Preiļu rajona skolotāju kora „ Latgale” dalībnieces Noras Šņepstes atmiņas par Latgales dziesmu svētkiem Daugavpilī 2005. gadā

Preiļu rajona skolotāju kora „ Latgale” dalībnieces Noras Šņepstes atmiņas par Latgales dziesmu svētkiem Daugavpilī 2005. gadā

Šie svētki tika veltīti 1945.gada 16.jūnija pēdējo brīvās Latvijas dziesmu svētku atceres 65.gadadienai. Toreiz ļoti gaidītais Latvijas Valsts prezidents Kārlis Ulmanis tā arī neatbrauca, Latvija zaudēja savu neatkarību uz ilgiem gadiem.

Atbilstoši šai gadadienai arī tika piemeklēts koru repertuārs (nacionāli patriotiskā rakstura darbi ). To apguva vairāk kā 70 kori, kuri bija pieteikušies dalībai šajos svētkos, arī mēs – Preiļu rajona skolotāju koris „ Latgale”.

Šos svētkus  pārējo Latgales dziesmu svētku vidū izcēla viena iezīme, tos apmeklēja Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe FREIBERGA. Viņa ieradās tērpusies tautas tērpā, sava vīra Imanta Freiberga pavadībā; sirsnīgi uzrunāja dziesmu svētku dalībniekus. Pa ceļam uz skatuvi prezidente izgāja cauri dziesmu svētku dalībnieku un viesu pūlim, sasveicinoties ar tiem. Man bija tas gods sarokoties ar Latvijas Valsts prezidenti,  pārmīt dažus vārdus – par dziesmu svētku sajūtām, saņemt uzslavu par glīto un etnogrāfiski pareizo latgaliešu tautas tērpu. Izcila sieviete, kura māk nest ne tikai savu tautas tērpu, bet arī pildīt savu misiju un uzdevumu dzīvē , izvirzot sev  visaugstākās prasības!

Pateicoties Preiļu rajona padomes gādībai, mūsu kora dziedātājām uz iepriekšējiem visas Latvijas dziesmu un deju svētkiem Tautas tērpu centrā  “SENĀ KLĒTS” tika uzšūti jauni, mūsu novadam atbilstoši tautas tērpi ( Preiļu un Jasmuižas pagastu etnogrāfiskajiem tērpi), ar kuriem ļoti lepojāmies.

Latgales Dziesmu svētku nozīmīgā gadadiena, Valsts prezidentes vizīte, Daugavpils pilsētas 730 gadu jubileja, vasaras sākums, pirmais gads Eiropas Savienības sastāvā – visi šie komponenti veidoja īpašu noskaņu dalībnieku sirdīs un balsu skanējumā.

Nora Šņepste
2011. gada 12. aprīlis