Mārtiņš Brauns

Mārtiņš Brauns Komponists

Dzīves gadi

1951

Biogrāfija

Komponists, savu skaņdarbu izpildītājs (sintezators, klavieres, balss) Mārtiņš Brauns dzimis 1951. gada 17. septembrī Rīgā ārstu ģimenē. No 1958. gada līdz 1970. gadam mācījies Emīla Dārziņa mūzikas skolas klavierklasē, tad kora klasē, pēc balss lūzuma – kordiriģēšanas klasē un pēc tam – mūzikas teorijas nodaļā, kur apguvis arī kompozīciju pie Ģederta Ramaņa. 1970. gadā uzsācis studijas LVK Ādolfa Skultes kompozīcijas klasē, ko absolvējis 1976. gadā, iegūstot komponista un mūzikas teorētisko priekšmetu pasniedzēja kvalifikāciju. 
No 1968. gada līdz 1985. gadam darbojies kā dažādu rokmūzikas ansambļu un grupu dalībnieks un vadītājs. No 1975. gada līdz 1982. gadam bijis Latvijas Nacionālā teātra mūzikas daļas vadītājs. No 1975. gada līdz 1986. gadam vadījis grupu "Sīpoli" – vienu no labākajām latviešu tā laika rokgrupām. No 1985. gada līdz 1992. gadam  bijis kamerkora "Sindi putnu dārzs" mākslinieciskais vadītājs. Kopš 1995. gada ir skaņu ierakstu studijas "Mārtiņš" īpašnieks un direktors. Galvenokārt strādā kā pieprasīts kino un teātra mūzikas autors, arī TV un reklāmas jomā. Dažādos sastāvos koncertējis visos kontinentos, izņemot Ziemeļameriku.
Rokmūzika, teātra un kino mūzika, kora skaņdarbi, multimediji ir Mārtiņa Brauna daudzpusīgo muzikālo interešu galvenās sfēras. Viņa rokmūzikai raksturīgs izkārtojums izvērstās formās – ciklos, svītās, kas nereti veidotas no viņa mūzikas teātra izrādēm. Vairākkārt atzīts par gada labāko teātra komponistu Latvijā. Vairākas reizes saņēmis Lielā Kristapa balvu kā Latvijā labākais kinomūzikas komponists. Dažādos starptautiskos kinofestivālos mūzika prēmēta ap 20 reižu. Rakstījis pasūtījuma darbus ārzemju TV, piemēram, Londonas CH 4, Stokholmas CH II. Īpaši veiksmīga sadarbība bijusi ar kinodokumentālistu Juri Podnieku un angļu režisoru Deividu Monro. 
M. Brauna kora mūzika vairākkārt skanējusi Vispārējos latviešu dziesmu svētkos. Latviešu mesa "Saule, Pērkons, Daugava" atskaņota vairāk nekā 100 reizes Latvijā, Anglijā, Vācijā, Somijā, Izraēlā u. c. Par spilgtu radošo devumu Latvijas kultūras bagātināšanā ("Sapnis par Rīgu") 2001. gadā saņēmis LR Kultūras ministrijas balvu. "Sapnis par Rīgu" izvirzīts Gravemayer award pasaules mūzikas konkursā par darbiem laikā no 2001. līdz 2004. gadam. Vairākos konkursos pirmās vietas un apbalvojumus guvuši M. Brauna vadītie kolektīvi.

2018. gadā M. Brauns saņēma Triju zvaigžņu ordeni, tika izdota dokumentālā filma par komponistu “Kamēr tu šo dzīvi spēlē”. 2019.

gadā saņēmis Zelta Mikrofona balvu par mūža ieguldījumu.
"Domāju, ka profesionālis no amatnieka atšķiras tieši ar to, ka viņam patīk, interesē viss jaunais mūzikā, nevis tikai tas, ar ko viņš zaudējis nevainību. Nereti mani vienaudži, paziņas klausās tikai rokenrolu vai roku, jo, viņu vārdiem runājot, mūzikā attīstība nenotiek. Bet attīstība notiek visu laiku."
Mārtiņš Brauns

Saistība ar Latgales Dziesmu svētkiem

Dziesmas izpildītas 1990. gada, 2005. gada, 2010. gada un 2015. gada Latgales Dziesmu svētkos Daugavpilī.

Izmantotie avoti

www.lmic.lv
www.zeltamikrofons.lv
www.filmas.lv

Citi resursi

M. Brauna darbu saraksts LCB e-katalogā