Pēteris Butāns

Pēteris Butāns Komponists, pedagogs, diriģents

Dzīves gadi

1942 - 2020

Biogrāfija

Pēteris Butāns dzimis 1942. gada 22. augustā Daugavpilī. 1960. gadā, pabeidzis Daugavpils Mūzikas vidusskolu, viņš iestājās Latvijas Valsts konservatorijas kordiriģēšanas nodaļā, kuru Imanta Kokara vadībā pabeidza 1965. gadā. Augstskolas kompozīcijas nodaļā (Pētera Plakida klase) mūziķis studēja no 1986. līdz 1990. gadam.
No 1965. līdz 1980. gadam Pēteris Butāns dzīvoja un strādāja Daugavpilī. Viņa darba lauks šajā periodā bija ļoti plašs: mūziķis bija Daugavpils Pedagoģiskā institūta Mūzikas katedras asistents, Daugavpils mūzikas vidusskolas teorētisko priekšmetu pedagogs, Daugavpils Centrālā kultūras nama pūtēju orķestra diriģents. Strādājot ar Daugavpils Centrālā kultūras nama pūtēju orķestri, strauji attīstījās mūziķa interese par jaunradi, kas izpaudās kā dažādu stilu un žanru skaņdarbu aranžējumi pūtēju orķestrim. Tādējādi pakāpeniski tika izkoptas kompozīcijas iemaņas un rosināta nopietnu kompozīcijas studiju apzināšanās nepieciešamība, līdz tika pieņemts lēmums par iestāšanos kompozīcijas nodaļā.
No 1981. gada līdz 1983. gadam Pēteris Butāns bija Rīgas 3. internātskolas pūtēju orķestra diriģents, savukārt no 1984. līdz 1986. gadam mūziķis vadīja Tukuma pūtēju orķestri un strādāja par pedagogu Kandavas mūzikas skolā. Kopš 1986. gada viņš dzīvoja Tukumā un strādāja Tukuma mūzikas skolā. 1993. gadā Pēteris Butāns kļuva par Latvijas Komponistu savienības biedru.
Pētera Butāna mūzikai ir raksturīga liriski ekspresīva un padziļināti meditatīva izteiksme. Nereti vērojama pievēršanās arī humoristiski teatrālu un pat grotesku tēlu izpausmei, tādējādi mākslinieciski modelējot sava laika dzīvi visā tās daudzveidībā. Viena no svarīgākajām vadlīnijām Pētera Butāna daiļradē ir intensīvi garīguma atjaunotnes meklējumi, saistot tos gan ar latviešu folkloras dzīvesziņu, gan ar kristīgās baznīcas ētisko un filozofisko pasaules skatījumu. Šos divus estētiskos un stilistiskos orientierus Pēteris Butāns ir īpaši akcentējis savos izvērstajos vokāli simfoniskajos sacerējumos.
2005. gadā P.Butāns saņēma augstāko Latvijas klasiskās mūzikas apbalvojumu – 2004. gada Lielo mūzikas balvu par skaņdarbu „Lux Aeterna”.
Pēteris Butāns bija ievērojamās latviešu estrādes dziedātājas Valentīnas Butānes brālis.

Miris 2020. gada 28. jūnijā.

Saistība ar Latgales Dziesmu svētkiem

2005. gada Latgales Dziesmu svētkos tika izpildīts Pētera Butāna skaņdarbs pūtēju orķestrim “Latgales dziesma”, bet 2015. gadā – J.Ivanova valsis no k/f “Zvejnieka dēls” P.Butāna instrumentācijā.

Izmantotie avoti

P.Butāna biogrāfija

Citi resursi

Literatūras saraksts par Pētera Butāna darbību LCB e-katalogā