2005

Meklēšana

Uz augšu

Oskars Stroks

Komponists

Dzīves gadi
1893 - 1975

Biogrāfija
Dzimis 1892. gada 24. decembrī pēc vecā stila vai 1893. gada 6. janvārī pēc jaunā stila  Dinaburgā (Daugavpils) trūcīgā, bet ļoti muzikālā ģimenē. Astoņu bērnu ģimenē viņš bija jaunākais. Mazais Oskars ļoti agri sāka interesēties par mūziku. Vienpadsmit gadu vecumā O. Stroks aizbrauca no Dinaburgas un iestājās Pēterburgas konservatorijā. Pirmās romances viņš sacerēja jau desmit gadu vecumā. Kad Oskaram apritēja divpadsmit, Pēterburgas nošu izdevniecība izdeva divu viņa romanču notis. Pēterburgā O. Stroks mācījās un strādāja par pianistu-improvizatoru kinoteātros un skatuves akompanētāju, piedalījās A. Ņeždanovas, N. Pļevickas koncertos, vadīja orķestri.
1921. gadā O. Stroks atgriezās Latvijā un apmetās Rīgā, visu savu turpmāko dzīvi veltot šai pilsētai. Viņa radošās darbības uzplaukums bija tieši 20.-30. gadi. Šajā periodā O. Stroks sacerēja savas pasaulslavenās romances, kuras līdz pat šim laikam iekļautas ne tikai Eiropas, bet arī Japānas orķestru repertuārā. Dzīves laikā komponists sacerēja vairāk kā 300 dažādu žanru darbus: fantāzijas, polonēzes, valšus, romances, fokstrotus, dziesmas. Tomēr dziesmas tango ritmā atnesa O. Strokam īpašu popularitāti („Melnās acis”, „Mēness rapsodija”, „Mans pēdējais tango”, „Zilās acis”, „Sakiet, kāpēc?”, „Guli, mana nabaga sirds”). Viņa dziesmas izpildīja tādi ievērojami mākslinieki kā L. Utjosovs, K. Šuļženko, V. Kandelaki, I. Jurjeva, P. Ļaščenko, A. Bajanova, K. Sokoļskis, J. Sugavara, J. Polomskis u. c.
Būdams slavas virsotnē, komponists baudīja dzīvi: sievietes, skriešanās sacīkstes, azartspēles, greznus pasākumus. Šādi dzīvojot, viņš zaudēja lielāko daļu līdzekļu un ieslīga parādos. Vēlāk O. Stroks nāca pie prāta, apprecējās, norēķinājās ar kreditoriem, pakāpeniski viss nokārtojās. Arī padomju vara komponista dzīvē neko nemainīja, viņš joprojām sacerēja skaņdarbus un koncertēja.
Visu izmainīja Otrais pasaules karš, O. Stroka ģimene paspēja evakuēties no Rīgas. Iekārtojis sievu un bērnus Alma-Atā, viņš visu kara laiku pavadīja frontes brigādēs.
Pēc kara O. Stroks palika malā, jo „vieglā” mūzika padomju varas laikā nebija cieņā. Lai nopelnītu iztiku, mūziķis uzstājās restorānos, dažkārt – atpūtas namos un sanatorijās. Sešdesmito gadu sākumā viņš atkal kļuva populārs, O. Stroka skaņdarbi biežāk skanēja ēterā, taču kādreizējā slava neatgriezās. Savu pēdējo tango „Zvaigžņu laime” ar Maskavas dzejnieka Anatolija Gorohova vārdiem Oskars Stroks uzrakstīja 82 gadu vecumā, veltot to dziedātājam Jurijam Guļajevam. Aizliegumi un pazemojumi iedragāja veselību. O. Stroks nomira 1975. gada 22. jūnijā Rīgā.

Saistība ar Latgales Dziesmu svētkiem
2005.gada Latgales Dziesmu svētkos Daugavpilī tika izpildīta O.Stroka dziesma.

Izmantotie avoti
Oskars Stroks – „tango karalis”: [buklets] / teksts: T. Šemetova. – Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs, 2007. – buklets izdots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu
Kuzņecovs Sergejs. Daugavpils vēlreiz atklāj Oskaru Stroku : [par Daugavpilī dzimušajam komponistam Oskaram Strokam veltītajiem pasākumiem : sakarā ar Daugavpils domes speciālistes Irinas Gorkinas projekta realizāciju] / Sergejs Kuzņecovs // Latgales Laiks. - ISSN 14079208. - Nr.24 (2007, 27.marts), 4.lpp.


Citi resursi
Literatūras saraksts par Oskara Stroka darbību LCB e-katalogā
Oskara Stroka darbu saraksts LCB e-katalogā