Višķu pagasta Aizsargu kora dalībnieču atmiņas par Latgales dziesmu svētkiem Daugavpilī 1940. gadā

Višķu pagasta Aizsargu kora dalībnieču atmiņas par Latgales dziesmu svētkiem Daugavpilī 1940. gadā

M.Višķere

Aizsargu korī dziedāja jaunieši no visas Višķu apkārtnes. Dziesmu svētkiem gatavojāmies jau laikus. Katru vakaru gan ziemā, gan vasarā mums bija mēģinājumi. Katra dziedātāja bija noaudusi sev tautas tērpu. Dienu pirms Dziesmu svētkiem mēs ar vilcienu devāmies uz Daugavpili, lai piedalītos kopmēģinājumos.

Ar milzīgu saviļņojumu gaidījām to brīdi, kad mums būs jāiet uz staciju, lai sagaidītu Valsts prezidentu K. Ulmani. Taču svētku dienā paziņoja, ka ļoti gaidītais ciemiņš neatbrauks.

Nākamajā rītā, jau mājās esot, mums tika paziņots, ka no Naujenes puses uz mūsu pagastu virzās padomju tanki.

V.Belkovska

Atceros, ka visa estrāde bija bagātīgi rotāta ar pītām ozolzaru vītnēm, plīvoja sarkanbaltsarkanie karogi.

Dziesmas mijās ar dejām, taču īstas svētku sajūtas nebija. Paši nevarējām saprast, kāpēc tas tā.

Pilsētā jau runāja, ka uz Latvijas iekšieni virzās krievu karaspēks. Mēs aši ar velosipēdiem devāmies mājup. Ceļa posmā pie Maļinovas mēs ieraudzījām milzīgus putekļu mākoņus un izdzirdām troksni. Mūsu skatienam pretī pavērsās tanku kolonna.

M.Šupiņa

Pateicoties mūsu vadītājiem P.Pūteram un Špoģu pamatskolas skolotājam J.Vaivodam mēs varējām piedalīties Latgales Dziesmu svētkos, kuri bija pulcinājuši ļoti daudz dalībnieku un skatītāju.

Mēs visi ļoti noskumām, kad tika paziņots, ka neieradīsies K. Ulmanis. Taču svētki notika. Dziedājām diriģentu Vīgnera un Ozoliņa vadībā.

Šur tur dzirdējām tenkojam, it kā uz mūsu valsti virzoties krievu karaspēks, taču to nopietni neviens neuztvēra. Mājās devāmies ar vilcienu. Ieraudzījām, ka vilciena pasažieri galvenokārt ir krievu armijas karavīri. Tie svešādi blenza uz mūsu pie krūtīm piespraustajam Dziesmu svētku nozīmītēm.

Petrova, L. No Višķu pagasta vēstures. - [B.v]: [B.i.], 2004. – 181.-182.lpp.