1990

Meklēšana

Uz augšu

Daugavpils Latviešu kultūras centra tautas mūzikas ansamblis "Rakari"

Darbības gadi
1984

Diriģenti
Juris Vaivods, Ēvalds Daugulis

Informācija

Tautas mūzikas ansamblis „Rakari” dibināts 1986. gadā, bet tā priekštecis – lauku kapela izveidojās jau 1983. gadā Daugavpilī. Sākumā tajā muzicēja deviņi mūzikas vidusskolas audzēkņi tobrīd jauna, talantīga mūziķa, nākamā kordiriģenta un komponista Jura Vaivoda vadībā. Kopš 1985. gada kapelas vadītājs ir Ēvalds Daugulis. Ansambļa repertuārā ir pašu „Rakaru” vadītāja veidotas novada tautasdziesmu melodiju apdares un aranžējumi, kā arī  oriģināldziesmas. Ansambļa instrumenti ir akordeons, flauta, oboja, klarnete, trompete, saksofons, vijoles, sitaminstrumenti, kontrabass. Viens no galvenajiem instrumentiem – cilvēka balss.
„Rakaru” mūzikas valoda ir kā krāsaini dziju kamoli: ansambļa dziesmās un dančos "ritinās" kvartakordi, pulsē folkroks un ievijas heterofoniski spēļbrīži, realizējas vairākslāņu melodiskums un polimetriski paņēmieni, bet tajā pašā laikā visā ir aktīvs, savdabīgs, neaizmirstams Latgales aspekts ar dzirdi inspirējošu izteiksmību. Nemeklējot kādu vienu stila apzīmējumu šim ansamblim, var uzsvērt „Rakaru” radoši integrēto mūzikas valodu, kurā savienojusies tradicionālās un populārās mūzikas pieredze.
Ansambļa pirmais mūzikas ieraksts tika veikts Latvijas Radio 1988. gadā. Pēc franču Union Associations Folklore et Culture uzaicinājuma Rakari” 1990. gadā muzicēja Parīzē, Gannatā, Klermonferānā, Višī, kur viņu spēle rotāja Latgales tautas daiļamata mākslas vakarus. Drīz pēc tam Francijā tika izdots CD Folk Music (1991), kas ietvēra „Rakaru” sniegumu, un tajā pašā gadā Rīgā arī firmas Ritonis skaņuplate ar latviešu tautasdziesmām Ēvalda Dauguļa apdarē, turpmāk pāris audiokasetes. ASV Desmitajos Vispārējos dziesmu svētkos Klīvlendā (1997) „Rakari” veica ap divdesmit deju muzikālo apdari svētku deju lieluzvedumā (1999. gadā - 23 deju muzikālās apdares deju antoloģijas vajadzībām ASV). Ansamblis ir piedalījies vairākos tautas mūzikas svētkos Latvijā un starptautiskos festivālos Francijā (Gannatā 1990, festivāls HUGENAN 1996), Holandē (deju festivālā SIVO 1994), Grieķijā (Olimpisko spēļu 1000 gadu atceres svinībās 1996), Vācijā (Karlsrūē 2001), Čehijā (Mištrinā 2002) un citur.
Kolektīva lielākie radošie sasniegumi:

  • 2008.g. XXIV Vispārējie Latvijas Dziesmu un Deju svētki
  • 2005.g. CD – Pret straumi TMA RAKARI
  • 2001.g. Vācijā, 18. starptautiskais folkloras festivāls Karlsrūē
  • 1998.g. audio kasete Tradicionāli un populāri – TMA RAKARI
  • 1994.g. audio kasete Labvakar, Latgalē
  • 1993.g. XXI Vispārējie Latvijas Dziesmu un Deju svētki
  • 1992.g. Starptautiskais deju festivāls Sudmaliņas 92
  • 1991.g. skaņu plate Rakari
  • 1990.g. XX Vispārējie Latvijas Dziesmu un Deju svētki.

 

Saistība ar Latgales dziesmu svētkiem
Piedalījās 1990.gada Latgales Dziesmu svētkos Daugavpilī.

Izmantotie avoti
No Daugavpils Latviešu kultūras centra materiāliem

Citi resursi
Literatūras saraksts par ansambļa darbību LCB e-katalogā
www.vienibasnams.lv