Aivars Broks

Aivars Broks Pianists, mūzikas pedagogs, komponists

Dzīves gadi

1955

Biogrāfija

Dzimis 1955. gada 28. septembrī Daugavpilī ievērojamo Latgales diriģentu, pedagogu Staņislava Broka un Terēzes Brokas ģimenē. Audzis un izglītojies muzikālā vidē, kas veicināja bērna un pusaudža muzikālā talanta turpmāko veidošanos un attīstību. Izglītību ieguvis Daugavpils 1. vidusskolā (1962-1971). Mācības turpinājis Daugavpils Mūzikas vidusskolas klavieru nodaļā pedagoga Nahmanoviča klasē, ko absolvējis 1975. gadā ar kvalifikāciju pedagogs, koncertmeistars. Laikā no 1975. līdz 1980. gadam studējis Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijas klavieru nodaļā pedagogu Rafi Haradžanjana un Dainas Graubiņas vadībā. 1980. gadā absolvējis Konservatotiju, iegūstot pedagoga un koncertmeistara kvalifikāciju.
1982. gadā atgriezies Daugavpilī, kur līdz 1993. gadam strādājis Daugavpils Mūzikas vidusskolā par klavierspēles pedagogu un koncertmeistaru, vēlāk klavieru nodaļas vadītāju. 1993.-1994. gadā bijis Daugavpils Latviešu kultūras centra Profesionālā pūšamo instrumentu orķestra mākslinieks. Kopš 1995. gada ir Daugavpils Mūzikas koledžas (no 2002. gada - Mūzikas vidusskolas) direktors. Pilnveidojis profesionālās iemaņas un muzikālo izglītību kursos Maskavas Gņesinu Kultūras institūtā (1989) un studējot Latvijas Mūzikas akadēmijas kompozīcijas nodaļā (1992-1994) pie profesora Jura Karlsona.
Paralēli pedagoga darbam diriģējis Daugavpils Mūzikas koledžas kamerorķestri. Kopš 1997. gada kopā ar solisti-vokālisti Jeļenu Boreli sagatavojis vairākas koncertprogrammas, kas atskaņotas VI, VIII, X Starptautiskajos mūzikas festivālos Daugavpilī (1998., 2000., 2002.). Kā ansambļa mūziķis spēlējis klavieru trio, kvartetos un kvintetos.
Aivars Broks komponējis dziesmas bērnu un sieviešu koriem ar V. Plūdoņa, A. Rodes un A. Matvejāna dzeju, solodziesmas ar A.

Skujiņas, P. Verlēna un Š. Bodlēra dzeju, instrumentālas miniatūras klavierēm, estrādes dziesmas ar latviešu un krievu dzejnieku tekstiem, veicis 10 latviešu un latgaliešu tautas dziesmu apdares bērnu, sieviešu un jauktiem koriem.
2011. gadā Aivaram Brokam piešķirts Polijas Kultūras ministrijas diploms par ieguldījumu poļu komponista Frederika Šopēna mūzikas popularizēšanā. Vairākas reizes mākslinieks ievēlēts par Daugavpils domes deputātu.

Saistība ar Latgales Dziesmu svētkiem

Piedalījās 2010. gada Latgales Dziesmu svētkos Daugavpilī kā virsdiriģents un tika izpildīta viņa komponētā dziesma “Mēs esam” ar Annas Rancānes vārdiem.

Izmantotie avoti

Broks Aivars // Latgales kultūras darbinieki 1.- Rīga: Jumava, 2008. - 102.-105. lpp.

Citi resursi

Lietaratūras saraksts par A. Broka darbību LCB e-katalogā
Aivara Broka biogrāfija