā bibliotēka turpina tradīciju piedāvāt daugavpiliešiem tikšanās ar populāriem latviešu oriģinālliteratūras autoriem. Iespēju risināt saistošus, interaktīvus un radošus dialogus par grāmatām un tajās atspoguļotiem sabiedrībā aktuāliem jautājumiem gaida un novērtē dažādu paaudžu grāmatmīļi, jo dzīvs kontakts starp autoru un lasītāju padara literatūru tuvāku, saprotamāku un pieejamāku. Cikla tikšanās tradicionāli notiek gan Latgales Centrālajā bibliotēkā, gan Daugavpils izglītības iestādēs, tostarp pilsētas mikrorajonos, un tās īpaši novērtē pedagogi un skolu jaunatne. Ieeja visos pasākumos ir bez maksas.

Līdzšinējo piecu gadu laikā ar projekta atbalstu Daugavpilī ir viesojušies jau vairāk nekā divdesmit populāri latviešu literāti – gan atzīti vecmeistari, gan spilgti jaunie autori, kuru darbus novērtē kā lasītāji, tā literatūras kritiķi.

 
1 2 3  » »»
@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2020