Daugavpils Latviešu kultūras centra TMA „Rakari”

Daugavpils Latviešu kultūras centra TMA „Rakari” Tautas mūzikas ansambļi/kapelas

Darbības gadi

1986

Vadītājs

Juris Vaivods, Ēvalds Daugulis

Informācija

Tautas mūzikas ansamblis „Rakari” dibināts 1986. gadā, bet tā priekštecis – lauku kapela izveidojās jau 1983. gadā Daugavpilī. Sākumā tajā muzicēja deviņi mūzikas vidusskolas audzēkņi tobrīd jauna, talantīga mūziķa, nākamā kordiriģenta un komponista Jura Vaivoda vadībā. Kopš 1985. gada kapelas vadītājs ir Ēvalds Daugulis. Šobrīd kolektīvā darbojas 17 dalībnieki. Ansambļa repertuārā ir pašu „Rakaru” vadītāja veidotas novada tautasdziesmu melodiju apdares un aranžējumi, kā arī  oriģināldziesmas. Ansambļa instrumenti ir akordeons, flauta, oboja, klarnete, trompete, saksofons, vijoles, sitaminstrumenti, kontrabass. Viens no galvenajiem instrumentiem – cilvēka balss.
„Rakaru” mūzikas valoda ir kā krāsaini dziju kamoli: ansambļa dziesmās un dančos "ritinās" kvartakordi, pulsē folkroks un ievijas heterofoniski spēļbrīži, realizējas vairākslāņu melodiskums un polimetriski paņēmieni, bet tajā pašā laikā netiek aizmirsts savdabīgais Latgales aspekts ar dzirdi inspirējošu izteiksmību. Nemeklējot kādu vienu stila apzīmējumu šim ansamblim, var uzsvērt „Rakaru” radoši integrēto mūzikas valodu, kurā savienojusies tradicionālās un populārās mūzikas pieredze.
Ansambļa pirmais mūzikas ieraksts tika veikts Latvijas Radio 1988. gadā. Pēc franču Union Associations Folklore et Culture uzaicinājuma „Rakari” 1990. gadā muzicēja Parīzē, Gannatā, Klermonferānā, Višī, kur viņu spēle rotāja Latgales tautas daiļamata mākslas vakarus. Drīz pēc tam Francijā tika izdots CD Folk Music (1991), kas ietvēra „Rakaru” sniegumu, un tajā pašā gadā Rīgā arī firmas Ritonis skaņuplate ar latviešu tautasdziesmām Ēvalda Dauguļa apdarē, turpmāk pāris audiokasetes. ASV Desmitajos Vispārējos dziesmu svētkos Klīvlendā (1997) „Rakari” izpildīja ap divdesmit deju muzikālās apdares svētku deju lieluzvedumā (1999. gadā - 23 deju muzikālās apdares deju antoloģijas vajadzībām ASV). Ansamblis ir piedalījies vairākos tautas mūzikas svētkos Latvijā un starptautiskos festivālos Francijā (Gannatā 1990, festivāls HUGENAN 1996), Holandē (deju festivālā SIVO 1994), Grieķijā (Olimpisko spēļu 1000 gadu atceres svinībās 1996), Vācijā (Karlsrūē 2001), Čehijā (Mištrinā 2002) un citur.
Šobrīd kolektīvs koncertē Daugavpils pilsētas un Latviešu kultūras centra rīkotajos pasākumos.

Kolektīva lielākie radošie sasniegumi:

2008.g. XXIV Vispārējie latviešu Dziesmu un XIV Deju svētki
2005.g. CD – Pret straumi TMA RAKARI
2001.g. Vācijā, 18. starptautiskais folkloras festivāls Karlsrūē
1998.g. audio kasete Tradicionāli un populāri – TMA RAKARI
1994.g. audio kasete Labvakar, Latgalē
1993.g. XXI Vispārējie Latvijas Dziesmu un Deju svētki
1992.g. Starptautiskais deju festivāls Sudmaliņas 92
1991.g. skaņu plate Rakari
1990.g. XX Vispārējie Latvijas Dziesmu un Deju svētki
2009.g. XIII Tautas mūzikas svētki "Pirmsjāņu lustes"
2010.g. XIV Tautas mūzikas svētki „Lustes Jēkabpilī”
2012.g. Starptautiskais tautas mūzikas festivāls “Lustes Jēkabpilī”
2013.g. XXV Vispārējie latviešu Dziesmu un XV Deju svētki
2018.g. XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku Tautas mūzikas ansambļu un kapelu skate – 1.pakāpe
2019.g. XII Starptautiskais Tautas mūzikas festivāls “Lustes Jēkabpilī”

Saistība ar Latgales Dziesmu svētkiem

Piedalījās 1990., 2015. gada Latgales Dziesmu svētkos Daugavpilī.

Izmantotie avoti

No Daugavpils Latviešu kultūras centra materiāliem
vienibasams.lv