Sigvards Kļava

Sigvards Kļava Diriģents, pedagogs

Dzīves gadi

1962

Biogrāfija

Sigvards Kļava dzimis 1962. gada 29. novembrī Rīgā.
Pirmie soļi mūzikā aizsākti Jāzepa Mediņa mūzikas skolas klavieru klasē, turpināti — E. Dārziņa speciālās mūzikas vidusskolas kora klasē, kas absolvēta 1982. gadā. Studējis J. Vītola LVK Kordiriģēšanas nodaļā pie Imanta Kokara (1982-1987). Studenta gados ieguvis pirmo vietu Jēkaba Graubiņa jauno diriģentu konkursā (1984), kā arī galveno balvu Dmitrija Šostakoviča jauno diriģentu konkursā Ļeņingradā (1985). Mācījies orķestra diriģēšanu pie Riharda Glāzupa. Zināšanas papildinājis Ļeņingradā, Baha akadēmijā Štutgartē un Baha festivāla meistarklasēs Oregonā, ASV (1991-1993). JVLMA ieguvis maģistra grādu (2003).
Studiju gados strādājis par diriģentu Jūrmalas brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības korī, Jāņa Zirņa vadītajā sieviešu korī „Ausma”, kā arī Paula Kveldes vīru korī „Absolventi”. Diriģējis Ogres rajona Jumpravas jaukto kori (1986-1992). Bijis LU sieviešu kora „Minjona” galvenais diriģents (1988-1992), Cēsu rajona skolotāju kora „Beverīna” galvenais diriģents (1990-1992). Kopš 1987. gada ir saistīts ar Latvijas Radio kori — sākumā kā diriģents, bet kopš 1992. gada kā mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents.
Strādājis par lektoru Latvijas Mūzikas akadēmijā, pasniedza Rīgas Doma kora skolā un ir bijis Rīgas pilsētas koru virsdiriģents.
Piedalījies nozīmīgos starpvalstu kopprojektos, kļūdams par līdzvērtīgu partneri starptautiski izciliem orķestriem, diriģentiem. XX-XXIV dziesmu svētku, kā arī svētku "Rīgai-800" virsdiriģents. LR Ministru kabineta balvas (2000), Latvijas Lielās mūzikas balvas (1999) laureāts. Lielo mūzikas balvu 1994. gadā un 2000. gadā saņēmis arī Latvijas Radio koris.

Pēc Sigvarda Kļavas iniciatīvas 2014. gadā īstenojās projekts Bahs. Pasija. Rīga, kad pirmslieldienu laikā Rīgas dievnamos tika atskaņotas Johana Sebastiāna Baha pasijas – kopā ar Latvijas Radio kori uzstājās latviešu un ārzemju mūziķi, izcili baroka interpreti ar pasaules mēroga vārdu. Piedalījies starptautisku žūriju darbā un izglītības projektos. Kā viesdiriģents uzstājies ar Nīderlandes radio un operas kori, Nīderlandes kamerkori, Cappella Amsterdam, RIAS kamerkori, Leipcigas MDR kori un daudziem citiem izciliem kolektīviem.

Saistība ar Latgales Dziesmu svētkiem

Piedalījās 1990. gada Latgales dziesmu svētkos Daugavpilī kā koru virsdiriģents.

Izmantotie avoti

Kļava Sigvards // Ilma Grauzdiņa. Izredzētie: Latvijas Lielā kora virsdiriģenti.- Rīga: Valsts aģentūra „Tautas mākslas centrs”, 2008. - 204. lpp.

Citi resursi

Literatūras saraksts par Sigvarda Kļavas darbību LCB e-katalogā
Sigvarda Kļavas darbu saraksts LCB e-katalogā
www.radiokoris.lv
www.lsm.lv