Anita Zarāne

Anita Zarāne Kordiriģente, mūzikas pedagoģe

Dzīves gadi

1974

Biogrāfija

Anita Zarāne (dzim. Vaivode) piedzima 1974. gada 5. janvārī Preiļu rajona Vanagu ciemā. Pabeigusi Vanagu pamatskolu. Muzikālo izglītību sākotnēji ieguvusi Līvānu Bērnu mūzikas skolā, vēlāk Daugavpils mūzikas koledžā, kur apguvusi kordiriģēšanu. No 1993. līdz 1996. gadam studējusi Daugavpils Pedagoģiskās Universitātes Mūzikas fakultātē, iegūstot bakalaura grādu kordiriģēšanā un maģistra grādu mūzikas pedagoģijā.
Kopš 1996. gada Anita Zarāne strādā Daugavpils Valsts ģimnāzijā par mūzikas skolotāju.  Atzīta par labāko mūzikas skolotāju pilsētā. Vada skolas jaukto kori “Dveiņuva”.
2001. gadā Anita Zarāne no Terēzijas Brokas pārņēma Daugavpils novada Kultūras centra “Vārpa” jauktā kora „Latgale” vadību un veiksmīgi turpina vadīt kolektīvu līdz pat šai dienai.
Saņēmusi vairākus pateicības un goda rakstus no Daugavpils Valsts ģimnāzijas, Daugavpils pilsētas domes, Daugavpils rajona padomes, Valsts Jaunatnes Iniciatīvu centra par aktīvu koncertdarbību un prasmīgi sagatavotiem kolektīviem.
2005. gadā saņēmusi valsts mēroga atzinību par ieguldījumiem IX Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku sagatavošanā un norisē.
2015. gadā Anitai Zarānei piešķirta Daugavpils pašvaldības “Gada balva” nominācijā “Izglītība”. 2018. gadā Daugavpils novada dome piešķīra māksliniecei goda nosaukumu "Gada cilvēks".
Vīrs Raimonds ir ne tikai Anitas stiprais plecs, bet arī pats iesaistījies pašdarbībā, dejo Daugavpils Latviešu kultūras centra folkloras kopā “Svātra”, kur sieva spēlē akordeonu. Vienmēr smaidoša, sirsnīga un enerģiska, sabiedrības dvēsele, jauka skolotāja un prasmīga kordiriģente – tāda ir daugavpiliete Anita Zarāne.

Saistība ar Latgales Dziesmu svētkiem

Piedalījās 2005., 2010. un 2015. gada Latgales Dziesmu svētkos Daugavpilī kā diriģente.

Izmantotie avoti

Saruna ar Anitu Zarāni
www.daugavpilsnovads.lv

Citi resursi

Literatūras saraksts par Anitas Zarānes darbību LCB e-katalogā