Juris Kulakovs

Juris Kulakovs Latviešu mūziķis un komponists

Dzīves gadi

1958

Biogrāfija

Juris Kulakovs dzimis 1958. gada 20. maijā Līvānos. Beidzis Līvānu 1. vidusskolu un BMS, kur mācījies spēlēt akordeonu un fakultatīvi apguvis trompetes spēli, pēc tam – JMMV akordeona specialitātē. LVK absolvējis pūtēju un estrādes orķestru vadītāju un diriģentu klasi (pedagogi – Raimonds Pauls un Alnis Zaķis) un mācījies kompozīciju pie Pētera Plakida.
Multiinstrumentālists, lielāko daļu mūzikas instrumentu apguvis pašmācības ceļā. Kopš 1978. gada muzicē ansamblī “Menuets”. 70. gadu beigās izveidojis instrumentālo džezroka grupu “Arka”. 1981. gadā nodibinājis rokgrupu "Pērkons", kas kļuva par vienu no jaunatnes visiemīļotākajām un padomju kultūrbirokrātijas visvairāk neieredzētajām grupām. Atšķirībā no lielākā vairuma latviešu grupu, "Pērkona" dziesmu teksti nebija pašu rakstīti, bet lielākoties bija izvēlētas augstvērtīgas tā laika progresīvāko dzejnieku rindas.

Divreiz (1983. un 1985. gadā) bija aizliegta "Pērkona" koncertdarbība. 1983. gadā klajā nāca "Pērkona" pirmie, pašizdotie albumi "Mākslas darbi" un "Zibens pa dibenu" – dziesmas ierakstītas magnetofona lentēs un kopētas neskaitāmos eksemplāros.

Kā taustiņinstrumentālists Juris Kulakovs piedalījies dziedātājas Ievas Akurateres, aktiera Edgara Liepiņa soloprogrammās, iesaistījies dažādos rokmūzikas projektos (Kristapa Graša grupā u. c.). Muzicējot kā pianists, veidoja populārus vokālos mūzikas aranžējumus, sadarbojās ar trim tenoriem Miervaldi Jenču, Nauri Puntuli un Guntaru Ruņģi.
Komponists spēlējis sintezatoru un elektriskās ērģeles simfoniskās mūzikas koncertos, sadarbojies ar daudziem ievērojamiem diriģentiem, to vidū Vasiliju Sinaiski, Aleksandru Viļumani, Normundu Šnē. Diriģējis mūziklā "Latvijas karalis".

Latviešu mūzikas vēsturē Juris Kulakovs ir pirmais komponists, kura spalvai pieder pasija (Mateja pasija) un videoopera (Debešķīgā nepieciešamība).

Apbalvots par labāko muzikālo izrādi dramatiskajā teātrī 2001./2002. gada sezonā (mūzikls "Mazais princis"), atzīts par 2002./2003. gada Liepājas teātra sezonas labāko komponistu. Kopš 2002. gada Juris Kulakovs ir LKS biedrs.

Saistība ar Latgales Dziesmu svētkiem

2010. gada Latgales Dziesmu svētkos Daugavpilī tika izpildīta deja “Man deviņi bāleliņi” ar Jura Kulakova mūziku.

Izmantotie avoti

www.musicabaltica.com

Citi resursi

Literatūras saraksts par Jura Kulakova darbību LCB e-katalogā
Jura Kulakova darbu saraksts LCB e-katalogā