Ilona Bagele

Ilona Bagele Dziedātāja, vokālā pedagoģe

Dzīves gadi

1973

Biogrāfija

Ilona Bagele dzimusi 1973. gadā 22. septembrī Daugavpilī. Mācījusies Daugavpils 1. vidusskolā (1980-1991). Dziedātājas karjeru viņa uzsāka Aleksandra Rudza vadītajā bērnu ansamblī “Daugaviņa”. Ilgus gadus Ilona Bagele dziedājusi arī Daugavpils tautas mūzikas ansamblī “Rakari” un grupā “Lardo”.
1999. gadā Ilona Bagele absolvējusi J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Vokālo nodaļu prof. Regīnas Frinbergas klasē un 2003. gadā ieguvusi maģistra grādu prof. Arvīda Imanta Lustes vadībā. 2000. gadā dziedātāja plūkusi laurus J. Vītola Starptautiskajā vokālistu konkursā.
2003. gadā Ilona Bagele kļuva par Latvijas Nacionālās operas un baleta teātra solisti, debitējot Tamāras aukles lomā Rubinšteina operā “Dēmons”. 2018. gadā Ilonai Bagelei piešķirta Nacionālās operas fonda Gada balva kā labākajai operas solistei.
Ilona Bagele ir ne tikai Operas soliste, bet arī viena no pieprasītākajām Latvijas koncertmāksliniecēm ar vērienīgu pieredzi akadēmiskajā, džeza un populārajā mūzikā. Māksliniece uzstājusies neskaitāmos kopkoncertos Latvijā, kā arī sniegusi solo koncertus. Par Latvijas Nacionālajā operā tapušo koncertizrādi “Cantando y amando”, kurā viņa kā soliste dziedāja Astora Pjacollas tango, saņēmusi “Lielo mūzikas balvu 2012” kategorijā Gada uzvedums. Dziedātāja sadarbojusies ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Liepājas simfonisko orķestri, Latvijas Nacionālo bruņoto spēku orķestri, vairākkārt muzicējusi ar orķestri “Rīga”.
Paralēli darbam Operā kopš 2002. gada Ilona Bagele Daugavpils Universitātē kā asociētā profesore pasniedz solo dziedāšanu un kamerdziedāšanu. Kopš 1999. gada viņa ir Daugavpils teātra muzikālo izrāžu vokālā konsultante un kā soliste piedalās teātra muzikālajās izrādēs.

2018. gadā māksliniecei tika piešķirts Daugavpils pašvaldības apbalvojums “Gada balva” nominācijā “Kultūra”.

Saistība ar Latgales Dziesmu svētkiem

2015. gada Latgales Dziesmu svētkos izpildījusi E. Karūdznīka dziesmu “Skaidra volūda”.

Izmantotie avoti

Bagele, Ilona.   Dzīve kā opera : [par bērnību, karjeru, personisko dzīvi : stāsta Latvijas Nacionālās operas soliste] / Ilona Bagele ; pierakst. Līga Blaua // Ievas Stāsti. - ISSN 1691-1857. - Nr.10 (2014, 9./22.maijs), [4.]-6., 8.lpp. : ģīm.
www.opera.lv

Citi resursi

Literatūras saraksts par Ilonas Bageles dzīvi un darbību LCB e-katalogā